Jak odstranit barvu ze dřeva pomocí úhlové brusky

Odstraňovač barvy pro vrtačku. Jak odstranit staré nátěry ze stěn: techniky a nástroje Nástavec na kartáč pro odstraňovač nátěrů

Odstraňovač nátěrů je velmi oblíbený v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině a v dalších zemích SNS. Původně ji používali řemeslníci. Toto jednoduché a účinné zařízení bylo později průmyslově vyráběno. Vynález je na cestě k masám.

Odstraňovač nátěrů má ve srovnání s jinými metodami mnoho výhod:

  • Cena. Jednoduchá a pohodlná tryska vyjde mnohem levněji než profesionální kartáč na vrtačku nebo loupačku.
  • Žádný prach. Profesionální nebo amatérské odstraňovače nátěrů nejčastěji fungují na principu smirkového papíru nebo struhadla. Odlupuje barvu ze stěn. V místnosti vzniká velké množství jemného abrazivního prachu. Odstraňovač nátěrů funguje na jiném principu. Sráží velké kusy barvy ze stěny, aniž by vytvářel velké množství prachu nebo nečistot.
  • Rychlost provozu. Odstraňovač nátěrů lze použít na jednotlivě natřené plochy do 4 m2. m povrchu za hodinu.
  • Všestrannost. Stříkací hlava je vhodná pro téměř všechny povrchy: beton, dřevo, kov, tvárnice, pískovec.
  • Šetrnost k životnímu prostředí. Při práci s odstraňovačem nátěrů nevznikají toxické polymerové výpary, jako když k odstranění barvy používáte fén nebo kovový kartáč.
  • Snadná manipulace s elektrickými a olejovými systémy. Tryska nezasahuje do kabeláže ukryté ve stěnách. Umožňuje čisté vedení všech kabelů a připojení.

Odstraňovač barvy. tryska

Kvůli těmto výhodám si již tisíce lidí zakoupily odstraňovač nátěrů. Mnoho lidí si bere několik sad najednou pro práci na celém domě nebo bytě.

Tipy pro nanášení barvy na stěny koupelny naleznete v článku Malování stěn v koupelně.

Správný způsob omítání stěn naleznete v části Omítání stěn vlastníma rukama.

Jak se správně připravit na práci, která vás čeká?

Není dobré ihned začít seškrabávat barvu ze dřeva. Nejprve se připravte. V závislosti na zvolené metodě čištění mohou být zapotřebí následující nástroje a přístroje:

Osobní ochranné prostředky: brýle, rukavice, maska, respirátor;

Po sestavení všech nástrojů je třeba vzít v úvahu následující body:

  • Místo, kde má být práce provedena. Pokud se používá chemická metoda čištění, je lepší ji provádět venku nebo uvnitř s dobrým větráním.
  • Ochrana okolních předmětů a povrchů. Musí být zakryty nepotřebnou látkou nebo plastovou fólií.
  • Snadný přístup. Pokud je to nutné, měl by být čištěný předmět předem přemístěn.
  • Tloušťka barvy. Pokud je nátěr tenký, lze novou barvu nanést přímo na povrch bez předchozího čištění. Silný povlak se nejlépe odstraňuje. Upřednostňovanou metodou je mechanické čištění.
  • Stáří povlaku. Starý nátěr se ze dřeva snadno odloupne, proto byste ho neměli nechávat na místě. Jinak je nový nátěr nerovnoměrný a může se odlupovat.

Pokud je povrch žebrovaný nebo má komplikovanou topografii, je vhodnější chemická metoda.

Jak rychle a bezpečně odstranit starý nátěr z dřevěných povrchů?

Starý nátěr z dřevěných povrchů můžete odstranit sami doma. K tomu můžete použít osvědčené lidové prostředky nebo speciální sloučeniny. Nepotřebné nátěry lze obvykle odstranit třemi způsoby: mechanicky, tepelně a chemicky. Při výběru výrobku je důležité mít na paměti, že dřevo je poměrně měkký materiál. Proto je snadné jej poškodit drsným mechanickým působením nebo agresivními chemikáliemi.

V některých případech odstraňte starý nátěr, ale ne nutně. Nový nátěr lze nanést přímo na starý nátěr. Někdy je však třeba odstranit dříve nanesenou barvu.

