Nabíjení 18voltového elektrického šroubováku vlastníma rukama

Jak vytvořit napájecí zdroj pro elektrický šroubovák 18V vlastníma rukama. pokyny a schémata

Každý domácí přístroj, který je schopen pracovat samostatně, má jednu zásadní nevýhodu. Údržba baterie je náročná, je třeba ji během používání pravidelně nabíjet, má omezenou životnost a stojí tolik, že koupě nové baterie může být pořádná rána.

A ne vždy je možné ho najít, zejména pokud je elektrický šroubovák staré verze. Závěr je snadný. vytvořit napájecí zdroj pro 18voltový elektrický šroubovák vlastníma rukama.

Nejracionálnějším řešením je vyzvednout komponenty nebo přestavět stávající napájecí zdroj z jakéhokoli technického zařízení. Lze to provést vlastníma rukama, bez jakékoli pomoci.

Mobilita je důležitá?

Jakmile baterie přestane stačit k udržení náboje, stane se elektrický šroubovák zcela nepoužitelným nástrojem. Nákup nové nabíječky je nepraktický, protože náklady na ni často dosahují až 50 % ceny nového modelu. Myšlenka převést nářadí na síťové napájení je tedy naprosto oprávněné rozhodnutí.

Je možné obnovit vlastnosti baterie, ale tato možnost je stále poloviční opatření, protože v budoucnu se situace bude opakovat. Před výběrem řešení je však nutné zvážit, co s mobilitou nástroje udělat. Je to opravdu nutné?? Existují 2 varianty možné úpravy elektrického šroubováku:

  • nástroj s externím napájecím zdrojem. V tomto případě je vyrobeno samostatné zařízení. Není to tak špatné, protože i objemná konstrukce může být umístěna v těsné blízkosti zásuvky. Musíte se však smířit s omezením délky napájecího kabelu a síťové šňůry.
  • elektrický šroubovák se zdrojem napájení zabudovaným v místě baterie. Tento způsob úpravy umožňuje vyhnout se obrovským stavebním pracím, což značně omezuje použití nástroje. V tomto případě však může být problémem i délka síťového kabelu. Je však možné použít kompaktní zařízení v takovém rozsahu. Může se jednat o zásuvný zdroj napájení nebo o stávající zdroj, pokud je vhodný.

Existují různé způsoby „oživení“ elektrického šroubováku. Každá z těchto možností má však své příznivce, protože splňuje různé potřeby majitelů akumulátorového nářadí, jehož provoz je náhle nemožný.

Modely s různým napětím

Nestačí znát typ a značku nabíječky, musíte znát také napětí elektrického šroubováku. Nejčastější volby jsou 12, 14 a 18 V.

12voltové nabíječky

Obvody mohou být tvořeny tranzistory do 4,4 pF. To je vidět na schématu pro nabíječku 12 V elektrických šroubováků. Vodivost obvodu. 9 µm. Kondenzátory jsou potřebné k řízení skoků hodinového kmitočtu. Použité rezistory jsou obvykle polní rezistory. Nabíječky na bázi tetrod mají přídavný fázový odpor. Chrání před elektromagnetickými vibracemi.

12V nabíječky pracují s odporem do 30 ohmů. Nezřídka se setkáte s bateriemi o kapacitě 10 mAh. Ze známých výrobců je nejrozšířenější Makita.

14voltové nabíječky

Na schématu vidíte, že pro 14voltové nabíjení je potřeba pět tranzistorů. Další funkce obvodu:

  • Vhodný je pouze čtyřkanálový čip;
  • Kondenzátory jsou impulzní kondenzátory;
  • Baterie s kapacitou 12 mAh vyžadují tetrody;
  • dvě diody;
  • Vodivost je přibližně 5 µm;
  • průměrná kapacita rezistoru. ne více než 6,3 pF.
nabíjení, elektrického, šroubováku, vlastníma, rukama

Obvody jsou navrženy tak, aby vydržely proud až 3,3 A. Spouštěče jsou do obvodu zahrnuty jen zřídka. Výjimkou jsou výrobky Bosch. U výrobků Makita byly spouštěče úspěšně nahrazeny vlnovými odpory.

