Příprava palivové směsi
Dvoutaktní motory jsou poháněny směsí benzínu a oleje. Hlavní příčinou poruch je nesprávně namíchané palivo nebo nedostatek oleje v benzinu. Při přípravě palivové směsi používejte olej určený speciálně pro dvoutaktní motory s označením „Pro zahradní techniku“. Nepoužívejte olej pro lodní motory, motocykly apod. Poměr směsi benzínu a oleje se může lišit v závislosti na modelu motoru, třídě oleje a doporučení výrobce benzínového nářadí. U dvoutaktních motorů se používá směšovací poměr 50:1, 32:1 nebo 24:1.
Při nedostatečném mazání nebo při provozu na čistý benzín může motor běžet poměrně dlouho. Po delší době provozu na čistý benzin začne motor vibrovat a vydávat nepravidelný zvuk. U pístů a válců vznikají povrchové rýhy po celé výšce bočního povrchu. Pístní kroužky se mohou při tom zničit.
Nedostatečné mazání vede k přenosu kovu z pístu do válce a k zadření motoru.
Nedostatečné mazání nebo provoz s čistým benzínem může vést k prodloužení odstávky motoru a zvýšenému zanášení pístního kroužku.
Je také možné, že tvorba silných sazí na pístu může být způsobena dlouhodobou prací motoru se zakrytým sytičem karburátoru.
Příznakem toho, že motor pracuje s příliš velkým množstvím oleje v palivové směsi, je také znečištěná zapalovací svíčka a velmi nápadné sítko tlumiče výfuku. to způsobuje, že motor pracuje s příliš velkým množstvím oleje.
Podívejme se na některé příznaky toho, že uživatel nedodržel doporučení v návodu k obsluze týkající se používání nevhodného paliva a skladování sekačky.
Pokud je v palivové směsi použit znečištěný benzín, dojde ke znečištění karburátoru.
Příznakem znečištěného paliva je také palivový filtr v palivové nádrži.
Příznakem dlouhodobého skladování sekačky s palivem je oxidace součástí karburátoru. Pružné vlastnosti pryžové membrány systému regulace paliva a membrány benzínového čerpadla se změní. Na částech karburátoru se mohou vyskytovat usazeniny pryskyřice.
Výrobci benzinového nářadí doporučují při přípravě palivové směsi následující poměry:
Používejte olej s označením „Pro zahradní techniku“. Nepoužívejte olej pro lodní motory, motocykly apod.д.
Pro přípravu palivové směsi použijte čistý, čerstvý bezolovnatý benzín s oktanovým číslem nejméně 92.
Důsledně dodržujte pokyny pro míchání benzínu a oleje. Ke smíchání benzinu a oleje použijte speciální nádobu. Nemíchejte benzín a olej přímo v palivové nádrži.
Nepoužívejte palivovou směs, která byla skladována déle než 30 dní.
Před delším skladováním:. vyprázdněte palivovou nádrž;- nechte motor běžet, dokud se nevyčerpá palivo;- vyšroubujte zapalovací svíčku, nalijte do válce 30 ml kvalitního dvoutaktního nebo čtyřtaktního motorového oleje, zatáhněte za rukojeť startéru, aby se olej rovnoměrně rozprostřel uvnitř motoru, a vyměňte zapalovací svíčku.Pokud byl motor delší dobu skladován, před nastartováním motoru vyjměte zapalovací svíčku a vypusťte olej z válce.
Jaký je poměr oleje a benzínu pro palivovou směs
Aby dvoutaktní motor řetězové pily pracoval optimálně, musí být olej a benzin smíchány v určitém poměru. Obvykle jsou uvedeny v návodu k použití nářadí a na baleních maziva. Podívejme se stručně, co se stane, když se doporučené poměry nedodrží nebo se omylem (z neznalosti) překročí.
