
Brousicí jednotka s protahovačem vlastníma rukama. Profesionální a domácí pokosové pily na dřevo. Dokončovací krok. instalace řezného kotouče, bezpečnostního krytu a koncového krytu
Na dřevotřískové desce vyznačte různé úhly konců a podle značek přišroubujte dřevo. Čep je umístěn na otočné ose kola (čepu), je uložen na ložisku o průměru 0,15 m nebo více. Nastavení rotujícího půlkruhu s řezy.
Na vnější stranu ložiska umístěte šrouby s okem pro upevnění na základnu. pomocí šroubů M6. Na stranu umístěte západku s křídlovou maticí.
Kresba je vyrobena z tlumičů, které nefungují. Vylijte z nich olej, vyvrtejte větrací otvory, abyste je ochránili před malými částicemi. Abyste se vyhnuli škubání při spouštění pily, je nutné namontovat softstartér, který trochu sníží otáčky pily. Nastavte pracovní rám s vyříznutou drážkou pro pilu.
Poslední fází operace je instalace ochranného krytu nože. A dole přišroubujeme vodicí lištu.
- příliš hlučné;
- Pro kontrolu řezu ve dřevě použijte dřevěné odřezky, pak přesně nastavte táhlo a řezte čistě.
Stejným způsobem lze z kotoučové pily vytvořit nástroj.
Samozřejmě, když máte zkušenosti a nechcete investovat spoustu peněz do nákupu, můžete si takový stroj vyrobit sami. Při nákupu pily pro něj berte ohled:
- Pořiďte si zařízení s ochranným krytem, který musí disk zakrývat nejen v klidovém stavu, ale i během provozu.
- Přizpůsobte hmotnost a rozměry jednotky svým cílům. Větší se hůře ovládá, po půlhodině práce budete unavení.
- Ujistěte se, že se vám s nimi pracuje pohodlně a že se vám s nimi dobře pracuje.
- Zvažte průměr lopatky (ne větší než 0,2 m). Zvažte rozměry řezu. pokud řežete velké díly, musíte zvolit větší velikost.
- Ujistěte se, že rotační blok a rám jsou kvalitní.
Bez ohledu na to, zda si pilu koupíte nebo postavíte sami, musí se snadno ovládat a poskytovat kvalitní výsledky.

Materiály a nástroje
Nejjednodušší způsob, jak si vyrobit podomácku řezací stroj, je použít úhlovou brusku a brusky, které mohou používat různé průměry kotoučů. Při výběru úhlové brusky je důležité mít na paměti, že modely schopné pracovat s kotouči o průměru větším než 150 milimetrů jsou univerzální a takový stroj si poradí s různě velkým řezivem. Optimální výkon úhlové brusky je 800 W nebo více.
Základna a montážní konzola jsou vyrobeny ze svařovaných nebo nýtovaných kovových úhelníků. Kvalitě upevnění úhlové brusky je třeba věnovat náležitou pozornost, protože později při zpracování materiálů na dostupném držáku dochází ke zvýšenému zatížení, které může vést k rozbití kyvadlového mechanismu.
Jak vybrat stolní brusku pro domácnost
Abyste se mohli správně rozhodnout pro příčné pily, musíte vědět, pro jaké práce je budete používat. V tomto případě je důležitý řezný materiál, jeho hustota a tloušťka. To je rozhodující pro rozměry, které potřebujete, aby nástroj co nejlépe vyhovoval vašim potřebám. Jakým kritériím byste měli věnovat pozornost při výběru přímočaré pily?
Výkon motoru a velikost kotouče
Oba parametry jsou vzájemně propojeny. Pro určité velikosti motorů by se měly používat pouze kotouče s určitým jmenovitým výkonem. Dnes jsou na trhu šavlové pily s výkonem 800 až 2500 wattů. Nejoblíbenější nářadí s motory o výkonu 1,6-1,8 kW, protože takový výkon pily postačí pro domácí dílnu a pro malé podniky související s obráběním dřeva. Stroje s vyšším výkonem jsou profesionální pily a jsou vhodné pro náročnější řezání.
