Jak správně řezat sklo diamantovým řezákem na sklo

Řezání skla diamantovým kotoučem

Řezání diamantovými a kovovými kotouči. Velké obrobky, válce, láhve a trubky o velkém průměru lze dobře řezat diamantovým nebo kovovým kotoučem s použitím brusných materiálů.

Kovový kotouč s měděnou klecí, který obsahuje diamantové krystaly, je připevněn ke stroji na řezání skla (nebo k vřetenu lapovacího stroje). Nad kotoučem je umístěna trubička, která je připojena k přívodu vody tak, aby voda proudila do místa, kde kotouč rozřízne sklo. Pod kotouč umístěte misku s odtokovou trubkou na vodu a brusný posyp. Zapněte řezací jednotku a dejte kotouči rychlost 4 000 otáček za minutu. volně přitiskněte řezaný díl ke kotouči a opatrně jím otáčejte, dokud se nevytvoří drážka těsně pod vnitřní stěnou trubky, válce nebo láhve.

Rovnoměrně otáčejte řeznou hranou, dokud se obě poloviny řezaného dílu neoddělí. Řezání trubek nebo malých průměrů přímo ve dvou částech bez otáčení. Nevyvíjejte na kotouč příliš velký tlak, aby nedošlo ke zlomení kotouče nebo obrobku.

Místo diamantového kotouče (průměr 80-120 mm a tloušťka menší než 0,5 mm) můžete použít korundový kotouč o průměru 80-120 mm a tloušťce 1,5-2,0 mm. Skleněné trubky, lahve, lahvičky a další výrobky lze také řezat mosazným nebo železným kotoučem o tloušťce 1-1,5 mm a průměru 100-150 mm pomocí brusné suspenze Kovový kotouč se nasadí na vřeteno lapovacího stroje. Ke stojanu je připevněna nálevka, jejíž konec je opatřen gumovou trubičkou a svorkou. Do nálevky se nalije brusná kaše (brusivo 12, 10 pro silnostěnné trubky nebo mikroabrazivní prášek M-14, M-20 pro tenkostěnné trubky). Pryžová trubice je zasunuta tak, aby brusná kaše stékala po zrnech na kovový kotouč, který se otáčí proti směru hodinových ručiček. Uchopte trubku nebo obrobek oběma rukama, jemně ji posuňte směrem k rotujícímu kotouči a proveďte kruhový řez, který nedosahuje vnitřní stěny. Postup opakujte krouživým pohybem, dokud se obě části nerozdělí.

Řezání kovovým kotoučem lze provádět i jinými způsoby. Obrobek nebo polotovar se otáčí tak, že se po obvodu obrobku provedou bodové řezy kotoučem, přičemž mezi řezy zůstane 5 až 6 mm neřezané plochy. Po vyřezání příslušného počtu drážek do obrobku se oddělí nevyřezané intervaly a jejich konce se zabrousí na čelní desce brusky.

Pro tak citlivý materiál, jako je sklo, potřebujete speciální řezný nástroj. Řezání skla je samozřejmě velmi snadné, ale můžete použít i jiné šikovné nástroje. Pokud potřebujete řezat sklo a nemáte po ruce řezačku na sklo, máme pro vás řezačku na sklo, kterou můžete použít místo ní.

Jaký nástroj zvolit?

Sklo je roztavený křemenný písek s přídavkem oxidů vápníku a alkalických kovů.

Sklo je v podstatě vysokoteplotní tekutá látka bez jasné krystalické mřížky. To je důvod, proč je sklo průhledné.

K řezání skleněné tabule stačí do ní vytvořit drážku pomocí frézy, která přesahuje tvrdost řezaného materiálu. Následně se vytvoří síť hlubokých trhlin, která umožňuje oddělit oba kusy skla podél linie řezu. Pro tuto operaci se používají následující typy ručních mechanických řezaček skla:

správně, řezat, sklo, diamantovým, řezákem

První nástroj používá diamant jako řezný nástroj, který je do kovové hlavy připájen speciální pájkou. Rukojeť je vyrobena ze dřeva nebo plastu. Existují brusiče skla s přírodními diamanty. Ty se vyráběly v bývalém SSSR a i v té době stály hodně. Brusky na sklo jsou dnes vybaveny výhradně syntetickými diamanty. Na jednodušších zařízeních jsou minerály se zakřiveným břitem. Dražší řezačky skla jsou vybaveny čtvercovými diamanty skloněnými o 20° k ose řezu. Řez je přesnější a hlubší, ale vyžaduje dobrou zručnost.

Válečkové frézy. nejjednodušší a nejběžnější. Jejich trumfem je nízká cena, která je výhodná pro jednorázové zakázky. Pracovní fréza je váleček z tvrdé kovové slitiny. Většina těchto strojů na řezání skleněných desek je vybavena několika válci, třemi nebo šesti. Když se jeden válec otupí, kolo, na kterém jsou upevněny, se otočí kolem své osy a další fréza na konci zařízení se posune ven. materiál. karbid wolframu, karbid wolframu, karborundum a další slitiny tvrdší než křemen na Mohsově stupnici.

Řezačka na olejové sklo je konstrukčně podobná válečkové řezačce. Rozdíl spočívá v tom, že koncový válec je během provozu mazán speciálním typem oleje. To usnadňuje řezání, výrazně snižuje opotřebení frézy a zlepšuje vylamování skla podél vyznačené linie. Moderní zařízení s olejovou náplní se skládají z válečku a speciálního zásobníku naplněného olejem. Válec se maže kapilárním působením, a když není v provozu, nevytéká. Řezačky na olejové sklo jsou poměrně pokročilé a lze je použít k řezání zakřivených linií pomocí otočné hlavy.

Je na každém, aby se rozhodl, který nástroj je pro něj nejlepší. váleček, diamant nebo olej.

správně, řezat, sklo, diamantovým, řezákem

Výhody a nevýhody brusek na sklo

Nespornou výhodou řezání dlaždic nebo obkladů je jejich finanční dostupnost, a tedy i cena obkladačských prací obecně. Ruční řezačky skla válečkového a olejového typu jsou tiché a nevytvářejí v místnosti prach, což je důležité v domácnostech, kde mohou být kromě pána i další obyvatelé. Ruční nástroj je nepostradatelný také pro vytváření zakřivených řezů, designových řešení, která vyžadují jedinečnost a exkluzivitu.

Nevýhody. pro velké množství práce je ruční řezačka skla neefektivní. Řezání porcelánové kameniny nebo keramické dlažby je speciální položka. v těchto případech se ruční nářadí používá jen velmi zřídka, protože desky z tohoto materiálu mají vyšší pevnost a tloušťku.

Shrneme-li vše výše uvedené, dojdeme k závěru, že ruční válečkové nebo diamantové nářadí má smysl používat při malém rozsahu obkládání a v případě nákupu dražšího profesionálního nářadí. úhlové brusky nebo řezačky na obklady, je pro jednorázový řez nerentabilní.

Typy řezaček na sklo a návod k obsluze

Řezačky skla se dělí podle typu řezné části, rukojeti a použití. Existují modely s diamantovými, karbidovými a olejovými válečky, které mohou řezat rovné nebo kulaté tvary.

Diamantové frézy na sklo jsou odolné a silné

Čepel řezače skla je vyrobena z diamantu, pevně upevněna v rukojeti stříbrnou pájkou. Diamant může být:

Řezání bez značení skla

Model se syntetickým ostřím stojí méně než přírodní, ale je stejně dobrý v řezání. Možnost řezání 10 000 lineárních metrů skla.

Řeznou hlavu diamantového řezáku na sklo vyrábějí výrobci v jednom ze dvou tvarů:

Nástroje s pyramidálními hlavami používají profesionální řezbáři, zatímco zakřivené nástroje používají začátečníci v domácnosti. Když je řezná hrana diamantu tupá, vyšroubujte zajišťovací šroub držáku a mírně otočte hrot druhou hranou, přibližně o 90°, a znovu jej upevněte. Po opotřebení všech hran se fréza vymění za novou nebo se brousí na litinové tyči s diamantovým povlakem.

Na základně diamantového řezače skla jsou kromě držáku řezače 1-3 výřezy pro vylamování skla. Rukojeť je vyrobena ze dřeva nebo plastu, někdy s gumovými vložkami.

Model s diamantovou frézou

Jak správně řezat sklo diamantovým řezákem na sklo:

  • Připravte si stůl s pracovní plochou o 15 % větší než skleněný díl.
  • Rozložení pravítka s přísavkou a dalšími nástroji.
  • Otřete sklo odmašťovacím přípravkem a tužkou si udělejte značky.
  • Držte řezačku na sklo za kovovou základnu a veďte diamantový nůž podél pravítka, abyste vytvořili tenkou ořezávací linii. Vyvíjejte značný tlak.
  • Po dokončení poklepejte na sklo kladivem z obou stran řezu.
  • Rozlomte obrobek tak, aby vznikly dvě poloviny. Řez by měl být rovný, bez třísek.

Váleček. oblíbený a jednoduchý

Broušení skla vlastníma rukama vyžaduje trpělivost a přesnost. Při rozhodování o výběru nejvhodnějšího řezáku na sklo. válečku nebo diamantového řezáku. si sestavte seznam požadavků na nástroj. Pokud je pro vás rozhodujícím faktorem cena, vyberte si model s válečkem. Diamantové frézy na sklo jsou dražší, ale odolnější.

Válečková řezačka se snadno používá a je oblíbená u začínajících domácích řezbářů. Řezný nástroj, který je v přímém kontaktu s řezaným materiálem, je váleček z karbidu wolframu a kobaltu. Přejeďte přes sklo a vytvořte linii pro řez ořezávačem.

Tyto typy válečkových řezaček skla jsou komerčně dostupné:

  • normální s dřevěnou rukojetí. drží materiál o tloušťce až 5 mm;
  • S plastovou rukojetí vyrobenou v Číně má stejné vlastnosti;
  • Profesionální řezačka skla. řeže materiály o tloušťce až 10 mm;
  • Nářadí Kraftool. poloprofesionální.

Řezačka skla se 6 kolečky

Řezačky skla se prodávají v železářstvích a stojí kolem 100 EUR. Záleží na vás, zda si vyberete dřevěnou nebo plastovou rukojeť. Součástí balení je pět náhradních řemenic pro výměnu.

  • Vyšroubujte šroub ve středu nástroje.
  • Otočte válečkový kotouč tak, aby se nový nůž dostal do pracovního prostoru.
  • Utáhněte šroub.

Otočná hlava umožňuje řezat zakřivené tvary

Místo výměny válečku jej můžete přebrousit pomocí jemného brusného kotouče.

Zahradní nůžky Kraftool jsou známé svou odolností. Model s jedním válečkem stojí 250 a má životnost 8000 m. Brusky na sklo se šesti kolečky jsou levnější, ale každý nástroj se opotřebuje po 1000 m. Maximální hloubka řezu pro oba nástroje. 5 mm.

Postup řezání skla vlastníma rukama pomocí ořezávače skla:

  • Označte si sklo.
  • Vezměte pravítko o tloušťce 8 mm a připevněte ho ke sklu.
  • Pomalu, ale pevně veďte vlasec k zastřihovači.
  • Dbejte na to, aby se nástroj při práci nepohyboval mimo vyznačenou linii.

Řezačka na olejové sklo. s delší životností

Řezák na olejové sklo. novinka mezi nástroji na řezání skla. V principu podobný válečku, ale se zásobníkem oleje na rukojeti. Knot se táhne od zásobníku k břitu a automaticky dávkuje olej na skleněný povrch. Mazivo plní následující funkce

olejové řezačky skla se používají pro sklo o tloušťce až 20 mm. Snadno se s ním manipuluje a snadno se přemisťuje. životnost nástroje 5000 lineárních metrů bez broušení.

Po vyčerpání životnosti je třeba vyměnit celou řezací hlavu i s válečkem. Nahradit:

Obvykle se montují válečky s ostřícími úhly:

Uvnitř rukojeti je olejová nádržka

Řezací hlava může být otočná nebo trvale připevněná k základně. Některé modely nástrojů s posuvnou hlavou mají možnost aretace řezné části.

frézy na olejové sklo jsou oblíbenější než diamantové frézy díky svému ergonomickému tvaru, rozsáhlé funkčnosti a příznivé ceně. Při používání těchto nástrojů nezapomeňte včas doplnit olejovou nádržku.

Hlavní požadavky, které musí olej na řezání skla splňovat:

  • střední konzistence. aby tuk snadno procházel úzkým hrdlem, ale nekapal;
  • Dobrá přilnavost. olej se nesmí šířit po materiálu.

Brusky na sklo a jejich typy

Nejdříve se musíte rozhodnout, s jakým řezákem skla budete v konkrétním případě pracovat. Diamantové nástroje jsou u profesionálů velmi oblíbené. Používají se diamantové hlavice, které mají dva tvary: čtvercové a zkosené.

První používají zkušení řemeslníci. jeho řezná část je umístěna v optimálním úhlu k osám řezačky skla. Používání těchto nástrojů vyžaduje určitou zručnost. Nesprávně nakloněné nástroje mohou způsobit vadný řez. Seřízení nástroje můžete posoudit podle sluchu a hmatu, ale je třeba mít určité zkušenosti. zkosená diamantová hlava je vhodným nástrojem pro začátečníky, protože je v jedné linii s osou nástroje, což značně zjednodušuje používání.

Diamantové hlavice jsou k dispozici v přírodních a syntetických barvách. Při použití přírodního kamene je možné řezat sklo o tloušťce 5 až 10 mm. Syntetické kameny umožňují řezat materiál o tloušťce až 5 mm. Liší se také odolností proti opotřebení. Přírodní kameny tak mohou uběhnout až 10 km, umělé kameny zvládnou mnohem méně.

Pro domácí řezání skla se doporučuje používat řezačku na sklo. Je levnější než diamantové brusky na sklo, ale snadněji se používá a je efektivní v každodenním životě. Nelze jej použít pro příliš silné sklo, ale takové typy skla se v domácnostech používají jen zřídka, takže jeho použití může být pro domácí potřeby vhodné. Lze jej použít pro ujetí přibližně 350 m, poté je třeba jej přebrousit nebo vyměnit válec.

Většina moderních řezaček skla je již k dispozici s vyměnitelnou řeznou hlavou. to řeší provozní problém.

Za zmínku stojí také použití olejových řezaček na sklo. Fungují na stejném principu jako váleček, ale jsou pokročilejší. V držáku nástroje je nádoba s olejovitou kapalinou. Při řezání materiálu je nutné podávat sklo a řezný prvek. Tím se snižuje tření a zlepšuje kvalita řezu. Tímto nástrojem lze řezat sklo o tloušťce přibližně 20 mm.

Při práci se sklem o tloušťce do 10 mm je nutné použít frézy s úhlem řezu 135 stupňů. Pro silné sklo o tloušťce 10 až 20 mm potřebujete frézy s úhlem ostří od 150 stupňů.

Za zmínku stojí zejména další typ řezačky skla. kruhová řezačka. Jedná se o druh přísavky a ramene, na kterém je umístěna stupnice a řezačka olejového skla. Použití takového zařízení je poměrně snadné. Přísavka musí být upevněna ve středu obrobeného obvodu, poté musí být na rameni nastavena hodnota s určitým poloměrem a poté musí být použita fréza. Tato konstrukce umožňuje nejen získat správně vyřezané kruhy na skle, ale také bez větších obtíží vyjmout sklo ze skla.

Jak řezat sklo bez brusky na sklo?

I bez nástrojů. Existují dvě oblíbené metody.

Voda a nůžky

Je třeba hned říci, že tato metoda je vhodná pouze pro získání obdélníkových prvků. Ne každé sklo lze řezat a tato metoda je vhodná pouze pro kusy skla o maximální tloušťce 3 mm. nástrojem jsou obyčejné, ale ostré nůžky.

Materiál se vloží do nádoby s teplou vodou, kde se vyřízne. Abyste si byli jisti, že máte správnou velikost, můžete si předem na sklo nalepit šablonu. Ostré části nůžek vedou podél linií řezu a odlamují nežádoucí prvky. Čím silnější je vrstva vody v nádobě (nad sklem), tím snadnější je práce.

Voda, alkohol a nitě

Dává vám možnost „odříznout přebytky“ téměř z jakéhokoli tvaru, ale nemusí přinést výsledek, který řemeslník očekává. Operace probíhá následovně:

  • První čáry jsou nakresleny na materiálu. Poté se nitě namočí do alkoholu (benzínu), položí na „hranice“ a zapálí.
  • Sklenice s leštěnou přízí se vloží do nádoby se studenou vodou. V tomto okamžiku by měla prasknout kvůli rozdílu teplot.
  • Kus se vyndá z kapaliny, zlomí se podél linií a poté se obrousí vlhkým smirkovým papírem. Složitý tvar nemusí napoprvé „poslechnout“, proto u takových obrobků operaci opakujte. Hlavní je v tomto případě přesná fixace závitů.

Taková práce je nebezpečná, protože při neopatrnosti může dojít k požáru předmětů v místnosti. Jako náhradu ohně použijte páječku s výkonem alespoň 60 W nebo spalovací nástroj, ale i v tomto případě je třeba být opatrný.

Tvarové řezání materiálu

V tomto případě se používá šablona. Nejlepším materiálem pro tyto šablony je překližka. Nejprve obkreslete linii pomocí řezačky na sklo a dbejte na to, abyste po celé délce drželi stejný tlak. Všechny ostatní kroky (vytváření kolmic, odstraňování skla) se provádějí úplně stejně jako při práci s kružnicemi. Pokud se jedná o oblíbený nástroj, diamantová fréza na sklo je nízkotlaká, takže získáte přesnější ořezávací linii.

Práce se špatným sklem

Také výrobky z plexiskla a akrylátu nevyžadují žádnou manipulaci s řezačkou skla. Materiál o tloušťce až 2 mm lze řezat běžným nožem. Silnější materiály lze řezat pilkou na železo, ručním hořákem, úhlovou bruskou a pilovým kotoučem se třemi zuby. Dalším kandidátem je elektrická skládačka s regulací otáček.

Řezání s „profesionální“ řezačkou na sklo

K této „chirurgické“ operaci je zapotřebí další nástroj. pravítko a silnější deska, od které se řezák na sklo hůře odráží. Označte materiál fixem nebo speciální tužkou, tzv. sklářskou, která se používá k malování skleněných povrchů.

Po provedení značek spojte body s linií budoucího řezu, nechte na něm pravítko. Provede se pouze jeden řez, neopakujte ho, mohlo by dojít k prasklinám ve skle. Nejdříve se od okraje hrany vede krátká ořezávací šňůra pomocí řezačky na sklo až do délky 5 mm. Pak pokračujte až do konce dílu.

Nutností je rovnoměrná síla po celé délce. Správně vyříznutá linka pro zastřihovač by měla být poloprůhledná, rovnoměrná. List je rozdělen na části. Pokud se operace nepodaří na první pokus, je ořezávací šňůra vyklepána rukojetí řezačky skla a poté se proces lámání opakuje.

Po úspěšném dokončení nejkritičtějšího kroku se okraje odštěpků upraví jemným smirkovým plátnem a nahradí se kamenem.

Diamantový nástroj

Práce s ním je snadnější díky jeho známému tvaru: rukojeť diamantového řezače skla vypadá velmi podobně jako tužka, takže se drží přesně stejným způsobem. I u takto pohodlného nástroje však existují určité zvláštnosti:

  • řezák na sklo je umístěn v úhlu k pracovní ploše, podobně jako tužka při psaní nebo kreslení;
  • Nadměrná síla se nedoporučuje, protože vytváří zubaté nebo odštípnuté linie řezu;
  • přelepování „nakreslených“ míst je tabu, je nutné udělat alespoň několik milimetrů důlku;
  • práce musí být úhledná a rychlá: čáru na metr dlouhé tabuli skla lze vyškrábat přibližně za 2 sekundy.

linie řezu je zarovnána s okrajem pracovní plochy tak, aby její nepotřebná část byla v rovnováze. Na řez se poklepává ze spodní strany, dokud se nevytvoří malá trhlina. Při této operaci se „nadbytečné“ úlomky skla obvykle samy oddělí od plechu, aniž by řemeslník musel vynaložit jakékoli úsilí. Někdy se závěsný díl jemně odlomí.

Váleček, řezačka na olejové sklo

V tomto případě je důležité, aby byl nástroj dokonale svislý a aby byl při řezání vyvíjen tlak. Vždy začněte oddělením skla nejjemnější metodou. jemným poklepáním na zadní stranu. Pokud sklo nereaguje, je třeba přejít k závažnější práci.

Podél celé linie řezu (buď v mezerách, nebo jen na jednom okraji) se pod list umístí zápalky a/nebo párátka. Poté se sklo jemně přitlačí z obou stran. Pokud ani to nepomůže, srovná se linie ořezávače s okrajem pracovní plochy a zkusí se ručně, ale ne fanaticky, přitlačit na sklo. Nevhodný materiál je dobrým důvodem k tomu, abyste vyzkoušeli jinou šňůru pro střihací strojek.

práce s olejem napuštěnými nástroji se vůbec neliší od práce s běžným válečkem, jediný rozdíl je v tom, že proces je snazší, protože povrch je namazaný.

Pokud je požadován kulatý otvor

Pokud jste začátečník, měli byste si někde pořídit řezačku skla, protože nepotřebujete vyrábět nástroj, který už možná nebudete potřebovat. V tomto případě se konec přísavky upevní do středu budoucího kruhu a poté se nastaví požadovaný poloměr. Kružnice je nakreslena přesně, plynule, ale rychle. Další práce se provádí stejným způsobem jako dříve.

Netradiční tvarové řezání

Proces tohoto broušení je o něco složitější, ale také není příliš náročný, a to ani pro začátečníky ve sklářství. Aby byla zaručena přesnost řezu, je nejprve zhotoven mistrovský kus. Šablona je vyříznuta z dřevotřísky, doporučená tloušťka je 5 mm. Váleček k němu nebude těsně přiléhat, takže je nutné udělat 2-3 mm důlek. Na spodní část vyříznuté šablony se nalepí proužky maskovací pásky, které zabrání jejímu „tření“ o sklo. Hotová šablona se položí na nůž a nakreslí souvislou linii pro ořezávač. Pak ji srazte zespodu.

Jak si tedy sami odpovíte na otázku: „Jak vybrat správný řezák na sklo?“??“.

Odpověď je samozřejmá: nejprve musíte určit, kolik a co potřebujete udělat.

Pokud chcete vyříznout jeden malý, tenký kousek skla, postačí vám válečková fréza s karbidovými hroty.

Pokud se chystáte řezat sklo vícekrát, je vhodným řešením nástroj s diamantovým hrotem.

Pokud máte profesionální přístup ke své práci, těžko si představit lepší volbu než olejovou řezačku na sklo. Jeho životnost bude příjemná po velmi dlouhou dobu.

Všechny nástroje na řezání skla a obkladů si samozřejmě pořiďte u specializovaných prodejců, abyste nebyli zklamaní a nemuseli běhat do obchodů pro další.

Výběr profesionálního nástroje vyžaduje důkladnou analýzu a je výsadou kompetentního odborníka, který zohlední všechny ekonomické a technické nuance velké výroby.

Jak řezat sklo řezačkou na sklo. Fotografie a video z procesu

Snad každý člověk musel někdy vyměnit rozbité sklo. Označit nové sklo není obtížné, ale přesně ho nařezat už tak snadné není. Domácí řezání skla vyžaduje pouze speciální kvalitní nástroje.

Přípravná fáze broušení skla

Aby se minimalizovaly potíže, je třeba sklo důkladně umýt a vysušit. Pokud je nová, stačí ji otřít zbytečnými novinami. Vyčistěte a odmastěte staré sklo parafínem a vysušte je.

Abyste se ujistili, že má sklo správnou velikost, je třeba ho označit obyčejnou tužkou. Řezání musí být prováděno tak, aby se minimalizoval odpad, a delší strana skla je zarovnána s delší stranou budoucího kusu.

Správné nástroje pro danou práci

Než začnete řezat sklo řezačkou na sklo, musíte se rozhodnout, jaký nástroj máte. Existují totiž dva typy řezaček skla a technologie jejich použití se značně liší:

diamantový řezák na sklo je drahý, ale dokáže proříznout 10 mm skla. S tímto nástrojem lze řezat i obtížné struktury se zakřivenými liniemi. Nástroj se drží jako obyčejné psací pero v mírném úhlu (pouze více vzpřímeně). Řezná linie střihače musí být čistá, tenká a bezbarvá. Válečková řezačka skla řeže sklo o tloušťce 1-4 mm. K dispozici jsou modely s 1, 3 a 6 válečky. V poslední době se těší zvláštní oblibě olejovaný válečkový nůž, protože se s ním nejsnáze pracuje. Nástroj se drží kolmo k pracovní ploše a přítlak lze ovládat ukazováčkem. Při dodržení všech technik řezání je linie střihu bílá.

Doporučujeme: Dřez, betonová pracovní deska. jak ji vyrobit vlastníma rukama?

Výběr správného nástroje na řezání skla není obtížný, obtížnější je pracovní postup, protože pro dosažení dobrých výsledků musíte být co nejpečlivější a nejrozvážnější.

Sklenici zcela položte na připravenou pracovní plochu. Můžete začít nácvikem na malém kousku. Odborníci doporučují před řezáním položit pod ořezávač skla silné dřevěné pravítko a umístit ho tak, aby bylo od vyznačené čáry. Aby pravítko neklouzalo, je třeba pod něj umístit několik kusů gumy.

správně, řezat, sklo, diamantovým, řezákem

Přiložte stejnou sílu na nůž a nakreslete přesnou čáru pro zastřihovač najednou. Opakované pokusy o spuštění struny trimru na stejném místě způsobí praskliny. Pokud se zastřihovací nůž nezdaří, musíte ustoupit o 1 mm od prvního pokusu a zkusit to znovu. Jakmile sklo nařežete, přiložte ořezávací nůž k okraji pracovní plochy. Když je spodní strana zavěšena, sklo se opatrně poklepává řezákem na sklo a odlamuje se, přičemž se část listu drží na stole. Sklo lze rozbít rukama nebo kleštěmi (s kousky hadice připevněnými na koncích).

Pokud však nemáte po ruce ani jeden z těchto dvou nástrojů, můžete zkusit sklo rozstřihnout ostrými šicími nůžkami. Je to jednoduché: musíte materiál označit a nůžkami vytvořit mikrotrhliny.

Typy skel a zvláštní vlastnosti

S řezáním běžného skla nejsou téměř žádné problémy. Jiné druhy skla však mohou představovat vážný problém.

Řezání tvrzeného skla je téměř nemožné a při pokusu o řezání často praskne na náhodných místech. Pokud plánujete vyrobit kusy vnitřního skla z kaleného skla, je třeba je těsně před kalením nařezat. To znamená, že tyto práce by měli provádět pouze odborníci.

Vzorované sklo se často používá pro zasklívání dveří nebo jiné interiérové aplikace. Postup řezání je stejný jako u běžného skla, s výjimkou vlnitého skla, které je nejlepší řezat řezačkou na sklo pouze na hladké straně.

Tento syntetický plastový materiál lze řezat jakýmkoli nástrojem, včetně řezačky, šicích nůžek a pilky na kov. Pokud je plexisklo velmi tenké (max. 2 mm), lze jako řezný nástroj použít naostřený kancelářský nůž.

Sklo se nejlépe řeže na velkém stole z dřevovláknitých desek. Před použitím řezačky na sklo si nasaďte ochranné brýle a rukavice, protože drobné střepy mohou vniknout do očí a odštípnuté hrany mohou způsobit vážná poranění rukou. Zvažte také uzavřené boty, abyste se vyhnuli zbytečným pořezáním.

Je to zajímavé: Dláto. jak si vyrobit vlastní ruce, co to je, a jak ho používat?