Pokud do benzinu přidáte příliš málo oleje, jeho koncentrace nebude dostatečně silná na to, aby promazal pracovní části. Motor vydává zvonivý zvuk, nadměrně se zahřívá a rychle selhává. Příliš mnoho oleje je také špatné, protože přebytek nebude moci být správně spálen. To způsobuje usazování sazí na stěnách válců a pístů, zanášení zapalovacích svíček a výfukového systému. Způsobuje také ztrátu výkonu, zvýšenou spotřebu paliva a nadměrnou kouřivost motoru za chodu.
Aby se předešlo těmto problémům, musí být olej a benzín smíchány v poměru doporučeném výrobcem. Tyto poměry se udávají jako 1:50, 1:40, 1:25 atd. Každý z těchto poměrů udává, kolik oleje se má nalít na objem paliva. Například na 25 litrů benzinu potřebujete 1 litr oleje, abyste vytvořili směs v poměru 1:25.
Je důležité je nezaměňovat! Uživatelé často vnímají uvedené poměry jako opačné. Například 1:50 znamená 50 mililitrů oleje na 1 litr benzinu. To je hrubá chyba, která vede k vyšší koncentraci oleje v palivu. V takovém poměru totiž potřebujete na 1 litr benzinu pouze 20 mililitrů oleje.
Jak nezaměnit proporce? Málokdo potřebuje připravit 50 nebo dokonce 25 litrů palivové směsi pro motorovou pilu. K tomu je třeba připočítat skutečnost, že benzín smíchaný s olejem by neměl být skladován po dlouhou dobu. Obvykle si připravte tolik, kolik je potřeba na jeden nebo dva dny. A pokud vezmete v úvahu nízkou spotřebu řetězové pily, je to 1-5 litrů.
Existují tři způsoby správného ředění benzinu pro řetězové pily v malých množstvích:
- Vydělte 1000 druhým číslem v poměru. Připravte si například směs v poměru 1:40. Vydělte 1000 40 a získáte 25. To je množství mililitrů oleje, které potřebujete na litr benzinu.
- Vyřešte poměr jako ve škole. Za tímto účelem vydělte požadovaný objem benzinu v litrech druhým číslem v poměru. Objem oleje v litrech vypočítejte takto. Převod litrů na mililitry pro vaše pohodlí. předpokládejme, že potřebujete 3 litry směsi v poměru 1:50. Vypočítejte: 3/50=0,06 litru. Chcete-li litry převést na mililitry, posuňte čárku o tři číslice doprava a získáte 60 mililitrů.
- Viz tabulka. nejjednodušší, nejrychlejší a nejpřímější způsob, pokud jsou poměry standardní. Další dvě metody jsou potřebné k pochopení, proč je v poměru 1:50 potřeba 20 mililitrů oleje na litr benzinu, a ne 50.
Nyní stručný přehled toho, proč se poměry u jednotlivých výrobců liší a proč neexistuje jednotný standard. Existují pro to nejméně tři důvody. Zaprvé, vlastnosti ropy a benzínu se liší. Za druhé, kvalita konstrukce motorů (technologie, materiály) je také odlišná. Za třetí, způsob fungování nástroje. Někteří výrobci například doporučují přidat do palivové směsi o 20 % více oleje na dobu záběhu.
Důsledky nesprávného dávkování
Mnoho uživatelů řetězových pil nevěnuje dostatečnou pozornost poměru. 50 gramů více nebo méně. to je jedno? A to z dobrého důvodu: nesprávná palivová směs je často příčinou poruch řetězové pily. Je možné se splést nebo úmyslně jít příliš nízko či příliš vysoko.
Pokud je oleje hodně.
