Mini kotoučová bruska z úhlové brusky vlastníma rukama

Kruhový stroj z úhlové brusky a zvedák vlastníma rukama

Pro přesné řezání řeziva je nejvhodnější použít kruhový stůl. Takový obráběcí stroj není třeba kupovat. Pokud máte úhlovou brusku, můžete ji z ní vyrobit, a to bez poškození samotné úhlové brusky.

  • Profilová trubka 20×20 a 25×25 mm;
  • závěs dveří;
  • Úhel 50×50 mm;
  • kosočtvercový zvedák;
  • 20 mm pásek;
  • Nábytková deska nebo 20 mm překližka;
  • pilový kotouč;
  • matice, šrouby.

Konstrukce domácí kotoučové pily z úhlové brusky

Bez ohledu na konstrukční prvky se každý kruhový díl úhlové brusky, který je vyroben vlastníma rukama nebo zakoupen v obchodech, skládá z:

V podobě motorů pro domácí stroje je možné instalovat různé dostupné možnosti. Často se doporučuje používat asynchronní motory zakoupené přímo pro obráběcí stroje, motory z praček, vrtaček nebo úhlových brusek. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Při nákupu motoru pro daný účel je možné zvolit jeho parametry pro vaše zařízení. Žádné další výhody jako takové neexistují. Jedinou nevýhodou tohoto nákupu je vysoká cena. Náklady na motor ve skutečnosti převyšují náklady na ruční elektrické nářadí. Můžete si proto připlatit a koupit si hotový stroj. Mnoho lidí si ho nemůže dovolit a nemá smysl ho kupovat.

Další řešení. motory praček. Tato metoda je nejlepší, pokud máte funkční motor v přítomnosti takového nepotřebného vybavení. Ne všechny pračky jsou vhodné pro pračky vyrobené svépomocí. Mnoho moderních automatických strojů je vybaveno motorem, který vyžaduje použití speciální řídicí jednotky.

Řídicí jednotku je samozřejmě možné sestavit i svépomocí, ale to by stálo čas i peníze. Motor staré pračky lze připojit poměrně snadno, protože jeho hřídel je již vybavena řemenicí. Přítomnost takového motoru značně zjednoduší tvorbu kotoučové pily. Mezi nevýhody těchto zařízení patří jejich nízký výkon. Výsledkem je neúplný model stroje a fiktivní zařízení. Stojí však za zmínku, že v určitých situacích můžete použít i toto řešení.

Vrtačka, pokud je použita jako pohon pro domácí kotoučové pily, má oproti dříve uvedeným zařízením některé nesporné výhody. Klíčovou výhodou je, že není potřeba převodovka.

Obecně lze říci, že elektrická vrtačka má pomalý chod a je výkonná. Pilový kotouč je poháněn přímo upnutím jeho osy do sklíčidla elektrické vrtačky. Nevýhodou těchto obvodů je nutnost přestávek během pracovního procesu. Důvodem je, že vrtačka není určena pro nepřetržitou práci a je třeba ji na každých 10 minut používání na 10-20 minut zastavit. Tento problém lze částečně vyřešit instalací přídavného větrání na motoru, ale to by značně zkomplikovalo konstrukci stroje.

Používání úhlových brusek, známých také jako úhlové brusky, nemá prakticky žádné známé nevýhody. Především má motor vysoký výkon. Mnoho mužů se může pochlubit tím, že má takový nástroj; pokud ne, lze jej vždy zakoupit, v každém případě se hodí pro svůj hlavní účel. Je také poměrně snadné jej integrovat do stroje.

Úhlové brusky jsou nezřídka vybaveny svorkami, které usnadňují montáž na základní rám. Montáž řemenice na hřídel je co nejjednodušší. Vzhledem k vysokým otáčkám motoru je zajištěno dobré větrání, protože je v něm zabudován chladicí systém, který může fungovat bez zastavení.

Sestavení kruhového stroje pomocí úhlové brusky je v silách každého z nás. Nevyžadují se žádné zvláštní znalosti a dovednosti. Zde musíte být trochu kreativní a svůj úkol plnit svědomitě. Když začnete stroj stavět, musíte si ověřit své záměry a rozhodnout se, zda jej potřebujete? Je důležité mít na paměti, že úhlová bruska se může i přes svou odolnost při nepřetržitém provozu zlomit v důsledku velkého zatížení.

Při záměru otevřít si vlastní výrobu nábytku a dřeva na průmyslové úrovni se samozřejmě vyplatí pořídit si plnohodnotný cirkulárku. Tento přístroj vlastní výroby je vhodný pro použití v domácnosti a na zahradě a je ideální pro použití v oblasti kutilství.

Použité materiály:

Postup výroby domácí řetězové pily s úhlovou bruskou je podrobně popsán v těchto dokumentech

Do desky jsem udělal otvory pro přišroubování k úhlové brusce a přivařil k ní klec ložiska.

Přizpůsobil jsem kanystr s olejem pro mazání řetězu.

Domácí motorová pila, úspěšně prošla testy.

Výsledkem je odnímatelný nástavec, řetězová pila pro úhlovou brusku, poměrně užitečný nástroj na chalupě a v garáži.

kotoučová, bruska, úhlové, brusky

Pokud vás tento podomácku vyrobený stroj zaujal, doporučujeme shlédnout autorovo video, které také ukazuje postup výroby pily z úhlové brusky vlastníma rukama.

Jak vyrobit kotoučovou pilu vlastníma rukama: Přípravné pracovní kroky

Před ukončením otázky o vhodnosti vlastní kotoučové pily je nutné se seznámit s několika podobnými zařízeními, sledovat videa na internetu. Při pozorování a prohlížení je třeba věnovat zvláštní pozornost základním prvkům, dílům, způsobům upevnění. Abyste pochopili, jak vyrobit kotoučovou pilu, potřebujete alespoň teoretické znalosti.

kotoučová, bruska, úhlové, brusky

Výrobní proces lze provést dvěma způsoby:

V druhém případě je úkol o něco složitější, protože díly a mechanismy se často nakupují z různých míst, ale musí odpovídat technickým a funkčním vlastnostem.

Schéma výroby kotoučové pily vlastníma rukama.

Jen připomínka! Nákup prvků pro budoucí konstrukci kotoučové pily by měl být proveden až po vypracování podrobného instalačního výkresu.

Bez výkresu nelze určit rozměry dílů a vybrat kompletní sadu. Tuto fázi (kreslení) kutilové často vynechávají kvůli nedostatku dovedností. Nedělejte to, protože stačí nakreslit pilu. To alespoň umožňuje představit si budoucí stroj. Představit si, jaký bude konečný výsledek, je velmi důležité.

Teprve když máte výkres nebo náčrt a všechny potřebné prvky jsou na místě, můžete zahájit vlastní montáž.

Kotoučová pila je vyrobena z obyčejné vrtačky

Zpočátku je sestavena tabulka. K desce stolu jsou připevněny čtyři nohy. Na spodní straně pracovní desky je vyznačena štěrbina, ze které vyčnívá řezný kotouč.

Na zadní stranu pracovní desky, v malé vzdálenosti od drážky pro kotouč, připevněte obdélníkovou tyč s kulatým otvorem vyříznutým uvnitř. Jeho průměr musí být stejný jako průměr sklíčidla použité vrtačky. Pomocí skládačky proveďte požadovaný řez.

Podobně se na dalším listu překližky vyřízne štěrbina a rovnoběžně s touto štěrbinou se vyřízne další štěrbina, jejíž šířka by se měla rovnat šířce připravené dřevěné tyče. Druhý list překližky položte na první tak, aby se otvory pro disk překrývaly.

Druhá štěrbina se umístí na dřevěnou tyč a v pravém úhlu se k ní přilepí obdélníkový kus překližky připomínající lištu. Bude sloužit jako vodítko. Všechny dřevěné prvky jsou lepené a samozřejmě upevněné šrouby.

Pravidla provozu

Používání kotoučových pil v dřevozpracujícím průmyslu ukládá jejich majitelům určité povinnosti.

kotoučová, bruska, úhlové, brusky

Kromě dobře upevněného stolu na podlaze a ochranného krytu na pilovém kotouči musí být řezný materiál podáván v obou směrech: zprava doleva a zpět. Desky a lamely na rámu během práce kotoučové pily nepřemisťujte ručně, ale použijte špalek nebo jeho dřevěný protějšek. Nedoporučuje se být blíže než 25-30 cm od rotujícího kotouče. Nedržte ruce v blízkosti pily. mohli byste si poranit prsty.

Zapínání a vypínání kotoučové pily tlačítkem na boku nebo na přední straně stroje. Když se disk otáčí, je zakázáno stát za ním nebo před ním.

možnost stolní pily

  • pomocí trubky nebo tyče o tloušťce 1 mm nebo větší.5-2.0 cm, základní deska je vyrobena ve tvaru písmene U a k ní je připevněna páka.
  • Rám je ke stolu připevněn samořeznými šrouby, před kterými je jeho spodní část ohnuta ve směru řezání, přísně vodorovně s pohybem stroje.
  • Na tento díl umístěte páku ve tvaru T, která může být vyrobena z trubky větší tloušťky, aby se dala otáčet.
  • Příčnou část rámu rozřízněte na dvě části.
  • Pro stabilizaci konstrukce ji upevněte svorkami a poté namontujte obložení.
  • Ruční pila je připevněna ke konci svislé části konstrukce pomocí svorky.
  • Pokud do úhlové brusky nainstalujete běžný řezný kotouč, lze konstrukci použít jako řezací zařízení, ale takový nástroj nebude schopen provést řez hlubší než 7-8 cm.

