Správný způsob řezání stromu po částech

Jak vlastnoručně rozřezat strom na části

Při zahradničení, svépomocné stavbě domu nebo při údržbě parkové plochy se velmi často stává, že se musíte zbavit starého, nevzhledně rostoucího nebo prostě nepotřebného stromu. Obvykle trvá příliš dlouho, než se strom přestane držet sám sebe, a proto lidé ke kácení raději používají technické nástroje. V tomto článku se podíváme na to, jak správně řezat strom, ať už se jedná o mohutný rozložitý strom nebo starou, vysokou rostlinu.

Nejdříve se musíte naučit, jak přesně strom pokácet, a pak to použít v praxi. Čím jste zkušenější, tím lépe a rychleji se vám práce daří.

Z bezpečnostních důvodů se držte pracovního plánu, dodržujte pořadí operací a nespěchejte.

  • Načrtněte si přibližné místo, kam bude řezané dřevo padat. Tato oblast se nazývá nebezpečná zóna. V oblasti by neměly být žádné domy, lidé ani zvířata. Očekává se, že plocha bude dvakrát vyšší než samotný strom.
  • Jakmile určíte požadovaný směr pádu stromu, naplánujte si stranu, kde chcete začít řezat, nejlépe začít nahoře, odstranit převislé větve, jiné části a další části. Pro orientaci při pádu můžete z kmene přitáhnout lano k jinému předmětu nebo rostlině. Někdy můžete požádat pomocníka, aby za lano zatáhl sám, a přitom zůstat v bezpečné zóně.
  • Bezpečnost začíná u vás. Ochranný oděv si musíte připravit předem. Na hlavu byste měli mít tvrdý klobouk, obuv musí být dostatečně pevná, abyste mohli pevně stát na nohou, a na ruce kožené rukavice, aby vám nářadí nevyklouzlo z rukou.
  • Dobré povětrnostní podmínky pro kácení stromů jsou bezvětří a deště.
  • Pokud s pilováním začínáte, je vaším vybavením truhlářská pila nebo speciální pila na dřevo. Řetězová pila je vhodná pouze pro profesionály.
  • Pak vytvořte takzvaný zářez vyříznutím kusu ve tvaru čepele.
  • Poslední řez musí být proveden na druhé straně prvního zářezu, přičemž vlákna musí zůstat uprostřed.
  • Pokud strom nespadne okamžitě, ustupte stranou a požádejte pomocníka, aby za lano zatáhl.

Nezapomeňte, že ne všechna roční období jsou vhodná pro kácení stromů; více informací o tom najdete na https://goo.gl/3PvU8L zde.

Specifické použití domácích řetězových pil

Kácení stromu

Pokoušet se řezat stromy motorovou pilou s malým pohonem a krátkou lištou není z bezpečnostních důvodů dobrý nápad:

  • Výstupy tohoto typu práce jsou velmi nízké;
  • Hrozí zvýšené riziko zaseknutí vřeteníku v zářezu;
  • Vysoké zatížení má negativní vliv na životnost nástroje.

Řada domácích řetězových pil se středním a nízkým výkonem zahrnuje:

  • Kácení stromů;
  • Prořezávání silných větví;
  • vyřezávání zámků ve stavebním dřevě při stavbě srubů.

Jednotlivé nebo všechny kácení. výsada silných a produktivních profesionálních modelů. Zároveň by se ke kácení velkých stromů neměly používat řetězové pily s elektrickým pohonem. Elektrické pily mají stejný výkon jako modely poháněné benzinem, ale točivý moment elektrických modelů je podstatně nižší.

Samostatná práce je zakázána. V případě zranění může být zapotřebí partner, který pomůže. Je také zodpovědný za další monitorování procesu kácení a signalizaci v případě narušení.

Bezpečnostní opatření a příprava na řezání

Než začnete strom kácet, musíte nejprve posoudit bezpečnost svou i ostatních. Vypočítejte přibližnou výšku stromu a trajektorii jeho pádu, odhadněte, jak blízko se nachází elektrické vedení, silnice, zda jsou v blízkosti nějaké budovy.

