Jak namontovat spojku řetězové pily na jaře

Jak vyšroubovat spojku na motorové pile. návod, video, foto,

Spojka je spojovacím článkem mezi motorem a řezacími nástavci řetězové pily. Jeho hlavní funkcí je přenášet točivý moment generovaný motorem na pilovou jednotku. Většina moderních řetězových pil pro domácí i profesionální použití je vybavena robustní kovovou spojkou, ale i ta má tendenci časem zcela selhat. Je možné odstranit selhání uzlu doma, ale k tomu musíte pečlivě prostudovat pořadí demontáže a vlastnosti výměny prvků spojky vlastníma rukama.

Většina kvalitních řetězových pil známých značek je od počátku vybavena odstředivou spojkou. Vyznačuje se vysokou spolehlivostí, dlouhou životností a automatickým provozem, což znamená, že se automaticky zapne, jakmile pohonná jednotka dosáhne požadovaných otáček.

Tovární odstředivý mechanismus se skládá z odolných třecích desek, bubnu spojky řetězové pily a ocelových vratných pružin. Třecí desky mechanismu jsou schopny radiálního pohybu. Při nízkých otáčkách motoru je tlačena pružinami proti klikovému hřídeli. Současně se uvede do chodu původní kovový buben, který je původně připojen k řetězovému kolečku žacího ústrojí. Při dostatečně vysokých otáčkách motoru se síla zabudovaných pružin snižuje v poměru k odstředivé síle. Tím se pružiny přitlačí k vnitřnímu povrchu bubnu a uvedou se do pohybu. Současně se začne otáčet řetězové kolo, které pohání pilový řetěz. U různých typů spojky řetězové pily může být umístěna za nebo před spojkou.

namontovat, spojku, řetězové, pily

Tento princip odstředivé spojky má tu zvláštní výhodu, že se při zaseknutí řezacího řetězu automaticky vysouvá a zasouvá. Tím je zajištěno, že se pohonná jednotka nezastaví, ale pokračuje v provozu.

Konstrukce a fungování spojky řetězové pily

Většina obsluhy řetězové pily nerozumí vnitřnímu fungování spojky řetězové pily. Znalost principu fungování není v každodenním provozu nutností, ale když se objeví porucha, je třeba objasnit konstrukci a spojku řetězové pily, aby bylo možné problém odstranit.

namontovat, spojku, řetězové, pily

Moderní řetězové pily jsou vybaveny odstředivou spojkou. odstředivá spojka. což znamená, že její funkce je závislá na točivém momentu motoru. Hlavním účelem spojky u řetězové pily je zajistit přenos točivého momentu z klikového hřídele motoru na hlavové složení pily (řetěz). Přístroj pracuje v automatickém režimu a jeho fungování je podrobně vysvětleno.

Spojka se skládá z následujících součástí:

  • Buben s odnímatelným nebo neodnímatelným ozubeným kolem. jedná se o převodový mechanismus
  • Třecí desky. působením odstředivé síly se pohybují a zapadají do bubnu
  • Pružina přitlačuje obložení ke klikovému hřídeli

Jak funguje spojka řetězové pily.

Když je dvoutaktní motor nářadí v chodu, klikový hřídel se začne otáčet. Na hřídeli je připevněna spojka a řetěz je s ní spojen řetězovým kolem. Když je řetězová pila v klidovém stavu (otáčky hřídele jsou do 2700 ot./min), tj. není stisknutý spínač akcelerátoru, pružina tlačí na třecí desky, a proto se na buben nepřenáší žádný točivý moment.

Jakmile obsluha zvedne stroj a začne zvyšovat otáčky motoru (max. 14 000 ot./min.), řetěz se rozběhne po liště. Toho je dosaženo zvýšením otáček klikového hřídele. Třecí desky (známé také jako protizávaží) se setrvačností posouvají a spojují s vnitřní stěnou bubnu. Pohybuje se buben, který je spojen s řetězovým kolem. Otáčející se řetězové kolo pohání řetěz.

Mechanismus funguje jednoduše díky své nekomplikované konstrukci. Pokud tato část selže, řetězová pila nebude fungovat. Podrobný popis fungování spojky řetězové pily naleznete v části.

To je zajímavé!Spojka slouží nejen jako převodový mechanismus, ale také jako bezpečnostní zařízení. Zabraňuje předčasnému selhání motoru řetězové pily, pokud se řetěz zasekne v řezaném dřevě.

