Kompresor z plynové láhve vlastníma rukama. Ručně vyráběný kompresor: Možnosti instalace Jak přestavět přijímač z propanbutanové nádrže
Kompresor je nepostradatelný spotřebič pro domácnost nebo letní chatu. To platí zejména pro ty, kteří mají vlastní dílnu a rádi se věnují řemeslným pracím nebo airbrushingu. Je samozřejmě možné jít a koupit jednotku na trhu, ale často je cena natolik vysoká, že od koupě odrazuje. Ale samozřejmě existuje řešení. kompresor si můžete vyrobit sami.
Nepotřebujete toho mnoho, i když si něco musíte koupit. Mnoho lidí má pravděpodobně starou ledničku, která se do interiéru příliš nehodí. Pokud je ještě funkční, putuje na venkov, kde leží a rezaví, nebo do popelnice. Takže jeho kompresor bude hlavní součástí budoucí instalace. Přijímač bude vhodný jako starý hasicí přístroj, nebo malá plynová láhev, která dosloužila. není takový problém, protože téměř všude zplynované. Ve specializovaném obchodě je třeba zakoupit adaptéry, tlakový spínač, regulátor tlaku s manometrem, vzduchový filtr a odlučovač vody.
Pokud kompresor, ručně vyrobený z improvizovaných materiálů, obsahuje přijímač z plynové lahve, je třeba odstranit zbytky propanu. Za tímto účelem otevřete ventil, postavte láhev dnem vzhůru, poté ji naplňte vodou a opět otočte dnem vzhůru. Poté je třeba postup s vodou zopakovat, ale nádrž ponechat v normální poloze. aby mohl uniknout zbytek plynu. Poté je třeba na vzduchovém zásobníku vytvořit výstupní otvory: to se provádí obvyklým vrtáním a řezáním v kování a adaptérech. Kompresor, vlastní rukou sestavený, předpokládá připojení hadic (kyslík, vysoký tlak). Výstupní otvor vzduchojemu je upřesněn osazením manometru a výstupem pro provozní hadici. Kromě toho musí být přijímač opatřen horní deskou, pokud na něm bude stát samotný motor. Takový ručně vyrobený kompresor zabere méně místa. A nainstalovaná kola mu dodají manévrovatelnost.
Princip je jednoduchý. Jeho hlavní součástí je motor, který čerpá vzduch do zásobníku vzduchu. Vzdušník je zase vybaven ventilem, který zabraňuje úniku vzduchu z kompresoru. Vytváří tlak vzduchu. Kompresor je vybaven čidlem, které zabraňuje přetlaku v přijímači, a relé automaticky vypíná motor. To pomáhá zabránit výbuchu a následnému poškození nejen mechanismu, ale i lidského zdraví. Podle této konstrukce lze postavit různé kompresory v závislosti na možnostech a kreativitě: čím větší je vzdušník, tím výkonnější je motor. Kompresory chladniček mohou po spárování pracovat s 50litrovou plynovou lahví a tlakem až 16 atmosfér.
Elektrická část se skládá z komponentů, jako je startér, relé přetížení a svorkovnice pro připojení kabelů. Napájení je zajištěno z běžné sítě, takže jej lze používat všude, kde je běžná elektrická zásuvka.
Kompresor pro lakování nebo huštění pneumatik není třeba kupovat. můžete si ho vyrobit vlastnoručně z použitých dílů a součástí vymontovaných ze starého zařízení. Povíme vám o návrzích, které jsou sestaveny z improvizovaných materiálů.
Chcete-li sestavit kompresor z použitých náhradních dílů a součástek, musíte být dobře připraveni: prostudovat schéma, najít nebo koupit některé díly doma. Zvažte několik možností, jak si vzduchový kompresor postavit sami.
Přídavný přijímač vzduchu pro kompresor vlastníma rukama
Některé práce v domácnosti nebo malé dílně vyžadují zvýšený průtok stlačeného vzduchu, který běžný domácí kompresor nezvládne. Jedním z řešení je instalace přídavného přijímače pro kompresor. Takové zařízení lze zakoupit (cena v závislosti na objemu je 12000 15000 ) nebo si jej můžete postavit sami. Tím spíše, že většina navrhovaných modelů přijímačů je určena pro běžné kompresory, což vysvětluje jejich vysokou cenu.
V závislosti na vypočteném objemu (jednodušší je připojit přídavnou nádrž na vzduch v sérii s hlavní nádrží na vzduch) lze pro výrobu upravit láhev na LPG nebo hasicí přístroj.
Lahve pro improvizovaný přijímač by měly být před výrobou vyprázdněny od zbytkového plynu. K tomu je třeba odstranit přívodní ventil (nepoužívejte elektrické nářadí, protože v nádrži mohou být ještě stopy plynu). Poté se nádrž naplní vodou a nechá se 24 hodin stát. Trubkové spojky pro hadice pak mohou být přivařeny k nádrži, lze však dodat i závitové zátky se spolehlivým těsněním. Nádrž je natřena barvou odolnou proti povětrnostním vlivům.
Do připravené vzduchové nádrže je možné instalovat tlakoměr a do spodní části nádrže odtok kondenzátu. Velikost odtoku kondenzátu musí být přizpůsobena výkonu kompresoru, jeho pracovnímu tlaku a velikosti připojovacího závitu. Ceny za odvod kondenzátu se pohybují v rozmezí 25003000
Hotový přídavný přijímač, namontovaný na trojnožce svařené z ocelové tyče kvůli stabilitě, vypadá tak, jak je znázorněno na fotografii.
Při používání uvažované jednotky je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti:
- Instalace odtoku kondenzátu na přídavném přijímači je povinná;
- Před spuštěním zátěže zkontrolujte, zda je motor kompresoru schopen provozu s přídavným přijímačem. Za tímto účelem spusťte kompresor při chodu naprázdno a po delším zapnutí kompresoru (déle než 20 min) zkontrolujte průtokoměrem skutečný rozdíl. Pokud tlak neklesne pod minimální nastavený tlak, lze přídavný přijímač provozovat;
- V případě poklesu tlaku je třeba snížit požadovanou dobu spínání z běžných 7580 % na 5060 % (při nižších hodnotách nemá smysl používat přijímač vlastní výroby).
Garážové vybavení a nářadí Blog Přídavný přijímač z plynové láhve
Odpoledne) Možnost přidat přijímač pro kompresor, rychle a bez potíží)) www.drive2.ru/b/534244179794986642/
Při lakování vozů kriticky chyběla nádrž na vzduch u 24l kompresoru, množství vzduchu nestačilo na velké plochy, jako jsou kapoty a střecha. Řešení bylo poměrně jednoduché, přídavný přijímač z 50l plynové láhve )) Kohoutek na válci byl demontován a všechny potřebné spoje byly zakoupeny)) Rychlospojky pro hadice 270r. se slevou))
Na výdaje: Kompresor Fubag 24l. k dispozici Válec. zdarma Hadice spirála 10 m. 347 str. 3/4 sudové potrubí. 11 p. spojka 3/4. 24 p. Přechodová vsuvka 3/4 na 1/2. 67 р. Niplový adaptér 1/2 na 1/4. 2 ks 43 р. Kulový ventil 1/2. 88 p. Rychlá montážní sada. 270 р. CELKEM: 893 p.
Kompresory používající nepotřebné věci jako přijímače
Pokud výběr kompresorů a motorů lidé řemeslníci zvolili uzly z chladniček a automobilů, protože přijímače nepoužívají nic jiného. dokonce i láhev z pod šampaňského a Coca-Coly (při tlaku až 2 atm). Zde je několik dobrých nápadů.
Pokud máte po ruce hydraulický akumulátor KrAZ, můžete si jednotku pořídit bez větší námahy: všechny konektory jsou již našroubovány.
Kompresorová jednotka s přijímačem od společnosti KrAZ
Pokud vlastníte nepotřebné potápěčské vybavení, můžete ho využít i při své práci.
Přijímač z potápěčských lahví (montážní krok. bez kondenzátorové baterie)

Téměř každý majitel dači s plynovým vařičem na láhve má tyto nepotřebné nádoby.
Kompresory s přijímačem z plynových lahví
Pokud tlakový akumulátor ve vodovodním systému netěsní, není nutné ho vyhazovat. Odstraněním pryžové membrány ji použijte jako přijímač.
Přijímač z tlakové nádrže
Expanzní nádoba VAZ. levná koupě, i když je nová.
Přijímač. expanzní nádrž z vozu VAZ
Další nápad pro instalatéra klimatizací, který má zbytky freonových lahví a dílů pro split-systémy.
Freonová láhev jako přijímač
Další použitelný přijímač je vyroben z bezdušového kola automobilu. Výjimečně rozpočtový, i když ne příliš produktivní model.
Přijímač z kola
Vzduchový kompresor z částí chladničky a hasicího přístroje
Tato jednotka je téměř neslyšná. Vezměte v úvahu schéma a sestavte seznam potřebných dílů.
trubice pro plnění oleje; 2. startovací relé; 3. kompresor; 4. měděné trubky; 5. hadice; 6. filtr nafty; 7. benzínový filtr; 8. přívod vzduchu; 9. tlakový spínač; 10. kříž; 11. pojistný ventil; 12. trojúhelník; 13. přijímač z hasicího přístroje; 14. redukční ventil s manometrem; 15. lapač vlhkosti; 16. zátka na stěně
Potřebné díly, materiály a nástroje
Jako základní prvky se berou: motor-kompresor z chladničky (nejlépe vyrobený v SSSR) a válec hasicího přístroje, který se použije jako přijímač. Pokud nejsou k dispozici, lze kompresor z vadné chladničky získat v opravnách nebo ve střediscích pro recyklaci kovů. Hasicí přístroje lze zakoupit na sekundárním trhu nebo zapojit přátele, kteří mohou mít vyřazené OCP, OVP, OU v práci na 10 litrů. Bezpečné vyprázdnění hasicí láhve hasicího přístroje.
- Tlakoměr (jako u čerpadla nebo ohřívače vody);
- naftový filtr;
- filtr pro benzínový motor;
- tlakový spínač;
- elektrický přepínač;
- Regulátor tlaku (reduktor) s manometrem;
- vyztužená hadice;
- vodovodní kolena, trojúhelníky, adaptéry, spojky, svorky, kování;
- materiály pro výrobu rámu. kovová nebo dřevěná nábytková kolečka;
- pojistný ventil (pro uvolnění nadměrného tlaku);
- Samouzavírací nástěnný přívod (například pro připojení k airbrushi).
Dále budete potřebovat nářadí: pilku na železo, klíč, injekční stříkačku a pásku FUM, „antikorozní přípravek“, syntetický motorový olej, barvu nebo email na kov.
Montážní kroky
Před zahájením montáže je třeba připravit motor kompresoru a hasicí láhev.
Příprava motoru-kompresoru
Z kompresoru vycházejí tři trubky. Dvě z nich jsou otevřené (přívod a odvod vzduchu) a třetí trubka s utěsněným koncem slouží k výměně oleje. Chcete-li zjistit vstup a výstup vzduchu, krátce připojte kompresor k proudu a označte příslušné značky na trubkách.
Poté opatrně odřízněte nebo odřízněte utěsněný konec, aby se do trubky nedostaly měděné hobliny. Poté vypusťte olej, který je již uvnitř, a pomocí injekční stříkačky jej doplňte syntetickým nebo polosyntetickým motorovým olejem. Potrubí je možné utěsnit šroubem vhodného průměru, který je třeba omotat páskou FUM a zašroubovat do otvoru. Tmel lze nanést na horní část spáry. V případě potřeby natřete povrch emailem.

Příprava přijímače
Z prázdné hasicí láhve vyjměte spouštěcí/stop ventil (STV). Očistěte nádrž zvenku od rzi a nečistot a nalijte a podržte „antikorozní prostředek“ uvnitř tak dlouho, jak je uvedeno na štítku výrobku. Nechte ji zaschnout a v případě potřeby našroubujte víčko a těsnění. Našroubujte redukční zátku do otvoru (je-li to nutné) a namontujte kříž.
Připevněte tlakový spínač na horní potrubí, našroubujte trojúhelník a připojte manometr na jedné straně, na druhou stranu namontujte pojistný ventil nebo ruční odvzdušňovač (volitelně). V případě potřeby použijte adaptéry. V případě potřeby. plechovka s barvou.
Sestavení obvodu
Na rám (např. robustní desku na kolečkách nebo robustní konstrukci z úhelníků nebo trubek) namontujte válec a motor kompresoru a umístěte na něj nebo vedle něj pryžové těsnění. Připojte benzínový a poté naftový filtr ke vstupnímu vzduchovému potrubí kompresoru. Pokud je kompresor určen pro provoz airbrush, je to nutné, aby nedošlo k sebemenšímu znečištění vzduchu. A protože filtr u vznětového motoru je jemnější, instaluje se až za benzínový filtr. Pokud se měděné trubky při demontáži vymykají z tvaru, zpevněte je.
Elektrické napájení se připojuje pomocí kolébkového spínače, tlakového spínače a startovacího spínače. Chraňte všechny spoje elektrickou páskou nebo smršťovací páskou. Je důležité namontovat startovací relé ve správné poloze. podle šipky na jeho krytu. jinak nebude zařízení správně fungovat.
buben; 2. tlakový spínač; 3. relé pro spuštění kompresoru; 4. šipka polohy relé; 5. připojení relé k vinutí kompresoru; 6. kompresor
Připojte výstupní potrubí vzduchu z kompresoru přes adaptér ke vstupu do zásobníku vzduchu. Za manometr namontujte převodovku s dálkovým lapačem vlhkosti a za ni hadici se samosvorným nástěnným přívodem.

Konečný výsledek funguje dobře a vypadá esteticky, v závislosti na aplikaci.
Vysokotlaký kompresor vlastníma rukama
Vysokotlaký kompresor (HP) je vyroben z dvoustupňové hlavy kompresoru AK-150.
Jako pohon lze použít motor 380 V o výkonu 4 kW. Hřídel motoru je poháněna excentrickým blokem, který slouží také jako pohon pro pístové olejové čerpadlo. Vytváří tlak oleje přibližně 2 kgf/cm2.
Stlačený vzduch vystupující z posledního stupně proudí přes adaptér s manometrem do přípojky na spodním konci 1litrového zásobníku oleje. K dispozici je také ventil pro vypouštění kondenzátu. Válec je naplněn mletými skleněnými třískami a slouží jako odlučovač vlhkosti.
Vzduch se vypouští z horní části válce přes spojovací vsuvku. Kompresor je chlazen vodou. Po 45 minutách. voda se ohřeje na 70 stupňů Celsia. Autor tohoto přístroje tvrdí, že během této doby můžete přečerpat 1 8litrovou a 2 4litrové láhve na 260 atm.
Tesař versus tesař
„Hovno na kolečkách je tady, aby šlo!“Kin-dza-dza
Druhou fází montáže jsou tesařské práce. Vyrobil jsem si dřevotřískové desky „ze skladu“ a přišrouboval na ně nábytková kolečka samořeznými šrouby, přičemž místa pro ně jsem předvrtal tenkým vrtákem (lépe se tak šroubují). Nezapomeňte ho projet po rovině (musíte si ho prohlédnout)! =) ). pozornost a zainteresovaná reakce vaší rodiny je zaručena (z kategorie špatných rad a zde bych měl nechat postskriptum „nikdy to neopakujte sami“). Vzhledem k tomu, že jsem vyrobil dvouúrovňový stojan, v dalším kroku jsem označil a vyvrtal otvory pro čepy. matice přibližně uprostřed každého čepu, odměřte pásku (abyste vytvořili „lůžko“ pro hasicí přístroj) a nainstalujte hasicí přístroj na jeho místo.Pozor. Ujistěte se, že jste kolíčky přelepili páskou nebo jiným měkkým materiálem, abyste předešli jakémukoli zranění, nebo ořízněte všechna vykousnutá místa kolíčků tak, aby nezůstaly žádné ostré hrany nebo otřepy.
Po umístění hasicího přístroje na vrchol položte další dvě peorizované pásky a zajistěte je maticemi. Pokud jako přijímač používáte tlakovou nádobu, většina malých (5, 6, 8 litrů) „horizontálních“ modelů má nádrž na vodu.) typu „horizontální“, jsou zde nádherné závorky. nohy dole a nahoře. Spodní lze přišroubovat k podstavci a kompresor k horní části.
V mém případě, který používám jako příklad, se konstrukce skládá ze dvou úrovní.“První patro“ konstrukce musí být před instalací připraveno. Najděte na nohách kompresoru vhodné otvory (je jich mnoho) a při zachování geometrie je označte a vyvrtejte v „prvním patře“. Nevadí, když jsou otvory o něco větší než průměr šroubu (já použil M8), v případě potřeby jsem použil široké podložky. Sestavte desku „prvního patra“ podle schématu, o kterém jsme mluvili v první části. Nainstalujte kompresor. Ke snížení vibrací potřebujete tlumicí prvky. Přizpůsobil jsem jim obvyklé silikonové vložky a zkonstruoval z nich něco jako tlumič nárazů. Upevněte kompresor, nezapomeňte nasadit podložky.
Namontujte modul rozvodu vzduchu do vzduchojemu. Pokud něco překáží nebo je jen špatně umístěno, lze konstrukci změnit. Po vyzkoušení. našroubování. Výstupní otvor kompresoru a vstupní otvor jednotky pro úpravu vzduchu propojíme pomocí ohebné hadice, vakuové pásky a svorek. Dobře utáhněte hadicové svorky, aby hadice dobře přiléhala. jinak by mohlo dojít k úniku a rozstřiku oleje na straně kompresoru a k vyfukování vzduchu na straně rozvodného modulu vzduchu.
K čemu slouží přijímač v kompresoru??
Přijímač kompresoru plní několik důležitých funkcí:
- stabilizuje tlak vzduchu, který je dodáván do pracovního prostoru (kolísání hodnot tlaku je nevyhnutelné, protože jediný pracovní cyklus každého kompresoru zahrnuje fázi sání a fázi výtlaku).
- Zajištění dodávky stlačeného vzduchu po určitou dobu v případě přerušení provozu kompresoru nebo při připojení dalšího spotřebiče.
- čištění vzduchu od hromadícího se kondenzátu, protože zvýšená vlhkost vzduchu, která stoupá s rostoucím tlakem, vede k intenzivní korozi ocelových částí kompresoru.
- Skladování stlačeného vzduchu ve vzduchojemu pro kompresor vede k následnému snížení celkových vibrací systému, což následně snižuje celkovou hladinu hluku a snižuje úroveň zatížení základů stacionárních strojů.
Při práci se zvlášť velkým množstvím stlačeného vzduchu nemusí standardní přijímač stlačeného vzduchu stačit. Například při pískování velkých ploch, aby nebylo nutné používat výkonnější kompresor, se často používá přídavný zásobník vzduchu.
Přítomnost přijímače přináší také výhody pravidelného používání kompresoru. е., snížit spotřebu elektrické energie.
Kompresorový vzdušník je v podstatě uzavřená nádrž s určitou kapacitou. Vzduchojemy o objemu až 50100 l se používají pro přenosné kompresory a až 5001000 l pro stacionární kompresory. Je vybaven vzduchovými filtry, odvaděči kondenzátu a uzavíracími ventily pro připojení k hlavní jednotce a k pracovnímu zařízení, které spotřebovává stlačený vzduch. tryska, stříkací zařízení apod.
Nádoba je vyrobena z korozivzdorné oceli, např. 10HSND nebo 16GA2F. Ve výjimečných případech, u kompresorů s obzvláště malým výkonem, mohou být vzduchojemy z plastu nebo dokonce z vysokopevnostní pryže.
Přijímače mohou být uspořádány horizontálně nebo vertikálně. Jeden pro přenosné stroje, druhý pro stacionární stroje. Každý typ má své výhody a nevýhody. Zejména vertikální přijímače mají jednodušší systém odvodu kondenzátu, ale horizontální přijímače jsou kompaktnější a vyžadují kratší potrubí.
Jak vybrat nejlepší parametry přijímače stlačeného vzduchu?
Přijímač pro kompresor se kromě své kapacity vyznačuje také tím, že
- Limity vlhkosti.
- okolní podmínky (přípustné odchylky vnější teploty okolního vzduchu).1540ºC a relativní vlhkost nepřesahující 7580%).
- Požadavky na umístění (mimo zdroje tepla, hořlavé a výbušné materiály a mechanicky znečištěné prostředí. např. v blízkosti kotoučových pil).
Podle požadavků PB 03-576-03 (Předpisy týkající se konstrukce a bezpečného provozu tlakových nádob) je rovněž zakázáno provozovat přijímače, u nichž nebyla zkontrolována správná funkce stěn nádrže a které mají vnější povrchové vady. praskliny, promáčkliny, stopy atmosférické koroze.
Specifikace kompresorového přijímače jsou určeny. Nastavuje se požadovaná spotřeba stlačeného vzduchu, doba trvání stlačeného vzduchu, minimální a maximální hodnoty tlaku. Dále pomocí standardních online výpočetních tabulek (např. //www.kaeser.Každý elektrický šroubovák vyžaduje mnohem menší napětí než běžná zásuvka.asp) určete požadovaný parametr. Například při spotřebě vzduchu 0,1 m³/min, špičkové pracovní době 5 minut a diferenčním tlaku nejméně 3/4 atm je optimální objem vzduchojemu 500 l.
Tato metoda se zaměřuje na dobu potřebnou k úplnému vyprázdnění přijímače. Existuje také zjednodušený tabulkový vzorec, který vztahuje objem nádrže k výkonu kompresoru. V praxi se používají následující poměry:
- Až 100 litrů pro kompresor s výkonem do 5 kW;
- Pro kompresory do 10 kW: až 300 litrů;
- Pro kompresor do 20 kW až 550 l.
Mezihodnoty se doporučují interpolací. Existují také experimentální poměry. Například kapacita nádrže přijímače nesmí být menší než kapacita kompresoru za 8 sekund nepřetržitého provozu. Konkrétně kompresor s průtokem vzduchu 400 l/min bude mít objem nádrže minimálně