Vibrační sklízeč brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama

Výroba domácího sklízeče brambor pro motorový kypřič vlastníma rukama

Pro obyvatele venkovských oblastí je podzimní sklizeň brambor stále velmi časově náročná. Dnes už samozřejmě málokdo dělá takovou práci ručně, s lopatou. Mnoho lidí si kupuje různá mechanická zařízení a někteří, takzvaní „hobbysté“, si vyrábějí vlastníma rukama různá zařízení, aby ušetřili sebe a své blízké od těžké práce. Mezi zemědělci je obzvláště žádaný kypřič brambor, který pracuje s motorovým kypřičem jakékoliv modifikace, ať už je to oblíbený model „Neva“, nebo zařízení od jiného výrobce. Zde je nejdůležitější mít jasnou představu o tom, co je domácí kopáč na brambory, a umět vytvořit výkresy podle potřebných výpočtů.

Konstrukční prvky a typy

Stojí za to připomenout, že toto mechanické zařízení, jak je vidět z fotografie, je připojeno k motorovému rumpálu. Takový bagr, vyrobený vlastníma rukama, jak je znázorněno na videu, je schopen pracovat na pozemku nejen v blízkosti domu, ale i v terénu.

Hlavním účelem sklízeče brambor je oddělit hlízy brambor od půdy a položit je na zem. Takový stroj se snadno ovládá a má nekomplikovanou konstrukci. Proto, aby ji postavit vlastníma rukama, obvykle není nijak zvlášť obtížné. Nejdůležitější je, že tento upevňovací mechanismus je vhodný pro jakýkoli model motorového bloku, ať už se jedná o známou „Nevu“ nebo jinou modifikaci.

Mnoho čtenářů si řekne, že takový sklízeč brambor si můžete koupit v místě prodeje zemědělských strojů a zařízení, a proč si ho vyrábět vlastníma rukama. Toto tvrzení je správné, ale ne zcela. Každý zkušený zahrádkář vám řekne, že podomácku vyrobený bagr je praktičtější, protože je určen pro známé vlastnosti půdy a může ho vyrobit člověk. K tomu se přidává cena. Ručně vyrobený přístroj vyjde mnohem levněji než nákup v obchodě.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na sklízeči brambor, nezapomeňte, že je přizpůsoben pro práci na půdách se středním a nízkým kritériem hustoty. Pro konstrukci strojů uzpůsobených pro práci na těžkých půdách je nutné mít hluboké znalosti fyziky a mechaniky.

Kopáč na brambory, přizpůsobený kypřiči, jak je znázorněno na fotografii, existují tyto druhy:

Sítový nebo vibrační mechanismus. skládá se především z radlice a vibračního síta. Princip tohoto typu kultivátoru, který pracuje s motorovým kultivátorem, je jednoduchý. Půda se spolu s bramborami podrývá radlicí. Pevný pásový dopravník pak hlízy pokládá na svůj povrch, zatímco se půda setřásá jako síto. S tímto modelem se pracuje efektivně, ale jeho výroba je poměrně složitá.

Pásový dopravník na vykopávání brambor. může snadno pracovat například na motorovém kypřiči, jako je NeVa. Dopravníkový bagr se skládá z radlice a hnacího dopravníku se speciálním odklízecím zařízením, které udržuje hlízy na plošině a čistí půdu. Dopravníková konstrukce pro vykopávání brambor je praktičtější než vibrační typ vykopávače brambor. To by však nebylo praktické na půdách s lehkou kompaktností.

Paprskový typ. jedná se o nejjednodušší mechanismus, který lze snadno přizpůsobit jakémukoli modelu traktoru, například „Neva“. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jak je vidět na videu, půda s hlízami se odřízne nožem. Řízky pak padají na povrch speciálních větviček, kde se půda odhrne a plody leží čistě na povrchu půdy. Tento bagr je účinný na půdách s nízkou hustotou, kde není praktické používat jiné typy zařízení.

Než začnete takové zařízení navrhovat, musíte nejprve určit přesnou hustotu půdy, na které se bude používat. Mějte na paměti, že v ideálních místech pro použití transportní jednotky se s lancetovým typem pracuje obtížně.

Plány podomácku vyrobených a továrních sklízečů brambor

Pro malou farmu je třeba k pohodlné sklizni brambor vyrobit malé zařízení. Měl by být snadno ovladatelný a měl by se dát snadno namontovat na jednonápravový traktor.

Konstrukce sklízeče brambor: 1. svařovaný rám, 2. lopatka, 3. dopravník, 4. řemenice, 5. ojnice, 6. řemenice kuželového převodu. 7. řemen, 8. sloupek, 9. adaptér, 10. opěrné kolo, 11. napínací pružina.

Abyste mohli dané zařízení vyrobit, musíte mít:

Coulter vyrobený z kvalitní kovové slitiny o tloušťce min. 5 mm. K jeho výrobě lze použít kotoučovou pilu.

Kovové úhelníky, velikost 40 a 63 mm.

Ocelové tyče. K vytvoření nástavce, jak je znázorněno na fotografii, je zapotřebí nejméně 8 těchto nástavců.

Abyste mohli vyrobit vibrační rýpadlo na brambory, musíte nejprve vyrobit rám. Mělo by být snadné připojit například minitraktor „Neva“ nebo jinou modifikaci.

Obecně se tato jednotka skládá z následujících součástí, jak je uvedeno ve videu:

Nastavovací tyče pro svislé použití.

Aby bylo možné takovou jednotku zkonstruovat, je třeba provést přesné výpočty a odpovídající výkresy. Bez tohoto pravidla je proces ruční výroby obtížný.

Jak vyrobit vyorávač brambor pro kypřič?

Pluh na brambory pro vlastní ruce, vyrobený podle výkresů, musí mít určité vlastnosti. Pokud se jedná o ruční sklízeč brambor, potřebuje vhodný pohon. Před provedením prací je nutné vypočítat rozpočet akce a rozhodnout o způsobu obdělávání půdy strojem.

Kopačka na brambory vlastníma rukama, vyrobená pro práci na pozemku, má jednoduchý princip. Skládá se ze 2 ocelových čepelí, které jsou potřebné k vykopání půdy. Hlízy sebrané pomocí lopatek procházejí spolu s půdou speciální přepravní mříží do sklízecí násypky.

Vibrační vyrývač brambor odděluje během práce hlízy od půdy. Pokud není dostatek materiálu pro zásobník, můžete sklizeň vysypat na zem vedle stroje. Jednotlivé součásti jsou vyrobeny z kovu a lze je spojovat dvěma způsoby:

Tyto metody zajišťují pevné spojení kovových dílů. Šroubové spoje mají oproti svařovaným spojům jinou výhodu, protože vykopávač brambor lze v případě potřeby snadno demontovat.

Není třeba zdlouhavé práce se speciálními nástroji pro montáž jednotlivých dílů k sobě. Potřebujete pouze vrtačku s vrtákem a několik klíčů. Ručně vyráběné vykopávače brambor jsou vyrobeny z plechu o tloušťce 5 až 7 mm. Tyto rozměry zaručují vysokou stabilitu konstrukce.

Bagr na brambory pro minitraktor neváží příliš mnoho, což značně usnadňuje kopání půdy. Pro práci na tvrdé půdě je třeba použít těžší bagr. Je těžší, takže pluh snáze proniká do půdy a vytlačuje vrstvu půdy s hlízami zeleniny ven.

Konstrukce a fungování sklízeče brambor

Bagry mohou být připojeny k rumpálu nebo traktoru nebo mohou být zcela ruční. Typ konstrukce určuje potřebné materiály a nástroje.

Popíšeme princip a konstrukci vibračního sklízeče brambor připojeného ke strojům.

Zruční řemeslníci mohou sestavit sklízeč brambor, který funguje sám. Tato konstrukce je vybavena motorem.

Princip činnosti vyrývače brambor je založen na dvou kovových nožích, které rozřezávají půdu. Hlízy se přes síto přenášejí do speciální nádoby, kde se sklízejí kořeny.

Zemina, která spadla na síto s bramborami, vlivem vibrací odpadne. Zásobník na brambory nemusí být vůbec: v tomto případě brambory padají přímo na povrch půdy. Brambory spadlé na zem se sbírají ručně.

Všechny díly jsou stejně důležité, protože každý z nich ovlivňuje životnost a robustnost stroje.

Hlavní části našeho sklízeče brambor:

  • Rám;
  • Elevator (rošt, který vibruje a po stranách zabraňuje vypadávání brambor);
  • hřídele (jejich otáčení vytváří vibrační efekt);
  • Pluh s lopatkami;
  • Nosná a přepravní jednotka (pomocí ní se sklízeč brambor pohybuje: kola, disky, řetězy, váleček, kovová tyč, ozubená kola a ložiska).

