Výměna cívky na zastřihovači

Oprava cívky strunové sekačky na trávu vlastníma rukama: jak odstranit, demontovat, vyměnit strunovou sekačku, sestavit a nainstalovat zpět

V tomto článku podrobně popíšeme, jak vyjmout cívku sekačky na trávu. Návod krok za krokem s doprovodným videem pomůže začínajícím i zkušeným uživatelům vyjmout prvek systému a vyčistit jej nebo vyměnit za nový. Před vyjmutím cívky strunové sekačky musí být vždy zapojena do sítě. u benzínových modelů. nebo vypnuta. u elektrických strunových sekaček. Ukážeme si jeden tradiční postup demontáže, ale způsob připojení cívky k nástroji se může u jednotlivých modelů vyžínačů lišit. Vlastníma rukama můžete nejen odstranit starý vzor cívky, ale také jej v případě potřeby vyměnit za nový. Zde je scénář krok za krokem:

  • Odpojte nářadí od sítě nebo vypněte motor (u řetězových pil).
  • Opatrně sejměte uzávěr cívky, který drží pružinu na místě.
  • Jednou rukou stiskněte západku umístěnou symetricky na obou stranách a druhou rukou opatrně zvedněte kryt.
  • Vyhledejte otvor v misce převodovky na boku nebo nahoře a srovnejte jej se stejným otvorem v náboji hřídele.
  • Pomocí šestihranného klíče nebo kovové tyče ji zasuňte do otvoru převodovky, aby se zabránilo otáčení hřídele.
  • Vyjměte žací cívku, na které je navinut vlasec pro strunovou sekačku.
  • V hloubce je vidět mírně zapuštěný šroub. Lze ji odšroubovat křížovým nebo drážkovým šroubovákem.
  • Jednou rukou držte tělo hlavy a druhou proti směru hodinových ručiček vyšroubujte šroub.
  • Mírně pohněte žací hlavou. I když se trochu zasekne, opatrně s ním trochu víc pracujte a stejným kývavým pohybem ho odstraňte. Často se pohybuje ve směru hodinových ručiček, ale existují i cívky, které lze vyšroubovat v opačném směru.
  • Opětovná montáž probíhá v opačném pořadí.

Cívku je třeba vyjmout, pokud je poškozená, pokud je navinutá šňůra (což není žádoucí a svědčí to o špatném podebrání náčiní) a pokud je třeba navinout novou šňůru na novou cívku nebo vyměnit řezací náčiní. Cívka k vyžínači trávy je vám vždy k dispozici v obchodě KosiKosa za nízkou cenu.

Jak vybrat vlasec pro váš vyžínač. délka, průměr, omezení

Pro všechny elektrické nebo benzínové strunové sekačky můžete použít šňůry od různých výrobců. Spotřební materiál stejné značky jako nářadí je však stále nejlepší volbou. Předpokládá se, že v tomto případě to prospěje životnosti provozu a dokonce sníží spotřebu.

JE DŮLEŽITÉ MÍT NA PAMĚTI, ŽE! Pro vyžínač trávy byste neměli používat rybářský vlasec nebo kovové kabely. Takové záměny jsou neúčinné a nebezpečné. Kabel může zranit nejen samotného sekače, ale i ostatní osoby v jeho okolí.

Pokud jde o délku, měli byste vzít v úvahu, jak často plánujete vyžínač používat. Čím častěji, tím více spotřebního materiálu se vyplatí mít v zásobě. Informace o možném průměru vlasce najdete na těle cívky vyžínače trávy. Pravděpodobně bude existovat řada. Tloušťka se pohybuje od 1,2 do 4 mm. Zvolte správnou variantu pro sečenou plochu. Čím větší průměr, tím snadněji se seká tvrdší tráva.

Co je třeba zvážit při výběru cívky pro vyžínač trávy?

Naviják strunové sekačky může být různých typů. Pokud se mezi rostlinami vyskytují hrubé stonky, je nejlepší hlavice se zabudovanými plastovými nebo kovovými noži.

Malý trávník lze zastřihnout pomocí cívky rybářského vlasce. Mimochodem, šňůry mohou být dvě, čtyři nebo šest kusů s dvojnásobným počtem konců. Počet konců řádků určuje, jak dlouho trvá dokončení úlohy.

Dalším důležitým bodem je osa ukotvení. Může být pevný nebo otočný o 90°, 180° nebo 360°. Čím širší je úhel otáčení, tím snadněji lze sekat těžko přístupná místa.

