Poměr benzínu a oleje pro řetězové pily STIHL

Správný poměr oleje pro křovinořez a řetězovou pilu

Mnoho uživatelů řetězových pil nemíchá palivovou směs dostatečně zodpovědně. Viděl jsem majitele řetězových pil, kteří ředili benzín a olej „odhadem“. Jednoduše si nalijí, kolik chtějí, a pak se ke mně vrátí s vadným nástrojem.

Je důležité si uvědomit, že více nebo méně neznamená lépe. Důležitá je zlatá střední cesta.

Pokud připravíte směs s nedostatkem oleje, je vše jasné. Válec a ložiska nemají dostatek maziva, což zvyšuje tření a teploty, takže ve válci vznikají otřepy a může dojít k zadření ložisek klikového hřídele.

Co se stane, když přeplníte?? Vysoký objem oleje při spalování vytváří velké množství zbytků spalování, které se usazují na pístu, výfukovém okénku válce a tlumiči výfuku a brání proudění výfukových plynů. což má za následek snížení výkonu nebo úplný výpadek výkonu.

Saze, které vznikají v důsledku nadměrného množství oleje, se mohou usazovat pod kompresními kroužky, bránit jim v kompenzaci tepelné roztažnosti a vést k zadírání, což může mít závažné následky.

Spotřeba paliva

Jednou z důležitých otázek, které vyvstávají pro majitele pil, protože kdo chce vědět, kde se spolehnout na.

Téměř všechny palivové nádrže mají objem přibližně 500 ml. Pokud má řetězová pila výkon 4 kW, je spotřeba paliva přibližně 1,5 litru za hodinu. Zjednodušeně řečeno, takový nástroj může pracovat půl hodiny při vysokých otáčkách motoru bez zastavení. Pokud není řetězová pila tak výkonná, má ještě menší objem nádrže. Uživatel tak může organizovat spotřebu paliva, aniž by musel dělat cokoli jiného.

Uživatel je schopen naučit se obsluhovat svou řetězovou pilu bez cizí pomoci. Hlavním úkolem je udržovat domácí spotřebič v dobrém provozním stavu používáním kvalitní palivové směsi. Při výrobě hořlavé vody dodržujte bezpečnostní pravidla. Tím ušetříte nástroj a nepoškodíte sebe ani životní prostředí.

Míchací poměr STIHL

Německá rodinná společnost STIHL má výrobní závody v mnoha zemích. Kancelář se nachází ve Weiblingenu. Mezi výrobky vyráběnými pro potřeby lesního hospodářství zaujímají čestné místo prostředky malé mechanizace.

Dnešní doba je pro řetězové pily STIHL dobou tekutého zlata:

Výrobce stanovil normu pro ředění oleje v poměru 1:50. Doporučený poměr umožňuje zředit 1 díl oleje v 50 dílech benzínu. Nebo 1:40.

Výpočet je jednoduchý. Víme, že 1 litr hořlavé kapaliny se rovná 1000 mililitrům. Vydělením poměru 50 získáme 20 mililitrů oleje. Podobný algoritmus se používá k určení doporučeného poměru 1:40. Po jednoduchých výpočtech dostaneme hodnotu 25 mililitrů.

Jaký olej STIHL používat?

BioPlus je optimální volbou pro mazání řetězu a vyplatí se ho zvolit zejména v případě, že řetězovou pilu používáte příležitostně. Optimální cena a kvalita dělají z oleje BioPlus nejoblíbenější řetězový olej v sortimentu STIHL.

Používáte-li pro svou motorovou pilu „nativní“ olej, najdete na obalu správný poměr, obvykle 1:50 k benzínu. při použití jiného přípravku je lepší ředit jej v poměru 1:40, jinými slovy, 1 litr oleje vydělit 40 a výsledek přidat k 1 litru benzinu.

