Stolní kotoučová pila s vlastními rukama. pokyny a montáž
Kotoučová pila je praktický a produktivní stavební nástroj s vysokým výkonem a manévrovatelností. Při řezání velkých pilových kotoučů je však práce s výkonnou kotoučovou pilou poměrně obtížná. To lze výrazně usnadnit pomocí stolu pro kotoučovou pilu vlastní výroby.
Stůl s kotoučovou pilou vlastníma rukama
Nekomplikovaný stůl lze vyrobit z překližky a prken. Ruční kotoučová pila je připevněna na spodní straně desky stolu a její ozubený kotouč je umístěn v drážce na desce stolu. Po zapnutí se pilový kotouč začne otáčet a pila podává řezaný materiál. Maximální tloušťka řeziva závisí na velikosti kotouče a výkonu pily. Při výběru nástroje je třeba vzít v úvahu tloušťku desky stolu, ke které je pila zespodu připevněna.
Nastavení stolu
Konstrukce stolu ruční kotoučové pily je tak jednoduchá, že ji většina profesionálů vyrábí bez jakýchkoli přípravných výkresů a metod. Jedná se o hustý pracovní stůl, který je vyroben ze dřeva a překližky.
Nejpevnější stolové podnože jsou vyrobeny ze slitiny. Jsou nejtěžší a vyžadují svářečské dovednosti. Proto se stoly často vyrábějí ze zbytků dřeva. Kotoučová pila je připevněna pod pracovní deskou, pohon vyčnívá nad ní pomocí speciální drážky. Řezivo se posouvá po desce stolu a řeže se kotoučem. Pro pohodlnou a správnou práci je stůl vybaven dalšími zařízeními: úhlovým dorazem a podélným dorazem.
Deska stolu „pohlcuje“ část pracovní roviny pilového kotouče a hloubka řezu se snižuje o tloušťku desky stolu. Z tohoto důvodu je vhodnější zvolit kotoučovou pilu s co největším průměrem kotouče a tenkou, ale pevnou deskou.
Pokud jste si ještě nekoupili elektrickou stolní pilu, vyberte si verzi s vysokým výkonem (1200 W nebo více). Jsou vhodné pro řezání dřeva velkých rozměrů. Pro upevnění základny jsou vyvrtány otvory. Pevná základna by se mohla rozbít. Z tohoto důvodu je vhodné zvolit jiný typ mechanismu.
Kompaktní stolní stroj
Již jsme vysvětlili, jak sestavit ruční kotoučovou pilu. Zde je návod, jak jej převést na stacionární jednotku. Tento postup zahrnuje výrobu základny ve tvaru písmene U z trubky a montáž křížové páky. Spodní konce se musí ohýbat vodorovně ve směru řezání. Jsou přišroubované ke stolu. Stabilitu zajišťují další podpěry.
Pohybu ramene se dosáhne rozřezáním vodorovného segmentu na dvě stejné části, které jsou drženy pohromadě dvěma svorkami. Pilový kotouč je připevněn ke svislému prvku základního rámu pomocí svorek.
Budete potřebovat
K jednomu okraji obdélníkové desky přilepte pomocí PVA lepidla dřevěný špalík po celé šířce.
Na spodní straně panelu nad nosníkem vyvrtejte 4 otvory, zahlubte je pro hlavy šroubů se zápustnou hlavou a přišroubujte je vrtačkou.
Do všech rohů podstavce přilepte malé čtverečky stejného typu nábytkové desky a připevněte je vruty se zápustnou hlavou.
Pomocí ručního šroubováku a klíče přišroubujte podrážku kotoučové pily k druhému blatníku pomocí šroubů, podložek a matic.
Na straně vnějšího povrchu desky zhruba pod středem drážkového závěsu zašroubujeme šroub a připojíme k němu přítlačnou pružinu a k držáku na tělese pily, který bude pilu vracet a držet v poloze nahoru.
Řezný kotouč řádně upevněte na pilu a zkontrolujte jeho svislost pomocí úhelníku. Do základny pilového kotouče vyřízněte drážku pro výstup při řezání polotovarů.
