Lze dlaždice řezat ruční řezačkou na dlaždice?

Zvláštnosti výběru řezačky na porcelánové dlaždice

Pokud jde o samostatné obkládání stěn nebo dlažby, je třeba použít nástroj, který obklady rychle a rovnoměrně nařeže. Řezačka na dlaždice pomáhá rozdělit dlaždice na více kusů a vyříznout tvary potřebné pro pokládku. Volba řezačky na obklady a dlažby pro řezání porcelánových obkladů a dlažeb se liší od řezání keramických obkladů a dlažeb.

Tento typ řezačky na dlaždice je vhodný pro malé množství práce, proto je mezi spotřebiteli nejoblíbenější ruční řezačka na dlaždice. Jeho konstrukce se skládá z:

  • Plošina, na kterou má být dlaždice umístěna;
  • Vozík, který je umístěn nad válcem;
  • Řezací válec, který provádí řezání dlaždic;
  • Rukojeť, která drží dlaždici na plošině;
  • Vodicí lišty, po kterých se pohybuje řezací válec;
  • Podpora pro průvodce;
  • Štěpkovací nůž na dlaždice.

Princip činnosti ruční řezačky na dlaždice je podobný jako u řezačky na sklo. Řezací kolečko přejíždí po povrchu dlaždice a řeže glazuru. Speciální patka umístěná pod válečkem rozlomí dlaždici na polovinu, čímž se dosáhne rovnoměrného řezu. Ruční řezačka na dlaždice slouží k řezání dlaždic o tloušťce až 15 mm.

Při pokládce dlaždic se někdy musí použít nepravidelné tvary dlaždic, jako jsou kruhy, např. pro zakrytí rozety nebo potrubí. K tomu se používá ruční řezačka na dlaždice „s balerínou“. Základem tohoto spotřebiče je kruhová fréza.Průměr budoucího kulatého kusu dlaždice lze nastavit.

Ruční řezačky na dlaždice lze rozdělit na různé typy konstrukcí:

    Váleček. Jak název napovídá, dlaždice se řeže speciálním válečkem, který je vyroben z tvrdých kovových slitin, takže je velmi odolný;

Ruční řezačka na dlaždice je dostatečně jednoduchá, takže ji používají jak zkušení řemeslníci, tak lidé, kteří si opravy provádějí sami. Celý proces práce s ruční řezačkou na dlaždice se skládá z následujících kroků:

  • Zkontrolujte stav nástroje: je v dobrém stavu, je váleček otupený, jsou všechny prvky v dobrém stavu?
  • Označte dlaždice tužkou;
  • Umístěte dlaždici na plošinu ruční řezačky dlaždic, vyznačená linie ořezávače by měla být v jedné linii s řezacím válečkem. Upozorňujeme, že vzdálenost mezi řezem a okrajem dlaždice nesmí být menší než 1 cm. V opačném případě může být řez nerovnoměrný a nedbalý;
  • Přidržením rukojeti provede válec jeden řez. Netlačte příliš silně, jinak by dlaždice mohla prasknout. Síla, kterou váleček udělá zářez do glazury, je dostatečná;
  • Poté je třeba zatáhnout za rukojeť a dlaždici rozlomit na dvě části.

Aby se materiál lépe řezal, můžete dlaždice navlhčit vodou. Podrobnosti o pokládání dlaždic najdete v tomto videu. Další informace o vrtání do dlaždic.

Úhlová bruska

První, co vás napadne, je úhlová bruska nebo úhlová bruska. Tento nástroj bude mít pravděpodobně po ruce každý řemeslník.

Zde je třeba zmínit, že úhlová bruska je vhodná pro porcelánovou kameninu střední tloušťky: 5 až 15 milimetrů. Pro tuto práci je vhodnější malá úhlová bruska. To proto, že každý řez je časově náročnější a držení těžkého nástroje v ruce je únavné. Kromě toho má malá úhlová bruska vyšší otáčky, ale menší průměr řezného kotouče, takže je menší pravděpodobnost vyběhnutí a vibrací, které mohou vést k odštípnutí řezané plochy při řezání porcelánových dlaždic za sucha. Malá úhlová bruska se snadno drží jednou rukou. Druhou rukou můžete držet řezanou dlaždici.

Snad hlavní nevýhodou této metody je, že je poměrně obtížné provést dokonalý řez, ale pro malé podřezání je řezání porcelánových dlaždic doma docela možné.

