Ruční vrtačka: Jak užitečný je tento nástroj?
Power. Má určitý vliv na výkonnost nástroje a výrazně rozšiřuje vaše možnosti. Důležité pro zahradu. Můžete například použít vrtáky většího průměru a délky a bez problémů vyvrtat do tyče díry o průměru 25 cm. 500 W je pro hobby místnost málo, 800 až 1100 W je více než dost!
Prakticky každá moderní akumulátorová vrtačka má nastavitelné otáčky, které lze ovládat stisknutím spouště. Mnohem lepší je, když je na spoušti kolečko, které zafixuje zvolenou rychlost. A ještě lepší je, když vrtačka nemá jen jedno, ale dvě nastavení rychlosti. Nerozlišuji mezi nimi, jak se to často dělá v reklamě. Je to opravdu jednoduché. Stejně jako v autě, například při řazení v převodovce. Převodovka Downshift výrazně zvyšuje pojezdovou rychlost!
Nejdůležitější výhodou této gentlemanské sady rychlostí je to, že při jejím nákupu kupujete dobrý síťový elektrický šroubovák
Bezpečně nastavené a regulované. Můžete skutečně pohánět velmi těžké šrouby. Bez kaskády těchto redukovaných převodů byste při pokusu o aktivaci této možnosti pouze uřízli hlavy šroubů. Takovou vrtačku můžete použít ve stojanu na vrtačky. Přesná aretace otáček vrtáku umožňuje rovnoměrné vrtáníkdyž je spínač v uzamčené poloze (spoušť vrtačky. Nízké otáčky jsou ideální pro vrtání do kovu a vysoké otáčky pro rychlé vrtání do měkkého dřevaostrý vrtáky.

Obecně platí, že při použití vysokých otáček je třeba s vrtačkou zacházet opatrně, protože je možné přehřátí a poškození dobrého vrtáku nebo „usmažení“ dřeva.
Tradiční sklíčidlo je ozubené sklíčidlo. Vrták se v něm upíná pomocí klíče. Tento „zastaralé “ verze se stále montuje na téměř všechny těžké vrtačky. Toto sklíčidlo umožňuje bezpečnější upevnění vrtáku a je konstrukčně mnohem spolehlivější.
Rychloupínací sklíčidlo nezablokuje vrtačku o mnoho hůře, což je pro venkovské práce více než dostačující. Také Je to nesrovnatelně pohodlnější
Ještě lepší verze jerychloupínací sklíčidlo, které lze zamknout a odemknout jednou rukou.

Sklíčidlo lze vyměnit v jakékoli vrtačce. Otevřete sklíčidlo, jako byste chtěli vložit maximální možný průměr vrtáku. Pak uvidíte šroub (s opačným závitem)!). Nakapejte na něj trochu maziva WD a po chvíli ho zkuste znovu vyšroubovat. Po odstranění zajišťovacího šroubu lze sklíčidlo vyšroubovat. Dávejte pozor, abyste nepoškodili hlavu stavěcího šroubu. Sklíčidlo lze proti otáčení zajistit klíčem (v případě ozubeného sklíčidla) nebo jakýmkoli jiným měkkým zajištěním (přes silné gumové těsnění. svorkou nebo svěrákem). Pokud to jde ručně, máte štěstí!

Nejdůležitějším cílem rukojeti je pohodlí a spolehlivost. Neméně důležité je, jak rychle můžete změnit polohu uzamčení až po jeho úplné uvolnění. Existuje mnoho variant a každá firma má tendenci přidávat své vlastní know-how v této oblasti. Spolehlivost upevnění můžete zkontrolovat vizuálně, ale ostatní komfort je velmi subjektivní. Velmi se mi líbila konstrukce, kde se upínání svorky na vrtací strunu provádí otáčením rukojeti jako u řazení na kole. Pohyb probíhá přirozeně a nemusíte se na něj připravovat.
Vrtačka je považována za poměrně bezpečný nástroj. Nicméně! Pokud se vrták zasekne, elektrická vrtačka udělá trhnutí: Ve vrtačce se neotáčí vrták, ale vrták kolem vrtačky. Pokud na to nejste připraveni, snadno se vám zkroutí ruka. To je možná hlavní specifické nebezpečí tohoto cvičení. To se naštěstí u vrtačky stává jen zřídka. Pokud však otáčíte šroubováky do masivního dřeva v režimu elektrického šroubováku a neuvolníte včas otáčky, když je šroub „připraven“, bude mít vrtačka tendenci neustále „dělat kotrmelce“.
