Jak z okružní pily udělat stacionární okružní pilu

Jak vyrobit kotoučovou pilu vlastníma rukama

Před stavbou stroje je důležité rozhodnout o jeho účelu. Pro výrobu palivového dřeva a jednoduché řezání postačí bezpečně upevněný stůl s drážkou pro pilu. Ale to je stěží bezpečný nebo funkční stroj.

Chcete-li provádět více prací, stojí za to vyrobit kotoučovou pilu s otočným stolem. Musí mít vodicí lištu. To pomůže změnit stupně. Je vhodné přijmout opatření pro změnu rychlosti a výměnu kotoučů.

Kotoučová pila může být vyrobena z různých nástavců. Téměř každý muž má ve své sadě nářadí úhlovou brusku. Často se používá v domácnosti. K výrobě stacionární jednotky je třeba použít pracovní stůl nebo speciální stůl. Stroj musí být dole zajištěn.

Jak vyrobit kotoučovou pilu? Postupujte takto

  • Natáhněte na nástroj kovovou páskovou svorku. Jeho vazba musí být umístěna v dolní části.
  • Kovový pásek přeložte na polovinu a upevněte jej v místě otvorů.
  • Vytvořte otvory v převodovce úhlové brusky.
  • Připevněte axiální rukojeť.

Vezměte prosím na vědomí! Rukojeť může být vyrobena z kovové tyče nebo trubky. Tvar obrobku musí připomínat sponku.

Nástroj lze vyrobit z úhlové brusky

Oblast použití pokosové pily

Hlavním úkolem tohoto stroje je vytvořit dokonalý, dlouhý řez do dřeva. Pro zajištění dobré kvality řezu kotoučovou pilou je třeba několik věcí: vysoká řezná rychlost, ostrost břitu, tuhost systému kotouč-obráběcí plocha, bezpečnost, robustnost a pohodlí.

Malé rozměry kotoučové pily znemožňují její použití při stavbě domu, kdy je potřeba velké množství dřeva, protože funkčnost domácího vybavení není tak široká.

Ale při opravách bude tento obráběcí stroj zachráncem, nepostradatelným pomocníkem. S kotoučovou pilou rychle a efektivně opracujete všechny druhy dřevěných obrobků (trámy, latě, latě), rozřežete plechový materiál na desky požadovaných rozměrů.

S takovým nástrojem lze snadno vyrobit ploty, police, regály, stoly a židle. Pokud na ni nainstalujete speciální kotouč, může domácí kotoučová pila pracovat i s kovem: jak s relativně měkkým hliníkem, tak s jinými materiály, ale jejich tloušťka by měla být maximálně 2 mm.

Stůl s kotoučovou pilou vlastníma rukama

Makeshift řezání stolu vlastníma rukama, fotografie a podrobný popis v příloze.

Rozhodl jsem se vyrobit levný a praktický pilový stůl z ruční kotoučové pily. Koupil jsem laminovanou dřevotřísku (ano, není správné vyrábět takové věci z dřevotřísky, ale skutečnost je taková, že jsem nemohl sehnat překližku odolnou proti vlhkosti a přiznám se, že jsem ji v Minsku nikdy neviděl). Vzal dva kusy o rozměrech 600 x 800 x 16 mm a 300 x 800 x 16 mm. Koupil jsem hliníkový roh 20 x 40 x 2000 mm a kanál 10 x 10 x 2000 mm. Mám 40 šroubů, dvě 500mm kovová pravítka.

Zahájení práce. Základem bude deska o rozměrech 600 x 800 mm Deska 300 x 800 mm, rozřezaná na lamely 50 x 800 mm. Vyrobeno lemování které dodalo pevnost. Vše sestaveno pomocí Kleiberit PUR 501.

Vyfrézoval jsem dutinu pro kanál a přilepil ji pomocí Soudal Fix All Classic. Škoda, že kanál je 10 místo 15ale mám tomožná to změním. Poté jsem vyfrézoval kolejnice tak, aby odpovídaly pravítku.