Na chvíli pilu vyjměte a vyzkoušejte na hranolku se zaobleným koncem, který bude příčně připojen k drážce na jejím začátku vlevo. Na zaobleném konci tyče vyvrtejte průchozí otvor a mírně jej zapíchněte do základního materiálu. Trochu prohloubte stopu v základní desce, umístěte matici nad stopu a pomocí vhodného šroubu a kladiva zatlučte kování. Abyste zlepšili její držení v zásuvce, napusťte drážku mezi maticí a základním materiálem superlepidlem. Do otvoru v kulaté tyči vložte křídlový šroub a zašroubujte jej do matice. Pomocí čtverce zarovnejte řez tak, aby svíral pravý úhel s drážkou pilového kotouče. Tuto polohu vyznačte na základně a zajistěte ji křídlovou maticí.
Na druhé straně dřeva vyvrtejte průchozí otvor, přičemž v základní desce ponechte vyvrtaný otvor. Poté uvolněte šroub a dřevo vyjměte. Na základně zdrsněte stopu po vrtáku a matici upevněte stejně jako poprvé. Nasaďte tyč a upevněte ji dvěma křídlovými šrouby. Označte si místo, kde jste na hraně základní desky nařízli hranol, vyjměte jej a zkraťte. Pak jej vraťte na místo a upevněte pouze šroubem blíže k drážce.Otočte dřevo kolem šroubu o 45 stupňů pomocí pravítka. Připevněte jej na místo a označte místo vyvrtaným otvorem na druhém konci dřeva na základně.
Odstraňte dřevo na stranu a stejně jako předtím udělejte vybrání pro matici a upevněte ji do slepého otvoru. Vraťte nosník do druhé polohy a upevněte jej dalším křídlovým šroubem. Části výsledné konstrukce natřeme dvěma barvami pomocí stavební lepicí pásky, aby byly hranice mezi barvami zřetelné.

Po nasazení kotouče a bloku, který vymezuje úhly řezu, je naše upravená kotoučová pila připravena k práci. Nyní můžeme řezat rovně a pravoúhle a pod úhlem 45 stupňů přesně a rychle na dřevěných a kovových obrobcích.
Materiály a nástroje pro práci
Stůl pro kotoučovou pilu vyžaduje vodicí lišty, které musí být k dispozici, aby byla zajištěna větší přesnost řezaných materiálů. Podpěry jsou svařeny z kovových úhelníků. Svorky se obvykle používají k upevnění na pracovní desky. Nedoporučuje se, aby vodítka byla stacionární. To může být snazší, pokud budete moci později změnit jejich pozici.
Připravte si materiály pro vlastní montáž stolu:
- Překližka. Pokud chcete, použijte na desku stolu jiný materiál.
- Plechy.
- Deska 50×50 mm.
- Deska 50×100 mm.
- Šroubové svorky 2 ks.
- Kovový rohový díl pro výrobu vodicích lišt.
Předem si připravte všechny potřebné nástroje:
- Pila na železo. Pokud je to možné, použijte raději elektrickou skládačku.
- Elektrický šroubovák.
- Elektrická vrtačka.
- Ruční fréza nebo elektrické nářadí. Pokud nejsou k dispozici, lze je vynechat.
- Měřicí pásmo a pravítko pro měření.
- Rohové stránky.
Jakmile jsou všechny nástroje a materiály připraveny, můžete začít s montáží stolu. Někteří mistři k tomuto účelu používají staré jídelní a kuchyňské stoly. Nepočítejte však s dlouhou životností těchto výrobků. Je lepší si vše vyrobit sám, „od nuly“. Můžete si tak sestavit praktický stůl, který bude plně vyhovovat vašim potřebám a požadavkům.
Potřebné nástroje
Kromě materiálů je třeba připravit také nástroje.
- tužku a fixu;
- Měřicí nástroje, včetně metru a svinovacího metru;
- skládačka;
- Ruční frézka;
- bruska;
- smirkový papír (střední nebo jemná zrnitost)
- hoblík a vrtačka;
- elektrický šroubovák.
Připravte si vše předem a mějte to po ruce po celou dobu procesu.
Jaké jsou možnosti jejího provedení?
Chcete-li vytvořit kotoučovou pilu vlastníma rukama, můžete použít několik způsobů. Nejoblíbenější z nich:
- Instalace ruční kotoučové pily zakoupené na stroji, který je vyroben ze dřeva.
- Použití nepostradatelné úhlové brusky s ocelovým kotoučem na řezání dřeva jako pohonu.
- Přeměna malého dřevěného stolku a motoru z pračky na kotoučovou pilu.
- Výroba kovového rámu a instalace asynchronního motoru (1-1,5 kW).