Před vlastním kácením stromu si nasaďte ochranný klobouk. může vás ochránit před náhodným zraněním. Kromě toho je nejlepší nosit rukavice, přiléhavou neklouzavou obuv a boty, které zabraňují vzniku třísek. Nejlepší je vybrat si den, kdy je klidné a dobré počasí, aby vám přírodní síly nebránily v práci.

Tato pravidla pro bezpečné kácení jsou důležitá zejména v případě, že chcete pokácet vysoký a silný strom, například borovici. Likvidaci takových stromů, zejména pokud se nacházejí v blízkosti domů, je rozhodně lepší svěřit odborníkům.

Po kroku odhadu je třeba určit výšku stromu, alespoň přibližně, a případný sklon. Odstraňte vše, co by mohlo být kácením poškozeno, v okruhu dvojnásobku jeho výšky. Velké a křovinaté větve stromu je nejlépe odříznout až poté. dostanete se k nim pomocí žebříku.

Co je třeba zvážit při kácení stromů v blízkosti domu

Kácení vegetace, včetně velkých stromů kolem domů, je obtížné. Taková činnost vyžaduje speciální techniky. Potřebu kácení mohou indikovat následující faktory

  • část trupu je umístěna ve sklonu větším než 45 stupňů;
  • Rostlina má vysoký a štíhlý kmen;
  • jsou přítomny praskliny a prohlubně nebo shnilá místa.

Budovy a stavby, elektrické vedení a inženýrské sítě v těsné blízkosti často velmi omezují pracovní oblast. V tomto případě je často výhodnější nekácet celý strom, ale po částech, a to zavěšením a spuštěním pokácených částí. K tomu se používají speciální stroje nebo se pokácené části ukotvují a spouštějí pomocí blízkých stromů.

Po kácení zůstane pařez, který se obvykle odstraní vytažením stromu, čímž se na místě dobře srovná terén. Aby se minimalizovala pracnost těchto opatření, doporučuje se strom pokácet vyřezáním kořenů. Tento řez by se neměl provádět přímo, ale pod úhlem ke směru růstu kořenů. vyhrabat kořeny rýčem, předtím odstranit kůru z vrcholu kořenů a rozbít půdu, aby se snížilo riziko otupení sekery při kácení.

Kácení stromů sekerou a obyčejnou pilou je v posledních letech méně časté, protože na venkově jsou k dispozici elektrické a benzínové pily. V komplikovaných případech je však nejlepší povolat na tento typ prací odborníka; stroj je třeba opravit co nejrychleji a nejefektivněji.

Jak řezat strom po částech?

Malý strom, který roste v blízkosti vašeho domova. Motorová pila se na pozemku rozrostla v obrovský strom, který časem nejen překáží, ale při bouřce může spadnout na dům a způsobit nemalé škody.

Co dělat, když strom po pokácení nemá kam spadnout?? Odpověď je jednoduchá, strom je třeba pokácet kus po kuse. Nejjednodušší způsob, jak jít k odborníkům, zaplatit peníze a sledovat takovou práci zvenčí. S tímto problémem se často potýkají buď specializované posádky, nebo pracovníci v energetických sítích.

Druhý způsob je udělat to sám nebo požádat mladšího a živějšího souseda, ale budete potřebovat montážní pás s dobrou karabinou a napnuté lano, „drápy“, abyste mohli vylézt na strom a neopírali se o větve (protože ne vždy rostou tam, kde je potřebujete). Kde takové věci najít, ano, ve specializovaných obchodech mají všechny tyto nástroje, ale nejlepší způsob je pronajmout si je.

