Správné nastavení nože na kovu
Pila na kov je ruční nástroj, který se používá k řezání profilů a trubek. Nejjednodušší pila na kov se skládá z obráběcího stroje a pilového listu. Stroj se skládá z rámu, do kterého je na jedné straně zasunuta rukojeť s držákem nože a na druhé straně zařízení pro upnutí a napnutí nože. Napínací zařízení má na jedné straně drážku pro vložení a upevnění nože a na druhé straně šroub s beranem, který slouží k napínání nože.
Pilové kotouče na kov se liší šířkou, délkou, tloušťkou, roztečí a výškou zubů. Použití jednoho nebo druhého nože závisí na tloušťce, tvrdosti a tvaru řezaného materiálu. výrobci čepelí dbali na výběr čepele pro řezaný materiál, ať už se jedná o hliník, měď, bronz nebo dokonce plast. Rozměry pilového listu. délka, šířka, velikost zubů a třída oceli. jsou uvedeny na zakoupeném pilovém listu.
Jak namontovat čepel do pily na kov?
Jak je znázorněno na prvním obrázku článku: zuby dolů (pokud je čepel jednostranná) a zuby směřují dopředu, směrem od rukojeti. Při řezání vyvíjíte tlak směrem dolů a dopředu. zuby pilky by měly směřovat stejným směrem, tedy dolů a dopředu. Pro instalaci povolte napínací šroub, vyjměte starý nůž z čepů, nasaďte nový nůž a utáhněte jej, dokud nůž necvakne jako struna. Hlavní je, abyste plech příliš neutáhli a neprotrhli. Optimální napětí zjistíte experimentováním.
Napínání se provádí pomocí ráčnové páky na seřizovači, tj. při napínání čepele se ráčnová páka utáhne. Při napínání pilového listu je tedy třeba najít zlatou střední cestu. Dbejte také na to, aby byl nůž umístěn rovně, bez zkroucení, protože zkroucení způsobuje nerovnoměrné řezání.
Jak řezat?
Protože se zajímáte o nastavení pilového kotouče, neuškodí uvést několik rad, jak používat pilový kotouč na kov. Jednou rukou uchopte rukojeť pily (pravou, pokud jste pravák, levou, pokud jste levák) a druhou rukou použijte opačnou svislou hranu oblouku pily. Nůž nasaďte na linii řezu vyžínacího nože. Nůž veďte přesně ve směru linie řezu. Úhel sklonu pilky by měl být malý. Čepel by měla téměř ležet na obrobku, obvykle pod úhlem 30-45 stupňů. Tím se sníží vibrace, hlučnost a hladší řez strunové sekačky. Řez příčně k materiálu pod úhlem 90 stupňů. pouze pro nouzové situace, např. při otáčení řezné linie. Čím plošší je řezání, tím menší je úhel.
První pohyby by měly být prováděny s malou silou, aby se nůž zařízl do materiálu a nesklouzl do strany od linie řezu. Plynulým pohybem dopředu vyvíjejte na obrobek při pohybu vpřed silný a postupný tlak a po návratu do výchozí polohy tlak uvolněte. Jakmile čepel přilne k materiálu, můžete pracovat s veškerou silou.
Maximální dosah. od okraje pilového kotouče k okraji, aniž by pilový oblouk zasáhl obrobek. Nepřešlapujte „na místě“. rychle si tak odřete čepel na jednom místě a pak ji budete muset vyhodit, protože poškozenou čepel nelze použít. Oblouk pily udržujte rovný, nenechte ji vybočit do různých směrů. Směr řezu odpovídá rovině oblouku pily, takže se nemůže stát, že by docházelo k chvění. Kromě toho se pilový kotouč snadno zlomí, když se pila trhne do strany. Vlastnosti materiálu čepele jsou takové, že velmi dobře drží v podélném tahu, ale v ohybu je velmi křehká.
Řezání podél zakřivené čáry pilkou na železo
Pily na kov jsou cenné také tím, že mohou řezat podél téměř jakékoli zakřivené linie. Abyste mohli řezat v oblouku bez zastavení dopředného pohybu pily, nastavte ji kolmo na materiálovou stranu obrobku (t.е. 90°) a postupně plynule otáčejte obloukem pilky tak, aby čepel sledovala plánovanou linii. Ano, vždy se ujistěte, že jste si čáru pro střih označili čímkoli. tužkou, fixem, poškrábaným nehtem. Hlavní je, abyste ji při práci viděli. Otáčení pilového kotouče musí probíhat co nejjemněji a nejplynuleji, jinak dojde k jeho zlomení; otáčení je pro pilový kotouč na kov extrémní.

