Startér pro řetězovou pilu
Startovací motor je jednou z nejdůležitějších součástí každé moderní motorové pily. Je to startér, který klade nejrůznější nároky na startování motoru za všech povětrnostních podmínek. Startér řetězové pily je navržen velmi jednoduše a lze jej snadno udržovat a opravovat vlastníma rukama. Abyste však mohli závadu odstranit, musíte nejprve zjistit její příčinu. To často vyžaduje kompletní demontáž spouštěcího mechanismu.
Většina řetězových pil má stejný startovací motor. Proto některé prodejny nabízejí zákazníkům univerzální startéry, které jsou vhodné pro modely STIHL, Husqvarna a Partner. Startovací motor podomácku vyrobené motorové pily Ural nebo Lesnik se však od většiny liší.
Startér řetězové pily se standardně skládá z několika částí.
Na všechny součásti se nasadí startovací kryt. Základní princip většiny startovacích mechanismů je také prakticky stejný. Ve speciální drážce v těle řetězové pily je umístěna rukojeť, která drží kabel. Při náhlém zvednutí rukojeti je poslední z nich chápán jako. V tomto okamžiku se aktivuje západka, která přenáší sílu přes beranidlo na další beranidlo s drážkami, umístěné na hřídeli motoru.
Po zatažení za standardní lanko se začne otáčet hřídel motoru řetězové pily, což způsobí stlačení stávající palivové směsi, která se v tomto okamžiku nachází mezi hlavou válce a standardním pístem.
Zvětšení objemu válce ve spalovacím motoru současně zvyšuje množství palivové směsi potřebné pro jeho budoucí zapálení. Obsluha výkonné motorové pily proto musí více škubat než majitel domácího spotřebiče s nízkým výkonem. Aby se zvýšila rychlost návratu bubnu do výchozí polohy, používají výrobci těžkých řetězových pil pružné vratné pružiny.
Konstrukce a princip činnosti startéru na trimru
Srdcem křovinořezu je benzínový motor. Jeho výkon se pohybuje v rozmezí 0,5 až 2,5 k.с. Jeho síla se přenáší na hřídel uvnitř dutého hřídele a následně přes převodovku na křovinořez nebo kartáčovou frézu.
Sekačka má také následující prvky:
- ochranný kryt;
- klika;
- startovací řemen pro snadné používání stroje;
- startér, který se používá k nastartování spalovacího benzinového motoru.
Všechny části křovinořezu jsou zobrazeny na obrázku níže.
Startér strunové sekačky je základní součástí, která slouží k nastartování motoru. Je zobrazen samostatně na dvou fotografiích níže.
Startovací mechanismus u různých modelů řetězových pil funguje na podobném principu: při spuštění motoru zapadnou oka označená na výše uvedené fotografii číslem 1 do západky s oky 3. Při chodu motoru se odstředivou silou vracejí do původní polohy. Podobnou roli hrají také dráty 2.
Proces resetování součástí mechanismu je způsoben pružinou, která obtáčí osu. Po zatažení za lano se rozvine. Po uvolnění se šňůra stáhne a navine, protože se pružina odvíjí. Při startování motoru sekačky se startovací mechanismus otáčí hřídelí sekačky, dokud se nezapne (nenastartuje).
Pro benzínové křovinořezy jsou dnes k dispozici dva typy startovacích mechanismů:
První varianta je mnohem častější.
Startér vyžínače může fungovat dlouho bez poškození. Nelze jednoznačně určit, jak dlouho bude stroj pracovat bez poruchy. Vše závisí na počáteční kvalitě zařízení a dodržování pravidel pro manipulaci s ním.
Hlavní závady startéru sekačky na trávu
Není obtížné zjistit příčinu poruchy startovací jednotky. Existuje několik základních možností:
Mohlo dojít k poškození startovacího mechanismu. Pokud se omotané lanko omotá kolem setrvačníku spalovacího motoru, bude to mít hrozivé následky: pružina praskne a řemenice se zlomí. Případy kompletní výměny startovací jednotky jsou však velmi vzácné. Ve většině případů stačí k zajištění mechanismu upevnit novou pružinu nebo vyměnit lanko.
Rodina Brovchenko. Montáž pružiny na spouštěč zpětného rázu.
Jak nainstalovat pružinu v příručce ke startéru benzínové sekačky na trávu? Lze to provést doma. Pro mě.
Jak vlastnoručně opravit startér řetězové pily
Oprava startéru řetězové pily Partner / Přerušená startovací šňůra
Přetržená šňůra
Představení opravy startovacího motoru řetězové pily po přetržení startovací šňůry. Bez startovacího lana je řetězová pila zcela nefunkční, není možné ji spustit jiným způsobem. Oprava považována za příklad Partner P350S řetězová pila, složité spolehlivé spuštění této pily vyžaduje minimálně 4-5 krát vytáhnout startovací šňůru tak, aby pila pracovala, takže myslím, že první chyba byla v rozbití šňůry. Šňůra se hned neroztrhne, nejprve se přetrhne ochranný pásek šňůry a zabrání spuštění řetězu. Je lepší nečekat, až se všechny nitě přetrhnou, a opravit šňůru předem. Není třeba nic znovu vymýšlet, oprava by neměla být obtížná, ale musíte si být jisti, že dodržíte podmínky montáže. Níže je uveden návod krok za krokem s fotografií a videem.
Vyšroubujte tři šrouby, které upevňují kryt startéru. Klíč na zapalovací svíčky a přímý šroubovák, který je součástí dodávky, vám práci usnadní, ale možná budete chtít použít skutečný nástroj, abyste vše urychlili.
Demontáž startéru. Řetězová pila je vybavena mechanismem softstartéru, který je umístěn nad navijákem struny.
Vyšroubujte šroub, který zajišťuje mechanismus softstartéru a startovací cívku. Dávejte pozor, abyste neztratili podložku!
Vyjmutý startér Odšroubujte šroub
Softstartér Vyjmutá cívka softstartéru
Připravte si šňůru vhodného průměru a délky 1,2-1,3 metru. Na opravu byla použita kapronová šňůra na prádlo :).
Konce provazu opalte, aby nedošlo k jeho rozmotání.
Uvažte na jednom konci složitý uzel. Průměr uzlu by měl být velký, ale při nasazení na cívku by neměl vyčnívat.
Umístěte šňůru do otvoru v cívce. Šňůru nenamotávejte!
Vyměňte cívku. Zde může dojít k chybě při montáži. Cívka má dvě drážky, z nichž jedna musí zachytit spirálovou pružinu. Umístěte cívku tak, aby byla pevně usazena a aby západka zapadla do drážky. Otáčením cívky ve směru hodinových ručiček zkontrolujte, zda se vytváří vratná síla.
Sada šňůr Šňůra je zajištěna Pružina vyčnívá
Montáž softstartéru. Očko na mechanismu by mělo zapadnout do vybrání v cívce.
Našroubujte upevňovací šroub a podložku.
Zasuňte druhý konec kabelu do zásuvky.
Instalace mechanismu softstartéru Zašroubujte šroub
Zastrčte kabel do startovací rukojeti. Uvažte na konci lana velký uzel. Malý uzel zabrání vyklouznutí šňůry, která se celá zachytí ve startéru a pro její vytažení je nutné startér opět vyjmout. Zkontrolujte, zda je uzel pevný. Viz foto.
Smyčka lana do startovacího úchytu Upevňovací uzel Rukojeť na laně Otočte spirálu
Nejdůležitější bod! Nechte smyčku šňůry uvnitř rukojeti startéru a začněte otáčet startérem ve směru hodinových ručiček, aniž byste šňůru navíjeli! U této pily je třeba provést alespoň pět otáček. Ruční upevnění cívky. Utáhněte smyčku na rukojeti směrem ven. Přidržte šňůru a mechanismus a nechte šňůru navinout na cívku. Viz video.
Nasaďte startovací lano a upevněte jej třemi šrouby. Oprava provedena.
Obnovený startér
Oprava přetrženého nebo poškozeného kabelu podle tohoto návodu krok za krokem trvá asi 15 minut, což je podstatně rychlejší a levnější než volat servisní středisko.
Pokud vám návod pomohl, napište nám to do komentářů.
Blok: 2/2 | Počet znaků: 3461
Jak nainstalovat pružinu na startér řetězové pily?
Umístění pružiny do správné drážky je složité. Nejprve díl zkroutíte a vrátíte mu původní rozměry. Poté je třeba jej vložit do dutiny běžného bubnového náboje. Při opětovné montáži pružiny do startéru řetězové pily je třeba postupovat v tomto pořadí:
- Vnější konec použité pružiny musí být zajištěn ve speciálním omezovacím oku. Druhý konec je třeba nainstalovat pomocí šroubováku proti původnímu otvoru uvnitř zámku;
- Poté je třeba zarovnat závěs na vnitřním konci standardní pružiny s otvorem. K tomu je lepší použít šroubovák. Pokud jsou konce zarovnané, je třeba disk snížit;
- Po opětovné montáži kotouče zkontrolujte, zda je západkový kolík řetězové pily na svém původním místě. Poté můžete západku sestavit v opačném pořadí.
Při navíjení pružiny na startér řetězové pily je třeba vzít v úvahu všechny otvory a zářezy. Po montáži je třeba pružinu napnout. Po odstranění vůle je třeba pružinu navinout o několik otáček, aby se udrželo požadované napětí instalovaného dílu.
Poruchy a opravy startérů řetězových pil
Před provedením opravy je třeba zjistit příčinu poruchy. Vzhledem k tomu, že výrobek je neustále vystaven dynamickému zatížení a dalším vlivům, není vyloučena jeho porucha. častými příčinami přetržení startovacího lana jsou přetržení lanka, odření nebo odštípnutí několika drážek klikového bubnu, poškození pružiny, prasklá kladka atd. Abyste zjistili, proč řetězová pila nestartuje, musíte provést řádnou kontrolu startovacího mechanismu. Podívejme se na hlavní typy závad a zjistěme, jak výrobek správně opravit.
Výměna kabelu
Startovací šňůra je silné lano, které je dostatečně odolné proti opotřebení, ale ani jeho technické vlastnosti ho neuchrání před poškozením. Lano se při každém spuštění nářadí třepí o tělo krytu startéru, což způsobuje jeho postupné roztřepení a opotřebení.
Pokud se šňůra přetrhne, je nutné pro její výměnu rozebrat tělo přístroje. Po sejmutí krytu je třeba buben zvednout, ale pouze tak, aby nevyjel z pouzdra. Doporučujeme, abyste spolupracovali s partnerem, který pružinu opraví, zatímco vy vyměníte šňůru. Odstraňte zbytky starého startovacího lana a nasaďte nové startovací lano do rukojeti a drážky na cívce. Poté se drát navine na váleček a nakonec se sestaví tělo.
Důležité informace! Než kabel upevníte do rukojeti, měli byste jej protáhnout příslušným otvorem v krytu startéru.
Jak vyměnit startovací pružinu řetězové pily
Pokud je pružina poškozená, což se u čínského nářadí stává často, lze ji opravit pouze výměnou. Pokud je však poškozena v místě připojení, tj. pokud je oko prasklé, lze ji opravit.
Pružinu opravte zahřátím místa poruchy na 600 stupňů, poté ji pomalu ochlaďte na 100 stupňů, načež by měl být konec navinut do tvaru ulomeného kusu. Tím se zabrání ztrátě pružnosti výrobku, a tím se prodlouží jeho životnost. Přestože většina odborníků jednoduše vymění výrobek za nový.
Postup výměny pružiny je následující:
- Nejprve vyjměte klec ručního kola nebo buben.
- Pružina je umístěna uvnitř bubnu. Chcete-li jej vyjmout, musíte zajistit jeho horní část a poté vytáhnout rukojeť startéru do strany.
- Po odstranění staré pružiny je třeba namontovat novou. Je nezbytné, aby byl kryt vyčištěn.
- Při instalaci nové pružiny by měla být vložena do startéru a poté by měl výstupek pružiny zapadnout do drážky.
- Po dokončení prací lze startovací buben vyměnit a kryt startovacího motoru znovu namontovat.
Podrobný postup výměny pružiny ručního kola je uveden na adrese
Výměna západek ručního kola
Pokud je třeba vyměnit západky setrvačníku nebo výstupky, je to rovněž jednoduché. To zahrnuje demontáž setrvačníku a následnou demontáž výstupků. Nové západky by měly být namontovány pouze v původním provedení (plastové nebo kovové). To je velmi důležité, protože výměna plastových psů za kovové vede ke zrychlenému opotřebení setrvačníku. Podrobnosti o výměně startovacích kolíků řetězové pily najdete v následujícím videu.
je důležité si uvědomit, že k opravě startovacího motoru řetězové pily nejsou potřeba žádné zvláštní dovednosti ani zkušenosti. Veškeré práce lze provádět svépomocí, pokud opravu provedete zodpovědně. Včasná preventivní údržba řetězové pily může zabránit poruchám v terénu.
Blok: 3/3 | Počet znaků: 3688
Přečtěte si ji sami
Při výměně pružiny je třeba postupovat opatrně a přesně. při aktivaci pružiny může dojít k náhodnému výbuchu. I když váleček sejmete opatrně, pružinový pásek se velmi rychle odlepí od cívky a může vám svými ostrými hranami poranit ruku.
Vraťte ji ihned na místo, pružinová deska nefunguje vždy. Často sklouzává, takže je třeba vzorky opakovat, aby se dosáhlo požadovaného výsledku.
Úprava návrhu
Existují nějaké možnosti, jak zlepšit startování motoru?? Mechanickou součástku můžete nahradit elektrickým startérem, pak už nebude nutné tahat za rukojeť ze všech sil. Tato úprava však není k dispozici pro všechny kultivátory s ručním startováním.
Montáž elektrického startéru.
Kromě toho elektrické obvody vybrané pro instalaci nebudou vyhovovat každému motoru, takže se vyplatí podívat se i na jiné druhy startérů kultivátorů. Jedním z řešení by mohl být mechanický pružinový mechanismus.
V některých obchodech je k dispozici sada pro přestavbu motorového kypřiče Zubr. Starý ruční startér na jednonápravovém traktoru již není potřeba, takže se jednoduše odstraní. Startér lze nahradit analogovým s pružinovým startérem. Po instalaci stačí změnit polohu páčky a motor téměř okamžitě nastartuje. Mechanický startér díky působení pružiny začne zrychlovat hřídel motoru bez neustálého škubání. Proces výměny netrvá déle než hodinu.
Tovární startér u jednonápravových traktorů spouští motor jediným pohybem. Bezproblémový chod mechanismu může trvat rok, ale čím častěji se používá, tím rychleji dojde k poruše. Abyste tomu co nejdéle zabránili, je dobré před spuštěním zkontrolovat množství maziva a netahat za rukojeť šňůry příliš silně. Snižuje pouze pravděpodobnost poruchy, ale zcela jí nezabrání.
Proč používat startér?
VAROVÁNÍ! Byl nalezen zcela jednoduchý způsob, jak snížit spotřebu paliva! Nevěříte tomu? Nevěděl to ani patnáctiletý automechanik, dokud si to nevyzkoušel. A nyní ušetří 35 000 ročně na benzínu!
Jako hlavní startér je k dispozici elektrický startér. Je však třeba mít na paměti, že v případě poruchy akumulátoru není elektrický startér vhodnou volbou. Pro tento případ je jako záloha k dispozici ruční ovládání.
Dobrým příkladem ručního startéru jsou přenosné elektrárny. Použití ručního startéru je jednodušší, protože umožňuje pohodlně nastartovat motor a ovládat generátor.
Jak znovu sestavit startér řetězové pily?
Po výměně vadných součástí je třeba startér znovu sestavit. Buďte co nejpřesnější, protože sebemenší odchylka může způsobit poškození spouště. Montáž by se měla provádět v tomto pořadí:
- Startovací lano musí být zasunuto do továrního otvoru cívky. Šňůra nemusí být navinutá;
- Poté je třeba cívku zasunout do základní polohy. V této fázi se mnoho nováčků dopouští časté chyby. Na povrchu cívky jsou 2 drážky. Jeden z nich by měl dostat původní záchyt vinuté pružiny. To vyžaduje, aby byla cívka nasazena tak, aby byla pevně usazena na svém původním místě a aby byla západka zachycena v drážce. Správnost montáže zkontrolujte otáčením cívky ve směru hodinových ručiček, dokud nepocítíte odpor;
- Poté je třeba nainstalovat pomocné zařízení pro spouštění řetězové pily. Její rameno by mělo být umístěno v zářezu v instalované cívce;
- Pak je nutné jednotku zajistit pomocí šroubu a podložky;
- Poté je třeba druhý konec kabelu zastrčit do speciální zásuvky;
- Dalším krokem je zasunutí kabelu do startovací rukojeti. Za tímto účelem by měl být na konci šňůry uvázán středně velký uzel. Pokud je příliš malý, lano prokluzuje a rychle se namotává na startovací buben;
- Pak je třeba uvolnit startovací lano uvnitř startéru. Ihned poté otočte startérem ve směru ručičky hodin. Šňůra nemusí být navinutá. Poté je třeba cívku zajistit rukou a vytáhnout smyčku za rukojeť směrem ven;
- Poté je třeba zkontrolovat správnou funkci startovacího mechanismu;
- Pokud sestava funguje správně, stačí ji pouze nainstalovat na nástroj a upevnit třemi šrouby.
Oprava startéru není při dodržení správného postupu nijak složitá. Výměna startovací šňůry obvykle netrvá déle než 20 minut. Důležité je správné umístění řemenice a bubnu vůči sobě. Jinak spoušť nebude fungovat.