Nabíjí se při 18 V

Nabíječka pro 18voltový elektrický šroubovák používá v obvodu pouze tranzistory. Mezi další vlastnosti produktu patří:

  • tři kondenzátory;
  • tetrody a diodového můstku;
  • spouštění mřížky;
  • Proudová vodivost je přibližně 5,4 µm, někdy se pro její zvýšení používají chromatické rezistory.

Použití vysoce vodivých tranzistorů je charakteristickým rysem domácí společnosti Interskol. Proudová zatížitelnost až 6A. Společnost Makita ve svých modelech často používá vysoce kvalitní dipólové tranzistory.

Ať už si vyberete jakéhokoli výrobce elektrických šroubováků, problém s výměnou nabíječky lze snadno vyřešit. K tomu potřebujete znát pouze několik informací o svém nástroji.

nabíjení, elektrického, šroubováku, vlastníma, rukama

Odrůdy baterií

Nabíječka pro elektrický šroubovák je navržena s ohledem na vlastnosti samostatného zdroje energie. V následujících kapitolách se podíváme na oblíbené akumulátory. Při zkoumání kompatibility funkčních součástí elektrického šroubováku je vhodné věnovat zvláštní pozornost režimům obnovy náboje.

Baterie NiCd

Nabíječka pro lithiové baterie

Tyto baterie jsou jiné:

Bohužel, velké problémy vznikají ve fázi recyklace. Škodlivé chemické sloučeniny v Ni-Cd bateriích jsou velmi škodlivé pro životní prostředí. Z tohoto důvodu se v mnoha zemích od používání těchto výrobků upouští.

Pokud výrobce nestanoví jinak, zvolte provozní režim spolu s vhodným nabíjecím obvodem pro elektrický šroubovák podle následujících údajů:

  • Pro prodloužení životnosti se doporučuje „trénink“ 2 až 6 plných cyklů před prvním použitím a poté každých 6 až 8 měsíců;
  • dlouhodobé skladování ve vybitém stavu je přijatelné;
  • napětí před vybitím. 0,9 až 1 V;
  • jmenovitá kapacita se udržuje pouze při kladné teplotě;
  • přehřátí je při renovaci nepřípustné (nepřesahuje 40 °C);
  • konec cyklu je indikován mírným poklesem napětí
  • nabíjecí proud se vypočítá podle vzorce:

Důležité! Písmeno „C“ označuje kapacitu uvedenou v technickém listu baterie. Pokud je C=2,5 Ah, nabíjecí proud 5A = 22,5.

Baterie kyseliny sírové pro elektrické šroubováky

Výrobky této kategorie jsou vytvořeny na bázi olověných článků s gelovým elektrolytem kyselého typu. Výhody:

Hlavní nevýhodou baterií kyseliny sírové jsou jejich značné rozměry a vysoká hmotnost. Články se nabíjejí při napětí 1,8-2 V a proudu 0,1-0,15 °C.

Lithium-iontové baterie pro elektrické šroubováky

Jedná se o nejběžnější moderní řešení. Podobně konstruované baterie se používají v chytrých telefonech a noteboocích a v dalších domácích i profesionálních spotřebičích. Klady:

  • lepší výkon ve srovnání s výše uvedenými protějšky, pokud jde o ukládání energie na jednotku objemu (hmotnosti);
  • široký rozsah provozních teplot;
  • dlouhodobé udržování dobrých provozních parametrů;
  • žádné nadměrné požadavky na likvidaci.

Jeden standardní článek se nabíjí při napětí 3,6 V až 4,2 V. Překročení prahové hodnoty stanovené výrobcem zkracuje životnost. Nízká úroveň omezuje schopnost ukládání. Energetický potenciál baterií se obnovuje pečlivou regulací teploty.