Při provádění prací mějte na paměti, že zdánlivě malá, zespodu rostoucí větev váží poměrně hodně, a proto může v případě pádu způsobit mnoho problémů. Strom je však lepší řezat zespodu podél větví. Práce s obyčejnou pilkou na železo je jednodušší, ale trvá dlouho. S motorovou pilou to není bezpečné. Pila musí být velmi lehká. Nyní se však obraťte na rady odborníků z fóra „město kutilů“:

AA (Moskva) 24. října. 2005 „Jsem zkušený stromolezec. 30 let. I když nejsem profesionál. Ale v minulosti jsem musel padnout jen s dvourukým chlapíkem. Nemůžete s ním vylézt na strom. Řetězovou pilu používám už čtyři roky. Je to jednodušší i složitější zároveň. Na jedné straně. na druhou stranu rychle. pro obsluhu mnohem nebezpečnější. Můj způsob je také založen na fyzikálních zákonech. Řezání stromu zespodu, postupné svislé spouštění kmene na nosítkách. pomalejší, ale bezpečnější. Vím, že profesionálové odřezávají vrchní část po částech, ale to je jen pro urychlení procesu. Mají čas. peníze. Nemusíme spěchat, hlavní je zachránit život a zdraví. A můj způsob je levnější. Potřebujete jen asi 50 metrů kapronové šňůry, která se hodí i do domácnosti. A teď se zamyslete nad tím, kolik by stál bezpečnostní systém střední úrovně. Asi 100 amerických tugriků. Plus horolezecká lana, t.Ne vždy jsou uzly a není bezpečné se o ně opírat. A to je dalších 50-70 dolarů. K čemu je tohle všechno člověku, který se chystá pokácet pár stromů? A ve městě, myslete na to, vysoké stromy v úzkém prostoru pro, obecně, s autověžemi viděl.“

Desti (Moskva) 25. října. 2005 „Přivolaná posádka na pokácení dvou stromů, 2 muži, oba bývalí horolezci. Vybavení. opasky, horolezecké boty s hroty (žádné mačky, podle jejich slov je to strašně nepohodlné), silné rukavice ze silné hrubé kůže, jistící lana. Nejdříve strom přivázali (5-6 pramenů lana kolem kmene a kvádru) na nejvyšší místo stromu, provlékli jisticí lano, které bylo na kmeni. Pak vylezete nahoru a začnete shora odřezávat uzly. Postup. Druhá šňůra je k uzlu přivázána vázacím kladkovým blokem a uzel je odříznut malou, ale ostrou pilkou. It goes down to the ground (Jde k zemi). Lano je dlouhé, ocas dosahuje až na zem. Pokud se větev zasekne, pomocník ji zespodu stáhne dolů. Dva stromy stály 6 000. Podmínky byly náročné, na jedné straně bylo 380voltové trolejové vedení a na druhé střecha domu. A vzdálenost je tři metry. Stromy jsou vysoké asi 14 metrů, staré kmeny, zespodu silné asi 60 centimetrů.“

AA (Moskva) 16. května 2005 „Neřežte hlavní strom, pokud stojíte na stejném stromě nebo na žebříku opřeném o hlavní strom. Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby na vás spadl vršek? Jako obrázek? Went? A pokud máte v ruce funkční motorovou pilu.? Mimochodem, jeden můj kamarád odřezával vrcholky nepříliš silných bříz motorovou pilou ze žebříku. S mým souhlasem. Moje chyba, byl jsem trochu střízlivý. Výsledek: v lehkém poryvu větru se řetěz dotkl loktem. Lucky. Kost byla stále neporušená, ale v nemocnici mi ji museli sešít. Alespoň nespadl ze stromu. Po odříznutí všech větví a obnažení kmene se vrchol odřízne nad ochrannou sítí a pomocí lana se spustí na zem. Poté se lano odstraní a uplete se o metr níže. Nyní si muž vezme obyčejnou motorovou pilu, přiváže si ji na laně k opasku a začne kmen řezat po metrových a půl dlouhých kusech. Z jedné strany řezal, z druhé vybral klín, zlomil ho a upustil. Pokud se nezlomí, odříznou ji ruční pilkou. Pomalu tedy sestupujeme o metr níž a navazujeme jistící lano. Vzhledem k délce pásu je osoba zavěšena v úhlu přibližně 45 stupňů ke dřevu, takže práce s pilou je pohodlná a není nebezpečná. Podle nich za 3 roky práce nedošlo k jedinému úrazu způsobenému tímto nástrojem.“ archiv z fóra „MASTER CITY“ http://www.mastercity.ru/old_forum_archive/7/700849.shtml

Celkově je to poměrně riskantní záležitost, takže je na vás, jak se rozhodnete. Tuto práci je však lepší přenechat profesionálům. Jak je vidět z výše uvedeného, řezali končetiny také ostrou ruční pilou a teprve na konci se uchýlili k motorové pile, přičemž použili celý systém bezpečnostních zařízení.Autor RVT

Jaké nástroje jsou pro práci potřeba?

Jakmile je rozhodnuto, jak strom pokácet, je třeba připravit všechny správné nástroje. Měl by je mít každý pracovník zapojený do projektu.

  • Pracovní uniforma;
  • rukavice;
  • Zesílená obuv;
  • tvrdý klobouk, který je vybaven obličejovým štítem;
  • sluchátka;
  • motorovou pilou;
  • Provázek nebo provázek na stažení a odříznutí větví;
  • plastový nebo dřevěný klín.

Rozhodněte se, kdy a jak větve zkrátit

Rozhodněte se, kterou větev ovocného stromu odstraníte jako první. Stromy se prořezávají koncem podzimu nebo brzy na jaře.

Často je nutné ořezat velké větve, pokud překážejí, např. přečnívají přes cestu nebo rostou špatným směrem. Také pokud uschnou nebo začnou stínit mladé výhonky.

Větev stromu je považována za velkou, pokud má u báze (v místě spojení s kmenem) průměr 5 cm nebo více. K odstraňování takových větví nepoužívejte nůžky na větve ani zahradnické nůžky. Určitě budete potřebovat pilku na železo nebo pilu. Nástroj musí být naostřen.

Proveďte kácení

Nyní je čas připravit pilu na kácení. Kácení proveďte těsně nad podříznutím, rovnoběžně se zemí. Udělejte zářez téměř do poloviny stromu, ale nedotýkejte se jádrového dřeva. Toto bezpečnostní pravidlo umožňuje určit dráhu pádu stromu. Celé jádro stromu vydrží a můžete ho opatrně porazit. Jinak spadne, kam bude chtít.

Pokud uslyšíte praskání dřeva, okamžitě se přesuňte na opačnou stranu, než kam strom padá!

Na konci zářezu pro kácení můžete do zářezu pro kácení vklínit klín. vyříznutý z vodicí lišty. To usnadňuje práci.

Vyvraťte strom z kořenů

Pokácení stromu nemusí vždy problém vyřešit, protože po něm zůstane pařez. Pokud je vaším cílem uvolnit místo pro budoucí výstavbu, terénní úpravy nebo jiné využití, je nutné strom vykácet. Aby práce proběhly co nejrychleji a bez nepříjemných překvapení, musí být prováděny postupně a podle plánu.

Plán na odstranění velkých starých rostlin musí být vypracován v souladu se zákonem a pod dohledem zkušených odborníků. Povolení ke kácení stromů potřebujete pouze v případě, že se strom nachází mimo váš pozemek. Pokud máte například přímo za plotem obrovský topol, který ničí plot a váš dům za ním, budete potřebovat povolení k jeho odstranění. Pokud je strom na privatizovaném pozemku, můžete si s ním dělat, co chcete. Plánované odstraňování stromů ve městě je zaměřeno zejména na prevenci nehod způsobených přerostlými stromy. Poté z rostliny odstraníte téměř všechny velké větve a ponecháte pouze kmen, z něhož na jaře vyraší jemné mladé větve.

Plán odstranění stromu tedy musí zohlednit mnoho faktorů: druh stromu, jeho stáří, velikost, půdní podmínky atd.д. To pomáhá posoudit stupeň zralosti kořenového systému rostliny, a tím i náročnost vykořeňování.

Velikost stromu

Práce na stromech byste měli začít posouzením jejich vzhledu. Existují specifická pravidla, která umožňují zvolit správný nástroj pro vytrhávání stromů v závislosti na jejich velikosti. Pokud je průměr stromu menší než 10 cm, můžete pracovat se zahradním rýčem nebo vidlemi. Pokud má však rostlina průměr kmene 10 až 20 cm, jedna ruční lopata nestačí a je třeba vykopat hlubší jámu.

V případě velmi velkých stromů s průměrem kmene větším než 20 cm je třeba postupovat podle situace. Pokud je strom stále velký a vitální, nespěchejte s jeho vyřezáváním. trvalo mnoho let, než dosáhl této velikosti. Zvažte jeho přesazení na vhodnější místo. Tento druh služby se nazývá přesazování velkých stromů a je velmi oblíbený. Pokud je strom starý, nemocný nebo suchý, budete k jeho odstranění potřebovat speciální vybavení: motorovou pilu, jeřáb, drtič apod.д. V takovém případě se doporučuje přivolat odborníky.

Techniky vykořeňování

Způsob, jakým můžete strom vyvrátit, závisí také na jeho velikosti. Pokud je rostlina malá a vystačíte si s rýčem, je třeba jej krouživými pohyby zapíchnout pod kořen a pak nohou zatlačit do země a zatlačit násadu dolů. Pokud uslyšíte zvuk trhání kořenů, je to dobré znamení. Pokud strom nereaguje a nepoddává se, je lepší na lopatu příliš netlačit, jinak hrozí její zlomení. Zkuste ji vložit z druhé strany stromu a pod jiným úhlem.

Pokud se vám lopata zlomí nebo všechny vaše pokusy vytrhnout kořeny stromu pod různými úhly byly neúspěšné, budete muset vykopat díru. Takto můžete vidět kořeny a odříznout je rýčem nebo sekerou. Ke střihu hlavního a nejsilnějšího kořene můžete použít také zahradnické nůžky. To zabrání stromu, aby se vyvrátil, ale abyste se dostali k centrálnímu kořenu, musíte rostlinu ze všech stran rozkopat. Výkop by měl být přibližně 2-3krát širší než kmen stromu. Pokud je třeba odstranit všechny kořeny, je třeba zvětšit šířku otvoru. Pokud při kopání narazíte na tuhý kořen (a to se stává), buď ho ustřihněte bodcem, nebo použijte zahradnické nůžky.

Když kopete hlouběji, práce s velkým rýčem se stává nepohodlnou. Nahraďte ji rýčem nebo zeminu odstraňte rukama. Nezapomeňte používat zahradnické rukavice. Pokud ani tato metoda nefunguje nebo pokud je v okolí příliš málo místa na vykopání příkopu, měli byste použít drastičtější opatření.

Odstraňování obtížných stromů

K vyvrácení obzvláště velkého stromu nebo rostliny s velmi hlubokými a houževnatými kořeny budete potřebovat speciální vybavení: kladivo, bourací kladivo, motorovou pilu nebo jiný nástroj, který dokáže pařez rozštípnout (po rozštípnutí se lépe odstraňuje).

Rozřízněte pařez na 2 nebo 4 části a pak se ho pokuste postupně otevřít a odstranit jednotlivé části. Klíny používané jako páky jsou v tomto ohledu velmi účinné. Čím delší je klín, tím silnější účinek může mít (stačí výška člověka). Nezapichujte ji příliš hluboko do země, aby váha půdy nezvyšovala hmotnost a odpor kořenů.

Pokud jste však vytloukli klín příliš hluboko a nemůžete ho dostat zpět, pokud se úlomky rozštípnutého pařezu nevzdávají a nedochází k žádnému pozitivnímu pokroku, nezoufejte. Existuje ještě jedna metoda, která je založena na tom, že kořenový systém poškozeného pařezu je již do jisté míry oslaben a lze pod něj podstrčit lano. Například jste prořezali centrální kořen a rostlina je stále ukotvena v zemi silnými postranními větvemi.

K realizaci plánu budete potřebovat alespoň jednoho pomocníka. ten bude pařez tahat na opačnou stranu, zatímco vy budete řezat jeho kořeny, čímž uvolníte jeho sevření.

Odstranění chemikálií

Můžete to udělat i v případě, že pařez ani po vynaložení velkého úsilí nepovoluje, nebo pokud ho nechcete narychlo odstranit a nechcete vynakládat další úsilí. Tato „prastará metoda“ je i přes technický pokrok stále velmi živá.