Co je lepší s příklepovou vrtačkou nebo vrtacím kladivem?

Peorator nebo příklepová vrtačka pro domácnost, kterou zvolit? Co je lepší: příklepová vrtačka nebo aku vrtačka??

Tuto otázku si často kladou nezkušení kutilové, kteří si pořizují nářadí do domácnosti. Odborníci o tom v zásadě nepochybují, protože s jistotou vědí, že za vnější podobností se skrývá velký rozdíl, který předurčuje možnosti těchto dvou nástrojů.

Vrták je určen především k vrtání do materiálů s nízkou hustotou. ve dřevě, plastu, měkkých kovech. Přidání příklepové funkce výrazně rozšiřuje možnosti vrtačky a umožňuje snadné vrtání do zdiva a betonu s nízkou bariérou. Stejně jako příklepové vrtačky mohou pracovat se spojovacím materiálem, pokud jsou vybaveny správným příslušenstvím. Přes svou univerzálnost mají vrtačky poměrně skromné rozměry a ve srovnání s rotačními vrtačkami nejsou levné. Hlavními důvody obliby příklepových vrtaček mezi domácími uživateli jsou tedy jejich multifunkčnost, kompaktnost a cenová dostupnost.

V souladu s tím je hmotnostní a nákladová výhoda Peoratoru větší. Při porovnání nástrojů stejného výkonu je zřejmá hmotnostní a cenová výhoda peorátoru. Například dvourychlostní vrtačka Makita HP 2071 s výkonem tisíc wattů váží 2,5 kg.4 kg a stojí asi 5000 S jeho pomocí lze vrtat do dřeva až do průměru 40 mm, do oceli až do průměru 16 mm a po připojení příklepové funkce lze vrtat do betonu vrtákem o průměru 20 mm.

Za podobný výkonný peorátor MaKita HR 4010 C zaplatíte třikrát více a váží 6 kg.3 kg. Vrtačka je funkčně výrazně horší než rotační nástroj, protože pouze seká nebo vrtá s příklepem a tyto dva způsoby nejsou vhodné pro vytváření otvorů do dřeva a kovu. Ale pokud jde o vrtání do betonu, určený peorátor nemá konkurenci, protože „utáhne“ nejen vrták velkého průměru (až 40 mm), ale i vrtací korunku (až 105 mm). Stroj může také snadno nahradit sekací kladivo a výrazně zjednodušuje práci při vrtání komor a otvorů, pokládání servisních potrubí, sekání starých dlaždic atd.п. Je samozřejmě určen pouze pro profesionály a v běžném životě je jen stěží použitelný.

Peorator nebo příklepová vrtačka pro domácnost, kterou si vybrat. Co je lepší: příklepová vrtačka nebo aku vrtačka?

Mezi vrtačkami jsou však i „lehké váhy“: například Makita HR 1830 váží pouhý 1 kg.7 kg, ale za nižší cenu než příklepová vrtačka Makita HP 2071. Oba tyto nástroje lze použít k vrtání a příklepovému vrtání. Vrták lze použít k vytváření mnohem větších otvorů do betonu (bez ohledu na tvrdost), dřeva a oceli.

Nabízí se tedy logická otázka: jaký je v tom rozdíl?? Především je rozdíl ve spotřebě energie: ten, který porovnáváte, má spotřebu 440 wattů a druhý má spotřebu 1010 wattů. To znamená odpovídající zatížení sítě a náklady na energii na jedné straně a ukazatel výkonnosti na straně druhé. další.

Hlavní rozdíl však spočívá v zamýšleném použití a v hlavním zaměření aplikace. Vrtání do betonu je pro vrtačku další možností a v režimu vrtání a příklepu je nástroj samodestruktivní (více o tom níže). A peorator. Vrták snadno prorazí monolit a nevytváří přesné otvory do oceli, dřeva nebo plastů. To je způsobeno konstrukčními vlastnostmi příklepových mechanismů vrtaček a rotačních vrtaček a sklíčidel používaných k upevnění nástroje.

V příklepové vrtačce je úder vytvářen mechanicky. Tam je vše velmi jednoduché. Dvě ozubené ráčny v režimu vrtání bez příklepu, které se otáčejí jako jeden celek svými zuby. Když je aktivována funkce rázu, vnitřní západka (blíže k motoru) se posune dozadu a vnější západka začne „počítat“ zuby pomocí svého. Výsledná energie úderu není generována jako taková: síla úderu je dána výškou zubů a tlakem, kterým uživatel působí na nástroj, zatímco frekvence úderu je dána počtem zubů a jejich rychlostí otáčení.

