Jak vybrat správný vlasec pro křovinořez

Jak správně navinout strunu křovinořezu na strunovou sekačku: návod krok za krokem a videonávod

Krásný trávník bude vypadat opravdu dobře pouze tehdy, pokud bude pravidelně sečen. Pro obtížné oblasti jsou nejlepší vyžínače trávy. Dříve nebo později se každý majitel stroje setká s problémem, jak navinout vlasec na cívku, protože nesprávné kroky mohou nejen zhoršit kvalitu sečení, ale také vyřadit zařízení z provozu. Dnes jsme se v našem přehledu Homius zabývali všemi zákoutími výměny vedení a výběrem správného řezného materiálu.

Nůžky na trávu jsou ideální pro sekání malých nebo náročných ploch kolem živých plotů, mezi záhony a podél cest. Výrobci nyní vyrábějí širokou škálu benzinových, elektrických a bateriových modelů, které vyhoví všem potřebám.

Jako řezací prvek se používá šňůra pro strunovou sekačku. Dříve nebo později dojde mistrovi vlasec a pak vyvstane otázka, jak správně vyměnit a zajistit vlákno v odnímatelné cívce.

Jak navinout vlasec na strunovou sekačku na trávu

Výměna struny na vyžínači nebo křovinořezu

Chcete-li vyměnit vlasec (vlákno, strunu) na vyžínači nebo křovinořezu, musíte nejprve znát jeho tloušťku. Pokud se na šňůře nenacházejí žádné zbytky, podívejte se do datového listu našeho zahradnického vybavení. Někdy lze správnou informaci zjistit pečlivou kontrolou žacího bubnu, na jeho povrchu lze zakreslit rozsah průměrů. Pokud je naše hledání neúspěšné, jednoduše odhadněte průměr výstupu na cívce. Šňůra by se měla v zastřihovači pohybovat hladce. Nedoporučuji zvětšovat otvory pro použití silnější struny, aby se zvýšil výkon a možnosti zahradní techniky. Tloušťku vedení vypočítá výrobce na základě výkonu motoru.

Pro výměnu žacího vlákna u většiny modelů je nutné demontovat žací hlavu stisknutím západek. Někdy je nutné současně se zatlačením na západky zatáhnout za horní část cívky.

Standardní cívka může obsahovat 5-6 m tenkého vlákna nebo až 3 m silného vlákna. Údaje jsou přibližné, vše závisí na velikosti žací hlavy. Pokud se při sečení přehřívá, je lepší doplnit méně žacího potrubí. Je pravděpodobné, že dojde ke spékání a vy ho prostě vyhodíte.

Nejjednodušší vyžínače a křovinořezy mají neautomatickou cívku s jednou lištou. Je to docela jednoduché, jeden konec vlasce vložíme do štěrbiny uvnitř cívky. Poté omotejte pod chráničem šňůr tolik šňůr, kolik je praktické, podle šipky. 10 cm šňůry se protáhne otvory v chrániči šňůry a v cívce a znovu se sestaví.

Neautomatická cívka s jednou tyčí

Poloautomatická jednoduchá cívka se 2 úponky

Poloautomatická cívka se 2 šňůrami a 2 úponky

Pokud má trimovací šňůra na trimmeru 2 úponky, šňůra se před navíjením přeloží na polovinu a okraje se posunou o 5-10 cm. Cívky se vyrábějí v různých provedeních, ale každá z nich má nějaký druh západky pro zajištění středu šňůry. Pokud se jedná o jednokotoučovou šňůru, máte otvor, do kterého vložíte jeden konec šňůry a opět jej vycentrujete. V přepážce dvoudílného navijáku je výřez.

