Jak správně nabrousit kotoučovou pilu

Jak správně a pod jakým úhlem brousit pilový kotouč?

Pilové kotouče se liší počtem zubů a konfigurací. Jsou zde čepele:

  • monolitické nebo jednodílné;
  • s tvrdým kovovým povlakem v pracovní oblasti;
  • s pájenými karbidovými destičkami;
  • bez zubů, jako je souvislý okraj;
  • s širokými a tenkými výstupky;
  • se záporným a kladným úhlem sklonu;
  • univerzální disky.

Tato rozmanitost vás při výběru správného disku zmate. Pojďme to vyřešit.

Počet zubů

Kotouče s menším počtem zubů vytvářejí hrubší řez. Výhodou menšího množství je vysoká řezná rychlost. Pro stavební práce stačí 24zubý nůž o průměru 180 mm. Tenké drážkované ostří je vhodné pro řezání tvrdého dřeva a ořezávání, kde je vyžadováno čisté ostří. U kotoučové pily 180-190 mm zajistí čistý řez kotouč se 40 nebo více zuby.

Účinnost odstraňování pilin

Poloha zubu směřujícího dolů k povrchu dřeva a vytvářejícího kladný úhel vede k rychlému, ale hrubému řezání. Mezi nimi je velká mezera a prohlubeň, která podporuje lepší odklízení pilin. Na fotografii: Pozitivní úhel lopatek. Záporný úhel zubů řeže méně agresivně, odpad se odstraňuje méně rychle, ale řez je hladší. Na kotouči je vyznačen úhel: 5 neg. 5 stupňů negativní, 10 pos. 10 stupňů pozitivní.

Typy zubů podle tvaru a úhlu broušení

Tímto rozlišovacím znakem pilového kotouče je úhel zubů napříč nebo kolmo na otáčení kotouče. Čím větší je úhel zkosení, tím je řez čistší a hladší. Některé čepele mají velmi velké úhly zkosení pro řezání kompozitních materiálů, jako jsou plasty, nebo jiných materiálů, které jsou náchylné k roztržení/odštípnutí při výstupu zubu. Zkosení může být ploché (bez úhlu), střídavé, vysoce střídavé nebo v jiných konfiguracích, které budou popsány níže.

Úkosování

Je to šířka zubu v jeho nejširším místě, a tedy šířka řezu. Pokud je větší než tloušťka zubu, je nastavení v pořádku. V opačném případě provádí odjehlování odborník pomocí následujících metod:

  • 1 až 2 hroty do opačného směru otáčení;
  • Každý zub je střídavě ohnutý ve stejné vzdálenosti od roviny kotouče;
  • také, ale v různých vzdálenostech mezi 0,3 a 0,7 mm.

Tenký řez klade menší řezný odpor, a proto je vhodnější pro pily s malým výkonem. Zpočátku tenké kotouče vibrují nebo se kývají, což způsobuje problémy při řezání dřeva. Nová technologie kotoučů s konstrukcí snižující vibrace přinesla některá vylepšení v segmentu tenkých řezných kotoučů, což zvyšuje poptávku uživatelů akumulátorových kotoučových pil.

Pravidla

Stejně jako ostření řetězu řetězové pily vyžaduje i ostření vlastního řetězu určitou praxi.

  • Pečlivě dbejte na rovnoměrný úběr kovu podél profilu zubů pilového kotouče;
  • Nikdy netlačte pilový kotouč těsně na brusný kotouč. Pokud je bruska kotoučové pily v těsném kontaktu s broušeným kotoučem, dochází k přehřátí a hrozící deformaci materiálu;
  • Zkontrolujte, zda je po broušení zachována výška a profil ostří;
  • Při broušení kotoučů používejte chladicí kapalinu. To se doporučuje i pro brusky řetězů řetězových pil;
  • Při ostření pilového kotouče si dávejte pozor na tvorbu otřepů;
  • Při broušení hran platí následující zásada. Broušení pouze přední strany zubu nebo přední i zadní strany zubu. Ačkoli v praxi mnoho brusičů dává přednost broušení ze zadní strany pilového kotouče, zdá se, že tato metoda je pohodlnější;
  • Výrobky s pobeditovými hroty se brousí diamantovými brusnými nástroji. Pouze takové brusné nástroje mohou dokonale obnovit řezný výkon pilového kotouče. Je možné použít běžný mlýnek, ale ve skutečnosti to nebude mít požadovaný účinek.