Pokud potřebujete provést ostrý obrat, například o 90 stupňů, budete muset prakticky „přešlapovat na místě“, pokračovat v řezání a plynule otáčet obloukem pilky, pravidelně ustupovat, abyste se nevzdálili od místa otáčení, a používat k otáčení tu stranu pilového listu, která je vně dílu.
Chcete-li vyříznout vnitřní roh, vyvrtejte nejprve rovnou ořezávací čáru tenkým vrtákem delším, než je šířka čepele, zaveďte čepel do drážky a pokračujte v řezání pilkou na železo. Každopádně vám praxe ukáže, jak na to. Nic složitého.
Následující obrázek ukazuje další využití pilky na kov. Tato metoda spočívá ve změně polohy nože otočením o 90 stupňů.
Pilové listy na kov
Pilové listy na kov jsou jedním z nejneodolnějších spotřebních materiálů pro nářadí. Samozřejmě hodně záleží na technologii práce s kovem a zručnosti při používání pilky na železo, ale především musíte umět správně zvolit čepel. Dnes si povíme něco o výběru a typech a naučíme se, jak snadno vyměnit pilový list.
Pilové listy na kov. Pila na železo
Ruční nebo mechanické pily se používají k řezání drážek, drážek, tvarovému řezání a dalším operacím. Ruční pilka na železo se skládá ze stroje (rámu) a do něj vloženého vyměnitelného pilového listu. Na jednom konci rámu je pevná hlava se stopkou a rukojetí a na druhém konci je pohyblivá hlava s napínacím šroubem a maticí (křídlovou maticí) pro napínání čepele. Hlavice mají v hlavě drážku, do které se zasune pilový list a zajistí se kolíky.
Rámy pil se vyrábějí buď vcelku (zřídka pro pilové listy jedné délky), nebo jako posuvné rámy, které lze použít pro různé délky pil. Pro prodloužení pilky se ohyby ohýbají tak dlouho, dokud se nýt nedostane mimo řez a není posunutý. Nýt se vloží do dalšího zářezu a kolena se narovnají.
Pily s jednostranným upínáním se používají pro práci v omezených prostorech a pro malé práce. Protože čepel takové pily není napnutá, musí se s ní zacházet opatrně a v částečné délce. Výhodou takové pily jsou její kompaktní rozměry a malé rozměry, jakož i možnost použití odřezků.
Pilové listy pro ruční pilky na železo jsou tenké, úzké pásky se dvěma otvory a jednou hranou se zuby. Část čepele (kde jsou zuby) je kalená, zatímco opačná část zůstává nekalená, což snižuje lámání čepele v provozu. Nejčastěji se používají čepele o délce 250 a 300 mm, výšce 13 a 16 mm a tloušťce 0,65 a 0,8 mm. Každý zub pilového kotouče má tvar klínu (frézy) s úhlem sklonu obvykle rovným 0° a úhlem ostření rovným 50°. Kov se většinou řeže pilovými listy s roztečí 1,3-1,6 mm, které mají 17-20 zubů na délce 25 mm. Čím silnější je řezaný obrobek, tím hrubší by měly být zuby,
naopak, čím tenčí je obrobek, tím jemnější musí být zuby pilového kotouče. Čepele s počtem zubů se používají pro kovy různé tvrdosti: pro měkké kovy. 16, pro středně kalenou ocel. 19, pro litinu, nástrojovou ocel. 22, pro tvrdou, pásovou a úhlovou ocel. 22.
Při řezání kovu pilkou na železo se používají nejméně dva až tři zuby současně. Aby se pilový list v kovu nezasekával, jsou zuby od sebe vzdáleny. Šířka řezu je o něco větší (asi 1,5krát) než šířka čepele při práci s pilkou na železo, což výrazně usnadňuje práci. Ozubení lze nastavit podél čepele (vlnité) a podél zubu (vlnité).
Pilový list musí být umístěn v drážkách v hlavách pilky tak, aby zuby směřovaly dopředu. Konec pásu se nejprve zasune do pevné hlavy, dokud nejsou otvory v jedné linii, a zajistí se v dané poloze vložením kolíku. Poté vložte druhý konec pásu do štěrbiny v pohyblivé hlavě a zajistěte jej druhým kolíkem. Pás se napíná utažením křídlové matice. Nepřikládejte na pás příliš malý tah. jinak bude řez šikmý a pás se snadno přetrhne. Pokud je napětí příliš velké, může se čepel zlomit i při sebemenším pootočení. Zkontrolujte napnutí otáčením čepele o 1/8 obvodu dvěma prsty uprostřed její délky.
