Kotoučová pila s nastavitelnou hloubkou řezu

Kotoučové pily

Bluetooth (technologie AWS) Nabídka D-rukojeti: fotbal jako dárek vertikální vedení pro profesionály Pásová bruska Řezací stroje Vhodné pro ledové vozíky podlahové pily pokosové pily

Ruční kotoučová pila, také známá jako kotoučová pila a pila na parkety. oblíbený ruční nástroj pro podélné a příčné řezání různých materiálů. Kotoučové pily se nejčastěji používají na opracování dřeva, ale v závislosti na instalovaném pilovém kotouči je lze použít i na opracování kovů a jiných materiálů.

Seznam funkcí, které je třeba zvážit

Ruční kotoučová pila je velmi užitečným nástrojem pro domácnost. Ne každý majitel si může dovolit drahý stacionární pracovní stůl pro práci se dřevem. Kompaktní okružní pila je levná, ale má stejný výkon jako plnohodnotný stroj.

Výkon je první věc, na kterou se při nákupu domácího nářadí zaměřujeme. Profesionální stroje mají motory o výkonu od 2 kW výše. Kompaktní okružní pila je proto vhodná pro domácí použití s příkonem od 800 W do 1500 W. Pokud zpravidla pracujete s menšími obrobky, můžete sáhnout po nižší hodnotě.

Pokud je však třeba zpracovávat silná prkna, motor s nízkým příkonem se rychle přetíží a nemusí dlouho vydržet. A pro domácí práci nepotřebujete příliš velký výkon. Ještě jedna věc. Čím silnější motor, tím těžší konstrukce.

A pokud je třeba těžkou řetězovou pilou odřezat mnoho malých dílů, může to zhoršit bezpečnost. Vaše ruce se rychleji unaví a bude obtížné bezpečně držet nebezpečný nástroj. V takovém případě by mohlo dojít ke zranění.

Výkon ovlivňuje, kolik otáček řezný kotouč dosáhne za minutu. Čím více jich je, tím je pila výkonnější. A provádění řezů je podstatně jednodušší. Rychlost 5000 je vynikající hodnota. I nejtvrdší dřevo lze při těchto rychlostech snadno rozbít.

Čím vyšší jsou otáčky, tím hladší je řez a tím menší je pravděpodobnost, že se nůž zasekne. Příliš vysoké otáčky však vedou k vyšším teplotám a spálení řezných bodů. Existují modely s nastavitelnou rychlostí. Výkon ovlivňuje také rozměry řezacího nástavce. Je zbytečné nasazovat velký kotouč na slabý motor.

Průměr použitého kotouče určuje hloubku řezu. Obvykle se předpokládá, že řezný nástroj o průměru 160 mm může proniknout až do hloubky 50 mm. Čepel o průměru 190 prořízne desku o průměru 65 mm. Profesionální pily umožňují používat nástroje o průměru až 235 mm, které poskytují hloubku řezu až 85 mm.

Vyrábí se jen málo modelů, které provádějí pouze rovný řez. Protože i doma můžete potřebovat provést šikmý řez. Proto musí být nástroj schopen měnit polohu nože až do úhlu 45 stupňů. A musí to být rychlé a snadné. A nevyžaduje dlouhé kopání s klíči.

Dobrý nástroj by měl mít zámek, který zabrání jeho náhodnému zapnutí. Aby byly všechny končetiny v bezpečí, měl by se spotřebič spouštět ne jedním, ale dvěma tlačítky. Nejprve uvolníte bezpečnostní pojistku a poté stroj spustíte.

Také potřebuje zámek hřídele, který pomáhá při výměně kotouče. A pokud zařízení nemá vyhrazené tlačítko, může se proces značně zpozdit. Protože vřeteno lze zajistit pouze dvěma klíči.

Dobrá pila nedává neustále maximální otáčky. To se děje postupně, jemným zrychlováním na správnou rychlost. To je pro motor velká výhoda a usnadňuje uživateli držení a ovládání nástroje. Pila však musí být schopna pracovat současně. Přibližování k oblastem s různou tvrdostí by mělo probíhat stejnou rychlostí.

Dalším důležitým bodem je ochrana proti přehřátí. Při špičkové frekvenci by se mělo spustit nouzové vypnutí napájení. To zaručuje spolehlivou a dlouhou životnost nástroje. A protože poslední z nich je napájen ze sítě, je žádoucí mít ochranu proti přepětí.