Vystřihněte pravítka, přesně je umístěte na disk a přilepte je pomocí Soudalu.

okružní, pily, udělat, stacionární, pilu

Nyní k paralelní zastávce. Opět jsem nechtěl pokaždé stlačovat šrot dřeva šrouby, a tak jsem se rozhodl udělat zastávku na továrních pilách. Základna je z hliníkového úhelníku 20 x 40 mm. Její tuhost není nijak zvláštní, proto jsem ji zpevnil dřevěným prknem, které jsem slepil fixem. Na zadní straně vodítka je přinýtován úhelník 20 x 20 mm. To umožní polohovat doraz kolmo ke stolu. Rozhodl jsem se, že se zapínáním udělám rozruch. Pro tento nápad jsem potřeboval kus hliníku.

Kde sehnat kus hliníku? Odřízl disk.

Půjčil jsem si nůžkovou svorku, kterou jsem nepotřeboval půjčil jsem si z ní díly, které jsem potřeboval.

Paralelní plot je spojen se svorkou dvěma šrouby s anaerobním lepidlem.

okružní, pily, udělat, stacionární, pilu

Je to velmi pohodlné ne o moc horší než tovární rychloupínací klíny. Zbytek jsou drobnosti instalace zásuvek, kabeláž, spínač. Tlačítko v pile je pevné

To vše funguje ve spojení s vysavačem s automatickým pohonem. Zapomněl jsem vyfotit protahovací vozíkale je to docela jasné. Kotoučová pila je nyní založena na 160. kotoučito rozhodně nestačí. Současná tloušťka prořezu je 37 mm.

Pravděpodobně budu kupovat a instalovat další kotoučovou pilu za měsíc na základně 210 nebo 235. disku. Je nutné používat kotoučovou pilu s rivingovým nožem. Pokud si pořídím kotoučovou pilu s pohonem 210-235, určitě pro ni vytvořím modul s měkkým startem

Takový stůl pro kotoučovou pilu je samozřejmě ekonomickou variantou potřeba je velká. A plně nenahradí tovární výrobek zejména pokud jde o řezání pod úhlem. Můj stůl má dvě polohy90 a 45 stupňů. To obvykle stačí. S výjimkou kotoučové pily, která byla v domácnostináklady na všechny materiály (bez lepidla) byla 30i včetně 235 pilový kotouč, náklady na takový stroj by nepřesáhly 160což je přesně polovina ceny, tovární stůl jako Bosch nebo Makita.

Montáž stolu kotoučové pily

Prkna připravená na nohy jsou nařezána na délku pod mírným úhlem se zúžením ve spodní části.

Horní konce jsou rovněž zkosené, takže konstrukce stojí s mírným náklonem. Nohy jsou k rámu pracovní desky přišroubovány vyvrtanými otvory. Pro lepší pevnost spojení mohou být součástí potěru čtvercové tyče vlepené do vnitřních rohů rámu.

Kotoučová pila zůstává vybavena mechanismem kotoučové pily. Ruční kotoučová pila je připevněna ke stolu stroje zespodu. Kotouč se vloží do výřezu a zajistí se šrouby, jejichž hlavy musí být shora zapuštěny do překližky.

Pro ochranu materiálu a lepší skluz obrobků je deska stolu a další dřevěné části stroje lakována několika vrstvami laku. Na povrchu pracovní desky lze provést značení pro řezání lišt nebo architrávů, které se následně připraví pro spoj „pero a drážka“.

Schéma sestavení stolu kotoučové pily.

Alternativně je pracovní deska vyrobena ze dvou kovových desek.

Jsou přišroubovány k rámu a ponechávají mezeru pro kotoučovou pilu. Otvory pro šrouby jsou shora zahloubeny tak, aby se do nich zapustila hlava šroubu. Lištu pro kontrolu velikosti řezaného materiálu lze upevnit pomocí šroubových svorek.