Šipka navíjení a šipka směru navíjení

Značka vinutí a šipka ukazují směr vinutí. Pokud šipka není, naviňte ji v opačném směru, než je směr otáčení. Jednou rukou přidržujte konce šňůry a druhou otáčejte cívkou, abyste navinuli šňůru pro zastřihovač na její vlastní stranu. Provázek není nutné pokládat pevně, důležité je, aby se nepřekřížil. Po zasunutí do cívky se struna usadí na své místo. Když zbývá asi 10 cm, zajistěte okraje v drážkách. Vložte provázek do otvorů v těle cívky. Lehce střídavě trhejte trimrovacím vlascem, aby se v něm netvořily smyčky, a poté vložte cívku do cívky. Poté cívku znovu sestavte. Někdy je konstrukce cívky taková, že při sestavování musí být okraje struny uvolněny z drážek cívky. Zkontrolujte správné sestavení naší poloautomatické žací hlavy simulací dopadu sekačky na zem. Stiskněte tlačítko uprostřed a současně zatáhněte za okraj čáry. Pokud je vše v pořádku, jsou úponky mírně prodloužené.

U křovinořezů Oleo-Mac není třeba řeznou cívku vůbec demontovat. Jednoduše provlékněte otvory provázek. Vycentrujte jej a otáčejte jím ve směru šipky, dokud se šňůra nenavine. Výměna vlasce na zastřihovači probíhá velmi rychle, tento design začíná být stále běžnější.

Doufám, že pro vás bude užitečný článek o správném výběru vlasce pro zahradní techniku. „vlasec pro strunovou sekačku, strunu, šňůru pro elektrickou sekačku a křovinořez„.

Jaký vlasec zvolit pro svůj zastřihovač?

Před nákupem tohoto materiálu pro strunovou sekačku je důležité zjistit, který z nich je pro vás nejvhodnější. Protože normální, takzvaná kulatá čára pro střihače není jedinou existující čarou. Jak vybrat nejvhodnější? Nejprve určete pracovní podmínky.

Výběr podle typu. Kruhový trimmer je nejběžnějším typem. Až na výjimky se hodí na všechny navijáky. Tento typ materiálu je vhodný pro sekání čerstvé, svěží trávy. Nemusí však již být schopen sekat tzv. mrtvou trávu. Pokusy o sekání keřů s tímto typem vlákna jsou přinejmenším zbytečné.

Kromě obvyklých jsou tu i další s ostrými hranami. Obvykle se vyrábějí ve vzorech „hvězda“ nebo „čtverec“. Ostré hrany jsou hlavním znakem a klíčovým rozdílem mezi těmito vlákny.

Díky této vlastnosti jsou tyto typy vláken schopné sekat suché plevele. Tento vlasec s ostrými hranami má však některé nevýhody, z nichž nejdůležitější je rychlé opotřebení a mnohem nižší trvanlivost než u vlasců s oblými hranami.

Kromě těchto již zmíněných typů existují i další zajímavé a často se vyskytující typy. Za pozornost stojí zejména linky s kovovým drátem uvnitř. Tento typ vlákna se často používá v benzinovém nářadí s motory o výkonu větším než jeden a půl koně.

Vlákna s kovovým jádrem jsou k dispozici s kruhovým průřezem i s ostrou hranou. Bez ohledu na typ průřezu je tato příze nejvhodnější pro překonávání obtížně řezatelných rostlin. S tímto typem vlákna lze snadno sekat nejen suchou trávu, ale i malé keře.

Vnitřně tkaná vlákna se od ostatních typů spotřebního materiálu liší svou neuvěřitelnou odolností proti oděru. Tato vlastnost má bohužel více než znatelný vliv na cenu tohoto typu. Náklady na jádrovou přízi jsou výrazně vyšší než u jiných typů příze.

Výběr podle tloušťky

Kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost tloušťce spotřebního materiálu. Pro sečení mladé trávy je vhodné vlákno o průměru jeden a půl milimetru. Čím větší je průměr vlákna, tím sušší a drsnější plevel zvládne.

Při výběru čáry z hlediska tloušťky existuje „ale“. Důležité je nejen posoudit možnosti materiálu, ale také zvážit vlastnosti strunové sekačky. Informace o požadavcích na řeznou jednotku naleznete v uživatelské příručce dodané s nářadím.

Použití nesprávného závitu může vést k poruše nástroje. Použití příliš silné šňůry způsobí přetížení motoru stroje. Při použití příliš tenkého vlasce dochází k výraznému opotřebení řezacího mechanismu.

