Jak vytvořit pero a drážku pomocí ruční frézy

Drážkový kloub. 4 způsoby výroby

Bez ohledu na to, jaké máte nářadí, budete mít velký úspěch při výrobě a montáži tohoto osvědčeného spoje. Stačí zvolit jednu z těchto osvědčených metod s použitím různých nástrojů. od levných, které máte pravděpodobně po ruce, až po specializované stroje.

Bez ohledu na to, jak hnízda a čepy tvarujete, vám tyto tipy pomohou dosáhnout dokonale přiléhajícího a pevného spoje pro všechny vaše výrobky.

  • Správné zapojení vždy začíná pečlivým označením. Použijte osvědčené ocelové pravítko a rovnou hranu a k rýsování použijte naostřenou tužku, rovnou hranu nebo rýsovací nůž.
  • Zapamatujte si jednoduché pravidlo: při označování drážky na hraně nebo čelním dílu rozdělte tloušťku obrobku na tři stejné části. Dvě vnější třetiny se stanou stěnami hnízda a prostřední třetina musí být odstraněna. U desky o tloušťce 18 mm (obrázek níže) je tedy uprostřed okraje obrobku vytvořena drážka o šířce 6 mm. Při použití materiálu o tloušťce větší než 18 mm může být šířka zásuvky větší než jedna třetina tloušťky obrobku za předpokladu, že tloušťka stěny zásuvky je alespoň 6 mm. z pevnostních důvodů.

Do zaoblené objímky se příčka montuje snadněji než do obdélníkové objímky. K zaoblení rohů použijte rašpli nebo nůž s vyměnitelnými čepelemi.

Pro drobné dokončovací práce, a tím spíše pro domácí kutily, nemusíte kupovat hotový drahý materiál. Stačí věnovat trochu času navíc a vyrobit si polotovary sami. Tím spíše pro pečlivého majitele.

Podrobný a srozumitelný postup bude popsán v tomto článku video, kde mistři odhalit malé triky tesařské vědy. Pokud něčemu nerozumíte, můžete se ptát v komentářích.

Spoj na pero a drážku se v Evropě objevil téměř současně s podlahovými prkny a latěmi. Tento dokončovací materiál se snadno instaluje a má mnoho výhod. Je pravda, že je dražší než standardní desky a lišty, ale spoje jsou mnohem přesnější a životnost je mnohem vyšší.

Nejjednodušší způsob provedení spoje pero-drážka

Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, jak lze vyrobit klasickou truhlářskou konstrukci s perem a drážkou. Nebudeme vyrábět jen samotný kloub, ale kompletní výrobek. malý dekorativní stolek. Budeme mít příležitost procvičit, protože pro takový výrobek je třeba 8 přilehlých tyčí k nohám najednou. Vezměme v úvahu některé další techniky směrování pro ruční zařízení.

vytvořit, pero, drážku, pomocí, ruční, frézy

Spoj na pero a drážku se začíná vyřezáním drážky ruční frézou. K tomu potřebujeme frézku s paralelním dorazem a rovný frézovací bit. V tomto příkladu jsou drážky vybrány na nohách stolu v místě spojení s válci. Na obrázcích vidíte příklad výroby nohou stolu ze zakoupených zábradlí. stůl tak vypadá velmi efektně. Na přání však lze použít i jednoduché dřevěné prkno.

Paralelní zastávka

Toto zařízení se používá k provádění zakřivených nebo rovných řezů. Paralelní zarážka je považována za běžnou položku a je součástí standardní výbavy většiny jednotek. Jeho součástí jsou následující části:

  • Vodítka ve formě tyčí. Používají se pro prohlubně na povrchu frézy.
  • dorazový šroub, který pomáhá zajistit požadovanou polohu zařízení.
  • Šroub, který vytváří potřebný prostor mezi hlavou nástroje a osou nástroje.
  • Kontaktní čelisti. Pomáhají získat doraz frézy na povrchu materiálu.

Paralelní zastávka se používá k mnoha úkolům. Při přípravě postupujte podle schématu:

  • V těle zarážky jsou malé otvory, do kterých je třeba nasadit speciální dřevěný trn. Při použití dorazového šroubu je pevně zajištěn.
  • Po upevnění se stavěcí šroub mírně povolí a seřizovacím šroubem se nastaví poloha dorazu na požadovanou úroveň.

Pokud znáte všechny konstrukční prvky a pracovní postupy, můžete si paralelní plot vyrobit vlastníma rukama. K jeho výrobě jsou zapotřebí kovové díly, malé lamely a několik šroubů. V obchodech se prodává mnoho druhů paralelních vaček. Zvolte je podle vlastností frézy používané pro frézování dřeva.

Domácí výroba drážkovaných pásů

Není neobvyklé, že si při výrobě nábytku nebo renovaci domu vystačíte s nejjednoduššími metodami a tím, co je po ruce.

vytvořit, pero, drážku, pomocí, ruční, frézy

Pokud potřebujete vytvořit drážku v desce vlastníma rukama, mějte trpělivost a správné nástroje:

  • Kotoučová pila. Nejpraktičtější nástroj, ale bohužel ne každý ho má.
  • Běžná pila na dřevo. Práce s ním trvá déle, ale je to příslušenství, které se nachází v každé domácnosti.
  • Elektrická vrtačka. Je také poměrně dostupná, ale před vytvořením drážky v desce pomocí vrtačky je vhodné cvičit na nepotřebné tyči a procvičovat dovednost.

Vytváření drážek pomocí kotoučové pily

Nejvhodnějšími materiály jsou dřevěná prkna, špalky a podobně. Cena surovin je minimální a přinejmenším se použije to, co najdete doma. Nejúspěšnější řešení. koncové připojení přes, jednoduchý otevřený přímý.

vytvořit, pero, drážku, pomocí, ruční, frézy
  • Doporučuje se zhotovit pero o tloušťce ¼ tloušťky desky a drážku stejné velikosti.
  • Výška a délka drážky musí odpovídat velikosti pásu.
  • Připravte si tužku a pravítko na značení.
  • Určete a označte polohu zářezu.
  • Prořez musí být proveden na linii uvnitř strany, která bude následně oddělena.
  • Pro kotoučovou pilu doporučuje příručka šířku kotouče 2-4 mm.
  • Řezáním uprostřed vyznačené čáry se odstraní 1-2 mm přebytku, protože v každém prkně se vytvoří dvě drážky.

Vezměte prosím na vědomí! Aby nedošlo k poškození obrobku, provádějte řezy na vnitřní straně vyznačených čar. Přitom se vizuálně upraví tloušťka čepele.

  • Pokud potřebujete spojit dva kusy pod úhlem 90º, proveďte na koncích řez pod úhlem 45º.
  • U spojů otevřených ke konci s úkosem (jednoduchý přímý spoj) vyznačte značky úkosu na úkosových řezech pásů.
  • Před vyjmutím drážky z desky ještě jednou zkontrolujte, zda je prořez na všech stranách správný.
  • Místo drážky je v očku zhotoveno oko pro šikmý jednokloubový spoj. V tomto případě se šířka čepu nemění a délka je 0,3-0,8 šířky spojované desky.
  • Protože kotoučová pila zaoblí hrany očka a tvar hrotu zůstane nezměněn, je vhodné rohy obrousit rašplí.

Drážkování pomocí vrtačky

Tato metoda je náročná na pracovní sílu, ale je alternativou k výše uvedeným postupům. Pokud nemáte k dispozici ruční frézku, připravte si vrtačku a dláto, pravítko a tužku.

  • Nasaďte vrták o průměru odpovídajícím šířce budoucí brázdy.
  • Chcete-li odhadnout hloubku drážky, můžete si místo označit na samotném vrtáku (např. pestrou barvou).
  • Nakreslete dvě rovnoběžné čáry podél dřeva ve správné vzdálenosti od sebe.
  • Po upnutí obrobku do svěráku vyvrtejte drážku a dbejte na dodržení svislé polohy a hloubky vrtáku.
  • Po dokončení odstraňte přebytečný materiál pomocí ostrého dláta a smirku.

Vezměte na vědomí! Někdy je zapotřebí drážka s konkávním dnem a hrot s vypouklým koncem. Před vytvořením měsíční drážky v desce nakonec vyvrtejte o něco menší hloubku, než je požadováno. Následné opracování a montáž se pohodlně provádí pomocí hrubozrnného smirkového plátna nebo kruhového pilníku.

Použití pily na zajištění dřeva

Vytvoření příčné drážky pilkou na železo.

Dobře načasované značení je zde velkým přínosem.

Lepení desek

Kvalitní dřevo je drahé a ne vždy je možné nebo dokonce nutné koupit kvalitní desku požadovaných rozměrů. Chcete-li například vyrobit desku stolu, není nutné hledat desku o šířce stolu, máte-li truhlářské dovednosti, můžete vytvořit dokonalý dřevěný panel s potřebnými parametry.

Existuje mnoho truhlářských možností. Běžně používaná deska s perem a drážkou, tzv. klinkerová deska. Umožňuje vytvářet rovnoměrné velkoplošné dřevěné plochy. Často se používá zjednodušená verze. deska se čtvrtinovým spojem.

Lepení do hladkého spoje (tupý spoj)

Nejjednodušší metoda, která nevyžaduje žádné příslušenství. Boční hrany desek hoblujte, je lepší je opracovávat ve dvojicích, obě sousední desky upnout do svěráku a současně je opracovávat. Tato úprava vytvoří dokonalý povrch, na němž nerovnosti jedné desky vyrovnají nerovnosti druhé. Obě desky se natřou lepidlem a drží se na místě, dokud lepidlo nezatuhne.

S použitím přídavných výztuh

Tato metoda poskytuje robustnější, ale méně složitou strukturu. Desky jsou rovněž zarovnány, ale na spojovaných koncích jsou vytvořeny otvory pro instalaci kolíků nebo čepů. Tkaninu lze vyztužit zatlučením kovových sponek. Svorky jsou samozřejmě zatlučeny do vnitřní strany výrobku.

Lepení nosných prvků

Existuje několik způsobů, jak rozšířit (zvětšit) desku, která je součástí nosné konstrukce. Nejjednodušší a nejbezpečnější metodou je polodrážkový spoj, po kterém následuje instalace výztužných pásů ve spoji. Nekritické oblasti lze vyztužit překližkou.

Stejná technika se používá také pro spojování desek pod různými úhly. Přesně provedené řezy kloubových dílů umožňují obejít se bez výztužných desek, stačí desky v místě spoje upevnit šrouby.

Vytvoření holubího ocasu vlastníma rukama

K ručnímu zhotovení holubího řezu potřebujete následující sadu nástrojů:

  • křížový nůž;
  • frézou nebo speciálním písařem;
  • truhlářský čtverec;
  • pilka na železo;
  • tesařské dláto a paličku;
  • zubatý nůž nebo tužku.

Začněte řezání spoje přípravou holubičího spoje. To je důležité, protože se použije pro značky holubího ocasu. Aby nedošlo k záměně orientace, jsou díly dočasně označeny na přední, zadní, horní a spodní hraně.

Na všech čtyřech plochách vyznačte kleštěmi linii ramenního ořezávače. Jakmile se rozhodnete pro počet čepů, označte je pomocí speciální šablony nejprve na čelní ploše a poté na desce součásti. Pro usnadnění pozdější práce označte odstraňované plochy.

Stejný postup lze provést pomocí malé paličky a tesařského hranolu.

Pilkou na železo proveďte rovnoměrné řezy až k linii ramene vyznačené pravítkem. Udržujte čepel kolmo k drážce; řezejte rovnoměrně bez trhání. Aby se pila nekývala do stran, lze jako improvizované vodítko použít malý rám pro řezání čtverců.

Mezeru mezi čepy lze odstranit dvěma způsoby:

Tvarování rohů na hrotu

Jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit rohy různých rozměrných výrobků, je spojování na úkos. Vytváří monolitickou strukturu, která zakrývá vlákna na koncích a zajišťuje tak atraktivní vzhled. Tato technika je vhodná pro mnoho různých aplikací, ale nejčastěji se používá při výrobě rámů a dílců pro skříňový nábytek.

vytvořit, pero, drážku, pomocí, ruční, frézy

Pro vytvoření spoje v každém z dřevěných dílů se provedou řezy pod úhlem rovným polovině úhlu, pod kterým se obrobky stýkají. Nejčastěji je tento úhel pravý, takže se řezy provádějí pod úhlem 45 stupňů, ale úhel se může značně lišit. Postupujte takto.

Nejprve se vyznačí díly. Je důležité nezapomenout, že značení se provádí podél delší strany, jinak byste mohli měření špatně spočítat.

Na spojovaných hranách veďte ořezávací linku pod požadovaným úhlem. Pomocí složeného čtverce označte každou stranu obrobku. Poté proveďte řez, pro který je nejlepší použít elektrickou přímočarou pilu, ale můžete pracovat i s ručním nářadím. Při práci s pilkou na železo je důležité kontrolovat úhel řezu a užitečná může být i vodicí lišta.

Levné a klidné

Dřevořezba je vždy krásná, honosná a drahá. Dělají to talentovaní lidé, umělci nebo sochaři. Existují však metody vyřezávání, které zvládne každý. Například je velmi snadné vyřezávat vzory ručním frézováním. Práce se provádí pomocí frézy s malým průměrem podél obrysu konstrukce. Za tímto účelem vyberte tvrdou desku, přibijte šablonu vystřiženou z kartonu a vyfrézujte ji podél šablony.

Práci zvládne jakákoli výkonná frézka. Měla by být pokud možno lehká a praktická, aby bylo snadnější kopírovat design. Pro začátečníky tedy není nutné zabývat se tím, jakou frézku zvolit, hlavní je zvolit frézy o průměru 2 mm a více. Při práci musíte být pečliví, abyste tenkou frézou rovnoměrně projížděli po obrysech návrhu a neporušili je. Dalším krokem je prohloubení pozadí, k čemuž se používá fréza s velkým průměrem.