Všechny tyto systémy mají právo na život, ale v praxi mají různou účinnost. Pokud plánujete řezání velkých desek se silnějšími prkny na kotoučové pile, je jediným možným zařízením kotoučová pila vybavená výkonným motorem. Rám musí být vyroben z oceli.
Úhlová bruska může být vhodná pro ořezávání malých dřevěných dílů, ale není nejlepší volbou pro stolní kotoučovou pilu, protože má omezenou dobu nepřetržitého provozu. Motor pračky není nejvhodnějším způsobem (nebo spíše nejnevhodnějším). Pračka je nepohodlná a poměrně slabá. Vzhledem k nízkému výkonu by mistr sekačky musel „vynalézt“ řemenový pohon s předřazeným pohonem a systém složený ze 2 hřídelí. Výsledkem veškerého jeho úsilí je „výstup“, který má nízkou kvalitu řezu a produktivitu.
Které disky koupit
pilový kotouč je nejdůležitější součástí kotoučové pily, pracovním orgánem, pro který je vyrobena. S tím souvisí i celá konstrukce stroje, proto je nutné se předem rozhodnout, jaké kotouče budeme při práci používat a jak vybrat ten správný (online) podle označení na něm nebo v popisu.
Typy a systémy označování pilových kotoučů
2 nejběžnější notační systémy. Pro první z nich (n=1) je pilový kotouč nejdůležitější částí kotoučové pily. A pos. 1 na obr.) jsou označeny postupně:
- průměr kotouče podél špiček zubů, mm;
- šířka řezu, mm;
- průměr osazovacího (dosedacího) otvoru, mm. Standardní (výchozí) tolerance 0,05 mm není uvedena;
- Netypická tolerance uložení (možná);
- počet zubů;
- Písmeno „T“ nebo piktogram znázorňuje přítomnost hrotů z karbidu wolframu na zubech;
- Otáčky. provozní otáčky (jmenovité) v jednoduchých číslech, maximální přípustné otáčky s předponou max.
Pro druhý systém jsou povinné následující informace oddělené pomlčkami, které udávají velikost kotouče: průměr na bocích zubů, počet zubů, průměr uložení (výchozí tolerance je stejná). Např., 190-36-30 položka 3-5. B pos. 2 znamená kotouč o průměru 190 mm (vrcholky zubů by byly 200) s 36 zuby pro uložení 30 mm. Samostatně je uvedena rychlost, ale zde se jedná o maximální výchozí hodnotu; pracovní rychlost je o 10 % nižší. Ostatní parametry jsou označeny buď symboly (položka. B poz. 2) nebo textově. Minimální otáčky, při kterých je ještě zajištěna kvalita řezu, u certifikovaných nožů se stabilizačními drážkami (poz. 1, 2, 4, 5) o 50 % nižší než provozní otáčky, u pevných disků o 25 % nižší.
Na trhu lze nalézt poměrně kvalitní „off-system“ disky (položka. 3-5). Ale ve všech případech jen „na dřevo“ (poz. 2-4) znamená odpovídající TU průmyslového dřeva, překližky, dřevotřísky, laminátu atd. dostatečně kvalitní dřevěné materiály. Řezání surového, nevyzrálého dřeva takovým kotoučem je nebezpečné, protože se může zaseknout a ulomit. K dispozici jsou speciální pilové kotouče s označením Forest pro řezání divokého dřeva (les, poz. 5), Wildwood, Timber, Log atd.п. Kotouče s tímto označením se používají ve stacionárních kyvadlových pilách, kotoučových pilách apod. Zařízení na řezání surového dřeva.
Poznámka: Pokud s okružní pilou řežete kov, mějte na paměti, že pilové kotouče pro ocel a hliník nejsou zaměnitelné. Na trhu jsou také univerzální pilové kotouče pro řezání jakéhokoli materiálu, ale pracují zhruba. Řezání „univerzálními pilami“ na laminát, laminované dřevotřískové desky atd. nesmí se používat laminované materiály. povlak se odlupuje.
Nakonec je k prodeji mnoho neoznačených pilových kotoučů, poz. 6 na obr. Obecně platí, že viděli, ale musíte být opatrní s nimi: lineární rychlost otáčení takového disku je lepší, aby více než 40 m/s. Abychom získali otáčky (pro výpočet převodu), změříme průměr lopatky na bocích zubu D (v mm) a vypočítáme její provozní otáčky jako 60(40 000/(3,1415xD). Např., pracovní otáčky 200mm „zakaleného“ kotouče jsou 3815 otáček za minutu; lepší je použít kotouč s 3500 otáčkami za minutu.
