Nástroj pro broušení nožů vlastníma rukama

Úhly ostření nožů pro dřevoobráběcí stroje

Hoblovací nože vyžadují včasnou údržbu, protože

  • tupé povrchy dřevo řádně nenaostří;
  • při opracování měkkých hornin otupenými noži je povrch pokryt žmolky a nerovnostmi;
  • odřené okraje se drolí;
  • hoblování tupými břity přetěžuje motor a výkonové komponenty.

Pokusy o broušení čepelí vlastníma rukama pomocí diamantových kamenů obvykle přinášejí krátkodobé výsledky. Kvůli špatnému obtahování je třeba brzy ostří přebrousit. Profesionální truhláři proto používají pouze mechanické broušení.

K čemu potřebujete ořezávátko?

Živá památka našich dnů. finský lovecký nůž. Nejedná se o nůž pro bandity, ale o lovecký nůž finského typu, vlevo na obr. Tradiční lovecké nože (uprostřed a vlevo) mají podobný tvar, ale je mezi nimi velký rozdíl.

Finský nůž a klasické lovecké nože

nástroj, broušení, nožů, vlastníma

Čepele finských nožů se kují z kuličkového železa, které lze vytavit na vlastní zahradě z bahenní rudy v chalupářské peci, aniž by se muselo používat vysoké pece, pudlování apod. způsoby zpracování litiny na železo a ocel. Kujnost kritického železa je vynikající, je velmi obtížné čepel zlomit. Tvrdost je však nízká, asi HRS55, takže se ostří rychle otupí. Finští lovci se o to nestarali: čepel takové tvrdosti lze usměrnit (nabrousit) štípáním na mnoha přírodních kamenech a ve Fenoskandii byl vždy dostatek ohlazených morénových balvanů.

Nůž se brousí sekáním stejným způsobem jako při broušení kosy, pouze kyj je nepohyblivý a čepel se pohybuje. Nejdříve se špička nože přitáhne ke střence, pak se nůž otočí a střenka se přitáhne k sobě. Poloha břitu na sesuvu je vždy tažná, pohyby jsou rychlé: šikmý-šikmý! Při každém pohybu musíte udržovat kontaktní bod čepele s oslem. dále), ale požadavky na úhel sklonu nejsou tak přísné. Není příliš obtížné naučit se brousit nůž dlátem a při troše zručnosti je dokonce možné dosáhnout hladce klesajícího profilu čepele, viz. dále. Finský nůž obecně je však slepou uličkou vývoje řezných nástrojů, které přežily ve zvláštních přírodních podmínkách.

Dobrý nůž nebyl nikdy levný a v extrémních situacích se stabilita čepele v kombinaci s její houževnatostí stala životně důležitou okolností. Z tohoto důvodu se již ve starověku naučili kalit a tmelit čepele nožů: jádro zůstávalo tvárné a nerozbitné, zatímco na vnější straně se vytvořila tvrdá, houževnatá karbidová krusta. viz obr. 1. stezka. Obr.:

Struktura čepele s povrchovým kalením a nauhličováním

Nasměrovat nůž se zabetonovanou čepelí sekáčkem je stále možné, ale potřebujete k tomu dovednost, kterou ne každý zvládne. Brusivo je vyrobeno ze speciálního druhu horniny. litografické grynsteinské břidlice. Tato surovina je stále považována za strategickou surovinu. Žádný umělý grunstein neexistuje a ani se nedá předvídat. Zničit cementovaný nůž neodborným sekáním je velmi snadné. kousek se obrousí na surový kov (okem to není vidět) a stačí nůž odhodit, čepel se otupí a hned se rozpadne.

Poznámka: Pokud máte někde staré ořezávátko s lehce nazelenalou barvou, nevyhazujte ho. je to cenná rarita.

Užitkový nůž nepotřebuje tvrdost a houževnatost loveckého nebo kempingového brousku a měl by stát mnohem méně. Proto se při výrobě užitkových nožů hojně používají speciální oceli a prášková metalurgie. čepel „věčného“ kuchyňského nože je strukturována jako řezák hlodavce: s podélnými vrstvami tvrdosti, které klesají od jádra směrem ven. V každém případě nůž brousíte méně často, ale odštípnutí je výslovně vyloučeno. okamžitě vede k odštípnutí čepele.

Broušení nástrojů

Kráječ (brusný kámen)

Brusné kameny jsou k dispozici s různým počtem brusných zrn na čtvereční milimetr. Pro hrubé broušení a dokončování byste proto měli používat kameny s minimální a maximální zrnitostí. V zahraničí vyráběné nedopalky mají informace o počtu brusných zrn v jejich označení. Domácí brousky je třeba vybírat „od oka“ nebo se zeptat prodejce, který z nich má být použit pro prvotní broušení a který pro broušení finální.

Mechanické ořezávátko

Mechanický brousek se používá především k broušení kuchyňských nožů. Rychlý proces ostření, ale kvalita zůstává hodně žádoucí. Z tohoto důvodu se doporučuje používat různé metody broušení loveckých a sportovních nožů.

Elektrické ořezávátko

Moderní elektricky ovládaný model ostřičky umožňuje vysokou kvalitu ostření díky zabudované funkci automatické detekce náklonu ostří. Elektrický brousek se dokonale hodí pro domácí i komerční broušení nožů. Elektrických brousků je celá řada, takže cena se může lišit, ale pokud chcete, aby vaše nože zůstaly stále ostré, sáhněte po „pokročilejších“ a dražších modelech.

Ostřička

Musate. určený k udržení ostří nože ostrého. Tvar kartáče připomíná kulatý pilník s rukojetí. Musaty jsou součástí sad nožů a mnozí majitelé si je často pletou s nástrojem pro úplné nabroušení čepele. Vezměte prosím na vědomí, že vícebřitý brousek na tupé nože vám pomůže udržet jejich ostrost, ale jakmile se otupí, už je nelze nabrousit.

Ořezávátko Lansky

Tento brousek se používá k broušení malých a středně velkých nožů. Ostřič je navržen tak, abyste mohli ostří brousit pod úhlem, který si sami zvolíte. Ostřič Lansky se skládá ze střenky s odnímatelným hrotem a dvou rohů, které jsou k sobě slepeny. Úhly slouží jako svěrák na nože a zároveň jako měřítko pro volbu úhlu broušení. Součástí brusné sady jsou také brusné kameny s různou zrnitostí a certifikací ANSI.

Brusné a lešticí stroje

Ostřičky se používají hlavně ve výrobě k přesnému ostření lopatek rotujících hřídelí. Kromě vysoce přesných strojů jsou k dispozici elektricky poháněné brusné kotouče a rotační kotouče pro broušení. Broušení nožů na těchto strojích by měl provádět pouze zkušený řemeslník, protože vzhledem k rychlosti otáčení kotouče nebo disku a vysoké teplotě ohřevu se při jakémkoli neúspěšném pohybu stane čepel nože bezcennou.

Jak nabrousit běžný kuchyňský nůž

Většina kuchyní má jednoduché nože střední cenové kategorie. Pro práci v kuchyni je vhodný úhel 40-45 stupňů. Nezapomeňte, že zvolenou hodnotu je třeba vydělit dvěma, abychom získali úhel, pod kterým musíme pohybovat ostřím po povrchu kamene. Například k nabroušení kuchyňského nože potřebujete úhel 22,5 stupně vzhledem k povrchu nože.

Chcete-li odhadnout správný úhel, použijte jednoduchý trik: z obyčejného papíru vytvořte úhel 45 stupňů a pak jej srolujte napůl. Připevněte papír na brusný kámen a začněte brousit směrem od sebe.

Broušení probíhá kontinuálním pohybem, takže je zapotřebí síla a vytrvalost. Zvedněte rukojeť, když kámen dosáhne ohybu čepele, což pomáhá udržet úhel ostření. Nezapomeňte na čepel mírně tlačit, aby byla kolmá k ostří. Technika broušení se nemění, používá se pouze strana s jemnou zrnitostí.

Typy zařízení na broušení nožů

Brusný kámen na nože je pravděpodobně prvním zařízením svého druhu. Jednoduchý, ale především cenově dostupný nástroj úspěšně plní svůj účel již tisíce let.

S příchodem ocelových čepelí se brousily speciálními kameny, nejčastěji sopečného původu, na fotografii je ukázka broušení nožů japonským vodním kamenem

Dosud se klasifikace strojů odvíjí od tohoto kdysi alternativního ostřicího nástroje. Podle typu brusného materiálu může být:

Každopádně v moderním světě můžete brousit brusným kamenem jen obyčejný lovecký nůž V ostatních případech bude kvalita nedostatečná. Kromě toho lze kamenem brousit pouze měkké kovy, a pokud je tvrdost řezné části vyšší než 55 HRC, nelze ji brousit improvizovanými prostředky.

Důležité je ! Každý typ čepele má svůj specifický úhel ostří. Při broušení by se měl držet po celé délce obrobku.

Některé typy moderních brusných kamenů se používají dodnes. Příkladem přírodního kamene je japonský vodní kámen (na fotografii výše) nebo americký „arkansas“. Mistři brusiči dokonce pořádají speciální semináře o broušení nožů přírodními kameny. Zajímavé je, že se před řezáním namáčí do vody, někdy i do mýdlového roztoku, a po práci se suší. Celý proces je pro zasvěcené jako záhada. Není proto divu, že tyto kameny jsou příliš drahé a většina brusek používá umělé brusné povrchy.

Brusné kameny na nože

Jedná se o uměle broušené kameny s brusným povlakem, které jsou vhodné pro ruční broušení truhlářských a kovodělných nástrojů, ale také kuchyňských nožů.

Blok (brusný kámen) je brusný nástroj s různou zrnitostí

Kameny jsou podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, k dispozici v různých stupních odolnosti proti oděru a zrnitosti. Podívejme se na hlavní typy materiálů používaných při výrobě brusných kamenů:

  • Přírodní kameny, jako je novakulit nebo japonský vodní kámen. Není snadné s ním manipulovat. Vyžadují určitou zručnost a dovednost.
  • Diamant (diamantový prášek). k dispozici v různých tvarech a zrnitostech. Odolnost proti opotřebení. Úsporná cena.
  • Keramické. Vztahuje se na modernější typ brusného kamene. Kombinace tvrdosti diamantového povlaku s tvrdostí přírodního kamene.
  • Umělé: elektrokorund nebo karbid. Brusivo, které se rychle opotřebovává, má nízkou kvalitu a nízkou cenu.

Umělá brusiva se vyrábějí smícháním diamantových prášků různých frakcí a elektrokorundu a karbidu.

Důležité! Materiál použitý k lepení má obrovský význam, stejně jako procento prvků. Čím tvrdší a kvalitnější je složení (platí i pro samotné částice), tím je brousek odolnější.

Možnost brousku na nože s diamantovým povrchem

Existují dva typy vazby prvků. galvanická a měkká. V prvním případě jsou krystaly přilepeny striktně k podkladu ze slitiny niklu. Krystaly jsou v podstatě přítomny ve velmi tenké vrstvě na tyči. Měkká vazba je chaotické uspořádání vazebných a abrazivních prvků. Druhý typ je méně odolný proti opotřebení.

Brusné kameny na nože

Pokud budete o brusném kameni hovořit podrobněji, měli byste popsat hlavní druhy používané v těchto nástrojích; to vám pomůže podrobně pochopit proces a porozumět tomu, jak správně nabrousit nůž. Než se však o nich zmíníme, nemůžeme se vyhnout zmínce o krocích broušení, které v této souvislosti budou hrát klíčovou roli při popisu různých materiálů a strojů.

Přejděme k popisu hlavních variant brusných kamenů.

Stejně účinné ve všech fázích ostření. Existují umělé analogy (na bázi keramiky), ale profesionálové používají původní přírodní materiály. Brusné kameny vyžadují zvláštní péči, protože nejdůležitějším pravidlem mistra je dokonale rovný povrch brusného kamene.

„Pro kontrolu rovinnosti kamene použijte jednoduchou metodu. Navlhčete kámen a položte jej na papírový talíř na rovnou plochu. Otisk umožňuje posoudit hladkost kamene.

Novakulit neboli „arkansaské“, „turecké“, „belgické“ kameny, přírodní břidlice a chalcedon s drobnými částečkami granátu a křemene. Dnes se používají jak přírodní kameny, tak jejich umělé náhražky.

Důležité! Kameny fungují pouze v kombinaci se speciálním olejem. Netradiční a jedinečná struktura kamenů umožňuje jejich použití v různých fázích zpracování.

Brousek na broušení nožů

Musat je typ souboru, který se nejčastěji montuje vertikálně. Zvláštností tohoto nástroje je, že jeho povrch je zmagnetizovaný, což znamená, že se na něj nedostane kovový prášek.

Typy zařízení pro broušení nožů

Brusný kámen na nože je pravděpodobně vůbec prvním zařízením svého druhu. Jednoduchý a hlavně dostupný nástroj se se svým úkolem úspěšně vyrovnává již mnoho tisíc let.

S příchodem ocelových čepelí se brousily speciálními kameny, nejčastěji sopečného původu, na fotografii je ukázka broušení nožů japonským vodním kamenem

Až doposud závisí klasifikace obráběcích strojů na tomto kdysi alternativním brusném kameni. Mohou existovat různé typy břitů:

V dnešním světě se však brusný kámen používá pouze k broušení jednoduchých loveckých nožů. Ve všech ostatních případech bude kvalita nedostatečná. Kromě toho kámen brousí pouze měkké kovy, pokud má řezná část čepele tvrdost vyšší než 55 HRC, nelze ji brousit improvizovanými prostředky.

Důležité! Každý typ nože má svůj úhel ostří. Při broušení je třeba držet po celé délce obrobku.

Některé typy moderních brusných kamenů se používají dodnes. Příkladem takových přírodních kamenů je japonský vodní kámen (na obrázku výše) nebo americký „arkansas stone“. Mistři brusiči dokonce pořádají speciální semináře o broušení nožů přírodním kamenem. Zajímavé je, že se před prací namáčí ve vodě, někdy s mýdlovým roztokem, a poté se suší. Celý proces se pro zasvěcené podobá záhadě. Není proto divu, že tyto kameny jsou příliš drahé a většina brusek používá umělé brusné povrchy.

Brusné kameny na nože

Jedná se o uměle broušené kameny s brusným povlakem, které jsou vhodné k ručnímu broušení truhlářských a tesařských nástrojů, ale také kuchyňských nožů.

Brusné kameny jsou brusiva s různou zrnitostí a velikostí zrna

Kameny mohou mít v závislosti na materiálu, z něhož jsou vyrobeny, různou odolnost proti oděru a různou zrnitost. Podívejme se na hlavní typy materiálů používaných při výrobě brusných kamenů:

  • Přírodní kameny, jako je novakulit nebo japonský vodní kámen. Práce s těmito nástroji není snadná. Vyžadují určitou zručnost a dovednost.
  • Diamant (diamantový prášek). k dispozici v různých tvarech a zrnitostech. Odolnost proti opotřebení. Požadavek na cenu.
  • Keramické. Představuje modernější brusný kámen. Kombinace tvrdosti diamantového povlaku a tvrdosti přírodního kamene.
  • Umělé: oxid hlinitý nebo karbid. Rychle se obrušující brusivo, nízké kvality a stejné ceny.

Umělé brusné prášky se vyrábějí smícháním diamantových prášků různých frakcí a také elektrokorundu a karbidu.

Důležité! Velmi důležitý je materiál použitý k lepení, stejně jako procentuální poměr všech prvků. Čím je brusivo stabilnější a kvalitnější (to platí i pro samotné částice), tím je trvanlivější.

Verze brousku na nože s diamantovou úpravou

Existují dva typy vazby prvků. galvanická a měkká. V prvním případě jsou krystaly přilepeny striktně na základní povrch ze slitiny niklu. Krystaly jsou v podstatě velmi řídce rozprostřeny na kameni. Měkká vazba je náhodné uspořádání pojivových a abrazivních prvků. Druhý typ je méně odolný.

Brusné kameny na nože

Pokud budeme hovořit podrobněji o brusných kamenech, měli bychom hovořit o hlavních odrůdách používaných v těchto nástrojích, pomůže to podrobně pochopit proces a pochopit, jak správně brousit nůž. Než však o nich začneme hovořit, nemůžeme se vyhnout zmínce o různých krocích broušení, které jsou v této souvislosti rozhodující pro popis různých materiálů a strojů.

Popišme si nyní hlavní varianty brusných kamenů.

Stejně účinně se používá při všech procesech broušení. Existují umělé protějšky (na bázi keramiky), ale profesionálové používají původní přírodní materiály. Brusné kameny vyžadují zvláštní péči, protože nejdůležitějším pravidlem pro řemeslníka je udržovat povrch brusného kamene dokonale rovný.

„Pro kontrolu rovinnosti kamene použijte jednoduchou metodu. Navlhčete tyčinku a položte ji na papírový list na rovném povrchu. Odsazení umožňuje posoudit rovinnost kamene.

Novakulit neboli „arkansaský“, „turecký“, „belgický“ kámen jsou přírodní břidlice a chalcedon s drobnými částečkami granátu a křemene. Dnes se používají jak přírodní kameny, tak umělý křemen.

Důležité! Kameny fungují pouze v kombinaci se speciálním olejovým mazivem. Díky své neobvyklé a jedinečné struktuře jsou kameny vhodné pro nejrůznější použití.

Brusný kámen na broušení nožů

Musate je typ souboru, který se obvykle drží ve svislé poloze. Zvláštností tohoto nástroje je, že jeho povrch je zmagnetizovaný, což znamená, že se na vás nedostane kovový prášek.

Kdy brousit čepele strojků na stříhání vlasů?

Broušení čepelí strojků na stříhání vlasů, když

  • kvalita vlasů zjevně trpí navzdory předchozí technice;
  • některé vlasy jsou ponechány delší než jiné;
  • Nástroj se začne trhat a drolit;
  • Vytvoření přesného řezu, který je nutný pro přesné zarovnání, vyžaduje větší úsilí;
  • Přesto si klient stěžuje na bolestivost během zákroku;
  • pokud je řezák krátký, způsobuje zarudnutí kůže.

Plochý, vroubkovaný povrch ostré čepele strojku na stříhání vlasů zajišťuje hladký řezný povrch bez otřepů. Tupá čepel může mít mírně zvlněný vzhled, který je viditelný, když je čepel umístěna ve výšce očí. Kadeřnické nože se musí brousit každé 3-4 měsíce, ale pokud je doma nepoužíváte tak často, stačí je brousit mnohem méně často.

Ořezávátko „Doghouse

Není to špatný nástroj na broušení nožů. Navzdory svému jednoduchému designu má ořezávátko dobrý výkon. Tato konstrukce se skládá z obdélníkového trámu, jehož horní okraj je tvořen sedlovou střechou. Ideální úhel sklonu jedné hrany je 20-25 stupňů. Výrobek by měl být nastaven ostřím proti jednomu z hřebenů střechy, poté vezměte brusný kotouč nebo tyč se smirkovou deskou a proveďte pohyb po vodorovné linii. Tím je zajištěn konstantní úhel sklonu, což vede k rovnoměrně nabroušenému ostří.

Existují také složité konstrukce podomácku vyrobených brousků. K výrobě jsou zapotřebí následující materiály:

  • Uřízněte kus desky o rozměrech 500x150x20 mm.
  • Kovový trn se závitem, který slouží jako vodicí prvek pro desku.
  • Šrouby a matice M8 a samořezné vruty do dřeva.
  • Upínací matice nebo křídlové matice.
  • Standardní textolit nebo plexisklo, které slouží jako podklad pro nůž a jako jakési pohyblivé lůžko.
  • K upevnění čepele by měl být použit neodymový magnet. Normální nebude fungovat, protože upínací síla je příliš malá.

Desku je třeba očistit, vytvarovat a poté z ní vytvořit obdélník. Další deska by měla mít obdélníkový tvar, který bude sloužit jako sloupek nebo podpěra. Jeho výška by měla být taková, aby sklon hlavní desky byl 20 stupňů. Pomocí vrutů do dřeva je spojte dohromady. Připevněte konstrukci k pracovnímu stolu nebo předem vyřízněte desku stolu, ke které bude připevněn jeden z kolíků. Po připevnění čepu k pracovní desce vezměte tyč 200×100 a udělejte do ní dva otvory: jeden pro hlavní čep, na kterém bude upevněn posuvný vozík s brouskem, a jeden pro čep, který je připevněn k pracovní desce.

Nyní můžete sestavit posuvný blok s držákem brusného bloku. Na čepu by měly být zhotoveny dvě dřevěné, plexisklové nebo kovové svorky, které budou držet vozík. Do svorek vyvrtejte otvory, nasaďte je na čep a zajistěte je na obou stranách maticemi. Vozík se volně otáčí kolem své osy.

Dalším krokem je připevnění neodymového magnetu na předem připravenou desku. Udělejte v něm štěrbinu, abyste mohli stativem pohybovat nahoru a dolů. Uprostřed základny vyvrtejte otvor a vložte šroub a matici, které desku upnou. Na konec desky můžete jednoduše přilepit neodymový magnet, který nůž udrží.

Domácí zařízení je připraveno k použití. Lze s ním brousit dláta a hoblíky.

Je třeba poznamenat, že broušení probíhá bez vody, takže brusný papír nebo kotouč se silně opotřebovává, ale pro domácí broušení nožů a nástrojů je tato možnost zcela vhodná.

Na základě výše uvedeného je zřejmé, že návrh je poměrně snadný na použití a sestavení, ale má své vlastní problémy.

Viz také zde!

Výměna tlakového kohoutu. popis výměny tlakového kohoutu krok za krokem (80 foto video)

Co je akustický spínač: konstrukce, fungování, typy a funkce (100 fotografií)

Nízkofrekvenční a vysokofrekvenční filtr: výroba frekvenčních filtrů a jak sestavit špičkové obvody (95 foto video)

Existuje několik variant této konstrukce, které je třeba zvolit podle vlastní situace. Pokud nepotřebujete brousit nůž příliš často, vyhovuje vám první možnost, pokud brousíte často, ale doma, postačí vám druhá možnost.

Pokud jste profesionální brusič nebo pracujete v brusírně, je správná třetí možnost. Řiďte se svým úsudkem a situací.