Nástroje pro instalaci laminátové podlahy vlastníma rukama

Nářadí pro pokládku laminátových podlah: Co potřebujete pro dobrou práci

Kromě sady nářadí potřebného pro laminát je třeba zakoupit následující stavební materiály.

  • fólie pro hydroizolaci;
  • maskovací páska (pro zajištění skládačky);
  • Všechny běžně používané skotské pásky libovolné barvy pro lepení spár mezi podkladovými vrstvami se používají k zabránění posunu materiálu při pokládce laminátové podlahy;
  • Podložka pod podlahu, která překlenuje drobné nerovnosti potěru a působí jako chladič;
  • Silikonový tmel, který dokáže vyplnit drobné nedokonalosti betonového povrchu, jako jsou praskliny a mezery;
  • vyrovnávací hmota, která je potřebná k odstranění výrazných nedokonalostí v konstrukci podlahy.

držáky laminátových podlah

Jakmile máte materiál pro pokládku podlahy, můžete přistoupit k výběru nářadí potřebného pro pokládku laminátové podlahy. Některé jsou již k dispozici doma, jiné můžete hledat na poličkách známých a příbuzných.

Laminát je všestranná podlahová krytina, která je velmi žádaná. Proč? Má následující funkce:

  • zvýšená odolnost proti oděru;
  • spolehlivost a trvanlivost;
  • Univerzálnost použití;
  • Je zcela šetrný k životnímu prostředí a zdraví;
  • estetický vzhled a.

Položte si otázku: Kolik stojí pokládka laminátové podlahy, když si ji objednáte u stavební firmy?? na metr čtvereční, v závislosti na způsobu instalace a podmínkách. Představte si to: v místnosti o rozloze 20 m2 lze položit laminátovou podlahu na ploše necelých 20 m2.m bude stát 8000! A to jsou pouze náklady na práci, bez započtení samotného materiálu. Souhlasím, že taková nekomplikovaná práce je docela možné provést na vlastní pěst: specializované nástroje pro to nejsou nutné, a dozvíte se užitečné tipy z našeho článku.

Potřebné nástroje

Pro vlastní laminátovou podlahu nebudete potřebovat mnoho nástrojů, některé z nich již pravděpodobně máte a některé si můžete vypůjčit od přátel, kteří již opravu provedli.

Skládačka

Skládačková pila pro řezání materiálu je vhodná pro laminátové podlahy a šetří čas a energii. S obyčejnou pilou na kov neuděláte tak dokonale rovné řezy a úhledné zaoblené otvory pro trubky chladiče jako s elektrickou skládačkou. Není třeba kupovat drahé profesionální nástroje. Nekupujte však levný, protože by nemusel vydržet velkou zátěž. Optimální výkon 500 wattů.

Měřicí páska

Stavební metr o délce 5 metrů. Nutné ve všech fázích práce.

Kladiva Eagle

palička nebo kladívko pro přesné spojování a ořezávání lamelových pásů. Vyberte si dřevěnou nebo gumovou paličku o hmotnosti 0,4-0,6 kg. Lze jej nahradit obyčejným kladivem, které by měl mít každý hostitel. V tomto případě však použijte speciální „doboychik“ (malý kousek dřeva) nebo nechtěný kus lamely.

Úhel

Úhelník s úhlopříčkou 25-35 cm je při pokládce laminátových podlah potřebný pro správné vyznačení a nakreslení čar v pravých úhlech.

Tužka

Jednoduchá tužka s měkkým vodítkem, abyste při značení nepoškrábali listy. Stupeň „B“ je vhodný.

Úhloměr

Pokud se rozhodnete položit laminátovou podlahu diagonálně, je zapotřebí úhloměr nebo úhloměr.

Výhody a nevýhody laminátových podlah

Laminát má mnoho výhod a právě díky nim si tento materiál získal svou oblibu. Výhody laminátových podlah:

  • snadné pokládání;
  • krásný vzhled;
  • snadné čištění a údržba;
  • relativní šetrnost k životnímu prostředí;
  • Určitá odolnost vůči mechanickému namáhání.

