Jak vyrobit pluh pro motorový kypřič rukama

Pluh pro motorový kypřič vlastníma rukama Rozměry a výkresy podomácku vyrobených pluhů Jak vyrobit obracecí a otočné pluhy Zvláštnosti úprav a upevnění

Aby bylo obdělávání půdy co nejplodnější, nemůžete si koupit hotovou jednotku a vyrobit pluh pro motorové kypřiče vlastníma rukama, například pro motorový blok Neva. V tomto případě můžete použít také jednonápravový traktor Carver, Tarpan, Luch, Texas, Caiman. Jak tedy vyrobit pluh pro kypřič?? Pomocí kráčející traktorové jednotky se provádí široká škála zemědělských prací, jako je orba, sečení, sázení různých plodin, hřebenování, přeprava zboží atd. Každý druh orby však potřebuje speciální nástavce. V tomto článku hovoříme o pluhu a vyvstává otázka, co dělat: koupit pluh, nebo vyrobit pluh pro motorový kypřič vlastníma rukama.

Pluhy se dělí na několik typů, které se od sebe konstrukčně liší. V současné době se pro orbu s blokem sněžného skútru používají jednorámové pluhy, obracecí pluhy a rotační pluhy.

Jednoduchý pluh s motykou

Tento pluh je konstrukčně velmi jednoduchý a není problém najít výkresy a schémata. Díky této jednoduchosti je ideální pro majitele motocyklů, kteří nejsou zkušení.

vyrobit, pluh, motorový, kypřič

Pluh s jednou kopou se snadno vyrábí. Téměř každá domácnost má po ruce nepotřebné kusy kovu a nářadí.

Výkyvný pluh je skutečně všestranný. Jak známo, při orbě půdy jednoradličným pluhem se vrstva půdy při jednom přejezdu otočí radlicí na jednu stranu. Abyste mohli půdu při druhém přejezdu otočit na stejnou stranu, musíte se vrátit na začátek předchozího řádku a začít na stejné straně pozemku.

Otočný pluh umožňuje orat mnohem rychleji. na konci řádku po otočení radlice jednoduše otočíte radlici na druhou stranu a pokračujete v obdělávání půdy.

Rotační pluh pro kypřič s opěrným kolem je vzhledem ke své konstrukci považován za složité nářadí. Na tom je třeba pečlivě pracovat, aby chyby neovlivnily kvalitu pěstování.

Rotační pluh je vyroben podle určitého algoritmu:

  • Fréza. pracovní část. Připravte si ocelové trubky a kovové desky pro rám. Ty jsou přivařeny k trubce pro následné broušení a odhození;
  • Výroba rámu pro převodovku. Vyrábí se ve všech tvarech. Hlavní je chránit převodovku před vlhkostí, nečistotami a vnějším poškozením;
  • Musíte si koupit redukci. Je připojen k převodovce stroje;
  • Rotační pluh je poměrně velký, proto je nutné namontovat kola. Stará kola z motocyklů budou stačit.

Tato konstrukce vydrží dlouho. Je důležité včas vyměnit olej, kterým je reduktor mazán, aby nedošlo k jeho poškození.

Jednonápravový traktor používaný k připojení takového nářadí musí mít funkční vývodový hřídel. Je to ten, který aktivuje nápravu pohánějící radlici.

Rotační pluhy na jednonápravovém traktoru v provizorním provedení jsou nejčastěji vybaveny diskovými mechanismy. Známé jsou však také bubnové pluhy, lopatové pluhy a šnekové pluhy. Nepostradatelné pro hnojení a hubení plevele.

Pluh na jednonápravovém traktoru: typy a konstrukční prvky

Pluh je speciální zařízení k orbě půdy, vybavené kovovou radlicí. Určeno ke kypření a převracení vrchních vrstev půdy, což je důležitá součást předseťové a podzimní orby. Původně pluhy tahal člověk, později hospodářská zvířata. Dnes je jednou z možností tohoto závěsného příslušenství kromě traktoru nebo minitraktoru také pluh na jednoosém traktoru.V závislosti na tvaru hlavních pracovních prvků jsou k dispozici pluhy na jednonápravovém traktoru:

Na základě počtu pracovních dílů:

Pluhy na jednonápravových traktorech mohou být navíc vzhledem k podmínkám montáže buď standardní, nebo reverzibilní.

Otočný pluh

Jedná se o stojan, ke kterému jsou přivařeny dvě radlice: radlice, která půdu seká a obrací, a radlice, která půdu naklání. V horní části tělesa pluhu je přivařen úhelník, který se opírá o horní okraj sklápěče, což zvyšuje jeho tuhost.

Pokud si ji vyrobíte sami, je možné zjednodušit nastavení hloubky orby. Šroubovaná příčka je přivařena ke sloupkům pluhu a je delší. Není potřeba žádný box. V přední části příčného nosníku je k němu připevněna konzola, do níž je přišroubována další svislá vzpěra, která je dostatečně velká, aby posunula pluh mimo oblast převrácení.

Do svislého čtvercového stojanu vpředu se vyvrtá několik otvorů, kterými se v požadované výšce upevní 90° tyč. Tento přední sloupek má dvě oka, která jsou k němu přivařena. Dva šrouby se vloží a utáhnou maticemi. Spojují hrot a bod obratu. Takové spojení je jednodušší a efektivnější. Hloubka orby je nastavitelná.

Aby se zabránilo uvíznutí půdy v mezeře, je mezi spodní a horní radlici přivařena tenká deska. Ta pomáhá půdě hladce a rychle se pohybovat v oblouku a otáčet se po vrstvách.

Otočný pluh Zykov

Výztuhy radlice jsou v tomto případě vyrobeny z ocelových pásů na šroubech. Dole a nahoře. pod úhlem. Úsporné a jednoduché. Napínák s přivařeným úchytem drží dvě radlice s kolíky, které se zasunou do úchytu. Kladkový uzel drží dva zajišťovací šrouby. K podvozku je připevněno kolo, které zajišťuje stabilitu.

Konstrukční prvky pluhu

Výroba ručního pluhu není dnes žádný problém. Na webu najdete spoustu výkresů pro nejrůznější návrhy.

K výrobě pluhu potřebujete následující položky:

  • rukojeť z trubky. 2 ks;
  • upevnění stojanu pomocí šroubu M 10 ;
  • rám;
  • upevnění vidlice kloubu k rámu;
  • pluh;
  • kolo;
  • oje;
  • kapronové pouzdro pro ložisko;
  • otočný čep ze šroubu M10 ;
  • Nadpraží mezi klikami;
  • náprava;
  • pojistná matice;
  • distanční podložka;
  • T-bar;
  • rukojeť pro oje.

Při výrobě pluhu je třeba se řídit především přesnými pokyny a dodržovat parametry zvoleného tahu. I zdánlivě nepodstatný detail může mít velký vliv na výkonnost nástroje nebo později negativně ovlivnit jeho provozní parametry.

Montáž

Nejprve je třeba vyrobit rám, který může být vyroben z kovové trubky o průřezu 40 × 52 mm a tloušťce stěny přibližně 7 mm. Pro vytvoření vidlice jsou široké strany rámu odříznuty a směřují k sobě. Na rámu se pak vyznačí středový bod, do kterého se připevní příčný nosník, a přivaří se oka, ke kterým se připevní oje. V hlavě vidlice (v přední části rámu) je zavařený otvor, který zabraňuje vnikání nečistot.

Montáž na sloup

Pro upevnění nohy pluhu k široké části trubky, která byla použita pro stavbu rámu, se na obou stranách vyvrtají nebo vyříznou otvory o rozměrech 16 × 31 mm. Do úzkých stěn rámu vyvrtejte také otvory Ø 10,2 mm pro upevnění ramene pluhu pomocí šroubů M10. Rukojeti se vyrábějí samostatně z přibližně ½“ trubek. K tomuto účelu můžete použít starou vodovodní trubku, kterou z obou stran zploštíte kladivem. V obdržených rovinách jsou vyvrtány otvory Ø10,2 mm, které jsou k rámu připevněny šrouby. Mezi rukojeťmi je přivařena příčka pro větší tuhost.

Závěs pluhu

Závěs je důležitým prvkem, který zajišťuje pevné spojení mezi zavěšeným pluhem a pluhem Neva. Nejoblíbenější je držák s kanálem ve tvaru písmene U, umístěný pod rumpálem rumpálu. Při výrobě závěsu se vyvrtají otvory pro upevňovací kolík a držák. Držák je buď nahoře, nebo dole, takže nepřekáží při upevňování.

Výroba a upevňování obrobků

Základními prvky jednotrupé konstrukce jsou radlice a lišta. K výrobě radlice potřebujete 3-5 mm silný ocelový plech. Nejprve je radlice vyrobena ze starého pilového kotouče z vysokopevnostní oceli. Ostří radlice se brousí na kovadlině. Dále se zhotoví formovací deska z kovové trubky o průměru 50-60 cm a tloušťce stěny asi 5 mm. Z kartonu nebo silného papíru si vyrobte šablonu, přiložte ji na kov a křídou vyznačte obrys. Na základě výsledných čar vyřízněte obrobek svařováním plynem a pomocí úhlové brusky nebo kladiva a smirkového plátna jej vytvarujte do požadovaných rozměrů.

Závěrečná fáze

Po zhotovení všech kovových dílů budete potřebovat plech o rozměrech 50 × 50 cm a elektrickou svářečku pro konečnou montáž. Svařte prvky budoucího pluhu k desce, boční deska a radlice jsou k ní přivařeny v pravém úhlu. V případě jakýchkoli nesrovnalostí se formovací deska upraví do správné polohy pomocí kladiva a přivaří se k zadní části radlice.

Pokud kontrola neodhalí žádné závady, lze pluh svařit. Odstraňte plech, na kterém je sestava založena, pomocí úhlové brusky nebo kladiva a dláta. Poté se pečlivě zbrousí svařované švy a radlice a tvarová deska se obrousí smirkovým papírem. když je hotový a téměř připravený k použití, je natřen. zejména svařované spoje. To dodá estetický vzhled a ochrání kov před korozí, a tím znatelně prodlouží životnost výrobku.

Protože není snadné vyrobit pluh pro motorový kypřič vlastníma rukama, budete potřebovat alespoň nějaké zkušenosti s nářadím na orbu. Ve všech případech postupujte podle pracovního výkresu a všech příslušných pokynů. Orba svépomocí může ušetřit peníze, protože většinu materiálů lze sehnat doma.

Montáž nohy pluhu

Pro upevnění nohy pluhu se na obou stranách široké části trubky, která byla použita k výrobě rámu, vyvrtá nebo vyřízne otvor 31×16 mm. V úzkých stěnách rámu také vytvoříte otvory o průměru 10,2 mm pro upevnění ruční kliky pomocí šroubů M10.

Držadla pro nohy pluhu by měla být vyrobena z trubky o průměru asi půl palce. Případně použijte starou vodovodní trubku, kterou můžete z obou stran srovnat kladivem. Do získaných rovin vyvrtejte otvory o průměru 10,2 mm a připevněte je k rámu pomocí šroubů. Pro vyztužení mezi rukojeťmi svařte příčný nosník.

Vyorávání brambor

Pokud máte motorový kypřič, můžete brambory vyorat speciálním jednořádkovým nebo dvouřádkovým pluhem.

Při použití dvouradličného pluhu by měly být radlice na minitraktoru připevněny pomocí nástavců. Kola by měla být větší než kola používaná k orbě. Toto technické řešení zvětšení průměru je nutné, aby se zabránilo poškození keře při orbě.

vyrobit, pluh, motorový, kypřič

Pluhy by měly být nastaveny tak, aby se v pracovní poloze nacházely uprostřed mezi řádky brambor. Každý prvek se pak spustí do země do požadované hloubky a osa stroje se nastaví svisle k povrchu půdy. Tím se zajistí, aby byla stébla při práci lépe zakryta. Sečení dvouřádkovým pluhem by se mělo provádět napříč řádkem, protože brázdy se vytvářejí na obou stranách.

Při použití jednořádkového pluhu by měly být hroty nastaveny blíže k sobě. Je to nutné, protože sečení bude probíhat v jednořádkovém rozestupu, a pokud tento požadavek nebude splněn, jednonápravový traktor nemůže projet, aniž by keře poškodil.

Kromě těchto způsobů je možné s motorovým kypřičem provádět také aktivní pletí a orbu, pokud je nářadí vybaveno nástavci pro radlice.

Vlastnoručně vyrobený rotační pluh pro skútry

Otočný pluh. jedná se o univerzální pluh se standardním jednoduchým závěsem a ručním otočným zařízením. Jak víte, při orbě klasickým pluhem se půda při jednom přejezdu otočí radlicí na jednu stranu. Aby se půda v dalším řádku otočila na stejnou stranu, je třeba se vrátit na začátek předchozího řádku a začít na stejné straně pozemku.

Otočný pluh umožňuje orat mnohem rychleji. na konci řádku po otočení kypřiče jednoduše otočíte pluh na druhou stranu a pokračujete v orbě.

Montáž pluhu na jednonápravový traktor: postup krok za krokem

Než připojíte pluh k motorovému kypřiči a začnete jej nastavovat, musí samotná traktorová jednotka projít řadou přípravných postupů. Jejich podstatou je:

  • přeprava kultivátoru na místo, kde bude používán;
  • odstranění rozchodu kol, který je nahrazen radlicí. Jinak by stroj začal prokluzovat a mohl by se zaseknout.

Po splnění těchto předpokladů lze pluh namontovat.

  • připevnění pluhu k závěsu traktorové jednotky maticemi, které umožní v budoucnu samostatně nastavit jeho provozní parametry;
  • Připravte si dva upevňovací čepy, kterými připevníte závěs a pluh ke kloubu.

Zde orba končí a my se můžeme pustit do dalšího úkolu.

vyrobit, pluh, motorový, kypřič

Fotografie pluhů vlastní výroby

Ruční sekačka na trávu: výkresy, návrhy, nejlepší modely a tipy na konstrukci

Vlastnoručně vyrobený traktor vlastníma rukama: jak vyrobit domácí techniku? Rady pro konstrukci a montáž zemědělských strojů (85 fotografií)

Traktor pro kutily. plány, schémata a návrhy zemědělských strojů a mechanismů pro kutily (120 fotografií)

Doporučená četba! Křovinořez. nejlepší modely, tipy na výběr, výrobci a hodnocení kvality (videa a 95 fotografií)