Mezi majiteli řetězových pil panuje rozšířená představa, že „olejem motor nezničíte“. Z tohoto důvodu je třeba vzít v úvahu předpokládané hodnoty pro směs připravenou k použití. Příliš mnoho oleje může také způsobit škody a nepříjemnosti. Koneckonců, i přes lepší spalování beze zbytků se část uhlovodíků stále mění na saze a saze. Pokud je koncentrace příliš nízká, není to nic moc, ale pokud koncentraci oleje zdvojnásobíte, dojde ke koksování. Nebezpečné je to zejména u levných minerálních olejů, které nemají „splachovací“ účinek.
Pokud karburátor přeteče, je velmi pravděpodobné, že se ve vzduchovém filtru objeví olej. Zapalovací svíčka bude také zanesená sazemi. je třeba ji vyčistit, propláchnout a vysušit. Také výpary nespáleného oleje se usazují v tlumiči výfuku a po usilovné práci vyhoří a vytvoří oblak sazí a jisker.
Po takovém naplnění je třeba vnitřek pily důkladně vyčistit a opláchnout. Nejveselejším „překvapením“ bude odumírání pístních kroužků, ale to jen v případě, že zneužíváte přelévání oleje a pracujete při vysokém zatížení.
nebo málo
Více než jeden píst byl zničen „chamtivostí“ palivové směsi. V tomto případě je opravdu lepší být přehnaný než nedotažený. Jestliže v prvním případě budete muset stroj důkladně „umýt“, v druhém případě budete muset vyměnit hlavu válce, a to se u mnoha pil vůbec nevyplatí, zatímco u jiných to stojí pěkný peníz.
Závěr: nemá smysl šetřit peníze. Při nedostatku oleje se píst začne silně třepit o válec, protože benzín je při vysokých teplotách příliš tekutý na to, aby plnil svou mazací funkci.
Smutný výsledek: zadřený píst, zničený motor. Pokud se majitel včas vzpamatoval, zjistí, že píst a válec se zbarvují do krásné modré barvy. Žádný řemeslník vám nezaručí, jak dlouho vydrží.
Řetězová pila Huter: Jak ředit benzín olejem?
Německá společnost Huter na ruském trhu od roku 2004. Dodává především zahradní techniku. Tato řetězová pila je určena pouze pro domácí použití. Pro přípravu palivové směsi výrobci doporučují používat vysoce kvalitní olej vhodný pro vzduchem chlazené dvoutaktní motory, který splňuje klasifikaci API TB nebo API TC. Pro míchání používejte bezolovnatý benzín třídy AI-92. Míchací poměr je 1:40, tj. е. 25 ml oleje na každý 1 litr benzínu, pokud není na lahvi oleje uvedeno jinak. smíchejte palivo v samostatné nádobě v daném poměru. teprve potom směs nalijte do palivové nádrže.
Použijte odměrnou lahvičku a injekční stříkačku bez jehly. Všechny poměry by měly být přísně dodržovány.
Jak správně nastartovat řetězovou pilu STIHL STIHL 180?
Pokud si nejste jisti, jak motorovou pilu STIHL STIHL 180 za studena nastartovat, je nutné postupovat podle pokynů a návodu výrobce podle správného postupu:
- Zapnutí zapalování (informace o nastavení spínače zapalování řetězové pily STIHL 180 naleznete v návodu k obsluze).
- Přesuňte ovládací páčku do nejnižšího bodu (tím zabráníte vniknutí vzduchu do filtru a otevřete škrticí klapku, čímž umožníte obohacení palivové směsi).
- Vytáhněte rukojeť startéru, což by mělo být provedeno několikrát před první jiskrou. To signalizuje, že směs je přiváděna přímo do válce a že stroj je připraven ke startu.
- Nyní můžete posunout páčku o jeden díl nahoru, přičemž sytič zůstane v předchozí poloze a klapka se otevře.
- Stačí vytáhnout startér. Řetězová pila STIHL MS 180 pak bude pracovat při vyšších otáčkách.
Jaký olej pro řetězovou pilu použít?