Základní metody ostření

Pilový kotouč se brousí jemným brusným kotoučem podél rovin, které tvoří hlavní řezný úhel:

V případě kombinované metody regenerace se nejprve brousí přední roh. Kotouč lze během provozu 25 až 30krát přebrousit.

Odstranění tenké vrstvy ze zadní strany zubu vede k rychlejšímu zmenšení průměru kotouče a opotřebení pily.

Kotoučové pily lze brousit doma ručně. K narovnání nástroje s pobeditovou špičkou stačí trn. Při větším zatížení se používá úhlová bruska nebo frézka.

Ostření pilových kotoučů s karbidovými destičkami vyžaduje větší sílu a provádí se na speciálních strojích a s brusným kamenem.

Manuální metoda

Ruční broušení na plochém brusném kotouči.

  • Upněte úhlovou brusku s nepohyblivým brusným kotoučem.
  • Podpora disku. Jeho rovina musí být v jedné rovině s osou brusného kotouče.
  • Přibližujte se ke straně zubu tak, aby se dotýkala celé broušené plochy.
  • Namontujte 2 svorky vlevo a vpravo na podpěru stolu. Pomáhá rychle nastavit rovinu ostření, aniž by bylo nutné nastavovat každý zub.
  • Vložte hrot do levé upínací čelisti a po každé otáčce pilového kotouče jím otáčejte, dokud se nezastaví v pravé čelisti.

Při jednom broušení se z řezné desky odstraní 0,12-0,15 mm.

Chcete-li kotoučovou pilu naostřit na zadní rovině, je nutné ji otočit a změnit polohu svorek.

úhlová bruska pro ostření kotoučových pil

Používání strojů

V hromadné výrobě je nutné pravidelně brousit pilové kotouče. K tomuto účelu jsou v dílně k dispozici speciální stroje s kolečky. Na každém z nich je upevňovací prvek, který vyrovnává zub s brusným kotoučem pod správným úhlem a umožňuje postupný pohyb nástroje.

U speciálních automatických strojů se kotouč otáčí pouze na definovanou rozteč. Rotující brusný kotouč po každé otáčce vyjede nahoru a obrousí další rovinu.

Karbidový kotouč lze brousit ručně pomocí trnu, ale efekt bude slabý. Bez speciálních zařízení není možné udržet úhel a odstranit rovnoměrnou vrstvu ze všech rovin.

Ostření čepelí. správná a kvalitní teorie řezání. část 1

Jaké typy zubů mají řezací nástavce?

Srdcem každé frézy je hrot, jehož kvalita ostření ovlivňuje efektivitu a produktivitu. Zuby nástavců jsou vyrobeny přímo z karbidu. Pro zvýšení životnosti jsou na zubech použity hroty z karbidu wolframu, které prodlužují životnost řezné hlavy 5-6krát.

