Výroba přívěsu pro motorový kypřič vlastníma rukama

Přívěs pro motorový kultivátor vlastníma rukama

Jednonápravový traktor je nepostradatelný a nezbytný stroj, který se hodí při práci na statku, na zahradě i při údržbě. Snadno spravuje dvůr a převáží různé materiály, jako je nářadí, seno, různé plodiny, hnojivo, sadba a zahradní odpad. Pokud váš standardní model kultivátoru není vybaven přívěsem, je řešením podomácku vyrobený vozík na kraby.

Motocykly se dělí na lehké, střední a těžké (profesionální). Modely se liší hmotností, výkonem a funkcemi. Jednonápravový traktor může být vybaven šípovou radlicí, skříní na nářadí, pluhem, sázečem brambor, sekačkou, motorovými hráběmi, secím a sázecím zařízením. Peery jsou považovány za obdobu motorových kypřičů, ale tyto stroje jsou určeny pouze k plnění jedné funkce. obdělávání půdy. a v ojedinělých případech mají jen málo dalších funkcí.

Sklápěcí přívěs pro kypřiče

Chcete-li z přívěsu udělat sklápěcí přívěs, přivařte při konstrukci rámu k nosníkům 1 a 2 běžné dveřní závěsy (na obrázku níže). Aby se nástavba během jízdy a nakládání nepřevrátila, lze ji zajistit přivařením západky (např. závěsu dveří) k okraji rámu. Tento přívěs je ideální pro takové modely motorových bloků, jako jsou Neva MB-1, Neva MB-2, MTZ, Oka a další modely známých výrobců.

Brzdy přívěsu jsou nezbytné pro bezpečnost tahače. Zastavení naloženého přívěsu není vždy snadné, zejména pokud je v cestě svah.

Chcete-li přívěs vybavit brzdami sami, musíte si nejprve pořídit nářadí a najít takové díly ze starého motocyklu:

Každé kolo by mělo být zabrzděno, aby se přívěs při brzdění nesesunul.

Před montáží vyjměte lanka z brzdových bubnů a zbruste je. Nasaďte bubny na náboje a připevněte je k zadní nápravě. Prostor vzniklý mezi žebry zakryjte špricemi. Nasaďte buben na nápravu a zajistěte jej pomocí pouzder. Přivařte k nápravě úhelník, abyste zabránili jejímu prokluzování.

Jakmile jsou bubny zajištěny, přitáhněte kabely k ovládacímu místu. Ovládání se provádí podobně jako u parkovací brzdy (ruční brzdy) automobilu z improvizovaných prostředků.

Zde je také video, které ukazuje, jak vyrobit brzdu pro přívěsný vozík:

Hlavní části vozíku

Typický rumpálový vůz se skládá z velmi specifické sady dílů, ale lze jej snadno upravit podle vlastních požadavků. Například řidič pásového rýpadla si může myslet, že potřebuje další komponenty. Základní komponenty jsou následující:

  • Zavěšení. Může být osový nebo portálový. Je možné instalovat tlumič nárazů, ale sníží se tím užitečné zatížení a celá konstrukce bude složitější. Pružné prvky nejsou nutné, pokud majitel plánuje jízdu nízkou rychlostí a pneumatiky kol mají poměrně vysoký profil.
  • Rám. Je svařena z kusu profilované trubky.
  • Tělo. Provedení: se sklopnými nebo pevnými deskami. Materiály: ocelový plech, dřevo nebo překližka. Spojování kovu svařováním, dřeva kovovým úhelníkem. Ocelový vozík vypadá pevně a je robustnější. Nevýhodou je vysoká hmotnost.
  • táhlo. Tato konstrukční část spojuje jednonápravový tahač a přívěs. Délka by měla být zvolena tak, aby se s ní dalo pohodlně otáčet.
  • Sídlo. Je připevněn k vozíku nebo závěsu.
  • Volant. Při konstrukci tohoto nářadí je nejdůležitější zajistit, aby nehrozilo riziko deformace nebo nadměrného torzního zatížení na nerovném terénu. Účelem závěsu řízení je zajistit horizontální kloubové spojení se dvěma stupni volnosti.

