Jak vyjmout sklíčidlo z kladiva Makita

Demontáž hlavně akuvrtačky Makita 2450

Prach, nečistoty a vlhkost způsobují, že vnitřní mazivo časem ztvrdne a nebude fungovat tak, jak má. Stroj začíná vydávat hluk. Než začnete stroj opravovat, ujistěte se, že jste si přečetli přiložený návod k demontáži, mazání a opětovné montáži stroje Makita 2450, 2470. Schémata pro Makita 2450 a 2470 vám pomohou správně rozebrat vadné sestavy a najít vadné díly. Zde je také ukázáno, jak rozebrat Makita 2450.

Demontáž akuvrtačky Makita 2470 začíná sejmutím rukojeti přepínače režimů.

Náplň a její účel na hořáku

Hlavním účelem sklíčidla u elektrického nářadí je držet bity na místě při provádění příslušné práce. Tato část se také označuje jako aktuátor, protože přenáší točivý moment a vratný pohyb z převodovky nástroje.

Sklíčidla rotační a elektrické vrtačky se liší, i když mají v podstatě stejnou funkci. Vrták, stejně jako rotační nástroj, lze použít k vrtání otvorů do betonových podkladů. Elektrické nářadí se výborně hodí i pro úkoly, jako je vrtání otvorů do dřeva nebo kovu, a to přepnutím nářadí do režimu vrtání. Málokdo však ví, proč je vrtačka vybavena upínacím zařízením, a ne vrtákem.

Vrtačka se používá k vrtání do kovu a dřeva. Příklepová vrtačka má jednoduchý úderový mechanismus, který je vhodný pro použití na pevných betonových podkladech. Vrtání do kovu a dřeva nevyžaduje pohyb nebo vibrace pevného vrtáku v pohonu vrtačky. Proto není vrtání do betonu vrtačkou tak účinné jako s piezoelektrickou vrtačkou.

sklíčidlo pro rotační nástroj

Mechanismus sklíčidla peorátoru neumožňuje pouhou instalaci bitů. Jeho bity nejsou upevněny napevno jako u upínacího mechanismu, takže se při použití sklíčidla pohybují na určitou vzdálenost. Tím se dosahuje vysoké účinnosti při vrtání do betonových podkladů. Rázové působení nepůsobí na samotné sklíčidlo, ale pouze na pracovní hlavu. Díky tomu je možné nejen dosáhnout rychlých výsledků vrtání do betonu, ale také mnohem snadněji.

Dotyčné elektrické nářadí je vybaveno různými typy sklíčidel, takže než si koupíte nový pohon pro své elektrické nářadí, musíte si ujasnit jejich zařazení. Více informací o tom, jak vyměnit kazetu, najdete v tomto článku. Kazetu si můžete zakoupit v internetovém obchodě Cylinder. Náš obchod působí po celé Ukrajině, takže si můžete objednat náplně do zastřihovače hned teď, vybrat si vhodné modely a objednat doručení do vašeho regionu.

Problémy se sklíčidlovým mechanismem

V moderních vrtačkách, jako je Interskol nebo Makita, jsou vrták nebo jiné příslušenství drženy na místě pomocí vačkového sklíčidla: 3 nebo 4 vačky pevně drží řezný nástroj a lze jimi pohybovat pouze podél osy vrtacího hřídele. Rychloupínací sklíčidla lze nastavit ručně, složitější jednotky v moderních strojích lze nastavit pomocí vrtacího klíče.

Během provozu může dojít k házení ve sklíčidle v důsledku opotřebení čelistí v průběhu času. Chcete-li nástroj opravit, vyjměte jej z hřídele a v případě zaseknutí vrtáku jej lze vyjmout až po úplné demontáži sklíčidla.

K tomu dochází také při otáčení sklíčidla vzhledem k hřídeli nástroje. Příčinou takového chování je poškození závitové části upevnění zařízení nebo prověšení sázecího kužele. Řešením je výměna sklíčidla za jiné v dobrém stavu.