Proto byste měli vybrat správné vlákno stejně zodpovědně, jako byste měli vybrat správné vlákno pro vaši strunovou sekačku. Jakmile jste našli a zakoupili vhodný vlasec pro svůj vyžínač, můžete se začít zabývat jeho navíjením na cívku.

Navíjení vláken

Vložení vlasce do strunové sekačky je hračka. K tomu je třeba dodržet jednoduchý postup. Prvním krokem je zjistit, kolik spotřebního materiálu je potřeba. Pro výpočet je třeba navinout trimovací šňůru na cívku tak, aby výsledná cívka byla menší nebo rovna průměru stran konstrukce.

Když jste se rozhodli pro velikost vlákna, musíte ho složit tak, aby jedna část byla o 15 cm delší než druhá. Navíjení vlákna začíná cívkou od okraje, který rozděluje cívku na 2 části. Zde se nachází nástavec, do kterého je třeba vložit závit ohnutý na polovinu.

Nyní je třeba si uvědomit, jakým směrem navinout vlasec do strunové sekačky. K tomu se podívejte na cívku. na cívce je často speciální šipka. Pokud nejsou k dispozici žádné vysvětlující informace, najděte ukazatel na hlavě trimru a začněte navíjet v opačném směru. Následující kroky lze rozdělit do 4 kroků:

  • Dokončení navíjení vlákna. To se provádí vložením do boční drážky na cívce. Druhý konec připevněte k protější drážce.
  • Odřízněte konce pevného vedení. Zůstává 7-10 cm přídavku.
  • Vložte závitovou část do hlavy vyžínače trávy. To se provádí střídavým zasouváním a vytahováním vlákna do otvoru konstrukce.
  • Vytáhněte vlasec z drážek. Po dokončení akce je kryt výrobku zajištěn sponami.

Po dokončení posledního kroku je zahradní nářadí připraveno k použití. Pokud po vložení struny do vyžínače nepracuje přístroj správně, doporučujeme postup zopakovat změnou tloušťky nebo typu struny. V opačném případě hrozí nebezpečí poruchy výrobku.

Jak zastrčit vlasec do cívky vyžínače trávy

Chcete-li vyměnit čáru v zastřihovači, ustřihněte kus materiálu správné velikosti tak, že jej přeložíte na polovinu. Jedna polovina by měla být o 5-10 cm delší než druhá.

Pro správné navinutí vlasce na cívku trimerového vlasce musí být střed vlasce provlečen drážkou ve středových pásech. Jedna polovina šňůry musí být pevně navinuta na horní část a druhá polovina na spodní část. Delší část by měla být navinuta na spodní část. Navíjejte ji v opačném směru, než je směr otáčení hlavy. Na víku nebo na boku hlavy by měla být nakreslena šipka označující směr otáčení. Navíjejte šňůru v opačném směru, než ukazuje šipka. Pracujte opatrně a pevně přitlačte cívku k cívce.

Zbylých 10-15 cm konců vložte do drážek na horním okraji cívky, čímž je zajistíte. Při zajištěných koncích se cívka neodvíjí.

Pokud nemáte dostatek vlasce v jednom kuse, můžete namotat dva kusy vlasce místo jednoho. V tomto případě zahákněte konec vlasce a zasuňte jej do štěrbiny uprostřed cívky. Stejně postupujte i u druhého dílu. Nyní naviňte nejprve jeden a pak druhý díl na poloviny cívky proti směru jejího otáčení.

Chcete-li strunu vložit do sekačky, zasuňte její konce do otvorů v žací hlavě a vytáhněte je. Položte cívku na osu, zatlačte ji dolů, aby seděla na svém místě, a znovu zatáhněte za konce nití, aby se vytáhly na celou délku.

Závit by se měl protáhnout až ven, aby byl téměř na dosah deflektoru. Odřízněte přebytečné části. K tomu můžete použít ocelovou destičku na deflektoru, která slouží jako řezačka a automaticky odřízne příliš dlouhé vlákno, když se odvíjí trimovací hlava.

Zavřete kryt cívky. Zasuňte ji na místo a zatlačte na ni, dokud západka nezapadne na místo. Vždy zkontrolujte, zda je kryt správně nasazen a zajištěn, jinak by se mohl během používání odklopit. V tomto případě bude cívka vržena silou otáčení.

Nenamotávejte co nejvíce materiálu, jinak se může stát, že cívka nebude správně sedět a budete mít problémy s nasazením a zajištěním krytu. Nejlepší je vyplnit cívku dřevem tak, aby nevyčnívala nad rozměry dílu.

Kromě mechanických dvounožových sekaček existují také jednonožové modely. Rozdíl spočívá v tom, že žací linka je vytažena pouze na jedné straně sekačky. Naviják u těchto typů třmenů nemusí mít středovou desku, ale místo toho má ve spodní přírubě štěrbinu pro uchycení nepracovního konce závitu a štěrbinu v horní přírubě pro uchycení pracovního konce.

S vyměněným vlascem můžete začít pracovat. Nesekejte hustý plevel ani větvičky. to není práce pro sekačku na trávu. Aby nedošlo ke zranění a přetržení vlasce, dbejte na to, aby se pod kosu nedostaly žádné kameny nebo větve.

Pro sekání trávníku pokryje jedno naplnění cívky zesíleného rybářského vlasce plochu 400-600 m2.

Po opotřebení vedení v důsledku práce vypněte sekačku a sejměte kryt žací hlavy. Vytáhněte šňůru ze štěrbiny, vytáhněte ji na požadovanou délku a vložte ji zpět do štěrbiny. Množství materiálu navinutého na cívce vystačí v závislosti na modelu na 5 až 10 cyklů. Při výměně krytu pečlivě zkontrolujte, zda nejsou drážky, do kterých jsou zasunuty západky, ucpané, a pokud ano, pečlivě je vyčistěte.

Po opotřebení žacího vlasce znovu demontujte žací hlavu, vyjměte cívku a znovu na ni navinujte pracovní žací vlasec.

Navíjení linky

Způsob navíjení šňůry závisí na tom, zda je cívka jedno- nebo dvoušňůrová nebo zda má automatický systém nabíjení šňůry.

Na cívce s jediným úponkem

Navíjení vlasce na cívku s jedním prutem je snadné. V závislosti na značce strunové sekačky mají tyto konstrukce dva až pět metrů kabelu. Konec vlasce by měl být zastrčen do otvoru nebo drážky v cívce a vlasec by měl být během práce navinut v opačném směru, než se otáčí cívka.

Tip! Abyste pochopili, kterým směrem se má nit navíjet, měli byste se podívat na tělo cívky. obvykle jsou na něm značky označující směr pohybu cívky během provozu.

Po navinutí vlasce pro zastřihovač je třeba ponechat malý kousek (15-30 cm), prostrčit jej vývodem cívky a znovu sestavit hlavu.

Na cívce se dvěma vlákny

U tohoto typu cívky se musíte podívat dovnitř cívky, abyste zjistili, kolik je tam drážek pro navíjení šňůry.

Důležité! Pokud je na cívce pouze jedna drážka, musí být oba klipy navinuty v jedné drážce, pokud jsou dvě, musí být navinuty v samostatných drážkách.

K navíjení je zapotřebí dvou až třímetrový vlasec. U cívek s jednou drážkou provlékněte ořezávací šňůru otvorem, zarovnejte fousky, vyrovnejte ji a naviňte na cívku v opačném směru, než se cívka při práci otáčí. U drážek s pojistkou jednoduše zasuňte konce vlákna do drážek, vytáhněte je, zavřete cívku a navlékněte ji zpět.

Rozdíl u dvoustopé cívky spočívá v tom, že musíte zkrátit délku vlasce na polovinu. Poté je třeba nabít střed ohybu do drážky mezi drážkami, pak zabalit každý kus vlasce do vlastní dráhy, zajistit úponky a znovu sestavit cívku stejným způsobem jako jednocestnou cívku.

Na střihací hlavě s automatickým navlékáním

U strunové hlavy s automatickým navlékáním stačí navinout vlasec pouhým zasunutím a zajištěním konců vlasce a nástroj bude po zapnutí sám pokračovat v navíjení. Zde není prostor pro chybu, protože cívka sama rozpozná, jak mají být úponky umístěny.

Zde je tip! Výhodou zastřihovačů s touto hlavou je snadné pokládání vlákna, ale nevýhodou je, že je drahý a obtížně opravitelný.

Jak vložit vlasec do strunové sekačky na trávu?

Navléknutí žací cívky se strunou pro strunovou sekačku není obtížné, ale začínající zahrádkáři budou potřebovat určitý cvik, aby mohli v budoucnu strunu rychle zasunout do své stávající domácí strunové sekačky.

Existuje několik způsobů navlékání žací hlavy sekačky na trávu. První metoda je nejjednodušší a je vhodná pro začínající zahradníky.

V tomto případě se šňůra vkládá do cívky v tomto pořadí:

  • Nejprve je třeba navinout asi 6 m vlasce ze společné cívky na strunovou sekačku a poté tento kus vlasce rozříznout na polovinu. Výsledkem by měly být dva prameny, každý o délce 3 metry;
  • Poté je třeba na jednom konci prvního dílu udělat háček a navléknout jej do jedné z průchodek v horní části cívky;
  • Pak začněte navíjet vlasec na cívku ve směru označeném šipkou. Při navíjení dbejte na to, aby vlasec pro zastřihovač ležel rovnoměrně na povrchu cívky a nepřesahoval horní část cívky. Nenavíjejte nit až do konce, v rukou byste měli mít asi 15 cm nitě;
  • Zbývající volný konec navinutého vlákna musí být vložen do jednoho ze zářezů v horní části cívky;
  • Poté proveďte stejný postup s druhým kusem vlasce. Musí být navinuta na spodní část cívky;
  • Stejně jako v prvním případě nenavíjejte šňůru až na konec na spodní části trimru. Zbylou délku nitě vložte do druhé drážky na cívce.

Po dokončení připevněte cívku k vyžínači a naviňte ji. Pro kontrolu, zda je závit pevně uchycen, je třeba stáhnout páčku plynu úplně dolů, aby motor dosáhl maximálních otáček. Pokud strunová sekačka nevyletí z hlavy, znamená to, že je strunová sekačka zajištěna a při sekání trávy nevyletí z žacího bubnu.

Typy strunových hlav

Hlava je krabice s vestavěnou cívkou. Mnoho lidí ji nazývá bobbin. Pro přípravu nástroje k použití se vlasec pro zastřihovač předem vloží do cívky. Ne všechny hlavy fungují stejně. Existují tři typy podle způsobu vedení nitě (šňůry):

  • Automatické. To je užitečné při sekání velkých ploch. Vlákno je do vyžínače přiváděno při snížených otáčkách motoru. Hlavní nevýhoda: Spotřebuje hodně vlákna.
  • Poloautomatické. Podává vedení při vysokých otáčkách. Lehkým poklepáním na zem se odemkne. šňůra vyjede z cívky. Přebytečná čára je odříznuta ostřím na bezpečnostním krytu.
  • Manuální. Název definuje způsob podávání vláken. Po předchozím odpojení stroje je nutné jej vytáhnout ručně.

Automatický model umožňuje nepřetržitou práci, stroj se zastavuje pouze pro odpočinek.

Jak vyjmout a vyměnit cívku strunové sekačky

Majitelé vyžínačů, především začátečníci, jsou zmateni a téměř propadají panice, když potřebují vyměnit řezací nástavce nebo křovinořez v bubnu. Uživatelé příliš často žací hlavu jednoduše zničí, aniž by si uvědomili, že se při pokusu o odšroubování odšroubuje opačným směrem. Abyste tomu předešli, pokud je třeba nástroj vyměnit, doporučujeme přečíst si následující pokyny krok za krokem.

  • Před zasunutím struny křovinořezu do bubnu vypněte motor křovinořezu nebo odpojte elektrickou strunovou sekačku od napětí, aby nedošlo ke zranění způsobenému neúmyslným spuštěním žacího ústrojí.
  • Odšroubujte trysku připevněnou k hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel zajistit tak, že otvory na podložce a na ose vyrovnáte a vložíte do nich kovovou tyč nebo šroubovák.