Přestože hlavní rozdíl mezi stacionární kotoučovou pilou a stolní úhlovou bruskou spočívá ve výšce základní desky, potřebujete také podrobné konstrukční schéma. Níže se podíváme na jednotlivé funkce výroby takové kotoučové pily:

  • Speciální stůl pro takový nástroj musí být pokrytý cínem nebo pozinkovaným železem, jinak se na stole může při jeho používání vytvořit důlek, který způsobí chybu v procesu řezání. Kovový rohový díl o průměru 7-8 cm bude sloužit jako základ pro křížové spoje stolu.
  • Pilový kotouč nesmí vyčnívat nad základnu stolu o více než třetinu svého průměru, jak vyžadují bezpečnostní předpisy. Pro řezání kostky o tloušťce přibližně 10 cm budete potřebovat prvek o průměru alespoň 35 cm a výkonný motor (1 kW nebo více). Pokud hodláte řezat dřevo o tloušťce nad 15 cm, může být domácí výroba kotoučové pily pro tento účel obtížná.
  • Základem nastavitelného dorazu je 7-8 cm dlouhý rohový díl. Délka ohybu je rovna délce stolu plus 35-40 cm. Odřízněte jeden z boků ze dvou stran tak, aby se délka zbytku rovnala délce stolu, a zadní konce ohněte směrem dolů.
  • Pro připevnění spojovacích prvků jsou spodní police vyvrtány.
  • Vezměte dříve navržený doraz, položte jej na stůl a připevněte jej šrouby v poloze určené šablonou mezi stolem a dorazem.
  • Nejdůležitější součástí podomácku vyrobené úhlové brusky je hřídel. Nejlépe je koupit ji na stavebním trhu, protože chyby při ruční výrobě jsou zde nepřípustné. Hřídel musí být vybavena místem pro upevnění kotouče.
  • Kuličková ložiska je třeba do chobotů instalovat svépomocí a chránit je krytkami, aby se zabránilo vniknutí pilin. Převodovky by měly být s klínovým řemenem a kondenzátory by měly být papírové nebo olejovo-papírové, schopné snášet velké zatížení. Motor pro okružní pilu může být motor z vyřazené pračky, zde je volba jednodušší.

Nyní víte, jak si vyrobit kotoučovou brusku z úhlové brusky, aniž byste museli využívat služeb profesionálních řemeslníků. Znalost technologie a správné nástroje a materiály vám umožní snadnou práci. Tato práce je ekonomická a vděčná, takže stojí za to využít této šance!

úhlová bruska pro vlastní ruce

Ručně vyrobená kotoučová pila z úhlové brusky.

V letním domku jsem musel provést zasklení. Pro výběr čtvrtky na sklo jsem se rozhodl použít úhlovou brusku a kotouč na dřevo 125.

Pilový kotouč, maximální otáčky odpovídají maximálním otáčkám úhlové brusky.

Odříznutí pásu pro držák z úhlové brusky. Zarovnání kolmo ke kotouči a přivaření držáku.

Takto vypadá výškově nastavitelný držák.

Rámeček jsem našel v koši. Ani nevím, k čemu se používal. Úprava kolmosti řezu pomocí šroubů úhlové brusky.

Umístění stolní desky na rám. Upravená výška a šířka řezu pro 4 mm sklo.

Zasklení bude dvojité. Čtvrtka vyšla rychle a snadno.

Hotový výrobek. Výška a šířka řezu 15 mm. 10 mm mezi skly. Nakonec mohu říci, že výsledkem je funkční konstrukce, která zvládla svůj úkol. Samozřejmě se nehodí k provádění velkých řezů. Výška řezu je 30 mm. Úhlová bruska se zanáší dřevěným prachem, což může vést k jejímu selhání, ale pro drobné jednorázové práce postačí.

Materiály použité k výrobě stroje:

Postup výroby kotoučové pily je znázorněn na obrázku

Dále budeme potřebovat nápravu, ložiska skříně, několik řemenic a řemen.

Na jednom konci nápravy je připevněna řemenice a na druhém konci je příruba pro kotoučové pily.

Ložiska trupu jsou přišroubována k rámu.

Z kusu ocelového plechu vyrobíme plošinu pro uchycení motoru.

Vytvořte stolní desku z ocelového plechu, kov je lepší vzít silnější, takže se neohýbá a neovlivňuje proces řezání.

Pod ocelový plech autor zhotovil podpěry z kusů trubek, plech musí být zvednut nad nápravu a ložiska.

kotoučová, bruska, úhlové, brusky

Je samozřejmé, že pro výměnu kotouče musí být deska stolu zvednutá. Výklopné uchycení desky stolu umožňuje nastavit hloubku řezu. Problém autor vyřešil tak, že desku stolu zavěsil na robustní závěs s brankou. Na druhé straně je doraz v podobě šroubu, kterým lze regulovat úhel zvednutí desky stolu.

Pro podélné řezání desek použijte svorky k upevnění vodicího úhlu ke stolu.

Na této kotoučové pile lze řezat desky, latě a řezivo.

Celý postup výroby kotoučové pily je také zobrazen v tomto dokumentu