Rady od

Správnou péčí a pravidelným čištěním se životnost nářadí výrazně prodlouží. Abyste snížili riziko poruch, je důležité dodržovat několik zásad.

  • Před použitím zkontrolujte stav spotřebiče.
  • Pokud stroj nepoužíváte, očistěte jej od nečistot. Můžete použít proud vzduchu, například z vysavače.
  • Pokud musíte elektrické nářadí přepravovat za chladného počasí, nechte ho před použitím zahřát (nechte rozmrznout mazivo).
  • Dodržujte provozní podmínky popsané v návodu.
  • Nástroj uchovávejte na teplém a suchém místě.
  • Zabraňte pronikání vlhkosti nebo kondenzace ze vzduchu.
  • Pokud spotřebič delší dobu nepoužíváte, uložte jej do plastové a kartonové krabice.

Následující video vám ukáže, jak řešit problémy s hořákem Makita.

Vyjmutí kazety z hořáku

Nejprve je třeba zjistit, jaká kazeta se ve svítilně používá. Sklíčidla mohou být vačková, sklíčidla SDS nebo rychloupínací. Ten je k dispozici jako jedno- a dvouhlavňové sklíčidlo. V upínacím vačkovém sklíčidle s klíčem, což nelze říci o kleštinovém upínači SDS, rychloupínání. K výměně vrtáku v kleštinovém sklíčidle stačí pouze otočit.

Výměna sklíčidla na rotačním nástroji musí začít prohlídkou upevňovacích prvků. Je držen hnacím šroubem nebo vřetenem. Sklíčidlo lze téměř vždy snadno vyjmout. Občas se však vyskytne těžší fixace, která vyžaduje trpělivost a další nástroje. Pevně upevněné sklíčidlo lze vyjmout pomocí kladiva, klíče a šroubováku. Postup odstranění je následující:

  • Aby se šroub uvolnil, je třeba na hlavu šroubu poklepat;
  • odšroubujte ji šroubovákem;
  • Upněte sklíčidlo do klíče / svěráku a otáčejte vřetenem.

Oprava kazety hořáku

Několik dílů ve sklíčidle lze nahradit podobnými díly: opotřebovanou kuličkou, pryžovým těsněním a pružinou, která ztratila své původní vlastnosti, např. pružnost. V případě zaseknuté nebo zaseknuté trysky může někdy dojít k uvolnění pružinové výztuhy z jejího uložení.

Pokud jsou ostatní součásti opotřebované, je prakticky nemožné kazetu opravit a je nutné ji vyměnit za novou. Kuličku a pružinu nehledejte v prodejnách nářadí nebo stavebnin, ale v servisních střediscích, kde se provádí servis a opravy zařízení. Případně si objednejte náhradní díl z čínského tržiště. Často je jednodušší sklíčidlo vyměnit za nové než ho opravovat. Je to o něco dražší, ale bezpečnější a rychlejší.

Jak rozebrat kazetu

Po vyjmutí válce z elektrického šroubováku můžete začít s demontáží. Prvním krokem je vyjmutí zástrčky v základně. U zátky z plastu stačí jemné vypáčení nožem, ale kovovou část je třeba vyrazit úderem do základny kazety a otočit ji rukou.

K tomu je zapotřebí velký šroub. Vloží se do objímky a lehce se upne pomocí vaček tak, aby byla vycentrovaná. Nesmí se zaseknout, ale musí se volně pohybovat tam a zpět. Hlava šroubu by měla z válce vyčnívat 2 až 3 cm. Poté je třeba na šroub lehce, ale opatrně udeřit kladivem a odstranit kovovou zátku.

Pak začne vlastní demontáž elektrického šroubováku. Konstrukce každého válce se skládá ze stejných základních prvků:

Jaké jsou různé typy šroubovákových a vrtacích sklíčidel?