Počet zubů na noži závisí na jeho průměru. Zuby se skládají z přední a zadní části, které se liší konstrukcí a bočním uspořádáním. Podle vnějšího vzhledu (geometrie) se zuby dělí na následující typy:

  • Přímý. typ zubů používaný k podélnému řezání plechů
  • Trapézový. řezné články mají lichoběžníkový tvar, což je výhoda. je třeba je brousit jen velmi zřídka
  • Nejběžnějším typem zubů jsou zkosené články, které se vyznačují úhlovým zkosením na zadní nebo přední straně. Tato konstrukce umožňuje řezat nejen dřevo, ale i další materiály, jako jsou dřevotřískové desky, dřevotřískové desky, překližky a dokonce i plasty
  • Kuželové. mají kuželový tvar, jejich hlavní nevýhodou je rychlé otupení, proto je třeba je častěji brousit. Používá se nejen k příčnému řezání, ale také k podélnému řezání plechů

Pilové kotouče jsou k dispozici také od výrobců aktivních a pasivních pilových kotoučů. V závislosti na typu zubů se proces broušení liší. Pro správné naostření zubů kotoučové pily je třeba určit správný úhel ostření.

Domácí obrábění ozubeného ostří

Pro kotoučovou pilu vůbec nepotřebujete speciální brusku. K upevnění nože ve správné poloze můžete použít plochý stojan s několika dalšími možnostmi:

  • Povrch musí být v jedné rovině se středem brusného kotouče.
  • Brusná rovina musí svírat s ozubeným kolem úhel 90 stupňů.
  • Aby bylo možné vytvořit různé sklony, musí být přípravek vybaven otočným kloubem.

Chcete-li zvolit správný úhel, označte jej barevnou značkou. Přípravek musí být vždy upevněn v pevném svěráku. Speciální stojan se nesmí ani v nejmenším pohnout.

Způsoby prodloužení životnosti pilových kotoučů

Úhly zubů pro broušení

Proces tvorby nového břitu je pracný a časově náročný. Z tohoto důvodu je vhodné splnit řadu podmínek, které prodlouží životnost nože.

Nejprve si přečtěte doporučení výrobce. Uvádějí otáčky (maximální a minimální) pro různé typy obráběného materiálu. Tato hodnota musí být u kovu nižší než u dřeva.

Tvrdé výplně mají dlouhou životnost. Jsou však náchylné k odštípnutí a rozbití. Alternativní soft je vůči těmto vadám prakticky imunní. ale jeho životnost je kratší než u tvrdého materiálu.

Na řezné ploše nesmí být žádné nerovnosti. To může vést k pozdějšímu odlupování a praskání.

Video ukazuje příklad ručního broušení kotoučů:

Správně nabroušené pilové kotouče mají do značné míry dobrou přilnavost k pilovému kotouči. Existují dvě možnosti: nástroj lze vyjmout z nářadí a upnout do svěráku pomocí dřevěných špalíků na pracovním stole, nebo jej lze brousit přímo na nástroji. pak je třeba mezi zuby umístit špalík, který jej přidrží na místě. Je důležité si uvědomit, že před ostřením musí být pila bez napětí. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, dbejte na to, aby ostří zůstalo pevně na místě. nesmí se otáčet.

Abyste se mohli snáze orientovat, který zub jste začali brousit, měli byste kotouč označit zvýrazňovačem na jeho těle. Při broušení zubů tak budete vědět, že jste vybrousili celý kruh, a nebudete je muset brousit podruhé.

Ruční broušení pilových kotoučů se provádí pilníkem. Nejvhodnější je nástroj s plochým ostřím, které snadno projde mezi zuby. Vezměte prosím na vědomí, že k hlavnímu opotřebení dochází na horní řezné hraně zubu. Tato hrana je v největším kontaktu s materiálem a při řezání se postupně zaobluje. Přední hrana zubu se také silně opotřebovává.

Nejprve se naostří zadní strana zubu. Několikrát jím projděte pilníkem a působte na něj malou silou. Každý zub se brousí střídavě rovnoměrnými tahy.

Důležité si zapamatovat! Při ostření pilových kotoučů je třeba na každý řezný segment působit stejnou silou a pilovat stejný početkrát. To pomůže rovnoměrně nabrousit celý kotouč. zuby budou stejné.

Po postupném nabroušení každého zubu a po každém úplném otočení pilového kotouče se vrátíte do výchozího bodu. Pak naostřete přední stranu zubů. Stejným způsobem postupujte, dokud není nástroj zcela otočen.