Záleží na stavu starého nátěru. Pokud se odlupuje, praská nebo loupe, musíte se ho zbavit. V opačném případě může být nový nátěr nerovnoměrný a opotřebovaný.

Kromě toho je velmi důležité vzít v úvahu barvu starého a nového nátěru. Pokud je starý nátěr světlý a nový nátěr je pastelový, hrozí, že původní barva nebude natřena. Pokud jsou obě barvy poměrně světlé, lze odstíny smíchat. Pak je výsledek neočekávaný. Pokud například na žlutou barvu nanesete vrstvu červené barvy, nátěr se změní na oranžový.

Věnujte pozornost také počtu vrstev staré barvy. Pokud je jich příliš mnoho, nový nátěr nebude dobře držet a brzy popraská. Pokud byla předtím nanesena pouze jedna vrstva, lze povrch natřít bez jejího odstranění. Nový nátěr tak přilne ještě rovnoměrněji.

Stojí také za to porovnat složení starého a nového nátěru. Pokud se velmi liší, je třeba starý nátěr odstranit, protože v tomto případě není pravděpodobné, že by bylo dosaženo dobré přilnavosti.

Pokud bylo po prohlídce starého nátěru rozhodnuto o jeho odstranění, je třeba zvolit vhodnou metodu.

Existuje několik osvědčených metod domácího odstraňování starých nátěrů: mechanické, tepelné a chemické.

Pokud je povrch velký a rovný, nejrychleji odstraníte starý nátěr mechanickým tlakem. Pro čištění vyvýšených povrchů se nedoporučují vysoké teploty nebo chemikálie.

Nejsnadněji odstraníte barvu z podlahy, stěny nebo rovného stolu pomocí elektrického nářadí.

Může to být úhlová bruska nebo vrtačka s brusnými kotouči. Čím měkčí je čištěné dřevo, tím méně abraziva je třeba zvolit. K odstranění silných vrstev barvy lze použít štětec.

Při čištění nevyvíjejte příliš velký tlak, jinak by mohlo dojít k poškození obrobku. Na začátku by měl být dotyk s povrchem sotva znatelný. V případě potřeby zvyšte tlak.

Při tomto typu čištění je velmi důležitá ochrana sliznic a dýchacích cest, protože při něm vzniká oblak prachu z odstraňované barvy. Proto vždy noste ochranné brýle, respirátor a oděv, který co nejvíce zakrývá exponované části těla.

Pokud nemáte po ruce vhodný elektrický nástroj, můžete použít škrabku, špachtli nebo nůž. Ostré předměty by se neměly používat, protože by snadno poškrábaly měkké dřevo. Tento postup se obvykle používá, pokud je lak již popraskaný a začal se odlupovat.

Umístěte nástroj pod úhlem k čištěnému povrchu. Postupujte pomalu a opatrně a postupně zvyšujte tlak.

Po odstranění hlavního nátěru mohou být na dřevě holá místa. Lze je obrousit jemným smirkovým papírem. Nepoužívejte smirkový hadřík s hrubou zrnitostí, protože hrozí poškození povrchu.

Pokud je dřevo po mechanickém čištění stále poškrábané, vyplňte škrábance tmelem a poté povrch natřete základním nátěrem.

Dalším způsobem odstranění starých nátěrů je použití vysokých teplot.

Teplo ničí barvu a způsobuje její praskání. Poté ji lze rychle odstranit špachtlí nebo škrabkou.

Pokud je čištěná plocha poměrně velká (stěny, podlahy, dveře), není běžný fén dostatečně výkonný. V tomto případě je třeba použít stavební fén. Dokáže velmi rychle zahřát povlak na správnou teplotu.

Existuje však řada omezení pro používání takto výkonného fénu. V místnosti by neměla být plastová okna a vnější elektrické rozvody. V opačném případě hrozí nebezpečí požáru.

Malé plochy lze vyčistit pomocí fólie a žehličky. Za tímto účelem

  • položte na starý lak kus potravinářské fólie;
  • Žehličku co nejvíce zahřejte;
  • Vyžehlete povrch přes fólii;
  • Když se barva začne odlupovat, je třeba ji seškrábat.

Pro tento postup použijte starou žehličku, protože na desce mohou být stopy fólie.

Nikdy nepoužívejte otevřený plamen k odstraňování starých nátěrů z dřevěného povrchu. Dřevo natřené barvou je hořlavý materiál. I když povrch nehoří, dřevo se poškodí, protože v ohni vysychá.

