Jak vyrobit pórobeton vlastníma rukama? Kroky pro výrobu stavebního materiálu doma
Při sestavování rozpočtu stavby hledá mnoho developerů způsoby, jak ušetřit; jedním z nich může být i snaha vyrobit si stavební materiál vlastními silami. Ne vždy je však domácí výroba nákladově efektivní, protože pro organizaci miniprodukce je v každém případě nutná přítomnost alespoň minimálního souboru zařízení a základních surovin.
V tomto článku se podíváme na to, jak rozumné je vyrábět výrobky určené pro stavbu stěn. Takže pórobeton s vlastními rukama doma: je to možné, a jak ziskové?
Materiály, nástroje, vybavení
Pro kvalitní výrobu pórobetonových tvárnic je nutné připravit stavební materiály pro vytvoření kvalitní směsi, nástroje a zařízení. Bez ohledu na to, jak bude proces výroby průmyslového výrobku probíhat. na průmyslovém pásu nebo v domácích podmínkách, jsou obecné technologické požadavky na složení v souladu s předpisy stejné pro jakýkoli typ výroby pórobetonu:
Z těchto materiálů se vyrábí směs betonu s plynotvornými látkami a plastifikátory:
- cement M400, M500;
- čistá tekoucí voda;
- křemičitý písek;
- pálené vápno;
- soda hlinitá (prášek, pasta);
- žíravá soda;
- sádrové přísady;
- keramzit;
- síran sodný.
Pro ruční výrobu v užitkové místnosti budou zapotřebí následující nástroje:
Někdy se pro urychlení procesu používají mobilní jednotky v domácí výrobě. Tyto typy zařízení jsou plně zabalené. Je možné si je pronajmout na dobu potřebnou pro výrobu požadovaného množství pórobetonových výrobků. Inzeráty na pronájem mobilních strojů od jednotlivců nebo stavebních firem lze najít na sociálních sítích na internetu.
Důležité! Profesionální zařízení (dopravníkové, stacionární) zahrnuje pásové dopravníky, dávkovače, dávkovače, automatizační jednotky, autoklávy, drtiče, formy, vibrační síta, vozíky atd.д. Kompletní stroje jsou prodávány domácími i zahraničními výrobci a obsahují označení, návod, certifikát kvality a záruku.
Srovnání výrobků vyráběných ve vlastní režii a v továrně
Při výrobě pórobetonových tvárnic se tvárnice vytvrzují v procesu hydratace vlastníma rukama; ve výrobním procesu se vytvrzují autoklávováním. Tyto materiály se liší technickými a fyzikálními parametry. Prefabrikované bloky se vyrábějí stacionárním nebo dopravníkovým způsobem. U druhé možnosti je potřeba lidské účasti omezena na minimum. Člověk se neustále a přímo podílí na domácí výrobě materiálu.
V porovnání s autoklávovaným pórobetonem jsou doma vyrobené tvárnice méně pevné. Továrně vyráběný materiál má také lepší mrazuvzdornost, křehkost, tepelnou vodivost.
Pokyny k postupu krok za krokem
Pórobetonové tvárnice se vyrábějí dvěma hlavními způsoby. autoklávované a neautoklávované. První metoda se používá pro průmyslovou výrobu, druhá je vhodná pro domácí práce, protože materiál se nalije do formy a schne v přírodních podmínkách.
Obecná technologie výroby pórobetonových výrobků se skládá z následujících kroků:
- Nákup a příprava materiálů, nástrojů a vybavení.
- Tvarování kompozice (hnětení budoucího odlitku).
- Roztírání betonové směsi do forem namazaných speciálním přípravkem.
- Vytvrzování parou (v případě vytvrzování v autoklávu).
- Sušení v přirozeném prostředí (neautoklávové vytvrzování).
- Vyjmutí pórobetonu z formy.
- Položení k provzdušnění na připravený povrch.
- Balení v polyethylenu pro následnou přepravu.
Prefabrikované, suché výrobky by měly být ponechány v klidu po dobu 3-4 týdnů. Tím výrobek získá větší pevnost a hustotu, a teprve pak může být použit ve stavebnictví. Proces výroby pórobetonu vlastníma rukama je časově náročný a vyžaduje neustálou účast člověka od začátku práce až do konce.
Důležité! Pro mazání forem v domácích stavbách můžete použít strojní olej (i použitý), můžete jej zředit vodou v poměru 1:3. V závislosti na použité formě se velké bloky rozřežou na požadované rozměry.

S improvizovanými prostředky a stroji
Při ruční práci se zaměřte především na vyjímatelnou formu. ochranné rukavice lze zakoupit ve stavebninách nebo si je lze pronajmout u stavebních firem. Forma musí mít 2 části. vaničku a boky, které se před litím malty namažou speciálním přípravkem. Palety jsou vyrobeny z překližky odolné proti vlhkosti nebo z nerezové oceli.
Pro domácí použití lze formy standardizovat na určité rozměry. Před litím a obecná příprava na proces:
Suché složky budoucí malty se smíchají v nádobách a zalijí vodou pomocí stavebního míchadla nebo lopaty;
Při práci doma vždy používejte ochranný oděv a rukavice.
Důležité! Místnost, kde bude probíhat pracovní proces, musí být větraná a odvětrávaná, ale bez průvanu. Doporučená teplota pro práci by měla být nejméně 20 °C.
Na dopravníkových zařízeních
Následující postup se používá na průmyslových výrobních linkách pro výrobu pórobetonových tvárnic:
- Do míchačky se nalije čistá voda o teplotě 40-60 °C.
- Poté se automaticky spustí míchačka a do míchačky se nasypou suché přísady. nejprve cement a poté všechny ostatní přísady s výjimkou plynotvorných látek, které se míchají 5 minut.
- Na konci doby míchání se přidá hliníkový prášek a směs se míchá dalších 30 sekund.
- Příprava formy. sestavení a promazání, nalití betonové malty z míchačky do formy, rovnoměrné rozetření po celém vnitřním povrchu.
- Formy se směsí se umístí do směšovací komory, kde se zahřívají a tuhnou (až 3 hodiny).
- Poté se forma vyválí a řezačka rozřeže vrchní část na kousky (bloky požadovaného tvaru).
- Hotové pórobetonové výrobky se ukládají do autoklávu (50-60 °C) na dobu až 8 hodin a bednění se odstraní pro konečné vytvrzení a ztvrdnutí.
- Hotové bloky se pak uloží na paletu, odvětrají, zabalí a převezou do skladu nebo skladovacího zařízení.
Průmyslový pásový dopravník je nejrychlejší a nejefektivnější způsob výroby pórobetonu, ale nákup profesionálního zařízení vyžaduje velkou peněžní investici (od 5 000 000) a je vhodný pouze v případě, že se chcete věnovat podnikání ve velkém měřítku, pokud je k dispozici nebo hledáte dobrý trh. Není vhodný pro domácí výrobu, protože vyžaduje velkou plochu pro výrobu.
Důležité! V porovnání s výrobou v továrně budou domácí pórobetony méně pevné, protože autoklávovou metodou vzniká robustnější průmyslový výrobek s dobrými parametry mrazuvzdornosti, tepelné vodivosti a hustoty.
Na stacionárním zařízení
Vytváření pórobetonu pomocí tohoto typu zařízení je naprosto stejné jako u dopravníku, jen s tím rozdílem, že pás je zmenšenou kopií velkého průmyslového pásu a celý proces probíhá sériově, přičemž vylitá forma postupuje po kolejnicích podél zařízení. Vyžaduje také méně prostoru a investic do výrobních zařízení. Stacionární metoda je vhodnější pro komerční zákazníky, ale ne pro domácí použití.
Stacionární metoda umožňuje výrobu profesionálních výrobků z neautoklávovaného pórobetonu. Všechna zde používaná zařízení jsou samostatná a nevyžadují manuální práci, ale musí být umístěna ve vyhrazené místnosti.
- Na tomto pásu se suchá malta prosévá přes vibrační síto, dávkuje automatickými dávkovači a míchá mobilním míchadlem.
- Roztoková voda se ohřívá na 40 °C ve speciálních kotlích a je regulována regulátory teploty.
- Forma se namaže, nalije se do ní směs a nechá se ztuhnout. V místnosti se udržuje teplota nejméně 20 °C, aby byl výrobek připraven k použití do 5 hodin.
- Poté se výrobek ze 4autoklávu vyjme, vyvětrá a uloží na paletu, aby mohl až po dobu 1 měsíce získávat své pevnostní vlastnosti.
na mobilní mini lince
Práce na miniprodukci je mobilní a vhodná pro počáteční proces podnikání, protože zabírá malou plochu místnosti a vyžaduje minimální investice ve srovnání s profesionální průmyslovou výrobou stacionárního a dopravníkového typu. Při použití tohoto řádku postupujte takto
Srovnání vlastnoručně vyrobených a prefabrikovaných výrobků
Při výrobě pórobetonových tvárnic vlastníma rukama se vytvrzují hydratací a v továrně. autoklávováním. tyto materiály se od sebe liší svými technickými a fyzikálními vlastnostmi. Ve výrobě se bloky vyrábějí stacionárním a dopravníkovým způsobem. Druhá možnost minimalizuje potřebu lidského zásahu. Při domácí výrobě materiálu je člověk neustále a přímo zapojen do.