Nabíječka pro elektrický šroubovák na lithium

Další z našich šikovných rukou 🙂 Pozor na provoz! Mnoho obrázků! A spousta písmenek 🙂 Pokud si vzpomínáte, před časem jsem přešel na lithiové baterie v elektrických šroubovácích. Ale chvíli mi trvalo, než jsem pro něj sehnal vhodnou nabíječku. A nabíjet ho teď nemusíte každých pár dní, ale jednou za měsíc 🙂 Když jsem nebyl příliš líný. nabíjel jsem ho z PSU s omezením napětí a proudu, když jsem byl příliš líný. zapojil jsem ho do staré nativní nabíječky, která není určena pro lithium a vydala něco o 18 voltech a asi třech ampérech. Doufal jsem v ochranný obvod uvnitř baterie. Ale myšlenka na normální nabíjení mě neopouštěla. A dokonce jsem si před časem koupil zdroj s regulátorem napětí a proudu:. PSU. www.aliexpress.com/item/Power-Supply-Module-AC-110v-220v-to-DC-24V-6A-AC-DC-Switching-Power-Supply-Board/32827334983.html. regulátor. www.aliexpress.com/item/DC-DC-Step-Down-Adjustable-Constant-Voltage-Power-Supply-Module-Drop-shipping/32787533675.html Vybral jsem si regulátor s extra výkonem, očekával jsem, že budu regulátoru dodávat 20-24 voltů a omezím ho na 16.7 V a až 1 A. Podíváme-li se dopředu. PSU byl trochu smůla, ale více o tom v recenzi.

Kromě toho všechny spojovací prvky na šrouby (nerezová ocel) a šrouby, které také již dávno zakoupeny na Ali. Vzal jsem několik průměrů najednou. od M1 po M3 🙂 Šrouby. www.aliexpress.com/item/500pcs-lot-DIN7985-Stainless-Steel-304-M2-Phillips-Pan-Round-Head-Machine-Screw-kit-m2x4-5/32765362652.html a mnoho dalších velikostí šroubů od stejného prodejce. www.aliexpress.com/item/400pcs-M2-Cross-pan-Head-Self-Tapping-Screws-Black-Oxide-Assortment-Kit-M2-4-5-6/32580525848.html a také od stejného dodavatele mají jiné velikosti. Použili jsme je více než jednou 🙂

Takto vypadala původní nabíječka elektrických šroubováků a samotná baterie:

Baterie byla vložena obráceně:

Uvnitř zásuvky jsou tři kontakty. dva pro napájení a jeden pro tepelnou pojistku uvnitř baterie: (zde jsou kontakty již odstraněny)

Má transformátor a desku s jednoduchou analogovou elektronikou:

Napájecí zdroj a regulátor se nevejdou do původního těla nabíječky, takže jsem musel vyrobit nové pouzdro. Zpočátku se uvažovalo o tom, že se vyrobí samostatná „čepička“ s kontakty, která se nasadí na baterii, a zvlášť samotná nabíječka. Ale pak jsem si pomyslel, že to není žádný zisk, jen překážejí další dráty. A rozhodl se zopakovat konstrukci původní nabíječky. PSU s regulátorem uvnitř a v pouzdře je zásuvka pro baterii.

V poslední době všechno, co se chystám udělat, nejdřív vymodeluju. Zejména ty, které mají zapadat do již vyrobených. jako baterie elektrického šroubováku. A abych měl při modelování skříně s čím pracovat, začal jsem modelem „nohy“ baterie. Formulář není složitý, jen bylo potřeba měřítko, abychom získali všechny rozměry, první vytištěný model dokonale odpovídal originálu: nebo se mi to tak alespoň zdálo 🙂 Poté jsem na základě již vytvořeného modelu nohy vymodeloval hnízdo. Vytiskl jsem patici. dříve vytištěná patka dokonale pasuje:

