Jak připevnit kabelový kanál k sádrokartonu

Jak připevnit kabelové kanály k sádrokartonu

Při stavbě domu se elektroinstalace instaluje skrytě, pod omítkou. Kompletní výměna elektroinstalace se obvykle provádí při celkové rekonstrukci. V tomto případě vytvoříte ve stěně průchodku, do které položíte drát.

Co ale dělat, když není možnost nebo chuť zabývat se prachsprostým vrtáním do zdi?? Nebo připojte nedávno instalovaný výkonný spotřebič, například ohřívač vody? V takovém případě mnoho lidí volí metodu otevřené elektroinstalace a připevňuje kabeláž ke stěně pomocí kabelového kanálu.

Typy kabelových kanálů

Pro klasifikaci kabelového kanálu se používá několik kritérií:

  • Velikost. Lze ji sestavit vlastníma rukama a s porozuměním elektřině. K dispozici jsou menší výrobky pro instalaci jednoho vodiče menšího průřezu nebo větší krabice, které lze použít pro instalaci až osmi různých průřezů kabelů na stěnu;
  • Výrobní materiál. K dispozici jsou hliníkové, ocelové a plastové konstrukce. Pro vnitřní instalace jsou žádanější plastové modely a pro elektroinstalaci před domem se často používají ocelové a hliníkové krabice;
  • Umístění. Upevnění kabelového kanálu lze provést na několika místech. Konstrukce výrobku je maximálně přizpůsobena místu instalace. Rozlišuje se mezi soklovými, parapetními, klempířskými a podlahovými modely.

Vezměte prosím na vědomí! Barvy kabelových kanálů jsou nejčastěji neutrální bílé, aby se hodily k jakémukoli povrchu. Oblíbené jsou také modely s imitací dřeva.

Instalační technologie

Hlavní výhodou kabelového kanálu pro otevřenou elektroinstalaci je snadná instalace. Konstrukci lze připevnit na jakýkoli povrch: stěnu, podlahu nebo strop. Největší význam má materiál povrchu: ten určuje nejlepší způsob upevnění. Zvažte následující základní možnosti instalace a typy povrchů, na které se kabelové kanály připevňují.

Značení povrchu

Před zahájením instalace kabelového kanálu nejprve vyznačte povrch tak, že na stěně označíte polohu kabelového kanálu. To lze provést pomocí tužky nebo křídy a vodováhy. Je důležité dodržet vodorovné a svislé vyrovnání, protože nepravidelnosti v těsnění budou po instalaci patrné.

Upevnění šroubem

K upevnění krabice na dřevěnou stěnu se používají standardní samořezné šrouby. Doporučená délka je 2-3 cm. Tato metoda je vhodná pro dřevěné domy, lázně a další stavby. Také upevnění pomocí samořezných šroubů je nejvhodnější pro dřevěné stěny obložené prkny.

Při instalaci kabelového kanálu předvrtejte otvory v základně kanálu a zašroubujte šrouby. U plastových konstrukcí lze otvory při upevňování provést přímo samořezným šroubem. Optimální vzdálenost mezi montážními body je 30-50 cm v závislosti na předpokládaném zatížení rozvodu (počet vodičů v krabici).

Upevnění pomocí hmoždinek

Instalace kabelových žlabů na betonový povrch vyžaduje serióznější přístup a další nástroje. K vytvoření otvorů do betonové zdi budete potřebovat plastové hmoždinky a příklepovou vrtačku. Tato metoda je vhodná pro instalaci jakýchkoli kovových i plastových profilů uvnitř i vně budovy. Postup je následující:

  • Vyvrtejte otvory ve spodní části skříňky pro montáž. Stejně jako u předchozí verze je vzdálenost mezi nimi 30-50 cm;
  • Poté se kabelový kanál připevní ke stěně podél předem vyznačené linie;
  • Pomocí šídla nebo hřebíku označte umístění upevňovacích prvků na povrchu stěny;
  • Poté se příklepovou vrtačkou vyvrtají otvory požadovaného průměru na značkách ve stěně a zatlučou se do nich plastové hmoždinky;
  • Poté profil upevněte pomocí samořezných šroubů.

K upevnění elektroinstalační krabice k betonovému povrchu můžete použít také hřebíky, které se zatloukají kladivem. Tato možnost má však značnou nevýhodu. pokud potřebujete konstrukci přemístit, existují určité problémy s demontáží takových zátek.

Metoda lepení

Další možností upevnění kabelového kanálu je použití montážního lepidla pro upevnění. Nejčastěji se pro tento účel používá lepicí kompozice „tekuté hřebíky“, která je k dispozici pod značkou Moment. Toto lepidlo je k dispozici v tubách pro instalační pistoli nebo v běžných tubách pro ruční aplikaci.

Metoda instalace lepidlem se používá k upevnění kabelových kanálů na sádrokartonové desky, PVC obklady stěn (plastové latě nebo panely) a v koupelnách na keramické obklady. Je třeba poznamenat, že pro tuto metodu jsou vhodné pouze plastové elektroinstalační kanály, protože jejich hmotnost je minimální. Je také žádoucí, aby počet vodičů uložených v kabelovém kanálu byl minimální a nevytvářel významné zatížení konstrukce.

Technika upevnění lepidlem je následující:

  • Lepidlo se nanáší na zadní část profilu. Aby byla zajištěna maximální plocha lepení, je lepidlo rozloženo vlnovitě;
  • Poté se kabelový kanál jemně přitlačí podél vyznačené linie ke stěně a ihned se odstraní;
  • Po 2-3 minutách, kdy lepidlo začne zasychat, přiložte pásek znovu a několik minut jej pevně přitiskněte.

Po úplném zatuhnutí lepidla se provede dodatečná fixace v problematických oblastech. K upevnění použijte malé samořezné šrouby nebo hřebíky.

Zde je několik doporučení, která jsou užitečná při instalaci kabelových kanálů.

Pro usnadnění připojení profilu použijte příslušenství nabízené výrobcem: T- a rohové konstrukce, páskové spojky, různé ohyby a další příslušenství.

Pro instalaci zásuvek a vypínačů je nejvhodnější použít povrchové verze těchto výrobků nebo modely pro zapuštěné krabice.

Samostatně upozorňujeme, že instalace vnější elektroinstalace by měla být provedena jako poslední, po dokončení všech dokončovacích prací.

Upevnění kabelového kanálu na stěnu pomocí samořezných šroubů.

Pokud jste se rozhodli namontovat kabelový kanál v dřevěném domě nebo v bytě se sádrokartonem, měli byste k upevnění použít speciální samořezné šrouby. Instalační rozteč závisí na typu zátěže, která bude na plastové krabici umístěna, respektive na tom, kolik vodičů je třeba dovnitř natáhnout a jaký je jejich průřez.

K bezpečnému upevnění kabelového kanálu na dřevěnou nebo sádrokartonovou stěnu stačí zpravidla každých 40-50 cm přišroubovat samořezné šrouby. Pokud jsou stěny nerovné, je lepší snížit montážní rozteč, aby se zakryly všechny vady a mezery.

Pro instalaci kabelového kanálu nepoužívejte příliš dlouhé samořezné šrouby. K bezpečnému upevnění kabelové krabice na stěnu potřebujete pouze šroubové spojovací prvky o délce přibližně 40 mm. Pro šroubování je nejlepší použít elektrický šroubovák s křížovým bitem.

Připevněte kabelový kanál ke stěně hmoždinkou.

Začněte tím, že na stěně (stropě) nastavíte rovnou čáru pro trimr (pro stěny na úrovni) a připravíte se na práci s hmoždinkami a hřebíky, ze kterých musíte ostrým nožem odříznout plastový uzávěr. Tím se zajistí pevné připevnění kanálu ke stěně. Použijeme 6mm vrták do betonu a tekutý hřebík

Poté přiložte kabelový kanál k lince a propíchněte jej perem, které pronikne do stěny na délku hmoždinky. Vložte vyříznutou plastovou vložku a pomocí šroubováku zašroubujte hřebíkovou zátku až na doraz. Další upevňovací bod je ve vzdálenosti 40-50 cm, krajní bod je ve vzdálenosti 5-7 cm od okraje krabice. Vložte drát do kanálu a zaklapněte kryt.

Jak připevnit kabelový kanál pomocí lepidla (tekuté hřebíky).

Upevnění na lepidlo není příliš spolehlivé a používá se v místech, kde není možné použít jiné způsoby upevnění. například na obklady. Lze ji kombinovat s dalšími způsoby. upevněním pomocí šroubů nebo hmoždinek.

Chcete-li krabici přilepit ke stěně, naneste lepidlo v klikaté čáře, pak ji podle označení přitlačte ke stěně, aby lepidlo přilnulo k povrchu, a odstraňte ho. Po několika minutách, až se tekuté hřebíky uchytí (doba závisí na typu lepidla a můžete si ji přečíst v návodu na obalu), krabičku opět pevně přitiskněte ke zdi.