Stůl pro ruční kotoučovou pilu
Konstrukce podomácku vyrobených pilových stolů pro ruční kotoučové pily jsou četné, ale většina z nich je výsledkem tvůrčího výzkumu a/nebo vlastního vyjádření. Je však plně funkční. Optimální varianty pro ty, kteří nemají vyrábět a předvádět, ale pracovat na tom, lze však vidět zcela jasně.
Jedná se o sklopný stůl pro ruční kotoučové pily (na obr. vlevo).). stolová deska. laminovaná překližka od 12 mm; sloupky o výšce 400 mm. nábytková laminovaná dřevotříska 16-24 mm. Výroba příčníků z prken není žádoucí, nezískáte potřebnou tuhost stolu. převisy desky stolu 30-60 mm.
Konstrukce stolu pro ruční kotoučovou pilu
Konstrukce kruhové desky stolu je znázorněna na obr. vpravo. Drážky pro výstup pilového kotouče (je možná jedna drážka) jsou vyříznuty na šířku 6-10 mm. Není vyžadována žádná zvláštní přesnost, t.к. opěra (viz „A“). zastávka (viz „A“). níže) seřízené pro řezání podél pilového kotouče. Desku stolu lze libovolně měnit (až do velikosti cca. 900×1200 mm z 16 mm překližky). Upínání v pracovní poloze (sestava C na obr.). se šrouby M8 a křídlovými maticemi. Otočná jednotka (poz. B). kus trubky (může být plastová). upevnění desky stolu. možné pomocí šroubů se zápustnou hlavou skrz průchozí otvory.
Místo smyček. kusy tyče ve tvaru L D8; malá vůle v trubce nemá vliv na kvalitu řezání. Každá „smyčka“ je dále ohnuta ve svislé rovině pod úhlem 30-45 stupňů. Dlouhé tyče „G“ jsou opatřeny závitem a upevněny ve válci pomocí dvojice matic a dělených podložek. Upevňovací otvory ve válci se nejlépe vyznačí na místě tak, že se „závěsy“ zasunou do trubky a deska stolu se položí na základnu.
Zhotovte pevný posuvný doraz pro obrobek jako na poz. 3b na velkém obr. na začátku, není nutné. Je lepší vyrobit ji z ocelového úhelníku 40×40 oříznutím jeho svislé příruby, jak je znázorněno na obrázku. (pohled zezadu).
Konstrukce posuvného dorazu z úhlové oceli pro vlastní výrobu kruhového stolu
Tento plot je připevněn k desce stolu pomocí svorek a jeho rovnoběžnost s pilovým kotoučem je třeba v každém případě zkontrolovat; k tomu slouží pravítko s vyznačením každého milimetru.
Upevnění nářadí
Upnutí ruční kotoučové pily na stůl pily
kotoučová pila je připevněna k horní ploše stolu kotoučem nahoru. Pokud je nástroj po záruce a ztráta hloubky řezu není závažná, jsou v botce pily vyvrtány 4 otvory D8 a pila je zajištěna šrouby se zápustnou hlavou. Mezi botu a pracovní stůl je vhodné vložit 1-2 mm gumy (např. gumy z autokamery)., Velmi výhodné je vložit mezi pracovní botu a pracovní stůl 1-2 mm gumy (např. z panenky), kvalita řezu se výrazně zlepší díky tlumení vibrací nástroje. Pokud je třeba minimalizovat ztrátu hloubky řezu, vytvoří se v desce stolu průchozí výřez pro botu nástroje, pila se upevní na ocelový plech o tloušťce 3-6 mm a umístí se do obdélníkového důlku na přední (pracovní) ploše desky stolu (viz obr. 1). Obr. vlevo). Otvor však bude muset být vybrán ruční frézou na dřevo, dlátem se nedostanete přesně do roviny.
Pokud se jedná o záruční nebo pronajatý nástroj, je ztráta hloubky řezu nevyhnutelná, t.к. Nedělejte díru do boty pily. Pro tyto případy existuje známé řešení upnutí pilového kotouče (viz vrtací šablona). stezka. obr.). Není vhodná pro velkou a pravidelnou práci, ale lze ji provést rychle a rovnoměrně za den nebo dva.
Upevnění ruční kotoučové pily v pilovém stole s minimální ztrátou hloubky řezu
Poznámka: možnosti vlastnoručně vyrobených pilových stolů na bázi ručních kotoučových pil viz video; stacionární v dílně: