Jaký je rozdíl mezi orbitální a excentrickou bruskou?

Jaký je rozdíl mezi orbitální a excentrickou bruskou?

Abyste si mohli vybrat, musíte jasně pochopit, k čemu jednotlivé typy brusek slouží. Princip činnosti brusek je na první pohled stejný: broušení povrchu materiálu pomocí brusných nástrojů. V každém konkrétním případě bude jeden typ brusky fungovat skvěle, zatímco jiný nebude mít očekávaný výsledek. Například excentrická bruska nezvládne vnitřní rohy, ale vibrační bruska ano. Rozdělme si typy brusek a specifikujme oblast použití každého z nich.

  • Většina moderních brusek je vybavena systémem odsávání prachu: lze je připojit ke stavebnímu vysavači pomocí speciálního konektoru nebo se dodávají s prachovým sáčkem. Díky tomu je pracovní proces čistší, samotný nástroj se lépe kontroluje a snižuje se spotřeba brusiva.
  • Napájecí zdroj se dělí na bezdrátový a akumulátorový. Výhody a nevýhody akumulátorových brusek jsou zřejmé. mobilita a nezávislost na přívodu elektřiny, ale doba práce je omezena nabitím baterie.

Co by měl každý vědět

Dnes už nikdo nepracuje se šmirglem na dřevěném špalíku. Jedná se skutečně o zastaralou metodu, která je sice účinná, ale nepřináší požadovaný výsledek. Je třeba si uvědomit, že každým rokem se povrchové úpravy ztenčují a každá nerovnost na dřevěném povrchu je jasně viditelná. Samozřejmě, že mlýnek na dřevo pro domácí použití nemusí být nejdražší, ale o tom budeme mluvit o něco později. Další věcí je, že pokud pracujete v průmyslu, kde musíte denně manipulovat s dřevěnými obrobky. Zde je volba jasná. nástroj musí být profesionální. Obecně však můžeme hovořit o relativně nízkých nákladech, i když hodně záleží na výrobci.

Pokusíme se pochopit, jakou brusku vybrat a na co si dát při jejím nákupu pozor. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Makita BO5041

  • Příkon je 300 W;
  • Počet otáček. 4 000 až 12 000 ot/min; počet otáček. 4 000 až 12 000 ot/min;
  • Frekvence vibrací. 8000. 24000 kpm;
  • Amplituda vibrací. 2,8 mm;
  • Hmotnost 1,4 kg.

Tělo a ergonomie. Ergonomický design tohoto mlýnku je jednou z jeho hlavních předností. Výrobce zde dodává základní rukojeť s plným prstovým krimpováním a pomocnou rukojeť ve tvaru hřibu. V případě potřeby může obsluha uchopit vyčnívající střední část a brousit jednou rukou.

Vlastnosti a funkce. S příkonem 300 W a 12 000 otáčkami za minutu je stroj vhodný pro hrubé broušení a jemné dokončování.

Pracovní plocha Makita BO5041.

Maximální průměr brusných kotoučů je 125 mm, což je průměrná hodnota pro profesionální brusky. Hmotnost 1.Obslužná hmotnost 4 kg příliš neunavuje ruce.

Mezi vlastnosti stroje patří maximální rychlost 24 tisíc vibrací./min, aby bylo možné zvolit správný režim pro leštění dřeva nebo kovu. K dispozici je také přídavné tlačítko, které uzamyká startovací tlačítko, čímž se při delším používání nenamáhá ukazováček.

Příslušenství. S výrobkem je dodávána pouze nádobka na prach z látky, která má na jedné straně plastové víko. Lze jej připojit ke stroji jediným dotykem, což šetří čas při čištění.

Co jsou zač?

Navrženo pro použití v kombinaci s různými materiály. Pro práci se dřevem. vybírejte modely s větší plochou a větším rozsahem pojezdu. Dokážou vyčistit i rohy podlah a stěn. Mini verze jsou pohodlné pro použití na nepřístupných místech, mají malou plošinu a nízkou spotřebu energie. Pro práce na kovu se PMF používá v autoservisech, při výrobě dveří a plotových konstrukcí.

Zařízení lze použít k odstranění starého laku, škrábanců, koroze a oxidačních stop. Trojúhelníková nebo delta noha je nepostradatelná při renovaci starého nábytku a interiérového vybavení. Je vhodný k odstraňování nátěrů z okenních rámů a dveřních zárubní. Modely s přídavným vybavením mohou pracovat s kruhovou tryskou, která nahrazuje excentrické protějšky.

Kde se používá?

Bruska se používá v dílně nebo při renovačních a restaurátorských pracích. Mobilní plošina se během své činnosti dostává do kontaktu s materiálem a odstraňuje jeho vrchní vrstvu. Brousí materiály různé tvrdosti a pevnosti. Umělý a přírodní kámen, polymery, dřevo, kov jsou vystaveny, což zajišťuje odstranění plaku, nečistot (karbonové usazeniny, rez, vodní kámen). Vibrační PM mají mnoho místních využití.

Ty lze použít k vytvoření následujících aktivit:

  • K dosažení požadované rovinnosti a hladkosti dřevěných povrchů při restaurování nebo opravách nábytku;
  • Renovace částečně zdrsněných podlah;
  • k odstraňování sazí z domácího nádobí používaného při výrobě potravin;
  • k přípravě na dokončovací práce na stěnách, stropech, okenních parapetech, schodech.

To je jen malá část prací, které moderní brusné nástroje úspěšně zvládají.

Mozaikové brusky

Brusky na mozaiku se používají ke zpracování mozaikových a betonových monolitických podlah a kamenných nátěrů. Pomocí této techniky je možné:

  • Vyhlaďte různé nánosy a odstraňte nedokonalosti podlah;
  • Hladké podlahy v rovině;
  • Pro získání určitého stupně drsnosti povrchu před jeho natřením různými dekorativními a ochrannými kompozicemi;
  • Leštění velkých betonových ploch.

Speciální frézy. frankfurtky. se používají v mozaikových bruskách jako nástroje na beton. Tyto frézy jsou vhodné také pro broušení mozaikových podlah.

Ploché (vibrační) brusky

Z hlediska kvality povrchu jsou hoblovací brusky na pomezí mezi pásovými a orbitálními bruskami. S jejich pomocí provádějte dokončovací broušení rovných ploch z nejrůznějších materiálů. plastů, dřeva, kamene, kovu Díky poměrně velké pracovní ploše je vhodná pro práci s vážným čtvercovým. Tajemství obliby vibračních brusek spočívá v jejich nízké ceně, dostupnosti příslušenství a absenci mrtvých bodů (plochá, odsazená patka si snadno poradí s rohy).

Hlavním pracovním orgánem brusky je talíř, který vykonává časté vratné pohyby s malou amplitudou. Motor je u těchto strojů umístěn vertikálně, což umožňuje pomocí tandemového „excentrického protizávaží“ převádět rotační pohyb hřídele na translační pohyb plošiny.

Většina vibračních brusek má tradičně výkon motoru v rozmezí 150-300 W, jsou poměrně obratné, středně lehké a kompaktní. Tato úroveň výkonu je téměř vždy dostatečná. Taková jednomyslnost výrobců by však byla přinejmenším podivná. existují modely s výkonem až 600 W (Makita 9046). Jsou samozřejmě těžší a větší, ale lze je provozovat dlouhou dobu při nízkých otáčkách, aniž by se přehřívaly.

Výběr mlýnku | Jaký mlýnek vybrat a jaké jsou mezi nimi rozdíly

Nejdůležitějším faktorem pro PMS je amplituda zdvihu podrážky. Může se lišit model od modelu, i když je to vždy relativně malá hodnota. Ve střední třídě se plošina pohybuje v rozmezí 1-3 mm, zatímco mobilnější modely se mohou pohybovat v rozmezí 5-6 mm (Festool RS 100). Vyšší amplituda vám pomůže brousit rychleji, ale povrch bude také drsnější.

Dalším detailem je četnost tahu podrážky. Při vysokých otáčkách stroj rychle odstraňuje poměrně silné vrstvy a při nižších otáčkách je snazší dosáhnout přesného povrchu. Někteří výrobci umožňují variabilní frekvenci pohybu plošiny, která přesahuje 20000 zdvihů za minutu (Bosch GSS 280 AE L-BOXX), což umožňuje přizpůsobit se zpracování různých typů materiálů, zejména specifických povrchů.

Při výběru vibrační brusky je třeba věnovat zvláštní pozornost plošině. S jeho velikostí, vše je poměrně jednoduché, existují dvě verze: druh „standardní“ a model „mini“. plocha desky asi 100 mm 2 (Makita BO4557, Sparky MP 250). Ty malé se hodí do stísněných prostor. Podrážka musí být samozřejmě kvalitní, dokonale rovná, s jasnými geometrickými tvary. Cenově výhodné stroje jsou vybaveny plošinou z oceli nebo vysokopevnostního plastu, zatímco dražší stroje mají plošinu z lité slitiny s m hliníku nebo hořčíku (Festool RS 100). Dobrá podrážka se vyznačuje přesným vyvážením, které je snadno definovatelné nízkou mírou vibrací při práci bez zatížení (provoz bez zátěže). Důležité je, z čeho je podložka vyrobena, nejvhodnějším materiálem je porézní polymer, který „drží“ letadlo lépe než guma.

V samostatné třídě jsou vibrační brusky s deltovou plošinou, lidově nazývané „železo“ (Hitachi SV12SH, Makita BO4565). Díky své malé velikosti a dobré „průchodnosti“ jsou vhodné pro práci s malými díly a složitými povrchy, jako je nábytek, truhlářské výrobky, schodišťové prvky nebo karoserie automobilů. Jejich trojúhelníkové plošiny jsou k dispozici ve výkyvném provedení. je možné pokračovat v práci s nerovnoměrně tvarovaným brusným talířem (Festool Deltex DX 93E) nebo odnímatelné (s rychlým nasazením jiného typu talíře. pro konkávní/konvexní povrchy, pro strukturování, leštění, tření).

Kladivo lze k plošině připevnit různými způsoby. Je pohodlnější, když je papír připevněn pomocí pásků na suchý zip, ale speciální nástroje jsou poměrně drahé. Verze s pružinovými sponami je o něco složitější, ale je možné použít levný brusný papír řezaný ručně (je pouze nutné udělat otvory na správných místech pro odsávání prachu).

Řešení jemného prachu, který nevyhnutelně vzniká při výrobě brusných materiálů, představuje pro vývojáře mnoho výzev. Musí tvrdě pracovat na ochraně všech mechanismů. V tomto případě se používá speciální těsnění motoru, chráněná ložiska a spínače, nepropustný kryt, kanálový systém s nuceným odsáváním prachu. Aby se prach nedostal do pracovního prostoru a nedošlo k nasycení vzduchu, je odváděn do prachového sáčku nebo filtru; ve většině případů lze k trysce připojit vysavač. to je nejúčinnější způsob ochrany.

Brusky Delta

Jedná se o samostatnou třídu vibračních podlahových brusek, jejichž hlavním rozdílem je delta deska. Mlýnek delta je lidově známý jako „žehlička“.

Některé ruční brusky tohoto typu mají otočnou pracovní plošinu. Opotřebovaný úhel smirku u těchto strojů lze změnit pouhým otočením základny stroje.

Díky své malé velikosti má „žehlička“ dobrou „průchodnost“ a používá se pro složité povrchy, např. pro karoserie.

Pneumatické orbitální brusky

Moderní trh nabízí širokou škálu výrobků, mezi nimiž zaujímají zvláštní místo brusky. Vhodné pro broušení povrchů všech materiálů.

Existují různé typy a druhy těchto nástrojů, jedním z nich jsou excentrické brusky. Tyto výrobky se od svých analogů liší svým výkonem. pracovní plocha působí jako brusný kotouč připevněný na „suchý zip“. Tyto brusky se vyznačují snadnou obsluhou a jsou vhodné k leštění a odstraňování otřepů z povrchů všech materiálů, jakož i konkávních a konvexních povrchů.

Toto zařízení se od sebe liší dvěma způsoby

  • rozměry brusného kotouče. 185, 150 a 125 milimetrů;
  • Zdvih broušení je následující: přípravná fáze. 11 milimetrů, hrubování. 7 milimetrů, mezistupeň a dokončování. 3 milimetry.

Při výběru orbitální pneumatické brusky je třeba věnovat pozornost takovým parametrům, jako je spotřeba vzduchu, která by měla být nižší než spotřeba vzduchu kompresoru připojeného k zařízení, a také pracovní tlak a rychlost. Pracovní tlak stroje musí být rovněž nižší než pracovní tlak kompresoru. Počet otáček má přímý vliv na produktivitu stroje a četnost povrchového zpracování. Čím vyšší index. tím efektivnější práce pneumatické brusky.

Konstrukční vlastnosti a výkonnostní charakteristiky těchto pneumatických brusek výrazně rozšiřují rozsah použití tohoto zařízení. Excentrické pneumatické brusky lze použít při výrobě všech druhů materiálů. kamene, dřeva, kovu atd. Účinně odstraňují všechny druhy povrchových nedokonalostí. nerovnosti, škrábance, zubaté hrany a mnoho dalšího.

Jsou vhodné i pro použití s lakem, takže čištění povrchu je rychlé, snadné a cenově výhodné. Například orbitální pneumatické brusky lze použít při výrobě nebo zpracování výrobků všech povrchů a materiálů.

Máme široký sortiment airbrushmachines s vysokou kvalitou a výkonem, který vyhoví vašim potřebám.