Ale zásuvka skutečné baterie není příliš těsná: překontroluji všechny rozměry. vše je správné, ale kolíky jsou trochu volné, je to volné a nějak je zásuvka křivá. Nakonec jsem zjistil, že se dřík na všech svých okrajích nezužuje. Plochá přední hrana je rovná, bez zúžení. Přetiskl jsem dřík a zásuvku s přihlédnutím k tomu a vše zapadlo na své místo 🙂 Pak jsem to ještě několikrát změnil a vytiskl zásuvku na správnou velikost. Několikrát to bylo způsobeno mou nepozorností. v modelu jsem změnil jednu velikost. vnější, ale po vytištění jsem se podíval na druhou. vnitřní. A překvapilo mě, že se nějak nic nemění 🙂

Po vyzkoušení dvou nohou a čtyř zásuvek jsem byl s výsledkem zcela spokojen. Přidala jsem horní plochu zásuvky, žebra a konektor pro desku: A pak jsem přešla k další fázi. modelování samotného těla. Hned jsem se rozhodl, že skříň bude tvořena horní i dolní polovinou, jen bylo třeba rozhodnout, jak do ní umístit zdroj a regulátor. Za tímto účelem jsem strávil další půlvečer a vyrobil jejich modely. Začal jsem je tedy prakticky skládat dohromady a různými způsoby zapojovat do zásuvky. Nakonec jsem se rozhodl pro toto rozvržení:

Když je rozvržení jasné, je velikost skříně víceméně srozumitelná, takže můžeme přistoupit k jejímu konečnému nakreslení. Začínáme horním víkem. Nic složitého. rozšířit horní rovinu na velikost trupu, zvýšit stěny, přidat sloupky pro upevnění stabilizátoru. K malým svislým prvkům. například vzpěrám pro 3D tisk. je lepší přidat žebra pro vyztužení. A na základnu všech svislých prvků. zejména těch tenkých, jako jsou stěny. je vhodné přidat zkosení, aby se zvětšila plocha základny, což dodá dodatečnou pevnost. Nezapomněl jsem na chlazení. na horní straně jsem vytvořil dvě řady úzkých štěrbin, těsně nad chladiči regulátoru. Zaoblil jsem rohy pouzdra, takže je v blízkosti zásuvky trochu kulatější, jen pro designové účely 🙂 Udělal jsem otvory pro dvě LED diody. A po obvodu jsem vytvořil okraj. Spodní polovina bude mít styčnou hranu, takže poloviny do sebe mírně zapadnou. Takto to dopadlo: Montáž regulátoru a desky s vývody: A druhá strana s vloženými LED diodami:

Mimochodem, kontaktní model jsem také vyrobil samostatně 🙂 Později jsem také přidal malý výřez pro síťový kabel a spojovací prvky pro utažení obou polovin skříně:

Se spodní polovinou skříně to bylo ještě jednodušší. okopírovat obrys horní poloviny, protáhnout stěny, přidat sloupky pro PSU, spojovací materiál pro dotažení polovin, větrací otvory a odtokovou hranu: Instalace PSU: A vidíte, jak to celé působí na výšku: je to skvělé 🙂

Jak funguje nabíječka

Pokud dojde k poruše nabíječky, má smysl ji nejprve zkusit opravit. Pro opravy je vhodné mít schéma zapojení a multimetr. Obvody mnoha nabíječek jsou založeny na čipu HCF4060BE. Jeho obvody generují časové zpoždění intervalu nabíjení. Obsahuje obvod krystalového oscilátoru a 14bitový binární čítač, což usnadňuje implementaci časovače.

Princip nabíjecího obvodu je snazší pochopit na reálném příkladu. Takto vypadá šroubovák Interskol:

Tento obvod je určen k nabíjení 14,4 V baterií. Má LED indikaci připojení k síti, svítí LED2, a procesu nabíjení, svítí LED1. Jako čítač se používá čip U1 HCF4060BE nebo jeho analogy: TC4060, CD4060. Usměrňovač je osazen výkonovými diodami 1N5408 typu VD1-VD4. Tranzistor PNP typu Q1 pracuje v klíčovém režimu a na jeho vývody jsou připojeny ovládací kontakty relé S3-12A. Činnost spínače je řízena řídicí jednotkou U1.