Princip činnosti a základní prvky elektrické vrtačky
Servisní technici tvrdí, že elektrická vrtačka je nejoblíbenějším nářadím. Dnes je téměř nemožné najít někoho, kdo nikdy neslyšel o elektrické vrtačce. Mnoho domácích kutilů používá vrtačku nejen k vrtání otvorů, ale také jako míchačku k míchání barvy nebo malty při opravách. Vysvětlíme vám však konstrukci nejběžnější elektrické vrtačky a funkci jejích hlavních součástí.
Řízení frekvence
K elektrickému stroji se připojují speciální zařízení, frekvenční měniče (jiné názvy jsou měnič, frekvenční měnič, ovladač). Frekvenční měnič usměrněním napájecího napětí interně generuje požadované hodnoty frekvence a napětí a přivádí je do elektromotoru.
Střídač vypočítává všechny potřebné parametry pro řízení AD samostatně podle interních algoritmů naprogramovaných výrobcem zařízení.
Výhody regulace frekvence
- Plynulá regulace otáček elektromotoru.
- Změna rychlosti a směru otáčení motoru.
- Automatická kontrola požadovaných parametrů.
- Úsporné využití řídicího systému.
Jedinou nevýhodou, se kterou je třeba se smířit, je nutnost zakoupit frekvenční měnič. Ceny těchto zařízení nejsou nijak přehnané a do 150 CU můžete získat převodník pro 2 kW motor.
Konstrukce měniče točivého momentu
Při stavebních nebo renovačních pracích je nezbytné používat speciální nářadí. Jeden z nejoblíbenějších a nejuniverzálnějších. V tomto článku mistr instalatér vysvětluje, jak se ztrojnásobuje a jak funguje.
Slovo peorator znamená doslova „vrtací kladivo“. Demoliční kladivo bylo vyvinuto na počátku 19. století pro zvýšení produktivity práce v dolech. Princip fungování spočíval v použití setrvačníku. Pohání tyč se speciálními štíty, které jsou k ní připevněny. Píst je poháněn pružinou, která jej udeří a vrátí zpět.
Zařízení se neustále vyvíjelo. V roce 1932 vynalezla německá společnost Bosch Corporation první elektrický peorátor. V tomto zařízení byly kombinovány rázy a točivý moment. Princip vyvinutý společností se dodnes používá v moderních modelech elektrických kladiv.
Loupák je zařízení používané k vrtání děr a rozbíjení tvrdých hornin. Jako spotřební materiál se používají vrtáky různých průměrů a dláta. Nástroj je rozdělen do různých tříd aplikací:
Rozlišuje se také podle ovládacího mechanismu, který může být elektromagnetický nebo pneumatický. Poslední typ je k dispozici v jednom, dvou nebo třech režimech. To znamená, že vrtání, děrování nebo obě operace lze provádět současně.
Přístroj vypadá jako pistole a může být ovládán elektrickým, palivovým nebo pneumatickým pohonem. Ty se používají v nebezpečných pracovních podmínkách, při kterých hrozí možnost výbuchu.
Základním principem rotačních kladiv, který je odlišuje od jiných podobných nástrojů, je úderný mechanismus. Elektromagnetický typ využívá dvě elektromagnetické cívky, které otáčejí jádrem. Přenáší setrvačnost do jádra. Pneumatický typ je založen na pohybu pístu ve válci, který zároveň pohybuje vratným pohybem.
Elektrický typ využívá otáčení motoru k převodu šneku na úderný rotační pohyb. spojka použitá v konstrukci zajišťuje ochranu při vyšším zatížení. Ložisko vrtáku a píst zajišťují údernou sílu a sklíčidlo zajišťuje upnutí vrtáku.
- V režimu sekáče se sklíčidlo pohybuje pouze vratně. Tento režim je nutný pro sekání a řezání otvorů plochým dlátem. Vrtání, zejména hlubokých děr, se v tomto režimu nedoporučuje, protože by pravděpodobně došlo k zadření šneku;
- Příklepové vrtání pro vrtání do betonu, porcelánové keramiky, litého a přírodního kamene. Tento režim je u domácích vrtaček nejoblíbenější;
- Režim vrtání (bez příklepu) lze použít pro otvory v cihlách, tvárnicích nebo pórobetonu. v těchto materiálech může vrtání s příklepem způsobit porušení otvoru. V tomto režimu lze u nářadí s vyměnitelným sklíčidlem sklíčidlo vyměnit za vačkové sklíčidlo a používat je jako vrtačku.
Každý výrobce se snaží vylepšit konstrukci použitím konstrukčních prvků. Převážně drobné úpravy v souvislosti s použitím různých materiálů a jejich umístěním. Základní prvky zůstávají v podstatě stejné.
Mezi další konstrukční prvky patří systém odsávání prachu a jednotka pro snížení vibrací. U verze s více režimy je instalováno tlačítko pro přepínání operací.

Základem pohonu je elektromotor kolektorového typu. V závislosti na výkonu modelu lze motory instalovat horizontálně nebo vertikálně. První z nich jsou převážně lehké modely pro domácí použití. Toto řešení se vyznačuje jednoduchostí a pohodlností (zejména v případě, že je třeba provádět práce na obtížně přístupných místech). Nevýhodou této varianty je nedostatečné chlazení motoru a vysoké zatížení pohonné jednotky.
Výhoda vertikálně umístěného elektromotoru
- Snížená úroveň vibrací;
- Intenzivnější chlazení (což je důležité zejména pro zařízení s vysokým výkonem);
- U tohoto typu nástroje se píst vždy pohybuje s větší amplitudou.
Takové nářadí je určeno pro nepřetržitý provoz v obtížných podmínkách.
Motor pohání všechny ostatní části stroje. Skládá se ze statoru a rotoru, přičemž rotor je pohyblivá část a stator nikoli. Rotor zahrnuje kotvu a sběrač. Kotva je blok obsahující ocelové desky. Na těchto deskách je vinutí kotvy navinuto měděným drátem. Sběrač zase vypadá jako válec. Je konstruován jako dielektrický izolátor s vodivými deskami, k nimž jsou připojena vinutí kotvy.
Hlavní funkce turniketu
Použitím těchto převodníků se dosahuje mnoha cílů, a sice
- možnost stupňovitého zrychlování a zpomalování motoru, což vede k nižšímu zatížení a nižší spotřebě elektrické energie;
- lze provést měkký rozběh, zatímco okamžité maximální zrychlení způsobí přetížení motoru, přehřátí vinutí a dalších pohonů;
- jako prostředek dodatečné ochrany elektronických mechanismů;
- Snížení nákladů na údržbu pohonných jednotek a čerpadel, protože se snižuje riziko poškození pohonu a jednotlivých mechanismů.
Podobná integrovaná zařízení se používají ve svářečkách, regulátorech napětí, počítačích, televizorech atd.д.
Regulátor výkonu pro mé elektrické nářadí.
Dobrý den,! ze všech nástrojů, které mám, je nejpoužívanější úhlová bruska (úhlová bruska). Kromě řezání různých materiálů se často používá také k čištění povrchů, broušení. V případě dřevěných materiálů dochází často ke spálení dřeva pomocí lamelových kotoučů. Příliš vysoká rychlost. Kolečka dlaždic mají také tendenci odlétávat vlivem odstředivé síly. Řešení vidím v přidání regulátoru otáček k úhlové brusce. Hledanými kritérii byla možnost zabudování do pouzdra nástroje při co nejnižších nákladech.
Posledních šest let jsem používal jinou úhlovou brusku. Výrobce. DILD, 125 nábojů. Přesné označení časem zastaralo a sám si ho už nepamatuji. Nechtěl jsem vyrobit dálkový ovladač. Místo v knoflíku je k dispozici. Podíval jsem se na rozměry knoflíku na stránce prodejce a rozhodl jsem se, že ho raději strčím dovnitř, takže jsem objednal. Trvalo asi měsíc, než se balíček dostal, stopa není sledovatelná. Údaje ze stránky produktu.
Model: 6 rychlostí Maximální napětí: 250 (V) Jmenovitý topný proud: 6 (A) Provozní teplota: 0-50 © Materiál: plast.
Samozřejmě ne 6 rychlostí, ale plynule nastavitelný potenciometr. Čísla pro přehlednost.
Délka. 30 mm; šířka. 17 mm; výška. 30 mm. Na jednom konci el. Vlastnosti. Na protější straně je schéma zapojení.
Vzorové schéma zapojení jednotky. Popsaný regulátor se liší pouze potenciometrem a přepínačem (dále 6 poloh). nastavení je vypnuto a síťové napětí je přivedeno přímo na nářadí).
Uvnitř pouzdra to vypadá takto. Používá se triak BTB08.
VRRM, V 600 IT(RMS) (max.), A 8 VDRM (max.), V 600 IFSM (max.), A 84 IFT, mA 35 dV/dt, V/max 400 dI/dt, A/ms 4.5 TA,°C od.40 až 125 Lze použít bez chladiče až do 1000 W. Pájení pouze na zadní straně.(musel jsem použít tavidlo, kompletní dráty jsou krátké) Rozebraná úhlová bruska. Místo pro něj je pouze zde.
Vyříznutý otvor v krytu. Kryt rukojeti úhlové brusky je vyroben z tvárného plastu. Ovladač do něj zapadá velmi dobře. Neopravil to v žádném případě.
Dobře umístěný. Nebrání provozu nářadí. Asi 5 mm se nevešlo úplně, není to příliš kritické. Pohodlné ovládání.
Plynulé nastavení napětí. Lze připojit do elektrické sítě. V první poloze je napětí 154 V. Na šesté pozici je 201 V.
Mám úhlovou brusku s nízkým výkonem, takže polohy 1 a 2 při řezání kovu zastaví. Ale od verze 3 funguje perfektně. Co jsem od regulátora očekával, jsem dostal. Broušení dlaždic při práci. Tryska se nesnaží uniknout z plošiny, méně vibrací a žádný sloupec prachu. Zkosil jsem čelní plochu desky pomocí klopného kolečka. nespálilo se to. Úhlová bruska plně odpovídá svému názvu (úhlová bruska).stroj). Zapnu úhlovou brusku na přímé připojení k síti a pak odeberu rychlost doprava. I když se rozjíždí při nízkých otáčkách. Možná zbytečně, no, pro jistotu. Je na videu.
Děkujeme všem a přejeme šťastné nakupování!
Otázka od čtenáře
Na poště jsem dostal čtenáře Alexandra s touto žádostí:
Večer. Narazil jsem na váš blog, kde opravujete vrtačku Bosch. Mám podobný problém, jen s elektronikou nemám téměř nic společného. Hloupě jsem demontoval spoušť Bosch gsb 1600 RE. Předtím vše fungovalo dobře, nějak jsem to smontoval, teď softstartér nefunguje. Pravděpodobně ne ve správném pořadí nebo špatné části. Zde je obrázek v rozloženém stavu. Doufám, že vám pomůže, vrták je dobrý.
Opravy vrtaček Bosch. Demontovaná spoušť. tlačítko s regulátorem otáček.
Oprava vrtačky Bosch. Demontovaná spoušť. tlačítko
Nevím, jak čtenáři pomoci. Možná se někdo podělí o své zkušenosti?
Doporučuji přečíst si knihu, která popisuje různé kuriózní vynálezy: Otto Petrik, Curiosities of technics, Budapest 1985, 150 s., il.
Oprava knoflíku s regulátorem rychlosti
Schéma regulátoru otáček mikrovlnné vrtačky.
Oprava knoflíků je poměrně složitý proces, který vyžaduje určité dovednosti. Při otevírání krytu mohou některé díly jednoduše vypadnout a ztratit se. Proto je třeba s ním pracovat opatrně. V případě poruchy triak obvykle selže. Tento díl je velmi levný. Demontáž a oprava probíhá v následujícím pořadí:
- Demontáž těla tlačítka.
- Propláchněte a vyčistěte vnitřní prostor.
- Vyjměte desku plošných spojů s obvody.
- Chybný díl znovu připájejte.
- Zapájejte nový díl.
