Mohu laminovat papír žehličkou. Laminování papíru: zahřívání plastu doma. Je možné laminovací fólii stříhat
Zapněte laminátor, nechte jej zahřát a počkejte, až se rozsvítí kontrolka nebo ozve zvukový signál, že je stroj připraven. Opatrně vložte dokument do otevřeného laminovacího sáčku. Na okrajích ponechte okraj fólie, aby bylo zajištěno bezpečné přilnutí.
Balíček/fólii vkládejte do laminátoru pouze uzavřeným koncem. Pokud film špatně umístíte a podáte jej volným koncem, hrozí vysoké riziko zkreslení a zaseknutí dokumentu.
Po dokončení procesu laminace položte dokument na stůl a nechte jej 30 sekund vychladnout, aby zůstal rovný.
Společnost Fellowes nedoporučuje používat fólie jiných výrobců, zejména neznámých čínských, protože hrozí vysoké riziko poškození a rozbití laminátoru. U levnějších fólií ušetřete na bázi PET a použijte větší objem lepidla, abyste zachovali tloušťku fólie. Během laminace uniká zpod fólie přebytečné lepidlo a stéká na válce laminátoru, což může způsobit překrývání fólie a zaseknutí laminátoru. Laminátory může uvést do provozu pouze autorizované servisní středisko.
Pro různé tloušťky filmu se používají různá nastavení teploty. Čím silnější je fólie, tím vyšší je teplota lepení. Domácí laminátory mohou mít 1 univerzální nastavení teploty pro 80 filmů. 125 μm. Kvalita laminace je v tomto případě dobrá, ale ideálních výsledků se dosáhne, pokud se teplotní profil přizpůsobí tloušťce vrstvy. Pokročilé laminovací stroje mohou mít 1 teplotní stupeň a ohřev fólie lze řídit změnou rychlosti laminace.
Laminování za studena je vhodné pro materiály, které mohou být citlivé na vysoké teploty, jako jsou starožitné papíry nebo fotografie. V tomto případě se válečky laminátoru nezahřívají, ale lepení probíhá díky tlaku válečků na fólii. Laminátor by měl být nastaven na režim studené laminace.
Laminovací fólie za studena se používají ve velmi vzácných případech, a proto nejsou příliš oblíbené, mimo jiné i kvůli jejich vysoké ceně. Pro laminaci za studena můžete použít fólie jiných výrobců.
Laminátor lze očistit od přebytečného lepidla, nečistot a prachu pomocí speciálního čisticího listu fs-53206. Na konci dne stačí spustit čisticí list (bez fólie)!) v režimu laminace za tepla. Fólie absorbuje nečistoty a zbytky lepidla z válečků. V případě potřeby lze prostěradlo několikrát vyčistit.
Pokud není k dispozici čisticí list, lze použít obyčejný přeložený kus papíru. Vložte do laminátoru přeloženou stranou dopředu.
Proces laminace je nevratný, což znemožňuje vyjmutí dokumentu ze zatavené fólie. Samotný dokument se při odlepování fólie trhá. Při nastavování laminátoru a výběru fólie buďte opatrní a obezřetní. Doporučujeme vždy předem laminovat na papírech/návrzích bez hodnoty.
Zkontrolujte nastavení teploty laminátoru a projděte dokument v laminátoru podruhé. Pro zajištění trvale vysoké kvality laminování vždy používejte značkovou fólii.
Laminovací fólie musí být vybrána podle vašich potřeb. Fólie o tloušťce 80 µm poskytuje základní ochranu proti prachu a nečistotám a dodává dokumentům sytější barvu. 100 a 125 mikronové fólie poskytují větší ochranu dokumentů včetně ochrany proti předčasnému roztřepení. 175 a 250 mikronová fólie zajišťuje maximální ochranu dokumentu a dodává mu mimořádnou tuhost.
Upozorňujeme, že laminování silnějších fólií o tloušťce 175 a 250 µm vyžaduje laminátor s příslušnou teplotní třídou.
Pomocí elektronického průvodce fólií si můžete vybrat správnou fólii pro vaši laminační aplikaci.
Každý laminátor je navržen pro konkrétní denní zatížení. Například základní laminátory jsou určeny k laminování až 10-20 dokumentů denně nebo dokonce týdně. Na základě tohoto zatížení se vypočítá spolehlivost systému pohonu a vytápění. Jednoduché laminátory snesou velký tlak, ale nakonec vydrží několikanásobně déle. Pro vysoké výkony laminování je vhodnější zvolit kancelářský laminátor.

Pro laminování 80µm fólie je vhodný jednoduchý laminátor základní úrovně s 1 nastavením teploty. Ale 100 listů denně by pro tento laminátor bylo nemožné, protože jeho mechanismus prostě není navržen pro intenzivní zatížení. Proto doporučujeme vybírat laminátor s ohledem na velikost kanceláře a doporučené zatížení. V našem případě se jedná o modely určené pro intenzivní práci ve velké kanceláři. Neptun 3, Jupiter 2, Venuše 2. Kromě vyšší spolehlivosti nabízejí vyšší rychlost laminace. Například model Venus 2 pracuje rychlostí až 110 cm/min a dokáže laminovat list A4 za 17 sekund, což je třikrát rychleji než běžné modely.
Externí vyhřívané válce jsou mnohem levnější a používají se v levných laminátorech. Válce jsou zahřívány elektrickou spirálou umístěnou uvnitř těla laminátoru. Vnitřní topné válce jsou vyhřívány uvnitř, jak napovídá jejich název. Vnitřní ohřívací válce mají stejnou teplotu po celé ploše válců, což znamená, že kvalita laminace je dokonalá po celé ploše archu. Vzhledem k vysokým nákladům se vnitřní topné válečky používají pouze u profesionálních modelů.
Dávkové laminátory se snadněji používají a jsou nejvhodnější pro každodenní kancelářské použití. Tento typ laminátoru je určen pro dávkové laminování (2 lepicí fólie zatavené na jedné straně). Laminovací sáčky nebo fólie se dodávají v několika velikostech A3, A4, A5, A6 atd. K použití tohoto laminovacího stroje nejsou potřeba žádné speciální dovednosti.
Laminovací sáčky jsou nejčastěji známé jako laminovací fólie.
Laminátor s rolovacím podavačem přepravuje fólie v rolích. Laminátory jsou určeny pro profesionální velkoobjemové laminování a vyžadují vyškolenou, kvalifikovanou obsluhu.
Mohu si dokument zalaminovat doma?
Díky jasným pokynům lze dokument zalaminovat doma a na nejčastěji kladenou otázku odpovídám, že ne, výsledný papír se nebude lišit od svého profesionálního protějšku. Existuje několik možností, jak laminovat papíry doma, některé z nich vyžadují použití externího vybavení a materiálů, jiné jsou velmi jednoduché a nevyžadují mnoho peněz. Zvažte několik nejoblíbenějších metod.
Jak vybrat fólii pro laminaci
Existuje mnoho typů laminovacích výrobků, které se liší způsobem výroby a aplikace, tloušťkou, složením, formátem atd. Abyste si vybrali ten správný, je třeba zvážit jednotlivá kritéria:
- Tloušťka. Spotřební materiál pro laminaci je k dispozici v tloušťkách od 20 do 250 mikronů. Při výběru mějte na paměti, že pokud plánujete zakrýt soubor z obou stran, vynásobte jej dvěma. Obecně se používají fólie o tloušťce 75-80 µm, které poskytují běžnou ochranu dokumentů před vlhkostí, nečistotami a vlhkostí. Spolehlivější proti mechanickému poškození je povlak o tloušťce 100-125 µm. Na tvrdé obaly (cedule, jmenovky, jídelní lístky atd.) použijte pouze μm.) používají spotřební materiál o tloušťce 175-250 µm.
- Velikost. Obvykle se používají archy formátu A3, A4, A5 nebo A6 a obal musí být o něco větší než samotný dokument, aby bylo možné fólii utěsnit po okrajích. Optimální přídavek je 2-4 mm na každé straně, aby bylo dosaženo dobrého utěsnění. Pokud chcete laminovat dokument v nestandardní velikosti, vyberte další větší velikost spotřebního materiálu a po dokončení odřízněte přebytečný materiál na okrajích.
- Textura. Lesk zvýrazňuje barvy tím, že jim dodává jas, a je ideální pro kresby, fotografie a prezentační materiály. Matný povrch zajišťuje jemnější obraz, protože odstraňuje odlesky.
- Proces laminace. Metoda montáže za studena je vhodná pro dokumenty, které mohou při vystavení vysokým teplotám ztratit své vlastnosti a integritu. Laminování za tepla lze použít ve všech ostatních případech, protože je mnohem levnější a zaručuje vynikající těsnění.
Jak laminovat papír
wikiHow je řízena podle principu wiki, což znamená, že mnoho našich článků je psáno více než jedním autorem. Na úpravách a vylepšeních tohoto článku pracovali dobrovolní autoři.
Počet zobrazení tohoto článku: 38 022.
Při laminování papíru chráníte papír před znečištěním, pomačkáním, stárnutím a změnou barvy. Laminovat můžete buď velmi důležitý dokument, například oddací list, nebo často používaný dokument, například jídelní lístek. V tomto článku se dozvíte, jak laminovat papír pomocí speciálního laminovacího stroje nebo bez něj.
Vyberte si ten správný laminovací stroj. Obecně kupujte stroje, které jsou vhodné pro laminování standardních listů papíru. (216 x 279 mm).
Zapněte psací stroj a nechte jej zahřát. Většina strojů je vybavena kontrolkou, která vás informuje o tom, kdy je stroj připraven k použití.
- Pokud je fólie o něco větší než váš dokument (například pokud chcete laminovat vizitky do speciální fólie na vizitky), musíte dokument pečlivě umístit do středu fólie, abyste měli rovný okraj po celém obvodu.
- Pokud je dokument mnohem menší než film, nemusíte ho centrovat, protože všechny okraje můžete oříznout později.
Vložte film na dokumenty do podavače. Lepený okraj fólie by měl ležet u zavřeného otvoru zásobníku. K dispozici jsou dva listy těžkého kartonu, které zabraňují shromažďování lepidla z laminace.
Vložte zásobník do stroje. Fólii podávejte nejprve lepeným koncem, dokud stroj tento okraj nezachytí. Na zásobník netlačte, papír by měl pomalu procházet samotným strojem, aby se stránky spojily dohromady.
V případě potřeby zastřihněte okraje pomocí řezačky na papír nebo nůžek. Ponechte minimálně 2mm přesah.
Koupit samolepicí laminovací fólii. Ty nejlepší mají na zadní straně mřížku, která vám umožní změnit uspořádání papíru, pokud jste ho napoprvé položili špatně.
Odstraňte síťku a odkryjte lepicí stranu. Držte ji blízko okraje, abyste na ni nezanechali otisky prstů. Pokud je na pásce mřížka, uložte si ji, abyste mohli dokument správně umístit.
Otevřete lepicí stranu. Položte fólii na pracovní plochu lepivou stranou nahoru a síťku pod ní. Můžete použít mřížku, kterou jste právě odstranili z filmu, list linkovaného papíru nebo mřížku, kterou jste si nakreslili na obyčejný papír. Drátěné pletivo přilepte ke stolu, aby se nehýbalo.
Položte dokument doprostřed archu. Pokud máte malé archy velké laminovací fólie, je velmi důležité vše zarovnat. Možná bude nutné fólii přes mřížku posunout.
Zbytek papíru přilepte na laminovací fólii. Narovnejte papír tak, aby ležel rovně a nebyly na něm žádné záhyby ani bubliny.
Na první list papíru položte druhý list. Začněte v jednom rohu a jemně papír vyrovnejte, abyste odstranili případné záhyby nebo bubliny. Můžete také použít nástroj, jako je váleček na narovnání listu papíru nebo kreditní karta.
Co se nesmí laminovat
Nepoužívejte horkou laminaci dokumentů, které se obávají vystavení teplu, jako jsou účtenky z pokladen, fotografie z ultrazvukových přístrojů. Takové dokumenty po zahřátí v laminátoru zčernají, tj. vše, co na nich bylo, zmizí.
Pro takové dokumenty existuje proces laminování za studena, při kterém nedochází k zahřívání a polymerní fólie se na ni lepí pouze tlakem laminovacího stroje.
Tímto způsobem lze laminovat jakékoli dokumenty. Je jen otázkou, jak.
Klíčová slova: laminování, tisk, studená, horká, laminování dokumentu, odlaminování, obrázek na papíře, lze laminovat, tisk, proč se používá laminování, všechna tajemství laminování
Ahoj všichni. Chci se podělit o svou zkušenost před půl hodinou. Pevně prohlašuji, že dokumenty lze laminovat, a to poměrně snadno.Co je třeba vybavit, aby tento postup, 1) Tepelná pistole (Nevím, jak se tento nástroj nazývá v Rusku), ale vypadá to jako vrtačka, a místo vrtáku tryska, která vychází z horkého vzduchu. teplota musí být vyšší než u běžného fénu. 2) Dlouhý nůž s tupým ostřím. 3) A také trpělivost a volný čas, proces čištění dokumentu velikosti A 4 trval 3 hodiny. Pokud začnete proces urychlovat, je velká pravděpodobnost, že dokument zničíte. Prehistorie. Před dvěma dny se moje žena stala americkou občankou a dostala osvědčení o naturalizaci. která musela být kontrasignována, bez čehož byla neplatná. Zapomněla na podpis a zalaminovala ho, a pak šla poslat dokumenty pro pas. Tam by se dostala do potíží. Doklady nebyly přijaty ze dvou důvodů, chybí podpis a zalaminovaný doklad není platný 😯 Běžela zpátky tam, kde laminovala, ale tam jí řekli, že to nejde, že fólie má lepidlo, které se při zahřátí připájí k papíru:oops: Šla domů v slzách, protože za měsíc musíme jet na dovolenou a obnovení certifikátu bude trvat nejméně rok. No, tak tam jsem dostal rozum :roll::lol:Procedure. Nejprve jsem sklo položil jako rovnou plochu pro práci. rovnoměrné oříznutí okrajů fólie kolem okrajů dokumentu. Pak začal topit z rohu
Když plast změkl, začal jsem velmi opatrně vrážet nůž mezi přední stranu dokumentu a plast. Plast se poslušně začal odlupovat, aniž by poškodil papír
Tento postup se provádí bez spěchu. Pistole Neat Gun, kterou jsem použil, má 2 polohy. Jedna je velmi horká, okamžitě spálí plast. A druhý je považován za slabý, ale v této poloze také taví plast. Musel jsem tedy experimentovat se vzdáleností
Je velmi důležité, aby se plast nepřehřál. Protože po roztavení ztvrdne a zmačká dokument v místech, která se ještě neodloupla
Po úplném odstranění fólie zůstala na papíře vrstva lepidla, kterou jsem odstranil stejným ohřívačem a škrabkou:-P Po tomto postupu dokument vypadá, jako by nikdy nebyl laminován. Doufám, že můj tip někomu pomůže. Hodně štěstí všem.
Jak vybrat laminovací fólii
Důležitým procesem je výběr materiálu, který se použije k ochraně dokumentů. Kvalitní laminovací fólie musí mít:
- vysoký stupeň průhlednosti a přilnavosti;
- Odolnost vůči UV záření. důležité, pokud nechcete, aby laminované dokumenty časem vybledly vlivem slunečního záření.
Typ nátěru (lesklý nebo matný) je třeba zvolit podle toho, kde budou dokumenty používány. Pokud chcete lépe chránit před vlhkostí, zvolte silnější materiály.
Při výběru fólie pro laminování je třeba vzít v úvahu. Viz složení a značení poskytnuté výrobcem. To vám pomůže určit, zda laminujete studenou nebo horkou fólií.
Proces laminování
Dříve nebo později se většina lidí zajímá o to, jak laminovat. Je to snadné, stačí si připravit vše potřebné a postupovat podle několika jednoduchých kroků.
K domácímu laminování papíru potřebujete mít :
Co dělat, když chcete papír zalaminovat??
- . Může být balená nebo svinutá. U laminátorů v rolích se list papíru sroluje do fólie, která se přivádí z rolí nahoře a dole. Po dokončení se archy nařežou na správnou velikost. mohou být matné, lesklé, texturované.
- Laminovat lze vše od dětských kreseb až po dokumenty. Pokud chcete dokument zalaminovat, nejprve zvažte, zda se vám to vyplatí. Ne každý úředník nebo notář přijme zalaminovaný dokument. Neexistuje přímý zákaz přijímání takových dokumentů, ale pravost nelze zjistit pod laminátem a zákon vyžaduje, abyste pracovali s originály. Kromě toho nelze laminovaný papír opatřit razítkem nebo značkou.
- Umístěte laminovaný list na spojovací pásku. Označte si stranu, která se má odlepit, a ponechte si rezervu na všech stranách. Vystřihněte díl. Pak použijte ještě jeden ze stejných.
- Nyní oddělte spojovací pásku od papíru, který ji zakrývá, položte ji lepicí plochou dolů, papír položte doprostřed. Papír by měl ležet rovně.
- Odtrhněte druhý kousek pásky z papíru. Přiložte ji lepicí stranou dolů na laminovaný předmět. Dávejte pozor, abyste ji neroztrhali.
- Vložte dokument do laminovacího sáčku, spusťte jej do kapsy laminátoru. Ten ji zasune a vysune hotový laminovaný list.
- Fólie se přilepí na list papíru. nyní tvoří jeden celek. Zabezpečení dokumentu proti škodlivým vnějším vlivům.
Laminujte papír, tj. překryjte list fólií. Chrání ji tak před znečištěním, vlhkostí a rychlým opotřebením.
Laminování provádějí specializované dílny. Jejich služeb lze využít, pokud je třeba zalaminovat některé důležité dokumenty.
V domácnosti je však často nutné řešit problém zachování některých otisků. Mohou to být fotografie, obaly na učebnice, nejrůznější kartičky pro rozvoj dítěte. Ve většině případů se používá široká lepicí páska, která však není estetická. Spoje jsou vidět a stačí sebemenší chyba a vzniklé záhyby už nelze opravit.
Domácí kutilové si zvykli laminovat papír doma. Nejprve si musíme připravit vše potřebné. Budete potřebovat fólii a žehličku. Žehlička je v každé domácnosti, ale film bude muset koupit, a to není příliš levné (cena závisí na kvalitě), ale bude to mnohem levnější než ve studiu; navíc se budete bavit z procesu samotného.
Vyberme si tedy film. Neprodává se jednotlivě, ale v sadách. Sady se liší počtem listů fólie, jejich velikostí a tloušťkou. Formát A-4 je považován za nejlepší formát. a co se týče tloušťky, film by měl být tenčí. 75-80 mikronů. Silnější fólie je samozřejmě odolnější, ale také dražší. pro úsporu nákladů lze tenký papír nalepit na lepenku a následně zalaminovat. Cenové rozpětí filmů se také liší v závislosti na výrobci, ale zde se každý řídí vlastními financemi.
Každý list filmu je kapsa. Na vnitřní straně je fólie pokryta vrstvou lepidla. Na této straně se lepí na papír, takže je důležité, aby se nepomíchala. To, že je film matný, vás nemusí trápit.
Musíte se naučit, jak žehličku nahřát. Měla by být dostatečně horká, aby se fólie přilepila, ale ne tak horká, aby se pokřivila.

Když je žehlička rozpálená, vložte do kapsy list papíru nebo fotografii a začněte žehličkou uhlazovat fólii od konce, kde se spojuje. Není kam spěchat. Vzduch je nutné postupně vypouštět. Matná fólie se vlivem teploty stane průhlednou. Po vychladnutí je mnohem tužší. Někdy se doporučuje přežehlit fólii přes papír. Ale ne nutně. Mírně horká žehlička se na fólii nepřipeče, pokud ji nepoložíte na špatnou stranu.
Pokud nejste příliš zkušení, mohou se pod fólií zpočátku tvořit vzduchové bubliny. Nepokoušejte se ji odlepit a přepracovat. Situaci lze napravit méně drastickým způsobem. Nejprve položte přes fólii vlhkou utěrku a zkuste žehlit znovu. Pokud to nepomůže, propíchněte bublinu jemně jehlou a znovu ji vyžehlete. Obvykle se film dobře narovná a řez je neviditelný.
Když je váš výrobek vytvrzen, je třeba laminované karty vyříznout na speciální podložce. Nepoužívejte nůžky, ale kovové pravítko a nůž Stanley. Pokud chcete zaoblit rohy, použijte nůžky na nehty.
Další výhodou laminování žehličkou, nikoli laminátorem, je, že můžete, pokud si to přejete (často se to dělá z úsporných důvodů), laminovat pouze jednu stranu papíru. Tato metoda je obecně vhodná, pokud se laminuje silný karton a obrázek je pouze na jedné straně. Poté se obě části fólie pečlivě oddělí a nanesou pouze na jednu stranu papíru. Používá se tedy o polovinu méně filmu.
Laminování papíru doma je velmi snadné. V papírnictví jsem koupil tavnou fólii za pouhých 25 m. Role 1,5 m fólie by měla stačit na zalaminování poměrně velkého množství papíru A4.
- termální lepicí fólie
- nůžky
- bílý list papíru A3
- papír nebo dokumenty určené k laminování

K čemu potřebujete laminovací fólii??
Použití tohoto spotřebního materiálu může výrazně zlepšit vzhled propagačních materiálů, vizitek, plakátů, kalendářů, obalů, obálek knih a brožur. Laminování papíru může prodloužit trvanlivost široké škály dokumentů. Laminovací fólie mají tyto pozitivní vlastnosti:
Pro různé úkoly existují různé typy fólií, a to nejen co do tloušťky, ale také co do struktury. Tloušťka lepidla ve vztahu k vrstvě pryskyřice určuje tuhost. Pokud má výrobek silnější vrstvu polymeru než vrstvu lepidla, je fólie tuhá, ale pokud je tomu naopak, je fólie měkká. Oba typy nátěrů dodávají výrobku atraktivnější vzhled. V závislosti na typu procesu existují fólie pro laminování za studena nebo za tepla. Důležitým faktorem je také struktura filmu.
Matná fólie pro laminování
Tato povrchová úprava je prakticky neoslňující a používá se, pokud bude obraz vystaven směrovému světlu. matná laminovací fólie umožňuje kreslit na takový povrch perem nebo tužkou a stopy lze odstranit běžnou gumou. Škrábance jsou na tomto filmu méně viditelné, ale ztratí barvu a obraz pod ním ztratí kontrast. Často se používá v propagačních předmětech.
Lesklá laminovací fólie
Tato fólie zvýrazňuje barvy jakéhokoli obrazu tím, že jeho odstíny jsou živější a sytější. Výrobky potažené lesklou fólií mají hladký, na dotek příjemný povrch. Tato laminovací fólie však vytváří odlesky, které brání viditelnosti malých částí a znemožňují čitelnost textů. Může být také poškrábaný.
Texturovaná laminační fólie
Existuje několik typů fólií, které se liší strukturou: kožené nebo plátěné, s pískovými nebo matnými barvami, holografickým efektem atd. Na texturovaných površích jsou škrábance sotva viditelné. Tuto laminovací fólii lze použít k dekoraci jakéhokoli povrchu obrazu. Texturační fólie se používá k výrobě fotografických panelů pro různé výstavy. Tato laminovací fólie je nejdražší.
Jak vyměnit laminovací fólii?
Pokud nemáte po ruce speciální fólii, můžete soubor zalaminovat pomocí těchto běžných materiálů:
- Soubor. Pomocí nůžek odstřihněte boční hrany pro pilování. Vložte požadovaný list papíru do souboru. Na horní a dolní okraj pilníku připevněte proužky široké pásky. Laminovaný dokument je připraven a lze jej připevnit na zeď apod.
- Široká páska. Lze ji použít i k laminování některých dokumentů. Nastříhejte lepicí proužky na šířku předmětu (s rezervou na obou stranách) a pečlivě je jeden po druhém přilepte a uhlaďte. Po nalepení celého archu přehněte přebytečnou pásku přes okraj fólie a otočte ji na zadní stranu výrobku. To je nejlepší pro menší dokumenty.
- Samolepicí fólie pro laminování. Na vnější straně má lepicí vrstvu, která je zakryta speciálním proužkem. Fólii je třeba rozříznout na požadovanou velikost, odstranit její základnu a po položení na papír lepivou stranou povrch dobře vyhladit. Tato samolepicí páska může být v podobě listu nebo role.
Scrapbooking. znají ho téměř všichni mistři, kteří mají rádi vyšívání. Tato neobvyklá umělecká forma vznikla v Anglii jako dekorace osobních deníků. Tuto techniku nyní využívají fotoknihy, blahopřání a další produkty po celém světě.
Tkaní novinových trubek. koníček, který se v poslední době těší velké oblibě. Vznikla na Východě a uchvátila celý svět, vždyť ovládat papír je mnohem snazší a jednodušší, než tradiční sláma nebo vinná réva.
Papírová kaše je považována za jedno z nejstarších a nejoblíbenějších řemesel. Tuto hmotu lze vyrobit ze starých novin, ubrousků, toaletního papíru podle různých receptur a lze z ní vytvořit jednoduché ruční práce i skutečná mistrovská díla.
Maska z toaletního papíru může být v některých situacích alternativou k lékařské masce, kterou z různých důvodů v lékárně nekoupíte. Takový výrobek za velmi nízkou cenu lze vyrobit během několika minut.