Po zapnutí nabíječky je střídavé síťové napětí 220 V přivedeno přes pojistku do snižovacího transformátoru, který má výstupní hodnotu 18 V. Poté projde diodovým můstkem, usměrní se a dorazí k vyhlazovacímu kondenzátoru C1 s kapacitou 330 μF. Na tomto rezistoru je napětí 24 V. Když je baterie připojena, jsou kontakty relé v rozepnuté poloze. Mikroobvod U1 je napájen přes stabilizátor VD6 konstantním signálem 12 V.

Používané tlačítko SK1 pracuje bez aretace. Po uvolnění je veškeré napájení přiváděno přes VD7, VD6 a omezovací rezistor R6. Napájení LED1 je rovněž přivedeno přes rezistor R1. Rozsvícení kontrolky LED signalizuje zahájení nabíjení. Doba chodu čipu U1 je nastavena na jednu hodinu, po jejímž uplynutí se tranzistor Q1 a následně relé vypnou. Jeho kontaktní skupina se přeruší a nabíjecí proud zmizí. LED1 zhasne.

Tato nabíječka je vybavena obvodem ochrany proti přehřátí. Tato ochrana je realizována pomocí teplotního čidla. termočlánku SA1. Pokud teplota během procesu dosáhne více než 45 stupňů Celsia, termočlánek se spustí, čip obdrží signál a nabíjecí obvod se přeruší. Po dokončení procesu dosáhne napětí na svorkách baterie 16,8 V.

Tento způsob nabíjení není považován za inteligentní, nabíječka nedokáže zjistit stav baterie. To způsobuje zkrácení životnosti baterie šroubováku v důsledku vzniku paměťového efektu. To znamená, že kapacita baterie se po každém nabití sníží.

Mobilita zařízení

Při přepojení bateriového zařízení na síťové se ztrácí jedna z jeho hlavních vlastností. mobilita. Pokud jste se tedy rozhodli změnit napájení šroubováku, musíte přesně určit, které zařízení chcete v budoucnu používat.

Existují dvě koncepce přeměny bateriových zařízení na síťová:

  • Napájecí zdroj (PSU) bude externí. Tato verze obsahuje samostatné zařízení. Ale nenechte se tím vyděsit, i těžký a velký usměrňovač může být jen v blízkosti zásuvky. Stále jste omezeni délkou napájecího kabelu buď do zásuvky, nebo do napájecí jednotky. Podle Ohmova zákona se při snížení napětí při stejném výkonu zvýší proud. Proto musí být průřez napájecího kabelu 12V-19V větší než u napájecího kabelu 220V.
  • Napájecí zdroj je zabudován do pouzdra baterie. V takovém zařízení je mobilita téměř zcela zachována, pouze délka síťového kabelu může omezovat mobilitu obsluhy. Jeden problém může nastat, když je nutné do bateriového pouzdra šroubováku nainstalovat výkonný transformátor. Moderní radiotechnický průmysl však umožňuje tento problém vyřešit a na trzích s rádiovými zařízeními je k dispozici velké množství kompaktních usměrňovačů.

Každá metoda nachází příznivce, protože má určitý soubor vlastností.

Možnosti konstrukce napájecího zdroje

Existuje několik možností, jak šroubovák upravit pro použití v síti. Cílem je napájet elektromotor zařízení pomocí mezilehlého zdroje.

Použití nabíječky notebooku

12voltový napájecí zdroj pro šroubovák si můžete vyrobit vlastnoručně i bez technických znalostí. Je nutné najít pouze nepotřebnou nabíječku od notebooku, která má podobné technické parametry jako parametry pro napájení šroubováku. Hlavní je, aby výstupní napětí odpovídalo tomu, co hledáme (12-14 V).

Za tímto účelem nejprve demontujte baterii a vyjměte vadné součásti. Následuje následující manipulace:

nabíjení, elektrického, šroubováku, vlastníma, rukama
  • Vezměte si nabíječku na notebook.
  • Odřízneme výstupní zástrčku, odizolujeme a pocínujeme konce vodičů.
  • Připájení odizolovaných vodičů ke vstupním vodičům baterie.
  • Izolujte pájecí body, aby nedošlo ke zkratu.
  • Vytvoření otvoru v pouzdře, aby nedošlo k rozdrcení drátu, a sestavení konstrukce.

Základ. napájení z počítače

K výrobě takového zařízení budete potřebovat blok z osobního počítače velikosti A. Т. Je snadné ho najít, protože se jedná o starý model zdroje, který lze snadno zakoupit na jakémkoli trhu s hardwarem. Je důležité vědět, že můžete použít 300-350W jednotku s proudem v napájecím obvodu 12V ne nižším než 16A.

Bloky formátu AT splňují tyto parametry. Tato jednotka má na krytu tlačítko napájení, které je velmi užitečné pro práci. Uvnitř se nachází chladicí ventilátor a obvody ochrany proti přetížení.

Postup přestavby jednotky:

  • Sejměte kryt krytu B. П. Uvnitř vidíme desku s plošnými spoji se spoustou drátů a ventilátorem.
  • Dalším krokem je vypnutí vypínače napájení. Najděte zelený vodič na velkém čtvercovém konektoru.
  • Spojte tento vodič s černým vodičem ze stejné zásuvky. Můžete si vyrobit propojku z jiného kusu drátu, nebo ji můžete zkrátit a nechat v pouzdře.

Pak najděte menší konektor (MOLEX) ve výstupním svazku a proveďte s ním následující kroky:

  • Ponechte černý a žlutý vodič a zkraťte zbylé dva vodiče.
  • Pro pohodlnější umístění PSU při práci připájejte prodlužovací kabel k černému a žlutému vodiči.
  • Připojte druhý konec prodlužovacího kabelu ke kontaktům prázdné přihrádky na baterie. Je nutné jej provést pájením, můžete provést dobré zkroucení, proto je nutné striktně dodržovat polaritu.
  • Udělejte v pouzdře otvor, abyste při montáži nemačkali drát. Připraveno k odjezdu.

Pokud chcete svůj návrh upřesnit, tj. е. Pokud jej chcete schovat do jiné skříně, vyvrtejte otvory pro přívod vzduchu, aby se zdroj nepřehříval.

Napájení z nabíječky do auta

Pokud máte nabíječku autobaterie, je velmi snadné vyrobit zařízení pro napájení šroubováku. K provedení konverze stačí připojit napájecí svorky výstupu nabíječky k napájení elektromotoru.

Pokud je k dispozici nabíječka baterií s plynule měnitelným výstupním napětím, lze ji použít jako 18voltový zdroj pro šroubovák.

Seznam rádiových prvků

Označení Typ Jmenovité množství PoznámkaMůj zápisníkVD1-VD4

C1

C2

C3

C4

C5

F1

Tr1

Obrázek
Dioda KD2998B 4 Hledání v obchodě Otron V podložce
Kondenzátor 1.0 μF 1 400 В Hledat v obchodě Otron V podložce
Kondenzátor 0.47 uF 1 160 В Hledání obchodu Ottron Poznámkový blok
Elektrolytický kondenzátor 2200 uF 15 16 В Hledat v obchodě Otron V podložce
Elektrolytický kondenzátor 1000 µF 4 16 В Hledání v obchodě Otron V poznámkovém bloku
Kondenzátor 1.0 μF 1 160 В Hledat v obchodě Otron Poznámkový blok
Pojistka 3.16 А 1 viz. text Hledat v obchodě Otron Poznámkový blok
Transformátor 220/8 В 1 viz. text Hledat v obchodě Otron Poznámkový blok
Přidat vše

r9o-11 Posted: 04.12.2015 0 1

Odměna I sestavená 0 2