V porovnání s autoklávovaným pórobetonem jsou domácí tvárnice méně pevné. Tovární materiál má také nejlepší ukazatele mrazuvzdornosti, křehkosti, tepelné vodivosti.
Jak uvést do praxe?
Postavit dům nebo budovu v krátkém čase s použitím moderních materiálů je reálné. Odborníci z kategorie stavebních řemesel zdůrazňují, že pórobeton je cenově dostupný a podle všech standardů vysoce kvalitní materiál, který se používá pro:
- domy;
- pomocné prostory domácnosti;
- garáže;
- sklady;
- obchody;
- soukromé obchodní budovy.
ziskovost výroby
Ziskovost blokové produkce ovlivňuje řada faktorů. Záleží na:
- Náklady na suroviny;
- Investice na nákup vybavení;
- Množství výrobního odpadu;
- Požadovaný objem;
- Výrobní cíle.
Odborníci provedli výpočty v souladu s čísly, podle nichž bylo zjištěno, že je dražší vyrobit pórobetonové bloky vlastníma rukama než koupit hotový materiál. Kromě toho tento proces vyžaduje úsilí a čas.
Pórobetonové tvárnice. univerzální stavební materiál, který se hojně používá pro stavbu budov. Lze zakoupit v továrnách a stavebninách. Je také možné vyrobit bloky vlastníma rukama, po předchozím výpočtu ziskovosti tohoto procesu.
Nástroje a materiály
Vybavení
Chcete-li si doma vyrobit pórobeton vlastníma rukama, musíte si pořídit následující vybavení:
- Kovové struny. Jsou potřebné k odstranění netěsné pórobetonové malty.
- Formuláře. Pro tvarování výrobku do požadovaného geometrického tvaru.
- Mixér. Smíchejte složky malty a spojte hotovou hmotu se zplyňovacím zařízením. Bez ní není možné zajistit kvalitní a správnou konzistenci stavebního materiálu.
Složení
Pevnost pórobetonových tvárnic a struktura stavebního materiálu závisí na správné přípravě malty. Používejte pouze vysoce kvalitní přísady, přísně v souladu s požadovaným dávkováním. Například je zapotřebí 1 tuna portlandského cementu o minimální třídě M400, 180 kg křemičitého písku, 1,5 kg louhu sodného, 400 g hliníkového prášku a průměrně 60 litrů vody. Po přípravě komponentů můžete přistoupit k výrobě pórobetonu podle tohoto algoritmu:
- Smíchejte cement a písek.
- Nalijte vodu a směs promíchejte.
- Za stálého míchání postupně přilévejte ostatní přísady (kromě oxidu křemičitého).
- Přimíchejte hliníkový prášek. Ten reaguje s vápnem za vzniku vodíku. Tvoří se v surovině, která má neuvěřitelný soubor pórů.
Příprava formulářů
Dalším důležitým krokem ve výrobním procesu je výroba forem. Lze je zakoupit hotové nebo vyrobit ručně. Pro druhý způsob je třeba vzít desky a vyrobit z nich obdélníkovou nádobu. Vložte překlady, které rozdělí celou délku formy na buňky. Velikost těchto buněk určuje parametry vzduchobetonových bloků. Aby se malta nelepila na desky, doporučují zkušení stavitelé mazat vnitřní stranu desek směsí oleje ze 3 dílů vody a 1 dílu strojního oleje.
Výroba pórobetonu v domácích podmínkách
Než začnete, důkladně potřete vnitřek formy olejem, aby se hmota nelepila. Předehřejte formu na teplotu přibližně 40 °C. Do rovnoměrně promíchané betonové malty se vstříkne hliníkový prášek a malta se nalije do formy.
Nalévání musí být provedeno do výšky přibližně poloviny výšky stěny krabice, aby se umožnila expanze hmoty během chemické reakce s tvorbou pórů.
Během 6-8 minut dochází k prudké reakci s emisemi plynů. Poté se pozoruje aktivní růst hladiny hmoty ve formě. Na konci reakce se expanze kompozice zastaví a poté dojde k mírnému smrštění malty. Po dokončení vertikálního pohybu dýhy se silným ocelovým drátem odstraní z obrobku všechny nerovnosti povrchu (nerovnosti a prohlubně). Tepelně izolační materiál (azbest, pěnový plast atd.) se položí na horní část zklidněného bloku. д. Na formu nasaďte víko.
Přirozené sušení pórobetonových tvárnic probíhá. Minimální doba sušení 2 hodiny. Poté lze monolit rozřezat na bloky požadované velikosti. Doporučená doba před odjezdem do skladu je 24 hodin. Při práci je třeba se vyvarovat průvanu. Provoz ventilátoru se nedoporučuje. Ochlazování hmoty musí být pomalé a rovnoměrné.