Jak vyrobit mini pilu vlastníma rukama

DIY miniaturní kotoučová pila

Název miniaturní neznamená, že výkon není dostatečný. Pila bude založena na elektromotoru třídy 775. Co se hodí pro vrtačky a šroubováky. Výkon tohoto podomácku sestrojeného zařízení postačí k řezání jakéhokoli dřevěného obrobku vhodného rozsahu.

Tento malý šikovný řemeslník vám jistě usnadní život při výrobě drobných dřevěných výrobků. Na vašem pracovišti zaujímá důležité místo.

  • No, dost dlouhého úvodu, přejděme k montáži podomácku vyrobené pily.
  • A tak pro tento projekt DIY potřebujeme:
  • – Deska z dřevovláknitých desek. Pár ložisek vhodné velikosti. Elektromotor 775. Držák motoru pro elektromotor 775. Samořezné šrouby. Hřídel vhodného průměru (lze použít tělo jednoduchého birosu). Náprava pro hlavní pohon. Pár „čelních“ a „pastorků“ (převodů pro řemenový pohon). Adaptér pro kotoučovou pilu. Kotoučová pila vhodné velikosti. Řemen. Dráty
  • – Přepínač.
  • Další nástroje, které budete potřebovat, jsou:
  • – Termální lepidlo-Pájka-Vrtačka a vrták-Vrtačky-Šroubováky-Úhelník- Pravítko
  • – Marker.

Nejprve jsme z desky z dřevovláknitých desek vyřízli obdélník o rozměrech 16 × 6 cm, který bude sloužit jako základna pro držák motoru. Poté vezměte dvě stejná ložiska a připevněte je na panel z dřevovláknitých desek. Vnitřní průměr vnitřního kroužku ložiska by měl být 5 až 6 mm.

Aby bylo zajištěno bezpečné upevnění na dřevovláknité desce, autor vytiskl upevňovací prvky na 3D tiskárně. Chcete-li upevnit upevňovací prvky, nastavte je na místo (viz „Upevnění upevňovacích prvků na místě“). foto), zanechte značky fixem a provrtejte otvory jemným vrtákem.

Po vyvrtání otvorů je třeba upevnit ložiska a připevnit je pomocí samořezných šroubů k základně.

Dále potřebujeme elektromotor, který by měl být namontován na základnu. Doporučuji vám, abyste si nejdůležitější prvek svého stavitele pečlivě vybrali. Chcete použít drahý motor třídy 775 s několika vinutími a hřídel motoru by měla být na ložiskách, nikoli na pouzdrech.

Doporučuji koupit motor v obchodě s rádiem řízenými modely. Zakupte si také držák motoru (tzv. držák pro uchycení motoru k rámu modelu) pro uchycení motoru.

Jak jste již pochopili, motor k základně připevníme pomocí držáku motoru, nejprve přišroubujeme motor k základně a poté motor k držáku motoru.

Pak potřebujeme plastovou trubku, která bude sloužit jako těsnění mezi hlavní nápravou a namontovanými ložisky. Pro lepší výsledky se autor rozhodl vytisknout potřebnou šířku trubky na 3D tiskárně.

Jako těsnicí materiál však můžete použít cokoli, například papír.

Na její místo nasaďte naši těsnicí trubičku a dovnitř vložte samotnou osu (tato osa je také k dostání v obchodě s rádiem řízenými modely), osa by měla být pevně usazena.

Poté na právě nainstalovanou nápravu namontujeme „čelní“ (velké hnací kolo) na stranu „pastorku“ (malé hnací kolo) elektromotoru.

Velký a malý pastorek můžete zakoupit v obchodě s rádiem řízenými modely a můžete si také pohrát s převodovým poměrem volbou rozměrů hlavního převodu.

A na zadní stranu nápravy namontujeme adaptér pro řezací kolečko. A nasaďte pásek na hlavní pár.

Hlavní část stavebnice je připravena. Bez speciální tabulky je to ale k ničemu, takže si vytvořme tabulku. Je třeba vzít dřevovláknitou desku o rozměrech 46 × 31 cm. Na odebraném panelu je třeba vyříznout otvor pro řezací kotouč.

