Kotevní brusný pad
Vyhořelá kotva z úhlové brusky nebo jiného elektrického nářadí se často odevzdává na vrakoviště, ale lze ji lépe využít výrobou brusného nástavce. Je těžký, dobře vyvážený a velmi dobře tvarovaný pro držení brusného papíru.
Jaké příslušenství je k dispozici?
Na rozdíl od bitů na úhlové brusce má každý brusný nástavec osu, která se uzamyká do sklíčidla.
Brusné kotouče
Brusná pouzdra pro vrtačky jsou většinou vyrobena z plastu. Jsou primárně určeny pro použití v úhlové brusce, ale díky adaptéru je lze namontovat i do sklíčidla.
Toto upevnění je pevné, takže není použitelné ve všech případech. Například i při malém posunu hrotu se jeho hrana dokáže zakousnout do broušeného povrchu a zanechat hluboké vrypy.
Z tohoto důvodu je nejvhodnější použít pevnou plastovou kartáčovou hlavu se stacionární vrtačkou, jako na následujícím obrázku.
gumová tryska je vhodnější pro použití s vrtačkou, protože její pružnost zabraňuje náhodnému poškození pracovní plochy při naklonění nebo nadměrném tlaku na vrtačku.
Další podobný typ brusky se vyrábí s pohyblivým čepovým nástavcem, ale vzhledem k jeho vysoké ceně není příliš žádaný.
Ve tvaru pohárku
Konstrukčně se hlavice kartáčků na poháry od sebe příliš neliší, ale samotný kartáček může být tvořen kovovým (ocelovým, mosazným) drátem nebo polymerním abrazivním chmýřím.
každý kartáč má definovanou tvrdost a používá se výhradně k účelu určenému výrobcem. lze brousit kovy (k odstranění stop po korozi), dřevo a jiné materiály.
Správný úhel může způsobit poškození měkkého materiálu a jádrový vrták má při tlačení celou svou vahou neustále tendenci pohybovat se do stran.
Typ disku
Tyto kartáčové hlavy jsou podobné kartáčům s miskou, ale směr štětin je jiný, tj. do strany. Nejčastěji se používají na těžko přístupných místech.
Typ bubnu
Tvar nástavce připomíná buben, a proto nese stejný název. Taková hlava bubnu je válec s brusným papírem připevněným k vnější stěně.
Tento nástavec se utahuje tahem za speciální šroub nebo se zajišťuje nafouknutím stlačeným vzduchem. Při použití neuzavřeného pásu je napětí vytvářeno otáčejícím se šroubem, který napíná brusný papír.
Dřevěné a kovové obrobky lze snadno brousit pomocí bubnových nástavců. Jemnou brusnou podložku lze použít na hrany na skle. Velmi vhodné pro broušení kulatých a oválných otvorů.
Nástroje pro ventilátory
Tento nástavec má podobu kotouče s připojenými brusnými úlomky. Tato funkce výrazně rozšířila rozsah velikostí obrobků, které lze brousit do malých a velkých otvorů. Díky flexibilitě nožů lze brousit obrobky všech tvarů.
Koncový uzávěr
Tyto nástroje mají různé tvary a pracovní část může být vyrobena z různých materiálů. Vhodné pro začátek nebo dokončení otvorů a vnitřní strany tvarovaných obrobků. Klenotníci a zubaři používají podobné, ale menší nástroje.
Soft
Při leštění obrobků lze použít kulaté pěnové, plstěné nebo kožené bity upevněné na ose. Nástroj se rychle opotřebovává a lze jej použít k leštění kovových nebo lakovaných povrchů do vysokého lesku. Přípravek je přizpůsoben přímo leštěnému materiálu.
Vlastní řezné kotouče
Podívejme se nyní na to, jak vyrobit nejběžnější domácí trysku na broušení dřeva.
Nejprve si vezměte řezný kotouč pro úhlovou brusku (úhlovou brusku), normální kružítko, nejlépe však se dvěma jehlami na koncích, šídlo a nepotřebné nůžky nebo nůžky na kov.