Vozík nesený dvěma nebo čtyřmi koly. Podle toho je navržen jako dvounápravový nebo čtyřnápravový podvozek. O tom, který z nich bude použit, rozhoduje majitel motorového kultivátoru. Verze se čtyřmi koly je stabilnější, ale složitější. Dvounápravový vozík navíc váží více než dvoukolový vozík. Doporučujeme zvážit výkon vašeho motorového kultivátoru.

Jaké přívěsy jsou k dispozici a jaké jsou mezi nimi rozdíly

Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho variant moderních přívěsů s motorovým blokem. Jakmile se rozhodnete začít pracovat, rozhodněte se předem, jaký typ přívěsu chcete použít.

Při rozhodování mezi mnoha možnými typy lze pouze studovat konstrukční vlastnosti jednotlivých typů. Na videu o stavbě přívěsu pro vlastní ruce uvidíte různé modely.

Zde jsou uvedeny nejběžnější varianty přívěsů pro ručně vyráběné motorové kypřiče:

Plně jednodílný. Jsou navrženy jako nerozebíratelný typ skříně. Tato varianta je považována za nejspolehlivější pro přepravu sypkých materiálů. Všechny spoje a švy jsou při montáži bočnic pevně svařeny. Pro usnadnění vykládky má přívěs vzadu sklopnou bočnici.

výroba, přívěsu, motorový, kypřič, vlastníma

Transformační konstrukce jsou pozoruhodné, protože mohou vytvořit další horizontální plochu. Bočnice jsou skládané, a proto lze ploché dno získat vyklopením některých nebo všech bočnic.

Typ sklápěče je považován za nejvhodnější pro vykládku jakéhokoli sypkého materiálu.

Mechanismus zvedne karoserii do výšky, ve které lze z přívěsu zcela vyjmout všechny volné části. Sklápěcí přívěs pro rumpál vlastníma rukama je volen častěji než jiné typy.

výroba, přívěsu, motorový, kypřič, vlastníma

Možnosti opláštění rámu

Pro zakrytí konstrukce zvolte levný materiál nebo to, co je k dispozici. Cena výrobku je mnohem nižší.

  • Dřevěná prkna, která často zůstávají po stavbě. Hlavní výhody. nízké náklady, nevýhody. odolnost proti vlhkosti, což má za následek nízkou životnost vozíku pro motorový kypřič. Vyžadují také další prostředky pro manipulaci s nimi.
  • Plastové. Výhody. na rozdíl od dřeva je odolný proti vlhkosti, nevýhody. není tak pevný a při poškození se zlomí.
  • Plechy. Výhody. odolný materiál, takže je trvanlivý, nevýhody. jedna z nejdražších možností.

Ale pokud bude vozík k rumpálu neustále používán, je lepší, aby byl kovový a nemusel utrácet další peníze za opravu. Připevnění desek k rámu pomocí svářečky.

Provizorní brzda

Pokud si mechanik předem zajistí všechny potřebné materiály a nářadí, bude velmi snadné vyrobit si brzdu přívěsu pro motorový kultivátor svépomocí. Mějte na paměti, že pro účinné brzdění se doporučuje namontovat brzdy na každé kolo. To vám umožní rychle zastavit i při vysokých rychlostech a zabrání otočení přívěsu.

Potřebné nástroje a materiály

Pokud si plánujete vyrobit vlastní brzdy pro svůj motorový kultivátor, musíte si připravit následující materiály a nástroje. Jako základ pro budoucí brzdy je nejlepší použít následující díly motocyklu:

Při montáži musí řemeslník použít standardní sadu nástrojů a také svářečku, aby byly všechny spoje konstrukce pevné a spolehlivé.

Pro správnou funkci brzd je nutné kotouče otočit. Takové manipulace nejlépe provádějí profesionálové, protože mají pro takovou práci potřebnou kvalifikaci a vybavení.