Za tímto účelem ustoupíme 16 cm od okraje a označíme dalších 5 mm od právě provedené značky, umístíme další značku. Pomocí fixy a úhelníku nakreslete dvě rovnoběžné čáry, jak je znázorněno na následující fotografii.

Na základě právě provedených značek vyvrtejte vrtákem mezi rovnoběžnými přímkami přesně uprostřed otvor o průměru 5 mm. Výsledkem by mělo být okno pro řezací kotouč.

Dále je třeba připojit právě vyrobenou pracovní desku k motoru tak, aby adaptér pro disk byl přesně uprostřed nově vytvořeného otvoru. A spojte oba obrobky samořeznými šrouby, přičemž otvory předvrtejte tenkým vrtákem.

Vyrobili jsme desku stolu a nyní musíme vyrobit jeho nohy. Za tímto účelem vystřihneme po stranách desky dva stejné čtverce o rozměrech 20 x 20 cm. A aby se nohy stolu od sebe nehýbaly, je třeba vyrobit jakýsi distanční prvek vyříznutím obdélníku o stranách 35 × 5 cm. Nyní vše sešroubujte samořeznými šrouby.

Pak je třeba nainstalovat spínač, aby se kotoučová pila lépe používala. K tomu vezmeme dvojici vodičů a jeden konec připájíme ke kontaktům elektromotoru, druhý konec ke zdroji napájení a druhý vodič by měl být připájen ke zdroji napájení přes spínač. Samotný spínač pomocí tavného lepidla by měl být instalován na vhodném místě.

V jedné z nohou jsme udělali průchozí otvor pro napájecí kabel. Můžete také nainstalovat zástrčku pro napájení (pokud ji máte).

Poté namontujeme řezací kotouč. Použijeme 4″ disk. Je důležité si uvědomit, že disk musí být nasazen a otáčet se stejným směrem, jaký je uveden na disku nebo v uživatelské příručce disku.

Samotná pila je skutečně připravena, ale chybí jeden důležitý detail, který nám obvykle pomáhá řezat rovnoměrně a přesně. K jeho výrobě potřebujeme ze stejné dřevovláknité desky vyřezat obdélníky 36×4.5 cm, 2×4.5 cm a 3×4.5 cm. Tři nově vyrobené polotovary by měly být spojeny tavným lepidlem, jak je znázorněno na obrázku níže.

Poté vyvrtejte průchozí otvor pro upínací šroub. Vložte šroub do právě vytvořeného otvoru a utáhněte jej maticí.

To je vše! Díky tomu jsme získali skvělou okružní pilu, která se bude hodit na drobné práce a nezabere mnoho místa.

Kotoučová pila pro kutily vyrobená z kotoučové pily nebo úhlové brusky: mini ruční a stacionární provedení

Stacionární kotoučová pila je „povinnou výbavou“ dílny každého řemeslníka. S jeho pomocí můžete snadno a rychle řezat desky, řezat polena požadovaných rozměrů, řezat palivové dřevo.

Konstrukce domácí kotoučové pily

Miniaturní pila je velmi jednoduchá a obsahuje stolní a kotoučovou pilu. Takové zařízení je možné vyrobit i svépomocí, ale nebude mít vysoké výkonnostní ukazatele.

Hlavní nevýhodou tohoto typu konstrukce je nutnost zajistit nezávislý posuv materiálu. To může snadno vést k nepravidelnostem v geometrii budoucího dřeva nebo desky. Z tohoto důvodu jsou tyto systémy vhodné pouze pro zpracování plechů a relativně malých polotovarů.

Úhlová fréza se může pochlubit mnohem širší škálou funkcí. Toto zařízení provádí dva řezy současně ve vertikální a horizontální poloze. Je však mnohem náročnější na konstrukci než výše uvedený model. Domácí kotoučová pila má následující konstrukční prvky:

  • Pohyblivý pilový vozík. Tento prvek se posouvá po speciálních vodítkách umístěných na plošině. Je vybaven dvěma motory a kotouči;
  • pevná platforma. Je vybaven svorkami na materiál, které zabraňují sklouznutí kmenů a jejich následné deformaci při řezání.

