Stojan na vrtačku vlastníma rukama ze dřeva

Stojan pro vrták vlastníma rukama: 3 konstrukční varianty

Zde se dozvíte, jak si vyrobit levnou vrtačku pro domácí prostředí. Zde jsou 3 různé možnosti.

Toto zařízení je užitečné pro domácí řemeslníky, kteří si nemohou dovolit koupit vrtačku.

Současně je v některých případech stojan na vrtačku výhodný díky své kompaktnosti a mobilitě.

Pokud si vyrobíte malý stojan na vrtačku, který nevyžaduje instalaci na pracovní stůl, lze jej snadno převážet autem (a vzít s sebou na práci v terénu).

Na rozdíl od vrtné soupravy umožňuje vrtat vertikálně i horizontálně (např. při vrtání otvoru ve zdi).

Pro výrobu stojanu pro vrtačku vlastníma rukama použijeme levné a dostupné materiály. Stojan lze použít nejen pro vrtačku, ale také pro elektrický šroubovák.

Účel podomácku vyrobeného stojanu je stejný jako u vrtačky. svislé vrtání pod úhlem 90 stupňů vzhledem k obrobku.

S elektrickou vrtačkou nebo elektrickým šroubovákem není vždy možné vyvrtat dokonale rovné otvory. Vlastnoručně vyrobený stojan (i té nejjednodušší konstrukce) může tento problém snadno vyřešit.

Stojan na vrtačku si samozřejmě můžete koupit v železářství nebo objednat online Pokud ale chcete ušetřit, je lepší si ho vyrobit sami.

Výhody a nevýhody domácího stojanu na vrtačku

Podomácku vyrobený vrtací stojan má řadu výhod, z nichž nejdůležitější jsou následující:

  • Postavit takovou vrtačku stojí podstatně méně než zakoupit sériově vyráběný model takového zařízení;
  • Takový stojan na vrtačku si můžete vyrobit z vlastnoručně vyrobeného nářadí s použitím komponentů ze starých a nepoužívaných strojů, které vždy najdete v každé garáži nebo domácí dílně;
  • Výkresy podobných zařízení různých provedení a dokonce i videonávody na jejich výrobu jsou veřejně dostupné, není příliš obtížné je najít;
  • V případě potřeby si vždy můžete sestavit stroj z vrtáku vlastní konstrukce, který svým výkonem a použitelností předčí všechny dostupné modely.

Nejjednodušší tovární stojan vyrobený v Číně lze pořídit poměrně levně

Nejjednodušší tovární stojan vyrobený v Číně lze zakoupit poměrně levně (od 1200), ale jeho funkčnost a kvalita neuspokojí všechny mistry. příliš často se objevují stížnosti na výrazný zpětný ráz v rozpočtových modelech

Ale samozřejmě, self-made zařízení pro upevnění vrtačky má své vlastní nevýhody, které by měly zahrnovat následující:

  • K výrobě některých dílů těchto regálů je třeba použít soustruhy, svařovací a další zařízení, což samozřejmě zvyšuje jejich cenu;
  • vzhledem k tomu, že konstrukční prvky těchto zařízení pro vrtání nejsou příliš dobře upevněny, často v nich dochází ke zpětnému rázu, což má negativní dopad na přesnost a kvalitu zpracování prováděného s jejich pomocí;
  • Vlastní stojan pro vrtačku je poměrně omezený ve své funkčnosti, například jej nelze použít k vytváření otvorů pod úhlem.