Průměr vlasce (vlákna). Tento parametr určuje, jak snadno lze nežádoucí vegetaci odstranit. Vyžínače trávy s nízkým výkonem (obvykle elektrické nebo bateriové přístroje) jsou nejlépe vybaveny žací strunou o průměru 1,3 až 1,6 mm. Pro zařízení určená pro práci s měkkou i tvrdou vegetací je k dispozici vyžínací struna o průměru 1,8 až 2 mm.

Profesionální stroje používají univerzální střihací hlavu s nástrojem o průměru 2,5 až 4 mm. S touto linkou je možné řezat i větve malých keřů.

Při nákupu vyžínače trávy je třeba věnovat zvláštní pozornost nástavci. Střihací hlava je nejlépe uložena v kuličkových ložiscích. Zlepšují odstřeďování, čímž snižují otěr materiálu a pomáhají prodloužit životnost výrobku.

Je důležité vybrat výrobek značky, která je uvedena na sekačce. Často existuje univerzální stříhací hlava vhodná pro několik modelů od stejného výrobce. Náš internetový obchod nabízí strunové hlavy Husqvarna, Gardena, Huter a další. Při objednávání: Informujte se u svého manažera, zda je odpovídající výrobek vhodný pro váš model vyžínače.

Nedávno jste si koupili strunovou sekačku a právě s ní začínáte pracovat? Důležitým aspektem používání zastřihovače je výměna vlákna v zastřihovací hlavě. Krátké pokyny v tomto článku vám pomohou rychle a správně provést tyto úkony.

Pro každý vyžínač výrobce doporučuje průměr vlasce. nebo šňůry. pro cívku vyžínače. Ta se pohybuje od 1,2 do 4 mm: správnou velikost čáry pro váš nástroj najdete v návodu k obsluze. Například mnoho vyžínačů má maximální nastavení 3 mm (doporučené pro tvrdou trávu). silnější strunu nelze nainstalovat. Pro sekání mladé a měkké vegetace je vhodná jemná strunová sekačka o průměru 1,2 až 1,6 mm. Sledujte také strukturu vlákna: kulaté vlákno je nejsilnější pro tvrdou trávu, kudrnaté vlákno pro měkkou trávu a stočené nebo vroubkované vlákno pro tenčí stébla. V závislosti na tom, zda stříháte trávu nebo plevel, zakupte správný materiál. Cívky mohou být v závislosti na ceně dlouhé od několika desítek metrů až po několik set metrů. Je třeba vzít v úvahu množství práce, kterou je třeba vykonat. Pokud používáte strunovou sekačku v domácnosti, nemusíte kupovat roli o délce více než 100 m.

Dobré vědět! Kupujte pouze originální struny pro vyžínače trávy, které jsou doporučeny výrobcem vyžínače trávy. Je vyroben z kvalitních materiálů a je odolný. perfektně poseká trávu a neopotřebuje se tak rychle.

Na jedno navlečení cívky je potřeba 2 až 4 metry vlasce v závislosti na tloušťce vlasce a doporučení výrobce. Pokud je navinuto více, bude se s vlascem špatně pohybovat a můžete mít problémy s vytahováním nových konců. Naviňte správné množství a nakrájejte nožem.

Užitečný tip: ponořte vlákno na 30 minut do vody, aby bylo pružnější a pevnější.

Chcete-li vložit vlasec pro zastřihovač do hlavy zastřihovače, musíte jej vyjmout z nástroje. V závislosti na provedení lze tento úkon provést stisknutím západky nebo vyšroubováním západky. Všimněte si směru závitu. vpravo nebo vlevo. a podle toho otočte ráčnu. Směr otáčení je obvykle vyznačen šipkou na hlavě střihacího strojku. Při této operaci se doporučuje nosit rukavice. nekloužou prsty a nešpiní se ruce.

Demontáž žací hlavy

Šňůra pro vyžínač je navinuta na cívce, která je ukryta v těle hlavy vyžínače. Abyste se k němu dostali, musíte prvek demontovat. Kryt je opatřen příchytkami, které lze snadno odstranit jejich stlačením. Někdy se demontáž provádí odšroubováním krytu.

Dávejte na sebe pozor! Všimněte si pořadí instalace prvků, polohy pružiny a upevňovacího šroubu uvnitř hlavice. Opatrně naskládejte všechny díly na jedno místo, abyste neztratili žádné díly a neměli potíže při opětovné montáži.