Pomocí kružítka nakreslete malé kružnice (o něco větší, než je standardní velikost řezacího kolečka na gravírovacím bitu), pak kružnici rozřežte na kousky, abyste si usnadnili vyřezávání kružnic a skutečné řezání.
Otáčivým pohybem šídla udělejte díru přímo do středu vystřižených koleček. Průměr otvoru musí být stejný jako průměr šroubu z gravírovacího stroje, na který nasazujete trysku.
Nakonec je třeba brousit brusné kotouče na nepotřebném kameni tak, že je nasadíte na samotný gravírovací stroj.
Taková řezná kolečka jsou levnější než kupovaná kolečka a mají delší životnost než nevyztužená kolečka.
Domácí řezné kotouče pro gravírku připraveny.
Leštění karoserie
Procesem leštění lze opravit pouze některé nedokonalosti. Pokud je karoserie zkorodovaná, oprýskaná nebo poškozená a je vidět ocelový rám, je nutná generální oprava.
Před zahájením procesu leštění proveďte důkladnou prohlídku vozidla a zkontrolujte, zda lze odstranit případné nedostatky.
Ošetření těla speciálním přístrojem přinese pozitivní výsledek při:
- mírné změny barvy po částečném lakování;
- Drsnost, škrábance a šmouhy;
- vybledlý lak;
- Zrnitý a skvrnitý lak.
Všimněte si, že leštění nesmí být zneužíváno, protože se při něm vrstva barvy sníží o 5 mikrometrů. Od data výroby vozidla lze provést maximálně 20 leštění. Během této doby je nutné používat tloušťkoměr, zejména pokud je vozidlo používáno.
Vrtačka je univerzální nástroj, který usnadňuje broušení, leštění a čištění povrchu. Stačí zakoupit speciální nástroje.
Mezi přednosti brusného příslušenství patří možnost ušetřit za nepotřebné vybavení a jeho snadné použití. Jejich nevýhodou je nižší rychlost a nižší produktivita ve srovnání s profesionálními nástroji.
Existuje několik druhů bitů: miskové bity, talířové bity, bubnové bity a další. Každý typ je vhodný pro specifické práce, např. tvrdé deskové bity jsou vhodné pro přípravné opracování dřeva, měkčí bity pro dokončovací práce.
Práci s nástavci lze provádět dvěma způsoby: přejížděním po povrchu nebo upnutím vrtáku a přiblížením předmětu. První typ je vhodný pro velké plochy, druhý pro malé díly.
Typy trysek
Ne každý ví, že vrták lze kromě vrtání použít i k mnoha dalším úkolům:
Je však třeba hned poznamenat, že trysky nejsou plnohodnotnou náhradou speciálního vybavení. Kvalita jejich aplikace je nižší než u samostatného nástroje. V některých případech však mohou výrazně usnadnit práci se dřevem vlastníma rukama.
Níže se blíže podíváme na všechny typy příslušenství pro výše uvedené práce.
Vrták na broušení dřeva
Broušení a leštění
Existuje mnoho druhů brusných a lešticích bitů na dřevo, zde jsou ty hlavní:

Podle typu konstrukce a tvaru se brusné hlavy dělí na tyto typy
- Kotouče. jsou vyrobeny obdobně jako kotouče určené pro běžné brusky, pouze místo závitu mají kolík pro upevnění ve sklíčidle.
- ve tvaru šálku. navržen jako šálek s kartáčkem. Obvykle se používají k odstraňování starých nátěrů ze dřeva a k jinému hrubování.
- Typ bubnu. představuje válec s brusným papírem připevněným na jeho stěnách. Lze je použít k povrchové úpravě vnitřních otvorů a konců prken.
- Okvětní lístky. tento nástroj má na stonku připevněno velké množství okvětních lístků brusného papíru. Lze je použít pro broušení dřeva s rádiusem pomocí vrtačky i pro obrobky se složitým povrchem.
Leštičky se dělí podle měkkosti na následující typy:
Dodávají se také v různých tvarech a velikostech, takže si můžete vybrat ten nejlepší hrot pro konkrétní aplikaci. Kuželové a jemné válcové bity lze použít například k leštění otvorů.
Výběr trysek závisí na prováděné aplikaci. Chcete-li například brousit povrch na těžko přístupném místě, je výbornou alternativou brusný kotouč na dřevo s lopatkou. Pokud je však třeba povrch očistit od barvy nebo renovovat, je nejlepší volbou hrnkový vrták.
Vytváření otvorů o velkém průměru
Pro větší průměry je k dispozici několik typů vrtáků:
- Pérové vrtáky. díky ploché řezné části a speciálnímu ostření umožňují vytvářet otvory do dřeva, dřevotřísky, překližky a OSB desek až do průměru 60 mm. Je třeba poznamenat, že vrtáky lze použít nejen do dřeva, ale také do kovu.
- Vrták do dřeva. umožňuje vrtání otvorů do dřeva o průměru až 100 mm.
- Förstnerův vrták. má středicí bod. Slepé otvory lze vyvrtat pérovou vrtačkou, například pro montáž pantů při výrobě nábytku.
Tip! Při vrtání do dřevotřískových desek a podobných materiálů netlačte na vrták příliš silně, mohlo by dojít k jeho odštípnutí a prasknutí.
Je třeba poznamenat, že na trhu jsou k dispozici speciální zařízení, která umožňují měnit úhel vrtání. Jejich účelem je usnadnit vrtání v těžko přístupných místech.
Válcové frézy pro vrtačky
Frézování
Díky speciálním hrotům lze vrtačku použít i k frézování dřevěných dílů.

Válcové frézy (frézy) se vyrábějí v různých provedeních:
Volba frézy závisí na typu prováděné operace. Pokud například potřebujete vytvořit drážky v obrobku, použijete frézovací bity. Pro složité výřezy je lepší použít tvarové frézy.
Je třeba také poznamenat, že se frézy liší tvarem zubů, které jsou:
Zaostřené frézy jsou vhodné, protože je lze v případě potřeby znovu nabrousit, zatímco špičaté frézy nabrousit nelze.
Řezání
Břit na dřevo je poměrně složitý stroj, který pracuje na principu elektrické skládačky. Lze s ním řezat dřevo o tloušťce až 20 mm, překližku a dřevotřísku.
Kromě toho lze trysku použít k řezání plastů a dokonce i oceli. Nástavec je proto užitečným nástrojem pro každého kutila. pokud ovšem nejsou k dispozici specializované nástroje pro řezání konkrétních materiálů.
Je však třeba poznamenat, že cena takové trysky je poměrně vysoká, což se vysvětluje složitostí jejího mechanismu.
Tip! Před zahájením vnitřního řezu přímočarou pilou je třeba vyvrtat otvor o průměru rovném šířce pilového kotouče.
Šroubování samořezných šroubů
Šroubovací bit je nejjednodušší typ bitu. Upozorňujeme však, že tuto funkci lze použít pouze s vrtačkami s funkcí redukce otáček.
Pilové kotouče na dřevo a plasty
plastový řezný kotouč, proveďte přesně totéž a zopakujte výše uvedené postupy, s výjimkou broušení zubů. Zde byste měli provádět řezy v pravém úhlu, dva milimetry hluboké a se stejnou dvoumilimetrovou roztečí.
Zuby musí být krátké a široké. Tento kotouč lze použít k řezání plastových materiálů různé hustoty, ale i plexiskla a textolitu.
Mlýnek na dřevo vlastníma rukama
Bruska na dřevo. praktický nástroj v dílně. Pro ty, kteří pracují se dřevem, je tento stroj nezbytný, protože je všestranný a usnadňuje práci. Bohužel jsou však tyto stroje poměrně drahé, a tak musíte vymýšlet. Tento článek se zabývá funkčním a hlavně pohodlným brousicím strojem s podrobnými výkresy a fotografiemi. Každý bod je podrobně vysvětlen, a pokud vám něco není jasné, můžete se vždy podívat na video.
ČTĚTE, jakou brusku vybrat pro vibrační brusku na dřevo
Rozměry
Zde je tabulka s celkovými rozměry našeho vlastnoručně vyrobeného nástroje: