Proč se řetězová pila po stisknutí plynu zastaví?
Přestože řetězová pila není příliš složité zařízení, občas se u ní vyskytnou problémy, které lze odstranit pouze demontáží. Následující závady jsou příklady:
- Vaše řetězová pila nezvedne plyn;
- řetězová pila přestane během řezání fungovat;
- Motorová pila se spouští a zastavuje;
- Řetězová pila ztrácí výkon;
- řetězová pila se po stisknutí vypne.

Většina závad je způsobena poruchami motoru a závadami jiných systémů a součástí. Důležité je správné zacházení se strojem. Pokud jsou dodržena všechna pravidla, problémy jsou velmi pravděpodobně nejzřetelnější. Při hledání závad je vhodné začít kontrolou nejjednodušší části řetězové pily a skončit u nejsložitější.
Kontrola a oprava filtrů
Při nedostatku paliva nebo vzduchu může motor běžet hrubě nebo se dusit. Příčinou je ucpaný vzduchový nebo palivový filtr. Chcete-li zkontrolovat palivový filtr, odpojte hadici palivového potrubí od trysky karburátoru a nasměrujte jej do nádoby. Poté několikrát stiskněte tlačítko pro čerpání paliva. Pokud palivo proudí normálně, v dobře definovaných dávkách a bez nečistot, je palivový filtr v pořádku. Pokud palivo vytéká slabě nebo nevytéká vůbec. je třeba vyměnit nebo pokud možno vyčistit filtr.
Jednou z příčin poruch řetězových pil jsou piliny ucpávající palivový filtr.
Jednotka musí být vyjmuta z palivové nádrže (po předchozím vypuštění paliva). Palivový filtr lze u většiny modelů vytáhnout přes plnicí hrdlo pomocí drátěného háčku. Pokud je konstrukce filtru skládací a umožňuje čištění, je třeba jej demontovat a umýt podle doporučení výrobce. Vyměňte filtr za nový.
Podobné problémy mohou nastat, pokud je vzduchový filtr zanesen prachem, pilinami nebo nečistotami. Při nedostatečném průtoku vzduchu se palivová směs obohacuje, což ztěžuje spalování.
Vyjměte filtr pro kontrolu. Během provozu dbejte na to, aby se do karburátoru nedostal prach. Vyčistěte a propláchněte jednotku teplou vodou se saponátem. Po vysušení ji pokud možno vyfoukejte stlačeným vzduchem pod nízkým tlakem a znovu ji nasaďte. Pokud řetězová pila začne pracovat normálně, problém jste vyřešili. pokud ne, je třeba hledat dál.
Při trvalém používání se doporučuje vyměnit palivový a vzduchový filtr každé 3 měsíce.
Užitečné tipy od odborníků na „Kosi-Kosa
Pokud jste již přišli na to, proč vaše řetězová pila při volnoběžných otáčkách přestává pracovat, ale nevíte, jak demontovat nebo vyjmout jednotlivý díl, například karburátor, podívejte se na naše další články a přečtěte si návod krok za krokem v článcích. Doporučujeme také věnovat zvýšenou pozornost všem pohyblivým částem, aby nedošlo ke zranění. Mezi další důležité tipy patří:
- Před zahájením demontáže vždy vypusťte benzín, a to i z vnějších prvků;
- Neucpávejte otvor v motoru hadrem;
- rozeberte karburátor na suchém a čistém povrchu a předem si zaznamenejte počet otáček ostatních šroubů, abyste nezaměnili všechna nastavení;
- Sestavte vše přesně tak, jak bylo rozebráno, dokonce i šrouby na jejich „původní“ místo.
Pokud postup provedete správně, pila se při volnoběhu nedusí. Co dělat, když se vaše elektrické nářadí v jiných situacích vypne. obchod s elektrickým nářadím KosiKosa vám poradí v našich článcích.
Motorová pila se rozbíhá a zastavuje. co je příčinou?
Pokud se řetěz řetězové pily při prvním pokusu o její použití přetrhne, může být problém v brzdě řetězu nebo se řetěz zasekl kvůli nedostatku maziva. V tomto případě změřte hladinu oleje. Pokud je objem oleje dostatečný, může být příčinou trubička vedoucí do maznice.
Další příčinou může být porucha karburátoru. Pokud je potřeba pouze seřídit, můžete to vždy udělat sami podle pokynů. Pokud je třeba karburátor vyčistit nebo opravit, budete potřebovat odbornou pomoc.
Další možnou příčinou této závady je nízká hladina paliva v nádrži. Pokud ano, bude se řetězová pila při naklápění dusit, protože zbytky paliva jsou na opačné straně palivové nádrže, než kde se nachází sací potrubí.
Řetězová pila nepokračuje v práci: zkontrolujte, zda jednotka není vadná
Modul zapalování lze diagnostikovat vizuálně podle vadného. Budete to muset udělat:
- Zapalte zapalovací svíčku;
- Posuďte jeho vzhled (nesmí být naplněn benzínem nebo obsahovat černý povlak);
- Zkontrolujte vzdálenost mezi cívkou a magnety (do 0,2 mm);
- V případě potřeby zkontrolujte, zda zapalovací svíčka nejiskří pomocí funkčního napájecího kabelu.
Pokud po kontrole nejsou zjištěny žádné závady, je třeba zkontrolovat blok karburátoru.
Jedná se o jednu z nejslabších částí moderní řetězové pily. Nové nářadí prodávané z výroby má základní nastavení. Pro nízké a vysoké rychlosti, které je třeba po spuštění a zpracování všech dílů resetovat. Podobně postupujte, pokud pila nevyvíjí tah potřebný pro maximální krouticí moment podle pokynů.
V takovém případě je třeba jednu z nich upravit. Tryska „N“, která je zodpovědná za provoz řetězové pily při zatížení. Průtok paliva jednoduše nastavte pomocí otáčkoměru a návodu k obsluze, když motor běží na maximální otáčky řetězu.

Řetězová pila sama nabírá rychlost
Problém může nastat, pokud se pila začne sama otáčet. Za chodu se stroj zasekne, což znemožňuje plné využití řetězové pily.
Faktory, které mohou způsobit poruchu stroje:
- Karburátor, palivový nebo vzduchový filtr je ucpaný;
- Palivový stupeň je poškozený nebo ucpaný;
- Přívodní potrubí mezi blokem karburátoru a válcem motoru je netěsné;
- Problém s nastavením šroubu karburátoru (často šroub H).
Provádí se následující práce:
- Vyčistěte karburátor a filtry. Zkontrolujte, zda jsou šrouby L a H správně nastaveny.;
- Palivový filtr by neměl být vyjmut, protože by se tím zkrátila životnost nářadí. Jednoduše zkontrolujte, zda nedošlo k požáru a zda není palivová hadice zalomená.
Problémy s otáčkami motoru řetězové pily můžete mít téměř v každé situaci. Proto je důležité věnovat pozornost své řetězové pile a včas ji servisovat a diagnostikovat. Protože správná, pravidelná a včasná diagnostika je vše, co je potřeba k tomu, aby byla vaše řetězová pila rychle zprovozněna.
Proč se řetězová pila spustí a poté vypne?
Řetězová pila se spustí a pak se okamžitě vypne. příčinou může být karburátor. Chybné palivové čerpadlo nebo vadná hlavní palivová tryska mohou způsobit, že se řetězová pila bude chovat tímto způsobem. Nemožnost ovládat řetězovou pilu po spuštění vyžaduje kompletní diagnostiku v servisním středisku.
Všechny výše uvedené poruchy motoru mají podobné příčiny, které se v závislosti na jejich závažnosti mohou projevovat různě. Například malé množství vzduchu nasávaného do klikové skříně nezpůsobí žádnou významnou změnu výkonu motoru, ale mírně sníží výkon motoru, zvýší maximální otáčky motoru a umožní, aby motor pracoval o něco teplejší. Při mírných stupních přívodu vzduchu motor přestane běžet na volnoběh a při chodu se velmi zahřeje. Příliš velký přívod vzduchu znemožní spuštění a následné okamžité vypnutí pilového systému.

Souběžně s již viditelnými příznaky, jako je nefunkčnost řetězové pily po spuštění, probíhají uvnitř motoru procesy, které nenapravitelně vedou k nejvážnějším následkům, jako je roztavení pístu nebo zadření klikového hřídele.
Snadný způsob určení kvality směsi
Nejjednodušší a nejsnadnější způsob kontroly kvality směsi je použití středového izolátoru zapalovací svíčky. Hnědá barva jakékoliv intenzity indikuje správné nastavení karburátoru.
Výsledkem bohaté směsi je černé znečištění izolátoru, zatímco výsledkem chudé směsi je čistý izolátor bílé nebo světle šedé barvy.
Pokud se po normálním spuštění a zahřátí řetězová pila s palivem během provozu občas vypne, je vhodné vypustit tlak v palivové nádrži vyčištěním odvzdušňovací zátky. Nestabilita chodu motoru může být způsobena kondenzací vody v plovákové komoře karburátoru.
Poruchy skupiny válců
Je možné, že i po všech výše uvedených opatřeních se řetězová pila při volnoběhu vypne nebo se vůbec nerozběhne. V takovém případě se musíme podívat do srdce motoru. do jeho válce.
Někdy stačí k diagnostice problému se sestavou píst-válec i vizuální kontrola. Třísky, rýhy, výrazné opotřebení válce a další viditelné vady jsou bezprostřední překážkou správné funkce jednotky. Takové díly je bezpochyby nutné vyměnit.
Pokud není zjevné žádné poškození, je třeba zkontrolovat pístní kroužky. Zejména poškození kroužků může vést ke ztrátě výkonu motoru. Pokud se kroužky pohybují v drážkách válce příliš volně, je třeba koupit nové díly.
Nicméně úplnou představu o technickém stavu této skupiny dílů je možné získat až po kompletní demontáži motoru. Jelikož se jedná o časově náročný úkol, který vyžaduje určité odborné zkušenosti, je lepší jej svěřit odborníkovi. Jen tak prodloužíte životnost velkého pomocníka řetězové pily.