Tento materiál má však také nevýhody, které je třeba zvážit před rozhodnutím o koupi této konkrétní podlahy. Nevýhody laminátu:

  • Materiál je vystaven působení vody a vlhkosti. V případě zaplavení nebo nadměrného mokrého čištění se zhorší a začne bobtnat a loupat;
  • Kvalitní laminátová podlaha není levná;
  • Je důležité zvolit laminát s označením E1 nebo E0. Pokud je toto číslo vyšší, nelze laminátovou podlahu použít v budově, kde jsou jiné výrobky, které uvolňují formaldehyd. V opačném případě by koncentrace nebezpečné látky v ovzduší překročila přípustné limity.

Co se používá k řezání laminátu nebo parket!?

Laminátové podlahy je nejlepší řezat elektrickou skládačkou. Používám přímočarou pilu Makita 4329 450 W. Makita není těžká, pohodlně se drží a její výkon je dostatečný pro řezání jakéhokoli typu a tloušťky laminátové podlahy.

Osobně si svou práci bez elektrické skládačky dokážu jen těžko představit. Protože při montáži je nutné provádět příčné a podélné řezy. Toto nářadí je tišší než většina ostatních elektrických pil, produkuje relativně málo prachu, je levné. Článek o výběru souborů pro skládačky.

Alternativně si můžete koupit nejlevnější skládačku pro pokládku laminátových podlah v Leroy-Merlin za 461 v době psaní článku (leden 2020) nebo v Petrovič, stejný výkon 400 W, ale

Nebudu uvádět žádné odkazy na kladiva, metry a tužky. Pokud potřebujete další nástroje, napište prosím do komentáře. Odpovězte osobně nebo vložte textové přesměrování.

Další možnosti řezání laminátových desek

  • Pila na dřevo. Dobrá analogová volba při nedostatku jiných možností. Žádné další náklady, protože ho máte téměř v každé domácnosti nebo si ho můžete půjčit od souseda. Nevýhodou je občasné prodloužení pracovní doby kvůli ručnímu pohonu. To platí zejména při pokládce poslední řady laminátové podlahy.
  • Můžete použít pilu na parkety. Stavebníci. „všestranní pracovníci“ často používají takový nástroj. Nepoužívejte ji. velmi hlučná, mnohem nebezpečnější při používání, spousta prachu.
  • úhlová bruska (úhlová bruska). zhruba stejná jako pila na parkety. O něco méně nebezpečné, ale více výparů.
  • Gilotina na řezání laminátových podlah. Nevím, kdo to vymyslel, ale zřejmě se narodil ve špatném století. Několikrát se mě ptali, proč nepoužívám gilotinu. Žádný prach, žádný hluk. Za prvé, je velký. Za druhé je třeba jej pravidelně brousit a nelze jej používat k řezání desek na delší straně.

Laminátová svorka

Používá se k ořezávání okrajů laminátových desek instalovaných podél stěn místnosti. Držák laminátové podlahy slouží k rovnoměrnému rozložení tlaku po celé délce podlahy. Krimpovací lis je zakřivená deska. Aby byla účinná, musí mít tloušťku alespoň 5 milimetrů. Konce kovové desky jsou ohnuté v různých směrech pod pravým úhlem. Jeden konec sponky je širší než druhý.

Při podřezávání je třeba vyvinout určitou sílu, proto je nezbytné použít kladivo. Držáky laminátové podlahy pomáhají udržet hrany desek neporušené. Svorku lze vyrobit ručně. Široký konec přitlačte na čelní plochu lamely a na úzký konec udeřte kladivem.

Příprava podlahy

Aby laminátová podlaha měla dlouhou životnost, musí být podklad dokonale rovný. Výškové rozdíly jsou přípustné pouze v rozmezí několika milimetrů na metr podlahy. Při větších nerovnostech podkladu se lamely v důsledku nerovnoměrného rozložení zatížení ve spojích rozpadají.

Laminátová podlaha se pokládá na podklad:

Nejdůležitější je, aby byl podklad pod nohama chodce rovný a stabilní. Prohnuté desky nebo zářezy v betonovém povrchu nejsou povoleny. Pokud zjistíte nějaké nedostatky v podkladu, měli byste je opravit dříve, než začnete pokládat laminátovou podlahu.

Pokud podlaha nebo podklad splňují požadavky na rovinnost a odolnost proti zatížení, lze je ponechat na místě. V opačném případě byste museli tento podklad demontovat a položit nový.

Vyrovnání podlahy

K vyrovnání podkladu se nejčastěji používá mokrý nebo polosuchý potěr z CPS. Jedná se o nejspolehlivější a nejodolnější variantu. Beton snese velké zatížení a je odolný vůči vlhkosti. Potřebuje však až tři týdny na ztuhnutí a vytvrzení. Pokud se rozhodnete instalovat laminátovou podlahu na betonový potěr, může renovace vašeho domova trvat déle než měsíc.

Podklad je rovněž vyroben z GFB, dřevotřísky, dřevovláknité desky nebo překližky. Tato varianta vylučuje mokré procesy a je rychlejší, protože není třeba čekat na vytvrzení cementové malty. V případě prasklého potrubí je však obvykle nutné tento podklad buď zcela, nebo částečně vyměnit spolu s laminátovou podlahou. Dřevěné a sádrovláknité desky nepřicházejí do styku s vodou. V hotovém stavu však takový prefabrikovaný potěr váží mnohem méně než betonový potěr.

Podložka

Téměř všichni výrobci zakazují instalaci laminátových podlah bez podkladové vrstvy. Tato podložka je potřebná pro přerozdělení zatížení podlahy, snížení hluku a dodatečnou izolaci laminátové podlahy od vlhkosti ze spodní části podkladu.

Jako podložka pod laminátovou podlahu se nejčastěji pokládá 2-3 mm pěnová PE fólie. Nebojí se vlhkosti a je levný. Můžete však použít i korkové, borovicové a pěnové polystyreny. Korkové desky a desky z měkkého dřeva jsou přírodní a ekologické materiály, ale při styku s vodou se poškozují. polystyrenové desky jsou vysoce zvukově a tepelně izolační, ale hořlavé.

Dřevotřískové desky

Jak již název napovídá, jeho hlavní funkcí je tlumit každou desku. Pomáhá vytvořit čistý spoj mezi deskami. Lze ji použít k tomu, aby všechny spoje zůstaly vcelku a nepoškozené.

Laminátové biče se vyrábějí nejen ze dřeva, ale také z plastu. Abyste zajistili jeho trvanlivost, měli byste při nákupu věnovat pozornost jeho ceně a kvalitě. Potěr by měl vážit asi 1,5 kg. Při šlehání se ujistěte, že je hrana, která má být přiložena na desku, rovná. Pokud je povrch desky byť jen mírně poškozen, je nutné ji vyměnit.

Nepoužívejte kladivo na laminát, pokud nemáte k dispozici sekací blok. Problém lze vyřešit použitím nepotřebného materiálu z pásu. Zámky je nutné spojit a lamely k sobě opatrně přitlouct. Účinek použití hřebíkového bloku bude podobný jako u nosníku.

Jak instalovat laminátovou podlahu

Poté, co jste připravili podklad, vyrovnali jej a případně opatřili parotěsnou zábranou a zvukovou izolací, můžete nyní položit přímo laminátovou podlahu. Instalaci laminátové podlahy zahájíte umístěním distančních prvků do rohu místnosti, kde se začnou instalovat dřevěné podlahové desky. Mezi stěnou a laminátovou podlahou tak zůstane 10mm mezera. Vzhledem k tomu, že materiál má tendenci se vlivem okolní teploty a vlhkosti rozpínat, mezera zabrání deformaci panelů. Po položení podlahy lze distanční podložky odstranit. Můžete začít pokládat v jakémkoli rohu místnosti, ale odborníci říkají, že je lepší položit laminátovou podlahu podél slunečního světla, které bude svítit z okna. Spáry mezi panely budou méně nápadné.

Nejprve položte první desku první řady a poté první desku druhé řady, ale rozřízněte ji na polovinu. To se provádí proto, aby se laminátová podlaha položila v šachovnicovém vzoru, který rozloží zatížení během provozu podlahy. Poté položíte druhý panel do první řady a poté druhý panel do druhé řady. To se provádí tak dlouho, dokud panely nezakryjí celou plochu místnosti. Posledním krokem instalace je montáž lišty, pro kterou je třeba nejprve vyvrtat otvory ve stěně. Existují dva typy instalace. zámek a lepidlo. Podívejme se blíže na obě.

Zamykání laminátové podlahy

Tato metoda spočívá v pokládce dřevěných laminátových desek bez použití spojovacího materiálu. Spoje mezi dvěma laminátovými podlahovými deskami jsou navrženy jako vzájemně se spojující spoje, které tvoří pevný systém. Instalace panelů je poměrně jednoduchá, nevyžaduje speciální znalosti a práci může provádět i začátečník. Existují dva typy zámků pro spojení laminátových dílů. projděme si každý z nich zvlášť. Tato varianta se používá v bytech a malých místnostech, kde není nutné další lepení.

  • Nejběžnějším typem zámku je zámek Click-lock, který má konstrukci s čepem a jazýčkem. Díky své jednoduchosti a spolehlivosti prakticky nahradil ostatní typy. Spojení se provádí pod úhlem 30 stupňů, dokud nedojde k zacvaknutí, a poté se zacvaknutí zatlouká, dokud se obě laminátové podlahové desky nespojí.
  • Lock-lock. u tohoto typu zamykání jsou panely položeny vodorovně a drážka jednoho panelu je vložena do drážky druhého. Poté následuje podložení tyčí a zacvaknutí zámku.

Lepené laminátové podlahy

Jediný rozdíl mezi pokládkou lepených laminátových podlah a pokládkou lepených podlah je ten, že spoje jsou dodatečně lepeny speciálním lepidlem. Spoje jsou tak spolehlivější a životnost dřevěné podlahy se výrazně prodlužuje. Spoje jsou navíc odolné proti vlhkosti, což má rovněž pozitivní vliv na vlastnosti laminátové podlahy. V případě lepené pokládky je nutné dobré vyschnutí lepených spojů, proto se doporučuje používat podlahu k určenému účelu po 10 hodinách. Používá se lepidlo s vodoodpudivými vlastnostmi. Je lepší na lepidle nešetřit, jak to někteří dělají, a nepoužívat obyčejné PVA. Speciální lepidlo lze zakoupit v každém stavebním supermarketu. Tato možnost se častěji používá v místnostech s velkými plochami, kde je nutné dodatečné lepení, protože laminátová podlaha se pak může rozpadnout.

Laminátová podlaha není univerzální a měli byste vědět, kdy se jí vyhnout. Nikdy nepokládejte laminátovou dřevěnou podlahu na koberec. Laminátovou podlahu také nelepte a nepřipevňujte ji k povrchu podlahy žádným jiným způsobem. Nepoužívejte v místech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny, sauny a podobná prostředí, protože materiál je vystaven působení vody a může se vystavením nadměrné vlhkosti rychle deformovat. Ne všechny laminátové podlahy jsou vhodné pro pokládku jako povrchová úprava elektrického podlahového vytápění s kabelem nebo rohoží. Instalace laminátových podlah v kuchyních nebo vstupních halách s vysokou třídou odolnosti proti opotřebení. Ujistěte se, že jsou zámkové systémy utěsněny lepidlem.