Můžete to udělat s jakýmikoliv nástroji a materiály, které máte po ruce. Je důležité, aby pila byla schopna odolávat trvalým vibracím a zatížení.

Pokud má být stroj používán výhradně pro výrobu desek, lze místo horizontálního nástroje použít další vertikální nástroj. Tím se podstatně zvýší produktivita pily.

Vyrábím přípravek pro vodítko kotoučové pily

Aby bylo možné řezat dřevo co nejlépe, musí být stolní pila vybavena vodítkem. Jedná se o prkno po celé délce desky stolu, namontované rovnoběžně s pilovým kotoučem.

Pro jeho upevnění si připravím 2 kusy dřeva a 2 proužky překližky, které připevním podél okraje desky stolu kolmo k pilovému kotouči. Poté změřím pracovní desku a oříznu hrany tak, aby vodicí lišta byla při pohybu rovnoběžná s pilovým kotoučem.

Jak vybrat motorovou pilu pro domácí pilu

Řetězová pila je srdcem systému a musí být vybrána s maximální péčí. Můžete instalovat novou, právě zakoupenou pilu i pilu z druhé ruky, například „Ural“. K výrobě pily můžete použít nejen motorovou pilu, ale také elektrickou pilu. Jediné, co byste měli mít na paměti, je, že budete omezeni délkou síťového kabelu.

Pro správnou volbu pily je důležité nejprve pochopit zamýšlené použití instalace. Pro poloprofesionální, komerční použití dávejte přednost stacionárním pilám s výkonnými a produktivními pilami. Domácí použití zařízení umožňuje zvolit méně výkonnou motorovou pilu a vyrobit si vlastní mobilní mini pilu podle výkresů z internetu.

Konstrukce a materiály pro stacionární pilu

Domácí okružní pila vlastníma rukama může být vyrobena upevněním ručního nástroje na stabilní základnu. V nejjednodušším případě je jednotka namontována na dřevěném kozlíku nebo na stole z překližky a prken. upevněte nástroj pod překližkovou desku a udělejte do desky stolu zářez pro ozubený kotouč.

Parametry konstrukce stroje závisí na velikosti obráběného materiálu. Tomu je přizpůsoben i výkon ručního nářadí (800-1200 W nebo více). Pro čistý řez je lepší instalovat model s rychlostí 3000-4000 otáček za minutu.

Ke konstrukci stroje je zapotřebí dřevěný materiál, spojovací materiál a nářadí:

Nástroje pro výrobu domácí kotoučové pily.

    překližka o tloušťce 20 mm; deska na výztuhy a nohy (50 × 100 mm); brusný papír, truhlářské lepidlo a lak; vruty, samořezné šrouby, drátěné svorky; metr, tužka, pravítko; přímočará pila, vrtačka, elektrický šroubovák.

Výška stolové desky je přizpůsobena výšce řemeslníka a obvykle činí asi 1 m, délka stolové desky závisí na velikosti zpracovávaných materiálů.

Varianty hoblovacích strojů vlastníma rukama

Frézy pro kutily se používají k broušení velkého množství dřeva, které pak vypadá krásně. Konstrukce tohoto zařízení zahrnuje:

  • Stůl a rám stroje. Stolní deska musí být dokonale rovná a stabilní, aby odolávala vibracím při práci.
  • Hřídel nože. Hlavní část stroje, která zpracovává dřevěné obrobky. Rychlost otáčení řemenice by měla být 4000-7000 otáček za minutu.
  • Nastavovací šrouby a podavač.

Pro správnou konstrukci zařízení použijte plány tloušťkovače. Montáž vlastních rukou probíhá přesně podle těchto pokynů.

Jakmile provedete všechny přípravy, můžete přejít k montáži, která může zdatnému uživateli trvat přibližně hodinu:

Jaké možnosti jsou k dispozici pro?

Chcete-li vytvořit kotoučovou pilu vlastníma rukama, můžete použít několik metod. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Instalace zakoupené ruční kotoučové pily na stroj, který je vyroben z tyče.
  • Použití nepostradatelné úhlové brusky s ocelovým kotoučem na řezání dřeva jako pohonu.
  • Přeměna malého dřevěného stolku a motoru „vymontovaného“ z pračky na kotoučovou pilu.
  • Výroba kovového rámu a montáž asynchronního motoru (1-1,5 kW).

Všechny tyto systémy mají právo na život, ale v praxi mají různou účinnost. Pokud plánujete řezat velmi silné desky, je jedinou možností kotoučová pila s výkonným motorem. Základní rám musí být vyroben z oceli.

Úhlová bruska je „vhodná“ pro ořezávání malých dřevěných dílů, ale není nejlepší volbou pro kotoučovou pilu, protože její nepřetržitá provozní doba je omezená. Motor pračky také není nejvhodnější způsob (nebo spíše nejnevhodnější). zařízení je nešikovné, spíše slabé. Vzhledem k nízkému výkonu musí výrobce pily „vynalézt“ řemenový převod s předřazeným pohonem a systém sestávající ze 2 hřídelí. Výsledkem všech těchto snah bude model s nízkou kvalitou řezu a nízkou produktivitou.

výroba pily vlastníma rukama

S ohledem na všechny nuance, velikost a rozteč zubů na řezném prvku můžete začít sestavovat pásovou pilu doma sami. Můžete ušetřit spoustu peněz, ale stále je třeba koupit některé díly a materiály pro sestavení pracovního stolu nebo zařízení, které stroj pohání.

Sestavení pásové pily vlastníma rukama podle výkresů zahrnuje následující prvky:

  • řemenice pásu;
  • řezný prvek pro pásovou pilu;
  • klínový řemen typu A710;
  • podpěrná tyč;
  • vodicí lišty;
  • kladky;
  • Elektromotor s možností volby výkonu v závislosti na množství práce, kterou je třeba vykonat;
  • řemenový pohon;
  • držák;
  • Dvě matice typu M12 (2 kusy).);
  • klínový řemen;
  • vodicí kolejnice;
  • tlumič;
  • podpěrná tyč;
  • horní podpěru;
  • sklíčko;
  • seřizovací šroub;
  • pohon horního pásu.

Některé díly lze snadno nahradit improvizovanými materiály, které má v garáži téměř každý člověk. Ostatní prvky stroje vyžadují nákup výrobních modelů. Například elektromotor nelze sestavit vlastníma rukama a zařízení z pračky nebo podobného zařízení není vhodné kvůli nedostatečnému výkonu.

Konstrukce a montáž stroje

Sestavení domácí pásové pily vlastníma rukama není nic složitého. Zde se musíte naučit všechny nuance a připravit si potřebné materiály. Hlavní částí truhlářského stroje je pracovní stůl, na kterém se obrábí dřevo, kov, kámen nebo syntetický materiál. Konstrukce zahrnuje kruhový pohyb řezného prvku, který působí na obrobek a je zajištěn dvěma řemenicemi.

Stojí za zmínku, že výkresy domácí pásové pily na dřevo budou fungovat pouze v případě, že je k dispozici místnost s odpovídajícími rozměry. Deska stolu a rám s nainstalovaným strojem jsou dostatečně velké, aby se vešly do malé místnosti. Takové zařízení se používá pro rozpouštění velkých kmenů, ale pro zpracování malých polen vhodné i mini-stanok.

vyrobit, mini, pilu, vlastníma, rukama

V první fázi práce jsou vyrobeny ve speciálním programu kresby pásové pily s vlastníma rukama. Pro sestavení této jednotky existuje řada hotových schémat, která však mohou vyžadovat určité změny v závislosti na velikosti místnosti, množství práce a zpracovávaného materiálu.

rám a blok řemenice

Rám je nosná část, která nese velkou hmotnost celé konstrukce. zatížení je několikanásobně silnější kvůli vibracím při práci, proto musí být rám vyroben z kovových profilů, které musí být svařeny dohromady. U středních a malých strojů je při absenci kovových profilů vhodný dřevěný materiál, musí se však jednat o masivní desku o šířce 20 mm, nikoliv o dřevotřísku nebo překližku.

