Měl by být katalyzátor u modelu Polo sedan vyřazen?

☝️ Demontáž katalyzátoru. jedno plus a jedno minus

Katalyzátor (hovorově nazývaný katalyzátor) je prvek výfukového systému vozidla určený ke snížení toxicity produktů spalování směsi vzduchu a paliva. Částečně tlumí hluk výfuku odváděním tepla. Je řízena jedním nebo dvěma kyslíkovými senzory (lambda sondy), na základě jejichž signálů upravuje řídicí jednotka (ECU) poměr směsi vzduchu a paliva. Obecně nemá vliv na nic jiného než na snahu zachovat ekologii na planetě Zemi.

Demontáž katalyzátoru je nezákonná úprava výfukového systému vozidla, která spočívá buď ve vyříznutí celého prvku, nebo ve vykopnutí krytu. Dělá se to z několika důvodů, ale výsledek je vždy stejný. stroj vypouští do ovzduší výfukové plyny bez snížení toxicity. Předpokládá se také, že odstraněním katalyzátoru lze snížit spotřebu paliva a motorového oleje a zvýšit výkon motoru.

Článek je napsán tak, že autor na mnoha místech téměř výslovně nedoporučuje demontáž katalyzátoru bez instalace nového. Jejím cílem není změnit něčí názor na cokoli. Cílem tohoto článku je shromáždit na jednom místě co nejvíce objektivních a srozumitelných informací, aby si čtenář mohl udělat co nejobjektivnější závěry a rozšířit svůj obzor.

Tři v jednom. aneb jak chránit katalyzátor

Výměna porouchaného katalyzátoru není levná záležitost, a proto je dobré se předem informovat, jaké jsou s ním problémy a jak se řeší na trhu s náhradními díly.

O katalyzátoru jsme donedávna věděli jen to, že je to věc, u které není jasné, k čemu je potřeba, není jasné, jak funguje, že ji náš benzín „zabíjí“, obecně. jen potíže. Vyjměte ji a žádné problémy! Postupně jsme si ale začali zvykat na to, že katalyzátor je stále užitečná věc, přinejmenším myšlenky na „chirurgický zásah“ do výfukového systému přicházejí stále vzácněji a ve stále menším množství.

Na jaře, kdy dopravní policisté začínají „bojovat za čistotu ovzduší“, přichází další problém. je třeba upravit emise CO. Majitelé vozů vybavených katalyzátory o tom ani nepřemýšlejí a projíždějí kontrolními stanovišti СО, aniž by se jim třásla kolena a báli se o peněženku. Je pravda, že kabelka může „zhubnout“ i z jiného důvodu. Pokuty za překročení hladiny CO se budou zdát zanedbatelné ve srovnání s náklady na nákup a výměnu katalyzátoru v případě jeho poruchy. Není tedy vůbec na škodu vědět, jak s ním zacházet, ale k tomu je třeba nejprve pochopit, jak funguje a jak je konstruován.

Spalováním směsi vzniká řada produktů spalování, které jsou škodlivé pro lidské zdraví, zejména oxid uhelnatý (CO), různé uhlovodíky (CH) a oxidy dusíku (NO). Přestože tvoří pouze 1 % celkového množství (zbytek tvoří dusík, oxid uhličitý a vodní pára), jsou velmi škodlivé a je třeba je neutralizovat. Existuje řada způsobů, jak bojovat proti škodlivým emisím. například vychýlení směsi motoru nebo recirkulace výfukových plynů. ale žádný z nich není tak účinný jako katalyzátor.

Katalyzátor je údajně jednoduché zařízení, ve kterém probíhá složitý chemický proces. „Uvnitř pouzdra z nerezové oceli se nachází keramická nebo kovová „cihla“ s voštinovou strukturou. Monolit má obrovskou plochu, která je pokryta nejtenčí vrstvou speciální slitiny. samotného katalyzátoru. obsahujícího platinu, rhodium a palladium. Právě tyto vzácné kovy jsou příčinou úžasných vlastností katalyzátoru a také určují jeho vysokou cenu.

katalyzátor, modelu, polo, sedan, vyřazen

Výfukové plyny „omývají“ povrch monolitu, a když teplota dosáhne „kritické“ hodnoty 270 °C, začne katalytická reakce. Oxid uhelnatý se mění na oxid uhličitý (uhličitý), uhlovodíky na vodu a opět na oxid uhličitý a oxidy dusíku na vodu a dusík. To vše je méně škodlivé pro životní prostředí.