Přestože jsou si sklíčidla rotačních šroubováků dosti podobná, je běžné je dělit na několik typů:

První dva typy mají podobnou konstrukci a design. Druhá varianta je považována za automatickou a funguje, jakmile je upnuta na nástroj. Pokud jde o rozdíly v počtu zásuvek, je verze s jednou spojkou vhodná pouze pro modely, které jsou vybaveny blokovacím mechanismem. Tyto prvky lze upnout jednou rukou.

Dvojité sklíčidlo pro vrtačky nebo šroubováky s vysokým výkonem je vhodné, pokud se u nářadí nepředpokládá použití blokovacího mechanismu. K upevnění nástroje musíte použít obě ruce. U moderních strojů se používají rychloupínací a samosvorná sklíčidla. Například u zařízení s pneumatickými pohony.

Klíčové bity jsou vhodné pro starší stroje, ale jsou mnohem bezpečnější, protože vydrží velké rázové zatížení. Tyto kazety jsou vhodné i pro spotřebiče, které se používají pravidelně a opakovaně.

Demontáž převodovky

Pro přístup k mechanice je nutné sejmout plastový kryt.

Chcete-li rozebrat mechaniku svítilny Makita, nejprve odstraňte černý plastový ochranný kryt. Kryt se odstraní po odstranění čtyř šroubů, které drží kryt na konci. Zatlačte na konec hřídele a vyjměte převodovku ze skříně.

Po demontáži skříně je třeba oddělit rotor od převodovky. Převodovka je celková mechanická část. Uvolnění rotoru ze stroje (převodovky) je velmi jednoduché. Pravou rukou upněte převodovku a levou rotor. Kývání a tahání obou částí v opačných směrech. Rotor je v převodovce držen třením šikmých ozubených kol. Hlavní závady hořáku Makita se vyskytují v mechanice nástroje.

Nejčastější závadou na mechanické straně je porucha šlehacího mechanismu.

Demontáž úderového mechanismu Úderový mechanismus je připevněn k vnitřnímu krytu a skládá se z hřídele převodovky a mezikusu. Otáčivý pohyb se přenáší na mezinápravový hřídel pomocí šikmých převodů.

Hřídel převodovky je dutá hřídel, ve které je volný pohyb válce.

Malé čelní ozubené kolo namontované na mezilehlém hřídeli přenáší otáčky na velké čelní kolo na hřídeli převodovky, kde je namontován úderník. a současně se translační pohyb na hřídeli bicího kola přenáší z válečkového ložiska mezihřídele na válec pohybující se v hřídeli převodovky.

Přistupte k demontáži polohovacího hřídele.

Demontáž polohovacího hřídele

Na hřídeli poz.40 je vybaven šikmým pastorkem poz.42, který přijímá otáčky od pastorku rotoru, válečkové ložisko 608zz poz.41, který přenáší translační pohyb na kloub pos.34 pozice pístu.32. Nainstalujte spojku spojky poz.39, čelní ozubené kolo 10 poz.80, tlačná pružina poz.38, pojistný kroužek S-7 poz.37, ložisko 606zz item.36 Zvláštní pozornost věnujte stavu valivých ložisek. V hřídeli jsou importovaná ložiska. Instalace domácích ložisek je přípustná. Ložisko 606zz lze nahradit ložiskem 80016 a ložisko 609zz ložiskem 80019.

Demontáž hřídele úderníku

Demontáž hřídele bubnové mechaniky Demontáž hřídele bubnové mechaniky Makita 2470 je jednoduchý postup s použitím schématu bubnové mechaniky Makita. Hřídel je hlavně poz.21, ve kterém je namontován úderový mechanismus. Hlaveň je vybavena pastorkem poz.19, který je stlačován pružinou poz.18, přes podložku poz.17 a zajištěn pojistným kroužkem poz.16. Válec se pohybuje v poloze hlavně.32, působící na úderník pos24. Kovový kroužek poz.27 který přenáší náraz na šnek. A když potřebujete náhradní baterii?

Nejčastější příčinou poruchy je kovový kroužek. Zápalník Válec a úderník

Demontáž je dokončena. Vyměňte díly za použitelné a připravte se k opětovné montáži. Další informace o mazání a montáži ramene točivého momentu.