Který elektrický šroubovák je lepší – akumulátorový nebo šňůrový?

nejlepších klíčů, hodnoceno 2020

není nic lepšího než lehký a rychlý rázový utahovák pevně uchopený v ruce. Přinášíme vám žebříček nejlepších akumulátorových šroubováků 2020 v kategoriích 10, 12, 14.4 a 18 V. A také nejlepší akumulátorové šroubováky. Na vrcholu seznamu jsou levné modely, které se však vyznačují vysokou kvalitou a spolehlivostí, prověřenou stovkami kupujících.

Funkce

Výběr elektrického akumulátorového šroubováku. V úvahu je třeba vzít mnoho funkcí. Protože potřebujete kvalitní nástroj, který vám usnadní a zpříjemní jakoukoli práci. Nezapomeňte si proto zkontrolovat následující údaje:

  • sílu;
  • točivý moment;
  • rychlost otáčení;
  • reverzace;
  • přítomnost plynulého regulátoru otáček;
  • snadné bezpečné uzamčení tlačítka zapnutí/vypnutí.

Nyní vám jednotlivé body popíšeme podrobněji, aby jim porozuměl i nepříliš zkušený technik. Čím je výkonnější, tím vyšší je spotřeba energie a tím lepší je jeho funkčnost. Většina modelů má jmenovitý výkon 100 až 900 wattů.

Ale ty výkonnější jsou samozřejmě dražší a předimenzované. Ne vždy však má smysl kupovat drahý model. obvykle je používají profesionálové.

Domácímu kutilovi postačí elektrický šroubovák s příkonem 400-500 W.

Krouticí moment je síla, kterou bit působí na šroub. Akumulátorový šroubovák s vysokým krouticím momentem je vhodný zejména pro šroubování do tvrdých materiálů. Krouticí moment může být v rozmezí 10 až 100 Nm. 20-25 Nm je pro většinu modelů dostačující.

Důležité! Mnoho uživatelů se ptá, zda je lepší akumulátorový nebo síťový elektrický šroubovák? První z nich je podstatně lehčí, levnější a odolnější. Ten však umožňuje zůstat samostatný a nebýt připojen k zásuvce.

který, elektrický, šroubovák, lepší, akumulátorový

Rychlost otáčení není nejdůležitějším faktorem. Pokud chcete jednoduše utáhnout šrouby a samořezné vruty, můžete zvolit nejlevnější variantu. Je jedno, zda je šroub utažen za 0,5 nebo 0,1 sekundy? Pokud hledáte kvalitní vrtačku nebo brusku s funkcí elektrického šroubováku, měli byste věnovat pozornost tomuto parametru. Vyšší rychlost vytváří plošší otvor.

Zpětný chod je užitečná funkce, proto je vhodné ji mít. Šrouby lze nejen zašroubovat, ale také vyšroubovat. Především se ujistěte, že máte pohodlnou spoušť.

Máte k dispozici různé materiály. dřevotřískové desky, desky, cihly, beton atd?

Pokud chcete nářadí přizpůsobit určitému materiálu, je nezbytný progresivní kolébkový přepínač.

Pokud však potřebujete vyndávat elektrický šroubovák každých pár měsíců, je jednodušší zvolit model, u kterého můžete rychlost nastavit silou tlačítka.

Zámek tlačítka napájení je však poněkud kontroverzní funkcí. Samozřejmě je výhodné, že nástroj můžete zapnout a už nikdy nemusíte stisknout žádné tlačítko. Na druhou stranu, pokud nářadí běží několik minut bez vypnutí, dochází k jeho přehřívání, což může mít velký vliv na jeho životnost.

Tyto znalosti vám usnadní výběr kvalitního nářadí, které vám vydrží mnoho let.

Mohlo by vás také zajímat. Jak pracovat s ruční frézou na dřevo.

Konstrukce šroubováku

Při používání akumulátorového šroubováku v domácnosti je užitečné znát jeho konstrukci, která pomůže při dalším provozu. Pokud nemáte odborné znalosti, nemůžete samozřejmě opravit například elektromotor, ale můžete si určité poškození opravit sami výměnou určitého dílu.

Bez ohledu na model se každý akumulátorový šroubovák skládá z následujících základních prvků:

  • bydlení;
  • Stejnosměrný motor;
  • planetovou převodovku;
  • pro nastavení rychlosti otáčení;
  • Tlačítko zpětného chodu;
  • rychloupínací sklíčidlo;
  • omezovač zatížení;
  • Dobíjecí baterie.
který, elektrický, šroubovák, lepší, akumulátorový

Srdcem šroubováku je elektromotor. Konstrukce motoru je standardní a zahrnuje vinutí, kotvu a kartáče. Motor je poháněn grafitovými kartáčky. Směr otáčení elektromotoru závisí na polaritě, která se po stisknutí tlačítka reverzace změní.

Druhou nejdůležitější částí šroubováku je planetové soukolí, které se skládá z kroužkového ozubeného kola, slunečního kola, pohonu a satelitů. Jsou nejčastěji poškozenou součástí, zejména pokud jsou všechny prvky převodovky vyrobeny z plastu, jako je tomu u levných modelů.

Regulátor otáček je širokopulsní regulátor a spínač na bázi polního tranzistoru. Ovládá se pomocí proměnného odporu a rychlost otáčení sklíčidla je závislá na tlaku na tlačítko.

Bez baterie by šroubovák samozřejmě nefungoval, protože je zodpovědná za napájení elektromotoru stejnosměrným napětím. díky technologickému pokroku mají šroubovací baterie vyšší kapacitu a zároveň jsou kompaktnější. Baterie se skládá z několika článků v jednom pouzdře.

Rozsah napětí se v závislosti na modelu a výrobci pohybuje mezi 9-18 V. Čím vyšší je napětí, tím výkonnější je šroubovák.

Lithium-iontová baterie pro šroubovák

Rychlost otáčení

U domácího nářadí je to 400 otáček za minutu. Pro funkce vrtačky jsou nutné vyšší otáčky (1300-1700 ot./min). Vysoké otáčky jsou užitečné zejména při práci se železem.

Změna rychlosti se v závislosti na modelu provádí buď stisknutím tlačítka napájení, nebo nastavením kolečka na tlačítku. Šroubováky jsou vybaveny přepínačem pro změnu otáček.

Typy sklíčidel

Stroj musí být přizpůsoben konkrétní aplikaci. V závislosti na použití se používají šroubovací kazety:

  • Rychloupínací sklíčidlo. Běžná varianta, při které se bit upíná sevřením čelistí. Utahování se provádí pomocí závitových pouzder. Bity a vrták jsou pak pevně uchyceny.
  • Sklíčidlo s magnetickým držákem. Vyznačuje se jednoduchou konstrukcí bez pohyblivých částí. bity lze z šestihranného sklíčidla vyjmout bez větší námahy a vyměnit je za nové. Jednou z nevýhod je vůle mezi bitem a sklíčidlem. Pro šroubovák se sklíčidlem existují speciální vrtáky se šestihrannou základnou a pojistným kroužkem, který je určen pro snadné vyjmutí vrtáku z otvoru.

Bez ohledu na typ sklíčidla si vždy můžete dokoupit adaptéry, které vám usnadní práci.

Výběr domácí verze

Pro zřídkavé použití v domácnosti je vhodnou volbou dobrý domácí šroubovák s příkonem 250-350 W. Mezi oblíbené značky patří:

  • Interskol. Zvláštní zmínku si zaslouží model DS-10/260E2. Nízká hmotnost pro snadnější manipulaci. Díky speciálním podložkám nevyklouzává z ruky. Nářadí má rychloupínací sklíčidlo, takže není problém vyměnit bit nebo vrták. Šrouby se snadno zavádějí stisknutím spouště. Variabilní točivý moment, reverzní funkce. Drobné práce jsou příjemné. Žádná zastávka, ale pro tento model je to mírná nevýhoda.
  • Bosch. Příklad: GBM 6 RE s výkonem 350 W. Snadno manipuluje se dřevem a kovem. Všestranný model s reverzem a rychloupínacím sklíčidlem. má elektronickou regulaci otáček. Díky nízké hmotnosti 1,2 kg a klipu na krytu je stroj vhodný pro práci ve výškách. Dlouhá životnost díky kuličkovým a válečkovým ložiskům. Dosahuje maximálního točivého momentu 12,3 Nm.
  • Skil. Bezúderové nářadí Skil 6221 LD pracuje přesně při nízkých teplotách. Dodává se s praktickou brašnou, sadou vrtáků a bitů. Velký 6m kabel usnadňuje práci bez prodlužovacího kabelu. Dvě rychlosti umožňují používat nářadí jako brusku i pro lakýrnické práce. Absence brzdy vřetena.

Jak vybrat dobrý síťový elektrický šroubovák?

Chcete-li si koupit dobrý síťový elektrický šroubovák pro domácí použití nebo pro práci, doporučujeme nejprve se seznámit s technickými vlastnostmi výrobků. Především byste se měli zaměřit na tyto parametry:

  • Power. Určuje, zda zařízení dokáže otáčet nástrojem pod zatížením (šroubovák velkého průměru 0,5-0,6 cm, silný vrták 1,2-1,3 cm). Nastavení 350 W je ideální pro domácí použití, ale pro úpravu okrajů trávníku a zahrady je nejlepší profesionální vyžínač. 550-700 W.
  • Délka šňůry. U menších spotřebičů postačí 2 m dlouhá šňůra. Pro montáž nábytku je nutná delší ořezávací šňůra o délce 3 až 5 m.
  • Ergonomie. Existují klíče ve tvaru písmene L, které jsou vhodné pro zřídkavé použití, a modely ve tvaru písmene T. Pro každodenní použití je ideální druhou variantou, protože má lepší rozložení hmotnosti. Gumové rukojeti na rukojeti a vroubkované hřebeny pro snadnější uchopení a menší únavu rukou.
  • Hmotnost. Tato hmotnost se pohybuje mezi 1-3 kg a ovlivňuje, jak dlouho lze nástroj držet v ruce. Pokud má být nářadí používáno delší dobu a čtyřiadvacet hodin denně, je vhodné zvolit lehký šroubovák.
  • Točivý moment. Určuje maximální sílu zašroubování. V závislosti na hnacím momentu ovlivňuje utahovací moment také průměr a délka šroubu. 10-20 Nm je správný krouticí moment pro domácí použití. Profesionálové volí modely s 30-50 Nm.
  • Typ sklíčidla. Rychloupínák zajistí nástroj bez použití klíčů, ale je třeba nastavit „nožičky“ na určitý průměr, což zabere trochu času. Šestihranný bit a vrták lze vyměnit najednou, ale nejsou tak pevně uchyceny, takže existuje možnost vzniku vůle. ozubení zajišťuje pevné uchopení nástroje, ale je zapotřebí klíč.
  • Rychlost. Určuje rychlost utahování/odšroubování. Otáčky se pohybují v rozmezí 500-5000 otáček za minutu. Měkký materiál lze vrtat rychleji při vysokých rychlostech.
  • Rozměry upínaných nástrojů. Maximální průřez stopky je 0,6-1,3 cm, což ovlivňuje schopnost vyrábět otvory určitého průměru.
  • Počet rychlostí. Měkké/rychlé přepínání usnadňuje střídání vrtání do různých materiálů (dřevo a kov) a různých délek spojovacích prvků (např. 1 a 10 cm).

Kritéria výběru elektrického síťového šroubováku

Před nákupem elektrického síťového šroubováku si uživatel musí určit, pro jaké konkrétní aplikace jej bude používat. Správné posouzení následujících klíčových charakteristik by vám mělo pomoci to rozpoznat:

Hlavní vlastnost, která určuje výkonnost. Čím vyšší je hodnota, tím déle lze šrouby hnát. Modely s příkonem 300 W umožňují například šroubování kovových spojovacích prvků o délce až 70 mm, a to i do tenkých plechů, a vrtání do dřeva o tloušťce 10 až 15 cm.

1,5 až 2krát výkonnější analogy jsou schopny nejen šroubovat šrouby maximální délky, ale také vrtat poměrně silné kovové desky. S rostoucím výkonem motoru však nevyhnutelně roste hmotnost spotřebiče a s ní i komfort provozu. Kromě toho se zvyšuje spotřeba energie.

Při výběru správného elektrického síťového šroubováku pro vaši domácnost je třeba věnovat pozornost také krouticímu momentu. Jedná se o druhou nejdůležitější vlastnost, která má vliv na celkový výkon zařízení. určují 3 faktory. výkon pohonu, typ převodovky a otáčky vřetena.

který, elektrický, šroubovák, lepší, akumulátorový

čím vyšší je hodnota, tím déle lze zbraň používat. Například u šroubováku o průměru 60-70 mm stačí 30 Nm, ale u 100mm šroubováku je potřeba 40-50 Nm. Některé klíče mají speciální regulátor pro nastavení krouticího momentu, aby bylo možné dosáhnout správného krouticího momentu pro šrouby různých délek.

Funkce reverzace umožňuje obrátit směr otáčení hnací hlavy z dopředu na dozadu a naopak. to je často nutné při demontáži konstrukcí a odstraňování starých šroubů.

V opačném případě musí uživatel použít šroubovák, což je časově náročné, pracné a neproduktivní. Kromě toho umožňuje reverzní mechanismus rychlejší resetování bitů.

Kromě absolutní rychlosti otáčení nástroje je pro výběr síťového klíče důležité také to, zda ji lze zvýšit nebo snížit. To umožňuje zvolit optimální rychlost pro danou práci. Například malé šrouby vyžadují minimální otáčky, velké šrouby střední otáčky a vrtací materiály maximální otáčky.

Pokud pistole nepotřebuje měnit rychlost, je třeba vybrat model se správnou rychlostí pro konkrétní aplikaci. Například pro utahování kovových výrobků jsou vhodnou volbou jednotky s rychlostí otáčení 1000-1300 otáček za minutu., a pro vrtání. 2000-3000 otáček za minutu.

Geometrie a rozměry musí být přizpůsobeny podmínkám použití a použití elektrického šroubováku. Například pro práci v těžko přístupných místech, jako jsou stropy, střechy atd Lehká a kompaktní jednotka je vhodná, i když v některých ohledech ztrácí na lépe vybavené modely. Na druhou stranu, větší a těžší kolegové s větší funkčností mohou být použiti pro práci v dílně na stejné pozici.

Abyste mohli určit, který elektrický šroubovák je vhodný pro vaše použití, musíte zvážit následující druhy elektrických šroubováků:

  • Klíč. Výměna nástrojů se provádí pomocí speciálního pohonu. To výrazně zvyšuje pevnost a odolnost vrtáku a umožňuje práci v drsnějších podmínkách, ale je to časově a pracovně náročné.
  • Nástroj pro rychlou výměnu. Upínání nástrojů se provádí v jedné operaci, což usnadňuje používání přístroje. Tento typ nářadí je však vhodný pouze pro nenáročné aplikace.
  • Pro bity. Tato verze umožňuje pouze montáž bitů, nikoli vrtáků. Robustní upevnění, ale omezené použití.

Doma jsou první dvě varianty stejně účinné.

Moderní elektrický šroubovák neslouží jen k šroubování. Může fungovat také jako vrtačka a rotační nástroj. Některé modely jsou navíc vybaveny baterií pro samostatné použití.

Elektrický šroubovák musí mít správné funkce pro danou práci Zdroj: vyborok.com

Srovnání síťových a bezdrátových modelů

Modely napájené ze sítě mají ve srovnání s bezdrátovými modely následující výhody:

  • Stabilita napájení. Zařízení napájené ze sítě je také robustní zařízení, které vykazuje stabilní výkon. Naproti tomu výkon modelů napájených z baterie postupně klesá s tím, jak se baterie vybíjí.
  • Schopnost pohánět dlouhé kovové díly. Většina akumulátorových modelů je určena pro šrouby do délky 70 mm. Nejlepší akumulátorové šroubováky však v tomto ohledu dokážou pracovat se šrouby až do maximální délky s krouticím momentem vyšším než 40 Nm.
  • Provoz při teplotách pod bodem mrazu. Modely napájené ze sítě mají pouze obecnou ochranu proti mrazu, zatímco jejich lithium-iontové ekvivalenty tuto funkci nemají.
  • Provozní doba. Modely napájené ze sítě mohou fungovat tak dlouho, dokud to dovolí jejich životnost. Modely s baterií se rychle vybíjejí a nevykazují optimální výkon po dobu delší než 1-1,5 hodiny.
  • Hmotnost a rozměry. Pistole napájená ze sítě je co nejlehčí a nejkompaktnější; pistole napájená z baterie je navíc těžší a těžkopádnější kvůli bateriovému modulu.
  • Práce venku. elektrickou svářečku na 220 V lze používat venku kdykoli během roku, pokud je přívodní kabel dostatečně dlouhý. Modely na baterie mají tuto možnost pouze v teplejších měsících.
  • Náklady. Průměrná cena síťových modelů je nižší než cena bezdrátových modelů.

Elektrický šroubovák napájený z baterie se vyznačuje mobilitou a nezávislostí na spotřebě energie; šroubovák napájený ze sítě je lehký, kompaktní, výkonnější, levnější a lze jej používat v chladných podmínkách.

Doporučení ! Pro domácí použití by byl vhodnější akumulátorový šroubovák s klíčovým sklíčidlem a pro profesionální nebo domácí použití rychloupínací sklíčidlo.

Který akumulátorový elektrický šroubovák je nejlepší?

Schopnost modelu do značné míry závisí na baterii. Abyste si mohli vybrat ten správný nástroj, musíte se nejprve seznámit s baterií. Typy baterií:

Nikl-kadmium. Levné baterie s paměťovým efektem a krátkou životností. Rychle ztrácejí kapacitu, vydrží až 300 nabíjecích cyklů. Vybavení levným elektrickým nářadím.

Hydrid niklu a kovu. Průmyslové baterie. Použití s elektrickým nářadím a domácími spotřebiči. Vydrží až 1000 nabíjecích cyklů. Odolnost vůči hrubému zacházení a nízkým teplotám.

Lithium-iontové. Kombinace kvality a robustnosti. Vysoká kapacita a napětí. Prakticky žádný paměťový efekt a žádné samovybíjení. Lze nabíjet až 3000 dobíjecích cyklů. jsou citlivé na nízké teploty, takže v chladu rychle ztrácejí náboj. Lze použít pro domácí i profesionální nářadí.

Napětí akumulátorového šroubováku ovlivňuje jeho schopnosti. Obvykle mezi 1,2 a 36 V.

Možnosti nástroje v závislosti na napětí:

  • 2 V. normální šroubovák s akumulátorovým šroubovákem,
  • 3-6 V. drobné domácí práce,
  • 10-18 V. práce se dřevem, kovem, plastem,
  • 18-20 V. rázový elektrický šroubovák,
  • 30-36 V. pro profesionální nářadí.

Pro každodenní použití v domácnosti je model WCD-12 Li dostačující. Pro řemeslníky pracující s tvrdými materiály je elektrický rázový šroubovák CHD-S20LiB od společnosti Worcraft tou správnou volbou.