Katalyzátory poměrně účinně snižují množství výfukových plynů, aniž by ovlivňovaly spotřebu paliva nebo výkon motoru. Přítomnost katalyzátoru mírně zvyšuje protitlak výfukových plynů, takže motor ztrácí 2 až 3 litry paliva.с., ale to jsou v podstatě všechny „náklady“ na čištění výfuku. Instalace katalyzátoru však není ideálním řešením. Teoreticky by měl sloužit neomezeně dlouho, protože výše uvedené drahé kovy slouží pouze jako katalyzátor, který se během chemické reakce nespotřebovává. V praxi je však životnost katalyzátoru omezená.

K selhání katalyzátoru může dojít z několika důvodů, i když se obvykle jedná o postupný proces, který nelze odhalit bez speciálního vybavení.

„Srdce“ většiny katalyzátorů je vyrobeno z keramiky. z materiálu, který je notoricky známý svou křehkostí. Auto může v rychlosti narazit do výmolu, do něčeho narazit nebo dokonce jen „škrábnout“ těleso katalyzátoru o kámen a katalytická „cihla“ může prasknout. Poté je jen otázkou času, kdy „jádro“ ztratí svůj výkon.

Měniče nové generace, které obsahují kovový monolit, nejsou v tomto ohledu tak zranitelné. Samozřejmě, že je rozdělte, ale ne tak snadno.

Kromě fyzického zničení existuje další častá příčina selhání katalyzátoru. Palivo. Je velmi citlivý na složení paliva. Pokud je benzin olovnatý, tetraethylolovo v něm obsažené se usazuje na aktivním povrchu katalytické „cihly“ a rychle ji „zasoluje“, což zastaví všechny reakce. Už se zdá, že čerpací stanice začaly instalovat hadicové trysky různých velikostí a výdejní stojany jsou natřeny různými barvami a píše se o tom na každém rohu, ale přesto jsou spotřebitelé někdy zmateni a tankují špatný benzín. Stačí však „spálit“ půl nádrže takového benzinu a katalyzátor se nenávratně zničí.

Olovnatý benzin však není jediným nepřítelem katalyzátoru. Katalyzátor může být zničen i bezolovnatým katalyzátorem, pokud dojde k poruše systému řízení motoru, směs není plně spalována nebo je motor silně opotřebovaný.

Trojité katalyzátory („trojité“ proto, že katalyzátor je tvořen třemi vzácnými kovy) se montují pouze do vozidel, jejichž motory jsou vybaveny uzavřeným katalyzátorem. Před katalyzátorem je umístěn kyslíkový snímač, který sleduje výfukové plyny a odesílá údaje do procesoru. V závislosti na obsahu kyslíku ve výfukových plynech upravuje řídicí jednotka směs paliva a vzduchu a zapalování tak, aby byly zachovány optimální hodnoty. Jedná se o hlavní ochranu katalyzátoru a zároveň o zajištění úspory paliva a účinnosti motoru. Katalyzátor není schopen tolerovat velké změny ve směsi. Špatně regulovaný motor s vysokým obsahem uhlovodíků ve výfukových plynech zničí katalyzátor. Pokud je směs příliš chudá, může dojít k prudkému přehřátí katalyzátoru, což opět způsobí poškození monolitu, pouze „fyzicky“. „Životnost“ katalyzátoru tedy závisí na funkčnosti systému řízení motoru.

Hodně záleží také na samotném kyslíkovém senzoru. Stárnutím „zleniví“ nebo se zcela rozpadne, což ovlivní složení směsi a následně i integritu katalyzátoru.

Katalyzátor může být zničen také výfukovými plyny motoru spalujícího velké množství oleje. Spolu s výfukovými plyny se dostává do katalyzátoru a „peče“ se na povrchu monolitu jako lak a nedovoluje katalyzátoru pracovat.

Existují i další škodlivé faktory. Stejně jako zapalovací svíčky. Nevhodné svíčky nezajistí úplné spalování a mohou způsobit fatální tavnou reakci v katalyzátoru.“.

Kolik váží 1 katalyzátor??

Jejich hmotnost může být od 0,1 do 3 kilogramů, ale v průměru, pokud vezmete tunu katalyzátorů a vydělíte ji tisícem kusů, dostanete hmotnost jednoho katalyzátoru rovnou jednomu kilogramu. Stejně jako kovové katalyzátory mohou být uspořádány v sérii.

Aktuální ceny katalyzátorů.

Katalyzátory z domácích automobilů /kg. Katalyzátory ze zahraničních automobilů /kg. Kovové katalyzátory (železná fólie) /kg. Filtry pevných částic do 5500/kg.

katalyzátor, modelu, polo, sedan, vyřazen

Kolik stojí odstranění katalyzátoru?