Zvažte, kterou okružní pilu je nejlepší koupit do domácnosti na základě ergonomie přístroje. Musí se pohodlně držet v ruce a jeho hmotnost musí umožňovat monotónní operace bez ztráty produktivity. Úchopové plochy nesmí být kluzké. Proto jsou pogumované rukojeti prioritou.

Pokud je spotřebič připojen k vysavači, usnadňuje to úklid po skončení práce. A díky absenci prachu máte lepší přehled o tom, co děláte. Zabraňuje také tomu, aby se při dýchání dostala do plic.

Většina modelů je vybavena paralelním dorazem. Nástavec umožňuje provádět rovné řezy. Taková vodicí lišta se opírá o okraj obrobku a slouží k vedení řezu. K dispozici je však vodicí lišta, která zajišťuje dokonalý řez po celé délce obrobku. Je připevněna k obrobku, který má být obráběn, a pilový kotouč musí mít speciální drážku. Nářadí povede po vodicí liště.

Vlastník by měl předem určit parametry, které jsou užitečné pro budoucí práci. Každá z těchto možností sice trochu zvyšuje cenu nástroje, ale umožňuje přesnější, bezpečnější a pohodlnější provádění procesu. Podívejme se nyní blíže na jednotlivé modely z levné řady.

Ne všichni lidé jsou ochotni na nářadí šetřit, zejména pokud je potřeba k soustavné práci a rozbití nebo nekvalitní práce může mít za následek nejen vážné časové ztráty, ale i poškození dobrého jména firmy. Proto jsou mnozí ochotni zaplatit hodně peněz, aby si byli jisti, že dostanou kvalitní nástroj, který nezklame v žádné neočekávané situaci. Často jsou vybaveny nejen vyšším výkonem, ale také dalšími funkcemi, které zvyšují pohodlí a produktivitu práce s pilou. Samozřejmě si nemůžete dovolit nezařadit do přehledu alespoň několik těchto modelů.

Interskol DP-190/1600M

Interskol DP-190/1600M

Kvalitní a velmi úsporný model od ruského výrobce Interskol. Kotoučová pila je vybavena velkým kotoučem. 190 mm, což znamená výšku řezu 65 mm. Samozřejmě stačí k řezání i velmi silných desek a kantů a snadno si poradí s jakoukoli prací. Navíc má jmenovitý výkon 1600 wattů. Důležitou výhodou, kterou jistě ocení i zkušení uživatelé, je dlouhý síťový kabel, který má čtyři metry. Umožňuje pracovat i v prostorných místnostech bez prodlužovacího kabelu. Dalšími výhodami jsou elektronická ochrana motoru a pozvolný rozběh. pro větší pracovní komfort a zároveň bezpečnost.

  • přijatelná cena;
  • dobrá kvalita provedení;
  • měkký start;
  • Dlouhý síťový kabel;
  • dobrý poměr ceny a výkonu;
  • hluboký řez.

DeWALT DWE560

Oblíbená pila na dřevo, která si zaslouží být zařazena mezi nejlepší okružní pily. Díky nízké hmotnosti pouhých 3,7 kg je stroj lehký a pohodlně se s ním pracuje. Průměr 184 mm a dostatečná hloubka řezu 65 mm. S většinou řeziva tak můžete bez problémů manipulovat. Navíc výkon pily 1350 W je více než dostatečný pro dostupný průměr kotouče. Možná to není největší síla, ale na tak lehký a kompaktní nástroj to rozhodně není špatné.

Dodává se s dalším diskem, což z něj činí cenově výhodnou koupi.

Rychlost 5500 otáček za minutu je dostatečně vysoká pro čistý řez téměř jakéhokoli materiálu. A konečně, připojení vysavače a speciální odsavač pilin usnadňují a zpříjemňují řezání. piliny jsou ihned odsáty a nemusíte je po použití uklízet.

  • překvapivou lehkost;
  • Možnost připojení vysavače;
  • Chytrý systém odsávání pilin;
  • vysoká kvalita dílů a spolehlivost;
  • snadné používání;
  • nízká hladina hluku.

