Odřezávací pila na trávu z ruční kotoučové pily

Jak vyrobit vyžínač z ruční kotoučové pily vlastníma rukama?

Konstrukce vyžínače je podobná kotoučové pile namontované nad pracovním stolem. Jeho hlavními výhodami jsou kompaktnost a nízká hmotnost. Proto se používají nejen v dílnách, ale také na stavbách. Naneštěstí jsou nástroje vyrobené svépomocí poměrně objemné a těžké. Snadno se používají ve stacionárním provozu. Pokosová pila je určena výhradně k řezání konců řeziva pod různými úhly. Díky tomu, že se obrobek na stole během řezání nepohybuje, je řez čistý a úhledný. Mistři, kteří pracují se dřevem, dávají přednost tomuto typu nástroje. A ruční pásové pily se úspěšně používají již řadu let.

I samočinné příčné pily jsou schopné řezat takové materiály, jako jsou např

Maximální hmotnost výrobku je 28 kg, což je dáno jeho vlastnostmi. Tento typ umožňuje provádět spoje v „metličkách“, jsou běžné v bagetárnách a nábytkářských dílnách.

Cena nástroje otočného o 360 stupňů je mnohem vyšší. Jeho sklon lze snadno nastavit. Vězte však, že abyste zjistili, jaký úhel potřebujete, musíte se rozhodnout, jaké materiály budete používat.

Pokosovou pilu si uživatel může vyrobit na základě dostupného příslušenství. ruční kotoučové pily, úhlové brusky, úhlové brusky. A při instalaci konkrétního typu disku lze zařízení vyrobené svépomocí použít k řezání profilů na bázi kovu a plastu, trubek, což zvýší oblast jeho použití.

Výhody podomácku vyrobené pokosové pily

Dnes už nikoho nepřekvapí, když najde příčnou pilu. Na trhu je mnoho modelů od značkových až po levné čínské s diagonálními nebo úhlovými řezy. Jejich cena je však někdy příliš vysoká a přesnost ne vždy odpovídá deklarovanému. Ptáte se, zda je možné obejít se bez nákupu specializovaných nástrojů? Náš sortiment dokazuje, že je možné si doma vyrobit pilu na tenké řezy. Náklady na jeho sestavení jsou minimální. Jádrový vrták, na kterém je založena naše pokosová fréza, lze použít i pro další aplikace.

  • Základna: překližka o tloušťce 14-20 mm, v jedné rovině pokrytá pozinkovanou ocelí;
  • Řezný kotouč s pobeditovými hroty pro podélné řezání, průměr. 125 mm;
  • Tři kusy překližky: 30×15 cm na rukojeť, 24×15 cm na vozík, 18×14 cm na základní nohu;
  • Okenní závěs.1ks;
  • Vrták (může být bez zpětného chodu);
  • Dva páry posuvných kolejnic ve tvaru U pro nábytkové zásuvky;
  • Kovové výrobky: šrouby, matice, samořezné šrouby;
  • Karton pro šablonu;
  • Tesařské lepidlo, lak na dřevo.
  • Vrtačka nebo elektrický šroubovák;
  • Skládačka s pilou na dřevo;
  • Kleště, vrtáky, šroubovací bity;
  • Malířský nůž, metr, tužka, barva a štětec na lepidlo.

Zvláštní zájem

„Udělej si sám. vlastníma rukama“. Zajímavé domácí řemeslné výrobky. Workshopy krok za krokem s fotografiemi a popisy, technologie, tipy a triky. Vše, co potřebuje opravdový řemeslník či kutil ke své práci. Pro zpracování dřeva jakékoliv složitosti, široká škála návodů a kreativních nápadů.

Profesionální vybavení

Nyní k profesionálnímu řezacímu zařízení. Zvažte kotoučovou pilu Zubr ZPTP-255-1800. Stroj se používá k řezání dřevěných dílů a tenkostěnných kovových dílů. Proč kombinované? To proto, že ji můžete používat jak k ořezávání, tak k řezání na kotouč.

Tento stroj kombinuje vyžínač a kotoučovou pilu. Nastavitelná hlava umožňuje vysokou kvalitu řezu. Stroj může řezat podélně pod libovolným úhlem. Zařízení je vybaveno mechanismem zajišťujícím pohon a zvedajícím ochranný kryt. Tento model lze připojit k průmyslovému vysavači a udržovat tak pracoviště v čistotě.

Kotoučovou pilu lze zakoupit za cca 15. 20 tisíc rublů.

Další dobrou volbou v šedé zóně je stolní pila Makita MLT100.

Lze je použít jak v domácnosti, tak v profesionálních dílnách a výrobních halách. Konstrukce stroje umožňuje jeho přesun na speciálním vozíku a snadnou montáž na pracovní stůl ve vyhrazeném prostoru. Posuvný stůl umožňuje práci s nadměrnými polotovary. Otočný stůl lze otočit do strany i dopředu. Dlouhou životnost tohoto zařízení zvyšuje vysoká kvalita dílů a materiálů použitých při montáži.

Umožňuje provádět řezy ve svislém směru i v daném sklonu. Vysoká přesnost řezání dílů díky přítomnosti zámků, vodítek, stupnic a pravítek. Stroj kombinuje pokosovou frézu a kotoučovou pilu v jednom.

Samostatnou výhodou je systém stabilizace otáček motoru, který je důležitý zejména při rozjezdu stroje.

Elektrická brzda je součástí dodávky. K dispozici je přípojka pro odsávání prachu, ideální pro velkoobjemové použití.

Základní kritéria výběru

Než půjdete do obchodu a požádáte prodavače o radu, přečtěte si o parametrech, které je třeba při nákupu nářadí zohlednit. Můžete se tedy rozhodnout rozumně.

  • napájení. Ovlivňuje výkon a rychlost. Hmotnost a cena nástroje se zvyšuje s jeho velikostí. Domácí křížové frézy mají menší spotřebu energie než profesionální křížové frézy;
  • velikost disku. Záleží na tom, jak hluboký a rychlý bude řez. Zkontrolujte také, zda jsou pro vybraný model nářadí dostupné náhradní kotouče;

údaje o řezání. Úhel, šířka a hloubka. Pila musí řezat obrobky pod úhlem požadovaným pro daný účel, nejlépe v obou směrech. Výrobce rovněž uvádí maximální hloubku řezu při práci pod úhlem 45 a 90 stupňů k povrchu. Důležitá je funkce omezení hloubky řezu. Používá se při drážkování a opracování obrobků v tloušťce;

Horizontální posuv. Umožňuje uživateli zvětšit šířku záběru změnou polohy řezacího ústrojí ve vodorovné poloze. Velký obrobek lze řezat na jeden průchod.

  • sběrač. Je nutné pravidelně kontrolovat kotvu, ale tento motor má vyšší točivý moment;
  • Asynchronní. Běží tišeji a vydrží déle;
  • vroubkované. Žádné prokluzování při vysokém zatížení;
  • řemen. Je méně hlučný a tlumí vibrace, ale řemen se trhá častěji, než se opotřebovávají ozubená kola;
  • přímo. Nemá převodovku, méně třecích částí, ale nižší točivý moment;
pila, ruční, kotoučové, pily

Žádná převodovka, méně třecích částí, ale nižší točivý moment; přímý systém, který při spuštění na obrobek automaticky zakryje nůž ochranným krytem;

sáček na prach ve tvaru sáčku. Připojeno ke speciálnímu vývodu. Přístroj lze připojit k vysavači.

Srovnání domácího a hotového nářadí: co je pro vaši domácnost nejlepší volbou

Tovární stroje jsou schopny provádět vysoce kvalitní podélné řezy. Lze nastavit libovolný úhel.

Hlavní výhody pokosové frézy od výrobce kotoučových pil:

Domácí pily nejsou vybaveny stupnicí. Ve většině případů se používají improvizované komponenty, které nejsou příliš spolehlivé. Proto není pokosová fréza vyrobená z ruční kotoučové pily vždy kvalitní.

Vynikající ořezávací blok z úhlové brusky vlastníma rukama získáte pomocí pístu a ojnice automobilového motoru. Taková konstrukce není v dílně nezbytná.

