Jak vyměnit vrták ve vrtačce bez klíče

Jak vyměnit vrták

Přispěvatel(é): Jason Phillip. Jason Phillip je řemeslník, který se specializuje na upevňování nástěnných předmětů. Má více než pětiletou odbornou praxi v instalaci a zavěšování předmětů, vlastní vlastní společnost Jason’s Handyman Business a provádí práce, jako je instalace okenních klimatizačních jednotek, upevňování uměleckých děl v galeriích, instalace kuchyňských skříněk a výměna zařizovacích předmětů na sádrokartonových, cihlových a omítnutých stěnách. Od roku 2016 každoročně získává na Thumbtacku hodnocení „Top Pro“ jako jeden z nejlépe hodnocených a nejoblíbenějších profesionálů.

Počet zobrazení tohoto článku: 8753.

Elektrická vrtačka je jedním z nejuniverzálnějších nástrojů pro opravy. Výměna vrtáků pro vrtání otvorů do omítnutých stěn, trubek, dřeva a kovu. Chraňte své cenné nářadí před opotřebením výměnou vrtáků pro každý konkrétní materiál. Zjistěte, zda potřebujete k uvolnění upínače vrtáku sklíčidlo, pak tak učiňte a vrták vytáhněte. Pečujte o vrtačku a vrtáky, abyste prodloužili jejich životnost.

Vytáhněte vrtačku. Při uvolnění sklíčidla se vrták v drážce kýve. Můžete ji vytáhnout ze slotu bez námahy. [2] X

Po vyjmutí vrtáku z vrtačky jej vždy zkontrolujte. Pokud je vrták poškozený nebo nadměrně opotřebovaný, je třeba jej vyřadit, aby později nedošlo k jeho omylu.

  • Vrták nadále držte ve sklíčidle, protože ještě není upnutý a mohl by vypadnout nebo zapadnout hlouběji, než je nutné.

Stiskněte západkový spínač. Zajistěte vrták ve sklíčidle několikerým stisknutím spouště vrtáku na zlomek sekundy. Nedržte vrtačku druhou rukou, dokud není pevně upnuta upínacími čelistmi. [4] X

Při zapínání vrtačky v krátkých intervalech lehce přidržujte jádrový vrták, aby se rovnoměrně zajistil.

V případě potřeby použijte ráčnový utahovací mechanismus. Pokud je vrtačka vybavena západkovým mechanismem pro upevnění vrtací tyče, připevněte jej k vrtačce. Za tímto účelem otočte západkovým mechanismem vedle svorky ve směru hodinových ručiček. [5] X

  • Mnoho vrtaček se sklíčidlovým klíčem je vybaveno přípravkem pro bezpečné uložení klíče.
  • Vrtačky připojené k síti mají obvykle sklíčidlo, nikoliv vrtačky napájené z baterie.

Otáčejte sklíčidlovým klíčem proti směru hodinových ručiček. Po otočení klíče se čelisti sklíčidla otevřou. Otáčejte klíčem tak dlouho, dokud vrták snadno nevyjede z drážky.

Upínací čelisti jsou tři nebo čtyři kusy kovu uvnitř sklíčidla, které se roztahují a přitlačují k sobě, aby držely vrták na místě.

  • Zkontrolujte právě vytažený vrták. Zkontrolujte, zda nejsou poškozené nebo opotřebované. Pokud je vrták tupý, vyplatí se ho vyměnit. Pokud je vrták ohnutý nebo dokonce prasklý, vyhoďte jej, abyste jej omylem nepoužili znovu.

Vyjmutí vrtáku v normálně pracujícím sklíčidle

Konstrukce sklíčidla závisí na zamýšleném použití nástroje a průměru upínaných vrtáků. Mezi šroubováky a vrtačkami se nejčastěji používají 2 typy upínacích zařízení:

Pokud jsou mechanismy provozuschopné, není problém je vyměnit. Chcete-li odšroubovat rychloupínač, úplně zastavte nářadí, dejte ovládací páku otáček do zpětné polohy a poté pevně uchopte hlavu za vroubkovanou část a stiskněte tlačítko Start. Síla na začátku je dostatečná k tomu, aby se vačky daly do pohybu a vrták se rychle uvolnil.

U běžného sklíčidla postupujte takto: vypněte vrtačku, vložte speciální klíč s ozubeným kuželíkem do jedné z prohlubní a otočte proti směru hodinových ručiček. Ozubené kolo se pohybuje a uvolňuje vačky. Pokud je síla na klíči pro vyšroubování nedostatečná, lze ji zesílit malou trubičkou.

Jak vyměnit vrták bez použití klíče

Jak je zřejmé z nadpisu, týká se to klíčových sklíčidel.

Nejběžnější metodou je použití křížového šroubováku nebo hřebíku vhodného průměru, který se vloží do některé z dostupných dutin ve sklíčidle, čímž se upevní jeho první polovina. Druhou polovinu můžete zkusit otočit ručně. Obvykle je otevření tímto způsobem poměrně snadné.

Pokud však není možné povolit tímto způsobem, lze použít ruční klíč nebo svěrák. Pomocí svěráku můžete vytvořit potřebný tlak, který bude stejně pravděpodobně stačit k otáčení vrtáku.

vyměnit, vrták, vrtačce, klíče

Pokud tyto kroky stále nevedou k žádnému výsledku, zkuste postup popsaný v následující části.

U vrtáků z měkkého kovu může docházet k tvorbě třísek uvnitř sklíčidla. Často se zachytí mezi čelistmi a funguje jako zátka. Taková překážka může při pokusu o uvolnění upínací síly zadržet čelisti sklíčidla. Hrozí také nebezpečí, že se měkký vrták zanoří hluboko do sklíčidla, jeho základna se může zploštit a zablokovat upevňovací prvky. Vytažení vrtáku je obzvláště obtížné, pokud se ulomil na úrovni spojovacích prvků. To znemožňuje upnutí do svěráku. Jak v tomto případě vyjmout jádrový vrták z vrtačky se dozvíte na druhé straně.

Jak vyjmout jádrový vrták z vrtačky

Na tomto článku se podílel náš zkušený tým redaktorů a výzkumných pracovníků, kteří zkontrolovali jeho správnost a úplnost.

Tým správců obsahu wikiHow pečlivě sleduje práci redaktorů, aby zajistil, že každý článek splňuje naše vysoké standardy kvality.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 8. Jejich seznam najdete na konci této stránky.

Počet zobrazení tohoto článku: 16 002.

Pro elektrickou vrtačku lze použít různé průměry vrtáků. Chcete-li vyměnit vrták, musíte nejprve vyjmout díl, který je ve sklíčidle. Většina moderních vrtaček má ruční nebo samovysouvací mechanismus. Pokud máte starší vrtačku, potřebujete nástrčný klíč na sklíčidlo. Ať už používáte jakoukoli vrtačku, výměna vrtáku není žádný problém a netrvá dlouho.

Otáčejte sklíčidlem proti směru hodinových ručiček. Jednou rukou sklíčidlo pevně držte a otáčejte jím proti směru hodinových ručiček. Otáčejte jím, dokud se vrták neuvolní a nevypadne. Tyto činnosti je vhodné provádět nad stolem, aby vrták nespadl na podlahu. [2] X

Vraťte vrták na místo, aby se neztratil. Vložte ji do sklenice nebo krabice, ve které máte vrtáky. Pokud máte skříňku na nářadí, můžete ji umístit do přihrádky na nářadí.

Pokud se sklíčidlo neotáčí, povolte šroub uvnitř sklíčidla. Pokud se sklíčidlo neotáčí rukou ani klíčem, vložte do otvoru pro vrták křížový šroubovák a otočte šroubem uvnitř sklíčidla proti směru hodinových ručiček. Tyto úkony by měly stačit k uvolnění kazety a jejímu otočení. Po otočení sklíčidla vyměňte vrták. [3] X

Co dělat, když nemáte klíč?

K tomu se obvykle používá křížový šroubovák, vrták nebo jakýkoli vhodný předmět s průměrem. Každé sklíčidlo má vybrání, do kterého se zasune, čímž se zajistí poloha jednoho z dílů. Poté zkuste šroubovací kazetou otočit ručně. Obvykle je snadné ji rozvázat. Pokud se však vrták používá delší dobu se stejným vrtákem, nemusí být síla dostatečná. Může se hodit momentový klíč nebo svěrák. Pomocí těchto nástrojů lze vyvinout potřebnou sílu k uvolnění sklíčidla.