Pokud předchozí metody nepomohly zbavit se starého povlaku, můžete použít chemické prostředky. Může se jednat o hotové směsi nebo improvizované prostředky.

V každém případě je nutné používat osobní ochranné prostředky, protože látky používané při styku s kůží mohou kůži poškodit. Kromě toho jsou výpary z některých z nich toxické. Než začnete, musíte si nasadit ochranné brýle, rukavice a respirátor.

Mechanická metoda

Vyžaduje buď materiál a nástroje, nebo speciální vybavení. První možnost je cenově nejdostupnější, ale vyžaduje od řemeslníka velké množství práce.

Zednické hladítko, dláto a kladivo, ruční škrabka

Tyto metody nejsou příliš atraktivní a vyžadují mnoho času a úsilí. Tyto nástroje se proto doporučují pro čištění specifických oblastí a nátěrů.

Na odlupující se barvu je vhodná špachtle. Dláto a kladivo je „brigáda“, která pomůže odstranit silnou vrstvu barvy nebo nátěr na těžko přístupných místech. Tato možnost je vhodná pouze pro tvrdé dřevo. Škrabka je nástroj pro povrchy se střední plochou.

Použití smirkového papíru

Tento materiál má téměř každá domácnost, ale jeho nákup vás nebude stát majlant. Pro tuto operaci je třeba připravit dva typy. hrubý a jemný papír. Nejprve povrch obrousíte materiálem s hrubými brusnými částicemi. Aby nedošlo k poškození nepříliš tvrdého povrchu dřeva, odstraňují se zbytky barvy jemnozrnnou odrůdou. Pro urychlení procesu použijte ruční nástroj a brusný papír.

Metoda „broušení“ je ideální pro práci s malými předměty nebo povrchy. Často se používá například při renovaci nábytku. Pokud má konstrukce impozantní velikost, je lepší nahradit brusný papír elektrickým nástrojem.

Použití úhlové brusky

Úhlová bruska je ideální pro odstraňování nátěrů z dřevěných stěn a jiných konstrukcí s velkou plochou. Vedle nástroje bude umělec potřebovat i klapkový kotouč, lépe řečeno několik, protože trysky se rychle ucpou barvou a pilinami. Alternativou je škrabací kolečko, které se nazývá korálové kolečko.

Stěny se opracovávají tak, že se úhlová bruska drží rovnoběžně s nimi a pracuje se s ní lehkým tlakem. Po dokončení plochy se zbytky barvy odstraní měkkým kovovým kartáčem nebo stejným brusným papírem. Dalšími možnými pomocníky jsou špachtle, vrtačka nebo bruska.

Pro rychlé odstranění barvy z podlahy použijte elektrický hoblík, škrabku nebo řetězovou pilu. Obvykle se v tomto případě odstraňuje i vrchní vrstva dřeva, účelem je obnovit podlahovou krytinu.

  • Minimální riziko vážného poškození dřeva, protože řemeslník může kontrolovat sílu;
  • žádný nepříjemný zápach v místnosti;
  • nízké náklady.

Nevýhodou je délka procesu a prach, který se v místnosti „nahromadí“. Žádné riziko poškození povrchu. poškrábání, odštípnutí nebo „bodnutí“. Pokud má reliéf, není tento způsob čištění vhodný.

Tryskání pískem

Tento stroj se používá k odizolování a renovaci dřevěných stěn. Tato metoda není nejoblíbenější, protože vyžaduje nejen drahé vybavení, ale také odborníka „navíc“. Výhodou této možnosti je rychlost a maximální účinnost pískovače. Ale pouze v případě, že je správně zvolen tlak vzduchu i velikost zrna.

Tepelná metoda

nejjednodušší je použít stavební fén. Tento přístroj barvu změkčí, takže je mnohem snazší ji z povrchu odstranit špachtlí a zbytky odstranit jemným smirkovým papírem. Hlavní podmínkou je teplota, která nesmí překročit 200 °C. V tomto případě je postup následující:

  • Zapněte přístroj, pak dobře zahřejte malou plochu.
  • Po změkčení vrstvy barvy se seškrábne nástrojem a poté smirkovým plátnem.
  • Po vyjmutí prvního pásu se zahřeje další pás a tak dále. д.

tepelná metoda vyžaduje rychlost, a tedy i zručnost. Protože zahřátý povlak poměrně rychle chladne, pracujte oběma rukama. Na levé straně se obvykle nachází fén a na pravé straně špachtle. U leváků je tomu naopak. Existují také velmi šikovné nástroje: tyto modely umožňují upevnit stěrku přímo pod trysku. Nevýhodou této metody jsou toxické výpary, riziko popálení a spálení dřeva a přehřátí topného zařízení při dlouhodobé práci.

Protože ne každý má doma stavební fén, mnoho lidí se uchyluje k pomoci tohoto domácího spotřebiče, který je v domácnosti k dispozici „standardně“. Žehlička (s parním generátorem) se používá k žehlení povrchu přes kousek fólie nebo chintzovou látku či froté ručník. Zahřívejte místo po dobu 15 až 30 sekund a poté barvu seškrábejte. Tuto metodu však lze považovat za vhodnou alternativu pouze v případě, že opracovávaná plocha není příliš velká.

Plynový hořák nebo letlampa nejsou nejvhodnějším nástrojem pro dřevěné povrchy a mohou se snadno spálit, zejména u nezkušených uživatelů. V některých případech není možné takovou vadu pod lakem skrýt. Pokud je třeba odstranit barvu z nábytku, je možné použít také hořák nebo lampu. V takovém případě ji vezměte ven. Pečte na povrchu, dokud se neobjeví bublinky nebo šmouhy.

Používání chemických látek

Jsou další odpovědí na otázku, jak odstranit barvu ze dřeva. Speciální odstraňovače starých nátěrů jsou záchranou. Pro tento typ práce je nutné zakoupit výrobek, který je speciálně určen pro práci se dřevem.

  • Znečištění a prach se nejprve odstraní z lakovaného povrchu.
  • Poté se přípravek nanese postřikovačem, válečkem nebo štětcem a nechá se 20 až 60 minut vytvrzovat.
  • Po uplynutí stanovené doby změklou vrstvu odstraňte stěrkou. Zbytky barvy odstraňte omytím povrchu vodou.

„Starý“ povlak sestávající z velkého počtu vrstev může vyžadovat opětovné ošetření.

Profesionální produkty

Existuje několik účinných odstraňovačů vodního kamene, které byly navrženy pro dřevěné výrobky.

  • Docker Wood. Jedná se o gel, který změkčí barvu za pouhých 10 minut. Výhody. neškodnost pro dřevěné povrchy, hospodárná spotřeba.
  • Vyplavení Novbitschim. Tento čisticí prostředek je univerzální: lze jej použít na dřevo, beton i kov. Pracovní doba: 20 až 60 minut. Čistič lze nanášet štětcem, kartáčem nebo špachtlí.
  • Bílý dům. Je vhodný také k odstraňování barev a laků ze dřeva, betonu a kovových povrchů. Husté gelové produkty lze nanášet štětcem nebo rozprašovačem. Doba vymývání. 1-30 minut. Starý nátěr lze odstranit také špachtlí.

Dokáže rychle odstranit většinu barev a nátěrů. Existují i další účinné čističe barev: ABRO PR-600, KUDO (sprej na dřevo), Syntilor Bosco a Syntilor Hard (koncentráty), Dufa Abbeizer, Antikras-Universal, Solvent 646 (tekutý), Vershina B-52, Main Technologist, Prestige (gel).

Výhody chemické metody odstraňování nátěrů: snadná a rychlá obsluha, možnost ošetření obtížného terénu a těžko přístupných míst. Jedinou vážnou nevýhodou této metody je toxicita sloučenin, před kterou je třeba chránit dýchací orgány, kůži a sliznice.

Mnoha lidem se nemusí líbit „vůně“, která se během operace vznáší ve vzduchu. Aby nedošlo ke zranění členů rodiny a domácích zvířat, musí být všichni členové domácnosti před zahájením prací „mimo“ dům. Je třeba nosit respirátor a rukavice a zajistit kvalitní větrání místnosti. K nevýhodám profesionálních přípravků se přidávají další náklady.

Samostatné směsi

Další odpovědí na otázku, jak odstranit barvu ze dřeva, je následující čisticí prostředek, který si velmi snadno vyrobíte sami. Za tímto účelem:

Vlastní čisticí prostředek se nanese na natřený povrch a nechá se působit asi 20-30 minut. Pokud se chcete zbavit silné vrstvy barvy, doba se prodlouží až na 40-60 minut. Uvolněný materiál seškrábněte špachtlí.

Chcete-li se zbavit barvy na dřevěných podlahách, doporučujeme vyzkoušet následující metody a domácí přípravky:

  • Připravte si směs jedlé sody (400 g) a nehašeného vápna (1500 g) a zřeďte ji vodou na konzistenci domácí zakysané smetany. Nanese se na podlahu a nechá se působit 12 hodin.
  • Z ovesné mouky, žíravé sody (1:1) a vody se připraví pasta. Celý povrch je jím potřísněn. Po 10-15 minutách se směs odstraní. V případě potřeby se operace opakuje.

Další možností je použít pouze jedlou sodu. V tomto případě se podlaha nejprve namočí vodou, pak se hojně posype uhličitanem sodným a přikryje vlhkou pytlovinou. Přípravek se nechá působit přibližně 24 hodin. Stejně jako většina lidových receptů nepatří tyto metody k nejúčinnějším.

Odstraňovač nátěrů na dřevěné podlahy

Odstraňování starých nátěrů se obvykle provádí jedním z následujících způsobů:

Každá z nich se liší technologií a použitými materiály, ale obecně jsou všechny účinné a zbývá jen vybrat si možnost, která vám nejlépe vyhovuje.

Odstraňování barvy z podlahy mechanickými prostředky

Nejčastěji používaná metoda, ke které se přistupuje při odstraňování starých nátěrů. Jeho aplikace nevyžaduje nákup různých chemických přípravků a speciálního drahého vybavení, i když v případě potřeby a dostupných finančních prostředků mohou být vyžadovány některé specifické nástroje, které mohou být při provádění těchto prací zapojeny.

V tomto případě lze nátěr odstranit ručním nebo elektrickým nářadím, přičemž se často dává přednost elektrickému nářadí, protože je mnohem jednodušší a rychlejší. Jejich použití je také mnohem pohodlnější, zejména při čištění velkých ploch. Ruční nářadí se používá hlavně v těžko přístupných místech nebo při úklidu menších místností.

Některé z následujících nástrojů lze použít jako elektrické nářadí:

Vezměte prosím na vědomí! Ne všechny nástroje si poradí s jakýmkoli typem nátěru. Například odstranění směsí na bázi oleje je možné jen zřídkakdy pomocí speciálního vybavení a fréz.

Kromě tohoto mechanického způsobu odstraňování starých nátěrů se používá také pískování, při kterém je podlaha vystavena proudu vzduchu a kapaliny obohacené o částice písku. Protože je v tomto okamžiku vyvíjen značný tlak, barva se z povrchu podlahy odstraní rychle a s dobrým výsledkem. Toto zařízení se používá také k odstraňování rzi z kovových výrobků. Výhodou této metody je snadné odstraňování nátěru na těžko přístupných místech pomocí úhlové brusky, brusky a vrtačky.

Vzhledem k vysokým nákladům na pískování se ve většině případů barva z podlahy odstraňuje pomocí řady následujících praktických nástrojů

  • Kladivo. Je vhodný k odstraňování silných mastných nátěrů a často se používá k přípravě povrchu před pokládkou dlaždic.
  • Kovový kartáč. Výborně se hodí k odstraňování rzi a starých poškozených nátěrů, ale nezapomeňte, že nástroj může poškodit strukturu dřeva, a proto je třeba jej používat opatrně.
  • Ruční škrabka. Malý nástroj, který se používá hlavně pro malé plochy. Snadno odstraňuje staré barvy a laky.
  • elektrický hoblík. Snadno odstraňuje barvu, ale může poškrábat spojovací prvky (hřebíky, šrouby) na podlaze, které je třeba vytáhnout nebo zanořit hlouběji do dřeva.
  • Dláta. Vhodné pro odstraňování pevně ulpívajících nátěrů, zejména v rozích místností.
  • úhlová bruska nebo vrtačka. Použití se speciálním hrotem. nejpohodlnější a nejefektivnější metodou ze všech, ale při jejich používání vzniká velké množství prachu.

Vezměte prosím na vědomí! Mechanická metoda se používá především k částečnému odstranění nátěru, například v místech, kde hmota zpuchřela nebo popraskala. Nástroje by se měly používat pouze k ošetření poškozených míst. Poté se na ně nanese nový nátěr.

Hlavní výhodou mechanické metody je její univerzálnost a snadné použití. Nevýhodou této metody je vysoká pracnost. Pro zjednodušení pracovního postupu je vhodné barvicí látku předem změkčit.

Používání chemických látek

K odstranění starých nátěrů se používají směsi na bázi zásad, kyselin a různých rozpouštědel. Snadno se aplikují podle pokynů výrobce, poté se musí nechat po určitou dobu zatuhnout a následně se řádně očistí. Obecně se dá poměrně snadno vyčistit vodou, ale v některých situacích je třeba pracovat ručně a pomocí špachtle nebo škrabky odstranit měkkou a nateklou barvu.

Důležité! Před použitím jakýchkoli chemikálií je nutné nosit rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky rukou. Při používání některých z těchto chemikálií je třeba používat respirátor.

Hlavní výhodou chemické metody je, že nevyžaduje žádné zvláštní úsilí k odstranění starého nátěru, ale vyžaduje určité náklady na pořízení vhodného přípravku. Pokud je však třeba odstranit nátěr ve velké místnosti, mohou být finanční náklady příliš vysoké a vhodnější by byla alternativní metoda. Kromě této nevýhody nemusí chemické přípravky vždy odstranit starý nátěr, který byl používán déle než 2 roky, a může být nutné jej na povrch podlahy znovu nanést.

Vezměte prosím na vědomí! Nikdy se nepokoušejte splachovat odpadky do kanalizace.

K chemické metodě se vztahují i některé improvizované prostředky, například při odstraňování starých nátěrů se skvěle hodí minerální parafín a v závislosti na době natírání, materiálu a dalších faktorech jsou situace, kdy stačí použít pouze obyčejnou teplou vodu.

Mezi lidové metody patří také použití uhličitanu sodného a vápna. V tomto případě je třeba smíchat 1,2 kg páleného vápna se 400 g jedlé sody a zalít vodou do konzistence zakysané smetany. Připravenou směs je třeba nechat na místech s barvou působit 12 hodin a poté povrch seškrábat škrabkou. Další možností je požadovaný povrch vydatně navlhčit vodou a následně posypat uhličitanem sodným, který zvedne nátěrovou hmotu a usnadní její odstranění špachtlí.

Brusné kotouče

Tato kategorie kotoučů je určena pro hrubé opracování kovů. Brusný kotouč lze použít k odstraňování otřepů ve svarových švech, zkosení řezaných kovových dílů a k ostření nástrojů (vrtáků, dlát atd.).д.), pokud není poblíž žádná bruska.

Je užitečné vědět, že při instalaci takového kotouče by měly být otáčky úhlové brusky nastaveny co nejnižší nebo ne vyšší, než je uvedeno na brusném kotouči.

Brusné kotouče se často používají na malých úhlových bruskách, protože jsou vhodnější pro odstraňování otřepů z kovu.

Brusný kotouč se od řezného kotouče liší svou tloušťkou (min. 5 mm) a prohlubní uprostřed, která usnadňuje použití ploché části kotouče k broušení nástroje.

Odstraňování nátěrů řetězovou pilou

Jak odstranit barvu pomocí fénu a špachtle

Pokud vaše podlaha není z masivního dřeva, ale z obyčejných lakovaných desek, bude pravidelně potřebovat obnovovací nátěr. Aby nový nátěr rovnoměrně přilnul a zůstal na povrchu, je třeba starý nátěr předem odstranit a obrousit.

Existují různé způsoby odstraňování starých nátěrů z dřevěných povrchů. Měli byste si vybrat metodu, která vám nejlépe vyhovuje, s ohledem na složení, tloušťku a stáří nátěru, větrání místnosti, množství práce a dostupné nástroje. Na omezených plochách můžete použít ruční mechanické nářadí nebo chemické čističe, na větších plochách je vhodnější použít elektrické nářadí nebo fén.

Mechanická metoda odstraňování nátěrů je nejekologičtější a zdravotně nejšetrnější způsob odstraňování nátěrů, ale je také časově nejnáročnější, proto se obvykle kombinuje s chemickou nebo tepelnou metodou. Pokud je místnost větraná a máte k dispozici stavební fén nebo si ho můžete pronajmout, je nejlepším řešením tepelná metoda, která dokáže odstranit téměř jakýkoli typ nátěru z truhlářských výrobků.