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

Nezapomeňte, že odstranění kabelového kanálu přilepeného ke stěně pomocí tekutých sprejů není možné bez poškození krytiny nebo samotného kabelového kanálu. Kabel instalujte až po úplném vytvrzení lepidla.

Upevnění kabelového kanálu ke kovu.

Pokud připevňujete kabelový kanál k plechu o tloušťce menší než 2 mm nebo k hliníkovému profilu, měli byste použít samořezné šrouby do kovu, známé také jako „krabicové hřebíky“. Instalace elektrické krabice na kovový povrch není nic složitého, hlavní je vybrat dobré samořezné šrouby a nabít elektrický šroubovák.

Jak připevnit kabelový kanál k betonové stěně

Při stavbě domu se elektroinstalace instaluje skrytě, pod omítkou. Kompletní výměna elektroinstalace se zpravidla provádí při generální opravě. V tomto případě se ve stěně vytvoří otvory, do kterých se vloží drát.

Ale co dělat, když není možnost nebo touha udělat zaprášenou díru ve zdi? nebo k připojení nově instalovaného výkonného spotřebiče, například ohřívače vody? V tomto případě mnoho lidí volí otevřenou metodu pokládky elektroinstalace a připevnění ke stěně se provádí pomocí kabelového kanálu.

Typy kabelových kanálů

Pro klasifikaci kabelového kanálu se používá několik kritérií:

  • Velikost. Existují malé výrobky pro instalaci jednoho vodiče malého průřezu nebo krabice velkých rozměrů určené pro montáž až osmi vodičů různých průřezů na stěnu;
  • Výrobní materiál. K dispozici jsou hliníkové, ocelové a plastové konstrukce. Pro vnitřní instalaci jsou žádanější plastové modely, zatímco pro venkovní rozvody se častěji používají ocelové a hliníkové kanály;
  • Umístění. Upevnění kabelového kanálu lze provést na několika místech. Konstrukce výrobku je co nejvíce přizpůsobena místu instalace. Rozlišují se modely soklů, parapetů, lišt a podlah.

Vezměte prosím na vědomí! Pokud jde o barevné provedení, kabelový kanál je nejčastěji v neutrální bílé barvě, která se hodí k jakémukoli povrchu. Oblíbené jsou také modely imitující dřevěnou konstrukci.

Instalační technologie

Hlavní výhodou kabelového kanálu pro odkryté vedení je snadná instalace. Upevnění konstrukce na libovolný povrch: stěnu, podlahu nebo strop. Nejdůležitější je materiál povrchu: ten určuje, jak nejlépe upevnění provést. Zvažte základní možnosti instalace a typy povrchů, ke kterým se kabelový kanál připevňuje.

Značení povrchu

Než začnete kabelový kanál instalovat, musíte nejprve provést povrchové značení: označte polohu kanálu na stěně. To lze provést pomocí tužky nebo křídy a vodováhy. Je důležité dodržet vodorovné a svislé vyrovnání, protože nepravidelnosti v těsnění budou po instalaci patrné.

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

Montáž pomocí samořezných šroubů

Upevnění skříňky na dřevěnou stěnu pomocí běžných šroubů. Doporučená délka je 2-3 cm. Tato metoda je vhodná pro dřevěné domy, lázně a další stavby. Šroubové upevnění je vhodné i pro stěny obložené dřevěným obložením.

Při instalaci je nutné předvrtat otvory v podstavci skříně a poté do nich zašroubovat samořezné šrouby. U plastových konstrukcí lze otvory při upevňování provést přímo pomocí samovrtného šroubu. Optimální vzdálenost mezi montážními body je 30-50 cm v závislosti na předpokládaném zatížení kabelového kanálu (počet vodičů v krabici).

Upevnění pomocí hmoždinek

Montáž kabelových žlabů na betonový povrch vyžaduje serióznější přístup a další nářadí. K vytvoření otvorů do betonové stěny budete potřebovat plastové hmoždinky a příklepovou vrtačku. Tato metoda je vhodná pro instalaci jakýchkoli profilů: kovových i plastových, uvnitř i vně budovy. Postup je následující:

  • Vyvrtejte do dna krabice otvory pro upevňovací prvky. Vzdálenost mezi nimi je stejná jako u předchozí varianty, tedy 30-50 cm;
  • Poté se kabelový kanál připevní ke stěně podél předem vyznačené linie;
  • Pomocí šídla nebo hřebíku označte umístění upevňovacích prvků na povrchu stěny;
  • Poté se perem vyvrtají otvory požadovaného průměru v místech vyznačených ve stěně a do otvorů se zatlučou plastové hmoždinky;
  • Poté profil upevněte pomocí samořezných šroubů.

K upevnění elektroinstalační krabice k betonovému povrchu můžete použít také hmoždinky, které se zatlučou kladivem. Tato možnost má však značnou nevýhodu. pokud potřebujete konstrukci přenést, jsou problémy s demontáží takových hmoždinek.

Tekuté nehty

Posledním způsobem upevnění kabelového kanálu v bytě nebo domě je použití speciálního tekutého lepidla na hřebíky. Potřeba přilepit kabelový kanál ke stěně nastává, pokud není možný jiný způsob pokládky. Tekuté hřebíky se nejčastěji používají při instalaci elektrické krabice na koupelnové dlaždice nebo hladký kovový povrch. Je však nepravděpodobné, že byste mohli krabici zajistit pouze lepidlem. Lepicí malta se častěji používá jako doplňková možnost upevnění. Lze ji kombinovat se samořeznými šrouby nebo dokonce s rychlou montáží.

Důležitý je detail týkající se upevnění truhlíku na lepidlo. nejprve je třeba nanést lepidlo na povrch truhlíku a poté jej opřít o stěnu podle značení. Jakmile zadní stěnu přizpůsobíte stěně, odstraňte ji a počkejte několik minut, aby lepidlo na obou stranách mírně ztvrdlo. Poté, co tekuté hřebíky alespoň trochu „vytvrdnou“, přitiskněte kabelový kanál ke stěně co nejpevněji, hlavně ho nelámejte. Toto je jednoduchý způsob, jak připevnit kabelový kanál k lepidlu vlastníma rukama.

montážní fáze

Instalace drátěných tras se skládá z komplexu opatření. Vyžadují odpovědný přístup. Kromě montáže je třeba provést řadu přípravných úkonů. Níže uvádíme podrobnosti k jednotlivým krokům.

Schéma zapojení

Nejprve se pro místnost vytvoří schéma zapojení. Můžete si ji vyrobit sami vlastníma rukama a mít znalosti o elektřině. Pokud tomu tak není, budete potřebovat odbornou pomoc.

Výkres kabelového žlabu

Dalším krokem je vytvoření nákresu instalace kabelového žlabu s ohledem na umístění všech rozvodných krabic, vypínačů a zásuvek. K tomu je lepší použít program, který umí zobrazit trojrozměrný obraz.

Schéma zapojení kabelových kanálů

Nákup elektrické skříně s příslušenstvím

Dále je třeba vypočítat potřebný počet příslušenství. Jsou nezbytné pro estetický vzhled kloubů. Aby se předešlo dalším problémům při instalaci, musí být příslušenství a kabelové kanály stejné značky.

Označení trasy kabelového kanálu

Pomocí předem připravených plánů je třeba na stěnách vyznačit systém kabelových žlabů. K určení vodorovného a svislého vyrovnání použijte olovnici a vodováhu. Pokud máte laserovou vodováhu, stačí použít.

Označování stěn pro kabeláž

Příprava kabelového žlabu k instalaci

V této fázi je nutné připravit odpovídající délky kabelových kanálů. Doporučuje se řezat při instalaci krabic. Mějte také na paměti, že mini kabelové kanály nejsou dodávány s podélným spojovacím příslušenstvím. Abyste dosáhli čistého spojení:

  • Použijte dvě potrubí, jedno z nich namontujte v jednom kuse.
  • Druhý musí být spolu s ochranným krytem zkrácen na požadovanou délku.
  • Nejprve nasaďte odříznutý kryt na pevnou skříňku a poté nepoškozený kryt zacvakněte na místo.

Upevnění kabelového kanálu podél vyznačené linie

Upevnění kabelového žlabu ke stěně lze provést pomocí tekutých hřebíků, samořezných šroubů do dřeva nebo kovu, hmoždinek. Doporučuje se šroubovat spojovací prvky v odstupňovaném pořadí. Při použití tekutých hřebíků by se lepidlo mělo nanášet na zadní stranu krabice cik-cak.

Upevnění kabelového kanálu na stěnu

Uložení a upevnění kabelů v kabelovodu

Při instalaci vodičů do kabelového kanálu je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Napájecí kabeláž musí být vedena bez zkroucení.
  • Telefonní, počítačové a televizní kabely instalujte odděleně od napájecích kabelů.
  • Upevněte vodiče uložené v kanálu pomocí distančních podložek a svorek.

Instalace elektrických komponent

Zbývá nainstalovat rozváděče a zásuvky upevněním přístrojů na již připravená místa.