Zarážka pro řezaný obrobek je nejlépe vyrobena z ocelových úhelníků o průměru 60 a 80 mm. Jeho délka musí být větší než délka stolu.

Konce úzké police se odříznou a široká police se přeloží přes pracovní desku. V okách jsou vyvrtány otvory se závitem pro upínací šrouby. Vodicí lišta z úhelníku je připevněna k šabloně obrobku a přišroubována k čelní ploše desky stolu.

Při trvalém používání stroje je lepší svařit stůl z ocelových úhelníků.

Spouštěč lze připevnit k rámu stolu nebo namontovat na stěnu dílny pomocí prodlouženého kabelu pro připojení stroje. Tlačítko na tělese lze posunout nebo jednoduše zajistit svorkou. Spouštěcí jednotka stroje musí být snadno přístupná.

Pro řezání obrobků malých rozměrů lze vyrobit miniobráběcí stroj bez pracovního stolu.

Jako elektrický pohon řezacího mechanismu lze použít starou vrtačku. U soustružníka je třeba objednat speciální hřídel, která se vkládá do sklíčidla vrtačky. Ozubený kotouč a 2 ložiska na něm musí být pevně namontovány.

Rám pro upevnění hřídele je vyroben ze dvou rovnoběžných kusů desky z tvrdého dřeva s otvory pro zalisování ložisek. Pracovní plocha může být vyrobena z tvrdé desky nebo plexiskla. Vrták a rám zařízení jsou připevněny k desce o tloušťce 30-40 mm.

Nástroj, nasazený rukojetí vzhůru nohama, musí být pevně upnut k základové desce ve válcové části tělesa v blízkosti sklíčidla. Deska, která slouží jako základní deska minikotoučové pily, se upíná k běžnému stolu pomocí šroubových svorek. Tělo obrácené vrtačky a základní deska musí být v jedné rovině.

Vodicí lišta pro miniokružní pilu může být vyrobena z tyče 50 × 50 mm.

Na jednom konci je pevně připevněn k zarážce, která je vyříznuta z desky. Musí se opírat o okraj pracovní desky. Závitový čep je připevněn na druhém konci vodicí tyče.

Druhý blokovací prvek (malá deska) se vloží do otvoru v pile. Zarážky se utahují utažením křídlové matice na čepu. Vodicí doraz se umístí do požadované vzdálenosti od kotouče a upne se jako svorka.

Provizorní mini kotoučová pila pro řezání poměrně malých tlouštěk panelů.

Jednoduchou provizorní kotoučovou pilu můžete libovolně vylepšit tím, že ji vybavíte dalšími prvky a materiály. Funkčnost stroje lze zlepšit vybavením vozíkem pro podávání materiálu, změnou upevnění pracovního mechanismu, instalací dalších přídavných zařízení pro ovládání pily.

Kotoučová pila je praktický a funkční nástroj pro řezání obrobků ze dřeva. Lze ji použít k řezání překližek, přířezů, ořezávání trámů, lišt, architrávů atd.

д. Pokud však vykonáváte mnoho práce, například stavíte dům, je vhodnější použít stacionární verzi zařízení. Jak vyrobit kotoučovou pilu z ručního nářadí vlastníma rukama?

Další varianty konstrukce kotoučové pily

Kromě výše uvedené možnosti pro domácího výrobce je docela zajímavé vytvořit univerzální základnu pro instalaci jiného elektrického nářadí se standardními vložkami:

Jak ukazuje praxe, vytvoření a úspěšný provoz takových strojů může nejen vyřešit problém zlepšení domácí dílny, ale také výrazně ušetří peníze na nákup drahého vybavení.

A přestože takové stroje nevypadají úplně esteticky, vykazují vynikající výsledky při každodenní práci.

Kotoučová pila vyrobená z kotoučových pil

Stacionární kotoučová pila je nepostradatelným nástrojem v truhlářské dílně pro kutily a domácí kutily. S takovým stacionárním strojem se snadno pracuje. zejména při dlouhé a monotónní práci. Udržuje záda pána ve vzpřímené poloze a snižuje únavu.