Je důležité mít na paměti, že! při broušení dbejte na to, aby špička zubu zůstala kolmá k rovině čepele. To zajistí hladký a rychlý řez při pozdějším řezání obrobků.

Abyste si byli jisti kvalitou broušení, je třeba zuby pečlivě zkontrolovat. Na řezných hranách nožů nesmí být žádné třísky, praskliny ani odštěpky. Pokud jsou hrany lesklé, jemně je nabruste pilníkem.

Po nabroušení všech zubů je třeba zkontrolovat řezné vlastnosti řetězu. Upněte stroj na nástroj, zapněte napájení a nařežte špalek dřeva pro zkušební řez. Dobré broušení se projevuje lehkým řezáním, hladkým chodem a tichým provozem. Pokud zaznamenáte nadměrný hluk a nerovnoměrnost řezání, zkontrolujte výšku zubů. mohou být nerovnoměrně rozmístěny. Chcete-li vyrovnat všechny řezné segmenty, přidržte značku u řezné hrany a otočte nástroj zcela v opačném směru otáčení. Podívejte se na povrch: Na každém zubu by měla být značka, která vám pomůže porovnat výšku všech segmentů. Najděte zuby s největší výškou a opatrně je zkraťte pilníkem.

Známky opotřebení

Broušení pil je stejně běžné jako broušení řetězových pil vlastníma rukama. Broušení pilových kotoučů s karbidovými hroty a pilových kotoučů s hroty z karbidu wolframu můžete přenechat profesionálům. Důvodem je to, že pobeditové hroty jsou velmi tvrdé, takže broušení pilníkem není možné. To vyžaduje použití drahého diamantového brusného nástroje.

Nejprve je třeba zjistit aktuální stav pilových kotoučů. Kotouče řetězových pil a řetězové pily vykazují určité známky opotřebení. Pokud si jich všimnete, s jistotou poznáte, že se ostrost kotoučové pily znatelně zhoršila.

  • Teplota krytu motoru kotoučové pily se začne výrazně zvyšovat.
  • K řezání dřeva rukama je zapotřebí větší fyzické námahy. Podobný jev se vyskytuje u tupých řetězů řetězových pil.
  • Z motoru může v pravidelných intervalech vycházet kouř.
  • Při zpracování obrobků cítíte silný, nepříjemný zápach po pálení.
  • Dochází ke ztmavnutí okrajů pilového kotouče. Jsou zde saze. Může se také objevit na povrchu řetězu řetězové pily.
  • Dřevo se na stroji začne pohybovat trhaně, zatímco při běžném broušení se pilový kotouč pohybuje plynule.
  • neobvyklý provozní hluk stroje.
  • Geometrie zubů vašich pilových kotoučů je narušena.

Stroje na

Všechny brusky pracují na stejném principu. Liší se pouze výkon ostření.

Sada nástrojů obsahuje brusný kotouč a brusný materiál.

Používání strojů k broušení zubů přináší řadu výhod:

  • schopnost dodržet daný úhel;
  • Zvyšuje efektivitu a rychlost operací;
  • Lze použít širokou škálu kotoučů.

Stroj dokáže brousit i tvrdé kovové povlaky. Zrnitost brusného kotouče lze měnit. Například při průměru 126 mm mohou být otáčky 2300 ot/min.

Otáčky kotouče se mohou pohybovat v rozmezí 510-720 otáček za minutu v závislosti na stupni křehkosti kotouče.

Funkce stroje určuje, zda se pohybuje obrobek nebo vřeteno. Je také možné přemístit celý stroj.

Úhel sklonu lze měřit kyvadlovým úhloměrem; některé stroje mají zabudovanou stupnici pro určení úhlu sklonu prstů.

Zpravidla se hroty brousí nejprve vpředu a potom vzadu.

Hodně záleží na výkonnosti brusiva, je třeba zdůraznit tyto vlastnosti