Chcete-li přesně vědět, jaké mazivo pro řetězovou pilu použít, měli byste se řídit pokyny výrobce maziva. Téměř všichni výrobci nástrojů doporučují plnit produktem, který vykazuje nejvyšší adhezivní vlastnosti. To znamená, že materiál použitý k mazání řetězu musí přilnout ke kovovým povrchům řetězu a pneumatiky.
Musíte pochopit, proč má tuk přilnavé vlastnosti. Zatímco řetěz běží po liště, pohybuje se vysokou rychlostí. Použijete-li k mazání řetězové pily olej s nízkou přilnavostí, více než polovina kapaliny setrvačností opustí horní část lišty a nedostane se do spodní části. Výsledkem je, že olej bude neúčinný a lišta i řetěz budou kvůli neustálému tření rychle nefunkční.
Jak správně ředit olej?
Olej zřeďte v benzínu podle určitého pořadí. Předtím se nalije do kanystru nebo jiné nádoby a poté se do téže nádoby přidá příslušný benzín pro motorovou pilu. Objem benzinu by měl být přibližně poloviční než požadované množství paliva.
Po pečlivém protřepání a promíchání směsi přidejte druhou část připraveného paliva. Po důkladném protřepání nalijte směs do palivové nádrže. Palivovou směs nalévejte opatrně a dávejte pozor, abyste ji nerozlili.
Nedoporučuje se plnit až po horní okraj nádrže. Na horní nádrži obvykle zůstává trochu místa. Palivová nádrž o objemu 0,5 litru poskytuje nářadí výkon 2 kW nebo 2,7 litru.С. Spotřeba paliva 1,2 litru/hodinu. dostatečná konzistence paliva pro 30 až 40 minut kritické práce s nástroji. Čím výkonnější je řetězová pila, tím menší je objem palivové nádrže.
Pouze řetězové pily se speciálními oleji, jejichž kvalitu zaručuje výrobce řetězové pily. Výrobci řetězových pil vyvinuli speciální oleje s adhezivními přísadami, které zajišťují kvalitní mazání řetězu tím, že mazací směs zůstává na řetězu po dlouhou dobu.
Na nákupu oleje je lepší nešetřit a kupovat levné druhy olejů a ihned používat lepidlo, aby nedošlo k poškození řetězové pily a samotného nástroje. Může snížit způsobené škody, protože cena olejového čerpadla, motorové pily a pneumatik je po jejich poškození výrazně nižší.
Mezi další nevýhody zavádění neadhezivního oleje patří úniky z nádrže nefunkčního nástroje. Protože viskozita oleje není během čerpání odpovídající, nevytéká ho správné množství. jinými slovy více nebo méně. V důsledku toho není správné používat oleje a pohonné hmoty ve stejném množství.
Příprava palivové směsi: poměr oleje a benzínu pro motorové pily
Motor řetězové pily je srdcem stroje, a proto je důležité používat správnou palivovou směs.
Palivová směs pro řetězovou pilu se skládá ze dvou složek. oleje a benzínu. Řetězové pily jsou vybaveny dvoutaktním motorem, takže se olej nepřidává do mazacího systému (jako u čtyřtaktního motoru), ale přímo do benzinu. Je velmi důležité používat správné poměry přísad a nesnažit se používat čistý benzín, protože byste motorovou pilu brzy zničili.
Olej by měl být vždy určen pro dvoutaktní motory používané v lesnických strojích (tj. nikdy nepoužívejte olej pro přívěsné motory nebo skútry). V praxi můžete tento olej zakoupit v každém obchodě nebo servisním středisku, které prodává nebo servisuje řetězové pily.
Pokud mluvíme o tom, jaký benzín natankovat do motorové pily, je nejlepší použít palivo s oktanovým číslem A-95, v tomto případě může úspora paliva dopadnout špatně. Evropští výrobci často uvádějí, že můžete použít benzín A-90 nebo A-92, ale v postsovětských zemích je kvalita benzínu nižší než evropská, takže v našich reáliích je lepší použít kvalitnější benzín.