Výměna spojky řetězové pily. Aplikace a videorecenze

Porucha spojky řetězové pily je jednou z nejčastějších příčin poruch řetězové pily.

Otázka, jak správně a bez poškození nástroje odstranit spojku na motorové pile doma, je na mysli nejen nezkušených techniků, ale i odborníků, kteří opakovaně prováděli její opravy.

V případě, že benzinové řezačky mají špatný start, je třeba místo startování zkontrolovat, zda není vadná spojka, přičemž doporučení jsou uvedena níže.

Majitelé řetězových pil si často kladou otázku, jak vyměnit spojku řetězové pily? U většiny modelů řetězových pil může majitel řezací spojku snadno vyjmout a vyměnit ručně, u několika modelů lze řezací buben vyjmout pouze v dílně (například Husqvarna 137 nebo Partner 351).

V tomto návodu vám ukážeme, jak a kdy vyjmout a vyměnit spojku řetězové pily a jaké nářadí budete potřebovat.

Spojkový buben řetězové pily je jedním z nejběžnějších spotřebních dílů řetězové pily, protože pohání řezací řetěz. Existují dva typy bubnů. jeden s přivařeným ozubeným kolem a druhý s odnímatelným kroužkovým převodem. V druhém případě se opotřebovává pouze odnímatelný kroužkový převod, samotný buben se vyměňuje mnohem méně často.

Při opravách spojky řetězové pily se držíme pravidla. pokud jsou zcela opotřebované dva řetězy, vymění se pneumatika, a pokud jsou opotřebované dvě pneumatiky, vymění se spojkový buben.

Míru opotřebení řetězového kola můžete zjistit bez speciálních nástrojů, stačí se na něj podívat. řetěz se pohybuje vysokou rychlostí a nakonec odře zuby v místě, kde se pohybuje. Pokud je opotřebení dostatečné, je nutné vyměnit spojkový buben řetězové pily.

Tento článek se zabývá řetězovou pilou Husqvarna 137. Výměna spojkového bubnu je jednoduchý postup v několika krocích.

  • Nejprve sejměte kryt lišty a brzdy řetězu. K tomu můžete použít kombinovaný klíč dodávaný s řetězovou pilou.
namontovat, spojku, řetězové, pily
  • Poté sejměte kryt vzduchového filtru, odšroubujte zapalovací svíčku a vyjměte píst na motoru Husqvarna 137. Pro tento postup se doporučuje použít normální lano, protože při použití kovové zátky hrozí nebezpečí proražení pístu.
  • Samotný spojkový kotouč má směr demontáže a dva otvory pro stahovák spojky.
  • Vyšroubujte spojku ve směru hodinových ručiček a vyjměte ji. Pod spojkovým kotoučem je umístěna tlaková myčka, kterou je rovněž nutné vyjmout.
  • Pod samotným spojkovým bubnem se nachází olejové čerpadlo s podložkou, na které se nasadí nový buben.
  • Řetězová pila se sestavuje v opačném pořadí s výjimkou utažení spojkového kotouče. Po navlečení spojky je třeba píst znovu nasadit, aby nedošlo k deformaci startovací skupiny, která je na druhé straně klikového hřídele.

Výměna spojkového bubnu řetězové pily je nezbytnou součástí údržby, která prodlouží životnost všech součástí řezacího ústrojí. Nasazení nového řezacího řetězu na opotřebovaný buben způsobí, že se řetěz roztáhne již po několika sekundách provozu.

Tím se mírně zvětší rozteč řetězu a zvýší se zatížení ložiska a řetězového kola na samotné liště.

Pokud se rozhodnete včas šetřit na servisu, pak vás varujeme, že budete muset v krátké době investovat mnohem více peněz do nákupu všech spotřebních dílů pro váš řezací nástavec.

Další informace: Husqvarna 142 číslo článku řetězu

Při vlastní údržbě spojek byste si měli být vědomi toho, že

  • Některé pily mají mezi řetězovým kolem a spojkou a řetězovým kolem a motorem podložku. Při opravách na to berte ohled;
  • Speciální pružina pohonu olejového čerpadla nesmí být při demontáži poškozena a musí být vrácena do původní polohy. Jinak bude řetěz suchý nebo nebude mazán vůbec.

U opraveného nářadí je třeba zkontrolovat utažení šroubů, promazání řetězu a správnou funkci motoru (musí hladce zapadat a hladce pracovat). Teprve pak může být provozován.

Spojku řetězové pily opravujte vlastníma rukama, pouze pokud máte speciální ochranný oděv: masku a ochranné brýle.

Hlavní závady, jejich příčiny a náprava:

  • Pokud se řetězový mechanismus při nestabilní pohonné jednotce neustále otáčí. Příčinou může být vadná pružina. V takovém případě doporučujeme vyměnit poškozený mechanismus za nový.
  • Při pohybu řetězu jsou slyšet neobvyklé zvuky. Tento problém může být způsoben přehřátou vačkou nebo prasklou pružinou. Vizuálně zkontrolujte systém a vyměňte všechny opotřebované prvky.
  • Pokud je závada způsobena častým prokluzováním závěsu oje, je nutné vyměnit celý mechanismus.

Kromě základních pracovních pravidel popsaných v předchozí části je třeba při výměně spojky pamatovat na několik nuancí. Používejte pouze originální náhradní díly od výrobce, aby vaše řetězová pila dlouho fungovala. Startovací tyče všech řetězových pil jakékoli značky jsou vždy vlevo. Před demontáží spojky pečlivě odstraňte z nástroje všechny nečistoty a prach, aby se nedostaly dovnitř.

Jak opravit startér řetězové pily vlastníma rukama

Oprava startéru řetězové pily Partner / Přerušený startovací kabel

Přetržená šňůra

Zde najdete návod na opravu startéru řetězové pily po přetržení startovací šňůry. Bez startovací šňůry je řetězová pila zcela nefunkční, neexistuje žádný jiný způsob, jak ji nastartovat. Příklady řetězové pily Partner P350S, která je spolehlivým startérem, záludnost spočívá v tom, že je třeba minimálně 4-5krát zatáhnout za startovací šňůru, aby fungovala, takže předpokládám, že prvním problémem byla přetržená šňůra. Šňůra se nepřeruší hned, ale nejprve se přetrhne ochranný plášť šňůry a zabrání spuštění pily. Je lepší nečekat, až se všechny nitě přetrhnou, a nechat šňůru opravit dříve. Nemusíte nic vymýšlet, oprava by neměla být obtížná, ale musíte být při montáži přesní. Pokyny krok za krokem s fotografií a videem níže.

Vyšroubujte tři šrouby z krytu startéru. Přiložený klíč na zapalovací svíčky a přímý šroubovák práci zvládnou, ale pro urychlení procesu raději použijte skutečný nástroj.

Vyjměte startér. Řetězová pila je vybavena mechanismem softstartéru, který je umístěn nad cívkou a šňůrou.

Vyšroubujte šroub, který zajišťuje softstartér a startovací cívku. Dávejte pozor, abyste podložku neztratili!

Vyjměte startér. Vyšroubujte šroub

Softstartér Softstartovací cívka Odstraněná cívka

Připravte si šňůru vhodného průměru a délky 1,2 až 1,3 metru. Na opravu použijte kapronovou šňůru na prádlo :).

Zapalte konce lana, aby se nerozmotávalo.

Uvažte na jednom konci složitý uzel. Náboj musí mít velký průměr, ale nesmí při montáži na cívku vyčnívat.

Vložte šňůru do otvoru na cívce. Šňůru nenavíjejte!

Vložte cívku na místo. Může se jednat o chybu montáže. Cívka má dvě drážky, z nichž jedna musí zapadnout do spirálové pružiny. Nasaďte cívku tak, aby byla pevně usazena a aby západka zapadla do drážky. Otáčením cívky ve směru hodinových ručiček zkontrolujte, zda se vytváří vratná síla.

Sestava šňůry Našroubovaná šňůra Šňůra je zajištěna Vyčnívající pružina

Instalace softstartéru. Výstupek na mechanismu by měl zapadnout do vybrání v cívce.

Našroubujte upevňovací šroub s podložkou.

Druhý konec kabelu zastrčte do zásuvky.

Instalace softstartéru Šroub je upevněn Šňůra je vytažena

Zavedení šňůry do rukojeti spouště. Uvažte na konci lana velký uzel. Při malém uzlu hrozí prokluzování lana a celá šňůra se zachytí ve startéru a startér se musí znovu vyjmout, aby se dostal ven. Zkontrolujte, zda je sestava bezpečná. Viz obrázek.

Šňůra v knoflíku spouště Upevňovací knoflík na šňůře Šroub v cívce

To je nejdůležitější okamžik! Uvolněte smyčku šňůry uvnitř startéru a začněte otáčet startérem ve směru hodinových ručiček, aniž byste šňůru navíjeli! U této pily je zapotřebí nejméně pět otáček. Ruční zajištění cívky. Vytáhněte smyčku šňůry za rukojeť směrem ven. Pevně uchopte šňůru a nechte mechanismus navinout šňůru na cívku. Podívejte se na video.

Znovu sestavte startér a upevněte jej třemi šrouby. Oprava dokončena.

Čerstvý startér

Oprava přetržené nebo poškozené šňůry podle návodu krok za krokem trvá 15 minut, což je podstatně rychlejší a levnější než volat servisní středisko.

Pokud vám tento návod pomůže, zanechte poznámku v komentářích.

Blok: 2/2 | Počet znaků: 3461

Jak prodloužit životnost spojky?

Aby se předešlo neplánovaným opravám, musí obsluha řetězové pily dodržovat určitá doporučení. Pomohou prodloužit životnost spojky řetězové pily a ochrání ji před poškozením hlavních aktivních součástí.

  • pravidelné mazání dílů spojky;
  • včasné čištění mechanismu od prachu a zaschlého oleje;
  • Řetězovou pilu vždy používejte s plně opravenou vodicí lištou a dobře napnutým řetězem;
  • Vyhněte se tvrdým kovovým předmětům na řezacím nástavci.

Spojky řetězové pily podléhají zvýšenému opotřebení v důsledku nesprávně nastavené brzdové páky. Abyste předešli dalšímu poškození, vždy zkontrolujte páku a ujistěte se, že se řetěz neotáčí, když je nájezdová brzda zapnutá.

spojku lze vyjmout a vyměnit vlastníma rukama podle návodu

Málokterá obsluha řetězové pily ví, jak se spojka řetězové pily vyjímá. Konstrukce mechanismů se u různých modelů řetězových pil liší, ale princip je všude stejný. Postup demontáže je také téměř totožný, takže zde je návod, jak vyšroubovat spojku u řetězové pily s vnitřním ozubeným kolem.

Nejprve je třeba připravit potřebné nástroje:

  • Speciální klíč známý jako stahovák. Často se dodává s řetězovou pilou
  • Šroubovák k odšroubování šroubů, které upevňují kryt
  • hořákový klíč. k odšroubování krytu a vodicí lišty (dodává se s nástrojem)
  • Lano k zajištění klikového hřídele. Nejlepší je azbestové lano, ale hodí se jakýkoli druh. Pokud není nářadí dodáváno se speciálním klíčem pro zajištění pístu, používá se lano

Pokud jej demontujete za účelem výměny, musíte si nový nástroj předem připravit. Při nákupu nové pily stačí znát přesnou značku řetězové pily, protože přístroje se liší vnějším průměrem, závity a konstrukcí pracovního mechanismu. Návod na demontáž spojky u řetězové pily je následující:

  • Nejprve je třeba vyšroubovat matice upevňující plášť a pneumatiku
  • Sejměte kryt ruční brzdy, řetěz a pneumatiku
  • Pak odstraňte plastový kryt, abyste se dostali k zapalovací svíčce. Za tímto účelem vyšroubujte šroubovákem upevňovací prvky a sejměte kryt spolu se vzduchovým filtrem
  • Odšroubujte zapalovací svíčku z řetězové pily pomocí klíče na zapalovací svíčky
  • Otvorem pro zapalovací svíčku ve válci prostrčte lano (pokud máte k dispozici, použijte klíč). Tím se zablokuje klikový hřídel. Pokud je lano několikrát menší než otvor pro zapalovací svíčku, můžete na něm udělat uzly
  • Poté vyšroubujte samotnou spojku. K tomu použijte speciální klíč dodávaný se zapalovací svíčkou. Pokud nemáte k dispozici klíč, můžete použít nástroj z úhlové brusky nebo si vyrobit stahovák svépomocí, což také není problém
  • Nasaďte kleště klíče do otvorů v zásuvce a začněte s dílem otáčet. Otáčení ve směru hodinových ručiček. Pokyny pro vyšroubování jsou obvykle výrobcem označeny šipkou
  • Při otáčení spojky se píst dostane do horní mrtvé polohy a poté zablokuje klikový hřídel. Pak s trochou námahy vyšroubujete spojku a poté vyšroubujete mechanismus
  • Odšroubovaná spojka je z řetězové pily vyjmuta. V případě potřeby vyjměte buben i s ozubeným kolem

Postup není obtížný a nezabere mnoho času. Znovu sestavte v opačném pořadí, než jste je demontovali. Aby se předešlo případným poruchám, doporučuje se namontovat zcela identickou spojku k příslušnému modelu nářadí.

To je zajímavé! Postup demontáže a výměny spojky je stejný pro všechny značky řetězových pil Husqvarna, Partner a další.

Jak seřídit spojku řetězové pily?

Jak se nastavuje spojka na řetězové pile? Správněji by se mělo mluvit o opravě, protože je třeba seřídit karburátor, nikoliv spojku. Když mluvíme o seřízení spojky, je třeba mít na paměti dvě věci:

  • Některé modely řetězových pil, včetně německých, finských a švédských, mají speciální podložku, která může být umístěna mezi motorem a řetězovým kolem nebo mezi bubnem a řetězovým kolem. Tuto podložku je třeba opatrně sejmout a poté ji nasadit zpět, a pokud je vyměněna, nahradit ji stejnou;
  • pružina nepodléhá napínání, takže pokud se zlomí, je považována za vadnou a musí být nahrazena novou. Neodšroubování pružiny způsobí, že k řetězu nebude proudit mazivo.

Má speciální podložku, která může být umístěna mezi řetězovým kolem a motorem nebo mezi cívkou a řetězovým kolem:

Struktura a funkce spojky

Konstrukce řetězové pily zahrnuje spojkový mechanismus, který se skládá z prvků, jako jsou:

  • klikový hřídel;
  • napínací kotouč;
  • přítlačný talíř;
  • ochranný kryt mechanismu;
  • uvolňovací páka;
  • ložisko;
  • zapínací vidlice;
  • klikové skříně;
  • převody;
  • potrubí;
  • spojovací materiál.

Při minimálních otáčkách motoru je spojka řetězové pily přitahována pružinou ke středu hřídele a nepřenáší žádný točivý moment na buben. Když motor začne dosahovat hodnoty, při níž vylamovací síla převýší sílu pružiny, začnou třecí segmenty tlačit na vnitřní povrch mechanismu bubnu, což způsobí, že se buben čínské řetězové pily začne otáčet.

Tím se spustí otáčení hnacího řetězového kola, které je zodpovědné za pohyb pilového řetězu.

Oprava spojky řetězové pily vlastníma rukama

Podrobně: oprava spojky řetězové pily vlastníma rukama skutečného řemeslníka pro webové stránky olenord.com.

Kromě výše uvedených jednotek se na řetězové pile nachází čisticí systém přivádějící do karburátoru vzduch, lišta s řetězem, startér, napínací mechanismus řetězu, zapalování, tlumič hluku atd.

Motor motorové pily má nejvyšší otáčky přibližně 13500 ot/min. To klade vysoké nároky na olej, který se přidává do směsi paliva a oleje.

Při nízkých otáčkách motoru jsou třecí prvky (1), které mají stupně volnosti v kruhovém směru, přitahovány pružinami (2) ke středu hřídele a nepřenášejí otáčení na cívku (3), která je připojena k řetězovému převodu. Když otáčky motoru řetězové pily dosáhnou hodnoty, při které odstředivá síla převýší sílu pružin, třecí segmenty se přitlačí k vnitřnímu povrchu bubnu a začnou jej otáčet. Hnací řetězové kolo, které pohání pilový řetěz, se začne otáčet.

Jak je vidět na fotografii, řetězové kolo je za spojkou.

U jiných řetězových pil může být řetězové kolo na vnější straně spojky.

Hlavní výhodou tohoto typu spojky je, že spojka řetězové pily při zaseknutí řetězu prokluzuje, aniž by došlo k zastavení motoru nebo poškození částí přenášejících řetěz.

Elektrické zapalování řetězové pily se skládá z ručního kola (1) s integrovanými magnety, zapalovacího modulu (2) s obvody, zapalovací svíčky (3) a vysokonapěťového kabelu (4). Rotující setrvačník s magnety vyvolává v modulu.д.с., převedeny elektrickými obvody na elektronické signály, které jsou přivedeny do svíčky. Výsledkem je jiskra mezi kontakty zapalovače, která zapálí směs vzduchu a paliva.

Níže je schéma druhého karburátoru řetězové pily.

Karburátory mají sytič, který umožňuje chudší nebo bohatší směs v závislosti na provozních podmínkách. Pro tuto možnost je k dispozici několik šroubů, kterými lze nastavit vysoké a nízké otáčky motoru a volnoběžné otáčky. Na horní části karburátoru je nainstalován vzduchový filtr, který čistí vzduch nasávaný do karburátoru.

Aby se palivová nádrž při spotřebovávání palivové směsi plnila vzduchem a nevznikal v ní podtlak, který by neumožnil proudění paliva z ní do karburátoru, a zároveň aby palivo neteklo ze vzduchového otvoru, je v krytu zakrývajícím plnicí otvor zhotoven odvzdušňovací ventil. Jak vyměnit těsnění řetězové pily. Jak demontovat řetězové kolo, spojku a setrvačník na modelu. A mimochodem, pokud se odvzdušňovací otvor ucpe blátem, motorová pila se zastaví.

Palivo se čerpá z nádrže volně visící hadicí v nádrži. Tím je zajištěno, že palivová hadice je vždy ponořena v palivu bez ohledu na polohu řetězové pily. Jak vyjmout spojku u motorové pily | Nářadí v. Připojte palivový filtr na vstupní konec hadice. Palivo je čerpáno čerpadlem uvnitř karburátoru.

Pro usnadnění startování jsou některé řetězové pily vybaveny ručním startovacím čerpadlem. Při startování řetězové pily s primerem se karburátor předem naplní palivem (přebytečné palivo se vrací zpět do nádrže). Díky tomu se motor rychleji startuje, tj.к. karburátor je již naplněn palivem, které je bez zálivky plněno čerpadlem karburátoru ze startéru.

Předfiltry mohou být různé konstrukce a skládají se z několika částí, a to ze sítka (2) a sněhového filtru (1) (viz tabulka níže). obrázek níže).

Ten zabraňuje vniknutí sněhu do systému čištění vzduchu a používá se pouze v zimě.

Některé modely řetězových pil používají k předčištění vzduchu odstředivou sílu. Proud vzduchu je vířen oběžným kolem setrvačníku, které odvádí nečistoty z absorpční trysky do úzkého filtru.

Jemné prachové filtry jsou vyrobeny z difuzní pěny, nylonové síťoviny nebo jiných materiálů.

Když je řetězová pila v provozu, vzduch v jejím pracovním prostoru se velmi znečistí pilinami a dřevěným prachem. Nadměrně znečištěný filtr snižuje objem vzduchu vstupujícího do karburátoru, což vede k obohacení konzistence a ztrátě výkonu řetězové pily. demontáž spojky z řetězové pily partner p340s. Filtr se používá pouze v zimě a při teplotách nad nulou. Proto je nutné filtr průběžně čistit. Měla by se provádět nejen při demontáži řetězové pily za účelem opravy, ale také častěji po jakékoli zdlouhavé a špinavé práci. spojka je spálená, jak snadno a bez námahy vyměnit řetězové kolo řetězové pily. proces čištění závisí na materiálu filtru. ve většině případů vyfukováním a proplachováním.

Plamenný pozdrav všem. v tomto videu vám řeknu a ukážu, jak funguje odstředivá spojka u řetězových pil, vyžínačů a sekaček.

Spojka řetězové pily Ural. seřízení a všechny aspekty.Pečlivě ukazuje, jak správně nastavit spojku.

Startovací mechanismus se skládá z cívky (1) s lanem (2) a knoflíkem (3) a klece (4) s vratnou pružinou. Při náhlém zatažení za rukojeť směrem nahoru se západka bubnu spojí se zuby na hřídeli motoru a otáčí klikovým hřídelem. Po uvolnění rukojeti ji vratná pružina vrátí do původní polohy.

Aby se klikový hřídel mohl otáčet při otáčkách, při kterých je motor nastartován, je zapotřebí určitého množství energie. Řetězovou pilu často nelze nastartovat jedním tahem a je nutné ji několikrát zatáhnout. motorový olej se na řetězové pile neuvolňuje. pro usnadnění startování jsou k dispozici různé metody. obohacení palivové směsi šoupátkem karburátoru nebo snížení tlaku ve válci dekompresním ventilem (pro usnadnění natáčení klikového hřídele). spojka je spálená, jak vyměnit řetězové kolo na řetězové pile, jak jej seřídit. Ventil se automaticky uzavře při zvýšení tlaku ve válci, ke kterému dojde během zapalování směsi. jak odstranit spojku řetězové pily. trvání: žádný olej na řetězové pile. Startovací převody jsou někdy vybaveny dodatečnou pružinou, která se při zatažení za lanko stlačí a pak se náhle rozepne, čímž se motor vyšroubuje.