Proto výše zmíněná „sebedestrukce“. Bez ohledu na to, jak pevný a opotřebení odolný je materiál použitý na ráčny, dříve nebo později se zuby „slepí“ a závitořezný mechanismus nakonec selže.

Povaha kladívkového mechanismu je zcela odlišná. Klikový mechanismus převádí otáčky motoru na vratný pohyb, který je přenášen na píst. Ten zase aktivuje kladivo, nikoli však přímo, ale prostřednictvím vzduchové dutiny, která snižuje zatížení pístu, a tím přispívá k celkové životnosti nástroje a snižuje údery kladiva. Takový příklepový mechanismus je třikrát účinnější a rozhodně spolehlivější než vrtací ráčny. V prezentovaném sortimentu Makita se energie úderu pohybuje v rozmezí od 1.3 až 19.7 Joulů (modely HR 1830 a HR 5210 C). v tomto pořadí).

Z výše uvedeného lze vyvodit některé závěry. Například při intenzivním vrtání do betonu se příklepová vrtačka brzy „vybije“ a „těžká“ vrtačka bude muset začít pracovat. A je to pravda. Nenechte se však okouzlit univerzálností třírežimových dlažebních kostek, o kterých výrobci tvrdí, že jsou všestranným pomocníkem. Většinou se jedná o nástroje lehké (do 4 kg) a střední (5-8 kg) třídy. Tyto rotační nástroje, a to i ty „těžké“, jsou vybaveny systémem SDS. plus a SDS. max. které jsou určeny výhradně pro speciální nástroje, jako jsou vrtáky, nože atd které dříky mají určitý tvar (počet a dostupnost slotů). Spotřební materiál pro rotační vrtačky je mnohem dražší než pro běžné vrtačky; jejich použití není možné kvůli specifičnosti sklíčidel. Aby výrobci rozšířili výkonnostní možnosti svých rotačních vrtaček, vybavují své modely často přídavnými vačkovými sklíčidly, která se pomocí speciálních adaptérů připevňují ke standardním držákům SDS. Nástroj se tak stává těžkopádnějším a výrazně se zvyšuje házení sklíčidla, což není dobré pro kvalitu. Alternativně jsou k dispozici výměnná sklíčidla pro přesnější vrtání. V tomto případě je hlavní sklíčidlo SDS snadno demontovatelné a na jeho místo je díky přizpůsobenému hrotu nasazena běžná vačka. pro válcové vrtáky. Příklad: Makita HR 2811 FT se zásuvným sklíčidlem SDS. plus. Stojí za zmínku, že taková konfigurace zatím není běžná a má významný dopad na cenu nástroje.

Co je to peorátor??

Rotační nářadí je rovněž elektrické nářadí, které se od vrtačky liší konstrukčními detaily a použitím. Kromě otáčení bitu se také otáčí. K vytvoření tohoto pohybu je v peorátoru integrována speciální jednotka: ložisko vahadla u přímých peorátorů a klikový mechanismus u sudových peorátorů. Obě jednotky převádějí rotační pohyb na vratný a v součinnosti s pístem přenášejí rázový impuls na bit.

Ačkoli je rotační nástroj podobný vrtačce, mnohem častěji se používá k bouracím pracím a obvykle se nepoužívá k práci se spojovacím materiálem. To se vysvětluje větší údernou silou hořáku, jeho vyšší hmotností a skutečností, že vrtačka nemá funkci dláta.

Co si vybrat do domácnosti: příklepovou vrtačku nebo rotační nářadí?

Na jednoduché kutilské, hobby nebo příležitostné práce, jako je sestavování nábytku, zavěšování polic a záclonových kolejnic, bohatě postačí běžná akumulátorová vrtačka. Pokud jsou stěny vašeho domu z betonu, nových plných cihel nebo jiných tvrdých materiálů, budete potřebovat příklepovou vrtačku. Akumulátorová vrtačka je pro vaši domácnost tou správnou volbou: Je dostatečně lehká a přenosná, abyste s ní mohli pracovat pod stropem nebo tam, kam nedosáhnete s prodlužovacím kabelem.

Pokud se chcete pustit do vážnějších obkladačských nebo elektroinstalačních prací, budete potřebovat příklepovou vrtačku základní třídy s výkonem až 1000 W a maximální silou příklepu 2,5 J. Chcete, aby pracoval ve třech režimech: vrtání, vrtání bez příklepu a vrtání. Je o něco větší než vrtačka a zvládne základní úkoly včetně vrtání nebo provrtávání betonu a jiných tvrdých materiálů. Domácí vrtací kladiva, stejně jako vrtačky, mohou být samostatná. s vlastními bateriemi.

