Svěrák pro vrtací stojan vlastníma rukama

Postavte se na cvičení vlastníma rukama: 3 konstrukční varianty

Zde je návod, jak si doma vyrobit levný stojan na vrtačku. Zde jsou 3 různé návrhy.

Toto zařízení se bude hodit domácím řemeslníkům, kteří si nemohou dovolit koupit vrtačku.

Zároveň v některých případech tyč vítězí z hlediska své kompaktnosti a mobility.

Pokud si vyrobíte malý stojan, který není nutné instalovat na pracovní stůl, lze jej snadno převážet autem (a vzít s sebou na práci v terénu).

Díky tomu je možné na rozdíl od stojanové vrtačky vrtat vertikálně i horizontálně (např. při vrtání otvoru do zdi).

Pro výrobu stojanu na vrtačku vlastníma rukama použijeme levné a dostupné materiály. Stojan lze použít nejen pro vrtačku, ale také pro elektrický šroubovák.

Účel podomácku vyrobeného stojanu je stejný jako u vrtačky. vertikální vrtání otvorů pod úhlem 90 stupňů vzhledem k obrobku.

Elektrickou vrtačkou nebo šroubovákem nelze vždy vyvrtat dokonale rovné otvory. Domácí stojan (i té nejjednodušší konstrukce) umožňuje tento problém snadno vyřešit.

Stojan na vrtačku si samozřejmě můžete zakoupit v železářství nebo objednat online. Pokud však chcete ušetřit, je lepší si je vyrobit sami.

Konstrukce nástroje a jeho hlavní součásti

Než začnete vyrábět vlastní svěráky, musíte se dozvědět více o konstrukci nástroje. Svěrák se skládá z následujících prvků:

  • Podstavec je nosná část, která upevňuje nářadí ke stolu, pracovnímu stolu nebo jiným povrchům
  • Pevná čelist. je spojena se základnou a lze s ní pohybovat do různých stran a měnit tak úhel celého nástroje
  • Pohyblivá čelist. pohybuje se otáčením knoflíku. Vřeteno je spojeno se šroubem, který zapadá do matice pohyblivé čelisti. Houba se pohybuje ve dvou směrech a zajišťuje obrobky pro další zpracování

Řezná konstrukce svěráku je zobrazena na fotografii níže.

Typy a jejich fungování najdete v tomto článku. Fotografie ukazuje konstrukci svěráku vyrobeného v továrně. Pokud máte k dispozici prostředky, můžete si svěrák vyrobit vlastnoručně doma. Existuje mnoho variant jejich výroby, které si podrobněji prostudujeme.

Zvažte níže uvedené různé možnosti výroby domácích svěráků z improvizovaných prostředků. Každý mistr může zohlednit zvláštnosti výroby vhodných variant a na základě návodu si vyrobit vlastní nástroj.

To je zajímavé!Vytvoření svěráku vlastníma rukama vám umožní nejen ušetřit na nákupu drahého nástroje, ale také získat takové zařízení, které je potřebné k provádění konkrétních akcí.

Trubkový zámečnický svěrák: potřebné materiály

Jako vnější pevný a pohyblivý vnitřní prvek se v tomto případě používají dvě trubky různých průměrů. K tomuto účelu se obvykle používají vodovodní a plynové trubky. nové nebo použité.

K výrobě tohoto produktu budete potřebovat:

  • Dva kusy trubek různých průměrů. Jedna je vnější pevný plášť, druhá je pohyblivá vnitřní část. V tomto příkladu je použit trubkový výrobek, ale lze použít i čtvercové nebo obdélníkové tvary.
  • Závitová tyč a matice M16.
  • Šroubovák s drážkou pro nastavení vřetena. Lze ji vyrobit z tyče s hladkým povrchem nebo z výztuže s dávkovým profilem.
  • přední a zadní podpěra pro upevnění pevného vnějšího krytu na základně.
  • Dva pásy obdélníkové trubky, které budou v hotovém výrobku sloužit jako upínací čelisti.
  • Pojistné matice M16 a M18.