Strunové hlavy se liší konstrukcí, typem cívky a tahem vlasce. Po demontáži cívkového pouzdra si můžete prohlédnout cívku a zjistit, ke kterému typu patří. Uprostřed cívky je jeden s oddělovacím okrajem, který rozděluje cívku nahoru a dolů pro každý konec vlasce. Bez toho je vedení navinuto od konce ke konci. Níže uvedená tabulka vám pomůže pochopit tento proces.

Navíjení cívek na různých typech cívek

s oddělovací perlí

výměna, cívky

Bez oddělovacího pásu

Popsali jsme, jak navinout vlasec na cívku strunové sekačky se dvěma úponky. Jedná se o nejčastější variantu. Existují však i jiné metody. Pokud je například na žací hlavě pouze jeden úponek, je šňůra pro strunovou sekačku navinuta bez zalomení. Otočte ve směru uvedeném na cívkovém pouzdře a dočasně zasuňte volný konec vlákna do drážky na cívkovém pouzdře. U čtyřpólových zastřihovačů se jako spotřební materiál používají čtyři krátké kusy vlasce, které se postupně vkládají do otvorů v připravené zastřihovací hlavě.

výměna, cívky

Důležité: Při navíjení šňůry dbejte na to, aby nebyla příliš napnutá a neseděla příliš pevně na cívce. Ponechte volné vedení, abyste je mohli později vytáhnout.

Sestavení střihací hlavy

Po navinutí vlasce pro vyžínač na cívku je třeba sestavit tělo. Umístěte cívku tak, aby bylo možné konce vlasce vtáhnout do výstupních otvorů hlavy vyžínače. Drážky v cívce, kam byly dočasně vloženy, zabrání jejich vyklouznutí. Pokud tomu tak není, přidržujte konce cívky při vkládání do pouzdra prsty. Po zasunutí volných konců do výstupních otvorů zavřete kryt a zajistěte jej západkami nebo šrouby. Připojte žací hlavu k vyžínači a vytáhněte konce struny na správnou délku tak, aby se během práce nedotýkaly krytu nože. Hotovo! Nyní může pracovat!

Znalost postupu výměny vlasce na strunové hlavě by teoreticky měla být rychlá a snadná. Před první výměnou cívky je třeba nespěchat a pečlivě prozkoumat její konstrukci. Pokud máte problémy s demontáží skříně, můžete se vždy podívat do návodu k obsluze, kde je vysvětlen mechanismus zamykání. Předejdete tak poškození z nedbalosti. Nakupujte vlasec pro svůj vyžínač a další spotřební materiál pro vyžínače v našem online obchodě.

Hlava cívky křovinořezu je rovná a snadno se používá

Abyste zjistili správné množství vlasce pro danou cívku, musíte jej navinout na cívku tak, aby návin nepřesahoval průřez hran. Pokud šňůra vyžínače vyčnívá za okraj cívky, nelze ji do šňůry zasunout. Když jste se rozhodli pro délku materiálu, je třeba jej zastrčit do cívky, a proto postupujte takto.

  • Šňůru pro zastřihovač musíte přeložit na polovinu tak, aby jeden konec byl o 10-15 cm delší než druhý.
  • Zkontrolujte, zda je cívka rozdělena na 2 části.4dílná centrální příruba, kde začínáte nabíjení. Najděte v něm drážku a malou silou do ní strčte šňůru ohnutou na dvě části.
  • Je důležité vědět, jakým směrem je vlasec pro trimr navinutý na cívce. pokud se pozorně podíváte, můžete na cívce vidět šipku nebo značku, která udává, jakým směrem má být vinutí navinuto. V některých případech není na cívce žádná šipka. Za těchto okolností se podívejte na šipku na žací hlavě a naviňte vlákno v opačném směru.
  • Navíjení cívky je třeba provádět pečlivě, aby bylo napětí nitě co nejvyšší.
  • Po dokončení omotávání šňůry připevněte malý konec šňůry tak, že jej nejprve zasunete do odpovídající drážky na boku cívky.
  • Druhý konec, ten delší, je upevněn v drážce na zadní straně cívky.
  • Po upevnění vlasce zastřihněte jeho konce a ponechte si přídavek asi 10 cm.
  • Poté vložte cívku se závitem do žací hlavy. Za tímto účelem střídavě zavádějte a utahujte nit skrz vývody hlavy, umístěte cívku do pouzdra a poté potřebnou silou vytáhněte vyžínací šňůru ze zajišťovacích drážek a utáhněte ji.
  • Nyní se kryt samozřejmě nasadí a zajistí pomocí západek.

Některé cívky mají 2. způsob upevnění vlákna: místo 1 vlákna přeloženého napůl mohou být navlečeny 2 kusy vlákna. Pro výměnu vlasce použijte následující metodu.