Při použití pilky na železo musí být řezaný obrobek pevně upnut ve svěráku, aby se během řezání nepohyboval, jinak by se mohl křehký a jemný nůž zlomit. Ujistěte se, že pilový list pracuje v celé své délce. Tím je zajištěno rovnoměrné opotřebení řezných zubů, a tím se prodlužuje životnost nože. Začněte řezat opatrnými tahy, abyste dosáhli řezu. Když je pilka dostatečně hluboká, zatlačením na rám se pilka naplno rozjede. Síla se snižuje před koncem řezání.
Novou čepel v pilce na železo použijte nejprve k řezání měkkých kovů (měď, mosaz, hliník atd.), a až se trochu otupí.), a poté, co se trochu otupí, pro ocel a litinu.
Při práci držte pilový list pravou rukou a levou rukou udržujte jeho přední část ve vodorovné poloze. Nepracujte s pilkou bez rukojeti, protože ostrý pilový list může uživatele poranit. při držení pily levou rukou před pilovým kotoučem jej pravou rukou pouze posouváte; při pohybu dozadu (směrem k sobě) nevyvíjíte žádný tlak, protože dochází k otupení zubů pilového kotouče. Řezná síla musí být snížena před koncem postupu. Přítlak na pilový list závisí na tvrdosti kovu a velikosti řezaného obrobku (tvrdší kovy vyžadují větší přítlak než měkčí).
Pilový kotouč by měl být mazán minerálním olejem, aby se snížilo tření o stěny obrobku.
Pokud je napnutí nože příliš nízké nebo je směr řezání jednostranný, může se stát, že nůž ujede od značky nastavení. V takovém případě se při pokusu vrátit pilový list do správného směru otáčením pilky obvykle zlomí. V případě, že se nůž začne zasouvat, je lepší začít nový řez z opačné strany, pokud je to možné, otočením obrobku vzhůru nohama. Rovněž se nedoporučuje pokračovat v řezání, pokud se zlomí alespoň jeden zub nože. Pokračování práce s takovým nožem způsobí ulomení dalších zubů. Nejlepší je vyměnit nůž a začít řezat na jiném místě. Při výměně nože za nový nezapomeňte, že starý, opotřebovaný nůž má užší záběr, takže nový nůž je třeba začínat na jiném místě.
Při řezání masivních obrobků je řezná hrana dlouhá a řez je obtížný, proto je nutné pilový kotouč střídavě naklánět směrem k sobě a od sebe, aby se práce usnadnila. Neřeže se po celé šířce, což usnadňuje řezání.
Řežte hrany od okraje, nikoli od rohu. Pásový materiál se řeže podél úzkého okraje. Tenký materiál se řeže na širokém ostří, protože zuby se zachytávají a nůž se může snadno zlomit při ponorném řezání. Obvykle malý zářez pilníkem se třemi stranami a vedení pilového kotouče do strany palcem levé ruky pro usnadnění ponorného řezu.
Velmi tenký materiál se upíná mezi dřevěné tyče o tloušťce 15-30 mm a řeže se spolu s tyčemi.
Pokud musíte provést dlouhý řez, otočte nůž o 90° a řežte velmi opatrně, protože nůž se vlastní vahou snadno zlomí. Při použití běžného pilového kotouče není možný úzký a dlouhý řez, protože tomu brání rám.
Pila na kov. Pro domácí dílnu
Pila na kov se může hodit nejen při provádění některých kovových prací, takže je v dílně domácího řemeslníka poměrně všestranným nástrojem. Čepel takové pily má velmi jemné zuby, což umožňuje opracovávat mnoho jiných materiálů než kov. Pilou na kov lze úspěšně řezat plast, polystyren, dřevotřísku, PVC, laminát, plexisklo a dokonce i dřevo. Hrany materiálu opracovávaného pilkou na kov jsou velmi hladké. Pily na kov by měly mít nůž, který lze nastavit pod úhlem 90 stupňů. To umožňuje řezat velké listy materiálu, zatímco absence této možnosti omezuje hloubku řezu na výšku samotné pilky. Některé modely mají možnost montáže nože pod úhlem 45°. Pilový kotouč je tenký, úzký a poměrně křehký, takže se nesmí ohýbat. Proto musí být řezaný obrobek pevně upnut ve svěráku. V opačném případě by se pilový list mohl při práci zlomit. Řezání pilou na kov není obecně tak snadné. A co je nejdůležitější. je zajistit, aby pila plynule chodila tam a zpět. Nesmí se kývat ze strany na stranu a ostří se nesmí prohýbat. napínací zařízení musí zaručovat rychlou a bezpečnou výměnu pilových listů. Napínací zařízení na pilce na železo zobrazené na obrázku je velmi praktické. Přední část je výklopná a otáčením ráčny v horní části ji lze otočit dozadu, aby se nůž napnul. Čepel se do pilky vkládá zuby „směrem od vás“. Napětí na noži musí být dostatečně pevné, aby nedocházelo k vibracím, které by mohly způsobit okamžitou poruchu. Nůž také příliš neutahujte, protože otvory na okrajích značně oslabují nůž a ten by se mohl zlomit přímo na místě. Pilové listy nelze obnovit, ale jejich zbytky lze použít k výrobě různých dlát na dřevo nebo je jednoduše vložit do rukojeti a použít jako minipilku na řezání nepříliš hustých materiálů.
Pilové listy na kov jsou jedním z nejnespolehlivějších prvků z celé řady spotřebního materiálu pro nářadí. Samozřejmě hodně záleží na technologii práce s kovem a dovednosti používat pilku na železo, ale především je třeba umět správně zvolit čepel.
Národní encyklopedie stavebních profilů.com.ua vypráví o výběru a typech nožů pro pilky na železo a o správné technice práce s nimi.
Typy pilových listů
- Stávající norma GOST P 53411-2009 „Pilové listy na kov“ stanoví dva typy těchto nástrojů pro strojní a ruční řezání. Prvních se nedotkneme, ale druhé jsou k dispozici ve třech základních velikostech:
- Jednoduché, s roztečí 250 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, celková délka čepele nepřesahuje 265 mm;
- Jednoduché, s roztečí 300 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, s celkovou délkou listu nejvýše 315 mm;
- Dvoučepelový, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300±2 mm a celkovou délkou čepele nepřesahující 315 mm.
Tloušťka čepele s u jednoduché verze je 0,63 mm, u dvojité verze 0,80 mm. Výška jednoduché řady prstů je 12,5 mm a výška dvojité řady prstů je 20 mm.
GOST rovněž upravuje rozteč zubů P, mm a jejich množství z, které pro první typ činí 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé „delších“ pilových listů mohou kromě výše uvedených použít také pilové listy s rozměry 1,40/18 a 1,60/16.
Podle třídy materiálu používaného k výrobě pilových listů na kov se vyrábějí z nástrojové oceli:
Ve specializovaných obchodech se běžně prodávají takzvané diamantové nože s povrchovou vrstvou z nitridu titanu nebo jiných vysoce tavných kovů. Tyto čepele lze snadno rozeznat podle barvy: běžné ocelové čepele jsou tmavě šedé, zatímco stříkané čepele mohou mít různé barvy od jasně oranžové až po modrou (v závislosti na výrobci).

Běžně se používají také takzvané čepele s wolframkarbidovým nástřikem, které mají sice velmi vysokou tvrdost, ale jsou extrémně citlivé na ohybové namáhání. Proto je jejich životnost při řezání kovů zanedbatelná.
Vysoká životnost pilových kotoučů na kov je zajištěna vhodným tepelným zpracováním.
Na povrchu čepele lze rozlišit dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: hodnoty tvrdosti přímo na zubech se pohybují od HRC 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HRC 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HRC 8284) a v druhé zóně HRC 4446.
Výrazný rozdíl v tvrdosti potvrzuje vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, proto norma také omezuje maximální sílu působící na ruční pilu. Řezná síla nože by neměla překročit 60 kg u nožů s roztečí zubů pod 1,4 mm a 10 kg u nožů s roztečí nad 1,4 mm.
Jak vybrat čepele pro pilky na železo
- Typ ruční pilky na kov, přesněji vzdálenost mezi upevňovacími otvory. Pokud je vyměnitelná, pak je vhodná jakákoli velikost pilového listu.
- Maximální pevnost řezaného kovu. Pokud má nástroj řezat měkké, tvárné kovy, jako je měď, hliník atd., jsou vhodné čepele HSS, které mají vyšší úběrovou kapacitu., je vhodné mít pilový list s nejnižší tvrdostí. Jako materiál může být použita ocel X6VF; dovážené čepele mají na bočním štítku označení HCS. Čepele HSS jsou vhodné pro řezání tvrdších kovů (odpovídající importované označení je HSS).
- Tloušťka řezaného kovu a kvalita řezné plochy. Mezinárodní praxe doporučuje jako kritérium výběru parametr PPI, který představuje počet zubů na palec délky. Například pro tenké kovy, kde je požadován velmi hladký povrch řezu, je správná hodnota PPI24. Pokud je pro uživatele důležitější faktor výkonu než faktor kvality, pak PPI
- Kvalita rozteče zubů. GOST R 53411-2009 stanoví tři možnosti. ředění každým zubem, jedním zubem nebo dvěma sousedními zuby jedním neředěným zubem. V posledním případě musí nejvzdálenější rovina čepele přesahovat základnu o (0,150,25)s a v ostatních případech o (0,650,90)s. Protože se nastavení provádí v obou směrech, měla by být skutečná vzdálenost naměřená třmenem dvakrát větší než výše uvedená.
Typy pilových listů
GOST R 53411-2009 „Pilové listy na kov“ specifikuje dva typy těchto nástrojů. pro strojní a ruční řezání. Ty jsou k dispozici ve třech základních velikostech, ale u těch prvních se nebudeme zabývat podrobnostmi:
- Jednoduché, s roztečí 250 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, pro celkovou délku čepele 265 mm nebo méně;
- Jednoduché, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300 ± 2 mm, při celkové délce čepele nejvýše 315 mm;
- Dvojité, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300±2 mm, s celkovou délkou čepele nejvýše 315 mm.
Tloušťka lopatek s u jednoduché verze je 0,63 mm a u dvojité verze 0,80 mm. Výška jednoduchého ozubeného nože je 12,5 mm a výška dvojitého ozubeného nože je 20 mm.
GOST rovněž upravuje hodnoty rozteče P, mm a jejich množství z, které jsou pro první typ 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé delších pilových listů mohou kromě výše uvedených použít také pilové listy 1,40/18 a 1,60/16.
Podle třídy materiálu používaného k výrobě pilových listů na kov se vyrábějí z nástrojových ocelí:
Pilové listy domácí výroby nenabízejí stejný sortiment, ale specializované obchodní řetězce prodávají tzv. diamantové pilové listy s povrchovým nástřikem nitridů titanu nebo jiných vysokoteplotních kovů. Tyto čepele lze snadno rozeznat podle barvy: běžné ocelové čepele jsou tmavě šedé, zatímco stříkané čepele mohou mít různé barvy od jasně oranžové až po modrou (v závislosti na výrobci).
Používáme také dráty s wolframkarbidovým povlakem, které jsou však i přes velmi vysokou tvrdost extrémně citlivé na ohybové namáhání. Proto je jejich životnost při řezání kovu zanedbatelná.
Vysoká životnost pilových kotoučů na kov je zajištěna vhodným tepelným zpracováním. Na povrchu čepele jsou dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: přímo na zubech se pohybuje od HS 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HS 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HS 8284) a v klidové zóně HS 4446. Výrazný rozdíl v tvrdosti potvrzuje vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, a proto norma také omezuje maximální sílu, kterou lze vyvinout na ruční pilku na železo. Při práci s noži s roztečí zubů menší než 1,4 mm by neměla překročit 60 kg a u nožů s roztečí zubů větší než 1,4 mm 10 kg.
Zásady výběru ostří
Řezání kovů je náročné, vyžaduje hodně trpělivosti a dobré nástroje.
Jedním z nejběžnějších nástrojů je pila na kov. Typy pil jsou v podstatě téměř stejné, liší se jen mechanismus výměny nožů.
Druhým typem upevnění je pákový systém. Zde je kovový pilový kotouč vyjmut a namontován pomocí malé páčky.

Výrobci tvrdí, že v druhém případě je demontáž a montáž nože rychlejší. Ale také cena takové pilky je mnohem vyšší.
Těžko si představit člověka, který by s pilkou pracoval celý den a rychlost výměny ostří by pro něj byla velmi důležitá.
Výběr upevňovacího mechanismu pro pilku na kov proto závisí pouze na vašem přání, nic víc. A také na úplnost peněženky.
Pilových listů je v dnešní době dostatek. Vybírá se především mezi domácími a dováženými výrobci.
Domácí čepele nejsou kvalitní, rychle se tupí a vypadávají z nich zuby. Jejich cena je však pětkrát a někdy i patnáctkrát nižší než v zahraničí.
Rozlišují se také kovové čepele, které jsou kalené, a bimetalové. Ty jsou pružnější, méně často se rozpadají, ale jsou dražší než slinuté.
Pilové listy se liší počtem zubů; jsou k dispozici s 18, 24 a 32 zuby.
Pro řezání tvrdšího materiálu použijte nůž s více zuby a naopak.
Pokud si pro řezání tvrdého materiálu vyberete kovový nůž s nízkým počtem zubů, bude se vám řezat mnohem hůře.
Čepel pily na kov je nutné správně nasadit, zuby by měly směřovat opačným směrem než pracovní.
Jen tak bude práce s pilkou na železo vyžadovat méně úsilí a řezání kovu bude snazší a rychlejší.
Tipy pro použití
Před použitím nástroje je vhodné jej správně používat nainstalovat čepel ve vybavení.
Způsob montáže závisí na konstrukci upevňovacího systému nástroje. Pokud jsou v hlavě drážky, vloží se čepel přímo do drážek, mírně se utáhne podle potřeby a zajistí se kolíkem.
Instalace pákové pilky se provádí vytažením páky, vložením nože a vrácením rámu do výchozí polohy.
Správně napnutý pilový kotouč vydává při lusknutí prstů na povrchu pily mírný bzučivý zvuk a mírné vibrace. Při napínání pily nikdy nepoužívejte kleště nebo svěráky. Malé nebo nepatrné ohnutí nebo zkroucení vede k poškození čepele nebo k úplnému zlomení břitu.
Instalace jednostranných nožů vyžaduje mimořádnou opatrnost vzhledem ke směru řezných částí. Pilový kotouč nasaďte tak, aby zuby směřovaly ve směru rukojeti. Vratné pohyby při řezání obrobku. Nedoporučuje se montovat zuby pilového kotouče směrem dozadu od rukojeti, neumožňuje to plánovanou práci a vede k zaseknutí pilového kotouče v materiálu nebo k jeho zlomení.
Pro miniaturní pilky na železo
Miniaturní šavlové pily pracují s čepelemi kratšími než 150 mm. Určeno především k pohodlnému a ostrému řezání dřevěných a kovových výrobků s malým průřezem a zakřivených obrobků.
Pravidla výběru
Při dodržení určitých pravidel je možné vybrat vhodný pilový list, který dlouho vydrží. Základní doporučení jsou následující
- Je třeba zabránit vzniku trhlin nebo jiných povrchových vad a korozi. Důvodem je to, že i drobná poškození způsobují zvýšené opotřebení.
- Při výběru se ujistěte, že je pila odolná. Za tímto účelem se mírně ohne a poté uvolní. Vysoce kvalitní výrobek téměř okamžitě obnovuje svůj tvar, což svědčí o jeho vysoké flexibilitě.
- Jak již bylo řečeno, přípustná řezná rychlost závisí do značné míry na počtu zubů na palec.
- Rozhodujícím faktorem se v mnoha případech stává typ použitého materiálu. Často se upřednostňují ocelové nože nebo bimetalové konstrukce. Verze s povlaky z karbidu wolframu vydrží kratší dobu.
Není vhodné používat cenu jako kritérium výběru. Příliš levný design však v krátké době selže.
Jak ukazuje praxe, nekvalitní verzi je třeba několikrát vyměnit, zatímco dražší nabídka vydrží delší dobu.
Jak správně připevnit pilový list k pile na kov
Jak správně vložit pilový list do pily na kov, jak moc ho napnout?
Co si jednou provždy zapamatovat, jak správně vložit čepel do pilového kotouče na kov, je nutné pochopit princip fungování samotného kotouče a jeho způsob řezání.
Čepel tedy svými zuby drásá kov, každý malý zoubek drásá kousek, kousek kovu, a protože jich je několik desítek, s každým drátem čepele dochází k znatelnému prohloubení, kterému se říká řez.
Kovová čepel má tedy zuby orientované na jednu stranu, což se dělá proto, aby zuby snáze seškrábaly kov.
Kvůli takové konstrukci je pilový kotouč instalován zuby směrem od sebe, protože při řezání je síla pracovníka vyvíjena, když je pilový kotouč směrem od sebe, a když se vrací, síla je odstraněna.
to je princip pilníku, takže zuby jsou nastaveny směrem od sebe, od rukojeti pilky.
Co se týče napínání, čepel by měla být utažena velmi silně, ale je nutné dotáhnout seřizovací matici ručně, pokud se použije páka nebo klíč, ale je možné čepel jednoduše roztrhnout, a určitě je nutné dodržet, aby samotná čepel stála dokonale rovně, bez zkroucení a ohybů, pokud se náhle pilka již používá a čepel se v ní stává nerovnoměrnou, je třeba buď tuto vadu odstranit, nebo dosáhnout maximální úrovně čepele v pile. V opačném případě byste mohli zlomit zuby a čepel by se zahřála a zachytila v řezu!
Pila na kov. jak správně vybrat a instalovat pilový list
Řezání kovu je časově náročná činnost, která vyžaduje hodně trpělivosti a dobré nástroje.
Jedním z nejběžnějších nástrojů je pilka na kov. Typ pilky na železo je v podstatě stejný, liší se jen mechanismus výměny čepele.
Dva běžné způsoby upevnění pilového kotouče jsou závitové upnutí pilového kotouče a pásová pila je zajištěna a napnuta speciální maticí a křídlovou maticí.
Druhým typem upevnění je pákový mechanismus. Kovový pilový list se v tomto případě vyjímá a nasazuje pomocí malé páčky.
V druhém případě vás výrobci ujišťují, že vyjmutí a instalace čepele je rychlejší. Ale také stojí mnohem více.
Těžko si lze představit, že by někdo pracoval celý den s pilkou na železo, a rychlost výměny nožů je pro něj velmi důležitá.
Výběr mechanismu pro pilku na kov tedy závisí pouze na vašem přání, ale nic víc. Záleží také na velikosti vaší peněženky.
V dnešní době je pilových listů více než dost. Na výběr je především mezi domácími a dováženými značkami.
Domácí čepele nejsou kvalitní, rychle se tupí a vypadávají z nich zuby. Jejich cena je však pětkrát a někdy i patnáctkrát nižší než u zahraničních.
Kovové čepele lze rozlišit na kalené nebo bimetalové. Ty jsou pružnější, méně pravděpodobné, že se rozbijí, ale také dražší.
Pilové listy na kov se liší počtem zubů a jsou k dispozici v provedení s 18, 24 a 32 zuby.
Pro řezání tvrdšího materiálu je třeba zvolit nůž s více zuby a naopak.
Pokud vezmete kovový nůž s nízkým počtem zubů pro řezání tvrdého materiálu, bude řezání mnohem obtížnější.
Čepel musí být v pile na kov správně nasazena, zuby musí směřovat opačným směrem než pracující osoba.
Pouze v tomto případě bude práce s pilkou na železo méně namáhavá a řezání kovu bude snazší a rychlejší.
Výběr a použití pily na kov | Construction Portal
Pilka na železo je nejdůležitějším nástrojem pravého muže. Ruční pilky na železo jsou považovány za nejuniverzálnější, protože je lze používat ve městě i na venkově a všude tam, kde není k dispozici elektrická síť. Spoustu problémů v domácnosti vyřešíte pilkou na kov, která mimochodem skvěle opracovává plast i dřevo! Visací zámek v garáži je zaseknutý? Matice na šroubu se časem trvale spojila? řídítka jsou na kole příliš široká? To vše lze napravit zakoupením pily na kov.
Různé typy pil na železo
Pro běžného spotřebitele je obtížné pochopit rozmanitost pil na železo a pil na trhu. Přesto se dělí na tři typy podle účelu použití:
- Pila na dřevo. Tento nástroj je truhlářská pila na řezání kulatiny, prken, dřevěných obložení, dřevotřískových desek a desek z tvrdého dřeva. Šavlová pila na dřevo má obvykle široký, zkosený list s řeznou hranou, která vede podél okraje pilového listu. Řeže rovně se zuby ohnutými doleva a doprava. Jeho rovné zuby jsou potřebné pro odstraňování hoblin, což usnadňuje řezání ostřím.
- Pila na kov. Jedná se o úzký pilový kotouč s jemnými zuby. Nůž je na obou koncích připevněn k rámu c a jeho napnutí se nastavuje pomocí speciálního šroubu. Na jedné straně rámu je pogumovaná nebo plastová rukojeť pro pohodlné uchopení.
- Pila na beton. Konstrukce podobná ruční pile, ale s většími zuby. Některé zuby mohou mít hroty z karbidu wolframu, které umožňují řezání pěnových a pískobetonových bloků.
Nejdůležitějšími vlastnostmi pilky na železo jsou. Různé šavlové pily mají délku čepele 300 mm. 700 milimetrů. Podle toho, jak velký obrobek budete řezat, zvolte pilku na železo s odpovídající délkou čepele.
Rozteč zubů je důležité znát, protože určuje tloušťku a tvrdost materiálů, s nimiž si pilový list poradí. Například rozteč zubů 3,5 mm je vhodná pro měkké dřevo a 5 mm pro tvrdé dřevo. Pilky na železo se vyrábějí také ve dvoustranném a třístranném provedení, u nichž lze nastavit ostrost břitu.
Konstrukce pily na kov
Nejběžnějším nástrojem, který se nejsnáze používá, je samozřejmě speciální pila na kov, která má trochu jinou konstrukci než pila na dřevo. Pily na kov se často používají při stavebních a opravárenských pracích, kde je třeba přesně a precizně řezat malé dřevěné nebo kovové obrobky.
Pilové kotouče na kov. Jak vybrat a nainstalovat? |
Pilový kotouč na kov je jedním z nejnespolehlivějších prvků ze všech spotřebních materiálů pro nářadí. Samozřejmě hodně záleží na vašich technikách zpracování kovů a na vaší zručnosti při práci s pilou, ale nejprve musíte vědět, jak vybrat správný pilový kotouč. Dnes si povíme o možnostech a typech a zjistíme, jak snadno vyměnit pilové listy.
Typy pilových listů
GOST R 53411-2009 „Pilové listy na kov“ specifikuje dva typy těchto nástrojů. pro strojní a ruční řezání. Prvního se nedotkneme, druhý se vyrábí ve třech základních velikostech:
- Jednoduché, s roztečí 250 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, s celkovou délkou čepele nepřesahující 265 mm;
- Jednoduché, s roztečí 300 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, pro celkovou délku listu nepřesahující 315 mm;
- Dvoučepelové, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300 ± 2 mm, s celkovou délkou čepele nejvýše 315 mm.
Tloušťka čepele s u jednoduché verze je 0,63 mm, u dvojité verze 0,80 mm. Rozteč jednotlivých hrotů je 12,5 mm a rozteč dvojitých hrotů 20 mm.
GOST rovněž stanovuje rozteč zubů P, mm a počet zubů z, které jsou pro první typ 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé „delších“ pilových listů mohou kromě výše uvedených použít také pilové listy s rozměry 1,40/18 a 1,60/16.
Podle třídy materiálu používaného k výrobě pilových kotoučů na kov se vyrábějí z nástrojových ocelí:
Takový je sortiment pilových listů ruské výroby, ale ve specializovaných obchodních sítích můžeme najít tzv. diamantové listy s povrchovým nástřikem nitridů titanu nebo jiných vysokoteplotních kovů. Tyto čepele lze snadno rozeznat podle barvy: běžné ocelové čepele jsou tmavě šedé, zatímco nastříkané čepele mohou mít různé barvy. od jasně oranžové po modrou (v závislosti na výrobci).
Existují také čepele s tzv. wolfram-karbidovým povlakem, které jsou však extrémně citlivé na ohybové namáhání, a to i při velmi vysoké tvrdosti. Proto je jejich životnost při řezání kovů velmi nízká.
Vysoká pevnost kovových pilových kotoučů je zajištěna vhodným tepelným zpracováním. Na povrchu čepele rozlišujeme dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: přímo na zubech se pohybuje od HS 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HS 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HS 8284) a v klidové zóně HS 4446. Značné rozdíly v tvrdosti potvrzují vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, a proto norma také omezuje maximální sílu, kterou lze na ruční pilu působit. Hmotnost nože by neměla překročit 60 kg u nožů s roztečí zubů menší než 1,4 mm a 10 kg u nožů s roztečí zubů větší než 1,4 mm.
Zásady výběru ostří
Trvanlivost pilového kotouče ovlivňuje také kvalita povlaku. Pro domácí nářadí se nejčastěji používá povlak Chem.Ox.lopatky., méně časté jsou nástroje s nitrosmaltovanými povlaky jako HC-25 nebo HC-132. Mějte na paměti, že při dlouhodobém namáhání, kdy se pilový kotouč zahřívá, by mohl smalt prasknout.
Při výběru kvalitních pilových listů je třeba dbát na rovnoměrnost rozteče zubů: u kvalitních pilových listů nesmí tento parametr překročit 45 % rozteče zubů na 10 mm délky. Kvalitu výrobku lze posoudit podle parametru rovinnosti zubů: rozdíl v sousedních vrcholech by neměl překročit 0,10 0,15 mm, což se kontroluje mikrometrem nebo hloubkoměrem.
Jak namontovat čepel na pilku na kov?
způsob montáže je dán konstrukcí montážního systému na samotné pile. V případě závitové svorky se pila nasadí na příslušný výstupek, mírně se napne a poté se zajistí křídlovou maticí. V případě náhlých změn v zatížení pily bude nutné toto upevnění pravidelně kontrolovat. U pil s pákovým mechanismem je nastavení a výměna zjednodušena: stačí vytáhnout páčku, která je na opačné straně než rukojeť ruční pily, upnout pilový list a vrátit páčku do původní polohy.
Po správném utažení by měl nůž začít chrastit a mírně vibrovat. Během používání by nůž neměl pod zatížením měnit směr pohybu.
U jednostranných nožů je důležité, aby byl směr zubů správný. Jejich sklon by měl být ve směru rukojeti. většina uživatelů vykonává hlavní pohyb směrem od vás, což je okamžik, kdy je kov řezán. Zpětný pohyb je určen pouze pro vrácení pilky do původní polohy. Při pokusu o řezání kovu a při chodu naprázdno se geometrie zubů, která není přizpůsobena takovému zatížení, odtrhne od základny a čepel se může zlomit. Tento jev se vyskytuje zejména u diamantových čepelí.
V poslední době jsou oblíbené tzv. bimetalové nože (označení. BIM), kdy je k hlavnímu pásu z kalené konstrukční oceli přivařen pás rychlořezné oceli, jako je ocel 45. Svou roli hraje i kvalita: nové pily čínské výroby často nezaručují kvalitu kovu (ani kvalitu svařování), a proto se při práci s tvrdým kovem nezřídka stává, že se bimetalové nože odlupují.