Pro úspěšné provedení prací se důrazně doporučuje použít výkresy brzdového systému vybraného modelu, který slouží jako podklad pro vlastní návrh. Vzhledem k tomu, že systém obsahuje mnoho dílů, měli byste být velmi pozorní a instalovat sestavu plně v souladu se schématem, jinak existuje vysoká pravděpodobnost jejich nesprávné práce nebo rychlé poruchy.

Jak montovat brzdy

Po řádné přípravě všech dílů je vhodné přistoupit přímo k montáži domácích brzd. Za tímto účelem je třeba vyjmout táhla a kabely z kotoučů, otočit je a postupovat podle následujícího postupu:

  • Bubny se nasadí na náboje a náboje se upevní.
  • Vzniklou mezeru mezi kotouči uzavřete pevným kovovým drátem.
  • Nasaďte kotouč na nápravu a upevněte jej pomocí pouzdra. Ujistěte se, že je kotouč pevně připevněn a že nehrozí jeho sklouznutí během provozu.
  • Přivařte k nápravě úhelník nebo kus trubky, abyste lépe stabilizovali disk.
  • Připevněte lana k bubnům a poté je přitáhněte k ovládacímu systému.

Brzdy jsou ovládány speciálním mechanismem, který lze převzít z ruční brzdy automobilu. Vyrobte si vlastní kabelový buben z místních materiálů.

Je důležité si uvědomit, že některé součásti tohoto typu brzdy se mohou během používání výrazně zhoršit a je třeba je vyměnit. Mohlo by se jednat například o kabely, proto je vhodné při opětovné montáži použít prvky s co nejmenším opotřebením.

Jakmile pochopíte, jak vlastnoručně vyrobit brzdy pro motorový kultivátor, můžete konstrukci zdokonalit pro snadnější používání. Nejzřetelnějším vylepšením je instalace pružiny, která reverzuje páku a umožňuje tak přepínání brzd bez větší námahy. Takový prvek může být umístěn nejen na brzdovém mechanismu, ale také na lanku a dalších součástech, takže si každý může vybrat tu nejlepší možnost.

Pokud se k montáži používají automobilové brzdy, je třeba vzít v úvahu přítomnost prvku v jejich konstrukci, který vypíná kontrolní světlo. Ačkoli je v automobilu důležitá, v přívěsu je zcela zbytečná, proto se doporučuje ji pro zjednodušení konstrukce odstranit.

Jak vyrobit přívěs pro motorový kultivátor vlastníma rukama. komplikovaná verze

Před výrobou univerzálního multifunkčního vozíku je třeba nejprve pečlivě prostudovat výkresy. Měly by být uvedeny přesné rozměry jednotlivých prvků a přívěsu jako celku. Po prostudování schémat a rozhodnutí o optimální velikosti konstrukce je třeba nakoupit dostatečné množství válcované oceli. Předem si také spočítejte počet kanálů, které budete potřebovat pro svou práci a které budete potřebovat pro výrobu závěsu vozíku. Přesné počítání materiálu vám ušetří nákup zbytečných výrobků. Budete potřebovat i další materiály:

  • ocelové úhelníky, rozměry 5×2,5 cm
  • úhly, rozměry 4×4 cm;
  • kusy kulatých a obdélníkových trubek;
  • desky o tloušťce nejméně 2 cm;
  • nosník o rozměrech 5 × 5 cm.

K práci na přívěsu bude určitě potřeba svářečka, protože vozík nevydrží dlouho jen na šroubech a samořezných vrutech.

Sklápěcí přívěs se skládá ze 4 základních prvků: karoserie, rámu, řidiče a kol. Každý konstrukční prvek musí být spojen s ostatními díly svařováním. Postup pro zhotovení konstrukce je následující

  • Vzhledem k tomu, že vyráběný vozík je jednonápravový, je třeba zvážit rozložení zatížení vozíku. Nejlepší je, když je těžiště umístěno blíže k přední části, v blízkosti osy kola. Korba musí být také vybavena závěsy, které pomáhají upevnit přepravovaný náklad;
  • Dalším krokem je výroba podvozku přívěsu. Nejlepší je použít prefabrikovaná kola s náboji. Průměr použité tyče nápravy musí být dokonale přizpůsoben ložiskům a její konce pečlivě zabroušeny;
  • K výrobě osy kola použijte ocelovou tyč o průměru 3 cm. Důležitá je délka tyče. Mělo by to být tak, aby použité kolo po sestavení nevyčnívalo z ráfků karoserie podvozku. Hřídel se upevňuje svařováním. Díl by měl být přivařen přes rohové podpěry a konzoly k tělesu závěsu a podélným prvkům;
  • Chcete-li vyrobený přívěs připevnit přímo k rumpálu, musíte vyrobit držák. Tento prvek by měl být připevněn k držáku závěsu, takže horní část dílu by měla přesně kopírovat tvar obrysu nářadí;
  • Vložte oje vyrobeného přívěsu do těla podélného kloubu. Spojte oba díly pomocí dorazového kroužku. Toto řešení výrazně usnadňuje manipulaci s traktorem, protože kola vozíku pracují zcela nezávisle na standardních kolech zemědělského stroje. Více informací o tom, jak vyrobit prvky a sestavit přívěs, najdete ve videu.

Po dokončení všech výše uvedených kroků je váš vlastní přívěs téměř připraven k použití. Sklápěcí skříň stačí vybavit sedadlem řidiče a připevnit opěrku nohou. Ten musí být připevněn k oji pomocí speciálního rámu. Tento typ stroje se ovládá pomocí pák.

Schémata, výkresy

Chcete-li odpovědět na otázku, jak svařit přívěs pro motoblok, měli byste při přípravě schémat vzít v úvahu určité jemnosti:

  • Dostupnost základních a pomocných sestav;
  • způsob upevnění uzlů;
  • typ spojení s prvky, které jsou zodpovědné za otáčení;
  • Přítomnost nebo nepřítomnost parkovacích podpěr;
  • zda je či není k dispozici sklápěč pro mechanickou vykládku.

Tento seznam lze doplnit o další body.

Výkresy a schémata vlastnoručně vyrobeného přívěsu pro motorový kultivátor vlastníma rukama:

Podomácku vyrobený přívěs pro motorové kultivátory z automobilových dílů

Pokud si předem vytvoříte výkres a připravíte potřebné materiály a nářadí, můžete takový přívěs sestavit vlastníma rukama za 1-2 dny.

  • přední poloosy z Žiguli nebo Moskviče;
  • kanál o průměru 65 mm na délce těla;
  • úhly 60×60 mm;
  • dvě 2 m dlouhé trubky;
  • jedna trubka 60×40 mm, délka 3-5 m;
  • svařovací stroj.

Náprava, která je vyrobena z kanálu, se použije jako nosná část. Jeho délka závisí na délce budoucího přívěsu. Připojte polonápravy vozidla k oběma stranám kanálu přivařením. Profilové trubky jsou namontovány nahoře:

  • Jedna zkumavka je umístěna uprostřed. Bude fungovat jako oje. Jeho délka musí být přizpůsobena rozměrům přívěsu.
  • Dvoumetrové trubky jsou umístěny na koncích kanálu, kde se setkávají s konci polonáprav. V důsledku toho by měl spoj na kanálu rozdělit každou trubku na polovinu.
  • Krátké trubky položte rovnoběžně vedle sebe a upevněte je kolmo k sobě pomocí držáků.

Z předních rohů vozu jsou vloženy ohyby nebo trubky, které zajišťují tuhost a pevnost. Spoje mohou být sešroubované nebo svařené.

Rám přívěsu je připraven. Nyní na něj můžete namontovat jednoduchou provizorní dřevěnou karoserii a sedačku a připojit ji k oji.

Po zhlédnutí videonávodu a prostudování článku lze pochopit, že k výrobě přívěsu pro motorový kultivátor vlastníma rukama nepotřebujete být konstruktérem nebo mechanikem. K tomu budete potřebovat výkres, potřebné nástroje a materiály a trochu chuti a volného času.