Bruska na beton vlastníma rukama

Jak vyrobit brusku na podlahu vlastníma rukama

Pro získání rovnoměrné, s dekorativním efektem, leštěné podlahové krytiny umožňuje broušení betonu pomocí speciálního zařízení. Po odstranění povrchové vrstvy abrazivem se odhalí struktura tvrdého kameniva.

Monolitické betonové povrchy bez ošetření mají nevzhledný vzhled a otěrem se zapráší. Leštěná podlaha odstraňuje nedokonalosti betonové mazaniny, zachovává její přirozený vzhled a dodává jí novou kvalitu:

  • dekorativní vzhled přírodního kamene;
  • zvyšuje životnost povrchu podlahy 2 až 3krát;
  • odolnost proti oděru, chemickému napadení;
  • žádný prach;
  • šetrné k životnímu prostředí, bezpečné pro člověka;
  • snadná údržba, opravy;
  • delší životnost podlah.

Výhody

Impregnace betonem mu dodává vlastnosti a vzhled samostatné podlahové krytiny. Hladký povrch, estetický vzhled určují použití tohoto typu betonové podlahy pro různé budovy

  • Kotvy do betonu
  • Podíl betonu pro základy
  • Jak vybrat impregnační prostředek na beton
  • Vibrátor na beton
  • Tekuté sklo do betonu
  • Charakteristika a použití betonu B25 (M350)
  • dílny, technické prostory firem;
  • letištní a nádražní haly;
  • chodby, vstupní haly vzdělávacích a zdravotnických zařízení;
  • Nákupní centra, pavilony;
  • Vodní parky, bazény;
  • Kina, výstavní centra.

Existují dva způsoby broušení betonové mazaniny: za mokra a za sucha. Používají se stejné spotřební materiály a nástroje.

Ostatní typy brusek na podlahy

Úhlové brusky jsou vhodné pro práci v těžko přístupných místech. Provozním prvkem těchto jednotek je brusný kotouč (plochý, kotoučový, kalíškový nebo lešticí). Tyto stroje jsou vybaveny mnoha dalšími užitečnými funkcemi, jako je možnost udržování konstantní rychlosti, možnost měkkého rozběhu stroje, nastavení rychlosti otáčení kol, ochrana proti nechtěnému zapnutí.

Vibrační stroje pracují na principu translačního pohybu. Vyznačují se kompaktními rozměry a velkou univerzálností. Vibrační brusky se doporučují pro hrubé i jemné broušení podlah. Postupný pohyb obdélníkové základny odstraňuje sekundární vrstvu. Čím vyšší je amplituda, tím vyšší je pracovní rychlost. Se zvyšující se rychlostí se však zhoršuje kvalita zpracování. Při jemném mletí by proto měla být amplituda omezena na minimum.

Některé vibrační brusky jsou vybaveny funkcí nastavení vibrací a výkonu. Přístroje jsou vybaveny adaptéry pro připojení prachového sáčku nebo vysavače. Spotřební materiál zahrnuje brusné listy různých zrnitostí, brusné plátna a rozprašovací sítě. Průměrné náklady na broušení dřevěné podlahy jsou 180/m².

K broušení těžko přístupných míst se používají speciální brusky.

Vezměte prosím na vědomí! Vibrační brusky by se neměly používat na parketové podlahy.

Excentrická zařízení pracují na principu brusného kotouče a vibračního stroje, což zajišťuje vysokou kvalitu povrchu. Produktivita stroje se nastavuje podle průměru vibračního kroužku. Čím menší je průměr, tím lepší je povrchová úprava podstavce.

Typ povrchové úpravy závisí na rychlosti stroje. Pro obrábění dřevěných podlah je zvolena minimální rychlost. Cena za broušení dřevěných podlah z prken je 160 za m² plochy. Ošetření parketového povrchu stojí 120/m².

Stroj na stěrkování betonu | Stavební portál OTVALI.RU

K procesu pokládky podlahy je třeba přistupovat zodpovědně a vážně; jedná se o velmi důležitý proces, který rozhoduje o vzhledu vaší budoucí podlahy. Profesionálové používají k tomuto procesu několik typů nástrojů a speciálních strojů.