Ručně vyrobený stojan na vrtačku

Opravy MTZ vlastníma rukama: demontáž, opravy, restaurování, seřízení a montáž traktorů Minsk (105 fotografií)

Skartovačka větví vlastníma rukama: projekty, návody, jak vyrobit a tipy na to, co udělat domácí skartovačku (135 fotografií)

Kotoučová pila vlastníma rukama: jak vyrobit ruční a poloautomatickou kotoučovou pilu (80 fotografií)

Přečtěte si zde. Strojní kování vlastníma rukama. výkresy a vlastnoručně vyrobené zařízení pro kování za studena (110 fotografií a video)

Pomozte webu tím, že znovu zveřejníte

Pokyny pro instalaci

Konstrukce prakticky jakéhokoli vrtacího stojanu je v zásadě stejná. Po výběru rámu a případném připevnění rohů se k němu připevní nosič stojanu. V dalším kroku je samotná podpěra spojena se základní deskou pomocí šroubových spojů. Pak je třeba každou skluzavku připevnit na stojan, což je vhodné provést pomocí nábytkových spojovacích prvků

Je důležité si uvědomit, že vodicí lišty nesmí mít boční vůli

Rozměry posuvné jednotky závisí na velikosti vrtáku. Vrtnou soupravu lze připojit dvěma způsoby. Za prvé to mohou být svorky, které se zasouvají do speciálně vyvrtaných otvorů ve vozíku. Musí být velmi pevně utaženy, aby se zajistilo bezpečné uchycení.

Za druhé je zařízení upevněno pomocí speciálního držáku.

Je vyroben z dřevěné desky, připevněné k podvozku pod úhlem devadesáti stupňů a zajištěné kovovými držáky. V samotné botce musí být zhotoven kruhový výřez pro vrták o půl milimetru menší, než je průměr vrtáku, a drážka pro upevnění vrtáku v otvoru. Otvor se vytvoří buď pomocí válcového násadce, nebo podle jednoduchého návodu. Nejprve změřte průměr vrtáku a nakreslete kruh na dřevěnou desku. Poté se po obvodu zevnitř vyvrtá několik otvorů. Mezery mezi menšími otvory se odříznou pilníkem nebo speciálním nástrojem a otvor se opiluje.

Ten může být buď připojen k rukojeti, nebo může být namontován samostatně na spodní straně vozíku pomocí speciální drážky. V druhém případě se po stisknutí rukojeti vozík s pevným zařízením pohybuje směrem dolů a obrobek je odpovídajícím způsobem vrtán. Během této doby pružiny ukládají energii a po uvolnění rukojeti se vozík vrátí do horní polohy.

konstrukční prvky

Při zkoumání fotografií a výkresů stojanů na vrtačky (podomácku vyrobených nebo prefabrikovaných) lze určit základní konstrukční prvky, které jsou společné všem strojům bez výjimky:

Základní deska zajišťuje stabilitu vozíku a tlumí vibrace používaného nástroje. Na něm by měly být namontovány upevňovací prvky pro ostatní sloupky, svěrák a držáky obrobků. V základně ponechte otvory pro zanoření.

Jako materiál desky je vhodný kov nebo dřevo (masiv nebo překližka). Pod základnu je vhodné přidat vrstvu gumy, která tlumí vibrace. Podstavec musí být pevný a o rozměrech nejméně 600 x 600 x 30 mm. Lze do něj vyvrtat otvory pro připevnění k pracovnímu stolu, což zajistí větší stabilitu při práci.

Vodicí lišta je svislá lišta namontovaná na základně a drží držák vrtáku. Kolejnice mohou být kovové (trubka, kanál) nebo dřevěné (tyč, překližka). U některých modelů (obvykle kovových) je vodicí lišta kombinována se zvedacím a spouštěcím mechanismem. Odnímatelné latě jsou přišroubovány, pevné spojení je provedeno svařením. Dárcem připravené základny a vodítka je stativ vadného zvětšovacího přístroje nebo mikroskopu.

Vrták se upevňuje do svorek nebo držáků s otvorem uprostřed. Stejně jako v případě kolejnice mohou být úchyty konstruovány jako odnímatelné pro různé typy vrtáků. Rukojeť je umístěna na boku nebo na horní straně konstrukce a s její pomocí lze nastavit polohu frézy vůči základně.

