Zařízení pro broušení pilových kotoučů vlastníma rukama

Brousek na kotoučové pily vlastníma rukama

Většina řezných nástrojů se během používání otupí. To platí zejména pro pilové kotouče, které je třeba pravidelně brousit. Je zárukou skutečně kvalitního řezu dřeva. Nejjednodušší způsob, jak nabrousit tupé hroty, je použít standardní pilník.

Pokud si ale chcete ruce nabrousit naplno, je nutné si zavolat na pomoc skutečného profesionála. Pouze pilníkem lze nabrousit řezné nástroje tak, aby se s nimi dalo kvalifikovaně pracovat.

V takové situaci je mnohem jednodušší a efektivnější použít vlastnoručně vyrobený stroj pro kvalitní ostření ostrých pil a také jednotku pro kotoučové nože.

  • Výroba vlastní brusky na pily
  • Brousicí stroj JMY8-70. výhody a zvláštní vlastnosti
  • Ruční broušení kotoučových pil

Jak zjistit opotřebení?

Kontrola opotřebení pilových kotoučů je důležitou záležitostí, které je třeba věnovat pozornost. Hluboké poškození znemožňuje broušení kola

Existují tři hlavní příznaky, podle kterých je třeba pilu nabrousit nebo vyměnit:

  • Silné zahřívání krytu nože a tvorba kouře. Kotoučová pila má speciální kryt, který signalizuje otupení pily teplem. V obzvláště závažných situacích z něj může vycházet kouř.
  • Někdy je konstrukce pily poháněna mechanicky (pokud je nutné nastavit tlak ručně). V této situaci může dojít k opotřebení, pokud je třeba zvýšit tlak.
  • Při řezání dřeva vznikají saze a silný zápach.

Všechny výše uvedené situace ukazují uživateli, že je čas přístroj nabrousit.

Způsoby manipulace s pilovými kotouči

Zařízení na ostření pil

Pro tvarování břitu je vhodný jakýkoli typ brousicího stroje, kde konstrukce stroje nehraje velkou roli. Přesnější úhly broušení kruhových destiček s karbidovými břity se samozřejmě získávají na specializovaných zařízeních. Náklady jsou však velmi vysoké, proto se používá běžná bruska s možností změny sklonu korundového kotouče.

Abyste si mohli sami nabrousit pilový kotouč, je třeba důsledně dodržovat několik základních podmínek:

  • Obvykle je deformován horní okraj. Někdy se dosahuje až 0,3 mm. Ostření se proto provádí od horního okraje.
  • Broušení se provádí s ohledem na přední a zadní hranu.
  • Operace se musí opakovat nejméně 25krát. Tloušťka odstraňovaného kovu nesmí přesáhnout 0,05-0,15 mm.
  • Kvalita obrobku musí být naprosto rovnoměrná v celé ploše obrábění.
  • Po nabroušení je možné je ručně dokončit jemným smirkovým papírem.

Základní metody ostření

Pilový kotouč se brousí jemným smirkovým kotoučem podél rovin, které tvoří hlavní řezný úhel:

V případě kombinovaného přebroušení se nejprve brousí přední roh. V takových případech lze kotouč během provozu 25 až 30krát přebrousit.

Odstranění tenké vrstvy ze zadní strany zubu vede k rychlejšímu zmenšení průměru pilového kotouče a opotřebení pily.

Okružní pilu si můžete nabrousit sami doma. Dostatečné k použití oscilačního kamene k ostření pilového kotouče s tvrdokovovými hroty. V případě velkého objemu práce se používá úhlová bruska nebo frézka.

Ostření kotoučových pil s tvrdokovovými destičkami vyžaduje větší sílu a provádí se pomocí speciálních strojů a nástroje na ostření kotoučů.

Manuální metoda

Ruční broušení plochým brusným kotoučem.

  • Připojte stacionární úhlovou brusku s kotoučem.
  • Podpora čepele. Jeho rovina musí být v jedné rovině s osou brusného kotouče.
  • Přibližte stranu zubu na celou broušenou plochu.
  • Na opěrný stůl nainstalujte 2 svorky na pravé a levé straně. Pomáhají rychle seřídit rovinu, která se má brousit, aniž byste museli seřizovat každý zub.
  • Umístěte hrot do levého úchytu a po každém otočení pilového kotouče o jeden krok jím otáčejte, dokud se nezastaví v pravém úchytu.

Při jednom broušení je třeba z řezné desky odstranit 0,12-0,15 mm.

Pro naostření kotouče na zadní rovině je třeba jej otočit a změnit polohu upínacích kolíků.

úhlová bruska pro broušení pilových kotoučů

Používání strojů

V hromadné výrobě je nutné pravidelně brousit pilové kotouče. K tomuto účelu jsou k dispozici speciální stroje s kotoučovými pilami. Každý z nich má upínací prvek, který vyrovnává zub s kolem pod správným úhlem a umožňuje nástroji pohybovat se vratným pohybem.

U speciálních automatických strojů se pilový kotouč otáčí pouze na definovanou rozteč. Rotující frézovací kotouč po každé otáčce vyjede nahoru a obrousí další rovinu.

Karbidové ostří lze brousit ručně pomocí trnu, ale výsledek bude špatný. Bez speciálních zařízení není možné udržet rovnoměrný úhel a odstranit rovnoměrnou vrstvu na všech površích.

Jak zjistit, kdy je čas nabrousit pilku na železo??

Jak zjistit, kdy je třeba nabrousit zuby nástroje?

Zkušený majitel pily na železo ví, kdy a jak pilu na železo nabrousit, ale běžný člověk si to může snadno zjistit sám. Mění se také zvuk chodu a barevná konzistence břitu.

Ostré čepele s rovnoměrně opotřebovaným ostřím.

Následující příznaky naznačují, že je třeba pilu nabrousit:

Řezání je těžké a nepravidelné; řez je nerovnoměrný; nůž má tendenci se zasekávat; je obtížné udržet definovanou dráhu řezu.

Navíc se otupená pilka na železo často zasekává a dokončení práce vyžaduje velké úsilí.

Broušení kotoučových pil

Materiál a vlastnosti karbidových hrotů

Pilové kotouče s tvrdokovovými hroty se skládají z kotouče (disku) z materiálu 9XF, 65G, 50XFA atd., a břitové destičky z karbidu wolframu, které slouží jako frézy.

Pilové kotouče V domácích pilách se jako materiál pro řezné destičky používají slinuté slitiny wolframu a kobaltu třídy BK (BK6, BK15 atd.). číslo udává procentuální podíl kobaltu). Tvrdost BK6 je 88,5 HRA, BK15 má 86 HRA. Zahraniční výrobci používají vlastní slitiny. Tvrdé slitiny ВК se skládají především z karbidu wolframu stmeleného kobaltem. Výkon slitiny závisí nejen na jejím chemickém složení, ale také na velikosti zrn karbidové fáze. Čím menší je velikost zrn, tím vyšší je tvrdost a pevnost slitiny.

Karbidové destičky jsou ke kotouči připevněny pájením při vysoké teplotě. Jako pájecí materiál se v lepším případě používá stříbrná pájka (PSr-40, PSr-45), v horším případě měděno-zinková pájka (L-63, MNMC-68-4-2).

Geometrie karbidových zubů

Karbidový zub má čtyři pracovní roviny. přední (A), zadní (B) a dvě pomocné boční roviny (C). Tyto roviny se vzájemně protínají a tvoří hlavní (1) a dvě pomocné (2 a 3) břity. Definice boků a hran zubů je uvedena podle GOST 9769-79. Karbidový zub kotoučové pily

Rozlišují se tyto typy zubů.

Obvykle se používají u pil pro podélné rychlé řezy, kde kvalita není prvořadá.

Rovný zub

S levým a pravým úhlem zadní roviny. Zuby s různými úhly zkosení se navzájem střídají, a proto se nazývají střídavé úkosy. Toto je nejčastější tvar zubu. V závislosti na velikosti úhlu ostření se příčné pily používají na všechny druhy materiálů (dřevo, dřevotříska, plast). podélně i příčně. Pily se strmým zadním úhlem se používají jako bodovací stroje při řezání oboustranně laminovaných desek. Jejich použití zabraňuje odlupování povlaku na okrajích záběru. Zvětšení úhlu zkosení snižuje řezné síly a snižuje nebezpečí třísek, ale také snižuje životnost a pevnost zubů.

Šikmý zub se zkosenou zadní rovinou

Zuby mohou být nakloněny nejen na zadní, ale i na přední rovině.

Zkosený zub se zkosenou přední plochou

Tyto zuby se vyznačují relativně pomalým otupováním řezných hran ve srovnání se střídavými zuby. Obvykle se používá ve spojení s rovným zubem.

Trapézový zub

Střídavé tvary zubů

Střídavě s posledním zubem a mírně nad ním provádí lichoběžníkový zub hrubovací řezy, zatímco rovný zub, který následuje, provádí dokončovací řezy. Pily se střídavě rovnými a lichoběžníkovými zuby se používají k řezání oboustranně laminovaných desek (dřevotříska, dřevovláknité desky, dřevotříska atd.).), jakož i pro řezání plastů.

Pily s kuželovými zuby jsou pomocné pily a používají se k nařezávání spodní vrstvy laminátu, čímž ji chrání před třískami při průchodu hlavní pily.

Kuželovitý zub

Převážná většina kotoučových pil má plochou přední hranu, ale existují i pily s konkávní přední hranou. Používají se k dokončovacímu řezání.

Zub s konkávní přední plochou

Úhly broušení zubů

Existují čtyři základní úhly řezu pilového kotouče, které spolu s tvarem zubu určují jeho výkonnost. Jedná se o přední úhel (γ), zadní úhel (α) a úhly zkosení přední a zadní roviny (ε1 a ε2). Úhel ostření (β) má pomocnou hodnotu, protože je definován úhlem náklonu (β=90°-γ-α).

Úhly zubů kotoučové pily

Úhly ostření jsou určeny zamýšleným použitím pily. t.е. jaký druh materiálu a v jakém směru se má řezat. Pily pro podélné řezání mají poměrně velký úhel sklonu (15°-25°). Příčné pily mají obvykle úhel γ 5-10°. Univerzální pily určené pro příčné a podélné řezání mají střední hodnotu úhlu sklonu. obvykle 15°.

Hodnoty úhlů jsou dány nejen směrem řezu, ale také tvrdostí řezaného materiálu. Čím vyšší je tvrdost, tím menší by měly být přední a zadní úhly (menší broušení zubů).

Úhel sklonu může být kladný nebo záporný. Pily s takovým úhlem se používají k řezání neželezných kovů a plastů.

Základní zásady broušení

Karbidový zub se opotřebovává hlavně podél hlavní (horní) řezné hrany. Horní okraj se přitom zaokrouhluje na 0,1-0,3 mm. Přední okraj se opotřebovává nejrychleji. Při řezání masivních obrobků dochází k rychlému opotřebení bočních hran.

Vyhněte se přílišnému otupení pily. Poloměr řezné hrany by neměl přesáhnout 0,1-0,2 mm. Špatně otupená pila má nejen výrazně nižší řezný výkon, ale její ostření trvá několikanásobně déle než u normálně otupené pily. Stupeň otupení lze určit jak podle samotných zubů, tak podle typu zářezu, který zanechávají.

Artisanal

Broušení není příliš obtížné. Zvláště pokud máte správné vybavení. Pokud ne, můžete si ho vyrobit sami. Pro výrobu ostřiče kotoučové pily můžete za dobrou cenu použít jednoduché díly. Jsou vyžadovány tyto základní informace:

Nůž je připevněn k motoru, nůž na suportu a šrouby posouvají obrobek podél osy nože tak, aby bylo dosaženo požadovaného úhlu.

Hlavním úkolem předmětu, jako je bruska kotoučové pily, je udržet ji v poloze vůči kotouči. Pro přesné dodržení úhlů je nutné, aby byl k dispozici stojan, připevněný k rámu stroje ve stejné rovině jako kolo.

Při umístění pilového kotouče na stojan musí být zuby kolmé k rovině stroje.

Operace

Než začnete tento stroj sami vyrábět, musíte si promyslet výkresy stroje na broušení kotoučových pil. Můžete to udělat sami nebo si najmout profesionálního brusiče pil. V každém případě, abyste pochopili všechny složitosti budoucího zařízení, nemůžete se obejít bez předběžné verze dokumentu. Pokud máte know-how, můžete to zvládnout i bez brusky.

Podomácku vyrobený brousek na kotoučové pily má velkou cenovou výhodu oproti přístroji vyrobenému v továrně. K práci také nevyžaduje žádné speciální dovednosti.

Ruční ostření

Pokud nemáte stroj, můžete pilový kotouč nabrousit pomocí pilníků. K tomu je důležité, aby byl disk pevně zafixován. Provádí se pomocí svěráku. Pokud není řezný kotouč vyjmut z kotoučové pily, není třeba používat plochý pilník. Mezi zuby je vložen blok a nástroj leží na svislé rovině.

Označení se provede v libovolném bodě na kole. Díky tomu bude jasné, kdy je práce dokončena. Broušení se provádí plochým pilníkem, který dobře zapadá mezi zuby. Nejvíce se opotřebovává horní okraj zubu a jeho náběžná hrana.

Nejprve se provede práce na zadních plochách zubů po celém obvodu. Ve druhé fázi se břity brousí. Je důležité si uvědomit, že působící síla musí být stejná, pak budou všechny zuby nabroušeny stejně.

Broušení kotoučové pily je reálný úkol, který lze zvládnout i doma. K tomu je lepší jednoduchý stroj. Pokud není k dispozici, lze použít svěrák nebo podomácku vyrobené bloky. Kontrola nástroje po dokončení práce. Během řezání musí být jeho chod plynulý a tichý.