Pokud potřebujete kvalitně upravit podlahu, rozhodně potřebujete brusku. Používá se pro zpracování betonu, potěrů a polosuchých potěrů. Její činnost pomáhá posilovat zarovnání horní vrstvy. Po vylití betonové podlahy se na jejím povrchu vytvoří určité množství kapaliny. Pokud se neodstraní, betonový odlitek se začne rozpadat.

Zde se používá zednická lžíce. Princip tohoto stroje je velmi jednoduchý. Pomocí přítlaku nad hlavou technik nastaví rychlost otáčení lopatek a kotouče. Stroj sám vtírá vrchní vrstvu do povrchu, tj. do celkové hmoty. Aby spotřebič pracoval efektivněji, je třeba mírně upravit otáčky a úhel ostří.

Tento stroj dokáže odstranit i velké nerovnosti. S tímto přístrojem lze dokonale vyrovnat i velké nerovnosti. Povrch brousí kotouč a hladí nože. Brusky se dělí na dva hlavní typy. Prvním typem je stroj poháněný benzinem. Takový stroj může pracovat zcela samostatně.

Lze jej proto používat na volných prostranstvích, kde není k dispozici elektrická přípojka. Nelze jej používat uprostřed místností, protože výpary, které produkuje, jsou škodlivé pro lidský organismus. Druhým typem je elektrický stroj. Funguje pouze po připojení k elektřině. Lze ji tedy používat i v interiéru. Elektrické brusky se však používají pouze na drobné práce.

Při práci s takovým strojem je nutné dodržovat všechna pravidla provozu. Při správném použití se můžete chránit nejen před poškozením, ale také před rychlou poruchou samotného stroje. Dosavadní náklady na tato zařízení závisí na kvalitě výroby a také na společnosti. výrobci.

Broušení betonu vlastníma rukama

Než začnete podlahu brousit, musíte ji pečlivě připravit. Kontrola přítomnosti kovových částic, výztužné sítě. Pokud najdete kov, odřízněte ho úhlovou bruskou.

Poté je třeba odstranit všechny nerovnosti a odstranit starý nátěr. V tomto případě je možné použít metodu tryskání nebo frézování. Samozřejmě bude nejlepší použít při této metodě úhlovou brusku s diamantovým kotoučem o velikosti zrna 25 nebo 30. Pokud potřebujete odstranit první vrstvu betonu, je správnou volbou kotouč se zrnitostí 40.

Dalším krokem je odstranění všech vad. prasklin, švů, děr. Pro tento proces můžete použít epoxidový tmel. Tímto tmelem by se měly velmi pečlivě utěsnit pouze případné nerovnosti, aby se bruska mohla hladce pohybovat a nezachytávala se o nerovnosti po tmelu.

Měkký beton se velmi snadno brousí. Po této práci to vypadá velmi pěkně. K jeho ošetření je však třeba použít velké množství trysek.

Po zaschnutí potěru, což je asi za dva týdny, můžete beton přebrousit. A pokud to uděláte předčasně, stroj odstraní velké částice substrátu.

Betonové podlahy jsou dnes velmi oblíbené díky své trvanlivosti a odolnosti proti opotřebení. Tento druh nátěru se používá ve veřejných i soukromých institucích, někteří lidé dokonce pokrývají betonem určité plochy uvnitř domů. Kartáčované betonové podlahy vypadají atraktivně, mají rovný povrch, jsou bezprašné a lze je snadno začlenit do designového prostředí.

Broušení betonu je mezistupeň přípravy povrchu pro konečnou úpravu. Před těmito pracemi se odstraní stará podlaha, vylije se beton, vyrovná se, položí se potěr. Týden po betonáži se provede předúprava, která odstraní viditelné vady: výmoly, hrboly, vlnky atd. Po úplném vytvrzení materiálu se provede závěrečný postup.

Pozitivní vlastnosti leštěné podlahy:

  • Odolnost vůči přírodním vlivům, vlhkosti a chemikáliím.
  • Dlouhá životnost.
  • Snadná údržba a opravy.
  • Bezprašný.
  • Příznivá cena.
  • Vzhledově podobné potěru nebo mramoru, ale robustnější a odolnější proti nárazům.
  • Ošetřený povrch je méně náchylný k oděru.
  • Lze provést ručně.

Zařízení na broušení podlah a parket

Alternativou k ručnímu cyklu jsou zařízení. leštičky na podlahy, které jsou založeny na broušení, nikoliv na škrábání.

Smirkový papír

Broušení parket smirkovým papírem je cenově výhodnou variantou ručního broušení podlahy. Jistě, plazit se po podlaze a pokoušet se ji brousit ručně si troufne málokdo, ale připevnit papír na podrážky bot a masírovat parkety nohama je realističtější. Tato metoda nebyla příliš rozšířená, ale stala se průkopníkem používání a dalšího vývoje zařízení, která k opracování používají abraziva.

Bubnová bruska na podlahy a parkety

V současnosti nejoblíbenější typ zařízení. Bubnová bruska se používá pro hluboké škrábání, protože hrubé brusivo není schopno dřevěné podlaze dodat hladkost. Tento stroj dokáže na jeden průchod odstranit až 1,5 mm materiálu. povrchy. Vzhledem k tomu, že se jedná o odstraňování povrchové vrstvy, je stroj vybaven prachovým sáčkem.

Nejoblíbenějším modelem je leštička parket SO-206, která se vyrábí na Ukrajině i v Bělorusku. Spolehlivé a relativně levné. Slabým místem je pryž přilepená k bubnu, která se může poškodit nesprávným upnutím brusiva nebo předmětem.

Značka brusky na parkety Výrobce Cena,
SO-206 Ukrajina 56 500
SO-206 Bělorusko 68 600
SO-206-A Bělorusko 65 100

V následující tabulce jsou uvedeny charakteristiky pásové brusky SO-206

Technické parametry brusky na parkety SO-206

Pásové brusky na parkety a podlahy

Z hlediska technologie je pásový stroj novou generací zařízení pro zpracování dřevěných podlahových povrchů. Oblíbené v Evropě. Zařízení pásové brusky se jen málo liší od strojů bubnového typu, ale použitý spotřební materiál je poněkud jiného typu. ve formě brusného pásu. Pás je upevněn mezi polyuretanovým bubnem a válečkem. V průběhu provozu se pás samočistí. Díky tomuto přístupu se povrch mnohem lépe brousí. Proto se pásová bruska častěji používá k jemnému broušení.

Z hlediska konstrukce existují dva typy pásových brusek:

  • Jeden disk. Poskytuje vysokou kvalitu povrchu, ale častěji se používá k vyrovnání podlahy a předbroušení. Některé z modelů, na které uživatelé upozorňují, jsou
  • typ se třemi disky. Používá se k jemnému broušení dřevěných podlah a parket před aplikací laku nebo jiných nátěrů, k broušení povrchu mezi jednotlivými vrstvami laku, při olejování. V současné době se jedná o nejmodernější typ brusného zařízení, proto je jeho cena velmi vysoká. Tento typ stroje se kupuje pouze pro profesionální použití.

Ceny profesionálních brusek

Vibrační pásová bruska

Vibrační bruska kombinuje výhody pásových a úhlových brusek, ale za nižší cenu, která ji činí dostupnou širšímu okruhu uživatelů. Stroj není vysoký, což trochu ztěžuje práci s ním.

Typ vibrační brusky Výrobce Cena,
Dexter (150W) Čína 752
Dexter (280W) Čína 2 143
PMS-115 (300 W) Čína 2 881
Felisatti (300 W) Rusko 2 980
Bosch PSS (200 W) Maďarsko 3 568

Stroje pro broušení na těžko přístupných místech

Mistři nazývají toto vybavení „ševcovské. Bruska na parkety SO-337 „Bootschok“ je nepostradatelná pro škrábání v rozích, u stěn, pod topnými tělesy. Zařízení pro broušení parket a dřevěných podlah v těžko přístupných místech je standardizované, vybavené prachovým sáčkem. Přepínání mezi režimy jemného a hrubého broušení se provádí změnou úrovně vibrací, rychlosti kotouče a použitého brusiva.

Mezi modely schválené řemeslníky patří:

Značka brusky Výrobce Cena,
SO-401 Bělorusko 108 900
Lagler Flip Německo 148 708
Lagler Elan Německo 180 000

Charakteristika brusky na parkety na příkladu SO-401

Technické parametry brusky na parkety SO-401

Dalším zařízením, které se při potírání používá, je průmyslový vysavač. Funkce vysávání. odstranění prachu z podlahy před lakováním.

Broušení betonu vlastníma rukama: metody a nástroje, bruska, úhlová bruska ( a foto)

Před nanesením vrchního nátěru se ujistěte, že je betonový povrch rovný. Před impregnací, práškováním, lakováním nebo malováním je běžné betonovou podlahu obrousit. Správný přístup umožňuje spolehlivé spojení betonu s pryskyřičným nátěrem. Pokud dodržíte určité kroky, můžete betonovou podlahu snadno brousit sami.

Účel broušení podlah

Betonové podlahy, vybroušené moderní technologií, v posledních desetiletích postupně vytlačují obvyklé podlahové krytiny. Kvalitní leštěnka dělá betonovou podlahu efektní a mimořádně praktickou. nevyžaduje vysoké náklady na údržbu, nemusí se obnovovat, hodí se do jakéhokoli interiéru, je vhodná pro venkovní umístění; je totiž odolná proti vodě, agresivním chemickým vlivům, silnému provozu a pohybu těžké techniky.

Betonové podlahy se hojně používají v obchodech a supermarketech, kancelářských budovách, obytných budovách, skladech a hangárech, obchodních centrech, kavárnách a restauracích, hotelech, divadlech, salonech, vzdělávacích zařízeních a zdravotnických zařízeních. U nás se betonové podlahy používají před dvorními stavbami, v garážích, sklepích, altánech a hospodářských budovách.

Broušení betonové podlahy je druh stavebního zpracování, které je nezbytné pro odstranění starých nátěrů, vyhlazení podkladu betonové podlahy a potěru typu omítky před aplikací tvrdnoucí impregnace, ochranných nátěrů, dekorativních barev a tekutých polymerních nátěrů. Předběžné broušení betonové podlahy je třeba provést třetí až pátý den po vylití podkladu. Broušení je dokončeno až po úplném vytvrzení podlahy.

Pokud je beton nový, je třeba odstranit vápenné mléko, které vzniká při lití rozvrstvením malty. Pokud je stará, je třeba odstranit pouze vrchní a nejvíce poškozenou vrstvu. Broušení také pomáhá odstranit případné nečistoty, vyrovnat deformované plochy s prasklinami, třískami, hrboly, vlnkami, zářezy a lokálními otoky. Po broušení je v obou případech vrchní vrstva čerstvá a se zvýšenou přilnavostí.

Broušení betonové podlahy se používá také při leštění nebo lakování, které vyžaduje dokonalý stav podkladu. Při zhotovování lité podlahy se provádějí přípravné práce, které zahrnují broušení. V tomto případě se odstraní horní křehká vrstva, odstraní se nerovnosti a povrchové vady. Broušení je nutné i pro obnovu opotřebované betonové podlahy, kdy se odstraní vrchní znehodnocená vrstva. Pokud podlaha není broušená, ztrácí svou pevnost.

Kromě toho nepískovaný beton absorbuje vlhkost. Při teplotách pod bodem mrazu voda krystalizuje a zvětšuje svůj objem, což může vést k destrukci materiálu, což je obzvláště nepříznivé pro podlahy v přízemí. Nezapomeňte, že broušením se neupravuje vodorovný směr podlahy, to by se mělo provést při lití. Nevyrovná se s vlnovými změnami betonového nátěru nebo desek, protože bruska se pohybuje podél povrchu a přesně opakuje jeho profil. Tomu lze předejít pouze obnovením povrchu podlahy.

Typy obnovy povrchu betonu

Broušení betonu může být mokrou i suchou metodou, záleží na ceně broušení betonových podlah, ale vybavení je vždy stejné. To lze vysvětlit tím, že brusný nástroj si musí poradit s betonovými a kamennými povrchy.

Broušení betonu za mokra se používá především při broušení mozaiky nebo mramorových podlah. Tento typ broušení vyžaduje použití brusných segmentů, což vede k téměř dokonalému povrchu podlahy, který se vzhledově neliší od leštěného.

Na betonové povrchy je lepší použít suchou metodu broušení. Je třeba zmínit, že broušení za sucha trvá podstatně déle než broušení za mokra. V ovzduší se sice tvoří hodně prachu, ale je to lepší než mokrý cementový kal, který ucpává oči. Práce je tak lépe viditelná a řemeslník může okamžitě opravit své chyby. K odstraňování prachu lze použít průmyslové vysavače. Vodní čerpadla se používají pro mokré mletí.

Brusná zařízení a nástroje

Profesionální brusky na betonové podlahy jsou vybaveny nastavitelnými otáčkami, mohou také regulovat průtok vody pro mokrou práci a sbírat prach a kaly. Čím těžší je váha, tím lepší je povrchová úprava. Cena těchto modelů je velmi vysoká, ale existují i levné varianty.

Můžete také použít úhlovou brusku. Ztíží vám to práci, ale nemá smysl kupovat drahý stroj na domácí opravy. Úhlová bruska se dobře hodí na těžko přístupná místa, kam by se větší bruska nevešla. Pokud chcete brousit beton úhlovou bruskou, budete potřebovat dva nástroje, brusný kotouč nebo diamantový kalíšek.

Čím větší kotouč, tím větší zatížení úhlová bruska unese. Při používání tohoto nástroje musíte být velmi opatrní, protože se může odlepit od lidí nebo jiných předmětů. Pokud jde o leštění, jsou určeny k vytvoření hladkého a krásného povrchu. Leštička je velmi kompaktní a snadno se používá.

Brusný materiál

Při výběru materiálu pro betonovou mazaninu je třeba vzít v úvahu účel místnosti, který ovlivňuje náklady na broušení betonových podlah. Pro dílny, garáže, malé sklady a venkovní prostory jsou vhodné betony tříd M150 až M300. Materiál je velmi spolehlivý a má dobré vlastnosti pro budoucí broušení.

K čemu je leštění podlah dobré

Správně broušené betonové podlahy, které jsou vyrobeny podle nejnovějších technologií, se staly mnohem oblíbenějšími než jiné podlahové krytiny. Díky broušení je povrch praktičtější, protože snižuje náklady na renovaci a údržbu, a díky různým stylům může podlaha ladit s designem každé místnosti. Trvanlivost je důležitá zejména v garáži, takže se musíte naučit, jak ji správně brousit vlastníma rukama.

Broušení betonové podlahy je druh stavebních prací, při kterých se odstraňují minulé nátěry, vyrovnává se podklad a je nezbytné pro omítkovou stěrku před nanesením zpevňujícího materiálu a různých nátěrů.

Předbroušení se obvykle provádí asi čtyři dny po odlití betonového základu podlahy a konečná verze se provádí až po úplném vytvrzení povrchu.

  • zvýšení přilnavosti k ostatním povrchovým materiálům;
  • ke zlepšení přilnavosti;
  • broušením odstranit i ty nejjemnější nerovnosti;
  • Je důležité si uvědomit, že broušením nelze změnit nerovnosti reliéfu;

Brusný materiál

Brusné materiály jsou také k dispozici ve velké škále barev a struktur. Pro použití v bytě nebo v soukromém domě postačí dva nástroje:

Diamantová miska je potřebná pro broušení betonu úhlovou bruskou Ostatní nástavce jsou buď horší, i když levnější, nebo jsou určeny pro drahé broušení velkých ploch, které domácí kutil prostě nepotřebuje.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výběru kameniva do betonu. Musí se jednat o měkký druh kamene o malé frakci. Nezapomeňte, že broušení betonu s hrubozrnným kamenivem není možné bez drahého vybavení a příslušenství.

Za zvážení stojí také nákup impregnace v předstihu. Prvotním leštěním se odstraní vrchní vrstva a beton pak může být dokonale nasáklý přes výztužnou hydroizolační impregnaci. Dodává lesklý efekt, zpevňuje povrch a chrání ho před odštěpky, prasklinami a vlhkostí.

Brusné kotouče

Kotoučové brusky na broušení betonu jsou nejoblíbenější. Existují dvě varianty v závislosti na stupni zpracování:

  • želvy. Tento typ je vhodný pro dokončovací práce. Vyznačují se pružným základem, na který se nanáší jemná diamantová drť s přídavkem polymerů. Díky systému zapínání na suchý zip se snadno používají a rychle vyměňují;
  • čelní desky. Brusné kotouče na beton tohoto typu se používají při odstraňování první hrubé vrstvy. Různá zrnitost diamantové drti vám dává naprostou volnost při výběru typu kamene nebo betonového podkladu.

Šálky

Brusné misky na beton různých velikostí jsou typem brusného kotouče, který se používá k odstraňování silnější vrstvy betonu. V závislosti na úrovni zpracování existují různé typy šálků: