Poloautomatická strunová sekačka na trávu Jak používat

Bez ohledu na to, jak nerozbitný je buben strunové sekačky na trávu, je dobré se na něj předem podívat

Zařízení na sekání trávy může při správné péči vydržet dlouho, ale je třeba pravidelně nakupovat a vyměňovat spotřební materiál. Nestačí doplnit mazivo, palivo (pro benzínové hlavy), vedení (šňůra, struna), nože a kotouče. Musíte si hlídat svůj hlavní žací nástroj. cívku sekačky na trávu. Je to součást, která se může poškodit nadměrným používáním nebo je od počátku nekvalitní. Proto je lepší předem zjistit, jak ji vyměnit, a správně se rozhodnout. Zde najdete popis všech druhů cívek a nejdůležitější kritéria pro jejich výběr, jakož i pět nejlepších modelů v různých kategoriích.

V cívce strunové sekačky je uložen strunový vlasec pro sekání trávy. U některých nástavců je šňůra navinuta v cívkách, u jiných jsou hotové úseky připevněny. V prvním případě je vedení dlouhé 1-8 m, v některých modelech až 15 m; ve druhém případě je vedení dlouhé několik desítek centimetrů pro každý kus. Samotná cívka je středem pracovní hlavy vyžínače, ale tyto pojmy se často používají zaměnitelně.

Cívka s navinutým vlascem je uzavřena v pouzdře se dvěma částmi. základnou a krytem. které se do sebe zacvaknou. vlasec je veden otvory v tělese, které může mít 2 nebo více otvorů, takže lze použít různé průměry vlasce bez nutnosti výměny cívky. Mezi cívkou a krytem je pružina, která umožňuje vytahovat nebo vyměňovat opotřebovaný konec vyžínacího vlasce. Přišroubujte konstrukci šroubem k výložníku sekačky na trávu.

Upozornění! U cívek typu spider je vlákno připevněno jednotlivě jako u univerzální hlavy T 31 od společnosti Kumm nebo ve svazku uprostřed jako u hliníkové hlavy T 34 od stejného výrobce nebo podobného modelu wth905a Hopper.

Jak vybrat strunovou hlavu?

Aby byla žací hlava křovinořezu vysoce účinná, musí majitel křovinořezu zvolit správnou žací hlavu pro danou práci. V úvahu je třeba vzít řadu faktorů:

  • Zkušenosti. pokud kupuje zahradník začátečník, je nejlepší automatická cívka. Poloautomatické a ruční cívky jsou nejvhodnější pro použití zkušenějšími zahradníky;
  • materiál. závisí na něm spolehlivost cívky. Kovové modely jsou považovány za nejodolnější, ale váží mnohem více než standardní plastové přípravky. Pokud pracujete s kovovou cívkou, je motor křovinořezu velmi namáhán, proto byste si ji měli pořídit pouze pro použití s výkonnou motorovou pilou;
  • Průměr použitého vlasce. vyžínače středního výkonu používají cívky, na které lze navinout vlasec o tloušťce maximálně 1,6 mm. Pro křovinořezy s výkonem vyšším než 2,5 kW. с. lze instalovat příslušenství, které lze navinout na šňůru o tloušťce větší než 2 mm.

Při výběru navijáku hraje důležitou roli také jednoduchost. Začátečníci se nejlépe spokojí s cívkami, které obsahují co nejméně dílů. Zkušenější zahrádkáři mohou použít hlavy, které obsahují více prvků.

Na trhu je celá řada modelů, ale existuje několik výrobců, kteří jsou mezi zahrádkáři dlouhodobě oblíbení.

Patriot DL-1200

Jedná se o poloautomatický naviják, který se používá pro práci s vyžínačem Patriot. Vhodné však také pro všechny benzínové vyžínače s přímým vývodem. Lehkým úderem o zem upravte délku řezacích strun. Všestranný, jako například Bosh K103. Tato cívka váží pouze 300 gramů a je ideální pro vyžínače Makita a Hyundai. Vyznačuje se robustní linií a mírnou spotřebou. Základní deska je vyrobena z kovu a zřídka se rozbije a hlava je plně automatická.

Denzel 96308

Ideální pro benzínové a elektrické sekačky na trávu. Automatický posuv řádku. Vyrobeno z nárazuvzdorného plastu. Šňůra je navinuta kolem stroje.

STIHL AutoCut C 5-2

Je to praktická alternativa k poloautomatické žací hlavě. Skvěle se hodí pro obtížný terén, zdi, obrubníky a další malé překážky. Pro výměnu žacího ústrojí není nutné demontovat žací hlavu. Veškeré nastavení se provádí, když se cívka dotýká země.

Cívka vyžínače je jednou z hlavních součástí křovinořezu. Proto je při výběru tohoto dílu důležité věnovat pozornost všemu: výrobnímu materiálu, typu posuvu vlasce a tomu, zda je cívka vhodná pro konkrétní model sekačky na trávu. Nejlepší je použít univerzální hadicový buben, který je vhodný pro několik modelů křovinořezů. Ne vždy je možné najít správnou hlavu pro křovinořez. Většina odborníků a uživatelů stále doporučuje poloautomatickou cívku, protože nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu.

strunová, sekačka, trávu, používat

Automatický navíjecí buben pro vyžínač trávy

Jak doplnit strunu vyžínače trávy do cívky vyžínače trávy? Videonávod

Záruka na strunovou sekačku vyplněná z výroby bude nevyhnutelně vyžadovat výměnu vedení. Nováčci, kteří mají jen velmi hrubou představu o tom, jak navíjet struny pro vyžínače trávy bez pomoci ostatních, se této práce ujímají neochotně. S trochou zručnosti však není problém tuto jednoduchou vědu zvládnout a následující podobná anotace vám tento proces velmi usnadní.

Předvinutí

Za prvé, navinutí vlasce vyžaduje odstranění cívky (cívky, cívky) s vyžínačem trávy. určité činnosti budou záviset na obtížnosti konfigurace a typu samotného výrobku:

  • Malé elektronické vyžínače trávy s motorem a cívkou pracující ve spodní části mají obvykle boční tlačítka na obou stranách cívky. Jejich současným stisknutím se odpojí horní část cívky a obsah navíjení vlasce, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je nejlepší rozebírat na rovném, hladkém povrchu, aby pružina, která je součástí konstrukce, nevyskočila a neztratila se;
  • elektronické a benzínové vyžínače trávy se zahnutou hřídelí bez možnosti instalace nože, máte cívku se speciální křídlovou maticí: u podobných konstrukcí musíte jednou rukou držet cívku v klidové poloze a druhou otáčet křídlovou maticí upevňující cívku na hřídeli proti směru hodinových ručiček. Po vyšroubování matice lze celou trubici vyjmout.
  • elektronické a benzínové vyžínače trávy s rovným nožem (kopřivové, STIHL) mají otvor pod bubnem. Pro znehybnění cívky se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalým otáčením se dosáhne vzájemného umístění tak, aby se šroubovák dostal do otvoru a cívka byla zajištěna. Kryt cívky se otočí ve směru hodinových ručiček (levý závit) a vyndá se ze strunové sekačky.

u druhého a třetího způsobu se cívky v závislosti na konstrukci rozebírají různými způsoby. U cívek s křídlovou maticí se křídlová matice odstraní; u cívek s knoflíky se stiskne západka a jeden díl cívky se uvolní z druhého. Pokud jsou poloviny cívky navlečeny dohromady, stačí je ručně otáčet v opačných směrech, dokud se zcela nerozpojí.

strunová, sekačka, trávu, používat

Navíjení vláken

Navlékání vlasců na cívku vyžínače trávy je poměrně snadné, pokud dodržíte určitý postup. Když potřebujete zjistit, kolik metrů spotřebního materiálu stačí, navinete jej na cívku tak, aby průměr cívky nepřesahoval průměr okraje. Jakmile se rozhodnete pro délku šňůry, postupujte podle následujících pokynů:

  • Přeložte šňůru na polovinu tak, aby jeden konec šňůry byl o 10-15 cm delší než druhý.
  • Začněte nabíjet od středového okraje, který rozděluje cívku strunové sekačky na 2 části. Najděte drážku, do které se má šňůra zasunout. Ten ohněte na polovinu.
  • Určete, kterým směrem chcete vlasec navíjet na trimmer. Podívejte se pozorně na cívku, na které může být šipka nebo nápis. To označuje stranu vinutí. Pokud na cívce není žádné označení, podívejte se na šipku na žací hlavě. navíjejte cívku v opačném směru.
  • Spotřební materiál pečlivě propláchněte, cívku po cívce. Snažte se udržet maximální napětí nitě.
  • Po dokončení pokládky šňůry nejprve upevněte kratší konec materiálu. Za tímto účelem ji vložte do drážky na straně cívky, která odpovídá průměru. Druhý konec (delší konec) připevněte k drážce na druhé straně cívky vyžínače.
  • Po upevnění šňůry k zastřihovači odřízněte její konce. Nezapomeňte ponechat přídavek na šev v délce asi 10 cm.
  • Nasaďte naplněnou cívku na žací hlavu spotřebiče. Za tímto účelem střídavě zasouvejte a vytahujte nit do výstupu hlavy, abyste cívku zařízení umístili do kůže.
  • K vytažení šňůry z upevňovacích drážek a k dotažení materiálu použijte potřebnou sílu. Po dokončení tohoto úkonu nasaďte kryt a zajistěte jej sponou.

Demontáž a rozebrání cívky

Žací hlava se skládá ze skříně, pružiny (není součástí všech modelů), cívky se šňůrou, krytu. Před demontáží cívky elektrické jednotky nezapomeňte vyžínač odpojit od elektrické sítě. Způsob demontáže závisí na způsobu upevnění žací hlavy. První možnost:

  • Chcete-li sejmout kryt na vnitřní straně hlavy, zatlačte na výstupky (západky) umístěné na obou stranách hlavy.
  • Odstraňte kryt, pod kterým uvidíte cívku. vyjměte ji z těla. Některé vyžínací cívky mají pod cívkou pružinu, kterou je třeba rovněž opatrně odstranit.
  • Po vyjmutí cívky uvidíte uprostřed pouzdra šroub. Odšroubujte ji šroubovákem.
  • Po odstranění upevňovacích prvků zvedněte tělo dílu a kýváním nahoru a dolů vyjměte převodovku z hřídele.

Druhý způsob spočívá v našroubování hlavy strunové sekačky na hřídel převodovky. Chcete-li kryt sejmout, musí být hřídel zajištěna na místě. Za tímto účelem mají tato zařízení otvor, do kterého se zasune tenký šroubovák nebo kovová tyč. Zde je stručný průvodce:

  • Vložte do otvoru šroubovák a šroubovákem upevněte hřídel.
  • Uchopte vřeteník a začněte s ním otáčet. Postupujte ve směru hodinových ručiček, tj. к. Závit na hřídeli vlevo.

Jak namontovat řetěz na strunovou sekačku místo rybářského vlasce

Stroj můžete navíc „napumpovat“, abyste mohli sekat nejen trávu, ale také plevel a mladé porosty. K tomu nejsou potřeba žádné drahé nástroje ani speciální dovednosti. Jak se říká, všechno je důmyslné!

  • řetěz ze staré motorové pily;
  • ohnutý pohár, který se používá k držení nožů strunové sekačky
  • Podložka a matice;
  • Svěrák, fix a pravítko;
  • svařovací stroj;
  • vrták;
  • Vrtáky do kovu.

Délka od konců řetězu k podložce musí být stejná.

Typické poruchy a jejich samostatné řešení

Majitelé žacích strojů se samozřejmě během provozu setkávají s různými závadami žací hlavy. Nejčastějším důvodem je obtížné vysunutí řezného vlákna z cívky. Nejčastějšími příčinami nepodávání vlasce jsou „zákusy“ vlasce mezi cívkami nebo zaseknutí vlasce.

Když se linka nezapne

V tomto případě je závada způsobena nesprávně navinutým vláknem. Šňůra pro zastřihovač může být navinuta s nedostatečným napětím, což způsobí, že se šňůra zkroutí a vzájemně zamotá. Při otáčení cívky je řezací vlákno vtahováno vzniklou odstředivou silou, která následně způsobuje zachycení volného konce vlasce mezi cívkami. Chcete-li tuto závadu odstranit, musíte vyjmout cívku, rozebrat ji a převinout strunu tak, aby struny ležely v rovnoměrných řadách těsně vedle sebe.

Pokud se struny lepí k sobě

Přímo v žací hlavě může dojít ke slepení cívek vlasce:

Tip! Aby se vlákno uvnitř žací hlavy nezasekávalo, doporučují odborníci po vložení vlasce do cívky nanést na vnitřní stranu žací hlavy tenkou vrstvu silikonového maziva. Je také lepší nepoužívat šňůry pro zastřihovač neznámých značek.

Pokud se uživatel stále nemůže vyhnout zasekávání vlasce, je třeba vyjmout cívku vyžínače trávy k opravě a vyměnit stávající šňůru za kvalitnější.

Pokud je spotřeba vedení příliš vysoká

Při použití poloautomatických žacích hlavic může uživatel zaznamenat zvýšený počet sečených řádků, protože se řádek sám prodlouží. To je obvykle způsobeno uvolněním pružiny umístěné uvnitř cívky. Závadu lze odstranit vložením podložek pod pružinu.

Pokud se cívka netočí

Porucha poloautomatického žacího bubnu může být způsobena také častými nárazy žací hlavy do tvrdých předmětů (suché větvičky, zemina, kameny atd.).). V této situaci je vlasec mírně napnut a poté rychle vtažen dovnitř cívky. Silné tření způsobuje zahřívání šňůry, což může způsobit její slepení. Pro odstranění závady je nutné vedení přetočit.

Pokud je linka přivedena samovolně

Neúmyslné prodloužení struny s následným odříznutím konců struny může být způsobeno nesprávným sestavením žací hlavy po výměně žací struny. Nezkušení uživatelé často zapomínají vložit přítlačnou pružinu dovnitř žací hlavy, což způsobuje předčasnou aktivaci mechanismu posuvu vlasce.

Demontáž žací hlavy

Než se pustíte do provádění opravy hlavy travní sekačky, musíte se chránit před zraněním v případě náhodného spuštění motoru. Za tímto účelem musíte elektrické zahradní nářadí zcela odpojit nebo vypnout motor křovinořezu. Majitelé vyžínačů trávy se nejčastěji setkávají s nutností výměny žacího vlákna. To by se mělo provádět až po sejmutí řezné hlavy z hřídele. Je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k jeho poškození.

strunová, sekačka, trávu, používat

Důležité! Hřídel převodovky, kterou je strunová sekačka vybavena, má na konci levý závit, takže při demontáži lze žací hlavu vyšroubovat ve směru hodinových ručiček.

Cívku rozeberte v následujícím pořadí:

  • vyrovnejte otvory na hřídeli a podložce a pevně upevněte hřídel sekačky pomocí šroubováku nebo kovové tyče
  • Odšroubujte pohon otáčením jeho pouzdra ve směru hodinových ručiček.

Po vyjmutí žací hlavy přejděte k její demontáži, která vyžaduje opatrné otevření krytu, který je často upevněn speciálně dodávanými plastovými sponami. Za tímto účelem vytlačte okraje krytu a současně zatlačte západku do krytu.

Pozor! Pokud je strunová sekačka vybavena poloautomatickou hlavou s tlačítkem ve spodní části, je třeba ji otevírat se zvláštní opatrností. při sejmutí krytu může upínací pružina vyletět a ztratit se.

Vkládání vlasce do cívky

Chcete-li správně nabít strunu vyžínače, musíte postupovat podle návodu k obsluze dodaného s vyžínačem. Zpravidla se postupuje takto

strunová, sekačka, trávu, používat

    Odstřihněte potřebné množství šňůry a přeložte ji na polovinu;

Tím končí nabíjení žací hlavy. Našroubujte cívku na hřídel vyžínače trávy a ujistěte se, že je předem pevně zajištěna na svém místě. Postup je popsán výše. Zkontrolujte funkčnost hlavy posekáním malého kousku trávníku.

Tip! V případech, kdy majitel strunové sekačky preferuje výměnu porouchané hlavy za novou, doporučují odborníci vyhnout se nákupu levných neoriginálních cívek dovezených z Číny.

Jak vyrobit vlastníma rukama

Po přípravě všech materiálů a nástrojů můžete přejít přímo k výrobě nerozbitné cívky:

  • Vyvrtejte otvor uprostřed páskového mechanismu ve vzdálenosti 11,5 mm.
  • Odstraňte přebytečné odlitky, které brání správnému spojení dílů. Můžete to udělat dlátem nebo vrtačkou. Kovové díly lze rychleji odstranit pomocí vrtáku na bór, ale postupujte opatrně, abyste se nezranili.

To je vše, nyní je třeba vyzkoušet výsledný spotřebič na trávě. Tato konstrukce je velmi účinná a spolehlivá. Je mnohem pevnější a odolnější než plastová cívka vyrobená v továrně. Pokud tedy sekačku používáte často a chcete, aby vám vydržela co nejdéle, věnujte jí 15-20 minut, najděte potřebné prvky a vyrobte si tuto nezničitelnou cívku.