Jak nabíjet baterii Bosch s4 silver

Přehled modelů stříbrných baterií Bosch S4

Do moderních automobilů začínají výrobci stále častěji instalovat bezúdržbové baterie. Existuje mnoho doporučení, jak nabíjet bezobslužnou baterii, ale všechna jsou příliš složitá a běžný motorista nemůže vždy proniknout do podstaty procesu nabíjení baterie. Tato publikace se zabývá jednoduchou a účinnou metodou nabíjení bezúdržbové autobaterie na příkladu stříbrné baterie Bosch S4.

Před zahájením nabíjení je vhodné zjistit stáří baterie. Nabíjení nebo dobíjení bezúdržbových autobaterií starších pěti let je ztráta času. I když se vám s ním podaří něco udělat, nebude trvat dlouho. Staré baterie je nejlépe odevzdat přímo do zařízení na recyklaci baterií.

Nyní k technickým aspektům nabíjení. Nabíječka, kterou budete nabíjet, by měla být v plně automatickém provozu, tj.е. proces nabíjení by měl být řízen programem podle vašeho výběru. Program bude vždy schopen řídit správný nabíjecí proud a poskytovat správné nabíjecí napětí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat také připojení nabíječky ke svorkám baterie. Červenou svorku vždy připojte k. černá do mínusu. Pokud nejsou svorky barevně označeny, podívejte se přímo na zásuvky nabíječky a proveďte správné připojení.

Nezapomeňte, že nabíjení baterií by mělo probíhat v dobře větraném prostoru, protože při něm vznikají škodlivé emise.

A ještě jedna věc, pokud autobaterii nabíjíte jen čas od času, pak je nákup potřebné nabíječky plýtváním penězi, protože nabíjení bezúdržbové baterie ve specializovaném centru vás vyjde mnohem levněji než nákup zařízení.

Na co se zaměřit při nákupu baterie?

Stále rostoucí množství elektronických zařízení v automobilech a nové technologie, jako jsou systémy start-stop a systémy rekuperace brzdné energie, vyžadují vysoce účinné baterie.

Časté startování motoru rychle vybije jakoukoli běžnou baterii.

V porovnání s tím specifické modely baterií Bosch, jako jsou S5A (AGM) a S4E (EFB), produkují mnohem více energie a vydrží více nabíjecích cyklů.

V každé baterii Bosch. všechny zkušenosti lídra v oblasti vývoje a dodávek automobilových technologií do stavebnice.

Postup nabíjení

Primitivní nabíječky baterií, vyrobené v Nebeské říši nebo ze starého transformátoru v garáži, nejsou vhodné pro úspěšné nabíjení bezúdržbové baterie. V ideálním případě potřebujete nabíječku baterií, která tyto funkce podporuje:

  • automaticky udržuje nabíjecí napětí na úrovni nastavené uživatelem;
  • aktuální napětí a proud by měly být indikovány buď přístroji, nebo na digitálním displeji;
  • cyklické nabíjení / podržení / vybíjení k odsíření olověných desek.

Pokud má být baterie používána v garáži, nemusí být z vozidla vyjmuta. Před nabíjením bezúdržbové autobaterie pomocí nabíječky je nutné odpojit svorky palubního zdroje napájení. Tím se resetují chyby řídicí jednotky a uživatelských nastavení. Žádná velká škoda, jen nepříjemnosti. Pak postupujte podle doporučení:

  • Připojte kabely nabíječky ke zdroji napájení a dodržujte polaritu. Značky “ “ a „-“ jsou obvykle vyraženy přímo na krokosvorkách.
  • Zkontrolujte napětí dodávané baterií. Pokud je nižší než 11 V, máte co do činění s vybitou a zcela vybitou baterií, kterou prakticky nelze opravit.
  • Na začátku nastavte napětí 12,6 V, zapněte spotřebič a sledujte proces po dobu přibližně 30-60 minut. Údaje ampérmetru by měly ukazovat vysokou pravděpodobnost vnitřního zkratu v baterii a rychlého varu elektrolytu. Přestaňte nabíjet a zvažte koupi nového napájecího zdroje.
  • Pokud nejsou pozorovány výše uvedené negativní indikace, zvyšte napětí na 14,4 V. Během nabíjení se proud postupně snižuje. Podívejte se na spodní hranici údaje ampérmetru 0,5-1 A, kdy je třeba nabíjení zastavit, jinak dojde k varu elektrolytu. Tím je dobíjení ukončeno.