V současné době jsou stroje a nástroje v obchodech k dispozici v obrovské škále modelů. Pro tesaře jsou však příliš drahé, a tak musíme hledat jiná řešení, jak se z této situace dostat. Jedním z takových příkladů je řemeslník, který vlastnoručně vyrobil stacionární pilu pomocí ruční kotoučové pily. Jak to udělal. viz níže.

Seznam potřebného materiálu: ruční kotoučová pila; překližka 11 mm; šrouby M-8 s nábytkovou hlavou; vruty; vypínač; drát; tyč 40×40; nábytkové lišty.

Seznam nářadí: přímočará pila; ruční kotoučová pila; elektrická vrtačka; elektrický šroubovák; kladivo; šroubovák; kleště; pravítko.

Jak sestavit stacionární kotoučovou pilu

Jak jsme již uvedli, autor použil k výrobě kotoučové pily ruční kotoučovou pilu. Na samotné pile neprovedl žádné změny. V tomto případě výrobce pily zhotovil stůl a pilový kotouč připevnil k desce stolu v místě, kde byl předtím zhotoven pilový řez. Vyvrtal díry a pak je rozřezal. Pomocí překližky a dřeva 40×40 vyrobil základnu.

Poté autor vzal překližku a rozřezal desku stolu. Nejlepší je, když je laminovaná nebo lakovaná, s hladkým a rovným povrchem. Jak bylo popsáno, vyrobili jsme prolis, vyvrtali jsme v rozích otvory pro budoucí spojovací materiál.

Kotoučovou pilu připevníme ke spodní straně desky stolu pomocí šroubů M-8. Hlavy šroubů musí být zapuštěny do překližky.

Pro pohodlnější práci se strojem vyrobili řemeslníci pohyblivou podpěru na kolejnicích pro nábytek.

Pro podélný doraz se používá hliníkový roh.

Chcete-li jej nastavit, povolte šrouby a posuňte jej do požadované vzdálenosti pro další práci.

Stůl pro kotoučovou pilu s výkresy

V této sekci nabízíme model univerzálního stolu, na který můžete umístit kotoučovou pilu s libovolnými technickými parametry a rozměry. K výrobě konstrukce je zapotřebí následující materiál

  • List překližky, nejlépe s laminovanou vrchní vrstvou, o tloušťce nejméně 10 mm a rozměrech 800×800 mm;
  • 4 čepele Laminovaná dřevotříska o tloušťce 16 mm (400×784 mm);
  • Dřevo 50×50 mm;
  • šrouby a samořezné šrouby.

Pro výrobu domácí okružní pily a stolu potřebujete výkresy

Stůl pro kotoučovou pilu lze vyrobit v tomto pořadí:

  • K sestavení horní části budoucího stolu, který je krabicí bez dna, se používají desky z laminované dřevotřísky. Strany jsou navzájem spojeny pomocí blokovacích tyčí, které jsou výrazně delší než výška desek.
  • Hotová konstrukce se otočí a čtvercové nohy budoucího stolu se ve spodní části spojí přídavnými příčníky.
  • Desku stolu vyřežete z překližky, podélně do ní uděláte otvor skládačkou. do něj se vloží pilový kotouč.

Na internetu lze snadno najít výkres takové konstrukce, což značně usnadní její zhotovení. Výše navrženou variantu stolu pro kotoučovou pilu je možné vylepšit vlastníma rukama, nahradit tyče kovovými úhelníky nebo vyrobit tzv. box z desek. Ve spodní části konstrukce je vhodné vytvořit polici.

Vytváření příčného řezu z kotoučové pily vlastníma rukama

Pokládka dřevěných podlah, výměna architrávů, obložení fasádních desek, obložení, tvorba prvků krajinářské architektury vyžadují rozměrnou desku. Proces přípravy takové desky se nazývá facing. To znamená, že konce materiálu jsou odříznuty, aby se dosáhlo požadovaného rozměru obrobku a řez byl estetický.

Ruční pokosová fréza urychluje a zlevňuje práci

Chcete-li si sami vyrobit pokosovou frézu z ruční kotoučové pily, potřebujete improvizované materiály a použité nástroje. Standardní požadavky na střihač jsou následující

Horní část elektrického nářadí je připevněna ke šroubu pomocí velkého ložiska o průměru 150 mm (lze snadno sehnat na trhu).) výstupky jsou připevněny na vnější straně ložiska. Slouží k upevnění nástroje k základní desce pomocí šroubů M6.

Základním příslušenstvím pro okružní frézu vlastníma rukama jsou tlumiče nárazů automobilu (jsou vhodné pro použití jako protahovačka), tlačítko pro pozvolný start a přídavné kryty, které jsou připevněny k elektrickému nástroji a lůžku.

Horní část obložení je k čepu připevněna pomocí ložiska

Důležité! Před montáží konstrukce je třeba demontovat tlumiče, zbavit je oleje a vytvořit vzduchové otvory.

Mezi výhody podomácku vyrobené pokosové pily patří:

  • Konstrukce se snadno demontuje a elektrické nářadí lze používat k určenému účelu.
  • Stručně

Velkou nevýhodou je vysoká hladina hluku. Tuto nevýhodu je téměř nemožné odstranit. Kromě toho je třeba provést zkušební řezání (výběr a upevnění tahu), aby se zajistila dobrá kvalita následné práce.

O bezpečnosti

Dřevoobráběcí stroje jsou nebezpečné stroje. V populárním článku není prostor pro shrnutí technických údajů a bezpečnostních předpisů a kutil je zodpovědný sám za sebe. Proto si stručně ukážeme „z opačné strany“: jaká by kotoučová pila neměla být, aby práce na ní byla možná bez zranění a zmrzačení. Příklad „obrobku“, který porušuje všechna základní pravidla pro víceméně bezpečné řezání a frézování, je znázorněn na obr. 1. (elektrická část je samostatným tématem).

Příklad vadné a nebezpečné kotoučové pily a frézky

  • A. pilový kotouč bez krytu. Jedná se o běžný neduh téměř všech podomácku vyrobených kotoučových pil. Stačí držet prsty dál od pily, používat pracovní podložku a je to v pořádku. Abyste věděli, na internetu se nyní můžete setkat s pilovým kotoučem, který je vyroben metodami práškové metalurgie. A. hřebík se velmi snadno rozlomí na malé ostré třísky.
  • B. výhřez disku je zřetelně větší než 1/3 průměru. D. stůl s různorodými materiály. „zaseknutí“ trhavého obrobku v rukou, sekané krokové řezání. nevyhnutelné. Pracovní úrazy jsou více než pravděpodobné.
  • B. přenos výkonu není krytý.
  • D, E. stůl z různorodých nekvalitních materiálů. Nesouosost obrobku a „vázání“ pily s nejrůznějšími špatnými následky je také docela pravděpodobné.

Hlavní technické vlastnosti a kritéria výběru kotoučových pil

Při výběru zařízení je důležitý počet zubů. Na této charakteristice závisí funkce čepele.

Počet zubů určuje skutečný počet úkolů, které lze s nástrojem provádět:

  • Pro hrubé řezy dřeva s různou hustotou je zapotřebí malý počet zubů. Vyřezávaný povrch bude nedbalý a kvalita bude nízká
  • Střední počet zubů je vhodný pro širší škálu aplikací. Podélné nebo příčné řezy ve dřevě, hrubé opracování kovových výrobků.
  • V aplikaci se co nejčastěji používá vysoký počet zubů. Patří sem příčné řezání a dělení dřeva s vysokou hustotou, řezání desek, plastů a laminátu, práce s kovovými obrobky.