Pokud bouráte příčky nebo vytváříte výklenek ve zdi, můžete dát přednost profesionálnímu modelu s vyšším výkonem. Nejčastěji se používají akumulátorové modely, protože velká hmotnost již tak těžkého nářadí je rozdílem mezi akumulátorovým a akumulátorovým nářadím.

Lze jádrový vrták použít jako vrtačku?? Je to možné, pokud má spotřebič funkci vrtání. Peorátor se nemůže pochlubit vysokou rychlostí vrtání: konstrukce peorátoru omezuje rychlost vrtání. Například v režimu vrtání se jádrový vrták musí otáčet pouze proto, aby se z pracovního prostoru odstranil prach.

Pro vrtání s hořákem můžete potřebovat další rychloupínací sklíčidlo, které není vždy součástí dodávky. Při výběru vhodného modelu se vyplatí tuto skutečnost předem zvážit.

Ať už si vyberete vrtačku nebo rotační nářadí, nezapomeňte se o ně starat a dbát na to, aby se nepřehřívaly. Peorátory také vyžadují mazání vrtacích stopek, ale je nezbytné předtím z vrtáku setřít prach.

Elektrický šroubovák Peorator in One. Peorator s funkcí vrtání/vytahování

V katalogu Oxar.Představujeme naše vrtací rotory s funkcí šroubováku od předních značek a výrobců. Naši zkušení manažeři vám rádi zodpoví všechny vaše dotazy a připomínky, pomohou vám vybrat a zakoupit vhodnou svítilnu s elektrickým šroubovákem za nejlepší cenu. Dodáváme po celé Moskvě a do regionů Ruska v nejkratších termínech, přičemž zaručujeme 100% originalitu a kvalitu výrobků.

Systém rychlé výměny sklíčidla

Peorator pro domácnost: obecná doporučení

Jaký hořák je nejlepší pro renovaci vašeho domu??

Špičkové nářadí, kovová převodovka, dlouhý síťový kabel, sklíčidlo a kufr na přenášení.

Obrovský problém s protiprachovým krytem. Zvláště snadno se práší při práci s velkým množstvím prachu. Vypínač byl stisknutý, ale nemohl jsem ho odpojit. Je ucpaný prachem a bylo obtížné ho odfouknout. Volič režimů však lze resetovat pouze rozebráním svítilny.

Externě velmi robustní nástroj, který se navíc ukázal jako výkonný. Lze jej použít pro zednické práce, podřezávání, vrtání s jádrovými vrtáky 65 mm. Režim sekání však není vhodný pro práci s betonem, protože nástroj není pro takovou práci dostatečně výkonný. Prodejce tento model označuje jako profesionální, ale chybějící ochrana proti prachu kazí celkový dojem.

Koupil jsem si ho, když jsem musel provést nějaké opravy sám. Skvělá vrtačka, kterou nenahradí ani ta nejvýkonnější příklepová vrtačka. Vrtám všechny otvory najednou. Do nosných stěn lze vrtat až do průměru 10 mm. Používám ji pouze s vrtačkami Makita. Možná není vhodný pro profesionály, ale mně stačí.

Profesionální nástroje

Už název pravděpodobně říká vše, protože.е. tyto modely jsou navrženy speciálně pro profesionální použití. Toto elektrické nářadí musí vydržet nepřetržitou a dlouhou práci. Většinou jsou výkonné a lehké, ale můžete si pořídit i lehké profesionální verze s nízkým výkonem, jako jsou kompaktní elektrické pily pro práci ve výškách nebo šroubováky pro montáž nábytku. Profesionální elektrické nářadí nabízí širokou škálu použití a velkou všestrannost. Nástavce pro profesionální nářadí jsou velmi vzácné a zcela zbytečné, protože pouze omezují standardní funkce nářadí, což je v případě tohoto nářadí zcela zbytečné. Všechny tyto faktory ovlivňují cenu profesionálního elektrického nářadí, která je výrazně vyšší než cena amatérského nářadí.

Příklepové i rotační vrtačky při práci s dlátem silně vibrují v rukou. Pro příležitostné použití to není tak důležité, ale pro profesionály to stojí za zmínku. Trvalé používání takového nástroje nevyhnutelně vede k problémům s klouby, proto je přítomnost antivibračního systému jednou z nejdůležitějších vlastností profesionální vrtačky. Zde je třeba poznamenat, že aktivní antivibrační systém založený na vyvažování protizávaží se vyskytuje pouze u rotačních vrtaček.

U příklepové vrtačky je antivibrační systém v nejlepším případě tlumicí odpružení, častěji však jen pogumované rukojeti. Přestože vrtačka v režimu sekání nevibruje méně než rotační kladivo, má zabudovaný antivibrační systém, který zabraňuje hromadění vibrací vrtačky na obrobku.

Blok: 5/5 | Počet znaků: 741

Příklepová vrtačka

Má integrovaný mechanismus pro vratné pohyby, známý také jako příklep, čímž se liší od běžné vrtačky. Jejich sklíčidla mají podobnou konstrukci, vypadají a fungují podobně. Tříčelisťová sklíčidla se používají k uchycení pracovního nástroje, například vrtáku. Tato konstrukce tlačí čelisti proti sobě při otáčení vnější klece sklíčidla, což umožňuje upnutí vrtáku.

Obrázek níže ukazuje vnitřní konstrukci nástroje:

Kladívkový mechanismus je tvořen západkou z pohyblivého a nepohyblivého kroužku se zuby na jedné straně. Tento mechanismus neumožňuje podélný pohyb na velké vzdálenosti. amplituda vrtáku se pohybuje v rozmezí několika milimetrů a jeho energie závisí na tom, jak silně je nárazový vrták přitlačen ke stěně, a udává se v jednotkách joulů (J). To znamená, že neudeří, ale vibruje do opracovávaného materiálu.

Tipy pro používání svítilny

Zde je několik tipů, jak zvýšit produktivitu a bezpečnost vaší svítilny:

  • Při vrtání a sekání nevyvíjejte na tělo nástroje příliš velký tlak. ten pouze přehřívá motor a plýtvá energií, nikoli urychluje pracovní proces.
  • Klíčem k úspěšnému a rychlému dokončení každé aplikace je výběr správného nástroje pro danou práci.
  • Při lokálním použití se lze vyhnout časově náročnému čištění umístěním hadice pracovního vysavače pod vrták nebo hrot sekáče. Pokud je třeba do betonového povrchu zavrtat šrouby, do vyvrtaného otvoru se vloží kovové kotvy. Pokud se očekává malé zatížení, lze plastové hmoždinky také omezit.
  • K chlazení vrtáků a odstraňování prachu používejte vodu až poté, co se seznámíte se složením vrtáku. Některé karbidové vrtáky se mohou při chlazení vodou zlomit.
  • Pro vrtání větších otvorů používejte místo vrtáků speciální diamantové vrtáky. snížíte tak náklady na práci a ušetříte čas.

Klíčové vlastnosti nástrojů

Příklepové vrtačky jsou obvykle vybaveny následujícími typy sklíčidel:

  • Ozubené (známé také jako klíčové sklíčidlo). Vrták se ve sklíčidle upevňuje pomocí speciálního klíče, který se dodává s vrtačkou.
  • Rychloupínací sklíčidla. Umožňuje zavést vrtáky bez větší námahy. Jsou pevně uchyceny ve sklíčidle šroubováku. Nepoužívá se žádný klíč. Vrtáky jsou obvykle vybaveny držákem vrtáků SDS-PLUS, který umožňuje použití pouze speciálních typů vrtáků. Existují také nástroje s běžným sklíčidlem.

Existují vrtačky, které vyvinou optimální krouticí moment pro utahování šroubů. K tomu je třeba zadat typ materiálu a typ požadované práce. zbytek zařídí nástroj sám.

Co si můžete vybrat: příklepovou vrtačku nebo rotační nářadí?

  • Krátká provozní doba do 35-40 sekund;
  • Použití kvalitních a ostrých vrtáků;
  • Je třeba vzít v úvahu podmínky, za kterých se práce provádějí.

Vrtačky s výkonem 800 až 1500 kilowattů a hmotností 2 až 11 kilogramů mají zpravidla o něco větší rozměry než příklepové vrtačky. Motor v těchto zařízeních může být umístěn horizontálně nebo vertikálně. Mnohé jsou také vybaveny sklíčidly SDS. V technických údajích nářadí je obvykle uvedena rychlost úderu za minutu a síla úderu. Přístroje s nízkou spotřebou energie mají obvykle možnost regulace otáček, takže jsou vhodné pro použití jako elektrický šroubovák.