Čím výkonnější nástroj, tím větší průměr kotouče lze použít, samozřejmě s ohledem na průměr dosedacího otvoru. Pro domácí účely, pokud neplánujete velké řezné práce, je nejlepší volbou pilový kotouč o průměru 200-215 mm, pro profesionální použití by měl být nástroj určen pro pilové kotouče o průměru 250 mm a více.
Parametry řezání prořezu dřeva
Šířka pilového kotouče je klíčovým faktorem ovlivňujícím prořez, který přímo souvisí s tloušťkou kotouče. U cenného dřeva je lepší volit tenčí kotouče, abyste neplýtvali drahým dřevem na piliny. Pilové kotouče pro těžké pily se opotřebovávají rychleji než silnější pilové kotouče, které mají výrazně delší životnost.
Čistotu řezu ovlivňuje počet zubů na noži, který se může pohybovat od 8-10 do 80-90. Čím více zubů má pilový kotouč, tím je řez čistší a kvalitnější.
RPM
Důležitým parametrem, který charakterizuje výkon řezací pily, je počet otáček pilového kotouče. Moderní pokosové pily jsou k dispozici s řeznými rychlostmi mezi 3 200 a 6 000 otáčkami za minutu. rpm. Čistý a hladký řez bez štěpení vláken nebo odlamování materiálu je možný pouze při vysokých otáčkách pilového kotouče. Proto profesionální modely nejznámějších značek nemají méně než 4-5 tisíc otáček za minutu.
Typ motoru
Nejpraktičtější a cenově nejdostupnější variantou je šavlová pila s komutátorovým motorem. Takový motor poskytuje dostatečný počet otáček, aniž by nářadí bylo těžší. Protože ve většině případů je nutné, aby pokosové pily bylo možné přenášet v blízkosti místa provádění stavebních nebo renovačních prací. Kyvadlová pila s asynchronním motorem může být užitečná pro domácí dílnu. Má velký půdorys a je nejvhodnější jej trvale namontovat na pracovní stůl k tomu určený.
Je větší a těžší kvůli hmotnosti a rozměrům motoru
typ zařízení
Abyste se vyhnuli starostem s mazáním převodů a péčí o ložiska, je nejlepší koupit pilu s řemenovým pohonem. Bude pracovat tišeji a v případě poruchy (prasknutí nebo napnutí řemene) stačí sejmout kryt převodovky a řemen vyměnit.
Řemenový pohon je skrytý pod speciálním odnímatelným krytem
Konstrukce otočného stolu
Jedním z rozhodujících kritérií, které je třeba zohlednit při výběru pokosových pil, je možnost řezání obrobků pod různými úhly. K dispozici je otočný stůl pro dosažení požadovaného náklonu pily ve svislé rovině a otočný mechanismus řezné hlavy pro dosažení požadovaného náklonu pilového kotouče v horizontální rovině. V prodeji jsou různá provedení otočného pilového systému:
Možnost otáčení řezné hlavy závisí na poloze elektromotoru na kyvadle nástroje. Když si koupíte přímočarou pilu s nastavitelným svislým a vodorovným úhlem řezu, získáte funkčnější zařízení, které je vždy užitečné při jakémkoli zpracování dřeva.
Bezpečnostní systémy a další funkce
Při výběru příčné pily je třeba věnovat pozornost některým detailům její konstrukce, které zajišťují bezpečnost a pohodlí při řezání, a to přítomnosti takových prvků a jednotek, jako jsou:
- elektronický systém pozvolného rozběhu a brzdění a systém, který stabilizuje otáčky lopatek při zatížení;
- ochranný průhledný kryt;
- tahový mechanismus hlavy nástroje;
- Prodloužení stolu se speciálními posuvnými patkami na vodicí liště pro bezpečnější uchycení obrobku;
- Osvětlení pracovního prostoru, pokud má být řez prováděn v místnostech se špatnými světelnými podmínkami;
- laserové navádění, které zajišťuje, že řez probíhá přesně na vyznačené linii.