Tip. Před vlastní výrobou pokosové pily je nutné určit, k jakému účelu bude použita. Záleží na tom, jaký typ konstrukce bude postaven.

Výhody a nevýhody domácího stroje

Jako každé jiné zařízení má i provizorní pokosová pila, která je odvozena od ruční kotoučové pily, své specifické vlastnosti a zvláštnosti. Některé z nich jsou pozitivní a některé negativní. V každém případě je třeba zohlednit oba atributy.

  • První a nejdůležitější výhodou podomácku vyrobené pokosové pily je úspora peněz. Například nákup hotových nástrojů vás bude stát poměrně hodně (průměr ), ale výroba nástroje vlastníma rukama z hlediska materiálu je přístupná téměř každému.
  • Další výhodou podomácku vyrobeného zařízení je možnost individuálního nastavení všech parametrů pily (např. hloubky řezu, otáček za minutu, výkonu, délky a šířky základny). Tímto způsobem se tato jednotka ukáže jako efektivnější pro práci na míru než zakoupená jednotka.
  • Tím, že si pilu postavíte sami, se také seznámíte se všemi součástmi, což znamená, že v případě poruchy nebo závady můžete nástroj snadno opravit.
  • Často se jako surovina pro výrobu příčné pily vlastníma rukama používá odpad z domácnosti. Je třeba poznamenat, že tyto materiály nejsou vždy kvalitní. Proto může být životnost a kvalita podomácku vyrobeného zařízení velmi krátká a nízká.
  • Abyste mohli sestavit jednotku, musíte mít alespoň minimální technické znalosti a zkušenosti. Začátečník by takový úkol nezvládl.
  • Podomácku vyrobená pokosová pila není vhodná pro práce, které vyžadují výkonnou pilu. Pokud potřebujete právě takovou jednotku, její výroba vyžaduje profesionální díly, rozsáhlé znalosti a poměrně hodně času. Proto je jednodušší koupit hotové zařízení.
  • Vámi vyrobená kotoučová pila není bezpečná a mohla by při práci způsobit zranění.

Více informací o tom, jak vyrobit pokosovou pilu z kotoučové pily, najdete v následujícím videu.

Ořezávače dřeva

Ořezávací nebo pokosová pila slouží k ořezávání konců různých materiálů. Nástroj je schopen odříznout přebytečný materiál pod úhlem. Výhodou pokosové pily je, že obrobek zůstává nepohyblivý, což umožňuje čistý a rovnoměrný řez.

Stroj z úhlové brusky

Mnoho lidí si raději vyrábí vlastní křížové nože. Výhody domácího zařízení jsou nesporné, jak si povíme později.

Ořezávače mohou pracovat se dřevem, kovem, plasty a dalšími materiály. Čím tvrdší je řezaný materiál, tím vyšší jsou požadavky na řezný výkon.

Nejoblíbenější pokosová pila je založena na použití úhlové brusky. Téměř každý řemeslník má doma nebo v garáži kotoučovou pilu, takže není problém najít vhodný nástroj na dřevo nebo kov.

Pokud se vám podaří udělat vše správně, pak bude mít váš tahací stroj vyrobený z ruční úhlové brusky následující schopnosti:

V případě potřeby se kotoučové brusky vyjmou ze stroje a používají se vlastníma rukama jako běžné ruční nářadí. Velkou výhodou tohoto typu pokosové pily je, že je velmi univerzální a lze ji snadno demontovat.

  • Přiložte otočný bod úhlové brusky k ose kotouče stroje. Je zajištěn kuličkovým ložiskem. Nejlépe o velikosti 150 mm, ale hodí se i větší.
  • Na vnější straně ložiska jsou přivařeny uši. Slouží k jeho upevnění k základně stroje. Montáž pomocí šroubů M6.
  • Pouzdro je vhodné zakrýt ochrannou krabičkou, aby vám při práci s úhlovou bruskou na dřevo nebo kov nepřekážely hobliny.
  • Problém s vytahováním se řeší jednoduše. Použijte k tomu další prvek z nákladního vozidla. tlumiče. I když jsou rozbité, je to v pořádku. Odstraňte veškerý olej z tlumičů, vytvořte větrací otvory a zakryjte je síťkou, aby se dovnitř nedostal prach a třísky.
  • Instalace modulu s pozvolným startem. Zabraňuje tomu, abyste při zapnutí okružní pily pocítili otřes.
  • Montáž protahovačky s úhlovou bruskou je doplněna instalací chrániče, který může chránit pilový kotouč.

V závislosti na instalovaném kotouči může úhlová bruska opracovávat měkké dřevo nebo kov, řezat konce trubek. Připravte se však na to, že vaše kotoučová pila nemusí mít dostatečný výkon pro řezání trubek. V technických údajích ruční úhlové brusky se dozvíte, zda můžete řezat součásti potrubí, nebo zda je stroj vhodný výhradně pro obrábění dřeva.

pila, ruční, kotoučové, pily

Tato konstrukce má dvě hlavní nevýhody:

  • Pro nastavení přesnosti pily na dřevo pomocí protahovačky je třeba použít odřezky dřeva. Poté můžete táhlo pevně zafixovat a normálně s ním pracovat;
  • Takový podomácku vyrobený stroj s protahovačkou při řezání trubek a práci s kovem produkuje velký hluk, který může mít negativní dopad přinejmenším na náladu vašich sousedů.
pila, ruční, kotoučové, pily

Sestavení složitého stroje

Existuje varianta se složitější a těžší konstrukcí. Přesně zvládne řezání trubek. Provizorní sestava nevyžaduje kotoučovou pilu jako součást obráběcího stroje. Pro některé pracovní úkony je však lepší mít po ruce kotoučovou pilu.

V závislosti na zvolených komponentech můžete získat výkonnější stroj. K sestavení stroje vlastníma rukama potřebujete:

  • Elektromotor o výkonu přibližně 900 Wattů. Pokud musíte potrubí pravidelně řezat, můžete zvolit výkonnější elektromotor;
  • Plech;
  • Kovové úhelníky;
  • Kanál;
  • Výklopná ramena;
  • úhlová bruska;
  • Svařovací stroj;
  • Soubor;
  • Pružina má působivou sílu.
pila, ruční, kotoučové, pily

Když je na pracovišti vše připraveno, můžete začít s montáží křížového řezacího stroje vlastníma rukama.

  • Vlastnoručně vyrobený rám lze vyrobit vlastníma rukama pomocí nastavitelných nohou, kovových rohů a sloupků z postele.
  • Pracovní plocha je vyrobena z pevného kovu. Udělejte do plechu otvory a vypilujte je.
  • Ke svařování kyvadlového stojanu pro budoucí stroj použijte kanály a svářečku. Konstrukce je připevněna na plechu. Přibližná výška sloupků je 80 cm.
  • Stojan elektromotoru je vyroben z plechu v podobě pevné desky. Ujistěte se, že je stojan namontován na závěsech.
  • Elektromotor příčného řezacího stroje je stabilizován silnou pružinou. Pokud ho najdete, nemusíte používat řemeny a kyvadlo.
  • Pásy můžete napínat a nastavovat pomocí výklopného šroubu. Kyvadlo může být vyrobeno z kovu, aby byla konstrukce pevná a odolná.
  • Pomocí nástroje vyberte kotouč s požadovaným průměrem. Pro domácí účely obvykle stačí pilový kotouč o průměru 400-420 mm.
  • Nezapomeňte zajistit ochranné kryty, protože při montáži takového stroje hrozí určité nebezpečí.

Pokud se rozhodnete sestavit stroj vlastníma rukama a nekoupit si továrně vyráběný trimmer, musíte si uvědomit, že při zpracování dřeva, trubek, kovu a dalších výrobků bude poměrně závažný rozdíl v kvalitě, přesnosti a chybovosti.

Výhody a nevýhody

Domácí pokosové pily mají silné i slabé stránky. Proto vám doporučujeme, abyste si předtím, než začnete stavět svůj stroj, porovnali seznam výhod a nevýhod. To vás může přimět k tomu, abyste se vzdali myšlenky sestavit stroj sami, nebo naopak, určitě zkuste vyrobit stroj na obkládání trubek bez pomoci.