Demontáž skříně je velmi snadná. Odklopte boční strany a vyjměte kryt z úchytů. Dávejte pozor, abyste neztratili některou ze dvou pružin, které by mohly vyskočit. Vyčistěte a otřete vnitřek alkoholem. Měděné kontaktní kolíky ve tvaru čtverce se vyjmou z drážek a desku lze snadno vyjmout. Spálený triak je obvykle jasně viditelný. Zbývá jej odpájet a na jeho místo připájet nový díl. Znovu sestavte regulátor v opačném pořadí.
Konstrukce a princip činnosti elektrické vrtačky
Elektrická vrtačka je oblíbený stavební a instalační nástroj, který provádí vrtací práce. Tím však jeho použití nekončí. Díky množství nástavců může nástroj plnit celou řadu funkcí, od míchání stavebních směsí, leštění až po broušení vrtáků. V tomto článku se instalatér podívá na konstrukci a funkci elektrické vrtačky.
Každý správný majitel má sadu domácího nářadí, které potřebuje pro opravy a stavební práce v domě, na chatě i v přírodě. Někteří lidé si kupují pouze nástroje, které potřebují. a někteří skoupí všechno, co je ve stavebninách. V každém případě je vrtačka vždy v arzenálu domácího řemeslníka, protože bez tohoto nástroje se mnoho prací nezdá být možné.
První elektrické vrtačky se začaly vyrábět hned po vynálezu elektromotoru. Od 60. let 19. století se tyto stroje používají v různých odvětvích průmyslu (hornictví, lékařství). Jak se elektrické motory stávaly dokonalejšími, začaly se v 80. letech 19. století objevovat „nástrojové“ verze elektrických vrtaček, které se používaly v továrnách a loděnicích.
z technického hlediska je elektrická vrtačka přenosný nástroj, který se používá k vrtání otvorů do stěn a jiných vodorovných a svislých ploch. Kromě své základní funkce se vrtačka často používá jako elektrický šroubovák nebo jako stavební míchačka.
Princip vrtačky spočívá v tom, že elektromotor přenáší točivý moment přes převodovku na sklíčidlo, které upevňuje vrták. Pomocí mechanismu pro snížení otáček se vrtačka otáčí o něco pomaleji než samotný motor, ale se zvýšenou silou, takže se nezastaví při odporu.
V zásadě jsou všechny vrtačky konstruovány stejně. všechny komponenty jsou zobrazeny na fotografii. Příklepové modely mají přídavnou pevnou západku, která ve vzájemné interakci způsobuje translačně-úderový pohyb vrtáku pro vrtání do obzvláště silných železobetonových stěn.
Princip fungování je poměrně jednoduchý: stisknutím tlačítka Start uživatel zpřístupní proud kartáčům motoru, které odvíjejí rotor motoru na otáčky potřebné pro provoz. Krouticí moment se přenáší přes vřeteno na převodovku. ta zajišťuje otáčení sklíčidla s vrtákem upnutým ve speciálním zařízení. Tato interakce umožňuje vrtání různých materiálů.
Sběrací motor se skládá ze tří hlavních částí: statoru, rotoru a grafitových kartáčů.
Zpravidla se vyrábí ze speciálních druhů elektrotechnické oceli s velmi vysokým stupněm magnetické propustnosti. Konstrukčně se jedná o válec s drážkami, v nichž je uloženo vinutí měděného drátu. dvě z nich směřují k sobě. Stator je pevně uchycen ve skříni vrtačky.
Jeho druhý název je rotor, protože se během provozu neustále otáčí. Kotva se skládá z hřídele s ocelovým jádrem, které je podobně jako stator zalisováno do hřídele. Po celé délce rotoru jsou v pravidelných intervalech vylisovány prohlubně, do kterých se vkládá vinutí. Jsou navinuty z plného měděného drátu a vývody jsou připevněny ke kolektorovým deskám. Celá armatura je rozdělena na segmenty, její sběrač je pevně namontován na dříku hřídele, celá tato konstrukce se za provozu otáčí na ložiskách namontovaných na obou stranách hřídele.
Speciální vodítka ve statorovém pouzdru pohybují kartáči se zabudovanými pružinami, když motor běží. přenášejí napětí na rotor, takže mezi nimi a pouzdrem kotvy neustále jiskří, což signalizuje, že je vše v pořádku. Kryt kartáče, který je vyroben z lisovaného grafitu, se během provozu opotřebovává v důsledku neustálého tření, proto je nutné jej pravidelně kontrolovat a vyměňovat.