Jak se montují frézy na jednonápravovém traktoru Huter

Jak správně připojit kultivátor

Na tuto otázku neexistuje konkrétní odpověď. Vše záleží na vašem kypřiči, půdě a vašich kritériích pro jeho použití. Broušení není nutné například při práci v těžkých půdách s motorovým kypřičem se zesílenými noži. Tento postup vám nepřinese žádný hmatatelný efekt, pouze ztratíte čas a úsilí.

Při lehčím zpracování půdy s malými kypřiči je broušení dobrým způsobem, jak zlepšit kvalitu práce. A existují i nevýhody. Za prvé, ostření trvá jen několik hodin; po ostření se musí funkce opakovat, což je dlouhý a nákladný proces. Za druhé, nabroušené nože pomáhají rozdrtit kořeny plevelů, což může jen urychlit jejich množení.

Pokud se odvážíte ostřit otřepy, sejměte je z rumpálu, očistěte je od země. Každý řezný prvek co nejšetrněji nabruste smirkovým plátnem, abyste je nezničili.

ČTĚTE Instalace motoru na jednonápravový traktor Mole

Typy fréz

Aktivní šavlové frézy se z výroby dodávají sražené. Důvodem je nejen kompaktnost výrobku (tj. nižší cena a snadnější přeprava), ale také povaha kovu, který nesnáší svařování. Před montáží frézky za studena na jednonápravový traktor je nutná montáž.

Schéma

Správně, přesně a srozumitelně napsaný textový návod k montáži frézky za studena je nepostradatelným dokumentem pro výrobu této práce. Je však také velmi výhodné, pokud máte po ruce správně sestavené montážní schéma kultivátoru pro motorový kultivátor. Často jsou informace pro diváka nejlépe srozumitelné prostřednictvím kreseb, nikoli slov. To znamená, že jedno dokonale doplňuje druhé. Na internetu lze také snadno najít mnoho videí o montáži, včetně těch, kde obsluha stroje frézku nejen montuje, ale zároveň vysvětluje, co dělá. Pro diváka je tak jasně uspořádán.

Potřebné materiály a nástroje

Aktivní šavlové frézy používají pouze šroubové spoje mezi součástmi. To znamená, že není nutné používat složité a drahé vybavení (např. svářečku). Nemusíte mít zvláštní dovednosti. zvládne to téměř každý, i bez speciálního výcviku. Šrouby, matice a podložky jsou zpravidla součástí dodávky motorových kypřičů. Může se však stát, že výrobce zapomněl dát do sáčku správný klíč nebo se spletl (sáček obsahuje méně spojovacích prvků, než je potřeba). Součástky, které můžete koupit na trhu, v obchodech pro kutily nebo ve specializovaných prodejnách. to není žádný problém. Mnoho lidí má v garáži nebo doma klíč správné velikosti, a pokud ho nemají, koupě správného nářadí jim nezruinuje rozpočet.

Postup

Stručně řečeno, montáž rumpálu pro váš motorový kypřič probíhá následovně:

  • Zvolte správný směr otáčení. Nabroušená část kypřiče by se měla při práci zarývat do půdy.
  • Pomocí šroubů nasaďte nože do zásuvek, které jsou k tomu určeny.
  • Poté na šrouby nasaďte podložky a pečlivě utáhněte matice.

Není snadné udělat v procesu chybu, protože vše je jasné i intuitivně. Je však třeba poznamenat, že čepele jsou z výroby označeny vyraženým písmenem L a R. L znamená, že obrobek bude uložen na levé straně a R na pravé straně.

Přídavná část je k hlavní části připevněna kolíkem. Nivelační kotouč je ke stroji připevněn maticí a šroubem.

Tovární šavlové nože

Ti, kteří začínají používat elektrické kypřiče, se ptají: Jaký nůž je nejlepší koupit?? Typy motorových kypřičů lze konvenčně rozdělit do 2 velkých skupin:

Frézy Sabre jsou nejvhodnější pro všechny typy prací.

montují, frézy

Nejoblíbenější je šavlovitý nůž, který je známý jako standardní vzor. Jsou účinné a osvědčují se již desítky let. Kultivátory jsou často vybaveny šavlovitým ostřím. Je nejvhodnější pro všechny typy prací. Výhody šavlovitých kypřičů jsou zřejmé. Tvar lopatek je optimalizován. Jsou vhodné pro všechny typy prací. K výrobě nožů se používá pouze vysoce kvalitní a odolná uhlíková ocel.

Frézy Sabre mají skládací konstrukci, která usnadňuje a zefektivňuje instalaci a údržbu. Ocel, ze které jsou čepele vyrobeny, je zcela necitlivá na svařování. Při výrobě se používá tzv. kalení, které zlepšuje mechanické vlastnosti výrobku. Ocel je zpracovávána vysokofrekvenčními proudy pro zvýšení pevnosti.

Vlastní hoblíky pro rumpál

Speciální nástavce pro kypřiče jsou k dispozici v různých verzích. Je možné použít jednu sadu nožů nebo zakoupit dvě různá zařízení a měnit je v závislosti na půdních podmínkách.

montují, frézy

Někteří řemeslníci dávají přednost vlastnoručně vyrobeným výrobkům, které při správné montáži nebudou horší než tovární.

Hlavní výhodou vlastní výroby kypřiče je to, že jej můžete přizpůsobit specifikům svého pozemku.

Typy nožů pro kypřiče

Frézy mají zcela zjevné rozdíly. Nůž je považován za hlavní součást nože. Hlavní rozdíl spočívá v rozdílné konstrukci, tj. v uspořádání lopatek, počtu lopatek a dalších prvcích. Na tom, z jakého materiálu je kypřič vyroben, přímo závisí, jak dobře bude půda zpracována.

Za nejlepší jsou považovány italské kované čepele, které se samy ostří. Často se používají také předem připravené listy. Pak jsou ale okraje rumpálu méně výrazné. Tyto lopatky se montují převážně na zařízení s nízkou hodnotou.

Hlavní typy motorových kypřičů jsou:

Šavlové frézy jsou považovány za základní prvky motorových kypřičů. Jsou součástí základních balíčků vybavení. Tyto čepele jsou považovány za nejkvalitnější. Díky jejich robustnosti se jim lépe pracuje v terénu. Ideální pro těžké motorové kypřiče.

Karbidová ocel je základním materiálem pro šavlové frézy. Pro zvýšení odolnosti se často vystavují vysokým teplotám a podrobují žíhání. Pokud se nedá svařit, znamená to, že máte kvalitní výrobek.

Motykové nože pro motorové kypřiče jsou relativně nové. Zatím není na trhu zavedena. Jejich hlavním účelem je odstraňovat plevel a obdělávat panenskou půdu. Jejich nevýhodou je, že jsou méně robustní než šavlové nože. Proto se často opravují. Protože jsou svařitelné, jsou vyrobeny ze standardní oceli.

Typy fréz

Jednotka se skládá ze čtyř zakřivených lopatek. „okvětních lístků“. připevněných k hřídeli. Většina lopatek je směrového typu: při montáži dodržujte směr jízdy. Čepele jsou obvykle ohnuté na obou stranách, kromě těch na okraji hřídele. Existují modely se všemi „lístky“ zahnutými směrem k převodovce. to zabraňuje poškození plodin při trhání. Tím se však zmenšuje pracovní šířka.

K dispozici v lisované oceli pro nejlehčí modely a v ocelových pásech, často kovaných. Poslední možnost je nejsilnější. Obvykle je kypřič samostatný, ale existují i modely se dvěma kypřiči namontovanými na stejné hřídeli.

  • Zaostřený. „okvětní lístek“ snáze proniká do půdy a nepřiléhá k ní. Výsledkem je menší zatížení motoru a nižší spotřeba paliva. Na druhou stranu ostré nože přetínají kořeny plevelů, některé z nich zůstávají v zemi a znovu vyrůstají. Nabroušené frézy se musí používat velmi opatrně.
  • s půlkruhovým okrajem. bezpečnější, ale větší odpor při trhání, častěji se zasekává. S tímto přístrojem se plevel odstraňuje účinněji, protože se neseká, ale namotává se na kořen a vytahuje se z půdy.

Průměr kultivačního bitu určuje maximální hloubku orby. Relativní hloubka se nastavuje pomocí radlice.

  • nýtované. prvek nelze rozebrat. To je menší problém při skladování než při přepravě;
  • Šroubované. oddělitelné. Příklad je uveden zde.

Spoj se nesvařuje. snižuje se tím pevnost výrobku.

Broušení podomácku vyrobeného nože

Podomácku vyrobené kultivátory je třeba nabrousit. K tomu je zapotřebí úhlová bruska s diamantovým kotoučem o průměru 125 mm. Brousicí stroj se obtížně používá kvůli velikosti a směru ohybu nožů. Malé čepele lze brousit smirkovým plátnem s jemnou zrnitostí.

Pravidla pro broušení nožů na domácím zařízení:

  • Čepele by se měly brousit pouze pod úhlem 45°. Strana prohlubně v zemi je určena předem;
  • Není nutné odstraňovat velké množství kovu; stačí 1-2 broušení za sezónu. Frekvence broušení se může lišit v závislosti na intenzitě používání a typu broušeného materiálu.

Pokud je kultivátor často používán na mokré půdě, zkontrolujte stav nářadí. Korozi lze zabránit použitím speciálního antikorozního prostředku. Vyvarujte se nárazů frézou do kamenů nebo jiných tvrdých předmětů. To prodlužuje životnost stroje a snižuje potřebu častého broušení nožů. Po dokončení práce odstraňte z kypřiče nečistoty, mastnotu nebo jiné nečistoty. Používejte hadřík nebo kartáč, různé čisticí prostředky nejsou vhodné. Pokud se nože skladují delší dobu, mažou se nože solidolem a na konce hřídelí se používá grafitové mazivo.

Podomácku vyrobené motorové kypřiče lze instalovat na stroje Mole, Centaur a mnoho dalších.

Frézovací hlava pro jednoosý traktor Centaur: hodnota, použití

Fréza pro sázecí stroj Kentavr při práci rozbíjí velké hroudy zeminy, umožňuje komplexní zpracování půdy, což je hlavním úkolem zařízení.

montují, frézy

Fréza se skládá z nožů (vyrobených z oceli odolné proti opotřebení), které jsou přišroubovány k rámu. Samotný rám má podobu tzv. „rybí kosti“.

Je třeba také poznamenat, že aktivní kypřič pro váš motorový kypřič vám umožní prvotřídně a s minimálním úsilím obdělávat půdu.

Typy fréz

Nejběžnějším a nejoblíbenějším typem frézy pro motorové kypřiče je „husí noha“. Lze je vyrobit vlastníma rukama s pomocí základního nářadí. Doporučuje se používat pouze typy, které byly vyrobeny technologií kování a mají samoostřící vlastnosti v hospodářství.

Jejich tvar a funkce se liší. Tyto „husí nožky“ se liší například přítomností, polohou a provedením řezných hran. Důležitou roli hraje materiál, ze kterého je fréza vyrobena. Hloubka nástroje závisí na kvalitě materiálu a také na povrchové úpravě nástroje.

Podívejme se na několik příkladů různých druhů otřepů:

Šavlovité čepele

Šavlové frézy jsou standardní součástí všech kypřičů. Používají se v továrně. Většina zemědělců používá aktivní routery sabre. Mezi výhody tohoto typu patří:

Pokud jsou lopatky vyrobeny ve výrobním závodě, používá se jako materiál legovaný nebo vysoce uhlíkový ocelový plech. Je tepelně tvrzený, vystavený vysokofrekvenčnímu elektrickému proudu. Nože Bushcraft se nedoporučují používat.

montují, frézy

Pokud je nutné použít frézu vlastní výroby, je vhodné použít kalenou, tepelně zpracovanou ocel. Například konstrukční pružinová ocel 50 XHFA.

Frézy na husí nožky

„Goosefoot“ se objevil v roce 2000. Od té doby se lopatky staly oblíbenými díky svým mnoha výhodám. Vznikají díky zvláštnímu tvaru lopatek. Když se na ně podíváte, připomínají husí nohy, a proto dostaly své jméno. Samotná konstrukce je jednodílná a nezničitelná.

Továrně vyráběné výrobky jsou charakterizovány svými statickými parametry. Standardní velikosti nožů jsou následující:

Kultivátor dosahuje rychlosti až 5 km/h s pracovními noži. Pro práci s půdou se obvykle vyrábějí z měkké oceli. Díky tomu se nože samy brousí. Při správném zacházení je tedy není třeba vůbec brousit.

Lidé používají husí nožky k obdělávání panenské půdy nebo jiných obtížných typů půdy. Tyto nože se nedoporučuje používat při obdělávání půdy s velkým množstvím kořenů. Ty způsobují neustálé ucpávání systému a zpožďují jeho provoz v terénu.