Jaké nástroje potřebujete k výrobě nábytku?

Vlastní výroba nábytku

K výrobě vlastního čalouněného a skříňového nábytku potřebujete nejen znalosti, dovednosti a know-how, ale také speciální vybavení. Nástroj lze použít pro rychlou, kvalitní a efektivní práci. Nástroje pro výrobu nábytku jsou nezbytné pro každý krok konstrukčního procesu.

Doma si vystačíte se standardním vybavením, které většinou najde každý řemeslník.

  • Kreslicí truhlářský čtverec je druh pravítka, zařízení nezbytné pro kreslení kolmých čar značení.
  • Tvrdá a měkká tužka, pravítko, guma pro správné značení.
  • Pětimetrový metr s tlačítkem pro trvalé značení.
  • Konstrukční úrovně pomáhají určit výšku nábytku, aby byl plochý.
  • K vytyčování nábytkového kování je zapotřebí silné šídlo s gumovou rukojetí.

Páskový metr

Pro náročnější práce spojené s řezáním a opracováním kusů nábytku je zapotřebí elektrické nářadí.

Většinu práce s nábytkem zvládnete s elektrickou vrtačkou. Odborníci doporučují nářadí s výkonem 500 až 750 W, s reverzem a regulátorem otáček. Nástroj musí být lehký, ne těžký do ruky. Nástroj může být vybaven kovovým nebo plastovým sklíčidlem.

Mnoho řemeslníků dává přednost příklepové vrtačce v případě, že je třeba nábytek zavěsit na zeď. Alternativou k vrtačce může být akumulátorový elektrický šroubovák s regulací zpětného chodu a otáček. Je vhodné pracovat s lehkým nástrojem, který má 400-500 otáček za minutu.

Elektrická skládačka

Přístroj řeže desky, tvaruje zářezy a připravuje otvory. Lze ji použít k vylepšení designu nábytku přidáním zakřivených nebo zaoblených prvků. Při výběru skládačky je třeba zohlednit její výkon. Optimální nastavení 450-750 W. Výkonná skládačka vytváří několik tisíc vibrací za minutu. Usnadní řemeslníkovi práci a vydrží déle a efektivněji. Přednostně má pila kyvadlový zdvih, regulátor otáček. Existují skládačky s odnímatelnou čepelí.

Brusný stroj

Tento nástroj doplňuje skládačku. Dává dílům hladký a rovný povrch. Doma je nejlepší používat páskovou verzi 650 W s kovovými válečkovými vodítky. Nemusíte se starat o další funkce spotřebiče:

Pro pásovou brusku můžete zakoupit speciální pásy. Dodávají se ve dvou variantách. pro hrubování a dokončování materiálu až po dokončovací práce. Praktické je zakoupit šikmé lepené segmenty, protože jsou spolehlivé. Rozměry pásu závisí na brusce.

Elektrická žehlička

Na kovové podrážce jsou pro výrobu nábytku nepostradatelné průmyslový fén s výkonem 1600-1800 W. Umožňují lepení melaminových hran na čelní stranu prvků z laminovaných dřevotřískových desek. Nejlepší je, pokud má sušička regulátor ohřevu bez jemné keramické vložky.

K výrobě nábytku budete potřebovat také další nástroj.

Ohebné kovové pravítko o délce až 1000 mm je užitečné pro přesné vyznačení detailů.

Kladivo. truhlářský nástroj, který přibíjí spojovací prvky na nábytek.

Sešívačka je při výrobě nábytku nepostradatelná. Je to všestranný nástroj, který dokáže plnit mnoho úkolů. Patří mezi ně čalounění látek, montáž skříní, přešívání materiálu. K upevnění se používají hřebíky, šrouby a svorky.

imbusový klíč je potřeba k utahování nebo vyšroubování šroubových spojů, když to šroubovák, vrtačka nebo elektrický šroubovák nezvládnou.

Vrtáky všech druhů: do dřeva, kovu, lakového benzínu, Forstnerovy vrtáky.

Svorky zajišťují díly pod určitým úhlem.

Kleště k odstranění spojovacích prvků z dřevotřísky.

Mnoho výrobců nábytku používá k poklepání na desky z laminovaných dřevotřískových desek paličku.

Další nástroj pro váš projekt vybavení domácnosti

1) Elektrická vrtačka. Potřebujeme ji k vrtání otvorů do dřevotřísky nebo do zdi. Doporučuje se rotační vrtačka (s možností otáčení oběma směry). Výkon 400-500 wattů je dostatečný.

2) Skládačka. V první fázi se bez něj obejdete. Obvykle se používá k vyřezávání otvorů pro dřez nebo plynový gril, k vytváření otvorů v pracovních deskách nebo k ořezávání podlahových lišt přímo v místě instalace.

3) Ruční směrovač. Používá se k frézování konců obrobků. Předpokládejme, že chcete na pracovní desce vytvořit rádius, nejprve jej vyřežete přímočarou pilou a poté vyfrézujete bezešvou hranu tak, aby byla rovná, hladká a bez třísek. Pořídit si frézu i v počáteční fázi není nutné.

4) Stavební fén – Používá se k lepení hran PVC na hrany dřevotřískových desek. Ale můžete se bez něj obejít, t.к. Olepení okrajů se provádí ve stejné dílně jako pila.

5) Kancelářský nůž. tento nůž je ostrý, nemusíte ho brousit, a když se opotřebuje, jednoduše vyměníte čepel.

6) Rameno nože. používá se k řezání okrajů PVC po lepení.

7) gumová palička. užitečné pro montáž dveří do skříní.

Výběr elektrického šroubováku

Přestože mnoho operací utahování spojovacího materiálu lze provádět pomocí elektrické vrtačky, pokud máte finanční prostředky, je vhodné zakoupit elektrický šroubovák, který v arzenálu amatérského nábytkáře rozhodně není zbytečný.

Mezi výhody elektrického šroubováku oproti většině běžných modelů elektrických vrtaček patří:

  • samostatnost při provádění vrtacích a upevňovacích prací;
  • Schopnost pracovat při minimálních otáčkách vřetena (sklíčidla);
  • kompaktnost některých typů šroubováků, v nábytkářském slangu označovaných jako „elektrické šroubováky“, umožňuje práci v těžko přístupných vnitřních prostorech zásuvek, skříní a skříněk.

Při výběru elektrického šroubováku je třeba dodržovat následující doporučení:

  • tento typ elektrického nářadí musí být lehký, malých rozměrů a co nejlépe ergonomický;
  • je žádoucí mít vyměnitelnou (náhradní) baterii;
  • Dostupnost reverzace vřetena (sklíčidla) je nutností;
  • při výběru elektrického šroubováku je vhodné upřednostnit modely vybavené rychloupínacím sklíčidlem;
  • Ve spojení s elektrickou vrtačkou by se měly používat pouze akumulátorové modely;

baterie je dobrou volbou:

  • Navzdory vyšší ceně je třeba dávat přednost šroubovákům s lithium-iontovými (Li-Ion) bateriemi, které nemají „paměťový efekt“ ve srovnání s běžně používanými nikl-kadmiovými (Ni-Cd) a nikl-metalhydridovými (Ni-MH) bateriemi;
  • Elektrický šroubovák musí mít tlačítko „nulování“ baterie, aby se snížily negativní účinky „paměťového efektu“;
  • Rázové utahováky s Ni-MH akumulátory mají větší počet cyklů nabíjení a vybíjení.

Elektrické nářadí pro výrobu nábytku vlastníma rukama

Vrták

Není jednoduchý, ale s reverzem a regulátorem otáček. Měla by mít výkon 500-750 W a být lehká, abyste si neunavili ruce. Samozřejmě musí být snadno uchopitelný. Existují vrtačky s rychloupínacím sklíčidlem a ozubeným (vačkovým) sklíčidlem. Záleží na vás, který z nich si koupíte. První z nich usnadňuje výměnu trysek, druhé vydrží déle a fungují spolehlivěji.

elektrický šroubovák

Alternativa k vrtáku. Musí být lehké a praktické. Ideální pro akumulátorovou vrtačku, abyste nebyli závislí na dlouhém kabelu a dosáhli požadovaného stupně pohybu. V opačném případě je pro více práce vhodnější vrtačka. Stejně jako vrtačka by měl mít i elektrický šroubovák regulátor otáček a zpětný chod. Optimální jsou otáčky 400-500 ot/min.

Čím vyšší je kapacita baterie, tím déle může elektrický šroubovák pracovat bez dobíjení. Také se ujistěte, že máte vyměnitelné baterie, které budete používat v době, kdy se první baterie nabíjí. Tuto skutečnost berte v úvahu při nákupu.

Skládačka

Tento nástroj je nutný pro lemování obrobků. Optimální je, když má výkon 450-750 wattů. Pila musí mít kyvadlový pohyb. Skládačka by měla mít regulátor otáček a být lehká a skladná. Měla by být vhodná pro všechny typy pil.

Bruska

Používá se k vytváření zakřivených detailů, přesněji řečeno k vyhlazování a uhlazování. Pro domácí kutily je nejlepší volbou řemenová verze. Ideální je nástroj s příkonem 650 wattů. Čím lehčí mlýnek, tím lepší, ale také výkon.

Jako vždy musí mít regulátor otáček. Kromě toho je dobré, když má nástroj regulátor centrování brusného pásu. Je lepší koupit brusku, jejíž vodicí válečky jsou vyrobeny z kovu. Tento nástroj vydrží dlouho.

Frézka

Pokud nemáte v úmyslu vyrábět nábytek vlastníma rukama po celou dobu, router nepotřebujete. Bruska není problém. Existuje však několik tipů, jak si ho vybrat.

Vyberte si elektrické nářadí s příkonem 1000 W, dlouhým vertikálním zdvihem a otáčkami v rozmezí 10 000-20 000 otáček za minutu. Musí mít regulátor otáček.

Žehlička a průmyslový fén

Používají se k lepení melaminových hran na laminátové dřevotřískové desky. Žehlička by měla být taková, aby vám nebylo líto ji zničit. Fén by měl být určen pro komerční použití, nikoli pro sušení vlasů. Jeho optimální výkon je 1600-1800 wattů. nejlépe s regulátorem ohřevu. K dispozici s keramickou vložkou nebo bez ní. První z nich vydrží déle, ale neměla by být upuštěna, protože keramická vložka se rozbije a odlomené střepy by mohly poškodit topnou spirálu. Pokud dáváte přednost druhé možnosti, používejte fén tak, aby se nepřehříval.

Nástroj na nábytek

Skříňka na nářadí je nezbytným doplňkem pro ty, kteří se pravidelně zabývají renovací, montáží nábytku nebo jinými domácími pracemi. Dobrý kufr může usnadnit téměř každou práci, protože.

Každý slušný dekoratér nebo nábytkář si přeje, aby veškerá jeho práce byla profesionální a kvalitní. Ale co když je potřeba přesná montáž?

Hlavním účelem stavební sušičky je ohřívat povrchy materiálů s různou strukturou. V nábytkářském průmyslu se tento nástroj používá především k následujícím operacím: voskování a konzervace dřeva.

Sešívačka na nábytek je dostatečně univerzální, aby se dala použít nejen pro čalounění, ale i pro řadu dalších stavebních operací. V současné době existuje několik typů těchto nástrojů.

Stavební sešívačka je oblíbená zejména u výrobců nábytku, montérů a dekoratérů. Toto nářadí lze ovládat pouze jednou rukou, což je užitečné zejména při práci na nestabilním terénu.

Fréza (ruční) je nástroj vybavený elektrickým motorem, obvykle určený k opracování dřevěných povrchů. Toto zařízení je oblíbené zejména u profesionálů zabývajících se výrobou nábytku. Ruční řezačka je však také.

Elektrická vrtačka je velmi komplexní a multifunkční nástroj, který je třeba vybírat a kupovat s maximální vážností. Moderní elektrické vrtačky se hojně používají v nábytkářském průmyslu a lze je použít i pro kutilské práce, jako jsou např.

Brusky jsou kategorií elektrického nářadí určeného k broušení a leštění v závislosti na struktuře materiálů, jako je dřevo, kov, kámen, sklo a plast. Stroje lze použít k odstranění.

Elektrická skládačka je třída ručního multifunkčního nářadí s elektrickým pohonem. Má kompaktní rozměry a je vybaven přímočarou pilou, která umožňuje přesné tvarové, podélné nebo příčné řezání plechů.

Když navštívíte stavební obchod a hledáte stavební šroubovák, většina spotřebitelů je zmatena množstvím nabízených produktů. Někteří lidé žádají o pomoc prodavače. Nejlepší možností při nákupu šroubováku je však udělat to sám.

Do nástrojů na montáž nábytku nemusíte nijak zásadně investovat. Pokud jste se ovšem nerozhodli rovnou zahájit velkovýrobu nábytku. Pro montáž jedné skříně.

Moderní materiály a nástroje umožňují v dnešní době vyrobit nábytek bez cizí pomoci. dokonce i žena nebo mladý člověk. I když vám chybí kreativita.

Správné nástroje pro výrobu nábytku

Z různých truhlářských nástrojů si vyberte především nástroje na šroubování, vrtání, řezání a měření.

Ve stavebnici pro vlastní dílnu najdete v prvních krocích jen to nejnutnější. to vám bude stačit k výrobě vlastního nábytku:

Pro kvalitní a nenáročnou práci je seznam síťového nebo akumulátorového nářadí následující:

Není nutné, aby se jednalo o elektrickou vrtačku.

V dnešní nabídce jsou široce dostupné akumulátorové modely.

Svůj seznam můžete postupně rozšiřovat, jak budete získávat nové dovednosti a provádět pokročilejší úkoly.

Vrták

Vrtačka je nezbytnou součástí každé nábytkářské dílny.

Pro první kroky postačí elektrická vrtačka s příklepovou funkcí a elektrický šroubovák.

Tyto další možnosti mohou ušetřit za nákup svítilny a elektrického šroubováku.

Pokud to zdroje dovolují, je nejlepší volbou akumulátorová elektrická vrtačka.

S příklepovou vrtačkou můžete pracovat na tvrdých površích, sestavovat a montovat vestavěný nebo skříňový nábytek.

Variabilní regulace otáček umožňuje měnit otáčky podle požadovaného použití: vrtání do kovu nebo dřeva, šroubování, pulzní nebo příklepová funkce.

elektrický šroubovák

Elektrický šroubovák je také jedním z hlavních specializovaných nástrojů pro montáž a výrobu nábytku.

Jeho funkčnost zahrnuje montáž nábytkového kování, šroubování a vrtání.

Moderní modely jsou vybaveny funkcí impulzu a úderu a zavedení bateriové technologie umožňuje pohodlný provoz i při nedostatku elektrické energie.

Rychloupínací sklíčidlo umožňuje rychlou výměnu příslušenství pro různé operace.

Obě úrovně točivého momentu jsou stejně užitečné.

Provozní doba závisí na kapacitě baterie.

Při výběru elektrického šroubováku se vyplatí poohlédnout se po dvou bateriích. náhradní akumulátor vám umožní pracovat bez přerušení během dobíjení.

Skládačka

Elektrická ponorná skládačka. tento nástroj vyřezává tvarovaný nábytek a jeho části s vysokou přesností.

  • Pilové kotouče;
  • výroba výřezů pro vestavěné vybavení;
  • Dimenzování;
  • Tvarované zářezy nebo zaoblené rohy atd.д.

Mechanismus přímočaré pily je navržen pro variabilní otáčky a náklon pilového kotouče.

Pro práci s kovem se používají speciální pily.

Bruska

Bruska na čištění a vyrovnávání povrchů nebo linií řezu.

Výborně odstraňuje barvy, laky, staré nátěry nebo předúpravu podkladu před lakováním.

Měřicí přístroje

měřicí nástroje pro výrobu nábytku pro kutily:

Ruční nářadí

Ruční nářadí pro první pokusy při výrobě nábytku je cenově výhodnější než elektrické nářadí, ale ztrácí na výkonnosti.

Přesto jsou některé modely v dnešní době nepostradatelné.

Používá se k čalounění a k montáži tenkých stěn dýh, překližek apod.

Příslušenství a spotřební materiál

Důležitým nástrojem pro výrobu nábytku je pracovní stůl.

Vhodné dřeviny pro nábytek

Je známo asi 40 druhů dřeva, které se dělí na měkké a tvrdé. Pro nosné rámy, které nesou velké zatížení, se používá pouze tvrdé dřevo. Měkké dřevo se používá pouze pro díly, které nejsou určeny pro náročné použití.

Mezi tvrdé dřeviny patří řada listnatých dřevin. Rostou pomalu a mají vyšší hustotu (hmotnost) na jednotku objemu. Na výrobu nábytku se nejčastěji používá dřevo buku, břízy, jilmu, jasanu a osiky. Také extra tvrdé dřeviny: dub, bílý akát, zimostráz, habr.

  • Buk. je velmi odolný proti deformacím, má dobrou schopnost ohýbání, a proto se často používá na nábytek, kde jsou vyžadovány křivky.
  • Bříza. ceněná pro své snadné zpracování, trvanlivost a odolnost. Snadno se soustruží a leští, je vhodný pro imitaci cenných druhů.
  • Jilm. s masivním dřevem odolným proti vlhkosti, se kterým se velmi snadno pracuje.
  • Jasan. krásná struktura, pevný jako dub, biologicky odolný.
  • Aspen. snadná práce se všemi druhy dřeva, kromě leštění. Často se používá pro zakřivené vzory.
  • Dub. má neuvěřitelnou pevnost a odolnost a skvělé dekorativní vlastnosti. Tento materiál je symbolem luxusu a ušlechtilosti.
  • Bílý akát. odolný. I když při výrobě nábytku nebyly použity žádné ochranné nátěry, je odolný proti houbám a plísním.
  • Zimostráz. tvrdé dřevo s jemnou strukturou. Dobře se obrábí na soustruhu, ale špatně se s ním pracuje ručně.
  • habr. s tvrdým, silným dřevem, které se obtížně opracovává. Vhodné zejména pro dřevěný nábytek.

Měkké dřevo

Mezi měkké dřeviny patří většina jehličnatých dřevin: borovice, smrk, cedr, jedle. Na výrobu nábytku se používá měkké tvrdé dřevo, jako je třešeň, olše, topol, lípa, javor. Všechny tyto stromy rostou poměrně rychle, a proto je hustota jejich dřeva nízká.

  • Borovice je nejběžnější díky svým užitným vlastnostem a nízké ceně.
  • Smrk. má dobrou mechanickou pevnost, ale podléhá hnilobě, a proto je třeba jej ošetřit antiseptikem.
  • Cedr. odolný, má krásnou strukturu, snadno se opracovává, povrch je hladký. Používá se pro elitní interiéry.
  • Jedle. stejně pevná jako smrk a odolnější proti hnilobě. Dobře zpracovatelné pro všechny druhy obrábění, lepení, barvení.
  • Třešňové dřevo se snadno opracovává a leští, je odolné vůči plísním, má krásnou načervenalou strukturu a patří k oblíbeným materiálům designérů.
  • Olše. má krásnou strukturu, dobře zpracovanou do dokonale hladkého povrchu, vhodná pro imitaci mnoha druhů.
  • Topol je sypká deska, která se snadno opracovává, ale obtížně brousí. Při výrobě nábytku se povrch dýhuje.
  • Vápno je snadno zpracovatelný materiál, který si řezbáři oblíbili.

Technologie montáže nábytku

Začněte stavět jakýkoli kus nábytku vlastníma rukama, začněte s většími kusy a postupně přidávejte menší. Příklad sestavení knihovny:

  • Po přípravné fázi spojíte boční, horní a spodní stěny rámu a zarovnáte úhlopříčky.
  • Zadní část dřevotřísky pak přišroubujte zpět samořeznými šrouby.
  • Třetí fáze. upevnění polic. Potvrzení zaručují pevnější spojení.
  • Části vnějších bočních stěn, které byly poškozeny upevňovacími prvky, lze natřít odpovídajícími barevnými zátkami.
  • Nyní přicházejí na řadu další vnitřní díly, např. police mohou být vybaveny sloupky (pomocnými přepážkami).
  • Jako poslední se montují dekorativní díly (krycí desky, čelní panely atd.). д.).

Ve stejném systému jsou shromažďovány postele, kuchyňské skříňky, šatní skříně a další nábytek pro domácnost. V případě elektrických zařízení, která mohou způsobit úraz, se dodržují běžná bezpečnostní opatření.

Abyste si mohli nábytek vyrobit sami, potřebujete chuť, pozornost, čas a základní stavební znalosti. Pokud je vše provedeno správně, výsledkem bude exkluzivní a funkční dekorativní předmět, který bude sloužit mnoho let a dokonale zapadne do interiéru bytu.

Technologický proces

Celý proces je rozdělen do několika fází:

Navrhování

V této fázi se nakreslí náčrty nábytku podle velikosti místnosti. O nejvhodnějším umístění nábytku se rozhoduje ve fázi návrhu, stejně jako o tvaru a barvě nábytku. Pak zjistěte, z jakých materiálů bude vaše kuchyňská linka, skříňka nebo stůl vyroben.

Plánovat můžete pomocí tužky a papíru nebo pomocí speciálních návrhových programů v počítači.

Návrhový software (nejoblíbenější):

Montážní výkresy

Výkres nábytku je mapou, na které jsou sestaveny všechny díly. Proto musí být především srozumitelný, tj.к. Měli byste jej použít k sestavení výrobku a podle výkresu dodržet všechny potřebné rozteče a vzdálenosti pro montáž.

Prvky nábytku můžete kreslit a obkreslovat buď ručně na papír, nebo pomocí programu CAD, např. COMPASS 3D nebo AutoCAD.

Výpočet a detailní popis

V této fázi připravíme seznam všech komponentů s uvedením jejich materiálu a rozměrů, ze kterých je výrobek vyroben. Poté se seznam odešle na pilu k rozřezání a olepení hran.

Kalkulace nákladů

Na základě seznamu dílů určete celkové množství materiálu, kování, spojovacího materiálu a celkové náklady. K celkové ceně výrobku pak připočtěte cenu za řezání a lemování.

Montážní technologie

Když jsou všechny rozměry dílů správně vypočteny a zohledněny všechny odsazení a vůle, zbývá už jen málo práce. vše smontovat a připojit potřebné kování. A pokud použijete všechny materiály uvedené na našich webových stránkách, nebude tato práce o nic těžší než sestavení stavebnice Lego.