Vzhledem k tomu, že úhlová bruska má za sucha řezat porcelánové dlaždice, vyvstává otázka ohledně diamantového kotouče. Lze pro řezání za sucha použít běžné kotouče na dlaždice?? Ano, tyto disky je možné použít, ale množství čipů bude vyšší. Zvýšená pevnost materiálu tuto nevýhodu nezachrání (upozorňujeme, že by se mělo jednat o plotýnky pro porcelánové dlaždice, nikoliv pro beton). Kromě toho je třeba dbát na to, aby nedošlo k přehřátí kola, zejména pokud je tloušťka porcelánové kameniny velká. Pokud to trochu přeženete, přehřátí způsobí deformaci a silné vibrace kola. Pokud jsou řezné hrany skryty za jinými dlaždicemi nebo lištami, odštípnutí není problém. Pokud však tyto povrchy zůstanou odkryté, může to vážně poškodit pověst řemeslníka.

Zkušení obkladači doporučují používat kotouče pro řezání dlaždic za mokra pomocí úhlové brusky. Ano, ano!

Při řezání porcelánových dlaždic za sucha je nejlepší používat řezné kotouče za mokra.

Tyto kotouče mají menší zrnitost diamantů. Na nástroj je třeba vyvinout větší tlak a dávat ještě větší pozor na přehřátí, ale kvalita řezu bude lepší, velikost třísky bude mnohem menší a šířka řezu bude menší.

Metoda řezání porcelánových dlaždic je následující: nejprve nakreslete čáru pro ořezávací nástroj (rýhovačem s karbidovým hrotem nebo jemným fixem) a poté projíždějte elektrickým nástrojem podél této čáry tak, abyste pronikli pouze 1-2 milimetry do dlaždice. Poté opakujte průchod podél linie, pokaždé o něco hlouběji. Blíže k okrajům dlaždice musíte být opatrnější, zejména pokud neřežete v pravém úhlu k okraji dlaždice.

  • Výhodou řezání úhlovou bruskou je možnost řezat i zakřivené linie.
  • Nevýhodou je velké množství prachu při řezání porcelánových dlaždic za sucha.

Práce s bruskou na sklo

Nejjednodušším, nejlevnějším a nejsnadnějším nástrojem pro řezání keramických obkladů je řezačka na sklo. Existují dvě verze: jedna s válečkem o malém průměru a druhá s diamantovým hrotem. Mezi oběma nástroji nejsou prakticky žádné zvláštní rozdíly v práci, ale první nástroj se používá pohodlněji. Řezání dlaždic řezačkou na sklo se neliší od řezání skla.

Podívejme se na pokyny pro práci s tímto nástrojem krok za krokem:

  • Před řezáním dlaždic řezačkou na sklo je třeba nejprve stíratelným fixem nebo tužkou na lesklou stranu dlaždice vyznačit přesný řez. Žádoucí je také použití úhelníků nebo kovových pravítek. S pravítkem na místě stačí řezákem na sklo pohnout pouze jednou od nejvzdálenějšího okraje dlaždice směrem k sobě. Snaha o co nejrovnoměrnější rozložení síly působící na nástroj. Tímto způsobem získáte dokonale rovnou čepel zastřihovače. vybrání, které oslabuje pevnost čepele.
  • Za druhé, dlaždice musí být na stole umístěna tak, aby ořezávací nůž na obrobku a hrana stolu byly v dokonalé rovině. Poté jemně přidržte část dlaždice na stole a přitlačte druhý okraj: výrobek se jemně a přesně rozlomí. Hrany lze po dokončení práce zdrsnit smirkovým papírem.

Možné chyby

To může způsobit vrypy a defekty:

  • Nesprávná kvalita brusného kotouče. praskliny, poškození, špatné broušení.
  • Řezný kotouč na špatné straně nebo nesprávně dimenzovaný. tloušťka nebo výška hrany je příliš malá, chybí diamantová vrstva.
  • Nesouosost válečkového nože s vyznačenou čarou.
  • Nedostatečná fixace. při řezání dlaždic dochází k jejich vibracím a posunu.
  • Operace se provádí v několika krocích, což zvyšuje procento vad.
  • Používají se silné nástroje, rychlé, trhavé pohyby, silný tlak.

Konečný výsledek závisí na speciálních dovednostech řemeslníka a správném výběru řezných nástrojů.

