Broušení kotoučových pil v domácích podmínkách

Jak správně a pod jakým úhlem brousit pilový kotouč?

Kotoučové pily se používají zejména ve stavebnictví. Většina zakázek vyžaduje řezání a tvarování hotových materiálů. Kotoučová pila zvládne tento druh práce rychle a s dobrými výsledky. Nástroj však nemůže sloužit věčně, dříve či později se může otupit. Proto byste měli přesně vědět, jak doma nabrousit zuby kotoučové pily.

Kontrola opotřebení kotoučové pily je důležitou záležitostí, které je třeba věnovat zvláštní pozornost. Hluboké poškození znemožňuje ostření pilového kotouče. Existují tři hlavní příznaky, že je třeba pilu nabrousit nebo vyměnit

  • Silné zahřívání ochranného krytu a tvorba kouře. Kotoučová pila má speciální kryt, který signalizuje, že se pila otupila teplem. V závažných případech z něj může vycházet kouř.
  • Někdy je pila poháněna mechanicky (pokud je nutné nastavit tlak ručně). V této situaci může dojít k opotřebení, pokud je třeba zvýšit tlak.
  • Pokud je dřevo znečištěné a při řezání je na obrobku cítit silný nepříjemný zápach.

Všechny výše popsané situace uživateli napovídají, že je čas přístroj nabrousit.

Definice a účel kotoučové pily

Kotoučová pila je nástroj, jehož pracovní plochu tvoří kotouč. Tento kotouč může být k dispozici v různých tloušťkách a průměrech v závislosti na aplikaci. Pilový kotouč má na hranách ostré zuby, které mohou mít různé tvary, např:

Používá se při řezání velkého množství dřeva. Je vhodný pro tvrdé i měkké dřevo. Lze jej použít i na překližky a dřevotřískové desky. Když se kotouč roztočí, zuby se zaříznou do materiálu a začnou ho řezat. Zkušení pilníkáři tvrdí, že práce s kotoučovou pilou je mnohem snazší než s klasickou pilou, což je vodorovná deska z kovu se zuby a jednou (dvěma) plastovými rukojeťmi.

Často se používá kotoučová pila:

Pilový kotouč je obvykle zakončen břitovými destičkami z tvrdokovu. Tyto hroty se používají k zabránění deformací zubů při řezání tvrdého dřeva. Všechny kotoučové pily se však dříve nebo později otupí. Když tento okamžik nastane, je čas nástroj nabrousit.

Jak určit úhel broušení kotoučové pily

Geometrie karbidového hrotu

Nejlepší je mít k dispozici původní šablonu, aby bylo možné odpovídajícím způsobem upravit geometrii břitu. Často se vyrábí z tenkostěnné nerezové oceli, méně často ze silné lepenky.

Karbidové zuby jsou vyrobeny podle GOST 9769-79. Jejich geometrii a geometrické rozměry však určuje výrobce podle účelu použití pily. Pokud není k dispozici žádná šablona, musíte si požadované úhly ostření určit sami. K tomuto účelu se doporučuje použít kyvadlový úhloměr.

Technologie výroby šablon vlastníma rukama.

broušení, kotoučových
  • Pořiďte si nový flétnový kotouč, který je totožný s tupým kotoučem.
  • Nakreslete přesné obrysy na tvrdý kus kartonu.
  • Pomocí kyvadlového úhloměru určete počáteční geometrii karbidových destiček.
  • Zaznamenejte údaje do šablony.

Následně jej můžete použít pro broušení na vlastním stroji nebo jej poskytnout jako vzor pro firmy, které poskytují podobné služby.

Kromě toho je vhodné porovnat naměřené hodnoty s referenčními hodnotami. U podélných pil je úhel čela obvykle 15°-25°. U modelů s příčným řezem se pohybuje od 5° do 10°. U univerzálních modelů je úhel sklonu 15°.

Je důležité si uvědomit, že úhel sklonu může být záporný. Podobné modely se používají pro řezání plastových desek a neželezných kovů.

Nástroje

Ruční broušení pil je povoleno pouze s použitím speciálních nástrojů. Existuje brousicí stroj, který vám pomůže provést tento úkon automaticky, nikoli ručně. Pak je výsledek přesnější.

K broušení se používají i další praktické nástroje:

Tyto nástroje nelze ničím nahradit. Pokud není k dispozici alespoň jedna z nich, není ostření možné.

Blok: 4/5 | Počet znaků: 477

Ostření kotoučových pil s tvrdokovovými hroty

Úhly ostření pilových kotoučů s tvrdokovovou špičkou se obtížně udržují, protože zub je zakončen hrotem. Tato slitina je pájená na. Geometrie řezné části je složitá a parametry ostření musí být přesně sladěny.

Obrábění se provádí vyhlazením břitu na poloměr 0,3 mm. Vyšší hodnota by neměla být tolerována.

  • Broušení se provádí na přední a zadní rovině zubu. Při správném provedení je celkový počet broušení, než se čepel opotřebuje, 30násobný.
  • Práce musí začít na přední straně.
  • Pájená část zubu musí ležet v jedné rovině s brusným kotoučem.
  • Doba otáčení mezi 3 a 5 sekundami. Neostřete již déle. To vede ke zbytečnému zahřívání kovu. Je přehřátá a temperovaná a její tvrdost se snižuje.
  • Tloušťka broušeného materiálu cca 0,15 m.

Blok: 5/7 | Počet znaků: 906

Metody obrábění kotoučových pil

K vytvoření břitu postačí jakákoli bruska, přičemž konstrukce stroje není příliš důležitá. Úhly ostření kruhových destiček s karbidovými hroty se samozřejmě přesněji získávají na specializovaných zařízeních. Náklady na broušení jsou však velmi vysoké, a proto se používá brousicí stroj se sklonem kotouče vhodným pro změnu sklonu korundového kotouče.

Abyste si mohli sami nabrousit pilový kotouč, je třeba přísně dodržet několik základních podmínek:

  • Obvykle je deformován horní okraj. Někdy se vyskytuje zaokrouhlení až 0,3 mm. Ostření se proto zahajuje nahoře.
  • Broušení se provádí s ohledem na přední a zadní hranu.
  • Operace se opakuje nejméně 25krát. Tloušťka odstraňovaného materiálu nesmí přesáhnout 0,05-0,15 mm.
  • Povrchová úprava musí být naprosto rovnoměrná po celé obrobené ploše.
  • Po nabroušení je lze dokončit ručně jemným smirkovým papírem.
broušení, kotoučových

Způsoby broušení pilových kotoučů

K vytvoření nového břitu lze použít jakoukoli brusku. Na začátku je důležité vybrat správný smirkový kotouč a nabrousit s ním hranu. K tomuto účelu by se měly používat korundové nebo diamantové modely.

Optimálním řešením je použití brousicího stroje, který je speciálně navržen pro tuto práci. Vzhledem k vysokým nákladům však není v mnoha případech praktická. Alternativním způsobem je použití brusky s možností změny úhlu korundového kotouče.

Nikdy je sami ručně nebruste. Za prvé. je to časově velmi náročné. Za druhé, výsledek ostření neodpovídá standardu. Pokud nemůžete kotoučovou pilu nabrousit sami, doporučujeme využít služeb specializovaných firem.

Profesionální ruční ostření pilových kotoučů se řídí následujícími pravidly:

  • K hlavní deformaci dochází na horní hraně zubu. Poté se provede zaoblení úkosu od 0,1 do 0,3 mm. Zde je třeba zahájit léčbu;
  • Broušení na předním a zadním okraji. Díky tomu lze proces opakovat až 25krát;
  • Rychlost úběru zásoby by neměla být větší než 0,05-0,15 mm;
  • Přední a zadní hrana musí být naostřena na stejnou úroveň.

Po nabroušení dřevěných kotoučů je vhodné je dokončit jemným smirkovým plátnem. To lze provést ručně nebo pomocí speciálního brousicího stroje.

broušení, kotoučových

Odborníci doporučují používat speciální korundové kotouče, jejichž čelní strana má speciálně tvarovanou drážku. Usnadňuje ostření.

Ostření na obráběcím stroji

Pokud je k dispozici speciální stroj, může být proces proveden co nejefektivněji. Přístroj je kompaktní a lze jej používat doma.

Zvláštní pozornost je věnována výběru brusného kotouče. V tomto případě bychom rádi upozornili na následující nuance:

  • Karbidový kotouč se obtížně brousí.
  • Při výběru se zaměřte na brusné kotouče vyrobené z kubického boru, diamantu nebo zeleného karbidu křemíku.

Enkor Korvet 472

Použitý elektrický stroj SZTP 600T

Elektrická bruska JMY8-70 (MTY 8-70)

Proces broušení pomocí profesionálního zařízení je velmi jednoduchý. Upínání kotoučů se provádí pomocí speciálního upínače. Je navržen s ohledem na konstrukci kola. Upozorňujeme, že při použití speciálních brusek je velmi snadné nabrousit pilové kotouče v souladu s požadovanými parametry. Nepřesnost je minimální. Stroj je totiž vybaven speciálním úhloměrem. Abyste se při práci nespletli, které zuby již byly nabroušeny, označte si počáteční bod fixem.

Potřebné nástroje

Pilové kotouče lze nabrousit vlastníma rukama pouze tehdy, pokud máte správné nástroje. K dispozici je také stroj, který dokáže proces automatizovat a zefektivnit.

K vlastnoručnímu broušení kotoučů můžete použít následující nástroje:

Ostřičku můžete použít i pro kotoučové pily, které nepotřebují výše uvedené nástroje.

Kdy brousit pilové kotouče?

Je poměrně důležité určit, kdy je třeba kotoučové pily brousit. Silné opotřebení může takovou práci znemožnit. Lze identifikovat tři jasné signály, které určují, zda je nutné kotoučovou pilu nabrousit:

  • Výskyt výparů, zahřívání ochranné kapoty. Nástavec má obvykle speciální ochranný kryt, který lze zahřát, pokud se kotouč otupí. Je třeba také poznamenat, že ve zvláštních případech dochází ke kouři v důsledku intenzivního zahřívání řezné zóny.
  • Také při mechanickém podávání, kdy se přítlak nastavuje ručně, je třeba vynaložit velkou sílu, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.
  • Při obrábění dřeva nebo jiných materiálů se v řezné zóně objevují zbytky sazí a odpovídající zápach.

Ve výše uvedených situacích se doporučuje kotoučovou pilu naostřit.