Zkušenosti
Podle recenzí zákazníků šavlových pil byste měli věnovat pozornost takovým detailům, jako jsou
- možnost řezání desky o maximální velikosti 50×200 mm;
- Nářadí by mělo být co nejkompaktnější a nejlehčí, aby se vešlo do zavazadlového prostoru vozidla;
- přijatelná cena
Sestavení výrobku
Doporučujeme začít sestavovat celý výrobek prostudováním nákresů a všech dílů potřebných k montáži. Je také nezbytné zkontrolovat, zda máme montážní nástroje, které potřebujeme k sestavení stolu. Je důležité zvážit pořadí, v jakém se budou jednotlivé díly montovat. Tyto součásti jsou popsány níže. Výrobu stolu pokosové pily zahájíte sestavením podstavce nebo plošiny, na které bude nástroj postaven. Rozměry desky hodně závisí na velikosti samotné pokosové pily. A pokud chceme vyrobit univerzální stůl, abychom na něj mohli instalovat další kompatibilní nástroje, například drážkovací stroj, vezmeme maximální velikost nástroje.
Ideálním materiálem je překližka o tloušťce 19 mm, pokud není k dispozici, lze použít dřevotřískové nebo dřevovláknité desky vhodného rozměru, překližka je však bezpečnější.
- Boční rozšíření. Často se používají díly mnohem delší než rám pily a pro zpracování takových dílů se používají odnímatelné boční nástavce. Lze je použít na pravé i levé straně rámu. Nástavce jsou obvykle vyrobeny ze stejného materiálu jako samotný rám. To znamená, že 19 mm překližka je dostatečná.
- Horní police: důležitý prvek pracovního stolu. Aby bylo možné obrobek volně upnout k nástavci a usnadnit jeho připevnění k rámu, je třeba zhotovit horní příruby. Jsou přišroubovány k posteli a k nástavci. Příruby se běžně vyrábějí z 19 mm překližky. Důležitým prvkem polic je pero po celé délce dílu, široké 19 mm a hluboké 3 mm. Jeho funkce bude vysvětlena později.
- Použití upínacích desek. Upínací desky slouží k přesnému a spolehlivému vyrovnání lůžka a nástavců na šířku. K tomu je nejlepší použít šroubové svorky, které spojují nástavce a základnu stolu. Po tomto upevnění lze nástavce připevnit k podstavci stolu.
- Spolupráce strojů. Pokud pracuje více strojů v tandemu, musí být roviny správně seřízeny, jak je uvedeno výše. Chcete-li například použít pokosovou pilu v kombinaci s pokosovou pilou, je třeba ji nastavit tak, aby pracovní roviny obou strojů byly v jedné rovině. To znamená, že je třeba vyrovnat výšky obou strojů. Vkládají se do drážek v policích namontovaných na nástavcích.
- Důležité jsou také objízdné zastávky. Pojízdné zarážky jsou určeny k přidržování obrobků pomocí lamel z tvrdého dřeva. Kvalita jejich zpracování má také zásadní vliv na kvalitu řezání obrobků.
- Jak jinak používáte rozšíření? Rozšíření umožňují upevnění dostatečně dlouhých dílů. Abyste je mohli správně používat, musí být stůl přizpůsoben obrobku. To samozřejmě vyžaduje čas, ale při řezání velkého množství dlouhých kusů se to z dlouhodobého hlediska vyplatí.
Takže shrnuto: řezací stůl je možné vyrobit i doma. Výsledek je na stole mnohem lepší než na běžném pracovním stole.
Použití nástroje
Kdysi se obkladový stůl používal pro úzký okruh aplikací v truhlářství a tesařství. Koneckonců, nástroj může řezat materiál na krátkou vzdálenost.
Posuvná pokosová pila je však stále oblíbenější díky přesnosti řezu. K držení tohoto stroje není potřeba žádná fyzická práce.
Pokosovou pilou lze řezat všechny druhy materiálů: kov, dřevo, plast, pěnový plast. Díky tomu se tento nástroj hojně používá při dokončovacích pracích.
Tímto způsobem lze přesně, precizně a rychle řezat výlisky, rámy a další díly. Lišty, laminátové podlahy, okenní a dveřní rámy lze také bez problémů řezat.

Skutečné kyvadlo
Následující obrázek ukazuje, jak je konstruován „pravý kyvadlový řezací stroj“.; kmitající „kyvadlo“ je zvýrazněno barvami.
Konstrukce kyvadlového stroje na řezání kovů
„Zvláštností konstrukce je vahadlo, které je vyváženo hmotností motoru tak, že síla při volnoběhu (bez řezání) po celé délce zdvihu je přibližně 1,5 mm. posuvná síla je konstantní a činí přibližně. 5 N (přibližně 0,5 kgf). Právě tato „klidová“ síla umožňuje zkušené obsluze stroje mít nejlepší cit pro materiál a automaticky pracovat s maximálním výkonem, aniž by docházelo k únavě. Pokud dojde k nebezpečné situaci a pracovník odhodí podávací páku, setrvačnost motoru a hřeben vahadla zajistí, že se nůž hladce odrazí. Je mnohem menší pravděpodobnost, že se nebezpečná situace stane nouzovou, a mnohem menší pravděpodobnost poškození řezného nástroje; navíc obrobek často zůstane nepoškozený poté, co se podíváme, co je špatně, opravíme to a dokončíme.
Poznámka: Vratná pružina vahadla je u vyvážených kyvadlových vypínacích strojů téměř vždy přítomna, ale úlohu nouzové pružiny přerušuje (viz „Pružina vahadla“). Dále) nehraje téměř žádnou roli, pouze způsobuje počáteční náraz těžké kyvné vidlice, pokud je disk „ohnutý“. Vratná pružina se u tohoto typu stroje nejčastěji používá k nastavení volnoběžné síly „pod sebe“.
Příklady vlastnoručně vyrobených obrobků
Nejsložitější částí výše uvedené sestavy je otočný stůl s úhlovým děličem. doma ho nelze postavit na koleně. Řezání pod určitým úhlem se u všech následujících provedení provádí otočením a upevněním celého stroje vzhledem k pracovnímu stolu (pracovní desce) u obrobků s podélným dorazem (nebo naopak). Řezací stroje z úhlových brusek jsou jednodušší, viz model stroje s pilou. na adrese.
Na následujících stranách jsou uvedeny nákresy a základní detailní výkresy nejuniverzálnějšího řezacího stroje pro vlastní výrobu. Obr.
Vzhled a výkresy hlavních částí univerzálního samočinného odřezávacího stroje
Stroj je mobilní: lze jej ručně přenášet v rámci pracovní oblasti a převážet v zavazadlovém prostoru automobilu. To může být cenná vlastnost, např. u diamantů., při montáži/demontáži/opravě potrubí v terénu. Výkon motoru na hřídeli (cfm). níže) 1,2 až 1,5 kW. Otáčky kol 2500-2900 min-1; průměr kola až 350 mm.
Pro ty, kteří jsou stále zmateni ohledně tolerancí a uložení, viz také obr. jsou dány podmínky pro koordinaci spojených rozměrů; rozměry D32 jsou koordinovány podle pravidla pro D15. Pro správné seřízení čepů hřídele pro ložiska (D20-0).03) na běžném přesném soustruhu je třeba je vysoustružit čistě na jedno nastavení a jeden průchod frézy (posuv je minimální, neodstraňuje šupiny).
Vahadlo je v tomto případě ocelový plech S4 vyztužený zadní deskou z trubky D30; jeho ohybem je posuvná páka. Vahadlo může být namontováno na rám, vyrobený z ocelové trubky 30x30x2. Její rozpětí (délka) není rozhodující v rozmezí 400-500 mm. Není zpětná pružina (lze nainstalovat). Výkyvná tyč se nastavuje směrem nahoru vytažením jejího „ocasu“ z otočného čepu směrem dozadu (viz poloha výkyvného ramene). níže).
Ložiskové skříně pracovního hřídele jsou namontovány zrcadlově, otvory D21 směřují proti sobě. Tento způsob montáže se v neformálním designérském žargonu nazývá „cup to cup“ (ve volně přístupné publikaci rozvedeno). Zde zabraňuje podélnému pohybu hřídele v ložiskách bez dalších konstrukčních prvků, tj.к. Jejich šálky jsou vpravo zakryty kladkou a vlevo tažnou kladkou. Sestava pracovního hřídele na nosníku se montuje takto. v pořadí:
- Ložiska se vkládají do prefabrikovaných klecí (s přivařenými a rovně oříznutými držáky);
- držáky ložisek se nasunou na hřídel, jak je popsáno výše;
- kladka se nasadí na dlouhý dřík D15 (na obrázku vlevo);
- na stejném dříku je umístěna distanční podložka nad řemenicí;
- řemenice je utažena přes distanční podložku maticí M14;
- hřídel s ložisky a řemenicí se umístí na spodní část vahadla a dočasně se k němu přitáhne středem svorky (ne příliš pevně)!);
- nosné skořepiny jsou také dočasně vyztuženy dřevěnými třískami;
- hřídel je vyrovnána přesně rovnoběžně s náběžnou hranou vahadla a její výstupky směrem nahoru musí být v jedné přímce s ložiskovými tělesy. Použití dvou montážních čtverců najednou!
- rychle přivařte přítlačné podložky klece. Proud max. 60-80 A;
- Odstraňte svorky a distanční podložky a zkontrolujte, zda se hřídel snadno otáčí. Drží. odřízněte svorky v místě sváru a opakujte krok. 6-10;
- ložiskové skořepiny jsou definitivně svařeny. Svařujte krátkými oky střídavě zprava doleva;
- Nechte sestavu zcela vychladnout a znovu zkontrolujte, zda se hřídel otáčí. Klíče, záseky. bohužel, přehřívá se při svařování. Ruce musí ještě pořádně vyrůst a skořápky se budou muset vyrobit (objednat) od začátku. Případně vyměňte i ložiska;
- Hřídel se otáčí hladce a snadno. lehký protiprachový kryt chrání ložiskovou jednotku před hoblinami a vodním kamenem.
Čep vahadla je sestaven podobně, ale „tupo na tupo“ (misky skořepin uvnitř) a je také krytý lehkým protiprachovým krytem. Čep závěsu je kus kulaté oceli D(2145), který najdete po ruce. Čepy ložisek na koncích byly vysoustruženy na stejnou délku jako na pracovní hřídeli a dříky M14 jsou dlouhé 40 mm. Lůžko. z profilovaných trubek, úhelníků od 40×40 atd.п. z kovového šrotu, který máte po ruce. Čep je k okům nápravy připevněn dvojicí matic (vnitřní a vnější). Další možnost montáže závěsu. jeho nosné konzoly jsou přivařeny k plochému rámu společně s nápravou, jak je vidět na obrázku. Poté se vahadlo přivaří k ose závěsu nebo se k němu připevní pomocí závitového kování. Je však mnohem obtížnější takto vycentrovat čep a chránit ložiska před prachem.
Hnací kladka motoru musí být dimenzována tak, aby se otáčky kotouče blížily jmenovité hodnotě. Rozběhové schéma motoru je sestaveno předem na levou (při pohledu ze strany hřídele) rotaci, „jiskří samo od sebe“. Odraz řezné síly pak utáhne matice řemenic a kotouče; ty budou pevně držet na místě pomocí tření, per, závlaček apod.п. není potřeba žádné další technologicky „nepohodlné“ upevnění.