Pokyny pro výrobu vrtacího svěráku vlastníma rukama

Je poměrně snadné vyrobit neotočnou desku s přezkou vlastníma rukama. Domácí upínače pro vrtačky jsou pohodlné, cenově výhodné a šetří čas. Při výrobě vlastních strojních svorek se doporučuje použít pevný kov, např. ocel.

K výrobě domácích svorek budete potřebovat: základnu (kovovou krabičku ve tvaru obdélníku s vysokými konci, vnitřek by měl být dutý), dvě desky, které slouží jako čelisti, šroub, páku, svorku pro čelisti (dvě malé části, kterými můžete spojit pohyblivou čelist a šroub), matice.

Nejprve je třeba nakreslit výkres budoucího svěráku vrtačky a upravit všechny rozměry. Můžete použít videonávod, ve kterém jsou rozměry již vypočítány. Dále je třeba vyzvednout nebo zakoupit polotovary dílů pro podomácku vyrobené svorky. Jakmile jsou všechny díly na místě, může začít výroba:

  • Vyvrtejte otvor do základny jednoho z konců. Průměr musí odpovídat průměru šroubu.
  • Vyvrtejte 4 otvory do základny obrobku, kterými upnete strojní svěrák ke stolu.
  • Na jednu stranu základny přivařte desku, která bude sloužit jako pevná čelist.
  • Vložte trubku se závitem nebo šroub do otvoru na konci.
  • Připevněte posuvnou čelist ke šroubu pomocí svorky.
  • Vyvrtejte otvor do volného konce šroubu.
  • Zasuňte páčku do otvoru pro šroub. Jako páku použijte dlouhý šroub nebo kovovou tyč vhodného průměru.

Každý typ svorky je určen pro specifické použití. Pro domácí použití je nejlepší levný neotočný svěrák. Pro sériovou výrobu je zjevně ekonomičtější zakoupit rotační svěrák. Výroba domácího svěráku je rychlá a jednoduchá. Pomocí instruktážního videa lze mnohonásobně zkrátit dobu výroby.

Při práci s různými materiály a díly se většina řemeslníků dříve či později setká s běžným problémem. snadností upnutí obrobku. Standardní svěrák nemusí vyhovovat velikostí/tvarem/hmotností/cenou/jednoduchostí použití. A pak je jedinou možností vyrobit si vlastnoručně svěrák. Úkol je netriviální, ale také ne tak složitý: potřebujete zručnost při zpracování kovů (řezání, svařování) a určitou konstrukční zdatnost.

Výrobní proces

Sestavení podomácku vyrobeného svěráku pro vrtačku, krok za krokem.

  • Profil 2040 mm je umístěn mezi obrobek profilované trubky přibližně v 1/3 vzdálenosti od jednoho okraje.
  • Doporučuje se sešroubovat díly tak, aby je bylo možné pravidelně rozebírat a mazat technickým olejem.
  • Umístěte kovovou desku naplocho na 2/3 namontovaného profilu a překryjte obě profilované trubky.
  • Ta bude svařena dohromady.
  • Na opačné straně základny přivařte uprostřed rámu čtverec o straně 8 cm.
  • Z vnitřní strany k němu bude přišroubována čelist.
  • Naproti menšímu čtverci bude umístěn 10cm čtvercový pruh. Druhá čelist k němu musí být rovněž přišroubována.
  • Čelisti musí být umístěny přesně proti sobě.
  • Připravený čep s koncem matice nasaďte na kovovou desku. Aby byla zajištěna tuhost spoje, bude svařen.
  • Stejný šroub s podložkou na konci bude přivařen ke čtverci, který bude podpírat obrobek.
  • Na volném konci čepu je v otvoru v podložce umístěn šroub nebo vrut, který usnadňuje otáčení.