Prkna se spojují tak, že se vrstvy spojují v místě křížení vláken. K dodatečnému vyztužení truhláře sestaveného ze dřeva lze použít samořezné šrouby, speciální lepidlo, spojovací prostředky nebo jiný způsob spojení. Celá konstrukce proto musí plnit funkci tlumiče, který tlumí trhání a vibrace, k nimž dochází při provozu řezného prvku. K tomu musí být rám tuhý a pružný.

Další důležitou součástí je horní blok kladky, který drží pás v tahu. Hřídel kola je namontována do vložky umístěné na vnitřní straně rámu. Osa se nastavuje pomocí dvou závitových tyčí, které se pomocí matic upevňují do dřevěného materiálu.

Horní část (konec) rámu je opatřena speciálním šroubovým mechanismem, který zajišťuje vertikální pohyb po vodicí liště. Celou konstrukci vyztužte podložkami přivařenými k povrchu. Na zadní straně kola je příruba, na kterou se nasazuje hřídel.

Vlastnosti stolní desky a kladky

Kladku je třeba vyrobit z několika překližkových desek, slepit je k sobě a vyvrtat do nich otvory pro ložiska. Překližková kola musí být silná přibližně 30 mm. Pila musí být stabilní, proto je nutné instalovat přídavné ložisko připevněné ke spojce. Toho lze dosáhnout umístěním podložky na vnitřní stranu hřídele a upevněním příruby na opačné straně.

Poté se kola vytvarují do tvaru sudu a obalí se cyklistickou vnitřní trubkou nebo podobným materiálem. To napomáhá hladkému chodu pásu a jeho nezávislému vycentrování během provozu.

Pokud není ložisko řádně zajištěno, vzniká problém s neustálým narážením kola do roviny. To způsobuje prokluzování řezného prvku a jeho pohyb do strany, což v konečném důsledku vede k poškození řezaného materiálu. Aby se takovým situacím předešlo, je ložisko namontováno kolmo k hřídeli.

Pásová pila na kov, dřevo nebo kámen, kterou sestavíte vlastníma rukama, vyžaduje stolní desku na podstavci. Uvnitř lavice je motor a startovací mechanismus. Odpovídají za pohyb nože, rychlost a pracovní dobu. Pro tento stůl se často používá překližka, která je navíc obložena textolitem.

Zatížení stolní desky je minimální, takže materiál je pro práci dostatečný. K dispozici je řada funkcí, které usnadňují práci. Stolní deska může být například vybavena otočným mechanismem pro jednoduché řezání pod definovaným úhlem. Systém paralelního dorazu nebo válečkové montáže přidává stolu horizontální pohyby, které výrazně urychlují obrábění.

Nastavení systému pásové pily

Efektivní a kvalitní truhlářská práce závisí na nastavení stroje. Existuje schéma pro nastavení systému. Nejprve se kola postaví rovnoběžně vedle sebe. Poté se nainstalují fluoroplastové podložky, které jsou nezbytné pro zabránění vertikálnímu snosu.

První nastavení se provádí bez vodicích koleček. V tomto okamžiku zkontrolují hladký chod a čistotu motoru a poté provedou zkušební řez pilovým kotoučem. ovšem s minimálním úsilím. Pro těžší břemena se používá jednotka s vodicími pásy. Tato konstrukce se skládá ze dvou polovin, které jsou postaveny podél linie řezacího nože.

V minulosti si řemeslníci sami vyráběli nejen stroj, ale také řezný nůž. Samotné kroužkování páskové jednotky je obtížné a je třeba mít určité počáteční zkušenosti s montáží stroje. Ruční broušení a ostření šablon. Můžete si to udělat sami a ušetřit peníze, ale dnešní trh je přeplněný nejrůznějšími pomůckami a součástkami, které zlepšují kvalitu zpracování materiálu nebo činí stroj multifunkčním. Hlavní je v tomto případě pamatovat na bezpečnost, protože modely z výroby nebo vyrobené svépomocí představují velké nebezpečí pro lidské zdraví.