Power

Tento parametr je při nákupu strojů neméně důležitý. Čím vyšší je účiník, tím kvalitnější je práce pily. Důležité pro specifické aplikace. Hustě strukturované materiály je třeba zpracovávat pomocí zařízení s maximálním výkonem.

Kotoučové pily se dodávají ve třech výkonových stupních:

Hmotnost nástroje závisí na tomto parametru. To je třeba mít na paměti. S těžkým nástrojem je neuvěřitelně obtížné manipulovat.

Důležité informace! Pokud je výkon zařízení nižší než 1 kW, nedoporučuje se používat jej s velkými obrobky, protože hrozí zachycení nože o dřevo.

Rychlost a průměr pilového kotouče

Má přímý vliv na výkon nástroje, jeho schopnost pracovat s materiály s tvrdou a hustou strukturou. Právě rychlost otáčení určuje, jak přesně a hladce bude řez proveden.

Vysoká rychlost otáčení výrazně zjednodušuje pracovní proces. Pila proniká do materiálu (i tvrdého) mnohem rychleji, nezůstávají na ní otřepy a třísky. Pokud jsou však otáčky příliš vysoké, má čepel tendenci se rychle zahřívat. V důsledku toho mohou na řezu zůstat stopy po popáleninách. Při práci s plastem se okraje roztaví.

Při výběru nástroje z hlediska otáček se upřednostňují stroje s nastavitelným mechanismem. Uživatel si tak může sám přizpůsobit pilový kotouč materiálu.

Při výběru pilového kotouče jsou důležité technické údaje: vnější a vnitřní průměr. První ovlivňuje hloubku řezu a může se pohybovat v rozmezí 65-500 mm. Určené hodnoty jsou pevné. Rozměry kotouče jsou omezeny konstrukcí stroje. druhý průměr musí odpovídat průměru hřídele kotoučové pily (10-55 mm)

Přímá hloubka řezu a pravý úhel 90°

Tento parametr závisí na velikosti použitého kotouče, a pokud je malý, pak není možné provést přesný a kvalitní řez obrobku s většími rozměry.

pily s pracovní hloubkou 40-50 mm jsou vhodné pro domácí použití. Pokud je index vyšší, pak je tento nástroj vhodný pro činnosti, kde hloubka řezu přímo určuje efektivitu a profesionální kvalitu.

okružní, pily, udělat, stacionární, pilu

Hlavní pilový kotouč řeže nejen rovně, ale také pod úhlem 45°. Nedávno byly vyrobeny nástroje, které řežou pod úhlem 60°.

Odborníci doporučují věnovat pozornost omezení hloubky řezu na 90 stupňů. Toho je možné dosáhnout pohybem pily kolmo k povrchu. Pokud je tloušťka obrobku do 40 mm, je třeba zvolit nástroje podobné hloubky.

Typy pilových kotoučů

Pilový kotouč se vyrábí v několika variantách v závislosti na použití a typu použitého materiálu. Jsou podobné konstrukce, ale liší se v některých technických a výkonnostních aspektech.

Podle konstrukčních vlastností se dělí na dva typy:

  • monolitický disk. Vyrobeno z oceli s vysokým obsahem uhlíku, snadná údržba a ošetřování. Používá se především pro práci s materiály s nízkou hustotou (měkké dřevo, některé druhy betonu a cementu). Základní nevýhoda. rychle se otupí.
  • Karbidový kotouč. Vyrobeno z nástrojové oceli s hroty z wolframu, kobaltu a umělého diamantu. Vyznačuje se vysokou trvanlivostí, odolností. Karbidový kotouč je univerzální, vhodný pro všechny hustoty materiálu. Zuby se brousí pomaleji, což vede k ploššímu a čistšímu řezu.

Další funkce kotoučových pil

Kotoučové pily schopné zvládnout náročné úkoly. Pro mimořádně efektivní a pohodlnou práci jsou modely vybaveny dalšími speciálními funkcemi. Jejich úkolem je co nejvíce usnadnit a zpřehlednit pracovní proces.