Pásová pila na dřevo vlastníma rukama

Domácí pásová pila vlastníma rukama

Toto zařízení přináší mnoho výhod při zpracování dřeva. V domácnosti je pro malé nábytkářské podniky zásadní.

Některé typy pil umožňují navíc pracovat s následujícími materiály:

Vysoká hustota těchto materiálů vyžaduje použití zařízení, které zahrnuje díly a spotřební materiál ze zesílené oceli. Při použití standardní oceli se pilový kotouč a zuby při práci s kovem nebo kamenem v krátké době deformují, proto je nutné je předem připravit.

V úvahu se bere nejen typ zpracovávaného materiálu, ale také rozsah výroby. Záleží na robustnosti a výkonu zakoupeného zařízení. Pro jednorázové použití si můžete koupit levnou pásovou pilu nebo si ji vyrobit z improvizovaných prostředků a nástrojů, ale intenzivní práce vyžaduje seriózní a drahou jednotku.

Velikost čepele a rozteč zubů

Při výběru pily je třeba věnovat pozornost velikosti samotného stroje. Požadavky jsou popsány v návodu k obsluze při nákupu stroje, ale některé detaily tam nejsou uvedeny.

Při výběru pily je třeba vzít v úvahu následující další doporučení:

  • Pro podélné řezání se volí široké pily, které se vyznačují hladkým a kvalitním řezem.
  • Při zpracování tenkých obrobků se používají nástroje s malou tloušťkou břitu. To je důležitý parametr, protože silnější pily poškozují tenký materiál.
  • Kruhové a obrysové řezy vyžadují individuální výběr řezného prvku, ale pokud není možné zakoupit několik variant pil, je lepší zvolit střední variantu. Vzhledem k šířce řezu od 14 do 88 mm je vhodné volit pily s průměrnými rozměry 35-40 mm.

Kvalitu obrábění ovlivňuje nejen velikost, ale také rozteč zubů řezného kotouče. Určuje, jak rychle je práce provedena, přítomnost nebo nepřítomnost poškození.

Při výběru je třeba vzít v úvahu následující vlastnosti práce:

  • Hrubá rozteč zubů se používá výhradně pro tenké plechy.
  • Husté nastavení zubů na pilovém kotouči se používá pro velké pilové kotouče.
  • Střední varianta s proměnnou roztečí zubů se používá pro plasty. Zvyšte rychlost řezání, aby nedocházelo k ucpávání pilinami.

Sestavení rámu

Při sestavování rámu pásové pily je nejlepší zvolit tvrdé a pevné dřevo. V opačném případě nemá konečná sestava potřebnou tuhost a způsobuje vibrace. Jednotlivé prvky, včetně pracovního stolu, jsou vyrobeny z tvrdé překližky a žebra jsou navíc vyztužena latěmi. Nejlevnější možností je demontáž starého nábytku.

Prvním krokem je vytvořit doma výkresy, na jejichž základě bude rám sestaven. Jsou navrženy tak, aby vyhovovaly výšce pracovního prostoru a fyziologii osoby, která bude u pily pracovat.

Pokyny pro domácí montáž pásové pily, instruktážní videa

Doporučení pro montáž sestavy válečků pro stroj

Podomácku vyrobená pásová pila na dřevo bude při použití kalených válců pracovat správně a bez poruch. Uzel, ve kterém jsou zahrnuty, si nejlépe vytvoříte sami. V tomto případě si můžete být jisti jeho spolehlivostí, což u hotového mechanismu neplatí. Konstrukce této jednotky má následující vlastnosti:

  • v mechanismu jsou tři ložiska. Dva z nich jsou třídy 202, třetí je o něco větší;
  • Hřídel a válečky jsou vyrobeny s ohledem na různé šířky pil. V případě potřeby se mezi ložiska nasadí podložka;
  • Hřídel je umístěna uvnitř dvou trubek, jedna v druhé, s mírným posunem osy;
  • Válečková jednotka je namontována na provizorním stroji, který lze výškově nastavit nebo posunout do strany.

Montáž výložníku a podpěr kladky

Nejprimitivnější ruční pásové pily s rámem z překližky nebo kulatiny mají nosnou tyč o rozměrech 8×8 cm. Namontujte 2 robustní podpěry, které budou držet kladky. Pásové pily je vhodné podepřít pevnými materiály, včetně překližky s tuhým jádrem.

Vzdálenost mezi nimi musí být zvolena tak, aby do ní bylo možné umístit opracovávanou kulatinu. Aby se předešlo možným problémům v budoucnu, doporučují odborníci malý odstup.

Příslušenství, materiál, vybavení

Spolehlivost mohou zajistit pouze vysoce kvalitní materiály a komponenty, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost přípravným opatřením. V žádné konstrukci nejsou nedůležité součásti, ale před konstrukcí tak složitého celku, který musí odolávat i velkému namáhání, je třeba dbát na kvalitu všech součástí a materiálů.

Motor

Elektrická pila, která splňuje požadavky na výkon, má tu výhodu, že je první volbou. Ačkoli se používají i benzinové motory. Jejich výhody jsou zřejmé: neslibují žádné problémy s připojením pásové pily k elektrické síti, mají dlouhou životnost a dokonalý řez materiálu zaručuje stabilní rychlost otáčení.

Kov

Masivní kmeny vyžadují silný materiál, ale „svůj vlastní“ pro každý prvek stroje.

  • Čtvercové nebo obdélníkové průřezy jsou vhodné pro vozík pily, nosný rám a lůžko na klády. Nejdůležitější podmínkou je maximální tloušťka stěny.
  • Úhelník (nejméně 45×45 mm) nebo kanál/trámec pro kolejnice. Hlavním požadavkem je, že geometrie musí být rovná. jinak se všechny nerovnosti zkopírují do protokolů. Úhelníky jsou náchylnější k deformaci, proto jsou nejlepší kolejnice z oceli tvaru H, P, T.
  • Ocelové trubky, kluzáky, dlouhé šrouby a matice (2 ks), řetězový převod z motoru automobilu (náhradou je řetěz z jízdního kola s ozubenými koly). pro mechanismus nastavení výšky vozíku.
  • Kuličková ložiska pro válečky. Ideálním řešením jsou „kola“, která jsou soustružena a následně kalena.
  • Pásové pily, lepší je koupit několik pilových listů najednou.
  • Kola a náboje automobilů. pro kola pod pásem.

Pásové řezání vlastníma rukama. operace, pro jejíž úspěch je nutná jak svářečka, tak dovednost práce s ní. Šroubové spoje zde nejsou vítány, protože spolehlivost takového upevnění vyvolá velmi rychle pochybnosti a jeho pravidelná kontrola není růžovou vyhlídkou. Kromě svářecího zařízení budete potřebovat také

  • armatury;
  • úhlová bruska;
  • klíče;
  • Desky (překližka) pro bednění;
  • vrtačka nebo vyvrtávačka
  • pravítko, svinovací metr, kalibr;
  • kladivo, kleště;
  • Písek, cement, drcený kámen;
  • svorky;
  • úroveň.

Budete také potřebovat „vícekalibrový“ spojovací materiál. kotvy, šrouby, matice a podložky.

Typy řemenových kotoučů

Při výběru řezacího zařízení je nutný profesionální přístup. Aby se předešlo problémům při používání, je třeba vzít v úvahu technické údaje, přípustný rozsah použití a možnosti nástroje. V neposlední řadě je to profil zubů, velikost čepele a ostrost břitu.

Různé pily mohou zmást i zkušeného řemeslníka. Podle toho, k čemu se používají, se obecně dělí na různé typy. To může zahrnovat:

Při práci s kovem nebo kamenem by se měly používat nástroje obsahující superslitiny. V opačném případě může dojít k rozbití, nesprávné funkci součástí nebo zlomení řezného nože. Než si takové zařízení sami sestavíte nebo zakoupíte, musíte si určit hlavní pracovní úkoly a posoudit množství práce, kterou je třeba vykonat.

Pokud je třeba provést větší množství prací se dřevem nebo prkny, je nutné řezání. Budete potřebovat jak klády, tak nástroj na řezání. pilu.

Jaký typ čepele zvolit??

Pásové pily pro kutily lze vyrobit z materiálů, které lze najít doma. Musíte si však koupit diamantové čepele. Předtím je třeba rozhodnout, co by to mělo být. Musíte vědět, co budete řezat. Takže jsou tu tyto čepele:

Bimetal. Používají se k řezání poměrně tvrdých slitin, nerezové oceli. Můžete si být jisti, že se pilový pás nezlomí.

Diamantové čepele. Používají se, pokud chcete opracovávat mramor, žulu, křemen a další velmi tvrdé materiály.

Karbid. Lze je použít k řezání obtížně zpracovatelných slitin.

Vyrobeno z nástrojové oceli. Tyto pilové kotouče se nejčastěji používají v domácnosti nebo v malých dílnách. Jsou nejvhodnější pro použití s jednoduchými materiály.

Pracovní pravidla pro pásovou pilu

Velký objem zpracovávaných materiálů vyžaduje, aby byl na stroj instalován nůž s velkými zuby. Nejlepší je používat víceúčelové pásové pily.

  • Velké rozměry obrobku vyžadují nůž s velkými zuby; vhodnější je použití univerzálních řezných pásů. Díky tomu není nutné měnit nůž při práci s různými materiály;
  • Rozhodněte se, kam stroj připevníte, a ujistěte se, že je pevně připevněn ke stabilnímu povrchu, aby nedocházelo k vibracím při práci. Místnost, ve které má být pásová pila postavena, musí být dobře větraná.
  • Po skončení práce pilový pás sejměte a následně jej napněte, až když jste připraveni pracovat. Tím se prodlouží životnost čepele
  • Každé dvě hodiny provozu vypněte pásovou pilu a nechte motor, v tomto případě vrtačku, odpočinout a současně zkontrolujte, zda nedošlo k závadě. Toto pravidlo chrání pracovníka před zraněním a nářadí před přehřátím.
  • Čas od času zkontrolujte nastavení řezných zubů.

Pásovou pilu vlastníma rukama

Domácí pásová pila: podrobný popis výroby domácí pily s fotografiemi a videem.

Ahoj všichni! Potřeboval pásovou pilu pro domácí dílnu, se rozhodl, aby se jejich vlastní ruce.

V přítomnosti elektromotoru pro 300 wattů, jsem se rozhodl použít pro jeho domácí pila.

Bude použita také páska. 1830 x 16 mm. Hnací kola jsou vyrobena z překližky.

Toto jsou polotovary pro hnací kola.

Z rohu jsem svařil rám, nainstaloval motor, hnací kola, vyrobil řemenový pohon.

Abych zabránil prokluzování pily při řezání, nasadil jsem axiální ložiska. Sestava se skládá ze tří ložisek a dvou úhelníků. Otvory jsou oválné, aby bylo možné nastavit vůli mezi nimi a řemenem. Jsou vytvořeny dva takové uzly, druhý je umístěn pod stolem.

Výsuvný výložník složený ze dvou svařovaných úhelníků a vložené profilové trubky. Upevnění šroubem přes přivařenou matici. Tělo tyče je přišroubováno k vodorovné úhlové tyči a je pružné pro nastavení.

Vyrobil jsem rám stolu z profilové trubky a přišrouboval k němu dřevotřískovou desku.

Na straně, kde se neřeže, je ochranný kryt pásu a na horním kolečku je schránka.

Výsledkem je provizorní pásová pila pro kutily. Piluje velmi dobře a rychle, naprosto spokojen s produktem.