  • Před výměnou nebo jiným vkládáním nové nitě do cívky zjistěte výše popsaným způsobem, kolik metrů nitě budete potřebovat.
  • Jeden konec šňůry ohněte jako háček.
  • Najděte na dni cívky otvor, vytvořený pro upevnění vlasce, a konec nitě ohnutý do smyčky přilepte.
  • Navíjejte šňůru ve směru šipky až do požadované výšky, která nesmí přesáhnout průřez cívky.
  • Stejný postup zopakujte i pro druhou cívkovou dírku.
  • Sestavení hlavy se neliší od výše uvedeného způsobu navlékání cívky pomocí kousku vlasce přeloženého napůl.

U křovinořezů Shtil existuje velmi jednoduchý a ostrý způsob výměny žacího vlákna bez demontáže žací hlavy, který se můžete naučit shlédnutím tohoto videa.

Konce žacího vlákna vyčnívající z otvorů v tělese sekačky lze po instalaci dílu do vyžínače zkrátit na správnou délku. Existují samozřejmě 2 způsoby, jak toho dosáhnout:

  • zapnutím strunové sekačky (při otáčení se konce struny stříhají na noži, který je k tomuto účelu upevněn na krytu nože);
  • odstřihnutím přebytečných konců nůžkami tak, aby se nedotýkaly ochranného krytu.

Druhý způsob se používá v případě průchodu, kdy musí být šňůra velkého průřezu a stříhací nůž ji nedokáže přeříznout.

Pokud je vlákno vloženo do žací hlavy, ale vyčnívající konce vlákna jsou příliš krátké, je třeba je před spuštěním stroje prodloužit, to platí pro žací hlavu s ručním nastavením. Existují však i případy, kdy se používají automatické žací hlavy a vyčnívající konce vláken nejsou automatikou prodlouženy z důvodu nedostatečné délky. Zde je třeba stroj vypnout (na elektronickém zařízení musí být odpojen ze zásuvky), ručně stisknout tlačítko ve spodní části dílu a vytáhnout malý vlasec. Odstředivá síla vřetena pak šňůry vtahuje, pokud se otáčky vřetena zvýší.

Bez ohledu na tloušťku vlasce je třeba mít na paměti: abyste nepřerušili práci nebo dokonce nevyměnili vlasec, musíte se vyhýbat místům, kde se nástroj dotýká tvrdých povrchů (kameny, obrubníky, silné suché větve atd.), a nechat vlasec vyměnit.д.).

Někteří uživatelé vyžínačů se ptají: čím lze nahradit kabel, který se používá v tomto typu strojů?? Nejhorší je instalovat do žací hlavy železný nebo měděný drát, železná lana nebo provázky, nebo dokonce obyčejný rybářský vlasec pro strunovou sekačku.

Pokud se místo vlasce použije kovový kabel, je vyžínač nebezpečný nejen pro uživatele, ale i pro ostatní osoby. To se vysvětluje tím, že kovové lano se během provozu stroje rovnoměrně spouští, jeho konce se rozmotávají a malé kousky drátu odlétávají vysokou rychlostí různými směry.

K podobným stavům dochází i při použití kovového nebo měděného drátu, pouze s tím rozdílem, že se drát odlomí ve větších kusech a je pravděpodobnější, že způsobí vážné zranění.

Běžné závady. příčiny

Nejčastější problémy se spínači magneto jsou typické pro trimry různých firem. Zpravidla se jedná o slabou nebo chybějící jiskru nebo přerušovanou jiskru.

Nestabilní jiskření

Pokud je zapalování přerušované, je třeba nejprve zkontrolovat kontakty. Mohly se přepálit nebo zamastit. Vyčistěte saze pilníkem a setřete olej zámišem namočeným v benzínu. Druhou možnou příčinou problému je nesprávné nastavení mezery mezi kontakty. Pro nápravu je třeba nastavit správnou mezeru.

Pokud jiskra vzniká nepravidelně, může to také znamenat, že je opotřebovaný polštářek střižného ramene. K odstranění závady je třeba vyměnit páku za novou. Kromě toho je třeba seřídit vůli, stejně jako u další možné příčiny poruchy. nenastaveného oděru.

Příčinou chybné jiskry může být také proražený kondenzátor. V takové situaci je nutné poškozený díl vyměnit, protože jej nelze opravit a znovu nabít.