Jak si vyrobit vlastní vrtačku na desky plošných spojů

Deska s plošnými spoji je deska z dielektrického materiálu s vrstvou kovu na povrchu, která vede elektrický proud. Rozměry desek s plošnými spoji upravuje norma GOST R 53429-2009 „Desky s plošnými spoji“. „Základní konstrukční údaje“, které pro tyto výrobky uvádějí tloušťku 1,5 až 4,5 mm, jsou následující.

Varianta výroby vrtačky pro práci s deskami plošných spojů s motorem DPR-52-H1-02

V této souvislosti je vrtačka určená k vrtání desek plošných spojů miniaturním strojem a při její konstrukci je třeba zohlednit následující vlastnosti

  • takový stroj nemusí mít velký elektrický výkon;
  • není třeba značného zdvihu hlavy stroje s nasazeným vrtákem;
  • přístroj musí mít malé rozměry, které umožňují jeho použití na pracovním stole radioamatéra nebo osoby zabývající se výrobou elektronických systémů;
  • Absence potřeby značného výkonu umožňuje provést takovou instalaci na nižší napěťové třídě a bez použití těžkopádných sklíčidel určených pro vrtáky s velkým průměrem;
  • na těchto strojích se používají speciální adaptéry a upínací kleštiny, protože mají malý průměr pro instalaci vrtáků.

Práce na deskách plošných spojů je „jemná“ a pečlivá, vyžaduje pečlivost při provádění prací a přesnost vyrobených otvorů

Výroba vlastního vrtacího stroje pro desky s plošnými spoji může být založena na technologii uvažované v případě elektrické vrtačky nebo šroubováku s tím rozdílem, že jako pohon lze použít elektromotory s nižším napětím a rozměry.

Stojan na vybavení

Stojan, na kterém jsou umístěna vodítka vrtáku, může být vyroben z kovu nebo dřevěné desky. Kromě vodítek pro vertikální pohyb je stojan vybaven upínacím zařízením pro upevnění nástroje na stojanu. Můžete se podívat na instruktážní video o montáži sloupků, kde je uveden následující postup:

  • na stojanu je namontována podpěra;
  • Stojan stroje se přišroubuje k podstavci a poté se připojí k podpěře;
  • stojan je vybaven pevnými vodicími lištami, které mohou být teleskopickými nábytkovými jednotkami;
  • na pohyblivé části vedení je namontován vozík, na kterém je umístěn držák pro upevnění vrtáku.

Pro stojan můžete najít vhodné profilové trubky

Při výběru vodítek pro svůj provizorní stroj dbejte na to, aby vodítka neměla příčnou vůli.

Délka vozíku, který je rovněž vyroben z kovu nebo dřeva, závisí na velikosti vrtáku, kterým stroj vybavíte. Tato jednotka, která je vybavením mobilní vrtné soupravy, může být vyrobena v následujících dvou verzích.

Se svorkami zajišťujícími vrták. Svorky použité v tomto konstrukčním schématu se vkládají do předvrtaných otvorů ve vozíku. Vrták se upne a pevně připevní k vrtacímu vozíku utažením svorek.

Další podrobnosti o výrobě této verze stojanu na vrtačku naleznete v následujícím videu. Autor podrobně vysvětluje, jak si postavit vlastní vrtnou soupravu.

K upevnění vrtáku se používá vrtací blok. Stojan vrtačky je držák vrtačky v přední části vozíku. Držák je vyroben z dřevěné desky, která je připevněna k vozíku pod úhlem 90 stupňů, k čemuž se používají kovové rohy. Pro upevnění vrtáku se do botky vrtáku vyvrtá otvor o průměru 0,5 mm menší než průměr nástroje a vyřízne se drážka, aby bylo možné nástroj zasunout do uložení vrtáku.

Otvor ve vrtacím stojanu je vytvořen podle následujícího algoritmu:

  • nakreslete na povrch bloku kružnici, jejíž průměr odpovídá průměru nasazovaného vrtáku;
  • na vnitřní straně obvodu se vyvrtá řada otvorů o malém průměru, přičemž se dbá na dodržení ohraničující čáry;
  • stěny vzniklé mezi vyvrtanými otvory se vyříznou pilkou na železo nebo jiným nástrojem;
  • Pomocí pilníku nebo zploštělého pilníku s půlkruhovou pracovní plochou se okraje vyvrtaného otvoru vytvarují do roviny.

Dřevěný regál s vozíkem na nábytkových kolejnicích

Konstrukce vrtáku

Představivost je předpokladem každého tvůrčího úspěchu, ale ve strojírenství je bez přesných výpočtů a porovnání s ověřenými řešeními k ničemu. Historie obráběcích strojů sahá tisíce let do minulosti. soustruhy a vrtačky s nožním pohonem se používaly již na konci doby kamenné. Tento článek vychází z osvědčené konstrukce průmyslové pultové svislé vrtačky. Tím, a bude kontrolována při výběru a rozhodování, jak nejlépe, aby se vrtačka vlastníma rukama: v provozu existují jednotlivé případy vrtačky, které prošly 100, a stále drží přesnost.

Konstrukce stolní svislé vrtačky je znázorněna na obr.:

Konstrukce vertikální stolní vrtačky

Jeho základní moduly. podstavec, sloup, konzola a pracovní stůl. Hlavní součásti jsou zvýrazněny světlými barvami; součásti jsou označeny světlejšími barvami. Nejjednodušším stolem (kromě dřevěného špalku) je svěrák. Otočný posuvný stůl umožňuje nejen vrtat, ale také provádět některé frézovací operace. Základní rám je obvykle přišroubován k pracovnímu stolu nebo jiným konstrukčním prvkům. stabilní podpora.

Šroubová svorka. zajišťovací zařízení pro konzolu minivrtačky

V provozu se rameno pomocí zdvihacího a otočného mechanismu suportu nastaví do požadované polohy podle velikosti a konfigurace obrobku a zajistí se na místě. Podávání vřetena je zajištěno samostatnou podávací jednotkou. V amatérských a průmyslových provedeních pro domácí použití je zdvihací a otočný mechanismus nejčastěji rukou obsluhy, zatímco zámek je šroubovou svorkou na jezdci, viz „Zvedací a otočný mechanismus“. obr. Správná poloha je znázorněna vpravo; z bezpečnostních důvodů jsou možné obě polohy. To, co je pro vrtačku bezpodmínečně nutné, jak předepisují předpisy, je přepážka nebo přepážkový plech: Pokud se posuvná páka vyhodí, musí vřeteno nebo vozík automaticky odskočit s přepážkou, dokud se nezastaví. U domácích vrtaček je deflektor obvykle pružina, namontovaná ve vhodné poloze, viz vpravo. dále.

Další vybavení

Vlastní konstrukce systému umožňuje zahrnout další konstrukční prvky, které rozšiřují funkčnost výrobku a zjednodušují technologické operace. Domácí vrtačku lze doplnit otočnou deskou, svislou vodováhou, centrovacím stolkem, elektrickým pohonem a mnoha dalšími prvky.

Otočná deska umožňuje uživateli provádět úhlové otvory Za tímto účelem jsou v lůžku obloukovitě vyvrtány otvory, které vyhovují všem běžným úhlům. Vrták je v pracovní poloze zajištěn kolíky. Otočný stůl se používá pro frézování povrchu a drážkování. Skládá se ze dvou vzájemně kolmých šroubových zvedáků, které jsou k sobě přivařeny.

Otáčením spodního šroubu se pohybuje horní část stolu s připojeným obrobkem, horní šroub pohybuje pouze obrobkem. S tímto nástrojem se zvyšuje přesnost. důležité je svařovat pohyblivé díly bez deformace.