Doporučení pro složky

I majitel řetězové pily, který dodržuje poměry na gram, může svůj nástroj poškodit, pokud použije nekvalitní nebo nevhodné komponenty. Obecně se doporučuje používat speciální kapaliny.

Dvě slova o ropě

Dvoutaktní motorový olej je k dispozici především pro benzinové elektrické nářadí. Vždy je obarvená na jasnou barvu. modrou, zelenou, červenou, růžovou To proto, aby bylo po přidání do benzinu zřejmé, že se jedná o hotovou směs, kterou lze nalít do nádrže na benzin. Velcí výrobci, např. STIHL, nabízejí několik druhů olejů, které se liší barvou.

Pokud vlastníte řetězovou pilu, pro kterou je doporučen olej stejného výrobce, řiďte se tímto doporučením, pokud jste začátečník. Pouze metodou pokusů a omylů najdou zkušení piloti olej, který jim nejlépe vyhovuje.

Do dvoutaktních motorů nenalévejte motorový olej z automobilů! I když je internet plný těch, kteří říkají „mám to a běží to dobře“, věřte mi: ještě ani neukázali píst svého nástroje mistrovi A je nepravděpodobné, že byste byli spokojeni s kouřem vycházejícím z tlumiče výfuku.

a o benzínu

Tvrdit, že benzín při těžbě a rafinaci ropy v Rusku je většinou nekvalitní, znamená opakovat zjevné. Na špatný benzín se můžete „nachytat“ nejen u no-name čerpacích stanic, ale i u některých velkých čerpacích stanic. Kvalitní benzin je pro moderní, technicky vyspělé řetězové pily nezbytný, protože pomáhá udržovat jejich nejlepší výkon a co nejmenší opotřebení. Obecným požadavkem je dnes používat benzin s oktanovým číslem nejméně 92. Má správné specifikace pro řetězové pily.

Ve starých sovětských strojích jste mohli natankovat 76 benzinu. Dnes byste to neměli dělat ani s levnými čínskými pilami. jen urychlíte jejich „smrt“. Také se nedoporučuje zacházet do druhého extrému. lít 95 nebo dokonce 98 do drahého nástroje v domnění, že to bude lepší.

Arkadij, 39 let, Moskva, konzultant v obchodě s benzínem

Doporučujeme plnit dvoutaktní motory benzinem 92, pokud jej koupíte na spolehlivém, bezpečném a důvěryhodném místě. Zákazníci přicházejí a ptají se: čím lepší benzín, tím lepší pila? Proč tedy nepoužívat 95?? Koneckonců, pokročilejší vozy vyžadují pouze ji.

Odpověď: Většina ruských benzinů 95 je stejná jako 92, ale s přísadami snižujícími detonaci. Řetězová pila tento parametr nepotřebuje, protože potřebuje co nejčistší benzín a nepotřebuje aditiva. Logika je tedy jednoduchá: raději čistou jakost 92 než dražší jakost 95 se zbytečnými přísadami.

Výhody značkových olejů

V nabídce najdete také značkové oleje, které se vyznačují specifickými výkonnostními vlastnostmi.

Výhody značkových olejů jsou následující:

  • Vyšší kvalita.
  • Zvýšené mazací vlastnosti.
  • Lze použít jako palivo pro většinu zahraničních řetězových pil.

Vyšší výkon však určuje, že výrobek zahraničních výrobců má vyšší náklady. Proto se mnozí lidé ve snaze ušetřit peníze snaží naplnit své zahraniční řetězové pily výrobky ruské výroby, čímž se dopouštějí závažné chyby.

Zvláštní vlastnosti dvoutaktních motorů

Pracovní cyklus každého motoru se skládá z následujících fází.

  • Vstup. Během této doby je válec naplněn směsí paliva a vzduchu.
  • Komprese. Směs je ve válci předlisována.
  • Zapálení paliva a přenos energie na píst.
  • Výfukové plyny opouštějící válec.

U dvoutaktního motoru trvá tento cyklus jednu otáčku klikového hřídele, u čtyřtaktního motoru dvě otáčky. Dvoutaktní cyklus motoru se obvykle skládá z kombinovaného sání, komprese a zdvihu směsi, které neprobíhají v oddělených taktech (jako u čtyřtaktního motoru).

Při kompresi píst stoupá z nejnižšího mrtvého bodu do nejvyššího bodu. Motor byl navržen se speciálními okny místo obvyklých ventilů. Pohybem pístu nahoru se nejprve uzavře odvzdušňovací otvor, kterým směs vstupuje do válce, a poté se uzavře výfukový otvor, kterým výfukové plyny opouštějí válec.

Ke stlačení směsi dochází, když jsou obě okna zavřená. V klikové komoře se paralelně vytváří vakuum. Tím se z karburátoru nasává následující směs. Píst se přiblíží k hornímu mrtvému bodu, stlačená směs se zapálí zapalovací svíčkou a vzniknou plyny, které expandují a tlačí píst dolů. Energie se přenáší z pístu na klikový hřídel a klikový hřídel se začne otáčet.

Při pohybu pístu vzniká v klikové komoře tlak. Tím dojde ke stlačení směsi, která byla k dispozici během předchozího zdvihu. Jakmile povrch pístu dosáhne oblasti výfukového otvoru, otevře se a výfukové plyny jsou odváděny do výfukového systému.

Píst pak stejným způsobem otevře odvzdušňovací okénko a směs, která byla pod tlakem v klikové komoře, jím proudí do válce a vytlačuje zbytek výfukových plynů. Prostor nad pístem je pak vyplněn směsí. Jakmile píst dosáhne mrtvého bodu, znovu se spustí dvoutaktní cyklus.

Mazací systém

Dvoutaktní motory nemusí mít samostatné řešení mazacího systému. tyto motory se mažou smícháním oleje a benzínu ve správném poměru (1:25 nebo 1:50). Směs není jen kombinací benzínu a vzduchu, ale obsahuje také olejové částice.

Stačí si vzpomenout, jak funguje dvoutaktní motor, a je jasné, že cirkulace této směsi v pístních a klikových komorách umožňuje mazání zatížených částí spalovacího motoru (stěny válce, ložiska klikového hřídele, ložiska kliky atd.). Zatímco palivová směs vyhoří, mazivo vyhoří zároveň. Poté se láhev odvzdušní.

Palivo a mazivo se mísí dvěma způsoby.

  • Mazivo a palivo jsou v oddělených nádržích a směs oleje a benzínu se vytváří v sacím potrubí. Tato vsuvka se nachází mezi karburátorem a válcem.
  • Nádrž se plní přímo benzínem a olejem. To je nejjednodušší řešení.

První schéma je složitější. Je vybaven nejen zásobníkem na olej a přívodním potrubím, ale také pístovým čerpadlem. Díky této konstrukci se olej dávkuje a zohledňuje se směs vzduchu a benzinu.

Aniž bychom zacházeli do přílišných podrobností, můžete si všimnout, že čerpadlo podává větší výkon v závislosti na tom, jak moc je vytočená rukojeť plynu. Čím silněji se otáčí škrticí klapka, tím více paliva se čerpá. To znamená, že se zvýší i přísun maziva. U dvoutaktního motoru umožňuje oddělený olejový systém přesnější vyvážení poměru benzínu a oleje. To vede k menšímu zadýmování a kouřivosti motoru a nižší spotřebě oleje.

Ve čtyřdobém motoru je olej pod tlakem a cirkuluje v tlakových částech. Ve spalovacím prostoru je k dispozici jen velmi málo maziva. Ve válcích hoří pouze směs paliva a vzduchu.

U dvoutaktních spalovacích motorů se spaluje nejen vzduch a palivo, ale také samotné mazivo. Je tedy zřejmé, že na oleje jsou kladeny různé požadavky. Olej musí po spalování zanechávat ve válcích minimální usazeniny, musí si dlouhodobě zachovat své vlastnosti a dobře se mísit s palivem.

Užitečné tipy

Při výpočtu poměrů mějte na paměti, že je lepší olej přehnat, než na něm šetřit: příliš mnoho maziva může pouze zvýšit nebezpečí vzniku karbonových usazenin a mírný přebytek motoru neškodí. Nedostatečné naplnění mazivem může mít mnohem vážnější následky.

Při míchání paliva pro řetězové pily STIHL výrobce doporučuje nalít do kanystru nejprve olej, poté přidat benzín a pak složky intenzivně promíchat. V praxi bylo zjištěno, že olej se může „přilepit“ na stěny kanystru s palivem a špatně se mísí, proto je lepší olej do paliva nalít a opatrně promíchat.

V nádrži je lepší nenechávat žádné zbytky paliva, aby se prodloužila životnost pryžových těsnění a dalších dílů náchylných k chemickému poškození. Po zastavení pily je třeba palivo vypustit a zlikvidovat: při dlouhodobém skladování (déle než jeden měsíc) se zhorší oktanové číslo a další fyzikální a chemické vlastnosti směsi a její použití se stane nebezpečným.

Po vyprázdnění palivové nádrže byste navíc měli motor spustit a nechat ho běžet na volnoběh, dokud se sám nezastaví. to je známka toho, že je karburátor také zbaven zbytkové palivové směsi.

Je důležité si uvědomit, že životnost stroje do značné míry závisí na uživateli. Úspora na palivu v případě motorové pily se může v dlouhodobém horizontu prodražit. buď opravou vadné pily, nebo nákupem nové. Dodržování pokynů výrobce ve většině případů pomáhá pochopit principy fungování přístroje a prodloužit jeho bezproblémový a bezporuchový provoz.

Motorová pila je nepostradatelným doplňkem v životě člověka, proto je důležité se o ni starat a řádně ji ošetřovat. Majitelé si uvědomují důležitost kvalitního oleje pro jeho mazání a jeho vliv na plný a efektivní výkon řetězové pily. Existuje široká škála. Ne každý však ví, který z nich je nutné použít, aby byla práce s nástrojem snadná a produktivní.

Benzín pro motorovou pilu

Řetězové pily ruské výroby (Ural, Družba atd.) nevyžadují k mazání olej.Používá se benzín AI-80. Lze použít domácí oleje, například M8-B (nebo dřívější označení AC-8.10), M-12 TP, M-12TPU, MGD-14M. Můžete také použít dovážené oleje. V každém případě by měl být poměr při míchání oleje a benzinu 1/25, tj. sto gramů na dva a půl litru benzinu. U moderních řetězových pil zahraničních výrobců jsou poměry obvykle 1/40 (100 gramů na 4 litry AI-92), 1/50 (100 gramů na 5 litrů AI-92). Použití 92 GB benzinu. V návodu k obsluze se často setkáte s informací, že třída oleje je uvedena jako AI-95. ale vzhledem k naší kvalitě tohoto benzínu, jehož oktanové číslo je vylepšeno aditivy, bych nedoporučoval používat 95, pokud si nejste jisti jeho kvalitou.

Více informací o poměrech pro přípravu směsi:

K odměření potřebného oleje můžete použít injekční stříkačku, odměrku, dávkovač oleje nebo dávkovač oleje STIHL. oleje od různých výrobců mají různé barvy. Jak vidíte na fotografii výše, olej HP je červený, dražší syntetické oleje jsou zelené. Olej Husqvarna může být zelený nebo modrý.

REMEMBER! V PŘÍPADĚ, ŽE DOJDE K PORUŠE ŘETĚZOVÉ PILY V DŮSLEDKU NESPRÁVNÉ SMĚSI, NEVZTAHUJE SE NA OPRAVU ZÁRUKA!