Bosch GKS 190

Pravděpodobně nejlepší hodnota v poměru Ale nezapomeňte, že tento výrobek je od renomovaného německého výrobce. To zaručuje vynikající kvalitu provedení a dlouhou životnost. této koupě nemusíte litovat. Hmotnost není velká. pouze 4.2 kg, takže práce je snadná a pohodlná. Výkon je poměrně vysoký. 1400 wattů je více než dost pro řezání jakéhokoli typu kmene nebo desky. Adaptér pro odsávání prachu umožňuje okamžité odstranění pilin při práci. Průměr nože je poměrně velký. 190 mm. který zajišťuje velmi hluboký řez 70 mm. Karbidová čepel je extrémně odolná a zaručuje dlouholeté používání i při intenzivním používání. Není divu, že podle referencí uživatelů nikdo z nich takové akvizice nelituje.

  • vysoce kvalitní, hladký řez;
  • Významné hloubky řezu;
  • dlouhý kabel;
  • dobrá kvalita montáže;
  • snadná výměna příslušenství;
  • dobře navržená ergonomie pro pohodlné ovládání;
  • jemná montáž.

DeWALT DWS520K Přehled

DWS520K Ruční kotoučová pila DWWALT má vynikající kvalitu dílů a montáže. Kromě výše uvedeného produktu balení obsahuje:

  • Pilový kotouč na dřevo s destičkami z karbidu wolframu na zubech;
  • Plastový kufr pro uložení a přepravu okružní elektrické pily a příslušenství;
  • Šestihranný klíč ve tvaru L pro výměnu kotouče.

Hlavní výhody okružní pily DeWALT DWS520K jsou tyto

  • Kinetický model ponorného řezání zajišťuje, že působení síly je rovnoběžné s rovinou řezu. Tím je zajištěna plná kontrola nad nástrojem během používání.
  • Pilu lze stáhnout pouze po uvolnění pojistky, což zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti.
  • Díky variabilnímu rozsahu otáček 1750-4200 ot/min lze pilový kotouč nastavit na optimální řezný vzor pro řezaný materiál.
  • Úroveň vibrací při provozu je nižší než 2,5 m/s2 a je snadno tlumena pryžovými podložkami na ovládacích pákách.
  • Spoušť s dlouhým zdvihem je dostatečně velká, abyste s ní mohli pracovat v rukavicích.
  • Dobře navržený mechanismus nastavení hloubky řezu s bezpečnou aretací šroubů.
  • Pracovní hloubka řezu bez vodicí lišty je 59 mm, což je maximum pro tuto třídu nástrojů.
  • Přiložený kotouč zajišťuje čistý řez pro různé druhy dřeva.
  • Vysoce přesné řezání plechového materiálu pomocí originálního vodítka.
  • Vodicí lišta je určena pro svislé plochy.
  • Vyjímatelná baterie umožňuje autonomní použití ve stísněných prostorech.

DeWALT DWS520K má nevýhody spojené s nedomyšlenou ochranou kotouče, který se bez připojení vysavače rychle zanáší pilinami. Vysoké ceny za proprietární příslušenství a použití bez vodicí lišty je prakticky nemožné. Spotřebitelé poukazují na nedostatek energie při práci s tvrdým dřevem.

Podle recenzí zákazníků je DeWALT DWS520K jedním z cenově nejdostupnějších modelů a je určen pro ty, kteří nechtějí přeplácet za známou značku. Převážná většina odpovědí uvádí, že kvalita materiálů a uživatelská přívětivost nástroje není špatná. Za hlavní nevýhodu se považuje nedostatečný výkon a vysoká cena komponentů.

Hlavní technické vlastnosti

Abyste pochopili, jak vybrat kotoučovou pilu, musíte znát řadu funkcí a jejich vliv na proces řezání. V tabulce uvádíme základní parametry a možnosti kotoučové pily a doporučení pro její použití.

K dispozici jako 600-2000 wattů. Čím vyšší volba, tím těžší nástroj, ale zvládne hustší materiály, pracuje rychleji, déle se zahřívá při zatížení. Pro příležitostné použití ve venkovském domě postačí 800-1200 wattů.

ovlivňuje snadnost zvedání, řezání svislých ploch. Pro časté pokrývačské práce zvolte model o hmotnosti 4-5 kg.

Rozsah otáček 3000-6000 ot/min. Vyšší otáčky vedou k čistším řezům, menšímu množství otřepů, bez nutnosti důkladného broušení. Pro výrobu nábytku v domácí dílně je nutná frekvence 5 000 otáček za minutu nebo vyšší. U hrubých řezů desek ovlivňuje tento parametr pouze rychlost.

