Převod elektrického šroubováku na síťové napájení

převod, elektrického, šroubováku, síťové, napájení

Přepojení elektrického šroubováku na síťové napájení

Jednou z nejčastějších příčin poruchy elektrického šroubováku je opotřebení baterie, tj. okamžik, kdy baterie přestane přijímat náboj potřebný pro práci s nástrojem. Je to vždy náhlé a matoucí: všechny části a mechanismy jsou v pořádku, ale není možné dosáhnout výsledků kvůli nedostatku energie. Oprava baterie nebo koupě nové není nejlevnější řešení. Přenosný model je však možné přestavět na model napájený ze sítě 220 V a uvést jej do provozuschopného stavu. Jak to udělat, je vysvětleno v tomto článku.

Podmínkou úspěšné renovace starého elektrického šroubováku je správná funkce jeho hlavních částí: motoru, převodovky, startéru a upínací čelisti. Přepracovává se pouze napájecí článek, takže zbytek „výplně“ musí být v pořádku.

V důsledku konstrukčních úprav samozřejmě nástroj ztratí svou hlavní výhodu, kterou je mobilita. Je zcela závislý na zásuvce 220 V v blízkosti. Ale bude fungovat dlouho, a dokonce má mnoho výhod:

  • úspora peněz
  • není nutné pravidelné dobíjení;
  • není možné, aby výrobek po delší době nečinnosti ztratil svou funkčnost.

Jedním z řešení problému s napájením je použití prodlužovacích kabelů, ale tato možnost není vždy k dispozici. Přesto je toto elektrické nářadí stále užitečné a může sloužit v domácí dílně.

Další způsoby modernizace

Radioamatéři nabízejí mnoho možných způsobů modernizace nástroje. Některé jsou velmi jednoduché a spočívají v použití hotových napájecích zdrojů, zatímco jiné vyžadují elektrotechnické znalosti a poskytují jednotce univerzálnost. Klasifikace metod:

  • Napájecí adaptér notebooku.
  • Připojení počítačového spínaného zdroje napájení (PSU).
  • Použijte 12voltovou baterii vozidla.
  • Sestavení podomácku vyrobeného napájecího zdroje.

Optimálním řešením je použití nabíječky notebooku. Kromě toho je třeba znát parametry elektrického šroubováku a nabíječky baterií (existují 12 V a 19 V) a zvážit rozměry posledně jmenovaného (pro instalaci do prostoru pro baterie). Připájejte výstup napájecího adaptéru notebooku ke svorkám, ke kterým je připojena baterie.

Při použití spínaného zdroje (350 W a více) pro PC (AT form factor) je nutné najít napětí 12 V na zásuvkách, které napájejí HDD nebo mechaniku CD-ROM. Vyjměte vodiče a zbytek úhledně odřízněte a zaizolujte. Můžete si postavit skříň pro zdroj PSU, který vám umožní odebírat až 16 A. Kromě toho je nutné odstranit ochranu proti spuštění. K tomu je třeba připojit zelený vodič k černému vodiči z této zásuvky. Tyto dvě metody jsou velmi jednoduché a není třeba je dále popisovat.

Autobaterie je optimálním zdrojem elektrické energie. Při aktualizaci modelu se nic nezměnilo, kromě připojení jiné baterie. Významnou nevýhodou je jeho hmotnost. Musíte si také sestavit nabíječku baterií nebo si ji koupit ve specializovaném obchodě.

Sestavení vlastního zdroje napájení je nejlepším řešením pro ty, kteří si potrpí na kvalitu. Předchozí verze jsou dobré, ale neumožňují flexibilitu. Například jsou vhodné pouze pro 12voltové šroubováky, nikoliv pro 18voltové šroubováky. Existují nabíječky určené pro 19V. Generování 18 V se dosáhne sériovým zapojením dobíjecích baterií, např. 12V a 6V. Všimněte si, že baterie se musí lišit pouze svými vlastnostmi, pokud jde o napětí. Proto je často nutné sestavit napájecí jednotku svépomocí.

Schémata a jejich popis

Varianta vlastní montáže PSU by měla být provedena se znalostmi v oblasti radiotechniky. Kromě toho byste si měli před sestavením zařízení dobře rozmyslet, najít pouzdro pro montáž a použít vhodné rádiové komponenty.

Jednoduchý zdroj PSU

Jednoduché zapojení 1 pro PSU (elektrický šroubovák ze sítě 220 V), sestávající z výkonového transformátoru (vstupní diodový můstek), usměrňovače a kondenzátorového filtru.

Schéma 1. Napájení elektrického šroubováku 18 V

Transformátor musí být vybrán s výkonem 300 W a vyšším, napětí na vinutí II musí být v rozmezí 20 až 24 V a hodnota proudu nad 15 A. Pro diodový můstek musí být použity výkonné diody vybrané pro proud sekundárního vinutí. Výběr správného zdroje napájení pro elektrický šroubovák je složitější. Na výstup usměrňovače je třeba umístit kondenzátor s kapacitou 2000 uF (kapacitu můžete omezit na 470) a napětím 25 V nebo vyšším. Díly musí být nadproudové a přepěťové. Všechny komponenty jsou namontovány na desce gethinax, která je upevněna v pouzdře.

Univerzální napájecí adaptér

Navrhovaná verze univerzálního napájecího zdroje má vynikající vlastnosti a zvládne zatěžovací proud až 10 A. Výstupní napětí je 18 V, i když můžete vypočítat a vyrobit napájecí zdroj pro elektrický šroubovák 12 V. Tento napájecí zdroj lze použít jako nabíječku baterií a jako záložní zdroj při výpadku síťového napájení (Schéma 2).

Adaptér je namontován na regulátoru napětí, který se skládá z tranzistoru VT3 a VD2-VD5 (stabilitrony). Přepínač SB1 zapne napájení a sepne kontakty relé K1. Napájení jde do transformátoru, který převádí střídavý proud na požadovanou hodnotu. Výstupní proud z transformátoru jde do usměrňovače. Usměrněné napětí se pak přivádí do AVR. Obvod obsahuje také proudový zesilovač sestavený z tranzistorů VT1 a VT2. K tomuto zesilovači je připojena zátěž. Režim nabíjení baterie (záložní baterie) je zajištěn pomocí VD6 a omezovače v podobě rezistoru R4. Nabíjení baterie lze vypnout pomocí SB2.

Schéma 2. Univerzální napájecí zdroj pro elektrický šroubovák a nabíjení baterie

Pokud není k dispozici napájení 220 V, relé se odpojí a napětí z baterie se přivede na ostatní kontakty relé (přímo z baterie). Pojistky se používají k ochraně proti zkratovým proudům a přetížení. Systém zesilovače lze používat bez přídavného napájení. Nejsou nutné žádné další úpravy.

Seznam rádiových komponentů je uveden v příslušném schématu 2, jsou však možné i náhrady protějšky, např:

převod, elektrického, šroubováku, síťové, napájení
  • VT1 a VT2 lze nahradit KT808 nebo KT819. Tranzistor je třeba chladit, a proto je nutné použít chladič. Tranzistor může být utěsněn tepelnou pastou, aby se zlepšil odvod tepla. Analogicky k VT3 je KT815 nebo KT817. Přijatelné je jakékoli alfanumerické hodnocení.
  • Transformátor by měl být použit s výstupním výkonem nad 150 W a se zatěžovacím napětím na vinutí II 14-16 V. Baterie je standardní 12V.
  • Střídavé relé K1 musí být použito pro napětí 220 V a proud 3 A.
  • FU1 je pojistka 3A, FU2 musí být 10A.
  • Usměrňovač se používá jako hotový usměrňovač (KTs405A, v krajním případě KTs407A) nebo sestavený s diodami D231 a D242 (libovolný písmenný index). Dioda VD6 může být nahrazena podobnou diodou podle referenční knihy nebo internetu.
  • Stabilitrony by měly být přednostně ponechány tak, jak jsou, protože výstupní napětí je na nich závislé, ačkoli sériové připojení k požadovanému U.
  • Kondenzátory, které je třeba nahradit jakýmkoli ekvivalentem podle literatury. Uvažujme U v obvodu, ke kterému je připojen kondenzátor.
  • Rezistory R2 a R3 (MLT-0,5), R1 a R4 (typ PEV-10 nebo VZR-10).