Instalace zásuvek v kabelovém rozvodu

Zavírání krytu

Ochranné kryty zaklapněte po celé délce instalovaného kabelového kanálu.

Další elektrické rozvody v kabelovém kanálu

Po renovaci mohou být nutné další zásuvky nebo jiné komponenty. Řešení tohoto problému v případě elektrických rozvodů uložených v kabelové trase je velmi jednoduché. Stačí zakoupit kabel, skříňku a příslušenství od jednoho výrobce a přidat požadovaný bod.

V případě potřeby lze do plastové krabice snadno položit další drát

Materiál od jiných výrobců se nedoporučuje. To ovlivní estetiku místnosti.

Typy a funkce kanálů

Kabelové kanály se dělí podle několika důležitých charakteristik.

PVC kabelový kanál 25×16 s dvojitým zámkem

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu

Jak namontovat kabelové kanály na sádrokarton

Kabelové kanály jsou plastové nebo kovové krabice pro skryté nebo odkryté uložení vodičů a kabelů. Lze použít venku i v interiéru. Říká se jim také kabelové žlaby a kanály, někdy se přidává slovo „elektrické“.

Skládá se z pouzdra a víka. Průřez je převážně obdélníkový a čtvercový, ale existují i další, které jsou specifičtější. Plášť může být pevný lisovaný nebo lakovaný. Zřídkakdy jsou zapotřebí skříně s horním okrajem, které umožňují lepší větrání a rychlejší chlazení. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak připevnit kabelový kanál ke zdi v domě.

Způsoby upevnění

Upevnění kabelu na stěnu se provádí různými způsoby. Výběr konkrétní varianty závisí na složení pracovní desky. Použité materiály a způsob práce s nimi jsou uvedeny v následující tabulce.

způsob upevněníPracovní postup, tipyMontážní povrch
s samořeznými šrouby šrouby do dřeva se šroubují elektrickým šroubovákem průměrně každých 50 cm; pro rychlou montáž plastových kanálků se doporučují šrouby dlouhé cca 40 mm; není nutné předvrtávat otvory
s hmoždinkami (rychlá montáž) sejměte víko krabice; vyvrtejte do krabice otvory ve vzdálenosti asi 45 cm; připevněte krabici k povrchu a označte na ní polohu vrtacích bodů; nástrojem vytvořte otvor ve zdi; plastovou část hřebíku prostrčte skrz krabici do otvoru; poté zatlučte kovovou část umožňuje bezpečné upevnění na betonovou zeď, cihlovou zeď, zděnou zeď
„štěnice“ přišroubovány elektrickým šroubovákem ve výše uvedených roztečích Tenký kov (méně než 2 mm)
Lepidlo (tekuté hřebíky) Naneste lepidlo na vnitřní stranu připraveného dílu; opřete jej na několik sekund o vyznačené místo, odlepte jej; počkejte, až lepidlo vytvrdne; přitlačte jej zpět; jsou nutné další hmoždinky a samořezné šrouby dřevo, sádrokarton, tapety, dlaždice, lze lepit i na betonové povrchy

Fáze zapojení v kotelně

Proces instalace kabelů v kabelových kanálech je rozdělen do následujících fází:

  • Sestavení schématu zapojení místnosti.
  • Vytyčení trasy KK.
  • Vyznačení kóje na stěně, při kterém se určí místa instalace zásuvek, vypínačů, rozvodných krabic a předpokládané umístění adaptérů.
  • vypracování specifikace k výkresu s úplným seznamem požadovaného příslušenství pro označenou dráhu QC.
  • QC a nákup příslušenství.

Vezměte na vědomí! Standardní délka QC je 2 metry, takže skutečná délka zakoupeného QC bude přesahovat jmenovitou délku trasy o 10-12 %.

připevnit, kabelový, kanál, sádrokartonu
  • Příprava QC na instalační práce. Nedoporučuje se řezat veškerý materiál najednou na úseky pro celou trasu, protože případné odchylky, zejména v místech napojení stěny na podlahu nebo stěny na strop, se jistě projeví až po provedení prací.
  • Instalace kanálů QC podél vyznačené trasy. Montéři QC pracují podle vzorce:
  • střih. zarovnání;
  • zajištěny upevňovacími prvky;
  • nainstaloval příslušenství;
  • pak postupujte ve stejném pořadí: střih. instalace atd.д.

Důležité! Spojovací materiál pro potrubí QC je třeba volit podle materiálu povrchu, ke kterému má být QC připevněn (sádrokarton, cihla nebo beton, dřevo)