Po dokončení zařízení očistěte drátěným kartáčem, odmastěte rozpouštědlem, ošetřete základním nátěrem a natřete kovový povrch. Tím je zajištěna ochrana proti vnějším vlivům a teplotním výkyvům.

Připraví se příslušenství a nastaví se vrtačka. Vrtné práce lze nyní provádět s jistotou.

Obráběcí svěrák

Jak bylo uvedeno výše, nejlepší je vyrobit si vlastní nástrojový svěrák. Usnadňují vrtací práce a materiál pro obráběcí svěrák je vhodný pro téměř všechny dostupné materiály: od kanálu přes nosník až po přírubu. válečky:

Čelisti znovu

Robustnost a stabilita čelistí je ještě důležitější než u stolních svěráků. pokud dojde k vyšroubování obrobku vrtákem (frézou, frézou), může dojít k vážnému zranění. To nás vrací k výše uvedené otázce: Z čeho jsou čelisti svěráku vyrobeny?? Z úhlů 40x40x4. V takovém případě celá čelist nepracuje při střihu, ale při ohybu, kterému je kov mnohem odolnější. Zde je méně železa silnější.

Ne všechny rohy jsou však stejně velké. Tažený a za studena válcovaný roh (poz. A a B na obr. níže) není vhodný. kov je slabý. Čelisti a vlastnoručně vyrobené a zámečnické a obráběcí svěráky by měly být vyrobeny z úhelníků válcovaných za tepla (poz. В). To je mnohem silnější úhel pohledu. Za druhé je jeho rozměrový rozsah širší: zatímco tloušťka příruby úhelníku válcovaného za studena pro všeobecné použití je až 0,1 šířky menšího úhelníku, tloušťka příruby úhelníku válcovaného za tepla je až 0,2b. Т.е., můžete najít za tepla válcovaný úhelník, řekněme 60x60x12. čelisti svěráku z něj budou docela spolehlivé.

Úhelník válcovaný za tepla lze snadno rozpoznat podle typu řezu: všechny hrany vnějšího rohu jsou vždy ostré (znázorněno šipkou vlevo na obr. 1). Obr.) a uvnitř je větší příruba než u úhelníku válcovaného za studena. Pokud je svěrák sestaven svařováním, jsou vhodné jak rovné, tak i nerovnoměrné úhelníky. Pokud je montujete na šrouby, je lepší použít rovný pásek s poměrem šířek přírub (1,5-2)/1 (a/b = 1,5 2/1). V tomto případě by měla být velká police položena vodorovně!

Schéma konstrukce vlastnoručně vyrobeného svěráku pro obráběcí stroje z úhlových šroubů najdete na výkresu uprostřed; vpravo jsou výkresy jeho celkového pohledu. Posuvný díl a držák šroubu jsou ohýbány z ocelového pásu o tloušťce 1,5 mm. Šroub v čelisti může být zajištěn protikusem, tj.к. jeho upínací mechanismus funguje pouze při vysunutí posuvné čelisti a je zanedbatelně zatížen. Konec šroubu se opírá přímo o čelist; samotný šroub má rozměry M16-M20. Další informace o úhlových svěrácích pro obráběcí stroje vlastní výroby naleznete v části „Svěrák dienne“.

Ručně vyráběný zámečnický svěrák

Tovární svěrák si můžete koupit v prodejně nářadí. Ale musíte za něj zaplatit hodně peněz. Kromě toho má skutečný řemeslník vždy řadu individuálních požadavků na nářadí a přístroje. Proto si mnozí řemeslníci vyrábějí vlastní svěráky. Ale pro tuto práci musím umět spoustu věcí: dělat dobré výkresy, být dobrým zámečníkem a svářečem, pracovat na soustruhu, frézce a vrtačce. Můžete si ale také vyrobit svěrák, který nikdo jiný nemá.

Materiály a nástroje

Charakteristickým znakem všech domácích i značkových výrobků je, že jsou vyrobeny z dostupných materiálů. A design je založen na stávajících starých dílech. Přesto musí být zámečnický svěrák velmi pevný, proto je vyroben z kovu. Samozřejmě není reálné vyrobit doma litinový odlitek, ale je možné vyrobit svařovanou konstrukci z několika vhodných železářských výrobků. Proto použijete odřezky úhelníku 50, kus kanálu 60, ocelový plech o tloušťce 4. 6 mm, šrouby M6 a M8 s maticemi a podložkami, dlouhý šroub o průměru 12. 14 mm s velkými závity a maticemi, kus výztuže o průměru asi 10 mm. Nejlepší je použít šroub ze starého rozbitého svěráku.

Mezi nářadí patří kladivo, pila na kov, přístup k vrtačce a svářečce a měřicí přístroj. A samozřejmě zámečnický svěrák někoho jiného.

Výkresy

Jakmile máte přibližnou představu o budoucím výrobku, musíte nakreslit sadu výkresů. náčrt celkového pohledu, montážní výkres, výkresy všech dílů. V opačném případě nebude možné sestavit konečný výrobek.

Kresba vzoru stolního svěráku

Pokyny pro výrobu

Svěrák se vyrábí v následujících krocích. Nejprve jsou všechny díly vyrobeny podle výkresů. Na konci pohyblivé části je namontována konstrukce s objímkou pro rotující vřeteno. Hnanou matici lze připevnit k pevné části svěráku. Hnací šroub je zašroubován do matice pomocí rukojeti, pohybuje se sám a posouvá pohyblivou čelist.

Konstrukce a typ svěráku: Cena a kvalita

Zámečnický obráběcí stroj může být určen k montáži na pracovní stůl nebo stůl. K tomuto účelu se používají speciální šrouby. V tomto případě získáte celokovovou konstrukci svěráku. Fotografie to jasně ilustrují.

zámečnický svěrák je určen pro stacionární upevnění na pracovní stůl pomocí speciálního šroubu

Je také možné zvolit stacionární nebo rotační verzi, která poskytuje možnost opracovávat kusy s měnitelným úhlem. Šířka čelistí je pak v rozmezí 45 až 200 mm s možností prodloužení čelistí o 140 mm. Výhodou tohoto zařízení je odolnost čelistí proti opotřebení a robustní kovadlina, lehkost a malé rozměry výrobku. Pokud se jedná o otočný model, je třeba poznamenat, že jej lze otáčet o 360 stupňů. Nesmíme zapomenout ani na některé nevýhody:

  • čelisti musí být během provozu neustále vyrovnány;
  • podložky na svěráku se vyznačují pojistnými podložkami, které se rychle opotřebovávají;
  • Upínání dlouhých obrobků je obtížnější;
  • v zařízení je vůle.

Zámečnický svěrák se dělí na paralelní a stolní svěrák. V první variantě se čelist pohybuje otáčením svěrákového šroubu paralelně se stacionární základnou.

Strojní svěrák nabízí bezpečné upevnění, které je nezbytné při práci s kovovými součástmi

Domácí svěrák: obráběcí stroj a ručně vyrobený model

Stolní svěrák je přesnější verze upínacího zařízení. Buď nemá vůbec žádnou vůli, nebo je co nejmenší. Svěrák se jednoduše položí na pracovní stůl. Liší se tím, že mají otočný mechanismus.

Varianta pro obráběcí stroje má svůj vlastní poddruh:

  • stacionární (s upevněním kolmým na polohu svěráku);
  • sinusový lis, kde jsou obrobky upnuty pod úhlem;
  • Víceosé, na kterých se obrobek může otáčet v různých směrech osy.

Svěrák typu obráběcího stroje zajišťuje pevné uchycení, které je při obrábění kovových dílů nezbytné. Mají robustní pouzdro a jsou potaženy antikorozní vrstvou. Tuhost čelistí zajišťuje vysokou přesnost práce. Pokud je upnutí obrobku deformované, zanechává na něm stopy. K tomu je zapotřebí fóliová podložka, jinak je nutné obrobek upnout pouze horní částí čelistí.

Užitečný tip! V porovnání s jinými typy zařízení umožňuje truhlářský svěrák lepší opracování měkkého materiálu a opracování velkých obrobků v jedné rovině.

Cena průmyslově vyráběného svěráku je poměrně vysoká, takže je lepší si ho vyrobit sám

Ruční model je přenosný svěrák kompaktního tvaru, který nevyžaduje stacionární upevnění na základně. Jsou určeny k opracování malých obrobků a jsou k dispozici ve dvou typech (podle provedení):

Svěráky se používají pro přesnou práci, protože mají minimální vůli. Nástroj je určen pro práci s hliníkovými a dlaždicovými profily a lze jej použít i k upínání plochých obrobků. Pokud tedy hodláte pracovat s malými součástkami, stačí si koupit nebo doma postavit vlastní ruční svěrák.

Svěrák na vrtačku: nezbytná součást stroje

Svěrák integrovaný do vrtačky není příslušenstvím, ale nezbytným doplňkem pro instalaci. Umožňují neochvějné upnutí obrobku ve sklíčidle obráběcího stroje a provádění přesných vrtacích prací s maximální přesností, a to i v sérii.

Svěrák pro vrtačku je nepostradatelným nástrojem

Při nákupu svěráku pro vrtačku vždy věnujte pozornost velikosti čelistí. Jejich šířka se může pohybovat v rozmezí 60-150 mm. Důležitá je také jejich hloubka a maximální světlá výška. Některé vrtací čelisti jsou vybaveny prizmatickými čelistmi pro uchycení kulatých obrobků a obrobků.

Druhem svěráku pro vrtačky je nástroj s přídavným stupněm, který umožňuje upnout malé obrobky tak, aby jejich podstatná část byla nad povrchem čelistí vrtacího svěráku.

Brusky na vrtáky a jiné nástroje: pravidla pro výběr a použití

Základní typy, design, příslušenství. Stroje na nože, pilové kotouče, pásové pily. Domácí a tovární varianty.

Základním parametrem je vzdálenost mezi drážkami, která určuje, zda je možné určitý svěrák namontovat na vrtačku. Můžete se setkat s modely, které mají malá oka místo dlouhých drážek. Takové vrtací čelisti vyžadují zvláštní pozornost.

Moderní trh nabízí široký výběr zařízení tohoto typu. Nejlepší volbou je model s třícestnou instalací. Tento typ svěráku lze snadno namontovat nejen na spodní úroveň, ale i na další dvě úrovně. Díky tomu je jejich provoz flexibilnější. Můžete si koupit hotový design a je poměrně cenově dostupné vytvořit svěrák pro vrtačku vlastníma rukama.

Jak na to

Jakmile jsou všechny přípravy hotové a díly připravené, může se začít s montáží svěráku. Čelisti vycházející ze zadní hrany rámu zajistěte maticemi po naklepání. Matice musí být rovněž našroubována. Pro zajištění její fixace je na povrchu rámu vytvořena odpovídající drážka odpovídající velikosti matice.

Montáž tesařského svěráku

Po montáži stacionárního kroužku, šroubu a čelistí se namontuje posuvná čelist. Na okraj závitového šroubu, který vyčnívá nad přední plochu posuvné čelisti, se našroubuje matice a pojistná matice s vloženou podložkou, aby se zajistil.

Po upevnění všech součástí namontujte šroubovák.

Tesařský svěrák je připraven k použití. Při otáčení šroubovákem se šroubovák zasune do matice na stacionárním kroužku a utáhne posuvnou čelist.

Dřevěný svěrák si snadno vyrobíte sami. Lze je také přizpůsobit rozměrům obrobků, které mají být obráběny. Na něm závisí poloha vahadel a délka vrtule. Pro upnutí delších dílů je možné čelisti prodloužit a vyrobit dva upínací šrouby. Zde si musí každý sám určit požadované rozměry v závislosti na druhu práce, pro kterou bude svěrák používán.