K dispozici v rozměrech 160-230 mm. Působí na hloubku řezu 45-85 mm. Větší modely mají hloubku řezu až 140 mm na jedné straně kotoučové pily. Volba závisí na zamýšleném průřezu materiálu.

K dispozici jsou kotouče na dřevo, kámen. Zuby jsou pevné a s karbidovými hroty. První ohnutý nebo rovný. Rovné. vhodné pro podélné a příčné řezy ve všech druzích dřeva. Zakřivené. pro měkké druhy dřeva. s tvrdokovovými hroty. na dřevo a kámen, vydrží déle, ale stojí více.

Kromě úhlu 90º lze u některých modelů měnit polohu pilového kotouče až do úhlu 45º. Je užitečná pro pokosové řezy, pro prověšené řezy a pro následné připojení pilového kotouče pod úhlem 90°. Potřebné při montáži krabic, nábytku, dřevěných skleníků, oken atd.

Potřebné při výměně příslušenství pily. Bez něj se obvykle používají dva klíče. jeden k přidržení hřídele a druhý k otočení matice. Pokročilé verze mají tlačítko pro zablokování vřetena. Je pohodlnější (není potřeba klíč) a rychlejší. Praktické, když často měníte kotouče různých průměrů nebo přecházíte z řezání kamene na řezání prken.

Volitelné bezpečnostní tlačítko. Bez jeho stisknutí se stisknutím spouště otáčení kola nespustí. Zvyšuje bezpečnost.

Při řezání tvrdých materiálů se snižuje rychlost otáčení, zpomaluje se výkon a zhoršuje se kvalita řezu. Konstantní otáčky jsou elektronicky monitorovány, což zajišťuje udržování zátěže v rámci nastavených parametrů.

Během delší pracovní doby se vinutí motoru zahřívá. To vede k roztavení vodičů, zkratům. Díky ochraně se pila vypíná dříve a pracuje déle bez poruch.

Spouští pilový kotouč při nízkých otáčkách a postupně zvyšuje otáčky. Snižuje zatížení elektrické sítě tím, že zabraňuje vysokým startovacím proudům, a pomáhá přesně vést pilu k linii řezu vyžínače.

Einhell TH-SM 2131 Dual

Einhell TH-SM 2131 Dual, kompaktní a lehký, německé výroby. Plášť, rám a pracovní stůl jsou vyrobeny vstřikováním pro vysokou pevnost a spolehlivost. Hlavním prvkem, který tuto pilu odlišuje od ostatních nástrojů v této cenové kategorii, je protahování, které umožňuje řezat díly o šířce větší než 300 mm. Otočné stoly a pracovní hlavu lze snadno zajistit ve správné poloze pomocí mechanických dorazů a šroubových svorek. Pokosová pila je vybavena pogumovanými nožičkami, které umožňují bezpečnou montáž na jakýkoli povrch. Nástavec na vysávání pro vysavač Nástavec na řezání materiálu.

  • vytahování
  • laserový značkovač
  • Funkce odsávání prachu
  • připojení pro vysavač
  • svěrka k upevnění obrobku

Podrobné vysvětlení všech funkcí najdete v následující animaci:

Algoritmus použití

Ruční a stacionární kotoučové pily pracují na podobném principu. Existují však rozdíly ve způsobu ovládání strojů.

Manuální modely

Ruční kotoučová pila je účinný a bezpečný nástroj. Při používání těchto nástrojů je však třeba dodržovat některá pravidla:

  • Elektrické připojení. Prodlužovací kabel se často používá při používání pily v oblastech vzdálených od elektrické sítě. Musí být dokonale přizpůsobena výkonu kotoučové pily. Před připojením zkontrolujte izolaci kabelu. Při připojování rozbrušovací pily k napájecímu akumulátoru se ujistěte, že je vypínač v poloze OFF.
  • Zajištění materiálu. Řezané dřevo by mělo být dobře podepřeno na rovné ploše. Za tímto účelem se materiál položí na pracovní stůl a upevní se, dokud není zcela stabilní.
  • Nastavení hloubky řezu. Nastavte příslušné nastavení na stupnici na nástroji. Nůž nesmí vyčnívat mimo materiál, jinak by došlo ke zničení pracovního stolu. Proto se doporučuje nastavit hloubku prořezu mírně pod požadovanou hodnotu.
  • Po provedení všech potřebných nastavení uveďte pilový mechanismus do pohybu. Řezání zahajte pouze tehdy, když se nůž otáčí. Pohyb pily po materiálu by měl být plynulý a rovnoměrný.

Ruční kotoučovou pilu vždy odpojte od sítě na konci pracovního procesu.

Stacionární modely

Používání kotoučových pil má svá provozní specifika. K řezání dřeva potřebujete:

  • Nastavte spínač na stroji do polohy „vypnuto“. Teprve poté připojte kabel pily do elektrické zásuvky.
  • Zvedněte rukojeť a nastavte výšku nože podle řezaného materiálu.
  • Zkontrolujte polohu vodicí lišty a pilového kotouče. Jejich umístění mezi nimi musí být rovnoběžné.
  • Spusťte kotoučovou pilu a proveďte podélný řez do dřevěného materiálu. Pila po jedné desce.

Použití stacionární kotoučové pily Po rozřezání veškerého materiálu je třeba vypnout vypínač na stroji a odpojit přístroj od elektrické sítě.

Typy kotoučových pil

Existuje mnoho různých typů kotoučových pil v závislosti na typu a velikosti řezaného dřeva, na místě, kde se stroj používá, a na četnosti jeho používání.

Podle toho, kde se nástroj používá, se dělí podle typu konstrukce:

  • Stacionární stroje. instalované v dílnách, výrobních halách nebo na pilách. Pro nepřetržitou práci a velké množství materiálu.
  • Stolové pily, které se snadno přepravují a nastavují na staveništi, aby mohly pracovat po celou dobu výstavby budovy, tyto pily se také nazývají koncové pily.
  • Ruční. kompaktní kotoučové pily používané k rychlému řezání malých dávek dřeva.

Různá životnost nástrojů, výkon motoru a odolnost hlavních součástí karoserie v závislosti na způsobu použití.

  • Profesionální. robustní, nákladné stroje pro nepřetržitý provoz, např. v oblasti stavebních materiálů.
  • Domácí použití. lze používat šetrně v domácnosti nebo na venkově, pracuje bez přerušení několik hodin denně s přestávkami, aby se motor nepřehřál. Výkon těchto pil je nižší než u profesionálních nástrojů.

Před nákupem kotoučové pily je nutné zkontrolovat kvalitu kotouče, který je hlavním orgánem kotoučové pily. Zuby a ocel, ze které je vyroben, musí být vhodné pro daný typ řezaného materiálu. Pokud tato podmínka není splněna, je třeba zakoupit další příslušenství.

Už jsme se jí zabývali dříve:

Úvahy o údržbě

Správná údržba je zárukou co nejdelší životnosti kotoučové pily. Četnost těchto opatření závisí na tom, jak často se nástroj používá. U profesionálních modelů musí být výměna vadných součástí a mazání dílů provedeno po 3 dnech používání. U domácích spotřebičů je průměrný servisní interval 6 měsíců. Všechny úkony údržby lze rozdělit do 2 kategorií

Běžná údržba je souhrn opatření, která je třeba provést po každém použití pily. Tuto práci provádí obsluha sama:

  • Kontrola integrity pracovního vedení. Nářadí se nesmí přenášet za šňůru a při skladování se nesmí příliš ohýbat;
  • Čištění pily na konci používání (k čištění je k dispozici speciální kartáček);
  • Kontrola seřízení součástí, správné montáže a neporušenosti krytu;
  • pravidelné dotahování upevňovacích dílů podle potřeby;
  • Před zahájením práce vždy zkontrolujte, zda není nůž poškozen, deformován, zda na něm nejsou třísky a praskliny. Je důležité, aby byl kotouč dobře nabroušený.

Pravidelná údržba je soubor opatření, která se provádějí po uplynutí oficiální doby provozu stanovené výrobcem. Tyto operace provádějí profesionální servisní technici:

  • Kontrola uhlíkových kartáčů a jejich výměna;
  • kontrola stavu kotevního sběrače;
  • kontrola vinutí motoru;
  • mazání převodovky.

Důležitým faktorem, který významně prodlužuje životnost okružní pily, je používání originálních náhradních dílů výrobce. Používání analogových výrobků řeší problém pouze krátkodobě. Porucha pily je nevyhnutelná, ale bez záruční opravy.