Po sestavení je výrobek sestaven a upraven do odpovídajícího vzhledu, přičemž design je samozřejmý.

Napájecí adaptér 12 V

Adaptér je osazen na čipu 7912 a představuje lineární regulátor. Tranzistor zvyšuje kapacitu PSU (schéma 3). Tímto vlastnoručně vyrobeným zařízením je možné napájet také 18V elektrický šroubovák, pro který je třeba počítat s transformátorem.

Obvod 3. Napájení elektrického šroubováku 12 V

Sekundárním zdrojem je transformátor, jehož výstupní napětí je 16 V (u modelu 12 V DC) nebo 22 V (u 18 V elektrického šroubovacího zdroje). Usměrňovač je sestaven ze standardních diod se zpětným napětím nad 50 V (lze použít již prefabrikované varianty). Vyhlazovací filtr je kondenzátor s vysokou kapacitou přibližně 10000 μF, ale čím vyšší hodnota, tím lépe.

Čip je nutné zakoupit ve specializovaném obchodě s hardwarem. Kromě toho obvod využívá LED diody, které umožňují diagnostiku v případě poruchy PSU. Čip 2N3055 je p-n-p tranzistor a lze jej nahradit jakýmkoli jiným (v referenčních knihách najdete napětí cca 50 V a proud více než 5 A). K výrobě desky s plošnými spoji je možné použít LUT. Na internetu je podrobně popsáno, jak vyrobit desku plošných spojů pomocí technologie řezání laserem (LUT).

Nastavitelná úprava

Regulovaný napájecí zdroj se velmi pohodlně používá a je všestranný. Díky nastavitelnému napětí můžete napájet jakoukoli techniku, používat ji k nabíjení baterie. Základním prvkem je čip typu LM317. Zesílení se provádí pomocí dvou tranzistorů, jako je 2N3055, ale můžete použít výkonnější, protože to zvyšuje výkon zdroje a umožňuje získat proud až 20 A. Tranzistory jsou namontovány na chladiči a je žádoucí použít v návrhu také ventilátor pro chlazení (chladič z osobního počítače na 12 V).

    Dvojité vinutí transformátoru při 15 V a 10 A.

  • Diody D1-D4 (diodový můstek): MR750 nebo ekvivalent.
  • tavné pojistky 1A a 10A. Druhá hodnota se volí podle skutečného zatížení (spotřeby proudu).
  • Rezistory: R1 (2,2k pro 2,5W), R2 (240), R3 a R4 (0,1 pro 10W), R7 (6,8k), R8 (10k), R9 (47 pro 0,5W), R10 (8,2k).
  • Kondenzátory: C1, C7 a C9 (47n), C11 (22n), C2 (4700µ při 50V), C3 a C5 (10µ při 50V), C4 a C6 (100n), C8 (330µ při 50V), C10 (1µ při 25V).
  • Diody (můžete použít analogy): D5 (1N4148, 1N4448 nebo 1N4151), D6 (1N4001), D10 (1N5401), D7, D8 a D9 (1N4001).
  • Mikroobvod: LM317.
  • Tranzistory: 2N3055.
  • Rezistory: P1 (5k), P2 (47 nebo 230W), P3 (10k).