Konstrukce a princip činnosti
Při posuzování konstrukčních vlastností vyžínače dřeva je třeba poznamenat, že profesionální nástroj se skládá z následujících hlavních částí:
- základnu mechanismu;
- pilový (pracovní) kotouč;
- motor s pohonem a převodovkou;
- Rukojeť se startovacím tlačítkem.
Hlavní zatížení tohoto mechanismu spočívá na pilovém kotouči, který je vyroben ze speciálních odolných materiálů.
Vezměte prosím na vědomí! Při práci by měl být jakýkoli typ vyžínače vždy upevněn na pevném a stabilním podkladu a ruční nářadí lze přenášet spolu s ním.
Z hlediska konstrukčního provedení je při výběru vyžínače dřeva věnována zvláštní pozornost motoru, který může být v několika provedeních.
V některých případech se tedy do diskových jednotek instaluje asynchronní motor, zatímco v jiných případech se dává přednost pohonu sběračem. Díky prvnímu z nich je tvářecí stroj zcela tichý a výrazně se zvyšuje jeho životnost.
Dobrou vlastností sběrných motorů je, že se snadno servisují a opravují. Tato jednotka pro řezání klíčů je zpravidla umístěna vpravo od kotouče, což usnadňuje manipulaci s celou jednotkou.
Princip přenosu rotačního impulsu z hřídele motoru na řezný nástroj (podobně jako u jiných mechanismů s pohonem) je vlastní činnosti pokosové brusky na dřevo. V závislosti na řezných podmínkách a zpracovávaném materiálu lze zvolit rychlost a výkon pohonu.
Ruční prořezávací pila s protahovačkou
Krátký příběh o tom, jak sestavit příčnou pilu s protahovačkou s rukama z úhlové brusky s použitím materiálů z druhé ruky a běžných nástrojů. Myslím, že to bude aktuální, protože proprietární příčná pila s protahovačem není levná a nyní se ceny obecně koušou.
Nejprve k vlastnostem podomácku vyrobeného příčného řezacího monstra:- otáčky pilového kotouče jsou o něco nižší, než je standardní pro úhlovou brusku. 4,5 tis.- Délka řezu je 350 mm. (to je uklidňující. к. mnohem více než běžné levné pokosové pily, např. Makita se 150 mm průměrem.)- hmotnost není velká díky použití překližky
Další výhody:. úhlovou brusku lze snadno vyjmout a používat odděleně od základního rámu jako běžnou brusku pro práci s jinými materiály.- Stroj je zcela demontovatelný a mobilní, dá se říci, že je univerzální.
Z hlediska nákladů nebyla přestavba drahá. celá domácí pila (nepočítaje starou úhlovou brusku) stála 500 EUR.
Výhody uvedené nyní potřebují trochu kritiky:. přesnost řezů musí vyzvednout během zkušebních průchodů na hozené tyče, pak je tyč pevně stanovena a provedena čistá pila.- Jednotka vyrobená z úhlové brusky se ukázala jako poměrně hlučná.
O konstrukci a výrobě. vše je jasné z fotografie, ale některé detaily:
Celá horní otočná část pokosové pily je připevněna k čepu, který je zasunut do 150 mm dlouhého rámu. Ložisko (největší, které jsem našel) je k rámu připevněno pomocí ok přivařených k vnější straně pomocí šroubů M6. Samotné pouzdro je chráněno před nečistotami speciálním víkem.
Rameno pily je vyrobeno z „nákladních“ tlumičů z kovového šrotu. Musely být vykuchány. vypuštěn olej, vyříznuty vzduchové otvory, které byly „odneseny“ hadrem z trosek.
Pro pohodlnější práci s pilou jsem musel k úhlové brusce přidat měkký startér t. к. disk je příliš trhán. Díky tomu se však podařilo snížit otáčky.
Pro bezpečnou práci byl disk samozřejmě chráněn.
Zde je podomácku vyrobená pokosová pila s protahovačem z jednoduché úhlové brusky. Myslím, že to není autorova poslední možnost.к. byly zjištěny nedostatky, získány zkušenosti a objevují se nové nápady