Pokud jde o samotný poměr benzinu a oleje, je to jednoduché: musíte se jasně řídit pokyny nástroje. Všichni výrobci řetězových pil uvádějí požadované poměry v návodu k obsluze nebo v příručce ke stroji a použité poměry se mohou lišit v závislosti na modelu řetězové pily. Poměr oleje a benzínu u známých výrobců řetězových pil je zpravidla 1:40 nebo 1:50, což znamená 1 díl oleje na např. 40 dílů benzínu.
Nyní aritmetika: 1 litr benzínu = 1 000 litrů benzínu, vydělte 40 a máte 25 litrů oleje. Při stejném postupu pro poměr 1:50 získáte 20 ml oleje v 1 litru benzinu.
U levných řetězových pil vyrobených v Číně je situace poněkud odlišná. Poměr benzínu a oleje pro řetězovou pilu vyrobeno v Číně 1:25, takže když vydělíte 1000 ml benzínu 25, dostanete 40 ml oleje. Důvodem je, že u značkových řetězových pil je kvalita provedení a vzdálenost mezi písty a válci v motoru mnohem nižší než u čínských řetězových pil. proto je potřebné množství oleje téměř dvakrát vyšší.
Abyste měli jistotu, že jste olej správně odměřili, použijte běžnou lékařskou stříkačku dostatečné velikosti.
Další jemnost. nejprve nalijte benzín do kanystru na suché palivo a poté olej do kanystru na palivo. Tento postup je naopak spojen s rizikem nekvalitní palivové směsi, protože olej je hustší a ulpívá na dně kanystru. Dobré míchání proto nepřipadá v úvahu.
Palivovou směs vždy připravte do kanystru a palivovou nádrž naplňte palivem připraveným k použití! Nikdy ho nemíchejte ani nepřimíchávejte přímo do palivové nádrže řetězové pily!
Pokud jste vyřešili otázku, jak naředit benzín pro motorovou pilu, pak je třeba Podmínky skladování a doba použitelnosti palivové směsi je vhodné říci několik slov. Nejlepší a nejjednodušší je připravit směs paliva a oleje na 1 litr benzinu a provést ji přímo před prací s nářadím. palivové nádrže řetězových pil mají objem 0,3 až 1 litr. V domácích aplikacích se zřídkakdy stane, že by se během jednoho sezení spotřebovalo celé množství připravené palivové směsi, takže zbytek lze uložit do dalšího sezení. Palivovou směs skladujte ve speciální nádobě na palivo na tmavém a suchém místě. Nejlepší způsob, jak zajistit, aby doba skladování směsi připravené k použití je 7 až 10 dní
Důvodem je, že olej, který je v současné době na trhu, není syntetický, ale organický. Po 10 dnech je veškeré mazání ztraceno; benzín jednoduše „sežere“ olej. Toto palivo již samozřejmě není možné používat. může způsobit poruchy a poškození řetězové pily.
Na konci práce byste měli vypustit palivovou směs a stroj nastartovat. nářadí se zastaví (abyste se ujistili, že má suchý karburátor) a můžete ho nechat běžet až do další práce.
Výběr řetězového oleje
Kromě motoru, pro který již byly stanoveny všechny poměry oleje a benzínu pro řetězové pily STIHL, je zde další důležitá část, která se skládá z mnoha pohyblivých částí. řetěz. K mazání se nepoužívá motorový olej, ale olej na řetězy. Má velmi odlišné vlastnosti a je levnější.
Pro nové nářadí se používají pouze oleje doporučené výrobcem v návodu k použití. V opačném případě bude pila v případě poruchy vyřazena ze záruky z důvodu nedodržení provozních podmínek. Je třeba poznamenat, že oleje od výrobce jsou opravdu kvalitní. Po skončení záruční doby lze používat jakýkoli motorový olej, který se mění dvakrát ročně.