Vlastnosti elektrického šroubováku

elektrický šroubovák. ruční nářadí pro práci s různými spojovacími prvky. Lze jej použít k vyšroubování nebo utažení šroubů, hmoždinek, samořezných šroubů a dalšího spojovacího materiálu a v některých případech také k vrtání otvorů. toto zařízení je napájeno elektřinou a má speciální držák bitů nebo sklíčidlo (pouze pro bity), do kterého lze vložit vrták nebo bit s tvarem vhodným pro spojovací prvek (např. křížový, šestihranný atd.).д.).

  • napájený ze sítě. je tedy připojen kabelem a jeho použití je omezeno délkou kabelu (lze jej použít pouze v případě, že je k dispozici elektrická zásuvka nebo prodlužovací kabel, a nelze jej použít, pokud je přerušeno napájení);
  • Bateriový. funguje na akumulátor a lze jej používat tam, kde nejsou elektrické zásuvky, ale lze jej používat pouze do vybití baterie;
  • z kompresoru. pneumatické verze, která se zapíná přívodem vzduchu.

Jak se skládá elektrický šroubovák Konstrukční části elektrického šroubováku

  • Motor, který otáčí vřetenem;
  • vřeteno, na kterém je upevněno sklíčidlo bitů;
  • Sklíčidlo, které zajišťuje bit na místě;
  • Převodovka, která přenáší otáčky z motoru na vřeteno;
  • regulátoru otáček;
  • Tlačítka pro zapnutí, směrové otáčení (reverzace);
  • baterie. zdroj energie (pouze u akumulátorových klíčů).

tělo výrobku je ve většině případů vyrobeno z plastu. díky tomu byla výroba zařízení svého času levnější. Existují také kovové verze. jsou spolehlivější a odolnější než plastové, ale jsou mnohem dražší.

Pro vaši informaci také! První exemplář elektrického šroubováku se objevil v roce 1982 a byl představen na výstavě v NDR.

Nyní víte o konstrukci elektrického šroubováku. Tyto informace se vám budou hodit, pokud se rozhodnete svou bateriovou variantu převést na napájení ze sítě, protože budete muset přístroj rozebrat. Není rozumné vědět, kde a co se v tomto zařízení nachází.

Elektrický šroubovák lze napájet mnoha způsoby

Základní materiály:

Chcete-li elektrický šroubovák přepnout z bateriového na síťový, musíte se dostat k jeho napájecím kontaktům. Za tímto účelem je nutné demontovat kryt akumulátoru. Baterie, které jsou v něm obsaženy, jsou vyjmuty.

Protože na vyjmutých bateriích zůstávají svorky, je nutné je v pouzdře znovu upravit. Za tímto účelem jsem z 20″ polypropylenové trubky vyřízl 2 krátké trubky. Jejich délka musí odpovídat výšce vyjmutého akumulátoru. Je nutné, aby sekce zapadly do bateriového pouzdra elektrického šroubováku.

Je pravděpodobné, že jeden z okrajů trubek bude třeba mírně oříznout, protože bude proti výstupkům na krytu.

Poté je třeba vyjmout kontaktní desky z baterií a znovu je umístit na trubky. Abyste se ujistili, že dobře sedí, omotejte každou trubičku elektrickou páskou, čímž zvětšíte průměr zásuvky. Ke svorkám se pak připájí kabel vhodné délky a nakonec se připojí k trubkám.

Nyní připojte kabel od svorek elektrického šroubováku k vodiči powerpacku. Je důležité dodržet polaritu. Plusová strana bloku musí být připojena k plusové svorce a minusová strana k minusové svorce. Spoj je lepší připájet, aby byl bezpečný. Může být izolován elektrickou páskou nebo smršťovací páskou.

Poté se kontakty a trubice vloží do pouzdra baterie. Za tímto účelem se přímo na křižovatce s krytem pro kabelový vstup vytvoří boční otvor. Aby se zabránilo vyklouznutí trubek s kontakty a jejich vypadnutí, je vše zajištěno tavným lepidlem. Můžete jej také bezpečně přiložit na spoj mezi krytem a pouzdrem, abyste zabránili jeho otevření.

Nyní můžete připojit napájecí adaptér a provozovat elektrický šroubovák tak dlouho, jak budete chtít, aniž byste jej museli dobíjet.

DIY konverze z akumulátorového šroubováku na akumulátorový šroubovák

Jak převést akumulátorový elektrický šroubovák na 220 V? Asi před rokem jsem zjistil, že moje 18V baterie pro nářadí Ryobi je nepoužitelná, a protože jsem pracoval v zahraničí, neměl jsem šanci získat novou. Vymyslel jsem tedy zařízení, které bezpečně napájí mé nářadí ze střídavé sítě (domácího proudu), a přestal jsem se obávat, že mé nářadí přestane fungovat cestou do práce.

Využil jsem všech výhod akumulátorového nářadí Je praktické, mobilní a často si můžete pořídit celou řadu nářadí, které funguje na stejnou baterii. A pak se stalo nevyhnutelné. diody na nabíječce začaly podivně blikat a baterie se začala téměř okamžitě vybíjet.

Stál jsem před dvěma možnostmi: vyhodit několik tisíc za novou sadu baterií, nebo se je pokusit zrekonstruovat sám. Žádná z těchto možností se mi nelíbila a neměl jsem čas objednávat díly ze zahraničí. Stejně jako všichni ostatní v mé situaci jsem hledal alternativní řešení na internetu. Našel jsem pár lidí, kteří do vrtačky zapojovali autobaterie, ale i tenhle nápad jsem vzdal. A pak jsem narazil na nápad použít místo baterií starý napájecí zdroj notebooku.

Napětí bylo správné, ale výkon byl bohužel příliš nízký. Ani nejvýkonnější počítačové zdroje při 180 W nedokázaly poskytnout dostatečný proud, aby překonaly rozběhový proud mé kotoučové pily nebo úhlové brusky.

Princip PC zdroje mi vyhovoval, jen jsem potřeboval něco výkonnějšího. Po menším průzkumu jsem zjistil, že napájecí zdroj pro notebook je tzv. „spínaný zdroj“. Ukázalo se, že spínané napájecí zdroje jsou ve světě velmi běžné, jsou cenově dostupné a mají různé hodnoty napětí a výkonu Nakonec jsem si vybral zdroj střídavého/stejnosměrného proudu 350 W, který vyrábí renomovaná společnost Meanwell s rozsahem stejnosměrného napětí 15-18 voltů.

Připojení zdroje napájení k vybitému akumulátoru je velmi jednoduché a tento návod podrobně popisuje přeměnu elektrického šroubováku na šroubovák napájený ze sítě vlastníma rukama.

Stojí to za to, abyste se dostali do hlavní soutěže

Mnozí si možná neuvědomují, proč by měli přepínat na napájení ze sítě. Pravdou je, že baterie se časem vybije a dříve nebo později je nutné ji vyměnit. Ukázalo se, že je to nákladné a nalezení kvalitního dílu může zabrat čas a peníze. Pokud elektrický šroubovák přestavíte na síťový provoz, můžete:

Ta je přímo závislá na nabití baterie. Pokud je přístroj napájen ze sítě, bude mít stejný výkon. Jedinou nevýhodou síťového provozu je závislost na délce kabelu. V následující konstrukci se proto podíváme na variantu síť/zásobník.

Varianty napájecích sad

Existuje několik možností, jak šroubovák upravit pro použití v síti. Úkolem je napájet elektromotor zařízení pomocí mezizdroje.

Použití nabíječky notebooku

Sestavit 12voltový napájecí zdroj pro šroubovák vlastníma rukama je možné i bez technických znalostí. Stačí jen najít odpadní nabíječku notebooku, která má podobné parametry jako šroubovák. Hlavně se ujistěte, že výstupní napětí odpovídá napětí, které hledáme (12-14 V).

Chcete-li tohoto cíle dosáhnout, nejprve baterii rozeberte a vyjměte vadné prvky. Následuje následující manipulace:

  • Vezměte si nabíječku na notebook.
  • Odřízněte výstupní zástrčku, odizolujte a pocínujte konce vodičů.
  • Připájení odizolovaných vodičů ke vstupním vodičům baterie.
  • Izolujte pájecí body, aby nedošlo ke zkratu.
  • Vytvoření otvoru v pouzdře, aby nedošlo ke stlačení drátu, a sestavení konstrukce.

Základem je počítačový zdroj napájení

K výrobě tohoto zařízení budete potřebovat jednotku PC formátu A. Т. Není těžké ho sehnat, jedná se o starý model napájecího zdroje, který je snadno dostupný na každém trhu s hardwarem. Je důležité vědět, že můžete použít 300-350W jednotku s proudem v napájecím obvodu 12V ne nižším než 16A.

Napájecí jednotky formátu AT splňují tyto parametry. Na těle přístroje je tlačítko pro zapnutí, které je velmi vhodné pro práci. Vnitřní chladicí ventilátor a ochranný obvod proti přetížení.

Pořadí přepojování je následující:

  • Odstranění krytu skříně B. П. Uvnitř uvidíme desku se spoustou drátů vedoucích do zásuvek a také ventilátor.
  • Dalším krokem je vypnutí ochrany proti přetížení. Najděte zelený vodič na velkém čtvercovém konektoru.
  • Spojte tento vodič s černým vodičem ze stejné zástrčky. Přepojku lze vyrobit z jiného kusu drátu nebo lze drát jednoduše odříznout a ponechat v pouzdře.

Poté ve výstupech najdeme menší konektor MOLEX a provedeme s ním následující operace:

  • Černý a žlutý vodič ponechte a zbylé dva zkraťte.
  • Pro pohodlné umístění PSU při práci připájíme prodlužovací kabel k černému a žlutému vodiči.
  • Připojte druhý konec prodlužovacího kabelu ke kontaktům prázdné přihrádky na baterie. To by mělo být provedeno pájením, může být použita dobrá metoda kroucení a musí být přísně dodržena polarita.
  • Udělejte v krytu otvor, abyste při montáži nemačkali drát. Zařízení je připraveno.

Pokud máte chuť svůj návrh zdokonalit, t. е. Pokud jej chcete schovat do jiného krytu, vyvrtejte otvory pro přívod vzduchu, aby se zdroj nepřehříval.

Napájení z nabíječky akumulátoru vozidla

Pomocí nabíječky autobaterie lze snadno vyrobit zařízení pro napájení šroubováku. Pro konverzi stačí připojit napájecí svorky na výstupu nabíječky k napájení elektromotoru.

Pokud máte nabíječku baterií s plynule měnitelným výstupním napětím, můžete ji použít jako zdroj 18 V pro šroubovák.

Možnost připojení šroubováků k síti 220 V pomocí různých napájecích sad

Jako snižovací transformátory a měniče pro převod akumulátorového nářadí na síťové lze použít celou řadu zařízení, někdy i nečekaným způsobem. Pozitivní pověst v této věci mají například ovladače pro LED světla (12 V). K tomuto účelu se s úspěchem používají také náhradní baterie z poplašných systémů.

Elektrický šroubovák lze také připojit do zásuvky zapalovače cigaret v automobilu. Samozřejmě nedosahuje velkého výkonu, ale může šroubovat samořezné šrouby v garáži nebo ve venkovském domě.

je třeba si uvědomit, že ne všechny poruchy elektrického nářadí vedou k ukončení jeho používání. V případě akumulátorového rázového utahováku s vadnou baterií je snadné najít způsob, jak jej znovu zprovoznit.