Průměrně. katalyzátory v zahraničních automobilech obsahují více drahých kovů, a proto jejich

Proč nakupovat katalyzátory do aut a co nepřijímat? Podstatou je, že katalyzátor je navržen tak, aby maximalizoval čištění výfukových plynů od škodlivých produktů spalování a přeměňoval oxid uhelnatý a uhlovodíky na oxid uhličitý a vodu.

Co dělat s vadným katalyzátorem

Pokud je tedy katalyzátor ucpaný nebo se jeho vnitřnosti rozpadly a odešly do kanalizace, může řidič problém vyřešit dvěma způsoby:

  • Výměna za nový. Originální katalyzátor je drahý, protože jeho vnitřní konstrukce obsahuje drahé kovové slitiny (platina, palladium). U některých modelů můžete ušetřit a koupit si univerzální měnič, který má však mnohem kratší životnost.
  • Vyjmutí a nahrazení katalyzátoru tlumičem plamene. Tuto metodu volí většina řidičů. Není to ideální, má to své nevýhody, ale je to podstatně levnější. Existuje také několik možností: můžete odstranit katalyzátor a dát do něj boggie nebo jej zakázat ve firmwaru řídicí jednotky.

Instalace sady pro měření najetých kilometrů

Tyto nárazníky mohou být mechanické nebo elektronické.

Mechanický nárazník je v podstatě minikatalyzátor, který je přišroubován ke snímači kyslíku. Snadná montáž, ale bohužel ne pro všechna vozidla.

Tento nárazník lambda sondy má také svou provozní životnost. v průměru až 20 000 tun. km. počet ujetých kilometrů.

Elektronický vozík je kompletní emulátor signálů senzorů s mikrokontrolérem. Slouží buď ke zprůměrování údajů skutečného „kyslíkového senzoru“, nebo k synchronizaci údajů s prvním senzorem.

Elektronický cheat je univerzálnější v tom smyslu, že jej lze vyrobit pro téměř jakýkoli model vozu. Popravdě řečeno, má více nevýhod: nemůže zohlednit všechny provozní režimy motoru, takže odchylky v jeho výkonu jsou nevyhnutelné. A protože se jedná o elektroniku, nevyhnutelně se vyskytnou problémy se samotným emulátorem.

Další informace o sondách lambda najdete v našich materiálech.

Ladění čipu a softwarová deaktivace katalyzátoru

Čipový tuning nebo přeprogramování řídicí jednotky. výměna továrního programu řídicí jednotky za upravenou verzi. Za účelem programového odstranění katalyzátoru vypne tovární firmware řízení kyslíkového snímače zařízení, upraví palivové mapy a vzorce točivého momentu. Firmware pro Euro-2 vypíná druhou kyslíkovou sondu a umožňuje vyjmutí zadního katalyzátoru (banka 2), firmware pro Euro-0 vypíná první lambda sondu a umožňuje vyjmutí katalyzátoru v rozvodu (banka 1).

Odpojení katalyzátoru v řídicí jednotce je povinným krokem při demontáži zařízení. To vám umožní vyladit motor tak, aby pracoval správně, a navždy zabránit chybám. Katalyzátor je obvykle nahrazen tlumičem plamene nebo žihadlem. Výfukový systém můžete dále upravit montáží pavouka.

Instalace tlumiče plamene a nového vlnovce na Hyundai Tucson 2.7

Čipové ladění přináší další výhodu v podobě lepší odezvy na plyn, výkonu a točivého momentu. Tímto způsobem dosáhnete několika cílů najednou: ušetříte náklady na výměnu a výrazně zlepšíte dynamiku vozu.

Jak odpojit a vyjmout katalyzátor u modelu Kia Sorento 3.3:

Proč vyřazení není řešením

O demontáži katalyzátoru jsem již napsal článek a natočil video, podívejte se. Tam jsem řekl, že v zásadě to můžete udělat a „flash“ na Euro2 (odstranit druhou lambda sondu), namontovat pojistku proti plameni a řídit.

ale víte, je to „toxické“ auto. Ještě jednou napíšu svá slova z horních odstavců: „Výfukové plyny mohou vnikat do vozu, oknem nebo je nasává topení (klimatizace). Ve městě s dopravou a nízkým průtokem je to přinejmenším nepříjemné, a pokud řídíte celý den, škodí to i vašemu zdraví. Závratě a nevolnost zajištěny“

Ale co dělat? Například někteří majitelé Kia RIO nebo CEED mi píší, zejména z let 2012. 2014, kdy byla záruka na katalyzátory nesmyslně nízká (asi 1000 km) a mohla selhat a „nést“ motor jako celek s ním. A pokud skončila záruka, skončila také životnost „katalyzátoru“ (což může být při krátkém počtu najetých kilometrů). CO DĚLAT, KDY?? Nenechávejte motor chcípnout?

Několik mých čtenářů mi napsalo řešení. Nainstalujte univerzální katalyzátor do „catcollectoru“ nebo ho jen přivařte před druhou „lambda-zónu“.

Nyní existují univerzální typy na kovové základně, které jsou mnohem spolehlivější. A nestojí tolik (můžete si je pořídit téměř za cenu plamenometu, tedy o něco dražší). Existují i možnosti pro Euro4, takže druhý kyslíkový senzor, který jde za katalyzátorem, může ukazovat normální údaje (pokud ne, můžete bouchnout cheat, ani firmware).

Mimochodem někdo dokonce svařil neutralizátory z LADA Priora a fungovaly dobře.

Bylo mi řečeno, že cena se pohybuje mezi 3 000 a 8 000, plus práce při vaření 2.3000. Výsledkem je, že normálně fungující „katalyzátor“ lze pořídit za 5 nebo maximálně 11 000, a to i na kovové bázi.

Nakonec se zbavíme zápachu (zmizely škodlivé plyny), neznečišťujeme ovzduší a nemáme zvonivý (prázdný) zvuk. Je to takhle. A starého, které dosloužilo, se můžete vzdát, a ještě za něj dostanete peníz.

Tady jsem na závěr, Myslím, že můj článek byl užitečný pro vás. S pozdravem AUTOBLOOGER

(80 hlasů, průměr: 4,54 z 5)

Sleva až 50 %

Chip dnes naladil můj VW Polo. Nejprve vám řeknu. co bylo před a po vyladění čipu. Před cestou do technického centra Athletic Motors jsem se k vozu Polo choval jako k běžnému dopravnímu prostředku. auto právě nastartovalo, jelo. na první a druhý rychlostní stupeň bylo auto ostré.při sešlápnutí pedálu.

Tak jsem se rozhodl flash moje auto Volkswagen Polo 110 hp.Auto obecně není špatné, zejména po izolaci hluku a instalaci zesílených prvků zavěšení, ale dynamika na nízké úrovni není spokojena.No, jen před několika hodinami udělal čip ladění, takže první dojmy: úplně první, wh.

Firmware Euro 2 a dudlík. co to znamená??

Jak jsem psal nahoře. druhý kyslíkový senzor (nižší lambda) kontroluje škodlivé emise. Jejich počet je nyní přísně regulován evropskými normami, které se nazývají „Euro“, nebudu vám nyní říkat o Euro „0-1“, zajímá nás druhá generace.

Co je EURO2. Byl zaveden již dávno, v roce 1996. V té době dostaly vozy inovativní systém, a to katalyzátor. Jak všichni víme, časem se může ucpat a tehdejší palivo nebylo stejné jako dnes, obsahovalo hodně síry, což přispělo k tomu, že se voština ucpala mnohem rychleji, a jak všichni víme, auto se začalo samo dusit. Pak inženýři nainstalovali kyslíkový senzor, byl jen jeden a byl potřebný k zachycení CO2 v komoře před katalyzátorem.

Pokud by se hladina CO2 zvýšila, nepřímo by to znamenalo ucpaný katalyzátor (tj. protitlakový efekt). snímač by tuto informaci odeslal do řídicí jednotky a došlo by ke korekci zapalování, konkrétně ke snížení množství palivové směsi. Takže výkon by výrazně klesl, auto by nejelo a majitel by „chtě nechtě“ musel jet do servisu, aby díl vyměnil.

Ale jak vy i já víme, cena je, mírně řečeno, VYSOKÁ, takže mnoho majitelů jednoduše odstranilo články a SÍLA SE VRÁTILA!

ALE jak? Velmi zjednodušeně řečeno, hladina CO2 v komoře před katalyzátorem by výrazně klesla, kyslíkový senzor by to zaregistroval (že je vše v pořádku) a vůz by jel svižně a ochotně. Vyhovovalo to všem, ale ne ekologům! Proto byla zavedena norma EURO3 (nyní existuje norma EURO5). Co se změnilo, je to, že jsme právě dostali druhý kyslíkový snímač (nižší lambda) za katalyzátorem. Princip práce je zde takový, že první lambda (před filtrem) stanoví hladinu škodlivých látek, druhá (po něm) by měla stanovit hladinu mnohem nižší, protože škodlivé látky se rozložily.

Pokud odstraníte voštinu katalyzátoru, oba snímače zaznamenají stejné hodnoty („druhý“ odešle informaci do řídicí jednotky), tudíž se rozsvítí CHECK ENGINE, výkon klesne, auto nepojede. Nyní to problém neřeší.

To se provádí přeflashováním na EURO2? firmware v ECU bude změněn a místo Euro3,4 bude změněn na standard Euro2. Podstata všech těchto úkonů je triviální. stačí odpojit druhou spodní lambdu (zůstane pouze horní) a auto se začne pohybovat tak, jak má, bez podsekávání výkonu.

Takový zásah do firmwaru však není zrovna dobrý. Jde o to, že je nevyrábějí sami, ale „lidoví řemeslníci“, dobře, jen vypnou druhou „lambdu“, to je jen oprava čtení. Možná chce tento programátor do řídicí jednotky vložit nějaké podivné algoritmy, motoru by to neprospělo. Zde musíte být velmi opatrní.

Tak jsme našli druhé řešení, a myslím, že je správnější. instalace nárazníků. Co je to bump switch. je to v podstatě „distanční prvek“ před druhým kyslíkovým snímačem, který ho jakoby oddálí od výfuku, detekuje více kyslíku a začne normálně pracovat.

Nyní existuje několik variant nárazníků:

katalyzátor, modelu, polo, sedan, vyřazen
  • Prázdné stránky. Je to jen trubička s velmi tenkým otvorem na konci (část, která se šroubuje do tlumiče výfuku), na jejíž druhé straně je našroubován kyslíkový senzor. Prochází jím omezené množství škodlivých látek z výfukových plynů, nedochází k jejich nadbytku, a proto CHECK nesvítí.
  • S miniaturním katalyzátorem uvnitř. To je správně v „distanční“ je jako mini voštiny, které také čistí výfukové plyny jen opravit normální hodnoty.
  • Rohové stránky. Jedná se o oba výše uvedené typy, pouze jsou vyrobeny pod úhlem 90 stupňů, což je nutné pro záludná místa.

Výhody nárazníků spočívají v tom, že není nutné vstupovat do řídicí jednotky a měnit standardní firmware, a také v tom, že ).

Demontáž katalyzátoru a montáž tlumiče plamene Volkswagen Polo 1.6 (110 л.с.)

Při diagnostice vozidla zkontrolujte katalyzátor endoskopem.

Životnost katalyzátoru u vozů VW Polo je 80-100 tis.km. Poté se začne rozpadat. Stav katalyzátoru může ovlivnit mnoho faktorů. Špatné palivo, krátké jízdy po městě proces urychlují.

Třísky z katalyzátoru se mohou dostat do motoru a odřít stěny válců.

Mnoho odborníků nerespektuje techniky svařování. Pro odstranění celého katalyzátoru je třeba provést několik řezů do tělesa výfukového potrubí a následně je svařit. zcela špatně. Kov na tělese výfukového potrubí je velmi tenký a časem se tyto švy lámou a praskají.

Karoserii rozřízneme podél továrních švů a opatrně odstraníme katalyzátor. Poté k tělesu rozdělovače z výroby přivaříme obloukovým svařováním argonem (TIG) tlumič plamene. Předtím se díly pečlivě připraví odmašťovacím prostředkem a bruskou, aby se zabránilo vzniku nečistot a pórů.

Před svařováním se kov v místech budoucích svarů důkladně očistí.

Poté přivaříme pojistku plamene k tělesu rozdělovače sestavenému z výroby.

Svařováním argonovým obloukem svařujeme karoserii.

Podívejte se na kvalitu svarů. Sváry jsou trvanlivé a odolné proti korozi. Zaručujeme, že svary neprasknou, neprasknou a výfukové plyny se nedostanou do salonu.

Při své práci používáme pouze kvalitní materiály. Svařování vyfukováním s argonem. Při svařování přivádíme argon i do vnitřní části trubky, takže svary jsou kvalitní nejen zvenku, ale i zevnitř.

Tlumič plamene snižuje teplotu výfukových plynů a prodlužuje životnost výfukového systému. Nemění zvuk výfukového systému.

Výsledek demontáže katalyzátoru

  • riziko poškození motoru způsobené úlomky katalyzátoru je trvale eliminováno
  • hluk výfuku zůstává stejný
  • pojistky plamene udržují normální teplotu výfukových plynů a zachovávají životnost výfukového systému

Přijďte do Athletic Motors

Dopřejte si více radosti z jízdy po městě i na dlouhých cestách. přijeďte si k Athletic Motors nechat vyladit čip. Zanechte prosím svůj požadavek online nebo nám zavolejte. Rádi vám poradíme a zodpovíme všechny vaše dotazy.