Vezměte prosím na vědomí! Vykopávače brambor jsou nejvhodnější pro zahradní pozemky s lehkou až středně těžkou půdou.

Vibrační sklízeče brambor

Konstrukce vibračního sklízeče brambor KKM-1 pro motorové pěstitele Neva má aktivní vyorávací radlici a sítový rošt, poháněné řemenem. Radlice nařeže půdu do požadované hloubky, půda se prosévá a brambory a velké kusy půdy v ní zůstávají díky vibracím, pak se půda vysype podél cesty. Tento typ sklízeče brambor pracuje s roztečí řádků 60-70 cm. Vhodné také pro sklizeň cibule, česneku, červené řepy atd.п.

Technické vlastnosti

  • Rozměry: 707060 cm.
  • Hmotnost: 45 kg.
  • Pracovní šířka: 39 cm.
  • Výkon: až 0,2 ha/h.
  • Hloubka kopání: 20 cm.
  • Pohon od motorového kypřiče: řemenice, klínový řemen.
  • Kompatibilní s motorovými kypřiči: Neva, Cascade, Oka, Favorit.

Modely KKM-2 a KKM-3 se svými vlastnostmi příliš neliší, liší se pouze tím, že jsou namontovány na podvozku MTZ, Agro a MTZ 132H.

  • Může pracovat na těžkých půdách,
  • Dobrá pracovní šířka a hloubka kopání,
  • Dobře očistěte brambory od země,
  • snadné použití,
  • Účinné na velkých pozemcích,
  • Nízká spotřeba paliva kráčejícího traktoru.

Další vibrační sklízeč brambor se sítem. Univerzální závěs vhodný pro pravostranné i levostranné řízení. Vykopává brambory i v těžkých půdách. Pomocný výtlačný nůž je přišroubován ke kormidlu. Minimální spotřeba energie. 6 litrů.с. Kompatibilní se všemi typy motorových kypřičů, čínskými, ruskými i japonskými.

Technické specifikace

  • 906756 cm v celkových rozměrech.
  • Hmotnost: 34 kg.
  • Pracovní šířka: 39 cm.
  • Kapacita: až 0,2 ha/h.
  • Hloubka kopání: 20 cm.
  • Pohon kultivátoru: řemenice, klínový řemen.
  • Kompatibilní s motorovými kypřiči: Neva, MTZ, Agat, Salut.

Poltavčanka

Vibrační (sítový) kypřič pro kultivátory. Lze ovládat pomocí hnacího řemene (levý a pravý pohon) nebo zadního vývodového hřídele. Průchodnost lze nastavit pomocí pneumatických koleček. Díky své všestrannosti a vysokému výkonu je to jeden z nejlepších rýpadel pro efektivní sklizeň brambor a dalších okopanin.

Technické vlastnosti

  • Celkové rozměry: 957980 cm.
  • Hmotnost: 34 kg.
  • Pracovní šířka: 40 cm.
  • Výkon: až 0,25 ha/hod.
  • Hloubka kopání: 25 cm.
  • Pohon od kultivátoru: řemenice, klínový řemen, vývodový hřídel.
  • Kompatibilní s kultivátory: Neva, MTZ, Weima, Salut, Bulat, Motor Sich, Forte, Zubra, Favorit, Centaur, Cascade.
  • Plně kompatibilní se všemi řemenem poháněnými kultivátory a vývodovými hřídeli,
  • Vynikající výkon,
  • Vysoce kvalitní provedení,
  • Funguje i na těžkých půdách.

KM-1 pro motoblok MTZ

Vibrační sklízeč brambor KM-1 je připojen k motorovému kypřiči MTZ-09N přes zadní vývodový hřídel. Standardní kovová kola. Všechny klouby jsou provedeny pomocí silentbloků (gumových pouzder).

Technické vlastnosti

  • Celkové rozměry: 856858 cm.
  • Hmotnost: 35 kg.
  • Pracovní šířka: 38 cm.
  • Produktivita: až 0,2 ha/h.
  • Hloubka kopání: 18 cm.
  • Pohon vývodového hřídele: vývodový hřídel.
  • Kompatibilní s motorovými kypřiči: MTZ.

Stahováky brambor a jejich konstrukce

Sklízeče brambor jsou dobrou volbou pro středně těžké a lehké půdy. Výrobci zemědělské techniky vyrábějí různé typy lopat na brambory pro motorové kypřiče, traktory a minitraktory. Liší se od sebe způsobem fungování a technickými detaily.