Dosažení spodní hranice odběru proudu 0,5-1 A trvá obvykle 5-6 hodin, v nejhorším případě až jeden den. Není třeba s nabíjením spěchat a zvyšovat napětí; optimální je 14,4 V a maximální napětí je 15,6 V.

Aby nedošlo k poškození bezúdržbové autobaterie, nepřekračujte při obnově mezní hodnotu 15,6 V a nepoužívejte zařízení bez kontroly napětí.

Toto preventivní dobíjení by se mělo provádět nejlépe jednou za měsíc, ale ne méně často než jednou za šest měsíců. Pokud máte plně automatizovanou jednotku s funkcí odsíření (a takové se vyrábějí už od sovětských dob), nemusíte být u nabíjení přítomni, stačí návštěva každé 2-3 hodiny.

Postup nabíjení

Primitivní nabíječky baterií vyrobené v Nebeské říši nebo podomácku vyrobené v garáži ze starého transformátoru nejsou vhodné pro úspěšné nabíjení baterie bez dozoru. V ideálním případě budete potřebovat stroj, který tyto funkce podporuje:

nabíjet, baterii, bosch, silver
  • Automatické udržování nabíjecího napětí na úrovni nastavené uživatelem;
  • Aktuální napětí a proud by měly být zobrazeny na měřicích přístrojích nebo na digitálním displeji;
  • cyklické nabíjení / expozice / vybíjení, aby došlo k desulfataci olověných desek.

Pokud bude vozidlo používáno v garáži, není nutné baterii z vozidla vyjmout. Před nabíjením bezúdržbové autobaterie pomocí nabíječky je nutné odpojit palubní zdroj napájení. Tím se vynulují konfigurace řadiče a uživatele. Nejde o velký problém, jen o několik nepříjemností. Pak postupujte podle doporučení:

  • Připojte přívody od nabíječky ke zdroji napájení a dodržujte polaritu. Značky “ “ a „-“ jsou obvykle vyraženy přímo na krokosvorkách.
  • Zkontrolujte napětí dodávané baterií. Pokud je nižší než 11 V, máte co do činění s nepoužitelnou a zcela vybitou baterií, jejíž oprava je prakticky nemožná.
  • Na začátku nastavte baterii na 12,6 V, zapněte přístroj a sledujte proces po dobu 30-60 minut. Údaje ampérmetru, jako je rychlý var elektrolytu, ukazují na vysokou pravděpodobnost vnitřního zkratu v baterii. Přestaňte nabíjet a zvažte nákup nového zdroje.
  • Pokud se výše uvedené příznaky neprojevují, zvyšte napětí na 14,4 V. Během nabíjení se proud postupně snižuje. Podívejte se na spodní hranici ampérmetru, 0,5-1 A, při jejímž překročení je třeba nabíjení přerušit, jinak dojde k varu elektrolytu. Tím je postup obnovy ukončen.

Výběr správné baterie

Před výběrem stříbrné baterie Bosch s4 by si zákazníci měli nejprve ověřit, zda model vozidla odpovídá specifikaci baterie. Baterie Bosch S4 je vhodná pro větší počet vozidel, a to i pro vozy střední třídy s menším počtem volitelných prvků. To je rozdíl od řady S5, která je určena speciálně pro vozy vyšší třídy, takže poskytuje výkon pro další zátěž, jako je satelitní navigace a další možnosti náročné na energii. Doporučujeme: Jak namontovat baterii do vozu Každá nová generace vozidel má stále více elektrických komfortních a bezpečnostních prvků. Baterie Bosch S4 spolehlivě zásobuje velké množství přijímačů energie. Podporuje palubní síť? díky vysoké rezervě výkonu. Výrobce garantuje o 15 % vyšší startovací výkon než u srovnatelných modelů a zajišťuje tak rychlé a bezproblémové startování motoru ve všech ročních obdobích. To je nejlepší řešení pro zákazníky, kteří dbají na nízkou cenu, ale zároveň chtějí mít značkový výrobek.

Označení je umístěno na krytu baterie a skládá se ze souboru čísel a písmen. Jak z něj určit rok výroby? První znak. písmeno. označuje zemi výroby.

Doplněno: Více informací v samostatném článku, přečtěte si ho zde.

Datum výroby je kódováno následujícími číslicemi. Čtvrtá číslice je poslední číslice roku výroby. Pátý a šestý údaj je zakódovaný měsíc výroby. 17. leden, 18. únor, 19. březen, 20. duben, 53. květen, 54. červen, 55. červenec, 56. srpen, 57. září, 58. říjen, 59. listopad, 60. prosinec.

Pokud vlastníte nebo jste vlastnili baterii Bosch? Řekněte nám, co jste s ním zažili, v komentářích, bude to velmi užitečné pro ostatní automobilové nadšence a materiál bude úplnější a přesnější.

Proces nabíjení a vybíjení

Pokud je ke svorkám olověného akumulátoru připojeno zařízení, vede rozdíl výkonů mezi póly k toku elektronů. Opouštějí záporný pól a proudí přes zařízení do kladného pólu. Tento tok elektronů přeměňuje oxid olovnatý v kladné desce a houbovité olovo v záporné desce na síran olovnatý. Při tomto chemickém procesu se spotřebovává kyselina sírová a vzniká voda, přičemž se snižuje měrná hmotnost elektrolytu. Technologie nabíjení akumulátoru spočívá v tom, že síran olovnatý vznikající při vybíjení se přemění zpět na oxid olovnatý a kyselinu sírovou, čímž se obnoví potřebná chemická energie, která se při dalším použití přemění na energii elektrickou. Pro nabíjení baterie je důležité optimální nabíjecí napětí. Pokud je napětí vysoké, dojde k elektrolýze vody a snížení hladiny elektrolytu. Pokud je napětí příliš nízké, baterie se nenabíjejí správně, což snižuje jejich životnost.

Před montáží se ujistěte, že je baterie nabitá. Doporučený nabíjecí proud je 10 % jmenovité kapacity v ampérech. Výrobce důrazně doporučuje, aby byla baterie před jakoukoli instalací plně nabita, aby byla zajištěna její dostatečná životnost. Nová baterie se po aktivaci nabije přibližně na 80 % Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak otestovat baterii, je použít voltmetr nebo multimetr k měření napětí. Stav nabití lze vyhodnotit pomocí speciálních tabulek v technické dokumentaci výrobce, přičemž je třeba znát přesné napětí.

Doporučujeme: Vápníková baterie pro automobily: póly a mínusy baterie

Použité technologie

Baterie (lat. Baterie je zařízení pro ukládání energie pro pozdější použití.

Elektrická baterie je opakovaně použitelný chemický zdroj elektrického proudu založený na principu vratnosti chemických procesů: při nabíjení se elektrická energie mění na chemickou, při vybíjení se mění zpět na chemickou. Aktivní látky, které se spotřebovávají při vybíjení baterie, se regenerují při jejím opětovném nabíjení. Elektrické baterie se používají jako samostatné zdroje elektrické energie.

nabíjet, baterii, bosch, silver

Důležité parametry baterie. kapacita, účinnost, napětí, provozní požadavky, životnost.

Oblasti použití baterií jsou rozsáhlé: průmysl, energetika, medicína, systémy podpory života a zabezpečení, komunikace a telekomunikace, letectví, doprava, elektronika atd.д.

V závislosti na materiálu elektrod a složení elektrolytu se dobíjecí baterie dělí na několik typů. Nejznámější jsou: olovnato-kyselinové; nikl-kadmiové; nikl-metalhydridové; lithium-iontové; lithium-polymerové.

Skupina elektrických baterií stejného typu elektricky a konstrukčně spojených tvoří dobíjecí baterii (akumulátor). Použití baterie namísto jednoho akumulátoru umožňuje získat potřebné hodnoty proudu a napětí.

Baterie se dělí do dvou hlavních skupin podle účelu použití: trakční a startovací baterie.

Podle přísad v elektrolýzním materiálu lze rozlišit několik typů baterií

antimononosné (více než 5 % antimonu v olověných deskách); nízkoantimonové (méně než 5 % antimonu); vápenaté (přidávání vápníku místo antimonu); hybridní (výroba desek různými technologiemi: kladné. nízkoantimonové, záporné. vápenaté); GEL (gelové) a AGM (elektrolyt v gelovém stavu); alkalické: nikl-kadmiové a nikl-železné (využívající jako elektrolyt alkalické látky), hlavní aplikací jsou trakční baterie;

lithium-iontové baterie (nosičem elektrického proudu jsou ionty lithia).

Co byste měli vědět při nákupu baterie?

jeho elektrická kapacita (jmenovitá kapacita musí být větší nebo rovna doporučené kapacitě). Hodnota rozběhového proudu. přizpůsobte velikost vybrané baterie velikosti zásobníku baterie ve vozidle. Správná polarita baterie.

Napětí na svorkách baterie musí odpovídat napětí v elektrickém systému vozidla.

Informace o bezúdržbových bateriích

Bezúdržbové baterie se musí dobíjet pouze pomocí automatických nabíječek. Charakteristickým rysem těchto baterií je, že stupeň nabití baterie na konci nabíjení přímo souvisí s nabíjecím napětím baterie, které poskytuje nabíječka. Například při napětí 14,4 V lze 12voltovou baterii za 24 hodin nabít na přibližně 75-85 %, při napětí 15 V za stejnou dobu na 85-90 % a při napětí 16 V na 95-97 %.

Bezúdržbovou baterii lze plně nabít při napětí 16,3 až 16,4 V až na 20 hodin.24 hodin.

V našem případě jsme bezúdržbovou baterii Bosch silver S4 nabíjeli obvyklou nabíječkou, s exponovaným napětím 14,4-14,5 V se nabíjela 24 hodin na 90 %, Je třeba také poznamenat, že na začátku nabíjení dosáhl proud 40-50A. Pro úplné nabití je třeba nechat baterii několik hodin zapnutou.

Potřebuje bezúdržbová baterie nabíjení??

Mezi začínajícími automobilovými nadšenci panuje názor, že pokud je baterie bezúdržbová, není třeba ji dobíjet. Ne méně než u jiných baterií. Vápníkové bezúdržbové baterie se přece jen liší tím, že nemají žádnou (nebo mají velmi nízkou) spotřebu vody. Legování desek vápníkem posouvá počáteční bod hydrolýzy vody na vyšší napětí. U standardních baterií s nízkou údržbou začíná hydrolýza vody (rozklad na kyslík a vodík) při svorkovém napětí 14,4 V.

Bezúdržbové baterie jsou dvousečnou zbraní. Na jedné straně neexistují žádné provozní problémy. Vložte, použijte a vyhoďte.

Na druhou stranu, při nesprávném používání a nesprávném nabíjení (nebo nenabíjení) může dojít ke zkrácení životnosti napájecího zdroje.

S tím nic nenaděláte. Existují případy, kdy byly za 1-2 roky provozu kdysi nové baterie vyhozeny.

Úkolem dobrého motoristy je tedy vědět, jak se o bezúdržbovou baterii starat a včas ji nabíjet.