Nedostatek jiskření

Pokud magneto vůbec nevytvoří jiskru, je hlavní příčinou přerušení jednoho z obvodů transformátoru (primárního nebo sekundárního). Pro opravu sekačky je nutné vyměnit vadný díl. Pokud dojde ke zkratu v primárním obvodu se zemí, může to také způsobit nedostatek jiskry. Pro odstranění problému je nutné jej opravit.

Tip! Poruchu může způsobit také propíchnutý vysokonapěťový kabel. Situaci můžete napravit výměnou kabeláže.

Nedostatečné jiskření

Slabá jiskra v magnetu je způsobena vadným kondenzátorem. Pro odstranění závady je třeba vadný díl vyměnit.

Příprava na změnu linky

Před výměnou vlasce je nutné vyjmout a následně demontovat hlavu. Obvykle se jedná o kryt, pružinu (u některých modelů), cívku s vlascem, kryt. Odpojte elektrickou strunovou sekačku (nebo vypněte benzínový motor) a poté vyjměte buben. Lze ji upevnit dvěma různými způsoby: první vyžaduje úplnou demontáž hlavy, druhý způsob vyžaduje pouze její demontáž z hřídele převodovky, ke které je připojena.

  • Pod krytem se nachází cívka, kterou je třeba opatrně vyjmout z těla (někdy se pod ní skrývá pružina, kterou je třeba rovněž opatrně odložit, aby nedošlo ke ztrátě);
  • po vyjmutí cívky je uprostřed krytu viditelný upevňovací šroub (nebo šroub), který je třeba vyšroubovat proti směru hodinových ručiček;
  • Po odstranění upevňovacích prvků přidržte kryt a kývavým pohybem vyjměte cívku z hřídele převodovky.
výměna, cívky

Druhý způsob je následující. Hlava cívky je namontována na hřídeli převodovky. Aby bylo možné hřídel odpojit, musí být zajištěna. Obvykle se to provádí tak, že se do otvoru ve vřetenu vloží hřebík, tyč nebo šroubovák, například u vyžínačů trávy Champion nebo STIHL. Po upevnění hřídele v klidové poloze ji přidržte za pouzdro a začněte otáčet hlavou ve směru hodinových ručiček, protože závit na hřídeli je obvykle označen vlevo.

Po vyjmutí a demontáži hlavy je třeba určit, jak silná by měla být šňůra. Správný průměr pro vaši strunovou sekačku zjistíte v uživatelské příručce nebo na samotné cívce, obvykle je tato informace uvedena na cívce. Další metodou je zasunutí vlákna do otvoru, ze kterého je vyvedeno. Pokud řetězec běží bez problémů, lze jej použít pro práci.

Pro vaši informaci! Abyste věděli, kolik vlasce máte navinout, musíte jej navinout na cívku tak, aby výška cívky nebyla větší než průměr stran. Pokud vlákno vyčnívá přes okraje, nelze cívku schovat do krytu.

Konstrukce střihací hlavy

Na ruském trhu se nejčastěji používají poloautomatické střihací hlavy. Typickým příkladem mechanismů tohoto typu je univerzální poloautomatická hlava, kterou jsou doplněny elektrické vyžínače na trávu a sekačky na trávu známých značek jako Bosch, Huter, Husqvarna atd. Jeho konstrukce je znázorněna na obrázku.

  • bydlení (poz.6) s krytem (poz.1) opatřené speciálními oky (poz.5), kterým je řezné vlákno vedeno ven;
  • cívka (pos.3), na které je navinut vlasec pro trimr (poz.7);
  • upínací pružina (poz. 4).

K dispozici jsou i jiné, jednodušší střihací hlavy.

Jak nainstalovat cívku na vyžínač trávy?

Na správné instalaci žacího nástavce závisí nejen kvalita řezu, ale také bezpečnost uživatele při používání křovinořezu.

výměna, cívky

Při instalaci navijáku je třeba dodržet následující postup:

  • Prvním krokem je pevné upevnění původní hřídele převodovky křovinořezu. K tomu je třeba zarovnat otvor v jeho pouzdře a desku pohonu;
  • Dalším krokem je montáž kovové přítlačné desky na hřídel převodovky;
  • Poté je třeba našroubovat hlavici vlasce na hřídel a otáčet jí proti hodinovým ručičkám;
  • Chcete-li vyjmout cívku ze strunové sekačky, musíte provést všechny úkony v opačném pořadí.

Při instalaci a demontáži žací hlavy na poli je třeba dávat velký pozor, abyste v trávě neztratili žádné malé části.

Doporučujeme vyzkoušet ve vaší domácnosti kokosovou mouku. Pečivo bude úžasné a hlavně zdravé!