Řezání porcelánové kameniny v domácích podmínkách se provádí pomocí různých zařízení. O nich budeme hovořit.

dlaždice, řezat, ruční, řezačkou

Jak používat řezačku na dlaždice při řezání porcelánových dlaždic

Při použití ruční řezačky na dlaždice je třeba dávat přednost kvalitním modelům. Protože modely se slabou čepelí nezvládají úkol. Aby bylo možné řezat kus porcelánové kameniny, musí mít nástroj následující vlastnosti:

  • Kočárek musí být bez vůlí, což je problém, který často vzniká při dlouhodobém používání spotřebiče. Proto je třeba spotřebič před zahájením práce pečlivě zkontrolovat;
  • řezný válec by měl mít silný průměr, jinak si nástroj s deskou neporadí;
  • vozík musí být vybaven ložisky, která se pohybují hladce a bez trhání, jinak se nelze vyhnout třískám a prasklinám.
dlaždice, řezat, ruční, řezačkou

Ruční řezačky na dlaždice se používají velmi zřídka, odborníci doporučují používat pouze nové nástroje. Protože používané nástroje často vedou k nerovným hranám.

Ruční řezačka na dlaždice umožňuje rychlé řezání malých tlouštěk dlaždic

Poznámka! Aby ruční řezačka na dlaždice pracovala hladce a nevibrovala, doporučujeme na kotouč kápnout malé množství strojního oleje.

Pro použití řezačky na dlaždice k řezání porcelánových dlaždic je nutné dodržet následující algoritmus

  • Vyznačte desku speciální stavební značkou;
  • Porcelánovou dlaždici položte přesně na vyznačenou linii. V případě potřeby můžete použít stavební pravítko;
  • Opatrně přejíždějte nástrojem po čáře a zároveň tlačte na rukojeť. Řez by měl být veden směrem dopředu;
  • zlom podél vzniklé drážky.

Je důležité vědět, že porcelánovou kameninu lze řezat pouze rovně. Tímto nástrojem nelze řezat tvarované čáry.

Důležité. Ruční řezačka na dlaždice vyžaduje pouze jeden řádek. V opačném případě není možné rozdělit materiál striktně podél linie.

Zpracování porcelánové kameniny pomocí řezačky na obklady má tyto výhody. Nejdůležitějšími výhodami jsou rychlost a absence odpadu. Častěji jsou třísky malé a lze je snadno vyhladit bruskou.

Řezání je rychlé a bezprašné

Jak řezat velké porcelánové dlaždice?

Cena řezání keramických dlaždic

Řezání porcelánové kameniny vodním paprskem do tloušťky 10 mm430.м
Řezání rohu dlaždice (osmiúhelník) (do 100 mm rohu) 60/kus.
Rovný řez na porcelánových dlaždicích 120 /řez.м
Řezání porcelánové kameniny podívejte se níže
Zakřivený řez na porcelánové kamenině (bez zkosení) 400 /pg.м

Konstrukce ručního nářadí

Abyste pochopili, jak nástroj používat, musíte zjistit, jak funguje. Pro řezání dlaždic mají ruční řezačky dlaždic běžné zařízení. Hlavními strukturálními prvky jsou

Jedná se o pevnou kovovou základnu, na které jsou umístěny všechny komponenty. Obkladový materiál se na něj pokládá, takže mezi hlavní kritéria výběru zařízení patří rovnoměrnost podložky a rozměry podle formátu dlaždice.

Za pozornost stojí také: protiskluzové podložky. Na jedné straně je také nesmazatelná stupnice a malý výstupek, který umožňuje zlomit keramický kus podél linie řezu.

Představují je dvě rovnoběžné trubky s hladkými vnějšími stěnami. V dražších variantách jsou nahrazeny nosníkem typu I. Jejich úkolem je udržet pracovní mechanismus ve správné poloze pro obsluhu, která tak může vyvinout určitý tlak na dlaždici. Tento nástroj se také pohybuje po vlastních kolejích.

Pevný prvek řezačky na dlaždice k ručnímu řezání dlaždic. Je vybaven řezacím kotoučem, pákou a speciální patkou pro vylamování obkladového materiálu.

Platforma, rámové prvky pod vodítky jsou zpravidla vyrobeny z ocelolitiny, protože jejich kvalita určuje spolehlivost a životnost nástroje. Vozík a řezný prvek musí být ještě robustnější, proto se pro výrobu používá slitina s m wolframu a kobaltu. Aby plošina neklouzala po podlaze, jsou na spodní straně namontovány gumové podložky.

Tuto ruční řezačku na dlaždice mohou používat jak profesionálové, tak začátečníci. Kromě této výhody upozorňují řezači dlaždic i na další výhody:

  • bezhlučný provoz;
  • jednoduchost konstrukce;
  • mobilita;
  • kompaktnost;
  • nízká hmotnost;
  • šetrnost k životnímu prostředí;
  • nízké náklady.

Existují však i nevýhody. Zde je obtížné vytvořit segmenty o šířce menší než 10 mm, hrana přerušovací čáry je ostrá s malými nerovnostmi.

Řezání úzkého pásu dlaždic

dlaždice, řezat, ruční, řezačkou

Pro větší obkladové plochy a řezání silných porcelánových dlaždic volí řemeslníci raději elektrické jednotky. Za zmínku stojí také vysoké procento nekvalitních kusů. A není neobvyklé, že začátečníci řežou dlaždice rovně.

Specializované nástroje

Výše uvedené způsoby řezání jsou samozřejmě ideální pro ty, kteří si nemohou pořídit drahý řezací stroj na porcelánovou kameninu. Pro profesionály je však krájení s úsporou času zásadní záležitostí, takže se jim stroj bude velmi hodit. Nejčastěji je požadován rovný řez, což je skvělé, protože stroj to dokáže. Kromě toho dobré stroje umožňují řezání pod různými úhly.

Stroj navíc dokáže řezat i velmi silné desky, ale to není jediné pozitivum. Možnost použití mokré metody řezání porcelánových obkladů a dlažeb, protože tato metoda snižuje pravděpodobnost přehřátí řezného kotouče a jeho odštípnutí. Vaše ruce jsou také odlehčeny od námahy elektrického nářadí. Stroj bude mít plošinu s elektromotorem a břitem. Stroj má také speciální zařízení pro postupný přímočarý pohyb. buď dlaždice, nebo motoru s řezným nástrojem. Tím se zamezí vzniku nerovností a zlepší se kvalita řezu. zbývá jen řídit rychlost posuvu během řezání. Nejdůležitější výhodou však je, že se při řezání nepráší, což je užitečné při rekonstrukci bytu.

V závislosti na tom, jak často a jak moc musí řemeslník s tímto materiálem pracovat, může přemýšlet a rozhodovat o velikosti a typu stroje na řezání porcelánových dlaždic, který potřebuje. Například pokud se práce provádí v omezeném prostoru nebo velmi zřídka, je vhodnou volbou stroj s motorem umístěným pod pracovním stolem. Takové stroje jsou malé, lehké a mnohonásobně levnější než jiné režijní stroje (např. Practice-1860 stojí v průměru 6 500). Vezměte však na vědomí, že v tomto případě existují určitá omezení hloubky řezu. Ne každý model je vybaven přímými vodítky a upínacími zařízeními na dlaždice, což vyžaduje určitou zručnost řemeslníka. U mnoha modelů není k dispozici úhel řezu 45 stupňů.

Mnohem větší flexibilita u strojů, kde je motor výše než pracovní stůl. Pro řemeslníka, který je odborníkem na obkladačské práce, je tato možnost vhodnější. Přestože jsou tyto stroje velké, poskytují pohodlné a bezpečné pracovní prostředí, velkou hloubku řezu (10 až 13 mm) a vysokou bezpečnost při práci.5 cm) a některé modely mohou řezat dlaždice nejen pod úhlem 45 stupňů, ale i pod jinými mezihodnotami. Takové stroje mají samozřejmě výkonnější motory a větší průměry diamantových řezných kotoučů. Některé stroje jsou stacionární, některé.е. mají velkou hmotnost a velikost. V závislosti na vybavení, výrobci, vlastnostech a rozměrech nabízejí závěsné stroje širokou škálu cen.

Řezání dlaždic v přímce

Pro vytvoření vyčnívajících rohů je velmi často nutný řez „d“. Mnoho lidí je zmateno, protože řezačka na dlaždice řeže dlaždice v přímce. Nejjednodušším řešením je rozdělit pracovní plochu na dvě části. První řez se provede kolmo na delší stranu břidlice, druhý rovnoběžně, čímž se vyhnete hroznému švu ve tvaru písmene „d“, který vzniká při spojení dvou břidlic.

Můžete také zkusit řezat pomocí řezačky na sklo a kleští. Pomocí řezačky na sklo se vytvoří dostatečně hluboký zářez, podél kterého se pak kleštěmi provede řez.

Řezání dlaždice pod úhlem 45 stupňů není o nic méně běžné než řezání tvarového řezu. Pokud má vaše řezačka na dlaždice naklápěcí mechanismus, nebude tento řez příliš obtížný, ale pokud ne, nenechte se zklamat.

Pilování dlaždic lze stejnou bruskou provádět i od oka. Řez brousíme kleštěmi, přičemž nástroj držíme mírně nakloněný. Takové podání je často nutné pro zakrytí vnějších rohů stěn, ale nedoporučuje se pro místnosti s kluzkou podlahou. Bezpečnější je použít obrubníky, díky nimž bude úhel méně ostrý, ale nebudou příliš kazit dojem.

Domácí řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů najdete v následujícím videu.