Při výběru správného modelu pro vaše použití je důležité plně posoudit vlastnosti nářadí, půdní podmínky a objem práce, kterou je třeba vykonat. Důležité je správně se rozhodnout, abyste se vyhnuli zbytečným problémům a potížím při využívání bramborové frézy.

Univerzální vykopávač brambor

Univerzální kopáč na brambory, nazývaný také lanceta, vějíř, delfín, tlapa, připomíná lopatu se svařenými tyčemi. Pluh na brambory podkopává ostrým koncem půdu uprostřed řádku a brambory padají na hroty. Poté oklepejte přebytečnou zeminu a nechte brambory odpočívat na povrchu. Proto by vzdálenost mezi hroty neměla přesáhnout velikost malé bramborové hlízy.

S rýči se snadno a rychle pracuje s bramborami, cibulí, česnekem, červenou řepou a mrkví. Řepa není při sklizni poškozena a zachovává si svůj tržní tvar. Úhel kopání a hloubku pronikání lze nastavit pomocí závěsu traktoru.

Pro tyto stroje jsou vhodné lehké a středně těžké půdy Univerzální mlýnek na brambory patří k nejjednodušším, a proto má řadu výhod i nevýhod.

  • Tento typ sklízeče brambor lze snadno připojit k motorovému kypřiči.
  • Lze jej použít i s malými motorovými kypřiči.
  • Víceúčelový bagr je k dispozici v různých verzích.
  • Kopání je možné při vyšších rychlostech (2. a 3. rychlostní stupeň).-
  • Cena víceúčelového bagru je relativně nízká.
  • Hloubka hloubení 15 cm a pracovní šířka až 20 cm jsou menší než u vibračního a transportního bagru.
  • Během kopání může být 10-15 % brambor stále v zemi.
  • Při ruční sklizni je nutné půdu rozrýt, což zpomaluje proces sklizně.
  • Jednou z největších nepříjemností je, že musíte překopat řádek nebo předsklidit předchozí řádek.
  • Na větších plochách nad 50 hektarů bude spotřeba paliva a pracovní síly vyšší, proto je lepší zvolit jiný model bagru.
  • Pro tento stroj jsou vhodné pouze lehké a středně těžké půdy.

Nejdůležitější je, že stroj je odolný a velmi spolehlivý.

vibrační, sklízeč, brambor, motorový

Vibrační sklízeč brambor

Vibrační sítko je mezi zemědělci velmi oblíbeným nástrojem. Hlavními pracovními prvky jsou radlice (aktivní nůž) a vibrační stůl (mřížka).

Nůž odřízne vrstvu půdy spolu s bramborami. Když hlízy dopadnou na vibrační síto, jsou vibracemi uvolněny z půdy, i když jsou příliš lepkavé. Poté se brambory umístí na povrch půdy do řádku. Poté se ručně plní do sítí a pytlů.

  • Sítové rýpadlo odstraní z půdy téměř všechny hlízy (až 98 %).
  • Sítový bagr má mnoho výhod:
  • Schopnost kopat brambory v těžších půdách.
  • Kořeny se po vykopání nemusí nacházet v zemi, všechny zůstávají na povrchu.
  • Rychlejší vykopávání brambor, které šetří čas.
  • V půdě nezůstává prakticky nic.
  • Hlízy dobře očistěte od země.
  • Šikovný pro použití na velkých plochách, šetří práci a snižuje spotřebu paliva.
  • Nepoškozuje brambory.
  • Vibrační rýpadlo na brambory je dražší než univerzální rýpadlo.
  • Sítový vykopávač brambor není praktický na malých pozemcích.
  • Minimální, ale vibrace se přenášejí do jednonápravového traktoru nebo motorového traktoru, což je cítit při jízdě.

Při nákupu jednonápravového sklízeče brambor na traktor je důležité zkontrolovat, zda má traktor vývodový hřídel nebo zda je možné stroj spojit s řemenicí. Odborníci doporučují, abyste si předem ověřili kompatibilitu vyorávače brambor s vaším kypřičem. Vibrační bagry mají hloubku kopání 150 až 200 milimetrů a pracovní šířku 360 až 400 milimetrů.

Pásový bagr

Pásový dopravník nebo pásový sklízeč brambor je také známý jako pásový dopravník nebo pásový dopravník. Tento vyorávač brambor je podobný vibračnímu, ale místo vibračního roštu se k čištění brambor používá pásový dopravník. Brambory putují podél pásu, kde jsou dokonale očištěny od půdy. A čistí půdu, i když je mokrá a silně přilepená k hlízám.

Pásový stahovák hlízy vůbec nepoškozuje, což je velkou výhodou pro zemědělce, kteří pěstují brambory na prodej. Lze jej použít k šetrnému a poměrně rychlému vyčištění velkých ploch půdy.

Tento vyorávač brambor je velikostí nejvhodnější pro velké plochy, které lze obhospodařovat pomocí motorového kypřiče, a může pracovat za všech povětrnostních podmínek.

Dopravníkový kypřič pro motorové kypřiče je jedním z nejmodernějších modelů, protože lépe prosívá brambory. Koneckonců ji odděluje od půdy a nechává na povrchu.

Jedinou nevýhodou je cena pásového bagru, ale když zvážíte všechny jeho výhody, pochopíte, že se vám v krátké době vyplatí.

Jak vyrobit domácí zařízení vlastníma rukama

I začátečník si může vlastníma rukama vyrobit vykopávač brambor pro motorový kypřič. Konstrukce stroje vyžaduje velmi malé investice. Stroj je snadno vyrobitelný, takže nepotřebuje pomoc odborníků.

Kopačka na brambory je vyrobena z ohýbaného plechu a větviček. Součásti jsou svařeny a připevněny ke karoserii. Jednonápravový traktor jede, radlice hrabou brambory a půda se mačká mezi větvemi.

Při tvorbě výkresu vlastního sklízeče brambor zvolte velikost a typ konstrukce podle šířky řádku a hloubky výsadby.

Potřebné nástroje a materiály

jednonápravový traktor je vybaven vlastnoručně vyrobenou sklopnou bránou na brambory, pokud měříte plochu svého pozemku ve stovkách hektarů, nikoliv v desítkách hektarů. V průmyslovém měřítku je vhodné sklízet pomocí zakoupeného zařízení.

Sklízeč brambor lze snadno vyrobit vlastníma rukama

Materiály, nástroje a součásti

  • ocelové nebo železné tyče (výztuž);
  • kanál;
  • úhlová bruska;
  • Ocel o tloušťce 5-8 mm;
  • laserovou vodováhu nebo úhelník;
  • desky pro upevňovací prvky;
  • matice, šrouby;
  • vrtačka, rytec;
  • svařovací stroj;
  • úhlová bruska;
  • ovládací tyč;
  • systém zavěšení;
  • rám;
  • kolečka.

Není nutné kupovat všechny díly. je snadné vyrobit sklízeč brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama s použitím těch, které byly používány.

k výrobě rámu se používají obdélníkové nebo čtvercové trubky

Postup montáže a instalace krok za krokem

Zvláštností klimatu naší země je, že při sklizni brambor je půda často mokrá. Jednoduchý rýč nestačí. je třeba účinnější zařízení. Montáž se provádí v určitém pořadí.

Rám

Rám je vyroben ze čtvercových nebo obdélníkových trubek o straně nejméně 4 cm. Nosné tyče jsou vyrobeny ze čtyřmetrového polotovaru. Rozřezání na 80 nebo 120 cm dlouhé profily, ze kterých je svařen obdélníkový rám. Spojení rohů svařováním plynem nebo elektricky.

Vázací tyče a jejich upevňovací prvky

Příčníky jsou k rámu přivařeny nikoli uprostřed boků, ale ve čtvrtině délky od okraje. K zadní části rámu jsou svisle přivařeny stojaté trubky, k nimž je připevněna základna nápravy.

K upevnění se používají matice a šrouby a otvory se vrtají nebo vyřezávají vrtačkou nebo gravírem. Kola jsou namontována na nápravě.

Vertikální podpěry

Na každé straně rámu jsou celkem 3 vzpřímené sloupky. První z nich je dlouhý 50 cm, ve vzdálenosti 5 cm od okraje obdélníku. Druhý profil měří 40 cm a je posunutý od prvního profilu o 40 cm. Třetí sloupek umístěte ve vzdálenosti 40 cm od druhého sloupku a na délku 30 cm. Výsledkem je klesající schodiště.

Aby se jednotka při velkém zatížení nezhroutila, je třeba vyztužit sloupky

vyztužení

Sloupky jsou zpevněny 0,5 mm silným kovovým pásem. Ve spodní části jsou prvky spojeny pod úhlem 45 stupňů. Sloupky musí být vyztuženy, aby se rám při nejsilnějším zatížení nezhroutil.

Dřík nebo rám

Rám je vyroben z plechu o tloušťce 0,3 mm. Podle výkresu vystřihněte lopatky a připevněte k nim pluh svařením. Lopatky musí být tvarovány do vypouklého tvaru, aby lépe držely na zemi.

Výroba pojízdné desky

Součástí konstrukce stroje je také deska, po které se hlízy při odstraňování zeminy kutálejí. Aby konstrukce nebyla těžší, je žlab vyroben z tenkých kovových tyčí. Manipulační tyč o délce 1,2 m a průměru 1 cm by byla v pořádku. Sekce jsou svařeny ve vzdálenosti 4-5 cm od sebe.

vibrační, sklízeč, brambor, motorový

Nastavovací tyče

Oje nejsou povinné, ale usnadňují práci s vyorávačem brambor na mokré a těžké půdě. Alternativně může být nastavitelná konstrukce připevněna k samostatnému rámu a připojena k hlavnímu rámu. Utáhněte tyče pomocí šroubů a matic.

Snadnost jízdy v řadách závisí na šířce pneumatiky

Podpěrná kola

Kola jsou nezbytnou součástí sklízeče brambor. Šířka pneumatik určuje snadnost veslování: úzká kola se boří do půdy, zejména pokud je půda mokrá. Pneumatiky ze zahradního trakaře nebo jiného nepotřebného vybavení jsou v pořádku.

Jak si vybrat

V těchto ohledech se kopáči brambor liší:

  • Rozměry. čím je nářadí delší a širší, tím je sklízeč brambor účinnější. Úzká zařízení jsou vhodnější pro jednotlivé záhony v domácnosti, zatímco širší analogy s chapadlem se používají pro sklizeň brambor z více než hektaru půdy.
  • způsob odstraňování brambor z půdy. tento faktor závisí na půdních podmínkách v oblasti, kde se pluh na brambory používá. Zatímco kyprá černozem se snadno načechrá, hlinité a písčité půdy vyžadují další čištění.
  • Jak funguje. tento faktor je rozhodující pro efektivitu provozu stroje.
  • zda jsou namontována kola. velké stroje potřebují další opěrný bod, jinak by kypřič obtížně plnil svůj hlavní úkol.
  • způsob uchycení. za optimální způsob uchycení vyorávače brambor ke kypřiči se považuje šroubový způsob. Díky tomu je možné nástavec kdykoli odpojit. Některé modely jsou upevněny pouze svařováním.

Mnozí zemědělci věnují pozornost také značce a ceně. Tyto dva faktory nejsou klíčové, ale do značné míry určují produktivitu stroje.

Podle technologických vlastností mohou být sklízeče brambor několika typů: ventilátorové, sítové, bubnové, dopravníkové, pásové a vibrační. Každý z nich je určen pro určitý typ půdy a objem obdělávané plochy.

Ventilátor

Jeho název je odvozen od vějířovitého uspořádání vodičů. Pracovní mechanismus má tvar pluhu, od něhož se odvíjejí stejně vzdálené tyče.

Princip je jednoduchý: pluh se zaboří do země a tah kypřiče vytahuje brambory z hloubky na větvičky, kde se setřese přebytečná zemina a položí se jako koberec na záhon.

Výhodou je jednoduchost výroby a nízké náklady. Nevýhodou je, že se větvičky rychle opotřebovávají a při použití na tvrdém podkladu se lámou.

Rumble

Složitější konstrukce s dalšími koly a opěrnými body. Obsahuje rošt, který se sklápí k zemi pod úhlem.

Bagr se spustí pod místo, kde se brambory nacházejí, poté se brambory vyzdvihnou na povrch, z roštu se odstraní přebytečná zemina a kořenová plodina se položí na povrch půdy.

Výhodou je, že brambory jsou co nejméně znečištěné. Nevýhodou je nízký výkon.

Buben

Jedná se o důmyslný mechanismus, který majiteli pozemku co nejvíce usnadňuje práci. Pluh se spustí do vrstvy půdy, brambory se zvednou do síta, odkud se přesunou do rotujícího bubnu. Následně se brambory očistí od zeminy a vrátí se do bedny.

Existuje i jiný způsob práce s rozrývačem brambor: nůž odřízne vrstvu půdy spolu s bramborami a dopraví je do bubnu, kde se neustálým pohybem rozrývače přebytečná půda proseje a brambory se nasypou na půdu.

Výhodou je, že ji lze použít na velkých plochách a brambory lze přepravovat přímo do kontejnerů. Brambory není třeba vyjmout z půdy. Mezi nevýhody patří nemožnost použití na tvrdých půdách.

Dopravní pás

Skládá se ze dvou hlavních částí: dopravního pásu, který brambory přenáší, a nože, který vrstvu brambor zvedá. Nevhodné pro vlhkou a lepkavou půdu.

Nevýhodou je, že jej nelze použít na polích, kde se vyskytuje plevel. Stonky brambor se zachytávají na dopravním pásu, namotávají se a zpomalují vytahovač brambor.

Dopravník

Stahovač brambor je snížená lžíce, v jejímž středu je umístěn dopravní pás.

Kořenová plodina se zvedne i s půdou a převeze se na pás, kde se odstraní zbytky půdy. Poté se brambory položí na povrch půdy.

Výhodou je, že je možné zpracovávat několik řádků najednou. brambory jsou čisté a co nejméně poškozené.

vibrační, sklízeč, brambor, motorový

Výkresy, schémata, rozměry sklízečů brambor pro motorové kypřiče Neva, Mole, Kaskad, MTZ-09H, Salut, Agat

Jednonápravový traktor Neva je považován za nejoblíbenější u zemědělců a majitelů pozemků. Má snadno použitelný design a výkonné technické funkce. Nejvhodnějším domácím sklízečem brambor pro kypřič „Neva“ je zařízení se sítem.

Vzhledem ke specifičnosti svého fungování byl sítový sklízeč brambor pro kypřič „Neva“ nazýván vibračním

Univerzální verzí pro všechny typy motorových kypřičů je model sklízeče brambor „Poltavchanka“. Parametry tohoto zařízení jsou 950 × 790 × 800 mm, pracovní hloubka je 25 cm. Tyto vlastnosti umožňují použití stroje v jakýchkoli podmínkách, bez ohledu na půdu a druh plodin. „Poltavchanka“ je ceněna pro vysoký výkon při relativně malé velikosti.

„Poltavchanka“ je oblíbená u majitelů motorových kypřičů „Mole“ a „Agat“

„Salut“ a „MTZ-09H“ jsou si konstrukčně podobné, proto se při výrobě sklízečů brambor pro tuto techniku často používají shodné výkresy. Kopačky pro tato zařízení mají stejný montážní systém, který umožňuje použít stejnou jednotku pro oba modely.

„Salut“ a „MTZ-09H“ mají originální design, takže výkres vykopávače brambor pro tato zařízení se liší ve vlastnostech

Vibrační sklízeč brambor se doporučuje i pro motorový kypřič „Cascade“, ale vzhledem k masivnějším kolům může mít sklízecí zařízení jiné parametry.

Při konstrukci vibračního rýpadla Cascade často dochází ke změnám v umístění radlice a velikosti kol

Výkresy sklízeče brambor pro motorový kypřič: rozměry, fotografie

Podrobné výkresy vějířového sklízeče brambor pro kaskádu. fotografie a video nářadí v akci.

Jak je známo, existují dva typy vyorávačů brambor pro motorové kypřiče, vějířové a vibrační typy, přičemž nejjednodušší při výrobě je vějířový vyorávač a jeho zařízení budeme uvažovat.

Ventilátorový pluh je nástavec, v tomto případě pro motorový kypřič, a takto vypadá.

Zařízením na vykopávání brambor je pluh s vějířem tyčí, při pohybu kypřiče pluh naráží do půdy a zvedá ji na mřížce tyčí, tyče půdu kypří a prosívají a hlízy brambor jsou vyhozeny již na povrchu půdy.

Video ukazuje, jak funguje ventilátor spudder.

Pro výrobu vyorávače brambor pro motorový kypřič můžete použít následující výkresy s rozměry a fotografiemi.

Tato samočinná montáž se skládá z několika částí:

Varianta výroby pluhu na kopání brambor.

Fotografie ukazuje systém nastavení hloubky a úhlu pluhu. Otvory v radlici umožňují regulovat hloubku, do které se pluh zaboří do půdy.

V tomto videu autor ukazuje vlastnoručně vyrobený sazeč brambor.