Otevření sklíčidla šroubovákem.

Co dělat při ztrátě klíče?

Pokud klíč chybí, může být obtížné vrták vyjmout. Nejjednodušší způsob řešení problému je použití hrubé síly. Části sklíčidla se drží pravou a levou rukou a otáčejí se v opačných směrech. Pokud je však sklíčidlo příliš těsné nebo byla vrtačka používána příliš dlouho, je nepravděpodobné, že by ji bylo možné vyšroubovat.

Ke zvýšení působící síly se používají různé nástroje nebo podomácku vyrobená zařízení. Zde je několik způsobů, jak to udělat:

Nábojnice se uvolní několika tahy dlaní pravé ruky. Držte vrták levou rukou a vrták směřujte od sebe. Nevýhoda této metody. pokud na ni nejste zvyklí, můžete si poranit ruku. A s utaženým (natož zaseknutým nebo prasklým) mechanismem si tímto způsobem nelze poradit.

Vyberte kovovou hřídel, jejíž průměr umožňuje zasunutí do otvoru ve sklíčidle. Lze použít hřebík, starý vrták nebo špendlík. Hlavní je, aby byl kov dostatečně pevný a neohýbal se. Vložte šroubovák do drážky ve sklíčidle a použijte jej jako páku (opora je na hřídeli). Stačí mírně povolit závit a vrták lze vytáhnout ručním otáčením mechanismu.

vyměnit, vrták, vrtačce, klíče

Upněte sklíčidlo do svěráku nebo jej pevně držte momentovým klíčem. Hřídel se vloží do otvoru a poté se mechanismus vyšroubuje nebo utáhne silou.

Účinnost popsaných lidových metod je podstatně nižší než při použití továrně vyráběného krouticího vrtáku. Jednou nebo dvakrát je však možné tímto způsobem dotáhnout nebo povolit zajišťovací mechanismus. Po dokončení práce je třeba v prodejně pořídit nový klíč.

Jak vyjmout vrták z poškozeného sklíčidla

Zde se budeme zabývat také případy, kdy je poškozen samotný vrták.

Poškození má obvykle podobu zlomené vačky nebo poškozených závitů. Může se také stát, že se vrták poškodí, např. proklouzne mezi vačkami. Vznikají třísky, které brání normálnímu otáčení, protože se usazují v různých štěrbinách, a tím brání otáčení.

Nejprve se tedy pokuste vačky uvolnit. To lze provést pomocí dvou klíčů nebo jednoho klíče v kombinaci se svěrákem.

V prvním případě upněte každou část sklíčidla jiným klíčem a otáčejte jím. V druhém případě již jedna část není držena klíčem, ale svěrákem. Je poměrně snadné ji uvolnit, protože je k tomu zapotřebí velká síla.

Bez plynového klíče je také možné upnout jeden díl do svěráku a na druhý díl působit jemnými tangenciálními údery kladivem. K uvolnění dochází díky vibracím, které vznikají.

Jak ji používat

Elektrické vrtačky se poprvé objevily na konci 19. století, téměř okamžitě po vynálezu elektromotoru. Hlavním úkolem tohoto nástroje, který je vybaven příklepovým mechanismem, bylo vrtání různých otvorů do materiálů pomocí elektřiny a vrtáků otáčejících se vysokou rychlostí.

Jak vyjmout vrták bez klíče. Jak uvolnit sklíčidlo a vyjmout vrták z vrtačky bez použití klíče

Již z popisu je zřejmé, že pro používání těchto nástrojů je nutné dodržovat určité bezpečnostní předpisy.

  • Před zahájením práce je bezpodmínečně nutné zkontrolovat: vrtačku, zda nemá žádné odkryté elektrické (živé) části; vodič vedoucí do sítě, zda není poškozený; zástrčku, zda je celá a funkční; zásuvku, zda je v dobrém stavu a pevně zabudovaná ve zdi. Přitom se ujistěte, že je síťová zástrčka pevně zasunuta do zásuvky a že nedochází k jiskření.
  • Velmi pevně zasuňte vrták do vrtáku.
  • Zvolte příslušný režim: vrtání (otáčení vrtáku vysokou rychlostí) nebo vyvrtávání (příklepové vrtání).
  • Zvolte omezení rychlosti vrtáku.
  • Po vyvrtání otvoru vhodného průřezu a délky je vhodné stisknout tlačítko vypnutí a poté vrtačku odpojit ze zásuvky, aby nedošlo k náhodnému spuštění vrtačky, když to není nutné.

PŘEČTĚTE si vrták s peřím vlastníma rukama

je třeba poznamenat, že existují multifunkční vrtačky, které rozpoznávají průřez vrtáku, mají omezovače pro stanovení správné hloubky vrtání, mají rukojeti pro lepší fixaci nástroje v ruce a automaticky mění rychlost vrtání. Takové multifunkční vrtačky vyžadují další možnosti, aby automatický systém nemohl selhat v nejnevhodnějším okamžiku.

Vrtáky se vybírají podle požadavků na práci. Měli byste však mít na paměti, že se liší a že některé vrtáky se do té či oné vrtačky nehodí.

Zde hraje hlavní roli nástroj chuck, který přichází:

První možnost předpokládá, že uživatel má speciální klíč, který lze použít k uvolnění sklíčidla. K tomu použijte otvor ve vrtačce a otočte klíčem proti směru hodinových ručiček nebo po směru hodinových ručiček, a tímto způsobem. k upnutí. Často je tento klíč připevněn k vrtačce, což snižuje možnost jeho ztráty a umožňuje kdykoli vyjmout klíč z držáku a použít jej.

Druhá možnost je něco jiného, protože rychloupínací sklíčidlo může být

Pokud použijete sklíčidlo s jednou objímkou, stačí vám k jejímu zaklapnutí jedna ruka, zatímco druhá možnost je o něco obtížnější: musíte zaklapnout jednu objímku a druhou rukou otáčet druhou objímkou. Obě varianty jsou časově úsporné, ale jejich uzamčení je mnohem obtížnější než u hlavního sklíčidla.

Vyjmutí šroubováku bez klíče

Výhodou hlavních sklíčidel je velmi silné upínání vrtáků, nevýhodou je však nutnost mít k dispozici klíč. Pokud klíč není k dispozici, lze závadu poměrně snadno odstranit. Bude nutné najít předmět, který by sklíčidlo z jedné strany upevnil. Může to být hřebík, křížový šroubovák, šroubovák, šestihran vhodné velikosti. Druhá polovina šroubováku by měla být pevně utažena rukou a zkuste ji odšroubovat. tímto způsobem je možné šroubovák vyjmout bez klíče. Pokud však nemůžete použít ruce, můžete použít svěrák nebo velký plynový klíč vhodné velikosti.

Péče o nástroj

Včasné čištění šroubováku měkkým hadříkem prodlužuje jeho životnost. Nevystavujte šroubovák vodě a vlhkosti. Skladujte na suchém místě. Šroubovák nevyhazujte. Při opatrné manipulaci se šroubovákem byste měli věnovat pozornost také nabíječce a jejímu napájecímu kabelu. Pokud zjistíte závady na samotném šroubováku nebo závady na nabíječce, zkuste se obrátit na odborného pomocníka. Pokud se obrátíte na odborníka, získáte kvalitní opravu a kvalitní díly, které výrazně prodlouží životnost vašeho šroubováku.

Mnoho šroubovacích bitů se vyrábí v Číně z měkkého materiálu. Proto rychle ztrácejí tvar. Nový bit vydrží jen krátkou dobu. Aby se prodloužila životnost šroubováku, musí být kalený. Budete potřebovat: strojní olej, plynový hořák nebo vařič, malý kanystr na olej, kus ocelového drátu.

vyměnit, vrták, vrtačce, klíče

Kalený bit vydrží déle než běžný bit.

Bity jsou zmagnetizované pro snadný přístup, zejména na těžko přístupných místech. To lze provést několika způsoby.

Metoda 1

K magnetizaci a demagnetizaci šroubováků je třeba zakoupit speciální nástroj. Vložte netopýra. Čtvercové okno je zmagnetizované, stupňovité okno je opačné.